Vlaij ziet doorbraak in conflict Kritiek Britse arts op VN-lijst evacuatie gewonden Sarajevo Hotel in Thailand ingestort Aanklacht tegen ex- «ming Griekenland FNV: voorbarig om al over bevriezen van lonen te praten BRISTOL D8A Optimistisch na gesprekken binnenvaart Partijen minder hoopvol Gedetineerde ontsnapt na theoretisch rijexamen Nationale hulpactie Joegoslavië reportage 25 t/m 3 i MINDER DAN DE HELFT! [N HAAG (ANP) - Minister üj van Verkeer en Waterstaat nkt dat er een doorbraak is in schippersconflict. „Alle '■fctijen zijn bereid om snel tot a convenant te komen", aldus bewindsvrouw vrijdag na af- (p van het overleg dat zij met partijen afzonderlijk heeft roerd. schippersbonden ASV en n-fcs en de Vereniging Toer- :pirt Noord-Zuid (VTNZ) toon- n zich na afloop minder opti- i. Zij zijn blij met het even van de minister snel af raken te maken, maar vinden «zij vaag is gebleven met toe- ggingen. Ook plaatsvervan- nd directeur drs H. A. Vos van verladersorganisatie EVO mperde na afloop het optimis- isschop Ernst i ziekenhuis [EDA (ANP) - Bisschop Ernst sinds donderdagmorgen in Ignatiusziekenhuis in Bre- De 76-jarige bisschop was in nacht van woensdag op don- rdag onwel geweest en werd last van de cardioloog in het ndijekenhuis opgenomen. Daar :rd een licht hartinfarct ge- nstateerd. bisschop maakt het weer eden hoopt over een week het tolhuis te verlaten, zo heeft tt bisdom de pastores in het laten weten, rast, die het bisdom Breda Jnds 1967 bestuurt, diende vo- Hgjaarbij het bereiken van de 75- pige leeftijd zijn ontslag in bij aus Johannes Paulus II. Een later aanvaardde de iaushet ontslag. Totdat een op- t;er is benoemd, bestuurt ut het bisdom als apostoli- ie administrator. me van Maij. „Van een door braak is pas sprake als de schip pers stemmen voor overleg. Maar het probleem is nog niet opgelost." De minister zal dit weekeinde gebruiken om een onafhankelijk voorzitter voor het vervolg van het overleg te zoeken. Volgens haar hebben alle partijen ver scheidene goede kandidaten voorgedragen. „Ik hoop begin volgende week de voorzitter te kunnen benoemen". Alle partij en hulden zich overigens in stil zwijgen over de namen die zij hadden voorgesteld. Van de christelijke schippersbond CBOB is bekend dat zij oud-mi- nister van Sociale Zaken prof dr W. Albeda en de Amsterdamse hoogleraar economie dr B. Goudzwaard hebben voorgedra gen. De Federatie van Schip persbonden (FSB) liet al eerder weten wel met Biesheuvel ver der te willen. De oud-premier be middelde al eerder in het con flict. Basistarieven Onder leiding van de onafhanke lijk voorzitter zullen de partijen zo snel mogelijk over de inhoud van het convenant moeten gaan onderhandelen. Volgens Maij moet die overeenkomst onder meer afspraken bevatten voor de toerbeurt noord-zuid, de hoe veelheid lading die via de schip- persbeurs wordt aangeboden voor de vaart op België en Frankrijk, en een systeem van basistarieven. Ook moet worden afgesproken hoe het convenant zo snel mogelijk kan worden om gezet in wetgeving. De gesprekken vrijdag verliepen volgens Maij in een goede sfeer. „Ik heb de indruk dat de warme zomer in de binnenvaart achter de rug is. Ik hoop dat de schip pers snel gaan varen en dat er snel een convenant komt." De ONS, de ASV en de VTNZ leggen de uitkomst van het ge sprek met de minister voor aan de aangesloten schippers. Vol gens hun woordvoerder Ger Veuger zal dat de komende da gen gebeuren. Hij wees erop dat Maij 'nog geen perspectief heeft geboden op een convenant HENE (AFP) - Het Openbaar nisterie in Saloniki is een ge- htelijk vooronderzoek be nnen om vast te stellen of de irmalige Griekse koning nstantijn zich schuldig heeft maakt aan hoogverraad en of burgers heeft aangezet tot bellie. ree advocaten hadden een icht tegen de voormalige mo- ingediend, nadat deze landag aan een privé-bezoek iKïsflag vnjdag. zaterdag en zondag onbeperkt tfawibs 24.50) en slibtong 29 75) eten Gaarne tijdig reserveren 01110-13208 r Harait t)e Zeelandbrug', Weg naar de Val 10. Zienkzee aan Griekenland was begonnen. Het is de eerste keer dat 'Con- stantijn von Glücksburg' Griek se bodem betreedt sinds zijn vlucht naar Italië in december 1967. Zijn bezoek heeft veel vijandige reacties veroorzaakt, voorname lijk van de zijde van de linkse op positie. Vrijdag hebben zes socialisti sche afgevaardigden aan het mi nisterie van Defensie gevraagd waarom de zoon van Constan ts n niet aan de grens is aange houden om. net als elke Griekse jongen van oproepbare leeftijd, dienst te doen in het leger. De regering herinnerde de ex- vorst er woensdag aan dat zijn bezoek een privé-karakter draagt en dat 70 procent van de Grieken in 1974 per referendum de monarchie hebben afge schaft. Constantijn zette vrijdag zijn Griekse reis voort met een jacht in het noordwesten van de Egeï- sche zee. Reddingswerkers zoeken in de puinhopen van het hotel naar overlevenden. foto AFP BANGKOK (AP) - Zeker 24 mensen zijn omge komen en 350 gewond geraakt toen vrijdag een hotel in de noordoostelijke Thaise provin ciehoofdstad Korat plotseling instortte. De schattingen van het aantal vermisten lopen uiteen van 50 tot 200. Het hotelpersoneel heeft onder de doden twee buitenlanders gedentifï- ceerd, een Japanse en een Engelse vrouw. Twintig mensen werden levend onder het puin vandaan gehaald. In het Royal Plaza Hotel waren een door onge veer 200 mensen bezochte bijeenkomst van de Lions Association en een studiedag voor lera ren, waaraan zo'n 100 personen deelnamen. aan de gang toen het gebouw even na tien uur instortte. Volgens minister van binnenlandse zaken Cha- owas Sudlabha, die op de plek des onheils arri veerde, logeerden in het Royal Plaza hotel ook Japanners, Amerikanen en Europeanen, maar hij kon geen aantal noemen. Het hotel werd gerenoveerd. De politie bracht de instorting in verband met eerdere verbou wingen, waarbij drie etages op de oorspronke lijke twee verdiepingen werden gezet. Instor tingen zijn niet zeldzaam in Thailand omdat er vaak slordig gebouwd wordt zonder dat men zich aan de voorschriften houdt. waarmee we tevreden zijn'. „De enige toezegging is dat de minis ter met de grootste snelheid wil werken aan een wet op basis van het plan-Biesheuvel. Daar slui ten we ons bij aan. Maar de mi nister heeft ook elementen ge noemd die ons minder welgeval lig zijn. Over wat nu op tafel ligt moeten we eerst de achterban raadplegen." Sloopregeling Moeilijke punten zijn voor de schippers onder meer thema's die door de verladers zijn aange dragen: een sloopregeling en economische scholing van schippers met als doel de over capaciteit terug te dringen. „Die punten zijn aan het einde van de rit bespreekbaar, maar nu niet aan de orde", aldus Veuger. Ook vindt hij dat de minister 'mager' is geweest in toezeggingen over het ladingpakket dat in de rege ling komt. „Op dat punt is haar inspanning minimaal. Voor ons is de vaststelling van het lading pakket de eerste prioriteit." EVO-onderhandelaar Vos ver klaarde na afloop dat de verla ders nog steeds vasthouden aan afschaffing van de toerbeurt. Hooguit valt met hen te praten over afbouw in stappen. Beurs Van het terugbrengen van la ding naar de schippersbeurs wil len de verladers niets weten. ONS, ASV en de Toerbeurt daar entegen hebben Maij gevraagd ook via België verloren gegane lading terug te krijgen op de beurs. De minister is daar niet op ingegaan, aldus Veuger. Dit jaar gaat ongeveer 4,5 miljoen ton lading via de toerbeurt. De actievoerende schippers hebben ingezet op 18 miljoen ton. Vol gens Veuger is 10 miljoen ton ze ker haalbaar. ZWOLLE (ANP) - Een 30-jarige gedetineerde heeft vrijdag in Zwolle kans gezien te ontsnap pen nadat hij met succes theore tisch examen voor het rijbewijs had gedaan. De man was wegens meerdere overvallen veroordeeld en ver bleef in de tbs-inrichting Veld zicht in Avereest. Vergezeld door drie medewerkers van dit instituut was hij vrijdag naar het examenlokaal in de Stilö sport hal in Zwolle gegaan. Terwijl hij en zijn begeleider na afloop van het examen naar de auto liepen, kwam een auto aan rijden. die door een vrouw werd bestuurd. De gedetineerde deed eerst een stap terug, alsof hij bang was te worden aangereden. Vervolgens sprintte hij naar de auto en stapte in. Voordat de begeleiders konden ingrijpen, was de wagen wegge reden. ^ritse arts Andy Mitchell aan het bed van het ernstig zieke meis- i °nma Shalaka, dat niet op de VN-evacuatielijst staat, in het Ko- °"ziekenhuis in Sarajevo. foto Enric Marti/EPA SARAJEVO (RTR) - In Sara jevo is verwarring ontstaan over de gewonde kinderen die vanuit de belegerde Bosnische hoofdstad naar het Westen geë vacueerd moeten worden. En kele slachtoffertjes die onmid dellijk medische behandeling nodig hebben staan niet op de lijst van 41 evacués die de VN hebben opgesteld, zo consta teerde de Britse militaire arts Andy Mitchell ter plekke. Mitchell kwam vrijdag in Sara jevo aan om de evacuatie voor te bereiden. Hij constateerde dat er slechts vier kinderen op de lijst voorkomen. De meeste an deren zijn „lopende gewonden" die thuis verzorgd worden. Daar entegen zag de arts in het zie kenhuis van Sarajevo gewonde kinderen die wel onmiddellijke behandeling in Groot-Brittan- nië nodig hebben. „Ik heb een drie jaar oud meisje gezien, net als Irma. Als ze direct geholpen wordt, verslechtert haar toestand niet", zei Mitchell. Hij doelde op Belma Shalaka, die hersenvliesontsteking heeft en vrijdag lag te krimpen van de pijn in haar bedje in het Kosevo- ziekenhuis. „Belma is het soort kind waarvan wij verwachten dat ze wordt geëvacueerd. Ik weet niet wie de beslissing moet nemen, maar ik wil haar zondag op het vliegtuig zetten." De VN-organisatie voor vluchte lingen UNHCR bekijkt of de kin deren die volgens Mitchell in het buitenland moeten worden ver pleegd. zo snel mogelijk kunnen worden geëvacueerd. Dat heeft UNHCR-woordvoerder Tony Land vrijdag gezegd. „We bekij ken deze specifieke gevallen mo menteel en zullen ze zo snel mo gelijk doorsturen", aldus Land. De UNHCR-woordvoerster in Genève, Sylvana Foa. reageerde fel op de Britse kritiek. „We kun nen Sarajevo niet in een super markt veranderen waar mensen zomaar slachtoffers van hun ga ding komen afhalen Volgens haar zijn de 41 geselecteerden degenen die het meest hulp no dig hebben en in staat zijn om te reizen. Land zei dat de VN-organisatie zondag waarschijnlijk 36 gewon den en zieken zal evacueren naar Groot-Brittannië en Zweden. Vijf andere patiënten van een lijst van 41 zullen begin volgen de week naar Ierland worden ge bracht. Land sprak berichten tegen als zouden honderd zieke en gewon de inwoners van Sarajevo wor- UTRECHT (ANP) - De stichting Vluchteling is vrijdag gestart met een landelijke campagne voor hulp aan vluchtelingen en ontheemden in voormalig Joegoslavië. De stichting heeft daarvoor uit eigen middelen een half miljoen gulden vrijgemaakt. Via advertenties en televisiespots wordt het publiek opgeroepen geld te storten op giro 999. De stichting hoopt op een eindopbrengst van minimaal 5 miljoen. De stichting Vluchteling is een samenwer kingsverband van kerkelijke en levensbe schouwelijke organisaties, het Rode Kruis, vluchtelingenorganisaties en de vakbeweging. In voormalig Joegoslavië zijn 3.5 miljoen men sen direct afhankelijk van internationale hulp. In overleg met de VN werkt de stichting Vluch telingen mee aan de bouw van winterbestendi ge onderkomens en aan verbetering en herstel van opvangcentra en huizen. Blanke boeren eisen een eigen staat iti Zuid-Afrika. Maar hun ideaal komt vooralsnog niet van de grond, roddel en onderlinge tegenstel lingen belemmeren de opbouw van een levensvatbare staat. Verder in de bijlage Reportage: privé en politiek bijten elkaar niet oud tussen de jongeren Zeeland heeft baat bij slechte zomer Amerikaanse bommen op Vlissingen Florida worstelt met na sleep van orkaati Andrew doodrijders in de Eifel moderne zeero verij is moeilijk te bestrijden. 0ê Unieke vondst Een duiker heeft in de Ooster- schelde een unieke vondst ge daan. Het betreft een van herte gewei gemaakte bijl. tegelijker tijd een fossiel uit de IJstijd 'en een werktuig uit de Steen tijd. De voJidst zou kunnen be tekenen dat Zeeland - anders dan tot dusver tverd aangeno men - zo'n tien - tot vijftiendui zendjaar geleden per manent werd be- Q woond. w Televisie: 2; Binnen en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Pro vincie: 9, 11, 13 en 15 Vrije tijd: 17, 18, 19, en 21; Sport: 22 en 23; Reportage: 25, 26, 27, 29 en 31 den voorbereid op evacuatie. „We willen graag meer mensen weg halen voordat de publieke belangstelling afneemt", aldus Land. „Wellicht zijn er nog en kele honderden mensen die moeten worden geëvacueerd, maar dat zal niet binnen enkele dagen plaatshebben." De gezondheidstoestand van het vijfjarige zwaargewonde Bosnische meisje Irma Hadzi- muratovic is stabiel, maar nog steeds kritiek. Doktoren in het Londense Great Ormond Street- ziekenhuis. waar Irma is opge nomen. deelden dat gisteren mee. DEN HAAG (ANP) - FNV-voor- zitter Stekelenburg vindt het voorbarig om uit te gaan van een bevriezing van lonen in de marktsector, zoals het Centraal Planbureau (CPB) in zijn nieuwe berekeningen doet. Hij wees er vrijdag voor de radio op dat er voor 1994 al cao's met een loonsverhoging zijn afgesloten. Om op een algehele nullijn uit te komen zouden die moeten worden opengebroken. „Dat is iets wat voor ons in ieder geval niet bespreekbaar is". Alleen goede afspraken over het scheppen van werkgelegenheid kunnen er volgens de FNV-voor zitter toe leiden dat de lonen „een beetje in de buurt van die nul uitkomen". Het gaat daarbij onder meer om herverdeling van werk via deeltijdarbeid en ar beidstijdverkorting. Storm Als het kabinet er toe overgaat de nullijn in de marktsector via een loonmaatregel af te dwingen komt er „een storm in Neder land". voorspelt Stekelenburg. Het CPB voorziet dat de koop- (Advërténtie) Trainingsbroek in pol./kafoen met katoenen voering. In div. kleuren. Maten S-M-L-XL. kracht volgend jaar voor ieder een met ruim 2 procent daalt Eerder gingen de rekenmeesters van het kabinet er nog vanuit dat de minima 3.6 procent zou den moeten inleveren en de ho gere inkomens slechts 1 procent. De nieuwe cijfers zijn het gevolg van een aantal voornemens van het kabinet. Zo wil de minister raad dat niet alleen ambtenaren en uitkeringsgerechtigden, maar ook werknemers in de marktsector er volgend jaar bru to niets bij krijgen. Desnoods zal hiertoe een loonmaatregel wor den genomen. Anderzijds overweegt het kabi net het koopkrachtverlies voor de lagere inkomens te beperken via een aantal belastingmaatre gelen. Als de nog voorlopige CPB-cij- fers kloppen, heeft het kabinet het volgende week een stuk ge makkelijker bij zijn besprekin gen over het inkomensbeleid van 1994. Vooral de PvdA heeft geëist dat de lagere inkomens er niet meer op achteruit gaan dan de beter betaalden. Dat doel lijkt nu zonder veel politieke problemen haalbaar. Maar er is nog meer reden tot vreugde voor het kabinet. Minis ter Kok van financiën heeft waarschijnlijk een meevaller van een miljard in 1993. Doordat de belastingdienst efficiënter is gaan werken, komt zowel bij de vennootschapsbelasting als de vermogens- en inkomensbelas ting meer binnen. Door die mee valler kan Kok het schatkistte kort in 1993 laten dalen tot 3.75 procent van het nationaal inko men. zoals het regeerakkoord voorschrijft. Tot dusver ging Kok er nog vanuit dat het tekort bijna 4 procent zou bedragen. Bovendien blijkt uit de CPB-cij- fers dat de werkgelegenheid zich vfrat minder ongunstig ontwik kelt dan eerder was aangeno men. Door het bevriezen van de lonen in de particuliere sector, stijgt het aantal werkzoekenden volgend jaar met 65.000, 10.000 minder dan verwacht. Pagina 3: De Vries wil ingreep AUTOSCHADE MIDDELBURG Markt 45 (naast de ING) DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1