lis 15 jaar voor doodslaan meisje Maatregelen banken lijkt overvallers af te schrikken PZC Brits verzet tegen ansluiting bij uropese tijdzone Willem-Alexander en Claus gaan op reis naar Indonesië binnen- en buitenland tan verdacht van doden Zülbiye Gündüz met tafelpoot espakket VVN moet eugd veiliger laten grommen en snorren Knaagkever legt het loodje bij opwarmen hout in monumenten Betoging voor herbouw Berlijnse Muur Daverend welkom voor paus £.A 100 j K? ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 rij» ech MSTERDAM (ANP) - Zodra 34-jarige Amsterdammer jdagmiddag een voet in de jhtszaal zette, brak op de pu- jeke tribune een ware golf m emoties los. Familieleden 2,, het slachtoffer in de zaak, >t 12-jarige Turkse meisje Zül- Gündüz, barstten in tranen [t, schreeuwden en sloegen vuisten op het kogelvrije is dat de tribune scheidt van zaal. Slechts nadat de par- ilitie de oudste broer in het Gündüz had afgevoerd, de zaak in betrekkelijke worden voortgezet. stond terecht op verden- ing van het doodslaan van Zül- ive.de jongste in het gezin. Het leisje werd op 23 maart om ven voor half negen 's morgens 1 een steenworp van haar huis le Vrolikstraat (Amsterdam- st) met een tafelpoot doodge Zij was op weg naar Jiool. Zo'n 36 uur na het drama eld de politie de benedenbuur- j an van Zülbiye en haar fami- e.als vermoedelijke dader aan. nt Ecier mr. N. van Ditshuyzen vt ste vrijdag voor de rechtbank de hoofdstad vijftien jaar ge- de&ngenisstraf (de maximale straf voor doodslag) en tbs met dwangverpleging tegen hem. Toen advocaat mr. F. van Ger- ven het woord wilde nemen voor het houden van zijn korte plei dooi. werd het opnieuw onrustig op de tribune. „Hoe kun je zo'n man nou verdedigen?" vroeg een broer van het slachtoffertje zich huilend af. De parketpolitie slaagde er niet in de direct be trokken aanwezigen te kalme ren. Rechtbankvoorzitter mr. T. Eradus gebood daarop de tri bune te ontruimen en te sluiten. De raadsman is vóór de zitting meerdere malen bedreigd. Kaken op elkaar Tijdens de behandeling van de zaak weigerde de verdachte ant woord te geven op vragen. Ook tijdens het vooronderzoek en het persoonlijkheidsonderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC) heeft de man de kaken stijf op elkaar gehouden. „Al thans," zei officier Van Ditshuy zen. „als er over de zaak gepraat moest worden." De officier acht te het bewijs voor doodslag niet temin geleverd. Daartoe gebruikte zij vooral ver klaringen van getuigen die zich op de bewuste ochtend in de EN HAAG (ANP) - Veilig Ver gier Nederland (VVN) heeft een eciaal lespakket ontwikkeld =eial scholieren veiliger gedrag de brom- en snorfiets moet brengen, groep oudere scholieren daarmee dit jaar centraal de jaarlijkse campagne „Wij an weer naai- school", waarbij w itra aandacht wordt gevraagd to oor de verkeersveiligheid van ikinderen die weer naar school iffifan :rs: ét ministerie van verkeer en 'nC faterstaat ondersteunt deze ac- let e door aan de politie twintig c èstbanken ter beschikking te tellen waarmee gecontroleerd fen worden of de brom- en snor fietsen niet zijn opgevoerd. Bw en snorfietsers zijn rela- titer vaak bij verkeersonge lukken betrokken. Terwijl het nonze correspondent INDEN - Plannen van de Brit regering om het uur tijdver- lil met West-Europa af te haffen, hebben een golf van itiek ontketend. Organisaties iet: in boeren en Lagerhuisleden °j~ t Schotland en Noord-Ierland bben zich tegen het idee ge- ïrd om de klok een uur voor- te zetten. Zij zien zich ge- und door de vermaarde Ko- iklijke Sterrenwacht te eenwich. schaffing van Greenwich san Timezou de Britten in "k at stellen hun klokken gelijk zetten met die op het Europe- - 1 continent. Voor het bedrijfsle- hdat 60 procent van zijn ex- rt naar EG-landen ziet gaan. rit dat grote voordelen. Maar tegenstanders betogen dat de ap ..tegen de natuur indruist". feens de Koninklijke Sterren- tot te Greenwich, de plek in öd-Londen waar oost en west ontmoeten op de nul-me- ■j- iïaan. zijn er goede redenen pvast te houden aan de oude i ..Het verzet tegen de af- ZEIST (GPD) - Het 'opwar men' van monumenten met eikehouten constructies waakt de allesvernietigen de Bonte Knaagkever on schadelijk. Riet opwarmen w°rdt bedoeld het 'verwar men van de omgeving van de houten constructies door middel van straalkachels de. Dat stelt de Rijksdienst voor Monumentenzorg in Zeist in een binnenkort te verspreiden brief aan alle gemeentebesturen, éigens de dienst hoeven ei- pnaren van kerktorens, mo- tens en stadhuizen niet lan- p machteloos toe te kijken boe hun kostbare cultuurbe- at letterlijk wordt opgege ten. De door loodgieter Ja cob Slegten uit het Overijs- selse Wijhe ontwikkelende opwanningsmethode is ef- tectief gebleken. Bonte Knaagkever "uui,g miaagRcvci ftom twee jaar geleden in et nieuws nadat werd ge- consteerd dat veel gebou- ïen in Nederland - met na me in Utrecht. Amersfoort en Culemborg - door dit dier waren aangetast. De larve van de kever was vooral te vinden in de eikehouten bal ken van pas gerestaureerde monumenten, waarvan de ventilatie na eeuwen dras tisch werd veranderd. Monumentenzorg heeft de methode van de loodgieter wetenschappelijk onder zocht met computers en thermometers. Het resul taat: als Slegten een gebouw onder handen heeft gehad, is er geen knaagkever meer te bekennen en het gebouw lijdt evenmin schade als het milieu. De loodgieter kwam met zijn voorstel, nadat Mo numentenzorg liet weten ten einde raad te zijn. Niet alleen omdat er nog geen effectieve bestrijdingsmethode was, maar ook omdat na interne ruzie over de manier waarop het probleem moest worden aangepakt, een aantal me dewerkers 'van de knaagke ver werd afgehaald'. Vrolikstraat ophielden. Diverse mensen hebben gezien hoe een man - die later via fotoconfron taties herhaaldelijk herkend zou worden - een witte tafelpoot op pakte bij het vuilnis en zich agressief gedroeg. De belangrijkste verklaring daarover was afkomstig van een jongen van 14. Hij kende het slachtoffertje en zag hoe de man met de tafelpoot enige tijd ach ter Zülbiye aanliep. Vervolgens zag hij dat de man het meisje met de „dikke, witte tafelpoot" sloeg. De jongen liep geschrok ken weg. „Toen ik achterom keek. zag ik dat hij haar nog steeds aan het slaan was," aldus zijn verklaring. „Hij sloeg haar keihard op haar achterhoofd. Het leek wel een honkbalslag." Slotsom Gedragsdeskundigen van het PBC kwamen tot de slotsom dat de man als sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet wor den beschouwd. Op de dag van de doodslag moet de man psy chotisch zijn geweest. Getuige-deskundige dr. J. van Renesse. psychiater bij het PBC. vermoedt dat de verdachte te vens onder invloed van drugs is geweest. Dat leidde hij af uit het feit dat hij de nacht voorafgaand aan 23 maart „door het dolle heen" is geweest. Bovendien heeft hij - zijn zwijgen doorbre kend - tegenover Van Renesse toegegeven dat hij verschillende soorten drugs „misbruikte". De man maakte wel vaker kabaal. Twee uur vóór de aanslag op Zülbiye was de politie nog bij hem aan de deur geweest in ver band met geluidsoverlast. Het gevaar voor herhaling is naai- het oordeel van het PBC groot en de kans dat hij ooit zelf standig kan functioneren „zeer gering". „Deze verdachte wordt aantal verkeersslachtoffers on der de scholieren vorig jaar was gedaald ten opzichte van het jaar ervoor, is dat van de op brommers scheurende jeugd verder gestegen. Het gaat dan vooral om jongens die „om stoer te doen" hun brom- of snorfiets opvoeren, geen helm dragen en het door rood rijden als een sport opvatten, zo blijkt uit de gege vens van VVN. Het aantal schoolkinderen dat slachtoffer wordt van een ver keersongeluk was in 1992 lager dan het jaar daarvoor. 150 Jon geren kwamen om het leven te gen 178 het jaar daarvoor. Op vallend blijft wel dat het groot ste deel van die slachtoffers valt in de eerste weken na de zomer vakantie; dat geldt vooral voor kinderen die voor het eerst naar een (nieuwe) school gaan. BERLIJN - Een jonge Duitser demonstreert met de vlag van de voormalige DDR en een armband met de vermelding 'vrijwillige grenswacht' op de plaats waar tot voor enkele jaren de Berlijnse Rluur stond. Sinds de hereniging van Duitsland komt ieder jaar op 13 augustus een groep ex-DDR-burgers op die plaats bij elkaar om de omgekomen grenswachten te herdenken. Op de achtergrond houden betogers een spandoek op met de boodschap 'herbouw de Muur, maar nu drie meter hoger'. Op de 13 augustus 1961 werd begonnen met de bouw van de Muur. foto Albrecht Gerlach/RTR schaffing van Greenwich Mean Time wordt niet ingegeven door een halstarrig vasthouden aan oude tradities", zegt Dr. Lippin- cott, de curator van het insti tuut. „Het heeft meer te maken met het feit dat de zon slechts één keer per dag, rond het mid daguur, recht boven ons staat". Overeenkomstig het huidige stelsel van tijdzones maakt de zon ieder uur een voortgang van 15 lengtegraden. Omdat Enge land westelijk van het Europese continent ligt, moet het daar volgens Dr. Lippincott ook vroe ger zijn. Invoering van de Cen traal Europese Tijd in Engeland zou een tijdszone van 30 graden creëren, een unicum. De curator van de Koninklijke Sterrenwacht schaart zich ook achter de boerenorganisaties. Boeren in het uiterste westen van Ierland, de 'vroegste' plek van de Britse tijdzone, die dan om 6 uur opstaan, zegt ze. staan in werkelijkheid om 4 urn- op. „De koeien zijn dan nog niet zo ver dat ze gemolken kunnen worden en de kippen hebben nog niet gelegd". DENVER - Dol-enthousiaste deelnemers aan de Wereld Jongeren Dag in Denver bereidden Paus Johannes Paulus II een daverend wel kom in de Verenigde Staten. Honderdduizen den jongeren uit alle werelddelen waren vrij dag bijeengekomen in het Mile High Stadium om de paus te zien. Op het vliegveld van Denver was de paus eer der op de dag ontvangen door president Clin ton met zijn vrouw Hillary en dochter Chelsea. In zijn toespraak daar herinnerde de paus aan het standpunt van de Rooms-Katholieke Kerk dat abortus onder alle omstandigheden on geoorloofd is. In het bijzijn van Clinton, die en kele anti-abortusmaatregelen van zijn voor gangers Reagan en Bush ongedaan heeft ge maakt. riep hij de Amerikanen op „het leven te verdedigen". foto Don Emmert/AFP ZOETERRIEER (ANP) - Het to taal aantal overvallen stijgt nog steeds, maar het aantal overvallen op geldinstituten (banken, postkantoren) stabili seert zich. Daarmee lijken de maatregelen die zij de laatste jaren hebben genomen einde lijk effect te sorteren. Dat blijkt uit de halfjaarcijfers van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI). In het eerste half jaar van 1992 werden in totaal 1077 overvallen gepleegd. In het eerste halfjaar van 1993 waren dat er bijna 200 meer. zo blijkt uit cijfers van de CRI. Wanneer die overvallen worden onderverdeeld in ver schillende categorieën, blijkt dat het aantal overvallen op gel dinstituten nagenoeg gelijk is gebleven. Kennelijk worden po tentiële overvallers meer en meer afgeschrikt door de maat regelen die die instellingen heb ben getroffen. Daarentegen blijkt het aantal overvallen op horeca-instellin- gen en straatroven (zoals bero- DEN HAAG (ANP) - Kroonprins Willem-Alexan der en prins Claus gaan eind augustus/begin sep tember voor twee weken naar Indonesië. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) vrijdag- bevestigd. Het gaat om een privéreis, zo deelde de RVD des gevraagd mee. Vakantie en kennismaking met het land staan voorop. Er zijn geen officiële afspraken met wie dan ook. maar er zullen culturele beziens waardigheden worden bezocht. Ook zullen de prin sen samen golfen, aldus de RVD. Alexander en Claus zijn nooit eerder in Indonesië geweest. Een door Indonesië graag gewild staatsbezoek van ko ningin Beatrix zit volgens de RVD voorlopig nog niet in de pen. Het blijft een moeilijke kwestie zo lang de voormalige kolonie het niet zo nauw lijkt te nemen met de mensenrechten. Het enige staatsbe zoek dat ooit aan Indonesië werd gebracht was in 1971. door koningin Juliana en prins Bernhard. Volgens de RVD mag het bezoek van Willem-Ale xander en Claus onder geen voorwaarde worden gezien als een soort compromis aan Indonesië. gedreven door een niet te stillen woede." aldus Van Renesse ter zitting. Het grote gevaar voor herhaling was voor officier Van Ditshuyzen aanleiding naast de behandelïngsmaatregel de ma ximale gevangenisstraf te vor deren. Advocaat Van Gerven vond de ze eis buitensporig hoog. Een verzoek van de raadsman om de verdachte terug te sturen naar het PBC werd door de rechtbank afgewezen. „Ik zou graag terug gaan naar het PBC." zei de man in zijn laatste woord. De rechtbank doet uitspraak op 27 augustus. Vandaag Hoog water Ministerie wil archiefonderzoek troostmeisjes DEN HAAG (GPD) - Het minis terie van buitenlandse zaken wil een compleet beeld krijgen van seks-slavernij in de Tweede Wereldoorlog' in voormalig Ne- derlands-Indië. Mede door ac tuele ontwikkelingen over deze gedwongen prostitutie - de zo genoemde 'troostmeisjes' - door het Japanse leger vindt uitge breid archiefonderzoek plaats. Blijkens een mededeling van het ministerie zal dit ambtelijk on derzoek binnen enkele maanden zijn afgerond. Beide ministeries garanderen dat de privacy van betrokkenen gewaarborgd blijft. Deze maand gaf de Japanse re gering voor het eerst openlijk toe dat haar leger in de Tweede Wereldoorlog in bezet Aziatisch gebied meisjes en vrouwen on der dwang liet werken in leger- bordelen. En recent traden en kele Nederlandse 'troostmeisjes' naar buiten met hun ervaringen over seksueel misbruik. Een Indonesische mensenrech- tengroepering heeft vrijdag be kend gemaakt dat ze informatie over 106 Indonesische vrouwen die door het Japanse leger tot prostitutie werden gedwongen zal doorgeven aan de Mensen rechtencommissie van de VN. Hogedmk zorgde gisteren in ons land al voor zonnig weer. alleen was het nog icat koel. Vandaag is de kern van dit hogedrukge- bied wel naar het oosten ver plaatst maar de invloed ervan is nog steeds groot genoeg om ons opnieuw een zonnige dag te be zorgen. Door de verplaatsing van dit hoog is de stro7ning ge draaid van west naar zuidoost en ivordt warme lucht vanuit Zuid-Europa aangevoerd. Bo ven Frankrijk ontstaat in de loop van de ochtend een on weersstoring welke naar het noorden beweegt. Hierdoor zal in de loop van de middag vanuit het zuiden bewolking binnen drijven en neemt de kans op een lokale onweersbui toe. De zuid oosten wind is de gehele dag zwak tot matig en zorgt ervoor dat het ook aan de kust warm wordtDe maximumtempera tuur ligt vandaag ook aan zee zo rond de 25 graden ivaardoor het prima strandweer is. In de loop van de avond draait de ivind weer naar zuidwest en koelt het af tot zo'n 13 graden. Nautisch bericht Wind: zuidoost 2 tot 4 Bj't.. 's avonds ruimend zuidwest, zicht: goed, temperatuur kustwater: 18 graden, afwijking ivaterstan- den: geen afivijking van beteke nis, Maximum golfhoogte mon ding Scheldes: rond een halve meter. Vooruitzichten Voor morgen: zondag wordt het weer een wat koelere dag. De kern van de omveersstoring trekt naar het noorden weg en er kan in de ochtend nog een en kele omoeersbui vallen. De ivind is weer ivestelijk waardoor de aangevoerde lucht koeler is en het aan de kust rond 19 en in het binnenland zo'n 22 graden wordt. Boven Frankrijk nadert opnieuw hogedruk waar we de komende dagen mee te maken krijgen. Voor maandag tot en met woensdag: zonnig en zomers warm. De wind is meest uit oostelijke richting en matig. Ma xima oplopend van 24 naar 27 graden, 's nachts ivordt het zo'n 15 graden. ZON EN MAAN 15 augustus Zon op 06.22 onder 21.01 Maan op 03.19 onder 19.21 ZON EN MAAN 16 augustus Zon op 06.24 onder 20.59 Maan op 04.37 onder 19.52 uur cm uur cm Zaterdag 14 augustus 1993 Vlissingen 12.02 155 Terneuzen 12.26 177 Bath 00.36 202 Roompot-buiten 12.05 115 Zierikzee 00.25 120 Yerseke 0030 126 Phüipsdam-West 00.30 130 Zondag 15 augustus 1993 Vlissingen 00.37 175 Temeuzen 00.51 200 Bath 01.48 238 Roompot-buiten 00.40 133 Zierikzee 01.50 138 Yerseke 01.50 145 Philipsdam-West 01 50 148 Maandag 16 augustus 1993 Vlissingen 01.26 207 Temeuzen 01 45 234 Bath 02.41 278 Roompot-buiten 01.25 158 Zierikzee 02.55 157 Yerseke 03.00 164 Philipsdam-West 02.55 165 Laag water uur cm Zaterdag 14 augustus 1993 Vlissingen 0549 141 Temeuzen 06.09 149 Bath 07 06 168 Roompot-buiten 06.10 109 Zierikzee 06.50 116 Yerseke 06.55 120 Philipsdam-West 07.05 122 Zondag 15 augustus 1993 Vlissingen 06.49 155 Temeuzen 07.21 165 Bath 08.16 188 Roompot-buiten 07.00 115 Zierikzee 0805 121 Yerseke 08.05 126 Philipsdam-West 08.05 128 Maandag 16 augustus 1993 Vlissingen 07.45 169 Terneuzen 08.16 180 Bath 09.13 207 Roompot-buiten 07.40 121 Zierikzee 09.00 124 Yerseke 09.05 129 Philipsdam-West 09.00 132 13.10 123 13.15 129 13.10 132 13.05 182 13.25 207 14.20 247 13.05 134 14.20 138 14.25 144 14.15 147 13.51 209 14.11 235 15.09 280 13.50 154 15.20 151 15.25 156 15.10 157 18.25 147; 18.45 15a 19.40 175 18.40 114- 19.30 122 19 35 126. 19.35 129 19.25 170 19.51 180. 20.46 202 19.25 128; 20 35 134 20.35 139 20.35 142' 20 15 192 20.46 203 21.46 227 20.05 143 21.25 144 21.25 149 21 25 152 I Verwachting vanmiddag 14-08-1993 1-7 100 100 I S M O 'Gi l VERWACHTING VOOR MORGEN en in europa I I I M I I I I I II I I I vingen bij geldautomaten en van pizzabestellersi flink te zijn gestegen. De cijfers laten verder zien dat de aantallen overvallen op benzinestations en in de de tailhandel nagenoeg gelijk zijn gebleven. De totale buit is overigens ge daald" van 12 miljoen gulden over de eerste helft van 1992, naar 10 miljoen in '93. Volgens de woordvoerder van de CRI komt dat omdat bedrijven, en mensen op straat, steeds betere „buitbe- perkende" maatregelen nemen. „Men heeft gewoon geen enorme hoeveelheden geld meer bij zich." Twee maanden geleden werd het landelijk projectteam over valcriminaliteit geïnstalleerd. Dat team, met, vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven, over heid. politie, en de CRI. heeft als doel het aantal overvallen in de tweede helft van dit jaar te stabi liseren. De komende twee jaar moet dat aantal dalen. De afge lopen zeven jaar steeg het aantal overvallen jaarlijks met 14 pro cent. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zondag: Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon. maar ook kans op een lokale regen- of on weersbui. Middagtemperatuur oplopend tot 21 graden langs de Kanaalkust en 26 tot 30 graden verder landinwaarts. Portugal en Madeira: In het bin nenland en aan de Algarve flink zonnig perioden. Langs de west kust nu en dan wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur langs de kust van 20 graden aan de Costa Verde tot circa 28 gra den in de Algarve. Maxima in het binnenland vrijdag nog iets boven de 30 graden. Op Madeira wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Maxima ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilan den: Langs de Golf van Biskaje en in het Baskenland bewolkt en nu en dan wat regen of motre gen, 22 graden. Elders in Spanje overwegend zonnig, droog en warm. Langs de Costa's rond 30. in het binnenland plaatselijk 35 graden. Op de Canarische Eilan den flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur op de stranden ongeveer 28 graden, Marokko en Tunesië: Marokko overwegend zonnig, langs de westkust ook enkele wolkenvel den. Droog. Middagtempera tuur vlak aan zee rond 26 gra den. Tunesië: Zonnig. Maxima vlak aan zee rond 34 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon en in de omgeving van Bor deaux. de Dordogne. de Pyre neeën en het Centraal Massief lokaal onweer. Langs de Middel landse zeekust en de Alpes Mari- times zonnig en droog. Maxima van 26 graden in Les Landes tot 32 graden ten zuiden van Lyon. Vlak langs de Atlantische kust in de middag afkoeling bij wind van zee. Mallorca en Ibiza: Droog en overwegend zonnig. Middag temperatuur rond 30 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Ita lië: Zonnig, in het noorden en in de Apenijnen 's middags stapel wolken en een kleine kans op on weer. Middagtemperatuur rond 31 graden. Corsica en Sardinië: Droog, overwegend zonnig en middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Grieken land: Zonnig en droog. Middag temperatuur rond 32 graden, maar op de eilanden in de Egeï- sche Zee bij een stevige noorde lijke wind iets koeler. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus zonnig en droog. Meer naar het noorden meer bewol king en langs de Turkse Zwarte- zeekust regen- en onweersbuien. Maxima langs de west- en zuid kusten en op Cyprus rond 30 gra den. Duitsland: Perioden met zon. in de loop van de dag stapelwolken en later kans op een enkele lo kale regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur oplopend tot 23 graden in Sleeswijk-Holstein en tot ongeveer 28 graden in het midden en zuiden. Zwitserland: Perioden met zon en overwegend droog. Middag temperatuur rond 29 graden. Oostenrijk: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtem peratuur ongeveer 28 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5