RQVINCIALE ZEEUWSE COURAN |£inde aan kaping KLM-Boeing Geen paniek onder passagiers Burgers van Sarajevo cynisch over luchtbrug voor gewonden 1.25 99^ 1.39 BOSPEEN, PEULEN EN HAMBURGERS 'assagiers wisten iet dat ze waren land in Diisseldorf Hdtse politie overmeestert Egyptenaar zonder bloedvergieten s Wachten op Schiphol 9 en 16 Proefabonnement Kans op een bui 5s perioden met zon, ook enkele wolken eden, kans op een (omveers)bui. Ma dge zuidwesten wind, later noordwest. Temperatuur rond 22 graden. e 36e jaargang no. 191 aardag 16 augustus 1993 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Papei terwijl u winkelt? Juist. Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst ■ver FOTO VERSCHOORE onze verslaggevers e JiSTELVEEN - Een speciale nheid van de Duitse politie eft om twee uur vanmorgen \i n einde gemaakt aan de ka- jg van de KLM-Boeing-737 op tl vliegveld Diisseldorf. De jarige Egyptische kaper 6' rd overmeesterd. Hij bleef, tnals gezagvoerder Joost van f Ende en purser Alfred oetjes ongedeerd. Eerder op dag werden alle 135 passa- rs en vijf bemanningsleden vrijgelaten. kaper, die had gedreigd het it; egtuig op te blazen, stelde ui: ieeisen: doorvliegen naar New 3,i irk, de vrijlating van Omar ïjpdel Rachman, die betrokken bij de aanslag op het World Trade Center in New York, en voortzetting van de VN-sancties tegen Servië en Montenegro. Aan de eis van vrijlating van zijn landgenoot sjeik Omar Abdel Rachman had de kaper een ulti matum verbonden dat om 9 uur vanmorgen afloopt. De KLM-Boeing 737-400, Joris van Speelbergen, werd gisteren gekaapt op een lijnvlucht van Tunis naar Amsterdam. In het vliegtuig zaten 135 passagiers, onder wie vier baby's. Nadat de kaper duidelijk was gemaakt dat zijn eis om door te vliegen naar New York niet kon worden ingewilligd omdat die afstand voor dit vliegtuig te groot was, stemde hij in met de landing in Diisseldorf. Daar werden de pas sagiers uit Nederland, Libië, Tu nesië, Egypte en Engeland en vier bemanningsleden vrijgela ten. Allen ongedeerd. Later op de avond liet de kaper de 27-jari- ge co-pilóte eveneens vrij. De passagiers en vrijgelaten be manningsleden zijn vannacht door de KLM naar Schiphol overgevlogen. De kaping begon gistermiddag even voor drie uur toen de 55-ja- rige kaper aan een lid van de be manning briefje gaf met zijn ei sen. De kaper dreigde een bom tot ontploffing te brengen. Na de landing in Diisseldorf begon di rect onderhandelingen met de kaper. Dat leidde rond 5 uur tot de vrijlating van alle passagiers en vier van de zeven beman ningsleden. Pag. 3: Instructie bemannin gen Sjeik brein aanslagen Kapingsgeschiedenis KLM (ANP) - De passa- van het gekaapte KLM- ilel wisten in eerste instan- Étdat ze in Diisseldorf wa- ijeland. Sommigen dachten qj is in Amsterdam te zijn. Zo 1st uit verklaringen van ver- illende inzittenden van het stel die zondag even na mid- «5 ncht met een speciaal stuig van de KLM op Schip- ttnkwamen. *;Jps een Tunesiër, die op «as naar Helsinki, was het trekt onduidelijk wat er aan and was. „Nadat we waren kwam een bemannings- passagiersruimte binnen de vraag of er iemand aan ïd was die Arabisch sprak, libiër bood zich aan en ver en met het bemanningslid voren. Ik heb toen de 'f, Susie getrokken dat er een gaande moest zijn", al tos ide man die zijn naam niet Ie noemen. Volgens hem deven later bekend gemaakt liet inderdaad om een ka- u lT(t w Amsterdam woonachtige ise Renate Greiner zei even- le weten dat het toestel niet ^sterdam maar op de lan- in Diisseldorf stond. 1 tïerden eerst verzocht uit te fi>en, maar even later zei de bin dat we weer moesten ttlPHOL - Familieleden van de inzittenden van het ge- e KLM-toestel informeren op Schiphol naar het op- v Bgcentrum waar zij kunnen wachten. Een vliegtuig met ^vrijgelaten passagiers is de afgelopen nacht uit Düssel- G? rfoP de Amsterdamse luchthaven gearriveerd. foto ANP Rond acht uur gisteravond ver trok een andere KLM-Boeing 737 naar Düsseldorf om de vrij gelaten passagiers en beman ningsleden op te halen. Aan boord van dit vliegtuig zaten ook vicë-president-directeur Den Hartogh van de KLM, art sen en een reserve-bemanning. De reserve-bemanning is mee om de Joris Spitsbergen terug te vliegen op het moment dat de kaping is beëindigd. Even na middernacht is dit vliegtuig met 114 passagiers van de gekaapte Boeing op Schiphol geland. Een woordvoerder van de lucht haven van Düsseldorf deelde in de loop van de avond mee dat de dreiging van de kaper een bom tot ontploffing te brengen zeer serieus werd genomen. Men had echter geen harde bewijzen dat de Egyptenaar daadwerkelijk over explosieven beschikt. Op het hoofdkantoor van de KLM in Amstelveen was gister middag 3 minuten voor 3 de mel ding binnengekomen dat de Jo ris van Speelbergen was ge kaapt. In allerijl werd een crisis team geformeerd onder leiding van president-directeur Pieter Bouw. Omdat iedereen er op dat moment van uit ging dat de Boeing naar Schiphol zou vliegen, werd op de luchthaven groot alarm geslagen. De Rijkspolitie en Koninklijke Marechaussee kwamen in actie. Langs de landingsbaan werden pantserwagens geposteerd. Op het luchthaventerrein liepen zwaarbewapende leden van de Rijkspolitie. Wachtende familieleden werden in de aankomsthal op de hoogte gesteld. Zij werden later opge vangen in een afgesloten ruimte op Schiphol. De gekaapte KLM-Boeing geparkeerd op een afgelegen plaats van het vliegveld. gaan zitten, want er was een pro bleem. Kort daarop werd ons meegedeeld dat er een kaping bezig was." Volgens Greiner bleef iedereen vrij kalm onder die mededeling. Een enkeling- was bang. C. den Hartogh, plaatsvervan gend president-directeur van de KLM, was met het speciale toe stel naar Düsseldorf meegevlo- gen om de mensen op te halen. Volgens Den Hartogh duurde hij vrij lang voor het toestel met de vrijgelaten passagiers naar Am sterdam kon terugkeren omdat de Duitse autoriteiten zich er eerst van wilden vergewissen dat zich geen handlangers van de kaper onder de passagiers be vonden. Pas toen ze daarvan overtuigd waren konden ze ver trekken. Verder vertelde hij dat het ge kaapte toestel om 15.20 uur op het vliegveld van Düsseldorf was geland. De bemanning was vanaf 15.00 uur op de hoogte dat er een kaping gaande was. Pas na de landing werden de passa giers ingelicht. Voor die tijd had de bemanning het kennelijk te druk met de eisen van de kaper, zei Den Hartogh. De bemanning in de cockpit kon geen wapen bij de kaper waarne- slot zie pagina 3 kolom 5 door Rob Hirdes DÜSSELDORF - Volkomen aan het zicht onttrokken en afgeschermd door een op af stand samengetrokken poli tiemacht staat de gekaapte KLM-Boeing 737 op een uit hoek van het vliegveld van Düsseldorf. Alleen landende vliegtuigen komen in de buurt en passagiers zouden op die manier een glimp van het door een 55-jarige Egyptenaar tot landen gedwongen KLM- toestel kunnen opvangen. Ei genlijk wijst niets op het vliegveld erop dat zich een kaping voltrekt en dat er koortsachtig wordt onder handeld. Zowel vertrekkende als aankomende passagiers en bezoekers kunnen onge stoord rondlopen. Slechts een enkele weg die uiteindelijk toegang geeft tot het toestel is hermetisch afgesloten. De verzamelde pers uit binnen- en buitenland wordt vroeg in de avond met een bus tot zo'n 400 meter van het vliegtuig ge reden en in staat gesteld beel den te maken van de KLM- Boeing. De machine staat met zijn neus naar de camera's, maar zelfs de KLM-kleuren zijn op een dergelijke afstand nauwelijks te onderscheiden. Na vijf minuten moet iedereen de bus weer in om terug te ke ren naar het inderhaast inge richte perscentrum. Onder weg passeert de bus een enor me politiemacht die staat te wachten op de dingen die staan te gebeuren. Enkele pantserwagens staan in sla gorde opgesteld. De Duitse autoriteiten zijn bij zonders zuinig met het ver strekken van informatie. Woordvoerder Wilhelm Wer ner van de luchthaven wil al leen kwijt dat zich aan boord van het KLM-toestel mensen vele nationaliteiten bevonden en verder zegt hij dat in het Arabisch wordt onderhan deld. hoewel de kaper ook En gels spreekt. De situatie aan boord is volgens zijn zeggen de ene keer gespannen en de an dere keer rustig. De kaper maakt in de loop van de avond een berustende indruk. Stewardess Omstreeks tien uur 's avonds wordt de pers in de gelegen heid gesteld kort met stewar dess Dominique van de Wouw te spreken die tijdens de ka ping aan boord van de Boeing was, en met drie passagiers. Er mogen in totaal maai- vijf vra gen worden gesteld. De ste wardess vertelt dat een half uur vóór de landing in Düssel dorf het kabinepersoneel dooi de captain werd geïnformeerd dat een tussenlanding in Düs seldorf zou worden gemaakt. Niet vanwege technische man kementen. legde hij uit. „Dat zei ons eigenlijk genoeg", al dus de stewardess. Er brak on der de passagiers, toen een maal doordrong wat de werke- foto Achim Scheidemann/DPA lijke reden van de tussenlan ding was, totaal geen paniek uit. Ook later toen het vlieg tuig op het vliegveld stond, verliep alles rustig. De passa giers konden ook normaal naar het toilet gaan. Een Turkse passagier, in ge zelschap van zijn zesjarig zoontje onderweg van Tunis naar Stockholm, zegt alle lof te hebben voor het rustige op treden van het kabineperso neel. Hij heeft zelf de kaper al leen gezien bij het uitstappen, toen de man bij de ingang van de cockpit stond. De vrijgelaten stewardess en een KLM-vertegenwoordiger staan op het vliegveld van Düsseldorf de pers te woord. foto E PA SARAJEVO (DPA/RTR/AFP) - De burgers van Sarajevo won den er zondag geen doekjes om toen in totaal 39 gewonde pa tiënten per militair vliegtuig uit hun belegerde stad naar Groot-Brittanniè en Zweden werden overgebracht. „Met de ze incidentele evacuatie pro beert het Westen zijn eigen ge weten te sussen en de stevig on dermijnde geloofwaardigheid weer wat op te vijzelen." Zo luidde bijna eensgezind het commentaar van de achterblij vers in de inmiddels zestien maanden omsingelde stad. Bitterheid en cynisme over deze medische evacuatie vermengde zich toch met waardering voor de aangereikte strohalm. „Beter laat dan nooit. Wij moeten dank baar zijn voor iedereen die op de ze manier aan de grimmige ge vangenis kan ontsnappen", ver woordde de 39-jarige Enisa Ba- bic mede namens haar stadge noten een ander algemeen ge voel. Zondag arriveerden 21 gewonde en zieke burgers, onder wie ze ven kinderen, in Londen. In de Britse hoofdstad stonden ambu lances klaar om hen naar zieken huizen in onder meer Londen, Birmingham en Leeds over te brengen. De meeste evacués hebben verwondingen veroor zaakt door granaatscherven en aandoeningen als hersenvlies ontsteking en leverabces. Ze werden op hun tocht begeleid door in totaal achttien familiele den. Achttien andere zwaargewon den zijn overgebracht naar Stockholm, terwijl vijf patiën ten nog zondagavond naar Ier land zijn getransporteerd. Ook hen was toegestaan familieleden mee te nemen. Onder de geëvacueerde patiën ten bevinden zich onder meer een baby van twaalf dagen oud en het driejarige meisje Belma Shalaka. dat enkele dagen gele den nog krimpend van de pijn met een hersenvliesontsteking in Sarajevo lag. Dierentuin Nog zeker 400 andere ernstig verwonde mensen moesten ach terblijven in Sarajevo, waar des kundigen van het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen (UNHCR) ..naar eer en gewe ten" de selectie van de „uitver koren patiënten" voor hun reke ning namen. UNHCR-woord- voerder Peter Kessler gaf zon dag toe dat de selectie enigszins willekeurig was: „Wij kunnen al leen maar onderstrepen dat er Neo-nazi's Terwijl een politiemacht de plaats Bischojferode afgrendel de nadat neo-nazi's hadden aangekondigd daar te willen de monstreren. doken de rechts-ex- tremisten op in Fulda. Ongehin derd konden ze daar zaterdag de dood herdenken van Hitiers tweede man Hess. die in 1987 zelfmoord pleegde in de Spandau-gevange- A nis in Berlijn. T" Eurosail Eurosail Antwerpen trok afgelo pen weekeinde ondanks de re genbuien 800.000 bezoekers. Grootste trekpleister was het Italiaanse opleidingsschip Ame rigo Vespucci (foto). Morgen, dinsdag, wordt tijdens de zeilpa- rade eveneens een enorme toe loop verwacht. Het publiek wordt geadviseerd de auto al op de parkeerterreinen buiten het stadscen- C trum achter te laten. w I Van Vlaanderen Bert van Vlaanderen schreef za terdag geschiedenis op de mara thon tijdens de WK atletiek in Stuttgart. De Nederlandse at leet, die vanuit een kansloze po sitie kwam, verraste met een ge weldig eindschot. Hij werd der de. John Vermeide liep de race niet uit. De winst op het konings nummer (100 meter) ging zon dag naar Linford Christie. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5 en 7; Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 15 en 16. Bospeen, per bos Peulen, 100 gram Hamburgers, kilol49CT 12.90 100 gram L59 albort heijn Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 augustus as. 01 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. nog veel meer mensen in Bosnië zwaar gewond of ernstig ziek zijn. Zij kunnen alleen nog in het buitenland worden geholpen." Volgens de VN-arts Patrick Peil- lod is de speciale luchtbrug ver worden tot een mediashow, met zieken en gewonden als „dieren in de dierentuin". De Fransman Peillod voegde eraan toe dat de show door de Britten op poten is gezet om het publiek thuis te be hagen. Een Britse collega kritiseerde de selectiecriteria. Er zouden te weinig kinderen op de evacua- tielijst zijn geplaatst. De VN hebben hierop inmiddels woe dend gereageerd. UNHCR- woordvoerder Sylvana Foa heeft de Britten laten weten dat zij de patiënten niet kunnen uit zoeken zoals boodschappen in een supermarkt. Eu«<>n W onder^ ki 'r Elke dag uw eigen PZC vdor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 De PZC, 'n dijk van •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1