De Vries houdt vast aan ingrepen PZC Uitstel vredesoverleg Bosnië in afwachting ontruiming bergen PZC wee sterfgevallen nderdeel van nieuw inderzoek iatrosofie Jeltsin wil nieuwe Federatieve Raad Albert en Paola op vakantie Plan CDA voor fors lagere lastendruk Japan, 15 augustus en oorlogsgeweten binnen- en buitenland Strengere normen voor verkrijgen werkloosheidsuitkering Brieven van ex-Stasi-spion Sinakowski aan Gerard Reve verschijnen in boekvorm Protest Athene tegen aanval Duitse neo-nazi's op Grieken ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 EN HAAG (GPD)Minister e Vries (sociale zaken) zal vol- ,nde week voor de nodige spa- >.r\ jng in de PvdA-CDA-coalitie jrgen nu hij vasthoudt aan zijn n jornemen in te grijpen in de 3c jciale zekerheid. De minister jl de werkloosheidsuitkering i strengere normen binden bovendien de bijstandsuit- ëring voor iedereen verlagen, olgende week begint het kabi- et aan de laatste besprekingen 'J- ver de begroting voor 1994. De 'o; nes moet ruim een miljard gul- fe; en bezuinigen op de sociale ze- i^erheid. Hij overweegt daartoe ider meer de bijstandsuitke- ng voor iedereen te verlagen e aar vijftig procent van het mi ert mumloon. Slechts als men kan ft mtonen alleenverdiener te ert jn, kan dat bedrag hoger wor den. Bovendien wil hij de verant woordelijkheid daarvoor naai de gemeenten overhevelen. Daarnaast wil hij verder gaan dan de huidige eis dat iemand 26 weken gewerkt moet hebben al vorens hij in aanmerking komt voor een werkloosheidsuitke ring. Hij wil dat pas als men 32 weken heeft gewerkt. Daardoor komen minder werklozen in aan merking voor een ww-uitkering en vervallen ze sneller in de la gere bijstandsuitkering. De PvdA heeft voor de zomer al laten weten dat dit voorstel voor haar onbespreekbaar is. Daarop liep de ruzie zo hoog op, dat De Vries zijn voorstel van tafel nam. Volgende week komt hij er ech ter weer mee terug. Overigens is een ander probleem HAAG (GPD) - De Inspec- voor de Volksgezondheid is n onderzoek begonnen naar ;f ven aanklachten tegen de Z aktijken van zogeheten iatro- fen. In alle gevallen gaat het medische verwaarlozing or alternatieve genezers die :h iatrosoof noemen. In het ds. 1 (uswedstrijd ligi no PAULO (AP) - Na 62 dagen, [hl uren en 15 minuten kwam een eind aan de langste en trmoeiendste kus die ooit loet zijn uitgewisseld. Maar C: oor de winnaars van de kus- nï redstrijd, die werd georgani- serd in de Braziliaanse haven- tadSantos, heiligde het doel de liddelen. De twee winnende chtparen gingen naar huis met auto ter waarde van 14.000 Jolden. :eJ' Jedurende twee maanden, met 'Rechts korte onderbrekingen voor maaltijden en een dutje vond het organiserende radio station het welletjes en riep het debeide echtparen uit tot win- m. Inmiddels hadden de 48 overige echtparen al afgehaakt. ETROZAVODSK (RTR/DPA/ FP) - President Boris Jeltsin anRusland heeft vrijdag voor- i" steld een nieuwe Federatieve oi' aad in het leven te roepen be- W- taande uit de leiders van de re- er'~- ionale regeringen. 'M ltsin ontvouwde zijn plan in 'f n toespraak tot afgevaardig- mvan de semi-autonome repu- ieken in Rusland in Petroza- de hoofdstad van Karelië het noorden van Rusland. Hij ierniet bij of de nieuwe instel ling een directe bedreiging zou C,;: irmen voor het conservatieve dement dat hij naar huis wil uren. „Het zou geen vergade- ng zijn, maar een wettig 4(ji aehtsorgaan. Het zou veel pro- emen oplossen", aldus Jelt- hj i". In de Raad zouden twee af- iui: vaardigden van elk van de 88 g - publieken, autonome gebie- ïn en regio's zitting moeten Ebben, zei Jeltsin. De regionale iders moeten zelf beslissen of ndergelijke Raad er komt. 'ltsin stelde afgelopen voor st in de periode dat zijn achtsstrijd met het Congres >rtfcn Volksafgevaardigden hoog C;' top. al voor een Federatieve eaad op te richten. Maar het ni-J an, dat onmiddellijk door de e i «servatieven werd aangeval- 7i.n.wrd in de ijskast gezet, os ltsin benadrukte dat er geen rake van kan zijn dat de repu- wfekenuit de Russische Federa- kunnen stappen. Hij zei be- ric id te zijn te zoeken naar een 'roJ rlijke verdeling van de macht ssen Moskou en de provincies, ieri aar hij voegde daar aan toe: wé imoet zeggen dat als er repu gn of regio's zijn die daad- tfkelijk hoop koesteren dat zij lieuwe actie oor griepprik li:- HlECHT (ANP) - Na het suc- r s van 1992, organiseert de In- Kwa Stichting dit jaar op- tuw een griepvaccinatiecam- l"*- De Stichting wil daar- de vaccinatiegraad, met "ut onder de risicogroepen, ïder verhogen. ï0°i"lichting richt zich in eer- t instantie op de circa 2 mil- risicopatiénten. onder wie ®en met cara. suikerziekte hartziekten. Als zij griep krij- 51 is de kans op complicaties ■^ontsteking, hartaanval) haenlijk hoger dan bij de Pfee-burger. eerste griepvaccinatiecam- ne in 1992 was een groot suc- Het aantal griepprikken met 350.000 tot 1.3 miljoen. 'vaccinatiegraad onder de ri- ^roepen steeg van 31 naar 37 van de baan. De grote inkomens verschillen die dreigden als ge volg van de inflatie en de cao's, lijkt te kunnen worden voorko men. Voor de zomer werd nog ge vreesd voor een inkomensach teruitgang van drie procent voor de minima en slechts een half procent voor de hogere inko mens. Door een groot aantal maatregelen lijkt het kabinet er in te slagen die inkomensachter uitgang voor iedereen op onge veer twee procent te brengen. Daarmee is een grote splijtzwam tussen CDA en PvdA van de baan. Voor de PvdA waren de grote inkomensverschillen ab- onderzoek worden twee sterfge vallen betrokken, een in Den Haag en een in Drunen. Volgens de heer M. Westerou wen van Meeteren van de regio nale inspectie voor de Volksge zondheid in Den Bosch, zijn er nieuwe namen bekend gewor den van reguliere artsen die zich ook bezig houden met iatrosofie. Als er reden is om aan te nemen dat deze artsen hun patiënten vanwege de iatrosofische leer medische verzorging hebben onthouden, worden hun namen gemeld bij het medisch tucht college. In alle zeven gevallen, waar de Inspectie voor de Volksgezond heid zich nu over buigt, staat de persoon van Jan Pieter de Kok centraal. De Kok heeft de afge lopen jaren enkele tientallen mensen opgeleid in de door hem bedachte iatrosofische leer, die iedere bemoeienis door de regu liere geneeskunde afwijst. Naar nu blijkt, zijn ook in België mensen het slachtoffer gewor den van de iatrosofie. De Belgi sche Justitie onderzoekt mo menteel drie zaken, waaronder één sterfgeval. Vooral uit Ant werpen en Brussel komen klach ten. GRASSE - Albert II en echtgenote Paola, sinds maandag koning en koningin van Belgie. maken een wandeling in het Zuidfranse Grasse, waar zij hun zomervakantie houden. foto EPA DEN HAAG (ANP) - Het CDA vindt dat de collectieve lasten druk - de som van belastingen en premies - omlaag moet naar 50 procent van het netto natio naal inkomen. Dat staat in het ontwerp-verkie- zingsprogramma van de partij, dat volgende week vrijdag wordt gepresenteerd. Nu bedraagt de lastendruk nog 53,7 procent. Om de gewenste verlaging te berei ken zal er fors moeten worden bezuinigd op de overheidsuitga ven. CDA-fractieleider Brinkman, die premier Lubbers als partij leider zal opvolgen, heeft eerder gezegd dat het volgende kabinet zeker 17 miljard zou moeten be zuinigen. Het CDA ziet een lage re lastendruk als de beste ma nier om de oplopende werkloos heid te bestrijden. Of een lasten druk van 50 procent in de vol gende kabinetsperiode haalbaar is. hangt mede af van het beleid van het huidige kabinet, aldus een CDA-bron. Tot dusver is het kabinet Lub- Rusland kunnen verlaten, zij zich ernstig vergissen. Rusland blijft verenigd." Het enige gebied dat de vergade ring niet bijwoonde was de zuidelijke republiek Tsjetsjenië, die zich volledig onafhankelijk heeft verklaard. Tatarstan, een republiek met grote olievoorra den, heeft zich eveneens uitge roepen tot soevereine staat in associatie met Rusland. Ook uit andere gebieden komen sepera- tistische geluiden. Jeltsin was daar duidelijk over. Hij zei dat er twee manieren zijn om Rusland bijeen te houden - op een vreedzame beschaafde wijze of, als de democratie in stort, „door bruut geweld en wetteloosheid, via een dicta tuur". Buit roofmoord taxichauffeur 40.000 gulden UTRECHT (ANP) - De Hilver- sumse taxichauffeur Van den Heuvel, beter bekend als ome Ko, is kort voor zijn geweldda dige dood op 5 augustus beroofd van 40.000 gulden. De verdachte van de moord, een met grote gokschulden kampende collega van Van den Heuvel, heeft dat bekend, zo heeft de Utrechtse of ficier van justitie, mr. P. van der Molen, vrijdag bekendgemaakt. Uit het onderzoek naar de dood van de taxichauffeur is gebleken dat Van den Heuvel de verdach te zelf heeft gevraagd om met hem mee te gaan. Omstreeks half twee 's middags, twee uur nadat de twee mannen met el kaar hadden afgesproken, is Van den Heuvel beroofd en in de borst gestoken. Belgen vermist na vergaan schip bij Macao HONGKONG (RTR) - Duikers hebben vrijdag de lichamen van twee bemanningsleden van een Belgisch baggerschip ge borgen, dat donderdagavond zonk voor de kust van de Portu gese kolonie Macao. Vier opva renden worden nog vermist. Autoriteiten van de marine in Hongkong meldden dat het bij de vermisten gaat om drie Bel gen en en een Filipijns beman ningslid. Veertien opvarenden, onder wie twee Nederlanders, van het baggerschip „Maas" zijn gered. Het schip is bij voorbereidend werk voor de aanleg van het nieuwe vliegveld van Macao in Chinese wateren op rotsen on der water gelopen. bers-Kok er niet in geslaagd de collectieve lasten naar beneden te krijgen. Het CDA wil volgens het ontwerp-programma verder dat de vermogensbelasting wordt afgeschaft. Daarmee moet de belasting- vlucht naar het buitenland, met name naar België, worden te gengegaan. Kwartaalverlies Euro-Disney 160 miljoen gulden PARIJS (AP) - Euro-Disneyland heeft vrijdag een verlies gemeld van 500 miljoen francs (160 mil joen gulden) over het tweede kwartaal van dit jaar. Als ge volg van de recessie had het pretpark op 30 kilometer ten oosten van Parijs van april tot en met juni 2,4 procent minder inkomsten vergeleken met de zelfde periode .vorig jaar, of schoon Euro-Disney destijds minder dagen open was. Het park ging op 12 april 1992 open. Het verlies was vorige maand voorspeld. Het bedrijf zei dat de inkomsten waren teruggelopen van 1501 miljoen francs (480 mil joen gulden) in het tweede kwar taal van 1992 tot 1465 miljoen francs (469 miljoen gulden) in de zelfde periode dit jaar. Het be drijf wilde verder geen commen taar geven op de cijfers. Een woordvoerster zei dat het bedrijf „strategisch onderzoek" doet en zich onder andere buigt over een financiële herstructurering. GENÈVE (RTR/AFP) - Het vre desoverleg over Bosnie-Herce- govina in Genève is opnieuw uitgesteld, dit maal tot maan dag. in afwachting van de Ser vische terugtrekking van de bergen Igman en Bjelasnica bij Sarajevo. De Bosnisch-Servi- sche troepen hebben er vrijdag mee ingestemd de Igman te ont ruimen. Dat heeft de comman dant van de VN-vredesmacht in Bosnië, de Belgische generaal Francis Briquemont, vrijdag meegedeeld. De Serviërs moeten zich van middag om 16:00 uur hebben te ruggetrokken achter een door de Verenigde Naties vastgestelde lijn. De blauwhelmen zullen een bufferzone bezetten tussen de Serviërs en het Bosnische leger, dat overwegend uit moslems be staat. Het akkoord volgt op een bezoek aan de berg van de staf chef van de VN-vredesmacht in Bosnië, de Britse generaal Vere Hayes, met de Servische vice- commandant Manojlo Milova- novic. „De bemiddelaars Lord Owen (EG) en Thorvald Stoltenberg (VN) hebben besloten tot een pauze ln de onderhandelingen en zijn van plan alle partijen maandagmiddag weer bijeen te roepen", zo zei woordvoerder John Mills van de twee bemidde laars. Diplomaten verwachten dat pas tegen het eind van het weekeinde duidelijk is hoever de Servische terugtrekking is gevorderd. De Servische terugtrekking staat al een week hervatting van het vredesoverleg in de weg. De Bosnische president Alija Izet- begovic wil pas aan de onder handelingstafel terugkeren als de Bosnische Serviers van de twee bergen verdwenen zijn De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Wanen Christopher, zinspeelde vrijdag tegenover de pers op een com promis-oplossing. Daarbij zou den de Serviërs de stellingen AMSTERDAM (ANP) - Brieven die de ex-Stasi-spion Andreas Sinakowski aan de Nederland se volksschrijver Gerard Reve heeft geschreven, worden ko mend najaar in boekvorm uit gegeven onder de titel „Het wit in het oog van de tijger". De uit gave bevat de eenzijdige corres pondentie vanaf mei 1992 tot augustus 1993. Het boek volgt op de roman „Na een lang rokend zwijgen", waar in de 32-jarige schrijver verslag doet van zijn jeugd in Oost- Duitsland en zijn Stasi-tijd. Of ook de brieven van Reve zullen worden gepubliceerd is niet be kend. Volgens Joost Nijsen van uitge verij Nijgh Van Ditmar is het brievenboek in feite een auto biografische roman, waarin Si nakowski vertelt over bij voor beeld zijn stadsleven in Berlijn en Amsterdam. De schrijvers wisselen van gedachten over on derwerpen als politiek, cultuur, religie en hun beider homosek sualiteit. Het contact tussen Reve en Si nakowski ontstond naar aanlei ding van het optreden van de Duitse schrijver in het televisie programma van Adriaan van Dis. Reve zag het interview en sympathiseerde in hoge mate met Sinakowski. Vooral Sina- kowski's verzet tegen het mora lisme van Van Dis sprak hem aan. Reve herkende veel van zichzelf in Sinakowski. uit de tijd dat hij ook een jaar of dertig was. soluut onaanvaardbaar. Het CDA echter kon er wel mee le ven. In PvdA-kring was eerder al gedreigd met een kabinetscrisis als die verschillen niet zouden worden weggewerkt. Morgen. 15 augustus, is het weer de dag van de herdenking van de Nederlands-Indische ^Z\ slachtoffers van de tweede wereldoorlog. Op deze dag, 48 jaar geleden, capituleerde keizer Hirohito van Japan. Er kwam een eind aan de smerige oorlog in het Verre Oosten en aan de bezetting van een reeks van landen, waar vele duizenden mensen zijn vermoord, krijgsge vangen zijn gemaakt en jarenlang in interneringskampen zijn vastgehouden. De jaarlijkse dodenherdenking bij het In disch Monument in Den Haag heeft van het begin af geleden onder een gevoel van miskenning dat leeft bij de ex-gedeti neerden uit de Japanse gevangenkampen over hun positie én aan de - zoals zij het altijd hebben ervaren - gewrongen na oorlogse relatie tussen Nederland en Japan. Misschien dat met dit laatste probleem eindelijk schoon schip kan worden gemaakt nu in Japan een nieuwe regering aan de macht is gekomen die bereid is het eigen oorlogsverleden ruiterlijk te erkennen. De pas aangetreden premier Morhiro Hosokawa heeft in duidelijke bewoordingen gezegd: „Het was een agres sieve en foute oorlog". Hij heeft bovendien aangekondigd dat Japan zich uitgebreid zal verontschuldigen tegenover de lan den die onder haar invasies hebben geleden. Openlijke aanvaarding van verantwoordelijkheid voor wat Japanners in de jaren '30 en '40 in landen rondom de Stille Oceaan aan misdadigs hebben uitgespookt, was afge lopen week de eerste beleidsdaad van het kabinet van de po litieke vernieuwing in Tokio. In alle opzichten een verstandi ge beslissing, want ze markeert naar binnen en naar buiten een ommezwaai waarop zo'n veertig jaar is gewacht. Geen enkele vroegere regering van de 'almachtige' LDP (Liberaal Democratische Partij) heeft het nationale geweten van Ja pan laten spreken. Het oorlogsverleden werd al die tijd ver drongen en verdraaid. Onder de vroegere keizer Hirohito. voor nabestaanden van oorlogsslachtoffers en voormalig ge detineerden hèt symbool van de Japanse gruwelen, is steeds categorisch geweigerd om schuld te erkennen aan het uitbre ken van de tweede wereldoorlog. In de geschiedenisboeken werd de werkelijke rol van Japan vergoelijkt en versluierd: de nieuwe generatie Japanners heeft in eigen land nooit echt de kans gekregen om zich een eerlijk beeld te vormen van wat zich in die oorlogszuchtige periode heeft afgespeeld. Japan bouwde onder leiding van politieke regenten en een over heersend bedrijfsleven met mierenijver aan een economische toekomst, zonder terug te kijken. Tegenover Aziatische buurlanden heeft Japan met die hy pocriete na-oorlogse houding altijd veel irritaties opge roepen. Bij een bevolkingsgroep als de Indische gemeen schap in Nederland was er slechts plaats voor diepe wrok over zoveel schaamteloosheid. De kentering komt laat, maar is kennelijk ook bij veel Japanners onvermijdelijk geworden. Eerder deze maand gaf de (nog vorige) regering toe dat het leger destijds honderdduizenden vrouwen uit tal van landen heeft gedwongen tot seksuele diensten aan Japanse solda ten. De aangekondigde spijtbetuiging over schuld aan een agressieve en foute oorlog is de volgende stap om in het reine te komen met een verleden dat Japan - door het te ontlopen - er internationaal niet bepaald geloofwaardig op maakte. Het nieuwe bewind in Tokio heeft dus besloten om de geschied vervalsing ongedaan te maken en de luiken open te gooien, ook naar het verleden. Voor de Nederlandse regering wordt het hoog tijd nu zelf iets te ondernemen om de krampachtige relatie met Japan te ontdooien op het punt van de verant woordelijkheid voor de mensen die onder de bezetting van voormalig Nederlands-Indië hebben geleden. Want just als gevolg van die onwaarachtige dubbelzinnigheid in de weder zijdse betrekkingen hebben de herdenkers op 15 augustus bij het Indisch Monument in Den Haag zich door Japan èn door Nederland jarenlang zo in de steek gelaten gevoeld. vdM. ATHENE/BAUTZEN (AFP/ RTR) - Griekenland lieeft vrij dag een officieel protest inge diend bij Duitsland wegens de aanval door neo-nazi's op drie Griekse gastarbeiders. Het. incident deed zich woens dag voor in het Oostduitse Hoyerswerda. Ongeveer tien neo nazi's sloegen in op de drie Grie ken die op een taxi stonden te wachten. De slachtoffers liepen aanzienlijke verwondingen op Athene heeft de Griekse ambas sadeur in Bonn een protest laten afleveren op het Duitse ministe rie van buitenlandse zaken. De Duitse justitie maakte vrij dag bekend dat vier verdachten in staat van beschuldiging zijn gesteld. De verdachten, varië rend in leeftijd van 22 tot 39 jaar. gaven als motief voor hun daad de haat tegen buitenlanders op. van waaruit ze Sarajevo kunnen controleren aan de blauwhel men overdragen, zonder zich ge heel van de bergen terug te trek ken. „De bergtoppen zijn be langrijk. maar de voedsel- en wa terbevoorrading en de beëindi ging van de bombardementen .zijn echt belangrijk", zei hij. Washington heeft volgens Christopher nog niet om een bij eenkomst van de NAVO ge vraagd. Dat is een van de eerste stappen die vereist is om NAVO- luchtaanvallen op Servische stellingen uit te voeren. De voor bereidingen voor een eventuele aanval zullen dit weekeinde zijn afgerond, zo is vernomen van bronnen bij de NAVO. Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) heeft Bosnië aan geklaagd bij het Internationaal Hof voor Justitie in Den Haag wegens het plegen van genocide tegen de Serviërs in Bosnië-Her- cegovina. Belgrado wil dat het Hof alle noodzakelijke maatre gelen neemt om volkerenmoord te voorkomen. De Bosnische regering heeft een soortgelijke klacht ingediend bij het Hof tegen Klein-Joegosla vië. omdat Servië uit zou zijn op annexatie van een deel van Bos nië en daarbij gebruik zou ma ken van genocide en etnische zuiveringen. Het Hof houdt hier over op 25 augustus een hoorzit ting. Directie K. Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P, Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C- van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000 Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg. Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel- 01180-81000 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000, Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19 00 uur: in het weekeindeverwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag Ven vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- l m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschiijving 82.00. franco per post 105.00: per maand 29.00. automatische afschrijving 28.50; jaarabonnement 320,00. automatische afschrijving 319.00; jaarabonnement franco per post 405.00: losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24.30: ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen. Bosnisch-Servische tanks stonden gisteren nog steeds voor het Famos Hotel op de berg Igman. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3