Inderbij slag toe aan bijstelling Herdenking om gemoederen na schending zerken te sussen PZC Raadsel vlies op de thee opgelost Juthelezi wil niet met uNC in vredesmacht aranormaal genezer erdacht van seksueel nisbruik patiënten ustige scholieren in aagse tram beloond Gestolen meesterwerken teruggevonden Verjaardag van Jan Klaassen 11111 n 111 n i li 111 111:111111111111 1 1 binnen- en buitenland legeling boven bepaalde inkomensgrenzen schrappen ■m* I DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 OTTERDAM (ANP) - Op kin- erbijslag kan 2,5 miljard gul- en worden bezuinigd zonder eei (financiële) „pijn" voor de ntvangers. Dat schrijven prof. r. b. van Praag en drs. E. Plug, eiden verbonden aan de Uni- ersiteit van Amsterdam, in het conomenvakblad ESB. wetenschappers vinden dat de herijking van het stelsel an de sociale zekerheid, zoals |e nu plaatsvindt, de kinderbij- ag niet buiten beschouwing an blijven. Met de kinderbij- s ag is jaarlijks in totaal onge- l eer zes miljard gulden gemoeid. ongeveer 40 procent van de R vallen dat kinderbijslag wordt Uitgekeerd, gebeurt dat niet ft yereenkomstig de oorspronke- ie ke doelstelling van de kinder if jslagwet. e beide wetenschappers heb- en berekeningen gemaakt over li i9i. Als toen het volgens hen te- iel betaalde aan kinderbijslag ti zijn teruggevorderd via loon- inkomstenbelasting zou dat i miljard gulden hebben opge- verd. bijslag voor eerste kinderen kunnen vervallen voor huis- mdens met alleenverdieners een netto-inkomen van Jeer dan 2800 gulden per I aand, voor tweeverdieners bij inkomen van meer dan 3300 P lden. De kinderbijslag voor t tweede kind zou kunnen ver- llen bij inkomens van respec- ivelijk 4200 en 5000 gulden per aand. Werd de kinderbijslag ooit ge zien als een verzekering tegen het risico van het krijgen van kinderen, vandaag de dag dient de kinderbijslag vooral om te voorkomen dat het verschil in kindertal leidt tot een groot ver schil in welvaart. Voor de lagere inkomens blijkt de kinderbijslag inderdaad soelaas te bieden voor een vermindering van de welvaart, aldus beide weten schappers. Enquête Ze betrekken in hun onderzoek de resultaten van een groot scheepse enquête van de Ge meenschappelijke Pers Dienst uit 1991, die ook in de PZC stond. Uit dat onderzoek komt naai' vo ren dat veel mensen de voorkeur geven aan een leven met kinde ren boven een hoog welvaartsni veau. Van Praag en Plug stellen dat de extra kosten van een kind te berekenen zijn en dat kinder vreugde in geld is uit te drukken. Uitgangspunt van de beide eco nomen is niet alleen de dikte van de portemmonnees, maar vooral dat huishoudens met kinderen zich niet slechter af moeten voe len dan huishoudens met een vergelijkbaar inkomen zonder kinderen. Als dit wel het geval is, is dat een reden om kinderbij slag te geven. De onderzoekers komen tot de conclusie dat de grens ligt bij 2800 gulden. Bene den dat inkomen voelen de men sen met kinderen zich slechter af. ir nonze correspondent •'I. rcjlHANNESBURG - De leider de Zulu-partij Inkatha, ief Mangosuthu Buthelezi, ïeft zich uitgesproken tegen E n vredeskorps, waarin leden het ANC-leger Umkhonto bi eSizwe (MK), zullen dienen, uthelezi bezocht gisteren de oor geweld geteisterde towns- e: lips ten oosten van Johannes- uig, waar de afgelopen maand 500 mensen bij gevechten lissen ANC- en Inkatha-aan- lt: angers het leven hebben verlo- u eiHet is de ernstigste explosie ie mgeweld in driejaar. t{ Etokoza zei de Inkatha-leider "idatio'n vredesmacht „het ge- Pi ici N'DHOVEN (ANP) - De politie Eindhoven heeft een 51-ja- paranormaal genezer aan- S overwegen itetroepen naar imalië te sturen SH1NGTON (RTR) - De Ver gde Staten zullen mogelijk ciale commando-eenheden T ren naar Somalië om de ij,, irtvluchtige krijgsheer Mo ped Farah Aidid te arreste- .Dit hebben woensdag Ame- aanse functionarissen ge rij li Zij zeiden bovendien te trachten dat de buitenland- troepen, inclusief de Amen- er fase. nog zeker een jaar in So- lièzullen blijven. j id wordt verantwoordelijk ,tl, ouden voor de geweldsesca- eni (tegen militairen van de Ver- ,Lor ?de Naties die zondag werd enmerkt door de moord op Amerikaanse 'blauwhel- In de nacht van dinsdag wensdag schoten in Moga- iu Amerikanen uit een heli- Her zeven bewapende Soma- dood die vermoedelijk tot tanhang van Aidid behoor- e« HAAG (GPD) - Scholiei •en n i Ion Haag die zich rustig hou- s'fc inde tram krijgen een belo- 's'r" Het Haagse vervoerbe- 13; (HTM wil zo wangedrag en ialisme tegengaan op tram- 1 J: (n die druk worden ge ur! kt door jongeren die van of er- 'school gaan. Het vandalis ms P'eventiebureau HALT is Seïnteresseerd in het expe- 1 Ut van de HTM: „Het is de e!i Ie keer dat scholieren zo (niatïsch in de gaten wor- l>e;' khouden", zegt een woord- ide: ster. >TM gaat dit schooljaar ex- 11interen op de tramlijnen 8 tn samenwerking met drie I» ien Woordvoerder Derk- -Elke school krijgt een an- arh type beloning als de kinde- n« sch rustig gedragen in de ver De eerste krijgt abonne- t en met korting, van de k mogen de ouders 's het abonnement van de °P (ren gebruiken en de derde krijgt een schoolreisje". Project wordt uitgevoerd door speciaal opgeleide scholie ren-begeleiders. Dit werk moet door vrijwilligers onder de con troleurs, buschauffeurs en tram conducteurs worden uitgevoerd. Zij krijgen eerst een psychologi sche training van een week. Het is de bedoeling dat een begelei der altijd dezelfde ritten doet, zodat hij de jongeren op 'zijn' tram leert kennen. Het experiment wordt betaald door het ministerie van verkeer en waterstaat, uit een speciale experimenten-pot. van 10 mil joen gulden per jaar. Een woord voerder van het ministerie: „Het is een leuk project. Zeker het idee om de ouders op de tram te laten met het abonnement van de kinderen spreekt ons aan. De ouders gaan zo beter op het ge drag van de kinderen in de tram letten, en je krijgt 's avonds meer gewone mensen in het openbaar vervoer". Het experiment van de HTM gaat ongeveer een ton kos ten. Pas over twee maanden worden de eerste resultaten ver wacht. Voor huishoudens met wat ho gere inkomens blijkt de kinder vreugd zwaarder te tellen dan de extra kosten. Zij willen inkomen afstaan in ruil voor een kind. Voor zulke meer welgestelde huishoudens is er volgens de beide economen geen argument voor het uitkeren van kinderbij slag. Juist de rijkere huishou dens in ons land hebben gemid deld meer kinderen. weid alleen maar zal aanwakke ren". De ANC-soldaten behoren tot de slechtst opgeleide ter we reld en kunnen geen deel uitma ken van een serieuze vredes macht. aldus Buthelezi. Het ANC heeft verleden week de vorming voorgesteld van een vredeskorps. waarin leden van alle belangrijke politieke partij en zijn vertegenwoordigd. Dit korps moet de politie vervangen en de orde in de zwarte woonoor den herstellen. De regering is in beginsel akkoord gegaan met dit plan, maar wil niet dat het korps de taken van de politie overneemt. Het kan wel een on dersteunende rol spelen, zo zei president De Klerk. LOS ANGELES - Een rechercheur van de politic van Los Angeles toont drie van de gestolen schilderijen die onlangs zijn terugge vonden. De negen kunstwerken ter waarde van 9 miljoen dollar werden in februari vorig jaar uit een opslagplaats gestolen. De politie kwam op het spoor van de dieven toen die trachtten de schilderijen te verkopen. De doeken van Picasso, Degas, Chagall en Modigliani, waarvan de Picasso naar schatting vijf miljoen dollar waard is, werden in goede staat aangetroffen. Twee mannen zijn in verband met de zaak gearresteerd. foto Fred Prouser/RTR LONDEN (RTR) - Wetenschappers hebben donderdag gemeld eindelijk de oplossing te hebben voor een probleem dat theedrin kers al jaren bezighoudt: waarom ontstaat er een vlies op de thee? In een brief aan het wetenschapstijdschrift Journal schrijven Michael Spiro en Deogra- tius Jaganyia van het Imperial College in Londen het vlies te hebben geanalyseerd. Het zou voor het merendeel bestaan uit cal- ciumcarbonaat dat wordt gevormd door de chemische reacties veroorzaakt door de ver binding van hard water en de thee. „Het toe voegen van een zure stof, zoals citroen, ver mindert de vliesvorming terwijl melk door haar samenstelling deze juist versterkt." De wetenschappers beweren geen vlies te hebben zien ontstaan op thee die is getrok ken met gedistilleerd water. „Vliezen zijn al leen te zien wanneer het water calcium of magnesium bevat en bicarbonaat ionen. Dat betekent dus hard water zoals in Lon den." Hoe langer een theezakje in het water is, hoe meer vliesvorming de wetenschap pers zagen. De vlies kwam ook sneller op de thee naarmate ze warmer was. Thee is zelf ook debet aan het ontstaan van dit ver schijnsel vanwege het gistingsproces dat wordt gebruikt om groene thee om te zetten in zwarte thee. gehouden die wordt verdacht van seksueel misbruik van een aantal patiënten. Maandag deed een 57-jarige vrouw uit Geldrop aangifte bij de politie. Ze zegt tussen okto ber 1983 en juni 1993 meerdere malen per jaar seksueel mis bruikt te zijn door de man. Dins dag en woensdag deden twee 32- jarige vrouwen aangifte. Eén van hen zou tien jaar geleden een jaar lang seksueel misbruikt zijn. De andere vrouw heeft aan gifte gedaan van poging tot sek sueel misbruik door de paranor maal genezer, ook tien jaar gele den. De politie sluit niet uit dat lo pende het onderzoek nog meer gevallen van seksueel misbruik bekend worden. De paranor maal genezer werd aangehou den in zijn praktijk in Eindho ven. Hij woont in Limburg. Be halve van seksueel misbruik wordt de man er ook van ver dacht zijn patiënten geld en goederen afhandig te hebben ge maakt. Hij wordt morgen voor geleid aan de officier van justi tie. De man heeft volgens de politie nog geen „relevante verklaring" afgelegd. De paranormaal gene zer zei zijn patiënten te kunnen genezen via een hogere macht. AMSTERDAM - Poppenspeler Wim Kerkhove mengt zich samen met Jan Klaassen tussen het jeugdige publiek op de Dam in Amsterdam. Daar waren de kinderen gisteren massaal samenge stroomd om het 100-jarigbestaan van de Poppenkast op die plaats te vieren, foto Cor Mulder/ANP Verwijdering hakenkruizen en leuzen begonnen NIJMEGEN (GPD) - Een gespe cialiseerd team van de Com monwealth War Graves Com mission uit Belgie is gistermor gen begonnen met het verwijde ren van hakenkruizen en racis tische leuzen op de oorlogsgra ven van de begraafplaats Jon- kerbos in Nijmegen. Het be kladden van de begraafplaats in de nacht van maandag op dinsdag heeft tot woedende en verbijsterde reacties uit het he le land geleid. De politie kreeg een groot aantal telefoontjes van mensen die aan boden de besmeurde zerken schoon te maken. In totaal zijn er 212 graven met hakenkruizen en leuzen beklad. Tot nu heeft niemand zich er verantwoorde lijk voor gesteld. De politie heeft twaalf rechercheurs op de zaak gezet. De gemeente Nijmegen heeft, voor vandaag een speciale her denkingsbijeenkomst belegd bij het monument op het Britse oor logskerkhof. Het gemeentebe stuur besloot tot de herdenking, omdat veel mensen hun afschuw en ontzetting kenbaar willen maken over de bekladding van grafzerken met racistische leu zen en hakenkruisen in de nacht van maandag op dinsdag. Woordvoerder van de gemeente Nijmegen, Lammers, zegt ver rast te zijn door de massale be langstelling van de media voor het incident, maar zegt dat de plechtigheid ceremonieel sober van karakter zal zijn. „De her denking zal slechts uit een min of meer spontane bloemlegging bestaan." De politie van Nijmegen ver wacht dat de bloemlegging geen aanleiding tot een tegenactie zal zijn. maar zal desondanks extra alert zijn. zegt Lammers. Voor alsnog hebben geen landelijke organisaties of ministeries aan gekondigd de plechtigheid te willen bijwonen. „Iedereen is vanzelfsprekend van harte wel kom. maar de herdenking wordt toch vooral een aangelegenheid voor mensen uit Nijmegen en omgeving. Schaamte Onmiddellijk na het bekendwor- den van de bekladding trokken veel Nijmegenaren naar de be graafplaats aan de Oude Mollen- hutseweg om met eigen ogen te kunnen zien wat er was aange richt. De met zwarte verf aange brachte tekens en leuzen staken fel af tegen de witte natuursteen. Al vanaf de weg was het 'Heil Hitier' op de gedenksteen bij de ingang te zien. Een groepje En gelsen, dat het graf van een fami lielid bezocht, werd bijna schoorvoetend door politie- Oud-militairen achter weigeren visum Princen DEN HAAG (ANP) - De geza menlijke veteranenorganisa- ties hebben minister Kooij- nians (buitenlandse zaken) woensdag een telegram ge stuurd. waarin zij zich scharen achter het besluit de „deser teur" Poncke Princen geen in reisvisum te geven voor Neder land. Het Veteranen-platform, dat be staat uit 25 organisaties, vindt dat de visumweigering recht doet aan de gevoelens van „heel velen onder ons volk". Princen koos in '48 de zijde van het Indo nesische verzet. agenten benaderd om uit te leg gen wat er was gebeurd. Het 'White Power' schreeuwde de bezoekers van de zerken tege moet. „Je schaamt je bijna Ne derlander, blank te zijn", aldus een al wat oudere Nijmegenaar, daarmee verwoordend wat veel andere bezoekers van Jonker- bos voelden bij het zien van de onteerde begraafplaats. De Nij meegse politie heeft de zaak on middellijk grondig aangepakt. Er is inmiddels een uitgebreid sporen- en buurtonderzoek ge houden. Volgens de Anne Frankstichting zijn geallieerde oorlogsgraven zelden of nooit het doelwit van racistische acties. Op grote schaal, zoals gisteren in Nijme gen. doet zich het helemaal niet voor. „Er zijn dit jaar op een joodse begraafplaats in Hengelo wel een aantal graven vernield, maar wat er in Nijmegen is ge beurd. is de laatste jaren ner gens in Nederland voorgeko men". Op het oorlogskerkhof Jonker bosch liggen 1642 militairen be graven: 1483 Britten. 89 Canade zen, 34 Australiërs. 21 Nieuw- Zeelanders en vijftien andere bondgenoten. Vandaag Hoog water De afgelopen nacht is een kleine maar actieve depressie over de Noordzee naar Denemarken ge trokken. Dit systeem ging verge zeld van een frontenconstructie waarvan een gedeelte gisteren is gepasseerd. Het veroorzaakte veel bewolking en wind. In het achterste gedeelte van het kou front is gisterenavond een sto ring ontstaan die vandaag over Zuid-Engeland naar de Noord zee trekt. Deze kleine storing ontioikkelt zich tot een venijnige depressie, die vanmiddag voor buien mogelijk met onweer gaat zorgenTevens neemt de wind, die vanochtend tijdelijk wat minder is, weer toe tot hard en langs de kust enige tijd storm achtig. In de avond ruimt ze via west naar noordwest en in de loop van de nacht begint ze af te nemen. De temperatuur ligt van daag rond de 20 graden. De ko mende dagen herstelt de zomer zich een beetje en wordt hel rus tig weer met zonnige perioden. Nautisch bericht Wind: zuidwest 6 tot 7 in de mid dag 7 tot 8. hi de avond ivest tot noordwest in de nacht langzaam afnemend 5 Bft., zicht: matig la ter goedtemperatuur kustwa ter: 18, afwijking waterstanden: geringe verhogingen, maximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks anderhalve meter. Vooruitzichten Voor morgen: een hogedrukuit- loper breidt zich over de regio uit en zorgt voor rustiger weer. Eerst nog wolkenvelden en kans op een lokale bui. later perioden met zon en droog. Tot matig af nemende en naar zuidwest draaiende ivind. Middagtempe- ratuurrond 19 graden. Voor zaterdag tot en met maan dag: rustig weer met temperatu ren rond 23 graden. Vlissingen Terne uzen Bath Roompot-buiten Zierikzce Yerseke 09.31 147 22.06 142 09.46 169 22.26 163 10.26 206 23.06 196 09.40 113 22 20 108 10.30 123 23.05 116 10.40 130 23.10 123 Philipsdam-West 10.40 135 23.10 128 Laag water Donderdag 12 augustus 1993 Vlissingen 02.55 142 15.25 122 Terneuzen 03.16 154 15.39 134 Bath 04.05 178 16.29 160 Roompot-buiten 03.10 114 16.30 98 Zierikzee 04.05 122 16.45 106 Yerseke 03.00 126 16.35 109 Philipsdam-West 03.55 129 16.25 111 ZON EN MAAN 13 augustus Zon op 06.19 onder 21.06 Maan op 01.08 onder 17.59 en in europa mii i 111 i i Arrestaties na vinden lijk bij ontruiming huis ZAANSTAD (ANP) - De politie van Zaanstad heeft twee aan houdingen verricht in verband met de gewelddadige dood van een 43-jarige man uit die ge meente. Dat heeft een woordvoerder van de politieregio Zaanstad woens dag meegedeeld. De in plastic gewikkelde stoffelijke resten van het slachtoffer werden maandag bij de ontruiming van een woning gevonden. De arrestanten zijn de 32-jarige ex-vriendin van het slachtoffer en haar huidige, 35-jarige vriend. Beiden zijn afkomstig uit Zaan stad. Zij zijn eerder als getuigen ge hoord en hebben volgens de poli tie als verdachten „veel op hun verklaringen toe te lichten". De vrouw voldeed tot vier maan den geleden de huur van de wo ning en haalde daar de post op. Het huis was sedert november 1991 onbewoond en zonder gas en licht. Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Donderdag in Enge land bewolkt en eerst nog regen, elders veranderlijk bewolkt en enkele buien. Vrijdag regent het in Ierland en Schotland, vooral in Engeland is het droog en schijnt de zon geregeld. Middag- temperatuur van 15 graden in Schotland tot 20 graden in Enge land. België en Luxemburg: Donder dag in het oosten eerst nu en dan zon, verder bewolkt en in de loop van de dag regen. Vrijdag perio den met zon en droog. Middag- temperatuur rond 20 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig. In het noorden van tijd tot tijd ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur langs de kust van 20 graden aan de Cost Verde tot circa 28 graden in de Algarve. Spanje en de Canarische Eilan den: Spanje: Tamelijk zonnig. In het noorden af en toe wolkenvel den met op donderdag kans op een onweersbui. Maxima aan de Golf van Biskaje rond 22 graden, langs de overige Costa's rond 31 graden. Canarische Eilanden: Overwegend zonnig. Maxima aan de stranden rond 29 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Vrij zonnig, langs de westkust ook kans op laaghangende wol ken. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 29 graden, vrijdag wat lager. Tunesië: Vrij zonnig, donderdag misschien ook enke le wolken. Maxima vlak aan zee rond 34 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon. donderdag later op de dag plaatselijk onweer Vrijdag waait de Mistral. Middagtempe ratuur van 20 graden in Les Lan- des tot 30 graden of hoger ten zuiden van Lyon. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon. Middagtempera tuur rond 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Ita lië: Zonnig. Vrijdag in het noor den kans op onweer. Middag temperatuur rond 31 graden. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig. Middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Grieken land: Zonnig. In de Egeïsche Zee waait de wind af en toe stevig. Middagtemperatuur rond 32 graden, op de eilanden in de Egeïsche Zee iets koeler. Kreta: Zonnig. Maxima rond 29 graden. Duitsland: Donderdag in het ui terste noordwesten wolkenvel den en plaatselijk regen, elders eerst geregeld zon en later op de dag enkele buien, mogelijk met onweer. In de loop van vrijdag klaart het vanuit het westen weer op. Temperatuur donder dagmiddag: 21 graden in het noordwesten, 27 in het midden en 30 plaatselijk in Beieren. Oostenrijk: Donderdag flinke perioden met zon en droog. Vrij dag meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur donderdag onge veer 30 graden, vrijdag iets lager. leerrapporten 11 augustus 20 uur: Amsterdam zwaar bew. °C 18 Aberdeen regen 10 Athene onbewolkt 26 Barcelona onbewolkt 27 Berlijn zwaar bew. 18 Budapest onbewolkt 21 Bordeaux half bew. 23 Brussel zwaar bew. 19 Cyprus onbewolkt 25 Dublin zwaar bew. 15 Frankfurt zwaar bew. 22 Genève onbewolkt 25 Helsinki regen 14 Innsbruck onbewolkt •20 Istanbul half bew.' 21' Klagenfurt onbewolkt 23 Kopenhagen zwaar bew. 15 Las Palmas zwaar bew. 26 Lissabon onbewolkt 29 Locarno onbewolkt 25 Londen zwaar bew. 21 Luxemburg zwaar bew 19 Madrid onbewolkt 35 Malaga licht bew.' 28' Mallorca onbewolkt 26 Malta half bew. 25 Moskou onbewolkt 19 München onbewolkt 21 Nice onbewolkt 26 Oslo zwaar bew. 16 Parijs licht bew. 22 Praag licht bew. 16 Rome onbewolkt 25 Stockholm licht bew. 16 Warschau onbewolkt 15 Wenen onbewolkt 20 Zurich onbewolkt 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5