OURAN ïulpaanbod voor vijf Bosniërs Meer klachten over iatrosofen kleintjes langehouden man in Irunssum schiet twee Jeltsin slachtoffer Russische autodieven olitiemensen neer Discovery weer niet omhoog ledische opvang in Nederland wacht op nieuwe urgentielijst VN IN HET ARSENAAL WORD JE CEDOLD! kunst cultuur 21 t/m 27 h Fit \onnige perioden linke zonnige perioden. Vrij krach tige westenwind afnemend matig krimpend zuidelijke richtingen. Mid- iagtemperatuur 21 graden. |6e jaargang no. 189 'ijdag 13 augustus 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 Postbus 18, 4380 AA Vlissingen TMC Zeeland, een vakantie bestemming, waar u achteraf geen kater aan over houdt, maar een verfraaid interieur. Welkom in de tapijt- en gordijnspcciaalzakcn in Goes en Middelburg, (Goes ook PARKETSTUDIO) of in het meubclccntrum in Kruiningen. T Zandweg ll> T Tel. Oil )0s2(v'6£ Couwervesirant 11 Tel. öl 100-13525 or onze verslaggever nk Postma nl !NEVE/DEN HAAG - Het Ne- rlandse aanbod om in ieder val vijf ernstig gewonde oor- -sslachtoffers uit Bosnië op 'nemen, wordt 'bijzonder op n |js gesteld'. Maar de vluchte- genorganisatie van de Ver- igde Naties, de UNHCR, kan - niet meteen gebruik van ma li. De 41 Bosniërs, voor wie de elopen week wanhopig naar landelingsmogelijkheden is ocht, blijken inmiddels wel- m in Engeland, Zweden en land. r- volgende week verwacht de HCR in Sarajevo een nieuwe iep ernstig zieken of zwaar ge ilden bij elkaar te hebben die or evacuatie in aanmerking nt. Van hen zal vrijwel zeker een aantal naar Nederland - rden vervoerd. De woordvoer en de UNHCR in Genève, bert Redmond, zei dit giste- nadat in Den Haag vier mi- i] litsverkeer: [510 voertuigen ratsen IEBERGEN (ANP) - Aan- regen heeft donder- tijdens de avondspits het 0 ikeerparten gespeeld. Alleen T op de snelwegen vonden 40 j 0 irijdingen plaats waarbij 140 v/ ertuigen betrokken waren. a (beeft de meldkamer van de delijke politiediensten in [7 ritbergen bekendgemaakt. ),J |e botsingen raakten tien pen licht gewond. Er ont- ionfen 12 files met een geza- t affile lengte van 120 kilome- te. NSSUM (ANP) - Getuigen- Bor heeft nog geen duide- eid gebracht in een schiet- in Brunssum waarbij politiemensen werden «schoten door een aange- ien motorrijder. Dit heeft «oordvoerder van de poli donderdagavond meegë- ncident vond plaats in de van woensdag op donder- tijdens een routinecontrole lunssum. Een 39-jarige bri- ir en een 37-jarige hoofd- t wilden een 29-jarige mo- ider uit Heerlen aanhouden it hij geen helm ophad. De gedroeg zich meteen agres- j2U Itok een pistool en schoot j ilitiemensen neer. Hij raak- iiook zwaai- gewond. :ns de zegsman staat het jdet vast of de man is neerge- -iri[ (en door de gewonde briga- irai en de hoofdagent of dat hij elf met zijn eigen revolver l3;. borst heeft verwond. Jlitie denkt dat de laatste Sjkheid de juiste is. In de tan vandaag worden de ien de revolver van de da- bet gerechtelijk laborato- nader onderzocht, t onderzoek, waarbij ook (^recherche is ingescha- is komen vast te staan dat Ljarige Heerlenaar als vuur- "lijk bekend stond bij de in zijn woonplaats. De len die hem aanhielden wis- tniet. Wanneer dit wel het .5oi' i (Advertentie) wt in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 geval geweest zou zijn, dan was de schietpartij volgens de politie wellicht even fataal verlopen. „Bij een overtreding als het rij den zonder helm, is geen enkele politieman erop bedacht dat de overtreder meteen gaat schie ten", aldus de woordvoerder. De Heerlenaaris enige jaren gele den veroordeeld voor het doden van zijn aanstaande schoonva der. De toestand van de twee politie mensen en van de dader, die in het ziekenhuis wordt bewaakt, is naar omstandigheden redelijk wel. Vrouw verwacht negenling na behandeling KOPENHAGEN (AP) - Een Deense vrouw is na een vrucht baarheidsbehandeling zwanger geworden van een negenling. Naar aanleiding hiervan is de Deense gezondheidsheidsraad donderdag een onderzoek be gonnen naar de procedures van vruchtbaarheidsbehandelin gen. De 29-jarige vrouw had in juni een behandeling met hormonen gekregen om haar vruchtbaar heid te stimuleren. De noodza kelijke vervolgbehandeling waarbij het proces weer wordt stop gezet, was echter achter wege gelaten. De behandelend gyneacoloog Kim Marky-Nielsen ontkende tijdens een televisieinterview al le schuld, maar de minister van gezondheid Torben Lund ver klaarde dat de behandeling „on aanvaardbaar" was. Voor de voorzitter van de gezondheids raad is het de vraag of een arts een medische fout heeft begaan door iemand geen vervolgbe handeling te geven. Doktoren hebben verklaard dat waar schijnlijk geen van de baby's in leven zal blijven. ZE ZIJN ER WEER! zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen eten voor 22,50,- p.p. 'sausjes, stokbrood, dunne Franse frietjes en onbeperkt saladebuffet. Gelieve tijdig te reserveren: 01110-13208. "aurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierizee MOSKOU (AFP) - Het Russisch presidentschap is niet gevrij waard van ordinaire straatcri- minaliteit. De afgelopen dagen zijn in Moskou in de garage on der de burelen van president Boris Jeltsin vier dienstauto's gestolen. Het gaat om limousi nes van het Russische merk Vol ga. Volgens een functionaris van de politie van Moskou deinzen de autodieven niet terug voor ge weld. De diefstallen geschieden veelal op hardhandige wijze: de criminelen bedreigen de chauf feur met een vuurwapen en gooi en hem of haai- vervolgens de wa gen uit. De autodieven zijn vooral geïn teresseerd in voertuigen van buitenlandse makelij, maar de Volga, de geavanceerdste Russi sche auto, staat op de tweede plaats, aldus de politieman. Vooral de laatste maanden wordt gekenmerkt door een hausse aan autodiefstallen. In het bijzonder wagens met een di plomatiek kenteken zijn gewild. Auto's van de Franse en Ameri kaanse ambassade zijn onlangs door gewapende dieven gesto len. Een rechtbank in Moskou heeft donderdag Michail Gorbatsjov veroordeeld tot een boete van 30 roebel (bijna zes cent). De voor malige Sovjetpresident weiger de voor de rechtbank te verschij nen om zich te verantwoorden voor beschuldigingen tegen bur- Stier doodt bejaarde vrouw NUENEN (ANP) - Een 76-jarige vrouw uit Nuenen is woensdag avond overleden nadat zij was aangevallen door een jonge stier. De vrouw woonde in een boerde rijtje in Nuenen en ging volgens de politie elke dag kijken in een weiland van haar neef. waar en kele koeien en een stier grazen. Toen de vrouw woensdagavond de wei in liep. werd zij aangeval len door de stier. Het slachtoffer overleed in het ziekenhuis aan haar verwondingen. Advertentie CAPE CANAVERAL - Het ruimteveer Discovery blijft op het Ianceerplatform staan nadat gis termiddag ook de derde lanceerpoging mislukte. Drie seconden voor de start werd de procedure afgebroken, kennelijk wegens een brandstofprobleem in motor nummer drie. De lancering ligt nu al vier weken achter op schema. Het veer moet twee satellieten in een baan om de Aarde brengen, waaronder een communicatiesatelliet voor commerciële doeleinden. Mechanische problemen verhinderden twee eerdere lanceerpogingen op 17 en 24 juli. foto AFP Beleef het allemaal in Carrousel in het Martiem Attractie Centrum het Arsenaal in Vlissingen. Het gehele jaar door dagelijks geopend. Entree volwassenen 15,-, kinderen tot 12 jaar 10.-. groepen vanaf 25 personen 10.- p.p. (entree Carrousel gratis) BELEEF HET ALLEMAAL IN HET ARSENAAL De Koninklijke Luchtmacht re gelt het transport. Daartoe wordt op de vliegbasis Eindho ven een F-27 Troopschip gereed gehouden. Daarmee kunnen maximaal 34 patiënten worden vervoerd, 24 zittend en 10 lig gend. Waarschijnlijk zal de Luchtmacht ook militaire art sen leveren ter begeleiding van het transport. De coördinatie van de hele operatie is in handen van het ministerie voor Ontwik kelingssamenwerking, dat er 3 miljoen gulden voor heeft klaar liggen. Irma De UNHCR heeft sinds medio vorig jaar al meer dan tweehon derd zwaar gewonden en ernstig zieken uit Sarajevo geëva cueerd, die alleen nog in het bui tenland konden worden gehol pen. Het ging voor de helft om kinderen. Criterium is dat spra ke moet zijn van een 'levensbe- Het Casino in Knokke onderlijnt deze zomer wederom de geheel ei gen plaats van de Franse kunstenares Niki de Saint Phalle. De grauwe zomer aan de Vlaamse kust krijgt een vloed van kleur. Ver der iji de bijlage Kunst Cultuur: natuur en cultuur vechten in filmdrama The Piano Corine Kisling vermaakt de lezer beschouwingen van Karin Spaink vertalers in de Gids poëzie van Felix Timmermans Jos Vandeloo kan niet blijven verrassen Miles Davis, een biografie aanwinsten van het Prentenkabinet portret van een rugby-schüder IRA-geioeld in Crying Game Vlissingen griezelt uit-agenda. exposities, filmwijzer. Monument Het hek dat om het Milieumonu ment in Vlissingen staativordt binnenkort veuvijderd. Het door Lidy Hoeioaer gemaakte kunstwerk heeft een nieuwe plek gekregen nabij de Oranje molen. Vroeger lag hét monu ment op het strand voor de bou levard, maar het bleek niet sterk genoeg om de kracht van de zee te Q trotseren. *J Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3,5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9,10,11 en 13; Sport: 15,16,17,18,19, 20 en 21; Kunst cultuur: 23, 24, 25, 26 en 27 De vijftien maanden oude Amra Ramie wordt in een ziekenhuis in Sarajevo getroost door haar moeder. Amra is gedeeltelijk verlamd door een gezwel in haar ruggegraat en zou voor een afdoende behandeling naar het westen moeten worden geëvacueerd. foto Oleg Popov/RTR gemeester Joeri Loezjkov van de Russische hoofdstad. Gorbatsjov betichtte Loezjkov onlangs voor de televisie van corruptie. De Moskouse burge meester zou publieke gelden ten eigen bate hebben misbruikt voor de bouw van villa's in de buitenwijken van Moskou. Loezjkov geldt als een fervente aanhanger van de Russische president Boris Jeltsin. De bur gemeester eist dat Gorbatsjov zijn excuses aanbiedt voor de geuite beschuldigingen. Advertentie GEEN VAKANTIEKATERS BIJ DE LEUKSTE WONING INRICHTERS VAN ZEELAND nisteries samen besloten de hel pende hand te bieden. Na een initiatief van het Kenne- mer Gasthuis in Haarlem heb ben ziekenhuizen en specialis ten uit alle delen van het land medewerking toegezegd. In hoe verre daar gebruik van wordt ge maakt is nog niet duidelijk. Het ministerie van WVC wees gister middag het Academisch Zieken huis Utrecht aan voor de eerste opvang, onder meer omdat daar goede voorzieningen zijn voor observatie en om vast te kunnen stellen of sprake is van besmet tingsgevaar. Na opvang in Utrecht wordt be keken in hoeverre nog specialis tische hülp elders in het land no dig is. Volgens de woordvoerder van het ministerie van WVC is het goed mogelijk dat daarbij een beroep wordt gedaan op een ziekenhuis dat zich nog niet ge meld heeft. dreigende conditie'. „Dat is de laatste maanden steeds vaker het geval", meldt UNHCR- woordvoerder Redmond. Al een maand geleden sloeg de VN-organisatie alarm tijdens een conferentie die werd bijge woond door vertegenwoordigers van vele tientallen landen: er bleken in het buitenland geen opvangplaatsen genoeg meer voor het groeiend aantal gewon den en zieken. Maar omdat rechtstreekse verzoeken aan de regeringen uitbleven, kwam er geen reactie. De wereld schrok pas deze week wakker door de beelden van het moslim-meisje Irma dat in zeer kritieke toe stand naai- Groot-Brittannië werd overgebracht. „Sindsdien bieden talrijke lan den hulp aan", zegt Redmond. Van de 41 slachtoffers op de UNHCR-urgentielijst in Sara jevo kunnen er nu 20 terecht in Engeland, 16 in Zweden en 5 in Ierland. De eerste groep wordt mogelijk nog dit weekeinde overgebracht. De afgelopen maand werden in totaal meer dan honderd patiën ten opgevangen, vooral door Frankrijk en Duitsland en in mindere mate door de Verenigde Staten en Italië. Behalve Neder land hebben nu ook landen als Canada en Denemarken hulp toegezegd. In Sarajevo wordt nu een nieuwe urgentielijst opge maakt. Selectie Selectie van de patiënten vindt plaats door een team artsen van de UNHCR en de WHO, de We reldgezondheidsorganisatie. Het gaat om zowel volwassenen als kinderen. Niet alleen zwaar gewonden - de directe slachtof fers van de oorlog -, maar ook (chronisch) zieken komen voor behandeling in het buitenland in aanmerking. Volgens Red mond gaat het vooral om patiën ten die een neurochirurgische behandeling moeten ondergaan en bijvoorbeeld om kinderen die lijden aan leukemie, en dringend een beenmergtransplantatie no dig hebben. Behoefte is er onder meer ook aan plastische chirur gie en behandeling van oogwon- den. Overigens kan UNHCR maar een heel klein deel van de oor logsslachtoffers helpen. Red mond: „Er sterven duizenden mensen omdat we ze niet kun nen bereiken of transporteren. De aandacht is nu geconcen treerd op Sarajevo. Maar verge ten wordt dat er talrijke beleger de plaatsen in Bosnië zijn waar we de mensen aan hun lot moe ten overlaten". zie ook pagina 11 PvdA en CDA willen hard ingrijpen minister tegen 'genezers' nale inspecteurs voor de Volks gezondheid zich gezamenlijk buigen over de iatrosofie-affaire. De iatrosofen vallen echter niet onder het medisch tuchtrecht, zodat de inspecteurs eventuele misstanden zullen melden bij Justitie. De coalitiepartners CDA en PvdA willen dat minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) korte metten maken met de praktijken van de iatrosofische genezers. De kamerleden Laning (CDA) en Van Otterloo (PvdAi vinden dat Simons de iatrosofen wettelijk moet verbieden hun schadelijke praktijken uit te oefenen. In schriftelijke vragen dringen de regeringspartijen tevens aan op strafvervolging. Laning en Van Otterloo wijzen er op dat kan worden gesproken van dood door schuld in een aan tal gevallen van iatrosofische behandeling. Zij willen duidelijk boven tafel krijgen dat met na me de iatrosofen veelvuldig mensen die zich tot hen hebben gewend, de gang naar de regu liere geneeskunde dringend heb ben ontraden dan wel onmoge lijk hebben gemaakt. De volksvertegenwoordigers vragen Hirsch Ballin en Simons verder uit te zoeken of er ook er kende artsen zijn die de iatroso fische behandelmethode aan hangen en beoefenen. In dat ge val moet de inspectie voor de volksgezondheid deze artsen tot de orde roepen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De In spectie voor de Volksgezond heid in Den Bosch voert van daag overleg met de Tilburgse stichting, waar de afgelopen week vele tientallen nieuwe klachten zijn binnengekomen over de alternatieve geneeswij ze iatrosofie. In het gesprek zul len met name enkele gevallen van iatrosofische behandeling aan de orde komen, die volgens de stichting veel schade hebben veroorzaakt. In één geval gaat het om een zieke en verzwakte vrouw die een iatrosofische behandeling ternauwernood overleefde, om dat de alternatieve genezers niet ingrepen toen haar gewicht daalde tot slechts dertig kilo. In een ander geval zou een 13-jarige jongen in een iatrosofisch be handelcentrum in Drente zijn gedwongen tot kinderarbeid. Verder zijn er verschillende klachten van verkeerde diagno ses. waardoor patiënten het ri sico liepen blijvende schade aan hun gezondheid over te houden. Iatrosofen wijzen iedere behan deling door de reguliere genees kunde af. Eerder al had de stichting twee sterfgevallen gemeld bij de auto riteiten. Daarbij ging het om de dood van een 2-jarig meisje en een 37-jarige vrouw, die door ia trosofen medische hulp zouden zijn onthouden. Naar aanleiding van de dood van de peuter zijn zeven nieuwe aanklachten inge diend bij de Tilburgse politie. Daarbij gaat het onder andere om zware mishandeling door een iatrosoof. Veel klachten die bij de Tilburg se stichting binnenkomen, heb ben betrekking op de leider van de iatrosofische beweging in ons land. J.P. de Kok. Patiënten die door hem zijn behandeld, be schuldigen hem van oplichting, het onthouden van medische zorg. en geestelijke mishande ling. De Kok werd vanwege zijn iatrosofische activiteiten eerder door de rechtbank veroordeeld, maai- in afwachting van hoger beroep vrijgesproken. Dit hoger beroep dient volgende maand. Volgende week zullen de regio-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1