Wuivend graan rond dodenstad PZC De dood lijkt uit Baidoa verdreven binnen- en buitenland ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 l/ïet alle aandacht gericht op de vijandigheden in de hoofdstad li Mogadishu, wordt vergeten dat elders in Somalië wel degelijk Hordt gewerkt aan de heropbouw van het land. Rond Baidoa, eens het entrum van de hongersnood, groeien nu grote hoeveelheden graan en qseptember is de noodsituatie officieel voorbij. Toch kan pas sprake ijnvan een blijvende vrede in Somalië als ook de nog immer scalerende problemen in Mogadishu zijn opgelost. De vluchtelingenkampen van Baidoa hebben plaatsgemaakt voor wuivend graan. De dood die ruim een halfjaar geleden nog genadeloos toesloeg, lijkt voor goed te zijn verdreven in Baidoa. De vrachtwagens die dagelijks tussen de 200 en 300 lijken uit de straten oppikten, rij den nu rond met uitbundig lachende en pratende mensen. Het grauwgrijze van de lappen die hier vorig jaar om de uitgemer gelde ledematen van op sterven na dood zijnde Somaliërs hingen, heeft plaatsge maakt voor fleurige kleuren. Baidoa, 'de stad des doods' is weer springlevend. De dodenakkers van weleer staan nu in volle bloei. Op de velden buiten de stad wuift uitbundig het graan, vooral sorg hum, dat klaar is om geoogst te worden. In Baidoa is het rustig, dat wil zeggen op mi litair gebied want het bruist er van de han dels- en sociale activiteiten. Van een be klemmende, door immer op de loer liggen de sluipschutters veroorzaakte, spanning is geen sprake. De zwaar bewapende strijders zijn uit het straatbeeld verdwenen. De hier gelegerde Franse soldaten van het VN-leger UNI- SOM rijden ontspannen rond in open jeeps en kunnen haast ongestoord hun werk doen. Dat geldt ook voor Westerse hulpverleners. Tegen buitenlanders ge richte gewelddadigheden en uitingen van haatgevoelens, zoals in de hoofdstad Mo gadishu, komen nauwelijks voor. Escorte Dat betekent niet dat de stad nu helemaal veilig en vrij van conflicten is. „Het gaat steeds beter met de veiligheid, maar in So malië ben je daar natuurlijk nooit voor honderd proecent zeker van", zegt een hulpverleenster van het Internationaal Medisch Corps (IMC), dat zich in de regio- Baidoa op de verbetering van de medi sche zorg heeft gestort. „Risico's blijven aanwezig. We gaan daarom nog altijd met een militaire escorte op stap en onze ge bouwen worden blijvend bewaakt door zwaai' gewapende wachten. We houden ons ook nog steeds aan een nachtelijk uit gaansverbod. Van aanvallen is deson danks al geruime tijd geen sprake meer". De Franse militairen komen nog wel re gelmatig in actie om te voorkomen dat de monstraties en geschillen niet opnieuw uit de hand lopen en tot bloedige botsin gen tussen verschillende groepen leiden. Het optreden van de Fransen verloopt meestal vreedzaam en wordt geprezen door lokale leiders. De incidenten wijzen erwèl op dat de situatie explosief blijft en hulpverleners blijven zich daarom be zorgd afvragen wat er zal gebeuren als er geen VN-militairen meer in de buurt zijn om twisten te sussen. Overleven De metamorfose die de stad de afgelopen acht maanden heeft ondergaan is voorals nog echter genoeg reden voor een redelijk optimistische stemming. Want wat een jaar geleden nog absoluut ondenkbaar leek in Baidoa. is thans realiteit. Honger, oorlog en dood hebben plaatsgemaakt voor vrede en voedsel. ..Allah is groot", meent Ahmed Arteh, een lokale boer. „Hij heeft de hongersnood verdreven, de mensen hun energie en het land z'n vruchtbaarheid teruggegeven". Clan-oudste Abdul schrijft de in Baidoa en omstreken behaalde successen liever toe aan de inzet van de Somaliërs zelf, die „ondanks de ontberingen hun laatste restje energie hebben aangewend om te gen de oorlog en hongersnood te strijden. Het Somalische volk weet van oudsher te overleven en Baidoa is het levende bewijs. Toen de strijdbijl begraven was hebben we met de steun van hulporganisaties de handen ineengeslagen, de akkers ge ploegd, gezaaid en de regens hebben de rest gedaan. We kunnen nu een grandioze oogst binnenhalen en de eigen bevolking voeden". Ook de buitenlandse militaire interventie heeft natuurlijk een handje geholpen. Want, zonder de vorig jaar december ge lanceerde Amerikaanse invasie ('Herstel Hoop') nou huizenhoog de hemel in te prij zen, is duidelijk dat de opmerkelijke suc cessen in de Baidoa-regio vooral zijn ge boekt sinds de komst van de VS-militai- De Amerikaanse Victoria Nance maakt grapjes met Somalische kinderen bij het Duit se VN-kamp in Belet Huen. Nance hoort bij een transporteenheid, die de Duitse troe pen en de internationale hulpverleners voorziet van brandstof. foto Joachim Hermann/RTR ren. Transporten met voedsel en medica menten konden sindsdien snel hun plaats van bestemming bereiken zonder onder weg te worden overvallen en geplunderd en de Somalische strijders staakten de strijd, gaven zich over of verdwenen naar elders. Amerika Simon Israel van de hulporganisatie CA RE: „Voor de komst van de Amerikanen konden wij hier nauwelijks werken. We hebben ons verschillende keren om veilig heidsredenen moeten terugtrekken. De si tuatie is nu vijfhonderd keer beter, wat grotendeels te danken is aan de militaire interventie. Wat dat betreft is die dus ge rechtvaardigd. Waai- we bezorgd voor blij ven is dat de VN haar humanitaire taken uit het oog verliest, waardoor het zeer on duidelijk wordt wat nu precies de voorde len van haar optreden zijn voor de doel groep, het Somalische volk. De successen hier in Baidoa hebben de Somaliërs trou wens ook aan henzelf te danken. De men sen waren op een gegeven moment zo moe van de vernietigende oorlog en hongers nood dat ze. zodra ze weer met voldoende voedsel op de been geholpen waren, zeer toegankelijk en enthousiast werden voor herstel-activiteiten". Baidoa produceert nu veel voedsel zelf, je komt nog maar heel incidenteel een totaal uitgehongerde persoon tegen en de nood toestand loopt in september officieel ten einde. Wat blijft is een aantal kwetsbare groepen, zoals kinderen en zwangere vrouwen, die voorlopig op extra steun kunnen blijven rekenen. De meeste ener gie van Westerse en Somalische instanties wordt echter gestoken in de opbouw van de landbouw, medische zorg en andere voorzieningen. Een van de landbouwactiviteiten van CA RE behelst de distributie van zaden en handwerktuigen. Deze maand is een expe riment gestart om uit te vinden welke voedselgewassen het best gedijen in de grond van Baidoa, die als de meest vruchtbare van het land geldt. Om een eind te maken aan de afhankelijk heid van de gemeenschap van gratis voed sel. heeft CARE zich ook op de lokale voedselmarkt begeven. „Wij verkopen nu produkten op de markt tegen gereduceer de prijzen", legt Simon Israel uit. ..Hier door komt meer voedsel beschikbaar, ook voor de armsten en proberen we de geld stroom weer op gang te brengen zodat de traditionele markt-mechanismen en eco nomie hersteld worden. We gaan nu ook het door ons te verkopen voedsel van lo kale boeren kopen. Het geld dat we verdie nen wordt in gemeenschapsprojecten ge stopt, zoals de heropbouw van sanitaire voorzieningen. En de Somaliërs die mee helpen worden voor hun werk weer in voedsel uitbetaald". De acute hongersnood mag in de meeste streken dan voorbij zijn, nieuwe gevaren liggen alweer op de loer. Vooral op het ge bied van de gezondheid. „Het tekort aan voedsel is niet langer de belangrijkste doodsoorzaak in Somalië", benadrukt Ahmed Hassan, van de Somalische Rode Halve Maan (de moslim-tak van het Rode Kruis), „maai- het gebrek aan medische voorzieningen. Goed te genezen ziekten als mazelen, tuberculose, malaria en dooi water overgebrachte kwalen hebben daarom vaak de dood tot gevolg". De or ganisatie is een actie gestart om 23 mil joen dollar bijeen te brengen om 50 klinie ken te kunnen opzetten. In Baidoa is het tijdens de oorlog totaal aan flarden geschoten en geplunderde zie kenhuis weer helemaal opgeknapt dooi de Amerikaanse hulporganisatie IMC, met steun van UNICEF. Sinds enkele we ken werken er ook weer Somalische dok ters. Gevallen van zware ondervoeding en patiënten met schotwonden zijn er niet veel meer. „Nu komen er veel vrouwen met compli caties tijdens de zwangerschap en beval ling waardoor we vaak een keizersnee moeten toepassen", meldt de IMC-mede- werkster. „Dat is een duidelijk gevolg van het tekort aan essentiële voedingstoffen tijdens de hongersnood". De IMC-staf leidt verder gezondheidswerkers uit na burige dorpen op en is bezig met de bouw van een nieuw tehuis voor 900 wezen. Belangrijk voor het welslagen van de pro jecten is dat de lokale leiders er bij betrok ken worden. „Wij voeren steeds overleg met de lokale raad van ouderen, spelen in op hun meest essentiële behoeften en krij gen alle medewerking. Organisaties die niet zo toeschietelijk zijn willen nog wel eens op verzet stuiten", aldus het IMC. Hulpverleners proberen de plaatselijke bevolking minder afhankelijk te maken van geschonken voedsel. foto EPA Veiligheid Ook elders op het Somalische platteland is het afgelopen half jaar vooruitgang ge boekt. Dat geldt voor steden in het zuid westen als Bardera en Belet Huen. waar sinds kort honderden Duitse militairen zijn gestationeerd, voor plaatsen als Ga- roe in het verre noordoosten, maai- ook voor voormalige 'hot spots' als Kismayo in het zuiden. Ook in deze regio's blijft vei ligheid vooralsnog een relatief begrip. Hoe kan het ook anders in een land dat nog steeds vergeven is van de machinegewe ren en granaten. Zo raakten twee Belgi sche soldaten onlangs zwaar gewond toen zij onder vuur werden genomen op zo'n 150 kilometer van Kismayo en op de be langrijke doorvoerwegen slaan gewapen de bendes bij tijd en wijle nog steeds hun slag. Desondanks kun je in grote delen van het land spreken van een zekere mate van sta biliteit maar. zo beseffen Somaliërs en Westerse hulpverleners maar al te goed, dat vredige klimaat is slechts van geringe betekenis zolang er geen oplossing is ge vonden voor de problemen in de hoofd stad Mogadishu, waar de situatie met de dag meer gespannen, vijandiger en ge vaarlijker wordt. De cruciale vraag is nu waarom de VN op het platteland wel successen boekt en in Mogadishu zo grandioos faalt? Toegege ven. in Mogadishu is het conflict veel ge compliceerder. er zijn meer verschillende clans en groeperingen bij betrokken, de oorlog begon in de stad en het is als iedere andere metropool in de wereld een on overzichtelijke maalstroom van gebou wen, mensen en activiteiten. Maar heeft het niet ook heel veel te maken met de houding van de VN die in de hoofdstad zo veel militaristischer is dan elders? Confrontatie In UNISOM-kringen blijft men de schuld bij Aideed en zijn strijders leggen, die vol gens de VN blijven kiezen voor een gewa pende confrontatie met VN-troepen in de stad. Dat de VN wel degelijk een dialoog willen aangaan met Somalische leiders il lustreren ze binnen de organisatie sinds vorige week maar al te graag met het op 6 augustus in Kismayo ondertekende en onder toezicht van UNISOM tot stand ge komen akkoord tussen een groot aantal vijandige clanleiders. Voor Abdulatif Mohamed van de Somali sche Nationale Alliantie (SNA), waartoe ook de factie van Generaal Aideed be hoort. heeft dat akkoord geen enkele bete kenis. „Leiders als Aideed en Omar Jess waren afwezig, evenals belangrijke partij en als de Somalisch Democratische Bewe ging en de Somalisch Patriottische Bewe ging. In plaats daarvan halen ze mensen naar Kismayo die daar niks te zoeken heb ben, zoals Ali Mahdi en andere hen gun stig gezinde personen. Wat voor vrede wil de VN nu eigenlijk als ze de belangrijkste partij in het conflict, de SNA en haar lei ders totaal negeert?" Bloedbad De huidige problemen in Mogadishu zijn terug te voeren op de gebeurtenissen van 5 juni toen 24 Pakistaanse VN-militairen werden doodgeschoten. De VN. die Ai deed hiervoor verantwoordelijk stelt, heeft sindsdien regelmatig aanvallen uit gevoerd op Aideeds stellingen en de jacht geopend op de man zelf. Sindsdien is UNI SOM in een ordinaire tweestrijd verwik keld geraakt met Aideeds leger. En dat heeft nogal wat woede opgewekt bij de in woners van de stad. mensenrechtenorga nisaties en Westerse hulpinstanties, die zich allemaal vertwijfeld afvragen waar om een vredesleger naar harde militaire middelen grijpt om het conflict in Moga dishu op te lossen. „Voor een blijvende vrede in Somalië zijn heel veel onderhandelingen en discussies nodig, zodat alle partijen het eens kunnen worden over de beste aanpak", meent Dawn MacRae van het IMC. ..Er moet vooral heel goed geluisterd worden naar wat Somaliërs zelf willen, zodat ze een ei gen nationaal bestuur, rechtelijke macht en veiligheidsapparaat kunnen creëren. Als Somaliërs zelf weer de touwtjes in han den hebben en de VN respecteren dat. zijn ze ook zelf verantwoordelijk voor hun da den en kunnen ze zichzelf gaan ontwape nen. Want een gedwongen ontwapening is onmogelijk en werkt alleen maar ave rechts, zo is wel gebleken. Een met geweld opgedrongen vrede is geen blijvende vre de". Dat het ook in een wespennest als Moga dishu mogelijk is een dialoog aan te gaan met de beruchte krijgsheren bewijst CA RE. „Wij hebben onlangs voedingscentra heropend in een als gevaarlijk te boek staand stadsdeel en hebben er voedsel heengebracht zonder militaire escorte, na succesvolle onderhandelingen te hebben gevoerd met clanleiders. Somaliërs vor men een heel trots volk en het is niet ge makkelijk met hen om te gaan. Maar wij bewijzen steeds weer dat het absoluut niet nodig is om voor de harde aanpak te kie zen, zoals de VN nu doen", aldus Simon Israel. Abdulatif van de SNA verzekert dat Ai deed en zijn bondgenoten nog steeds gelo ven in een vreedzame oplossing van het conflict, „maar", zegt hij „dan dient UNI SOM wel de SNi? en haar leiders te erken nen. het vermoorden van onschuldige burgers te stoppen, en een onafhankelijk comité in te stellen om het incident van 5 juni te onderzoeken. En het in maart in Addis Abeba bereikte akkoord dient te worden uitgevoerd, zodat een centrale re gering kan worden gevormd. Dan is vrede mogelijk. Maar wat doen de VN en dan vooral de Amerikanen? Ze creëren een vij andig klimaat en stellen zich partijdig op door andere facties te versterken, ons overal de schuld van te geven en te weige ren met de SNA te praten. En in plaats van alle facties te ontwapenen concentreren ze zich alleen op ons. De VN schenden de aspiraties en rechten van het Somalische volk. En daar kunnen ze niet eeuwig mee doorgaan. Doen ze dat wel dan is een nieuwe oorlog in Mogadishu onvermijde lijk". Frans van den Houdt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7