Unieke vondst in Oosterschelde Forellen als toeristische attractie VAKANTIE dagmenu... Bij Econ Services in Middelburg elf man op straat ibraken opgelost i vakantiehuizen Taal 'm )uiker ontdekt van hertegewei gemaakte bijl uit Steentijd Proefabonnement Insluipers stelen tv en NS-kaart MIDDELBURG - Een woning aan de Zuidsingel in Middel burg heeft tussen 10 en 12 augus tus ongewenst bezoek gehad van insluipers. Ze namen een kleurentelevisie en een korting kaart van de NS mee. Er is geen spoor van braak gevonden. KUIPERSWEG 23 Middelburg tel: 01180-26649 Verhuizers van formaat! Advertentie „PZC zeeland 5 1 11 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 éi De onlangs door J. Valster opgedoken bijl - gemaakt van een fossiel van een miljoen jaar oud wei, die in 1942 werd gevonden door A. van Dijk. - en de kleinere bijl van een hertege- foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Elf van de vijfentwintig werknemers van het bedrijf Econ Services in Middelburg staan op straat. Veertien personeelsleden hoe ven voorlopig niet terug te ko men. De rechtbank in Rotter dam sprak dinsdag het faillisse ment uit over Appendage Revi sie Services (ARS), waarin al het personeel is ondergebracht dat voor Econ Services werkt. Econ Services heeft ook vesti gingen in Zuidland bij Rotter dam en Ten Post in Groningen, en is gespecialiseerd in de fabri cage en het onderhoud van on der meer afsluiters en regelklep- pen voor hoofdzakelijk de che mische industrie. Het houdt zich bovendien bezig met meet- en regeltechniek. Het bedrijf is overgenomen door Hardenberg Beheer in Rotter dam en blijft onder dezelfde naam werken. Van het totale aantal werknemers - 125 - blij ven 58 personeelsleden in dienst van Econ Services. Econ Services nam twee jaar ge leden ARS over. De activa van het bedrijf (waaronder het perso neel) werden ondergebracht in ARS, de passiva (zoals gebou wen) in Econ Services. De moe dermaatschappij was tot dins dag de Koninklijke Econosto Groep. Volgens FNV-bestuurder G. Friehnk van het district Rotter dam is ARS het slachtoffer ge worden van onder meer de te ruglopende orders in de chemie. Hij vermoedt echter ook dat de dumpprijzen waarmee sommige concurrenten orders aannamen, niet altijd met legale praktijken verwezenlijkt konden worden. ..Zulke prijzen waren niet in alle gevallen zuiver op de graat. Daarvan is ARS de dupe gewor den." Fonneel hoeven de werknemers van het failliete concern niet op een sociaal plan te rekenen, al wordt daar op dit moment nog wel door FNV en Econosto over gepraat. Frielink is optimistisch over de kans van slagen. „Ik heb concrete aanwijzingen dat een eventuele afvloeiingsregeling mogelijk is." Directeur H. B. Hardenberg van Hardenberg Beheer ziet op dit moment geen opleving in de eco nomie. Hij acht het echter moge lijk dat. naast het gedeelte van het personeel dat opnieuw in dienst genomen is, op termijn meer werknemers aan de slag kunnen. SSINGEN - De Vlissingse itie heeft drie inbraken in kantiewoningen aan de Wal- kust opgelost. Afgelopen efkeinde betrapte de politie 26- en een 35-jarige Vlissin- op heterdaad. Vrijdag werd voorgeleid aan de of'f'i- justitie, die besloot de Ito voorlopig achter slot en mntóte zetten. Volgens een woordvoerder van de Vlissingse politie zijn de twee Vlissingers verantwoordelijk voor drie inbraken in de week van 4 tot en met 8 augustus. Zij stalen audio-apparatuur, foto toestellen, geld, sieraden en fiet sen uit vakantiewoningen in Zoutelande, Biggekerke en Kou- dekerke. Een deel van de buit is teruggevonden. min. 13° max. 25° zo 2-4 Nrd.zee 18° Schelde 18° Joos van Ghistelles, de heer van Moere en als zodanig ook baas van het nietige Zuid- dorpe. smokkelde in 1481 in zijn bijbel 2vat boekweitzaad mee uit Palestina. Niemand heeft de ridder die daad ooit kwalijk genomen, want door zijn toedoen kregen de boeren in on ze contreien er een nieuw gewas bij om te verbouwen. Het volk kreeg een aanvulling °P zijn toen toch iveinig gevarieerde menu kaart. De smokkeldaad wordt jaarlijks in Zuiddorpe feestelijk herdacht met een kraampjesmarkt, volksspelen, trimlopen on demonstraties van oude ambachten. Van daag en morgen (14 en IS augustus) is het iveer zover. Plaats van han delen: het dorpsplein van het rustieke grens dorp. Evenementenagenda op pagina 15 Postcode:Plaats; Handtekening: In enveloppe tonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant onze verslaggever SSINGEN - Een unieke jst. Zo omschrijft tweede iervator van het Koninklijk TJeuws Genootschap der We lschappen J. M. Moraal het onverp dat J. Valster ruim i week geleden opdook in de sterschelde. Het is tegelij- rtijd een fossiel uit de IJstijd een werktuig uit de Steen- ij, en het doet vermoeden dat eland zo'n tien- tot vijftien- lizend jaar geleden perma- nt werd bewoond en niet al ii door jagers of nomaden rd bezocht, zoals tot dusver is aangenomen. „Ik moest bij- i in een dwangbuis toen dat gaan boord werd gebracht", t Moraal. „Zo blij was ik." icel de duiker als de conserva- geeft aan dat wetenschappe- j onderzoek nog moet uitwij- nhoe bijzonder de vondst pre- sis. Maar met een grote slag ide arm durven zij toch wel de irieën prijs te geven die de .dsthun heeft ingegeven, ter is in ieder geval dat het om een fragment van een rorpen gewei van een hert .meer dan een miljoen jaar eden heeft geleefd in een war- periode van de IJstijd. In te- nstelling tot wat veel mensen nken, wisselden koude en warmere perioden zich in de IJs tijd af, vertelt Moraal. Van zoog dieren die in zo'n warmere pe riode leefden, worden regelma tig fossielen gevonden in de Oos terschelde. Zo beschikt het Zeeuws Genootschap over onge veer vijftien versteende hertege weien. Maar het bijzondere is dat dit fossiel al in de Steentijd is gevonden door mensen die er een bijl van hebben gemaakt. In 1942 vond de Vlissinger A. van Dijk op het strand bij Domburg een bijl. gemaakt van een gewei. Maar dat gewei dateerde uit de zelfde periode als het werktuig zelf. Voorzover Moraal weet is in Nederland nog nooit eerder een bijl gevonden, gemaakt van een fossiel. „Die mensen die dat ding vonden waren niet stom. die be grepen wel dat het een gewei was", licht hij toe. „Maar ze moe ten verbaasd zijn geweest over het gewicht en de hardheid. Het was echt een kwaliteitsbijl. kei en keihard." Het fossiel is moge lijk aangescherpt, want het ver toont haksporen en krassen. De eenentwintig centimeter lan ge en vijf centimeter brede bijl weegt ongeveer zevenhonderd gram. de iets kleinere bijl van Van Dijk slechts driehonderd. Een verschil dat verder opvalt is dat in de fossiel-bijl een rond gat is geboord, terwijl de Van Dijk- bijl een ovalen steel had. Dat kan toeval zijn, maar het zou ook kunnen betekenen dat de laat ste later is gemaakt, toen men sen hadden ontdekt dat een ova len steel meer stevigheid biedt. Valster en Moraal hopen de hou- tresten die in de bijl zijn achter- gebleven te kunnen dateren met de radioactieve koolstofme- thode. Door meting van de radioactiviteit kan een behoor lijk betrouwbare schatting wor den gemaakt van de tijd waaruit de bijl stamt. Nu houdt Moraal het op ongeveer tien- tot vijftien duizend jaar geleden. Omdat ja gers en nomaden in die tijd ver moedelijk niet al te veel werktui gen meenamen, vindt hij de vondst een ondersteuning voor zijn theorie, dat Zeeland rond die tijd permanent werd be woond. De precieze vindplaats wil Val ster niet noemen. Hij houdt het op de 'westelijke Oosterschelde' De duiker, zelf lid van het Zeeuws Genootschap, heeft be dongen dat zijn vondst ergens in Zeeland wordt tentoongesteld. Maar eerst gaat de bijl voor we tenschappelijk ondei-zoek naar dé Rijksdienst voor Bodem vondsten in Amersfoort. wtmm zeeuwse almanak i i i IiIiii i i i i i ii i r door René Hoonhorst vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam: Hij kan het maar niet laten, die man uit Goes. Staande uitdrukkingen zijn hem blijkbaar met de paplepel ingegoten en strijk en zet miskleurt hij zijn taal er mee. Zo liggen mensen die slapen bij hem altijd op één oor. Als ze tijdig opstaan, zijn ze vroeg uit de veren. Inbre kers zijn lieden die behoren tot het dievengilde en de po litie duidt hij aan als de hei lige Hermandad. Slaat ie mand op de vlucht, dan laat die man uit Goes hem de Forellen die door een hoepel springen of een meter bo ven de waterspiegel met z'n drieën synchroon een dubbele salto uitvoeren, zie je er niet. Het is tenslotte geen 'forella- rium'. Maar met een beetje ge luk ziet de bezoeker die wat voer in het water gooit wel een aantal forellebekjes boven de de kweekbakken uitkomen, die 'Zeg ken jij de mosselman' playbacken. J. Claassens exploiteert de 'drijvende forellenfarm in de haven van Breskens'. De 'vis- boerderij' is gevestigd in de voormalige binnenvaarttanker Evelijn. In de buik van Evelijn, die al ruim elf jaar ligt afge meerd aan het steigertje tussen visserij- en jachthaven, zwem men forellen en andere vissen rond. Het 'drijvende' wijst van zelfsprekend op de huisvesting van de kwekerij. Maar de farm drijft meer op gerookte, ge kookte en gebakken vis, die wordt opgediend in het restau rant dat op het schip is ge bouwd. Dat zijn forellenfarm een toe ristische attractie is, vindt Claassens wel leuk. Zo lang het om culinaire toeristen gaat, kan zijn restaurant er alleen maar wel bij varen. Om niet- fijnproevers af te schrikken, heeft Claassens vorig jaar een beetje impopulaire maatregel moeten nemen. 'Voor bezoek aan de forellenfarm consump tie verplicht', brommen stic kers nu tegen mensen die het restaurant linea recta door banjeren naar de kweekbak ken. De restaurateur annex visboer is overigens de kwaadste niet. Een gezin met vier kinderen of een ï-ugzaktoerist hoeft echt geen vier-gangen-maaltijd te bestellen om een glimp van de forellen op te vangen. „In het seizoen was het vaak zo druk op het schip dat de mensen die kwamen eten bijna niet aan een tafel konden gaan zitten. Aan de bar hangen was al hele maal onmogelijk door al het ge loop. Vandaar dat we tegen woordig een consumptie ver plicht stellen." Maar als een kleuter met een gulden in de hand om een zakje forellevoer vraagt, zal Claassens niet streng tegen het kind zeggen dat het eerst zelf iets dient te consumeren alvorens de vissen gevoederd mogen worden. Gouden handel Het lijkt de leek dè gouden handel. Je verkoopt de farm- gangers forellevoer en spaart zelf geld aan voer en arbeid uit. De vetgemeste vissen verkoop De Duitse families Bansemer en Höing bij de forellenbak. je vervolgens als 'kwaliteitsfo- rel' tegen een afgewogen prijs aan de mensen die even daar voor de volgende generatie vis sen aan een maaltje hebben ge holpen. Het is weliswaar verve lend dat je zelf kweekgoed moet uitzetten en de vetgemes te vissen moet bereiden, maar de kosten zijn toch minimaal. Claassens lacht een beetje als een farmer met kiespijn. Was het maar zo eenvoudig. Het grote voordeel van de eigen kwekerij is dat de consument de forel 'bij wijze van spreken de pan in ziet zwemmen'. De zorgen van de ondernemer val len echter niet op. Sommige kweekforel went niet aan het zoute water van de Wester- schelde en legt. het loodje: in de zomer wil het zeewater nog wel eens te warm worden: de net ten die de vissen in de Evelijn houden, scheuren soms en ook het voeren van de vis is eei'der een na- dan een voordeel. „De beesten worden regelma tig overvoerd. Wat dat betreft, is een forel een beetje stomme vis. Hij vreet gewoon door. ook als hij al meer dan genoeg heeft gehad." De beste kweekforel sluit Claassens dan ook regel matig af voor gulle strooiers. Deze midweekse dag worden er niet te veel lekkernijen over de forellen en hun maatjes - er zwemt ook ergens een grote rog. die Claassens van een sportvisser heeft, overgenomen - uitgestort. Het regent en de meeste verblijfsrecreanten houden zich schuil. Gekleed De families Bansemer en Hoing uit Bocholt en Borken zijn het binnen zitten echter zat. Door een beetje regen laten ze zich niet afschrikken: de bakvissen-in-spe Janine (71. Jill (6). Katja (4) en Mona (2) zeker niet. Volgens goed-germaanse traditie zijn ze er trouwens op gekleed. Modern bovendien. Geen saai blauw of geel: nee laarzen, capes en zuidwesters in alle kleuren van de regen boog. De forellen zijn een beetje moeilijk te zien in het troebele water. Af en toe is er wat ge spartel waar te nemen als een hongerige vis een aanval op iets eetbaars doet. Vader Höing tilt de kleine Mona op en wijst haar - afgeleid door acti viteiten in de haven - op 'gros se Schiffe' die in de bak rond- foto Oscar van Beest zwemmen. Moeder Höing en de Bansemexdjes moeten er om la chen en pa is zelf ook niet te be roerd om zich. met Mona nog op de arm, om te draaien en de peuter te wijzen op een 'grosser Fisch' die net de haven binnen vaart. Mona ziet in de hard oranje ge schilderde baggeraar een 'brandweerboot'. Een hogere macht wil die misvatting even rechtzetten en bewijst door het openzetten van de hemelslui zen dat Breskens even geen blusboot nodig heeft. Verstok te hengelaars willen nog wel eens verkondigen dat regen het ingrediënt is voor 'prima vis- weer'. De Duitse vakantiegan gers denken daar iets anders over. Ze zijn al lang blij dat ze de dure foto-apparatuur in het Nieuwvlietse vakantiehuisje hebben gelaten. Die bagger- boot zal morgen toch vanaf een duintop ook nog wel voor de lens te krijgen zijn? kuierlatten nemen en wie te laat thuiskomt, vindt de hond in de pot. Zijn collega's is dit doffe taalgebruik een doom. ja zelfs een balk in het oog. Ze hebben hem al een aantal malen gevraagd of hij zijn versleten beelden toil thuis laten, maar hij doet dan net of zijn naam haas is. In zijn omgeving heeft men nu besloten korte metten met hem te maken. Als hij zijn leven niet betert, zal men hem negeren. Pardon. Doen of hij lucht is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9