touwlijst voor gezondheidszorg Heemkundigen op de bres voor jonge monumenten Terneuzen PZC Drukte op visserijdag Colijnsplaat Bewoners Sluiskil ragen hulp Alders egen komst Mestac Branden in woning en twee auto's Goes vermoedelijk opzet Ondernemers kern Vlissingen uiten zorg over beleid gemeente provincie 11 ïimons steekt bijna 200 miljoen in 29 Zeeuwse projecten Inbraak zwembad en saneringsoperatie jagen Hulst op kosten ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1993 in onze verslaggever lELBURG - In de Zeeuwse idheidszorg kan tot en met voor bijna 200 miljoen gul- vernieuwd en aangepast irden. Dit blijkt uil het zoge- amde 'prioriteitenoverzicht mvinitiatieven' dat door atssecretaris drs H. J. Si- van Volksgezondheid is Voor een deel (bij- 36 miljoen gulden) gaat het uitvoering van vertraagde jjecten als nieuwbouw ver eghuis in Middelburg en buitenpoliklinïek in pist. Het overgrote deel (156 ljoen gulden) betreft nieuwe CtTo .bouwlijst van Simons heeft jinstemming van het dagelijks jvinciebestuur. dat overigens lér financiële ruimte had ge ld. Met name op het terrein nde psychiatrie is een aantal csen (nog) niet gehonoreerd, het bijzonder gaat het om he re huisvesting voor bescher- omerweek in ostsouburgse itte Wijk IST-SOUBURG - De buurt- reniging Van Duyvevoorde udt van zaterdag 14 tot en tl zaterdag 21 augustus een merweek. Om 14 uur wordt epend met een Brazilliaanse locht door de wijk. Aanslui- id is er een kinderbingo. andag kunnen kinderen van- 10 uur handenarbeiden. Om 30 uur vindt een sport- en slzeskamp plaats door de ik. Dinsdag 17 augustus is er uitstapje naar De Efteling. staat om 14 een turtocht op het programma, 18.30 gevolgd door een zes- mderdag kunnen kinderen ter vanaf 10 uur handenarbei- m, Om 18.30 is het tijd voor lort- en spelzeskamp. Vrijdag- uur beginnen kinderspe- iRond half acht 's avonds een prestatieloop plaats. Szomerweek wordt afgesloten een kindermarkt bij de iciiir, een poppentheater en mini-playbackshow om [Muur en om 20.30 uur met ifatingo en een tuinfakkelop- 'fücto. mende woonvormen en uitbrei ding van het psychiatrisch zie kenhuis Zeeland (PZZ). Het da gelijks provinciebestuur zal de ze voorzieningen aanmelden voor de volgende bouwlijst. Er zijn trouwens op de nu door Simons geopenbaarde lijst voor de periode tot en met 1995 wel enkele verlangens op het gebied van psychiatrische voorzienin gen gehonoreerd. Onder meer oprichting van een psychiatri sche afdeling bij het Ooster- scheldeziekenhuis te Goes, nieuwbouw beschermd wonen voor Het Bosdorp in Hulst en uitbreiding met 10 bedden van de kinder- en jeugdpsychiatrie bij het PZZ. Projecten Het bouwprogramma omvat to taal 29 projecten: 4 voor zieken huizen, 10 voor verpleeghuizen, 10 voor psychiatrie en 5 voor de zwakzinnigenzorg. In de zieken huissector gaat het, naast de po likliniek in Hulst, om oprichting van een geriatrische afdeling 12 bedden) bij het ziekenhuis Wal cheren te Vlissingen; een voor ziening voor klinische revalida tie volwassenen en revalidatie jeugdigen; uitbreiding kantoor- en vergaderruimte in het zieken huis De Honte te Terneuzen. To taal ongeveer 30 miljoen gulden. Voor de verpleeghuissector staan onder meer op het pro gramma de uitbreiding met 12 psycho-geriatrische bedden van Ter Valcke in Goes en een ver nieuwing van dit tehuis; oprich ting dagbehandeling met 11 plaatsen in Ter Weel te Goes en nieuwbouw met 120 bedden van dit tehuis; oprichting van een dependance met 60 bedden van Ter Schorre jn Axel (bij het ver zorgingshuis De Vursche) en aanpassing van dit tehuis; uit breiding met 30 psycho-geriatri sche bedden van de Cornelias- tichting te Zierikzee. Beschermd wonen In de psychiatriesector kan de Zeeuwse Instelling Beschermd Wonen aan de slag: oprichting 8 plaatsen op Tholen, 20 plaatsen in Oostburg en een dependance (van Het Bosdorp) van 3 plaat sen in Hulst. Voor de stichting Psychiatrische Zorgvoorzienin gen Zeeland staan op het pro gramma de oprichting van afde lingen voor geronto-psychiatrie met elk 16 bedden in Terneuzen en Middelburg en nieuwbouw van een verslavingskliniek. In de sector zwakzinnigenzorg is bijna 33 miljoen gulden uitge trokken voor splitsing van De Sterre in Clinge (nieuwbouw el ders. aanpassing bestaande in richting). De stichting Den Berg kan in Zierikzee een sociowo- ning en dagopvang verwezenlij ken en de inrichting in Goes met 7 plaatsen uitbreiden. Vijver vreugd in Middelburg moet aan zienlijk kleiner worden en een deel van de huidige plaatsen overhevelen naar Den Berg. Hiervoor is bijna 25 miljoen gul den uitgetrokken. De snelheid en volgorde waar mee de nieuwe voorzieningen gerealiseerd kunnen worden zijn door staatssecretaris Simons niet vastgesteld. Dat hangt on der meer af van het moment waarop plannen worden inge diend door de verantwoordelijke besturen. Ze moeten ook worden beoordeeld door het landelijk College van Ziekenhuisvoorzie ningen. F M Aan lekkere hapjes ontbreekt het op de visserijdagen in Colijnsplaat uiteraard niet. foto Willem Mieras van onze verslaggever COLIJNSPLAAT - Drommen bezoekers slenterden vrijdag door Colijnsplaat. De eerste visserijdag was direct een succes. Het publiek vermaakte zich onder meer op braderie en kermis en met demonstraties van ringrijders. Het Noordbevelandse dorpje staat ook vandaag, zaterdag, in het teken van de jaarlijk se visserijdagen. Tussen de kraampjes, draaimolen en botsauto's was het dringen geblazen. Wie even genoeg had van de drukte kon bijkomen op een terrasje. Of zich tegoed doen aan één van de vishapjes die her en der gratis werden uitgedeeld. Bezoekers konden tevens een partij vis kopen via de mijnklok in de afslag. Hoogtepunten uit het programma van vandaag, zaterdag, zijn de uitreiking van de vis- en garnalenwimpel, een garnalenpelwed- strijd en, niet te vergeten, de traditionele vlootshow. Mensen kunnen gratis meevaren op één van de vijftien tot twintig vis- en garnalenkotters. De visserijdagen worden 's avonds besloten met een vissersbal in de visafslag. onze verslaggever UISKIL - Een groep inwo- rsvan Sluiskil heeft minister Iers (VROM) verzocht om de orgenomen komst van het ^verwerkende, bedrijf Mes- naar het Kanaaleiland bij Idorp te verhinderen. De be- raersgroep, waarin priesters, :n en maatschappelijk ters het voortouw hebben nomen, is van mening dat de sliging van het drijfmestver- Itkingsfabriekje niet alleen aantasting van het milieu :l zich meebrengt, maar ook ongewenste ontwikkeling op het gebied van de ruimte- ke ordening. Volgens de oep tast het bedrijf ook de Btelijke gezondheid van de (bevolking aan. uitgebreid schrijven aan reeks van instellingen en len (waaronder het mi- terie en de gemeente Sas van at) die direct of indirect met bedrijfsvestiging te rhaken wn. stelt de bewonersgroep 'debevolking van Sluiskil de dopen jaren meer dan ge- Eg getroffen is door ingrijpen- i reet Bhedt ■gii aar gevangenis oor handel in 0 irddrugs en lurwapenbezit Ijen medewerkster ÖDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft een 31-ja- Terneuzenaar voor handel arddrugs en vuurwapenbe- veroordeeld tot zestien •ouden gevangenisstraf irvan vier maanden voor gelijk. Hij verkocht van ort tot eind juni heroïne en tone en bij huiszoekingen ]*l tevens methadon en an- 'balfpond hasjiesj gevonden. man bewoonde het drug- "d met zijn vriendin en een -*fe Terneuzense dealer. Er 83 d dagelijks voor duizenden •ons verkocht en het drietal 0ie -fruikte zelf ook forse hoeveel- :n- De man liep geregeld met Pistool op zak. Twee keer leen vuurwapen van hem in a= genomen. Omdat de Ter- ïnaar gestopt is met gebrui- e" het plan heeft zijn vroe- beroep weer op te vatten he rechtbank een deel van geëiste zestien maanden 1 "fardelijk op. de maatregelen. Zo wordt gewag gemaakt van het verdwijnen van het Elisabethziekenhuis, de laatste kanaalverbreding, de sloop van Sluiskil-Oost, het weg vallen van het dorpscentrum door het verdwijnen van de oude kanaalbrug alsmede de jaren lange bouwstop. Op grond van het ROM-beleid zou de leefom geving niet verder worden aan getast. Talrijke autoriteiten hebben hierover uitspraken ge daan. Dat er nu toch een milieu belastend bedrijf aan de grens van de kern mag neerstrijken, verbaast de Sluiskillenaren. De gemeente Sas van Gent, waar het Kanaaleiland onder ressor teert zegt een vergunning niet te kunnen weigeren. Gelet op de voorvallen in het verleden voelen, volgens de ac tiegroep. veel dorpelingen zich onzeker en bedreigd. „Er ont staan sterke gevoelens van on macht en desinteresse bij velen, maar wij analyseren juist die si tuatie als één van 'bevroren' agressie. Om die gevoelens niet verder te laten escaleren, willen wij afdwingen dat naar een an dere lokatie voor Mestac zal wor den omgezien, vér van Sluiskil. De maat is vol en genoeg is ge noeg!!!". benadrukt de actie groep. Harde acties Wanneer niet wordt uitgekeken naar een alternatieve vesti gingsplaats voor het bedrijf (dat onderdeel is van de mestcoöpe- ratie NCB in Veldhoven), acht de bewonersgroep het niet onaan nemelijk dat de Sluiskilse bevol king besluit om harde acties te ondernemen. „Wij schatten in dat de actiebereidheid van dien aard is dat over zeer lange tijd een bijzonder onrustig en con flict-prikkelend klimaat ont staat en daar is niemand mee ge diend", wordt in de brief gesteld. Met het oog op mogelijke onaan gename ontwikkelingen wordt het Sasse gemeentebestuur nog eens dringend verzocht de ge vraagde vergunning niet te ver lenen en op korte termijn tot al ternatieve besluitvorming te ko men. De groep zelf is momenteel druk bezig met te onderzoeken of er een representatieve en des kundige onderzoekscommissie gevormd kan worden, die zich in haai- onderzoek gaat richten op de inconsistente politieke be sluitvorming enerzijds en ander zijds op de leefbaarheid van de kleine kernen in de regio. Enkele topambtenaren van verschillen de ministeries, een psychiater en diverse hoogleraren zullen wor den benaderd om zitting te ne men in de commissie. Ook het grote glas-ïn-lood raam in het vroegere gebouw Terneuzen. i de Kamer van Koophandel behoort tot de bedreigde monumenten in foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - De Heemkun dige Vereniging Terneuzen vreest dat de stadsontwikke ling ten koste zal gaan van een aantal 'jonge' monumenten in het stadscentrum. B en w kun nen binnenkort een brief ver wachten waarin het bestuur die vrees uitspreekt en tege lijkertijd verzoekt er alles aan te doen om de bedreigde monumenten te sparen. De Heemkundige Vereniging klimt in de pen in verband met de uitwerking van het plan Steenen Beer en de re constructie van de Axelse Dam. „Het bestuur vreest ervoor dat een aantal 'typisch' Terneu zense dingen gaat verdwijnen. Het mogen dan wel geen grootse monumenten zijn. maai- als Heemkundige Ver eniging proberen we er alles aan te doen dat deze. zoge naamde. jonge monumenten niet verdwijnen", schrijft het bestuur in een nieuwsbrief aan de leden. Vuurtoren De bedreigde monumenten zijn de gedenkstenen van de oprichting van de Boerenleen bank aan de gevel van een pand in de Walstraat. een groot glas-in-loodraam in het vroegere gebouw van de Ka mer van Koophandel, de oude vuurtoren op de Axelse Dam. een lichtbaken aan de Schel- dekade en de grenspaal (uit 1787) op de kruising Reuzen- hoeksedijk/Churchilllaan/ Rooseveltlaan. Wethouder W. de Zeeuw (cul tuur) heeft alle begrip voor de zorg die bij de Heemkundige Vereniging leeft. „Het zijn in dit geval natuurlijk maar kleine kunstwerkjes, maar ik vind dat we daar ook heel voorzichtig mee moeten zijn. De vuurtoren en het lichtba ken kunnen natuurlijk worden verplaatst. En wat die andere zaken betreft moeten we dom weg alert blijven." van onze verslaggever GOES - Een woning in Goes liep vrijdag in de vroege och tend rook- en roetsehade op doordat in de keuken brand ont stond. De bewoners, een man en vrouw, wisten zelf het vuur te doven. Een paar straten verder op. gingen omstreeks hetzelfde tijdstip twee auto's in vlammen op. De politie vermoedt in beide gevallen brandstichting. De schade bedraagt in totaal ruim 70.000 gulden. De bewoners van het huis aan de Violenstraat ontdekten de brand omstreeks vijf uur 's och tends. Ze konden niet meer ver hinderen dat de gehele beneden verdieping onder de rook en roet kwam te zitten. De politie sluit niet uit dat via het keukenraam iets brandbaars naar binnen is gegooid. De schade aan de wo ning bedraagt 30.000 gulden. Met twee eenheden rukte de brandweer uit voor de auto- brand in de Zonnebloemstraat. Twee bij een garagebedrijf ge parkeerde wagens gingen geheel in vlammen op. De voertuigen stonden tegen een gevel gepar keerd. De brandweer voorkwam dat het vuur oversloeg naar een kantoor met bovengelegen woonhuis. Uit voorzorg werden de bewoners geevacueerd. De schade is ruim 40.000 gulden. De politie vermoedt dat een groepje jongelui de branden heeft aange stoken en verzoekt getuigen om contact op te nemen met de poli tie in Goes, (telefoon: 01100- 15555). van onze verslaggever HULST - Twee onverwachte te genvallers jagen de gemeente Hulst op kosten. Een inbraak in het overdekte zwembad De Driehoek, begin juli, waarbij in de voorziening voor circa 30.000 gulden aan schade werd aange richt, wordt slechts ten dele door de verzekering gedekt. De tweede tegenvaller betreft de bodemverontreiniging aan de Gentsevaart in Kapellebrug. B en w willen het zwembad zo snel mogelijk heropenen. Om die reden wordt de raad ge vraagd om deze maand nog een krediet van 30 mille beschikbaar te stellen. Ook de resultaten van het tweede bodemonderzoek bij de Gentsevaart in Kapellebrug brengen voor de gemeente extra kosten met zich mee. In 1987 on derzocht het olieconcern Texa co de bodem bij het tankstation en kwam tot de ontdekking dat de grond was verontreinigd. Omdat het station vlakbij een waterwingebied ligt. gelastte de provincie een tweede onderzoek. Dit bracht aan het licht dat de olie in de bodem in de directe na bijheid van het station (in de voormalige, gedempte Gentse vaart) van een andere samen stelling was dan die pal onder het benzinestation. Een relatie tussen beide ontdekkingen be staat volgens de provinciaal des kundigen niet. Kosten Inmiddels is met het bedrijf af: gesproken dat de grond en het grondwater bij het station op kosten van de oliemaatschappij wordt schoongemaakt. Een na der onderzoek naai- de verontrei niging op de nabijgelegen loca tie. eigendom van de gemeente, is eveneens noodzakelijk en komt gedeeltelijk voor rekening van Hulst. De kosten van het na der onderzoek worden geraamd op 20.000 gulden. De commissie financiën buigt zich donderdag 19 augustus over de voorstellen. De commissie vergadering in het Hulster stadskantoor begint om 19.00 uur. van onze verslaggever VLISSINGEN - Een deel van de ondernemers in de binnenstad van Vlissingen is buitengewoon ongerust over het beleid van de gemeente Vlissingen ten op zichte van de bedrijven in Bas- kensburg. Onder aanvoering- van C.W. Witsel hebben 129 winkeliers hun handtekening gezet onder een protestbrief. De ondernemers willen dat Vlis singen het in gebruik nemen van magazijnen als verkoop ruimte onmiddellijk een halt toeroept. De aanleiding voor de boze brief is het conflict dat de gemeente Vlissingen twee maanden gele den had met tapijthandel Groe nendijk aan de Hermesweg in Oostburg houdt voor 19e keer zwemvierdaagse OOSTBURG - In de gemeente Oostburg wordt van maandag 23 tot en me vrijdag 27 augustus de nationale zwemvierdaagse gehouden. Het is de negentien de keer dat men in de buitenba den in Breskens. Schoondijke en IJzendijke en het binnenbad in Oostburg aan het recreatieve zwemevenement kan deelne men. Verdeeld over 5 dagen moet men 4 maal 500 meter zwemmen om voor een medaille in aanmer king te komen. Het is geen race tegen de klok. De 500 meter hoeft niet zonder onderbreking te worden gezwommen: men mag tussentijds uitrusten, maar het water niet verlaten. Kinde ren onder de 10 jaar mogen vol staan met 250 meter per dag- In De Veste in Breskens en De Molenkreek in Schoondijke kan men van maandag tot vrijdag te recht van 13 tot 19 uur. in De Veerhoek in Oostburg van 7.30 tot 12 uur en van 16 tot 19 uur en in Mauritshof in IJzendijke van maandag tot donderdag van 13 tot 18 uur en op vrijdag van 13 tot 15 uur. Geld gestolen uit snackbar VLISSINGEN - Bij een inbraak in een snackbar aan de Schelde- straat in Vlissingen is de afgelo pen nacht een bedrag van 2500 gulden gestolen. Om in de win kel te komen werd een deur aan de achterkant geforceerd. Diezelfde nacht werd ingebro ken aan de Clijverstraat in Vlis singen. Vermoedelijk werd ge bruik gemaakt van een valse sleutel. De bewoners missen een nog onbekend geldbedrag en sieraden. Vlissingen. Groenendijk ver huurt zijn magazijn aan woning inrichtingzaak Leen Bakker, die er een verkoopruimte van heeft gemaakt. De gemeente Vlissin gen heeft bezwaar tegen deze handelwijze, maar Groenendijk beweert dat hij failliet gaat als hij niet zijn magazijn kan verhu ren. Precedent De ondernemers vrezen dat deze zaak een precedent zal worden voor andere winkeliers, waar door de met veel geld opgeknap te binnenstad klanten zal verlie zen aan de bedrijven aan de rand van de stad. „Als de gemeente Vlissingen niet standvastig deze ontwikkeling tegenhoudt, zal de uitgebreide investering die de gemeente Vlissingen en de on dernemers in de binnenstad ge daan hebben, weggegooid geld zijn geweest", schrijven de ver ontruste ondernemers. Zij pro testeren met de brief tegen 'elke verdere uitbreiding van detail handel in welke vorm dan ook ir Baskensburg." Wethouder T. R. K. Meijers vindt de brief 'totaal overbodig' „Als de heer Witsel gewoon de gang van zaken gevolgd had in de coördinatiegroep Detailhan del die de gemeente Vlissingen en de ondernemers hebben, had hij geweten dat we tegen deze praktijken optreden. Er is geen enkele reden om paniek te heb ben over de leegloop van het centrum van Vlissingen, want we houden de zaak nauwlettend in de gaten." Meijers ontkent met klem dat de gemeente zich laat chanteren door Groenendijk met diens dreigende faillissement. „Dat is onzin. Vlissingen heeft toch niets met een faillissement van een ondernemer van doen. Ik vrees dat de ondernemers alleen ergens een klok hebben horen luiden." Meubelen Volgens Meijers is het niet de be doeling om kleine detailhandel in Baskensburg toe te laten. Voor de grotere artikelen, bij voorbeeld meubelen, geldt wat hem betreft een iets andere norm. „Dat soort artikelen is niet praktisch in winkels in de binnenstad; zulke volumineuze goederen horen daar niet thuis." Voor een leegloop van de bin nenstad hoeft echter niemand bang te zijn. meent Meijers. en de verontruste brief is wat hem betreft dus voorbarig. „De ge meente stuurt de ondernemers gewoon een antwoord, waarin de stand van zaken uiteengezet wordt. Dat er 129 handtekenin gen onder de brief staan, scheelt niets. Het maakt voor mij niet uit of er één of vijfhonderd mede standers zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11