chuld Vlaanderenhal vijf ton Grote opruiming Wester schelde PZC Historische vloot naar Antwerpen lis negen maanden or plegen ontucht et stiefdochters Dienstverlening en rijverbod geëist na ongeluk met auto Terneuzenaar krijgt 3 jaar voor uitlokken brand in nachtclub Ondernemerswereld Middelburg brengt eigen periodiek uit provincie 13 nduidelijkheid over doorgaan evenementen ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 mi onze verslaggever \S VAN GENT - De schulden iiVerko bv, de exploitant van (vrijetijdscentrum De Vlaan- renhal in Sas van Gent, be- 3»en ongeveer een half mil- ,n'gulden. Volgens de curator U de failliete bv, mr E. de chter uit Hulst, zijn er vijftig I zeventig kleine schuldei- is, Een claim van de verhuur- tvan het complex - de beleg- jgsmaalschappij Aarbeco bv, die begin dit jaar de gebouwen van De Vlaanderen overnam van Verko - heeft de curator nog niet ontvangen. Directeur J. Ha melink van Aarbeco liet vrijdag echter weten dat De Rechter binnenkort een extra claim van zo'n vier ton kan verwachten. Het gaat dan om het bedrag dat Aarbeco vorig jaar in de ver bouwing van De Vlaanderen stak en dat nog niet door Verko was terugbetaald. Mr De Rechter verwacht dat de eigenaren snel op zoek gaan naar een nieuwe exploitant voor het vrijetijdscentrum. Hij schat de kans dat Aarbeco snel een nieuwe beheerder vindt niet hoog in. „Bij mijn weten zijn er geen kandidaten om het cen trum over te nemen. Geplande evenementen, zoals bijvoor beeld het Philips-personeels- feest op '28 augustus, zullen niet door kunnen gaan. Althans niet in De Vlaanderenhal", zei de cu rator. Kandidaten Aarbeco-directeur Hamelink be streed gisteren het niet door gaan van evenementen. Ook liet hij doorschemeren dat er wel de gelijk belangstelling bestaat bij horeca-ondernemers om De Vlaanderenhal over te nemen. ..Op dit moment worden er on derhandelingen gevoerd met twee serieuze kandidaten. Mochten die besprekingen niet op korte termijn met succes wor den afgerond, dan nog zullen we alles in het werk stellen om al ge boekte feesten door te laten gaan. Wij kunnen als eigenaren het gebouw verhuren en de cate ring uitbesteden aan bijvoor beeld de ChurchiUgroep in Ter- neuzen". benadrukte Hamelink. Door het faillisement van Verko bv verliezen volgens de curator drie werknemers hun baan. Met het oog op de naderende teloor gang van het horecabedrijf wer den eerder, eind mei, de contrac ten van vijftien parttime-sei zoenkrachten niet meer ver lengd. neen een medewerkster DDELBURG - Tegen een 43- ige inwoner van Vogelwaar- is vrijdag voor de rechtbank Middelburg twaalf maanden rangenisstraf waarvan drie anden voorwaardelijk üsl voor ontucht met zijn Kstiefdochters. De man ont- ildat hij zich schuldig heeft maakt aan het ten laste geleg- Volgens hem is de aanklacht i poging van zijn ex-vrouw, moeder van de meisjes, om ode grond in te boren, meisjes getuigden op de zit- z dat hun stiefvader met re- maat hun borsten en hun aamstreek betastte, oudste, die nu twintig is, liep pjaar geleden van huis weg dat ze er niet meer tegen kon. jongste volgde in maart vorig naar voorbeeld, nadat ze sen jaar was geworden, handtastelijkheden hadden is de meisjes jarenlang ge- i en vonden plaats als de irniet thuis was. vaarding was als perio- nn het misbruik 1 januari SI lot de datum van het ver- itde ouderlijke woning ge goedste dochter zei dat ze in Icpaandrang van de moeder d gezocht bij het maat- Eoelijk werk omdat zij in de fotianen zat. jfcaeder wist toen nog niet (fjjslussen haar dochters en khtgenoot zou hebben gvonden. lezers schrijven Deze rubriek is uitslui- bestemd voor Kacties op in dé PZC isrschenen berichten, utikelen of commen- iren. Niet voor open neven, gedichten en ügelijke. Anonieme Bendingen of stukken ader duidelijke opga van adres en woon- laats worden niet in handeling genomen, dragen mogen niet ager zijn dan 250 oorden. De redactie fhoudt zich het recht Mr inzendingen te be- irten. Over geweiger- brieven wordt niet •espondeerd. enj Edelij k li De jongste zei dat ze het nog er ger te verduren kreeg toen haar zus het huis uit was. Echtscheiding Na het weglopen van de jongste vroeg de moeder echtscheiding aan en volgde er een aangifte. „Zij wil me mentaal en finan cieel de grond in boren", ver klaarde de verdachte voor de rechtbank. Hij beklaagde zich erover dat hij de twee kinderen, die uit het tweede huwelijk van de vrouw geboren waren, al an derhalfjaar niet had gezien. Ook zou hij door de beschuldigingen zijn baan zijn kwijtgeraakt. „De mensen weten alles, ze willen me niet meer", lichtte hij toe. Officier van justitie mi' L. W. Boogert wees de rechtbank erop dat de verklaringen van de meis jes eensluidend waren en dat er geen sprake van was dat de moe der de meisjes had aangezet om de man van ontucht te beschul digen. Zij had volgens de officier pas in een later stadium van de Raad voor de Kinderbescher ming gehoord wat er tussen haar dochters en haar echtgenoot was voorgevallen. Mr Boogert was van mening dat de meisjes aan een enorme psychische druk hadden blootgestaan doordat zij in een pijnlijke en beangstigen de sfeer met sexuaïiteit in aanra king waren gekomen. Raads man mr D. J. Olie vond dat er geen overtuigend bewijs voor de ontucht was. De rechtbank doet 27 augustus uitspraak. De historische schepen bij het sluiscomplex in Hansweert. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster HANSWEERT - Uit alle delen van Nederland verzamelden zich vrijdagmiddag in totaal 86 schouwen, tjalken, lemsteraken, schokkers en andere historische schepen bij het sluiscomplex Hansweert, Alle vaartuigen maken deel uit van de Stichting Stamboek Rond- en Platbodemjachten. De schepen varen van daag (zaterdag) naar België om deel te nemen aan Sail Antwer pen. In de loop van de tocht sluit een aantal drie- en viermasters zich bij deze vloot aan. Rond 13.00 uur worden alle vaartuigen ver wacht in Antwerpen, waar ze in het dok komen te liggen. Zondag nemen de schepen deel aan het admiraalzeilen op de Schelde. Dinsdag keren de nostalgische jachten weer huiswaarts. weer komkommervolle Ibleek donderdag 12 au- de PZC. Ene Wim Nat- uit 's-Heer Arendskerke zijn zwaar aangezette, loze woede tegen het jgemeentebestuur spuien. Nattekaas is een man heeft nagedacht, is op de gemeente Goes •die een geplande autoslo- 'oij de Weel van Terlucht ^gunning wil verlenen, ag Wim nadenken. Goed. -en die sloperij daar niet, i!s we ertegen gaan protes- aoeten we natuurlijk wel zeggen waar hij dan wel tomen. Ach. dat kon nooit Pi zijn, fijne landelijke ge- zat in de buurt toch? Dus fattekaas in het artikel alsof hij diep heeft nage- zomaar even de vol- arrogante, minachtende ;ak te doen: „Een terrein Poel ligt toch veel meer •shand?" ;-t gemak dat actievoer- Nattekaas kenmerkt ij voorbij aan het voor ie- ■zichtbare feit dat de Poel, tegebied tussen Goes en 'ïiszand met zijn Poelbos- jeindig veel meer aan na toon en onbedorven mi- verliezen heeft dan Ter- toit zal bezitten. Niets te ®gd overigens van die Weel, maar ach, Nat- 'Werd in hetzelfde artikel door een woordvoer- r'de gemeente Goes on thaald. n deze artikelen, die lie- Wim Nattekaas de gele ld geven onjuiste en ge- ïe uitspraken publiek te Daan van 't Westeinde Daan van Barbestein 7 Heinkenszand Vijftig obstakels moeten vóór uitdieping uit vaargeul Van onze verslaggever MIDDELBURG - In de uit te diepen vaargeul van de Wes- terscbelde moeten ongeveer 50 'obstakels' worden opge ruimd. Het gaat om kleine en grote hindernissen, variërend van stenen, kettingen en an kers, tot complete schepen. Zo'n 20 tot 30 wrakken maken deel uit van de te verwijderen obstakels. Voordat de vaar geul verdiept kan worden - een dringend Vlaams verzoek om grotere schepen in Ant werpen te kunnen ontvangen - moet er eerst grote schoon maak worden gehouden. De hoge rekening presenteert Ne derland overigens aan Vlaan deren. Rijkswaterstaat, directie Zee land, heeft inmiddels met be hulp van sonar het westelijk deel van de Westerschelde on derzocht. De obstakels die moeten verdwijnen zijn nauw keurig in kaart gebracht. Eind 1993 wordt het oostelijk deel van de vaargeul, waaronder het beruchte Nauw van Bath, met inzet van echopeilingen doorgelicht. In een volgende fase onderzoeken duikers om wat voor obstakels het precies gaat. zodat kan worden vastge steld hoe de berging moet wor den aangepakt en wat de kos ten ervan zullen zijn. Register P. van der Vlies, wrakkenspe- cialist van rijkswaterstaat Zee land. vertelt dat sinds 1900 een wrakregister wordt bijgehou den, waarin de schepen staan die op de Westerschelde gezon ken zijn. Dat register biedt voor een deel houvast bij het bepalen van de obstakels. Voor een deel, want in het register staan meer wrakken dan rijks waterstaat nu kan vinden. Dat komt volgens Van der Vlies omdat in het verleden de plaatsbepaling van gezonken schepen niet altijd even nauw keurig was. Ook spelen de zandverplaatsingen die in de Westerschelde continu optre den een rol. Daardoor zijn wrakken soms wel en soms niet met echopeilingen op te spo ren. De scheepswrakken zijn vooral op drie 'knelpunten' in de ri vier te vinden. In de monding van de Westerschelde ligt een aantal schepen dat in de Twee de Wereldoorlog verging. Op de rede van Vlissingen en voor Terneuzen en Hansweert lig gen vooral wrakken van sche pen die door een aanvaring on- Het wrak van de Panamese tanker Miraflores, die in februari 1962 in het Nauw van Bath in brand vloog en zonk, moet alsnog opgeruimd worden. foto archief PZC der water verdwenen. Ook het Nauw van Bath is een scheeps- kerkhof. Daar liggen drie grote zeeschepen in de weg: de Turk se Aydin (in 1958 gezonken), de Finse Alca (1963) en de Pana mese tanker Miraflores (1963). Van der Vlies: „Het is net als op de weg. Op de knooppunten liggen de meeste wrakken." Het is de bedoeling de vaargeul obstakelvrij te maken tot een diepte van 16 meter ten opzich te van Normaal Amsterdams Peil. Op de ankergebieden gaat dat één meter dieper. Van der Vlies beklemtoont dat er niet alleen wrakken verwijderd moeten worden, maar ook al lerlei andere voorwerpen die in de loop van de tijd op de rivier bodem zijn beland. Zo is ter hoogte van Vlissingen een stortplaats van steen aange troffen: kennelijk is daar na de oorlog het overtollige puin uit de Scheldestad gedeponeerd. Mogelijk ligt ook bij Hans weert zo'n stortplaats. Dumpplaatsen van munitie, zoals in de Oosterschelde ter hoogte van Zierikzee. zijn er in de Westerschelde niet. Wel moet rekening worden gehou den met de aanwezigheid van oorlogstuig in wrakken. Van der Vlies geeft aan dat de wrak ken uit de oorlog met extra voorzichtigheid worden bena derd. Voorkomen moet worden dat tijdens bergingen door ex plosies ongelukken ontstaan. De diepte waarop de obstakels liggen is heel verschillend en verandert ook op een aantal plaatsen als gevolg van de zandtransporten. Rijkswater staat wil een aantal wrakken gedeeltelijk opruimen (tot op de gewenste vrije diepte) en een aantal helemaal verwijde ren. „We hebben wel de erva ring dat je meestal beter alles tegelijk kunt opruimen." be toogt Van der Vlies. Als de vaargeul eenmaal schoon is. wil rijkswaterstaat elk jaar een sonarcontrole uitvoeren en al les wat dan aan obstakels ge vonden wordt, kan dan meteen opgehaald worden. Overwo gen wordt nog of de vaargeul met een magnetograaf afge tast moet worden, om ook de obstakels die in de bodem zit ten verborgen in beeld te krij gen. In de loop van de tijd zijn voor het bergen van wrakken ver schillende technieken ont staan. Van der Vlies verwacht dat in de Westerschelde een combinatie van technieken toegepast wordt. Er moet met verschillende zaken rekening worden gehouden. Het wegzui gen van zand rondom een wrak om het gemakkelijker te kun nen lichten, moet met beleid gebeuren. Er mag geen gevaar onstaan voor dijk- en oeverval len. Ook mag de drukke scheepvaart op de Wester schelde niet teveel gehinderd worden door het bergingswerk. Stap voor stap Van der Vlies gaat ervan uit dat rivier stap voor stap zal worden schoongemaakt. Daar na kan de verdieping van de vaargeul pas beginnen. Afgé- zien van praktische nautische bezwaren, is er niet genoeg ber gingsmateriaal beschikbaar om een groot traject in één keer aan te pakken. Rijkswa- terstaats wrakkenspecialist wijst erop dat het karwei niet onderschat moet worden. „De ervaring leert dat het oprui men van wrakken een bezig heid is die niet meevalt. Er is altijd wel iets dat tegenzit." Wanneer de grote schoonmaak van de Westerschelde begint staat nog niet vast. Dat is af hankelijk van het verloop van de onderhandelingen tussen Nederland en Vlaanderen over de zogenaamde waterverdra gen. Onderdeel hiervan is de verdieping van de Wester schelde. Bij rijkswaterstaat Zeeland bestaat de indruk dat de Belgen wel haast willen ma ken met het verdiepingspro ject. Vooral vanuit Antwerpen wordt flink wat druk op de ke tel gezet. Overigens gaat het niet alleen om het verwijderen van obstakels. Als gevolg van de verdieping zullen ook op verschillemnde plaatsen de oe vers moeten worden versterkt. In totaal is voor de verdieping 500 miljoen gulden nodig van een medewerkster MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Lewedorp hoorde vrijdag voor de rechtbank in Middelburg zestig uur dienst verlening en twaalf maanden rijontzegging waarvan drie maanden voorwaardelijk en het volgen van de alcohol-ver- keerscursus (ave) tegen zich ei sen voor het weigeren van de bloedproef en het veroorzaken van een aanrijding. De man had na gebruik van een forse dosis drank in november 1991 op de Molendijk in 's Hee- renhoek geparkeerde auto's en de gevel van een restaurant aan gereden. Een inzittende van de auto liep daarbij ernstige ver wondingen aan het gezicht op. De verdachte had met een vriend cafés bezocht. Aanvanke lijk probeerde de man de politie op de mouw te spelden dat zijn vriend, die de eigenaar van de auto was. aan het stuur had ge zeten. Hij had na het ongeluk de benen genomen, maar werd en kele minuten na het ongeval ge pakt. Zelf had hij ook letsel aan het gezicht waarvoor hij naar een ziekenhuis werd gebracht. Daar bleek hij niet bereid zich aan de bloedproef te onderwer pen omdat hij naar zijn zeggen niet gereden had. Officier van justitie mr L. W. Boogert vond het niet fraai van de verdachte dat hij zijn vriend onder druk had gezet om de schuld van de aanrijding op zich te nemen. Hij heeft de eigenaar van de totaal vernielde auto in middels een schadevergoeding betaald. De schade aan derden wordt door de verzekering ge dekt. Een 24-jarige man uit 's Graven polder stond terecht voor het veroorzaken van een ongeval op de Kruiningenpolderweg tussen zijn woonplaats en Ovezande in oktober vorig jaar. Daarbij kwam een inzittende om het le ven. De bestuurder miste een bocht naar links en botste tegen enkele bomen. De verdachte had 0.91 promille alcohol in zijn bloed. De man had in een café in 's Gra venpolder een avondje gebiljart onder het genot van vier of vijf biertjes. Er waren ook drie man uit Meliskerke die zonder ver voer naar huis zaten. Omdat een taxi hen op zo'n tachtig gulden zou komen vroe gen ze de 's Gravenpoldernaar of hij hen voor vijftig gulden weg wilde brengen. De man voelde zich nog goed in staat om te rij den. De officier wees hem erop dat het vrij lage promillage toch de reacties van een autobestuurder ongunstig beïnvloedt, Ook vond hij de snelheid van 100 km op de onverlichte landweg een factor van betekenis voor het uit de bocht vliegen. Als een pluspunt merkte de officier aan dat de be stuurder, die zelf ook letsel op liep. meteen een passerende au to had aangehouden om hulp in te roepen. Ook de aandacht voor de ouders van de verongelukte jongeman werd positief gewaar deerd. Al deze factoren in aanmerking nemend eiste de officier veertig uur dienstverlening en een rij ontzegging van vier maanden, dezelfde termijn dat zijn rijbe wijs na het ongeval ingetrokken is geweest. Daarnaast vroeg hij een half jaar voorwaardelijke ontzegging, gekoppeld aan het volgen van de ave. De rechtbank doet in beide za ken 27 augustus uitspraak. van een medewerkster MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 29-ja- rige Terneuzenaar voor uitlok king van brandstichting con form de eis tot drie jaar gevan genisstraf veroordeeld. De man had een 26-jarige illegaal in Ne derland verblijvende Libanees onder druk gezet om de nacht club Papilion in Terneuzen in brand te steken. Deze gooide op 14 december 1991 molotovcok- tails naar binnen, waardoor de nachtclub in vlammen opging. De Terneuzenaar had op zijn beurt van een in Zeeuwsch- Vlaanderen wonende Italiaanse crimineel opdracht gekregen om de club, die eigendom was van diens ex-vrouw, in brand te ste ken. De veroordeelde beloofde de Libanees werk. huisvesting en een verblijfsvergunning als beloning voor de brandstich ting. De nachtclub brandde ge heel uit. De rechtbank oordeelde dat de Terneuzenaar door beloften en Snuffelmarkt - Op het par keerterrein de Garenmarkt tus sen de sporthal en de Kaai in Sluis wordt vandaag, zaterdag, een grote snuffelmarkt gehou den. Antiek, speelgoed, allerlei curiosa en veel landbouwpro- dukten en versnaperingen zijn van 11.00 tot 17.00 uur te koop in zo'n 25 kramen. misbruik van gezag de Libanees tot zijn daad had gebracht. Een strafverzwarende omstandig heid was dat er mensen in het ge bouw lagen te slapen toen het vuur werd aangestoken. De rechtbank noemde de brand stichting het sluitstuk van di verse vormen van intimidatie om de eigenares van de nacht club het werken onmogelijk te maken. De Libanees is eerder ook tot drie jaar veroordeeld. Lezing over wandtapijten in Middelburg MIDDELBURG - Drs H. van den Donk, conservator bij het Zeeuws Museum in Middel burg. houdt maandag 30 augus tus in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek een lezing over de wandtapijtententoonstelling 'In naam van Oranje, een earner tapijten'. Zij is lid van de begeleidings commissie 'Restauratie Zeeuw se Wandtapijten'. Tot 1991 maakte ze deel uit van de advies commissie van de publikatie over de wandtapijten. Als coör dinator is drs Van den Donk ver antwoordelijk geweest voor de totstandkoming van de tentoon stelling die momenteel te be zichtigen is in het Zeeuws Mu seum. De lezing begint om 20 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Middelburg is een blad rijker. De Vereniging Ondernemers Middelburg (VOM) brengt zes maal per jaar 'Details en andere zaken' uit. De uitgave is in eerste instantie be doeld voor ondernemers in de gemeente, het gemeentebestuur zelf en andere belangstellen den. De oplage bedraagt vijf honderd exemplaren. De afzonderlijke winkeliersver enigingen verenigden zich dit jaar in de Vereniging Onderne mers Middelburg. „Elke vereni ging zat vroeger bij de gemeente voor overleg", zegt redactielid Dick Anbeek van boekhandel Fanoy. Dat was een schier on werkbare situatie. Als vereni ging Nieuwe Burg was geweest om haar zegje te doen, stond bij wijze van spreken het bestuur van winkeliersvereniging Lan- geviele-Geere op de stoep om haar standpunt mee te delen. „We proberen nu een eenslui dend geluid naar de gemeente te verkondigen", aldus Anbeek. Communicatie Details en andere zaken is be doeld om de communicatie tus sen de winkeliers te verbeteren Anbeek: „We spreken elkaar wel vaak. maar het blad is ook be doeld voor het winkelpersoneel. Het ligt in kantines en koffie ruimtes". Behalve ondernemers, is ook de gemeente vertegen woordigd in de redactie. Volgens Anbeek is daarvoor bewust ge kozen. In de jongste uitgave wordt bijvoorbeeld uitgelegd wat het nieuwe uitstallingenbe- leid van de gemeente inhoudt en wanneer de nieuwe parkeerkel der aan de Kousteensedijk open gaat. „Maai- als we kritiek heb ben op de gemeente", vertelt An beek, „komt het ook in het blad terecht, of we moeten het bin nenskamers uitvechten". Andere vaste onderdelen in het nieuwe blad zijn een agenda met activiteiten van de ceremonie meesters en een rubriek beleids zaken van de ondernemersver eniging. In de jongste uitgave staat verder een verhaal over de nieuwe kiosken op de Markt, over de noodzakelijke samen werking op Dolle Donderdag, een verslag van de braderie in ju ni en een mededeling dat de VOM de gemeentepolitiek gaat benaderen met het oog op de ko mende raadsverkiezingen. Details en andere zaken wordt betaald door de winkeliersver enigingen. „Iedereen heeft posi tief gereageerd op het blad", weet Anbeek. „Men vindt het heel leuk. Vroeger vergaderden we twee keer per jaar. Dat was te weinig. Door het blad wordt de communicatie verbeterd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 35