Bonn knutselt aan grote coalitie Holiday Inn-hotel Sarajevo houdt oorlog buiten de deur PZC Vlees of groente8' opinie en achtergrond Er wordt driftig aan de poten van Helmuth Kohls stoel gezaagd Heibel over spionnen in Duitsland Condoom verscheurt Filipijns Manilla H Rel in Portugal ovefn legale kinderarbeid DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 van onze correspondent in Duitsland Hans Hoogendijk De Duitse kanselier Helmut Kohl is een honkvast man. Hij zit al sinds 1982 op de kanse- lierstroon in Bonn en brengt voor de 22-ste keer zijn zomer vakantie door in het Oosten rijkse St. Gallen aan de Wolf- gangsee. De man houdt niet van veranderingen en daarom zal hij ongetwijfeld lichtelijk geïr riteerd hebben gelezen dat er in het uitgestorven Bonn voor de zoveelste keer aan de poten van zijn stoel wordt gezaagd. Omdat hij vanwege een kabi netszitting over de begroting zijn vakantie even moest onder breken. kon hij zich in Bonn per soonlijk op de hoogte stellen van de geruchten dat er geknutseld zou worden aan een 'Kohl-loze' grote coalitie tvan CDU/CSU en SPD na de algemene verkiezin gen van volgend jaar. Kohl en zijn nieuwe sociaalde mocratische uitdager. Rudolf Scharping, ontkennen uiteraard in alle toonaarden dat er over zo n monsterverbond wordt ge dacht. ..Ik bedrijf geen grote coa litie". liet de kanselier weten en vanuit Kohls 'Heimat' Rijn- land-Pfalz verzekerde SPD-mi- nister-president Scharping: „Ik zal alles doen om zoiets te voor komen". Maar dat kan snel veranderen. Regering en oppositie komen zonder elkaar niet meer uit de gi gantische problemen waarmee het land worstelt. De nieuwe Beierse CSU-minister-president Edmund Stoiber profeteerde vo rige week dat het waarschijnlijk voor de algemene verkiezingen volgend jaar 'feitelijk' al tot een grote coalitie komt. Bondsraad Stoiber gaat er, niet geheel in on rechte. vanuit dat bij de regiona le verkiezingen van volgend voorjaar twee deelstaten in han den van de SPD zullen vallen. Dat zou betekenen dat de so ciaal-democraten dan over een tweederde meerderheid be schikken in de Bondsraad, een soort Eerste Kamer, en dus alle wetten kunnen blokkeren. Nu is het al zo dat de SPD met zijn meerderheid in de Bonds raad wetten kan vertragen. Ver der zijn al lang noodzakelijke grondwetswijzigingen in de Bondsdag onmogelijk zonder de steun van de sociaal-democra ten. omdat daar nu een keer een tweederde meerderheid voor no dig is. Oplossingen zijn alleen nog met en niet tegen elkaar mo gelijk. Dat heeft de sociaaldemocrati sche kanselierskandidaat Scharping ook al lang ontdekt. Of het nu over de mogelijke ge wapende VN-missies van de Duitse Bundeswehr gaat of over de wet die het afluisteren van po tentiële criminelen: Scharping marcheert met grote stappen af op de posities van de regering- Kohl. Zijn partij lijkt zich er bij neer te leggen. Eindelijk, zo is de indruk die de basis wekt, staat er weer een man aan de top van de partij die weet wat hij wil. Hij mag dan een beetje rechtser zijn dan menigeen lief is. maar dat is nog altijd beter dan de gestrui kelde 'softie' Engholm. lijkt de mening van de meerderheid. De Duitse bevolking denkt er blijkbaar net zo over. In de opi niepeilingen scoort Scharping beter dan Kohl en ligt zijn partij voor op de CDU-CSU. Dat beeld ziet er echter heel anders uit als Scharping, zoals hij van plan zegt te zijn. de Saarlandse minis ter-president Oskar Lafonataine in zijn mogelijke regeringsploeg opneemt. In dat geval zakt, nog steeds volgens de opiniepeilin gen, de aanhang van de SPD van 39 naar 32 procent, terwijl de CDU van 37 naar 40 procent zou stijgen. Aangezien de Groenen noch de liberalen naar alle waar schijnlijk voldoende stemmen zullen halen om een van de beide grote partijen aan de meerder heid te helpen, zijn CDU-CSU en SPD dus tot elkaar veroordeeld. Kanselier Daarbij blijft alleen de vraag in teressant wie de grootste van beide wordt en wie dus (je kanse lier levert. Het is vrijwel uitge sloten dat de machtmens Hel mut Kohl zou willen dienen on der de veel jongere nieuwkomer Scharping. Een situatie als in ons land toen ex-premier Joop Den Uyl tweede man werd onder zijn vroegere plaatsvervanger Dries van Agt. kan niemand zich in Duitsland voorstellen. Dus zal het wel uitlopen op een coalitie met of de CDU-CSU-fraetielei- der Wolfgang Schauble aan de top of Rudolf Scharping. Schauble wil er (nog) niets van weten. „Wat is dat voor een op positie, die de regering wil ver drijven om daarna een grote coa litie te vormen", hoonde hij. En zijn liberale collega Hermann Otto Solms riep dapper dat de SPD vlucht in de illusie van een grote coalitie, „omdat de partij op de belangrijke politieke ge bieden incapabel is". Maar in zijn hart weet Solms dat er bijna een wonder moet gebeuren wil zijn partij niet voor het eerst sinds 1966 op de oppositieban- ken belanden. De Duitse bondskanselier Helmu4 Kohl probeert te voorkomen oat een verhit de bat tussen politieke partijen over beweringen dat promi nente Westduitsers voor de hereniging voor de commu nisten spioneerden uit de hand loopt. Beschuldigingen tussen poli tici vliegen over en weer sinds Kohls topman voor spionage Bernd Schmidbauer vorige maand de knuppel in het hoenderhok gooide. Schmid bauer maakte toen namelijk bekend dat een lijst met na men van agenten die in het vroegere West-Duitsland in filtreerden aan justitie ter hand zal worden gesteld. Kohl zei daarover op wel haast bezwerende toon: ..Ma teriaal afkomstig uit de acti viteit van de Oostduitse staatsveiligheidsdienst wordt op de juiste en wettelijke wij ze bekeken. Voor mij is zonne klaar dat deze documenten niet voor partijpolitieke doel einden moeten worden ge bruikt". De agenten worden in de do cumenten alleen aangegeven met codenamen, maar zij wer den gerecruteerd uit de rijen van politici, regionale leiders, wetenschapsmensen en jour nalisten. Volgens Schmid bauer zijn er archieven over 2.000 Westduitsers die als spionnen voor het oosten en de Oostduitse veiligheids dienst Stasi fungeerden. De archieven zijn niet open baar gemaakt en hun oor sprong was niet direct duide lijk, zodat er nogal wat ruimte voor partijen ontstond om over en weer met insinuaties te komen. Vorige week werd zo de vroegere fractievoorzit ter van de oppositionele so ciaaldemocratische SPD. Karl Wienand. doelwit van speculatie in de media dat hij voor Oost-Duitsland spio neerde. De federale recher che, het Bundeskriminalamt (BKI), zei daarop dat hij was ondervraagd, maar dat de be schuldigingen op niets bleken te berusten. Voor de SPD was het ontkete nen van de geruchtenstroom echter reden om de beschuldi ging van poging tot politieke moord te uiten, die direct uit de koker van Kohls eigen kan selarij zou stammen. „Ik zou zeggen dat de kanselarij het lek is", zei SPD-leider Rudolf Scharping voor de tv. „Dit is niet gewoon partijpolitiek met modder gooien. Het toont aan dat er geen respect is voor de onschuld van burgers en dat men erop uit is hun repu tatie te schaden en hun be staan te bedreigen". De 2.000 verdachten zouden echter bij alle partijen zitten, zodat Kohls poging om de hei bel in te dammen kan voort vloeien uit vrees dat ook zijn eigen christendemocratische CDU slachtoffer wordt. Maar, terwijl hij aldus poogde de gemoederen te bedaren, ging een hoge CDU-figuur Jurgen Rüttgers alweer te keer tegen Scharping van de SPD. „Is het niet merkwaar dig dat Scharping zich zo druk maakt om een lijst met Stasi-spionnen. Waarom tracht hij de aandacht af te leiden. Men zou geneigd zijn om te denken wie de schoen past trekke hem aan". door Kees van Dam Op het Filipijnse minis terie van gezondheid in Manilla werd laatst een wel zeer bijzonder boeketje af geleverd: een bosje kleurige condooms. Afzender: Mee- chai Viravaidya, de Thaise voorvechter van geboorten- beperking en leider van de anti-aidscampagne in zijn land. Doel van dit vriende lijke gebaar: de regering van president Fidel Ramos een hart onder de riem ste ken. Ramos, de ex-generaal die ruim een jaar geleden met miniem verschil de verkie zingen won. kan wel wat steun gebruiken. Zijn voor ganger in het presidentiele Malacanangpaleis. Corazon Aquino, had het geregeld aan de stok met een groep opstandige militairen en zij overleefde slechts met de grootste moeite een coup of zeven. De huidige macht hebber in Manilla levert een heel ander soort oorlog. Hij heeft de strijd aangebonden met een minstens zo krach tige tegenstander als het le ger: de roomskatholieke kerk van aartsbisschop Jaime Sin. De inzet van het gevecht tus sen Ramos en Sin is in feite de omvang van het Filipijn se volk. In 1975 waren er 42 miljoen Filipino's, inmiddels zijn het er 65 miljoen, waar mee de Filipijnen op de veer tiende plaats staan op de lijst van landen met de grootste bevolking. De ver wachting is dat de bevolking zich binnen afzienbare ter mijn zal verdubbelen als zij blijft doorgroeien met het huidige percentage van bij na 2.5 procent. Dat zou een ramp zijn. is de heilige overtuiging van de immer op een sigaar kau wende Ramos. „We kunnen onze economie alleen uit het slop halen en armoede enkel f 1 President Fidel Ramos met succes bestrijden als on ze bevolking niet langer sneller groeit dan onze pro- duktie". Informatie Vandaar dat hij begin deze week officieel een regerings programma lanceerde voor geboortenbeperking, dat in houdt dat werkers in de ge zondheidszorg gratis con dooms verstrekken en infor matie geven over de pil. Ra mos wil de bevolkingsgroei aan het einde van zijn ambtstermijn in 1998 heb ben teruggebracht tot min der dan 2 procent. Dit tot woede van de machtige kerk (85 procent van de bevolking is roomskatholiek) die alleen kan instemmen met natuur lijke geboortenbeperking als periodieke onthouding. Kardinaal Sin. die al jaren actief is achter de schermen van de Filipijnse politiek en die daarom ook wel 'de Ri chelieu van de Filipijnen' wordt genoemd, besloot het gevecht met de protestant Ramos aan te gaan. „We moeten God meer gehoorza men dan de mens", vertelde hij zijn volgelingen vanaf de kansel. Volgens de kerk zal het ge bruik van voorbehoedmid delen leiden tot promiscuï teit en het uiteenvallen van gezinnen. Hij spoorde daar om gezondheidswerkers aan het programma van de rege ring te boycotten. Geen dwang Ramos liet daarop onmid dellijk weten dat weigerach tige functionarissen naar een andere baan kunnen uit kijken. Hij beklemtoonde nog eens dat het een ieder vrij staat zijn eigen methode tot geboortenbeperking te kiezen. „Niets in het pro gramma is op enigerlei wijze dwingend. Ons middel is overreding, niet dwang". Aan de krachtmeting tussen Ramos en Sin zit overigens nog een pikant tintje: de twee kunnen elkaar niet luchten of zien. De kardinaal is nooit vergeten dat Ramos eerst het hoofd van de politie en later minister van defen sie was ten tijde van het dic tatorschap van Ferdinand Marcos, ook al was het Ra mos die met steun van de kerk de spilzieke alleenheer ser in 1986 het laatste zetje gaf. Ramos kan op zijn beurt Sin niet vergeven dat hij vo rig jaar zich openlijk verzet te tegen diens verkiezing als president. Bondskanselier Helmuth Kohl probeert 3-dimensionaal zicht op de problemen in Duitsland te krijgen. foto EPA van onze verslaggever Maurice Wilbrink In de avond is het restaurant van het Holiday Inn in Sara jevo als een baarmoeder. Een veilige, rozige, warme omge ving voor de vermoeide, ge- stressde verslaggevers. De gor dijnen zijn dicht, de explosies buiten zijn zachte plofjes ge worden, ver weg, ze hebben niets meer met ons te maken. Obers in uniformen met 'Holi day Inn' op het borstzakje zwie ren met borden vol eten tussen de tafels door. Die met de bor deaux-rode jasjes zijn de jong- sten en nog het meest onhandig. Die met de beige jasjes al wat vlotter en de enkeling met het olijfgroen om de schouders mag de wijn openen. Ah, wijn! Franse rosé voor een zwarte marktprijs van ruim vijf tig gulden per fles. Plop-plop doen de flessen. Whomp, galmen de kanonnen buiten. Schenk nog eens in. want wij willen nu niet meer denken aan die door granaatscherven verminkte man die we vandaag zagen, aan die hongerige kinderen, aan die rot oorlog. De grote filmer Fellini zou het. hier in het restaurant, weer alle maal in zijn magische oog heb ben opgenomen. Hier zitten we. in het gedempte licht, terwijl een pianist van die zachte, zich nim mer opdringende melodietjes speelt. Het Italiaanse tv-team heeft vanavond zijn eigen pasta door de hotelkok laten klaar ma ken. En ITN. de Britse tv, ont kurkt jolig flessen tax free wijn, nog meegesleept uit Westeuro pa. En het vruchtenijs is weer ongeëvenaard: ijs van echte aar beien. echte citroenen, echte pe ren. In Sarajevo, de stervende stad. Te veel De service die Holiday Inn na vijftien maanden Servische aan vallen op de stad. nog weet te bieden is van een surrealistisch niveau. Er is een groot drinkwa tertekort in de stad. maar de la kens op de hotelbedden worden dagelijks gewassen. De broodfa briek in Sarajevo ligt alweer tij den stil. maar het brood is hier iedere dag vers. De wanhopige bewoners van de Bosnische hoofdstad hebben geen elektri citeit. maar in Holiday Inn leve ren de dieselgeneratoren nog al tijd stroom vanaf zeven uur 's avonds. Een gast in Holiday Inn krijgt, als hij alle drie de maaltijden verorbert, dagelijks veel meer calorieën binnen dan goed voor hem is. Tussen de middag een Tl Rennen voor je leven in Sarajevo. Franse VN-soldaat probeert sluipschutters te ontwijken. foto Reuter warme maaltijd, 's avonds een warme maaltijd. Het ontbreekt slechts aan een menukaart - het is hier eten wat de pot schaft. Maar de pot zit overvol. Grote partijen vlees, groenten, fruit en drank worden ingeslagen op de zwarte markt. De prijzen die daar worden betaald, zijn feno menaal. maar Holiday Inn heeft voldoende inkomsten. Gemid deld zeventig gasten - vooral journalisten - telt het hotel, dat op dit moment per nacht 82 dol lar (ruim 150 gulden) rekent. De zwarte markt wordt via vele wegen gevoed. Smokkelaars wa gen hun leven om voor enorme winsten voedsel naar de stad te brengen, maar de hoeveelheden lópen terug, naarmate de Ser viërs hun wurgende greep op de stad vergroten. Aan de andere kant profiteren Servische troe pen ook van de schreeuw om voedsel vanuit Sarajevo. Het Holiday Inn heeft in de loop van de vijftien maanden dat het beleg al duurt, een ingewikkeld onderhandelingsspel gevoerd met Servische belegeraars en Bosnische verdedigers om de voedseltoevoer op gang te hou den. Met groeiend succes: ver slaggevers die nu na een jaar af wezigheid terugkeren naar Sara jevo. merken dat de kwaliteit van de maaltijden uit de hotel- keuken er flink op vooruit is ge gaan. Ook UNPROFOR - de militaire VN-eenheden die zijn gelegerd in de stad - draagt een steentje bij. °u I, UNPROFOR levert dieselolie en mineraalwater aan het Holiday Inn: de VN heeft er belang bij dat journalisten blijven komen om te berichten over de nood van de stad. Schaamte Het corps oorlogsverslaggevers dat toch heel wat gewend is, houdt niet op zich te verbazen over de gerieflijkheid die Holi day Inn nog altijd biedt. Je on dergaat het met een mengeling van schaamte en genotzucht. Het is een verademing om de marmeren vloer van de grote lobby te betreden, na weer een dag vol gevaar in de stad, waar je je leven kan verliezen bij elke voetstap die je er zet. Maar een ongemakkelijk gevoel geeft het ook, als je na een goede maaltijd weer het plein overrent, hopend dat de scherpschutter je niet in zijn vizier neemt, en je te recht komt tussen kinderen die al vijftien maanden veel te wei nig te eten krijgen. Na enkele da gen begin je broodjes in servet ten te draaien en buiten uit te delen. Een kind kijkt je met gro te ogen aan, als het plotseling een vers peertje in haar hand ge drukt krijgt. Maar wanneer je eenmaal weer in de beslotenheid van het hotel bent. blij de dag zonder schram men te zijn doorgekomen, en de dampende schalen komen voor bij, dan is de Bosnische ellende weer een stuk abstracter. Ver heugd constateer je, de zaal rondkijkend, dat iedereen de avond weer heeft gehaald, en je maakt grappen, je eet. drinkt en gaat in een lichte alcoholroes naai- bed zodat de slaap het ten minste wint van de nachtelijke beschietingen. Het zou ook niet anders kunnen: de Bosnische realiteit is zo gru welijk dat een journalist er de pressief of gek van zou worden, als hij er zich niet van zou kun nen losmaken. Maai- de wonder lijke wereld van het hotel Holi day Inn Sarajevo leert ons nog iets. Hoe meer de mens in de watten wordt gelegd, hoe moei lijker hij kan invoelen hoe hels het leven is voor de geterrori seerde Bosniërs. Gezeten voor een flink bord warm eten gaat het zijn voorstellingsvermogen simpelweg te boven. Dat gebeurt zelfs als je er boven op zit. in een Sarajevaans hotel, en dus helemaal als je in een an der land woont. Het zegt iets over de slappe, onverschillige houding van het Westen. Het heeft de gordijnen dichtgetrok ken. de pianist aan de toetsen gemaand en de ober gewenkt. Plop! Eén van de gevleugelde woor den uit het 4000 jaar oude bijbelboek Spreuken zegt in de Staten-vertaling: 'Beter een ge recht van groen moes met ware liefde, dan een gemest rund en haat daarbij'. In de nieuwe ver taling is het 'groen moes' ver taald met 'groente'. Dat is cor rect hedendaags maar dat groen moes als verzamelnaam voor al lerlei groentes, kruiden en (ge- moest) fruit zit er bij mij toch nog diep in. Los van de morele aspecten van liefde en haat is het duidelijk dat in de tijd van Spreuken vlees be geerlijker was dan groente. Vlees was zeldzaam en duur en alleen mondjesmaat verkrijg baar. Dat is in vele armere lan den nog zo. Vlees is sinds on heuglijke tijden een luxe pro- dukt. Waar de welvaart toe neemt. neemt het vleesverbruik toe. Het verschil tussen het arme India en de rijke Verenigde Sta ten kan niet beter uitgedrukt worden dan in de verschillen van vleesconsumptie. Twee kilo per jaar in India per hoofd van de be volking, 120 kilo per man per jaar in de VS: dat is 2 kilo per week. In Nederland zijn we ook grote vleeseters, niet in de mate van de Amerikanen maai- de hoe veelheden ten onzent zitten toch gemiddeld ook op zo'n goede 180 gram per dag, oftewel bijna 70 ki lo per jaar. In de landen om ons heen. vooral Duitsland, zit de vleesconsumptie nog flink wat hoger. Daar eten ze minder groente dan wij. Wij Nederlanders zijn wat vlees betreft vooral opvallend in het produceren van vlees. Er worden in ons land 120.000.000 dieren ge houden voor de produktie van vlees, melk. kaas. eieren, boter enzovoorts. Naast die produktie- dieren houden we er met z'n al len ook enkele tientallen miljoe nen plezier-dieren op na. Per in dividuele Nederlander zijn er 10 dieren. Je zou kunnen zeggen dat ons land 'overbebeest' is. Geen wonder dat we een aardig mestoverschot hebben. Al enkele tientallen jaren stijgt de welvaart in het Westen gelei delijk aan. Weliswaar met schokjes en stoten, maar de cur ve gaat toch regelmatig op waarts. Met de vleesconsumptie is het, trouw aan de oude stelre gel, op dezelfde wijze gegaan. Al leen de laatste jaren is er sprake van een lichte stagnatie. Is dat tijdelijk? Ik geloof er niets van. De welvaart mag bij ons nog geen grenzen kennen, met het vlees ligt het anders. Je kunt haast geen krant of tijdschrift meer oppakken of er staat wel een kritisch artikel over vlees- produktie en/of vleesconsump tie in. Wat het laatste betreft: overma tige vleesconsumptie zou de (mede)veroorzaker zijn van een heleboel ongezellige en menser- gerende kwalen. Vrijwel iedere arts/specialist is gaarne bereid zulks schriftelijk en mondeling uitvoerig te beamen en toe te iichten. Dus zal het niet geheel van waarheid ontbloot zijn. Blijft de vraag, wat is overcon sumptie? In een recent artikel las ik dat het Voorlichtingspro gramma voor de Voeding hoe veelheden van 80 a 90 gram vleesprodukt per dag als een erb maximum adviseert. Zoi Nederlander zich daaraai toekomst houden, dan zulks een halvering va vleesverbruik. Als je de veelgelezen dan oT den doorsnuffelt, komjj steeds weer het advies tej minder vlees te eten. AljCi venstaande tezamen heef: in geleid dat het vleesverbr .,l ons al gedaald is - en watt .jdf rijker is - dat er een omsla; !rsi denken is gekomen bij de" jon< ment. Welvaart en vit sumptie worden losgeki Sterker nog - de welvaren: [n' sumentuitdejaren'90kef eI, af van (veel) vlees eten. D, a„ verlegt zich. Er komt nog wat bij. Des 5g de welvaart heeft geleid aantal onprettige nei schijnselen. Al consumer; val velerlei gebied hebben omgeving opgezadeld n£? aantal onprettige residu; milieu is nogal bezoedeld *ia loederd. De voorlopers.de t setters in onze welvaren >n menleving. keren zich n 91 meer af van een aantal ma ei 1 genoegens. Zo'n verzadigingspunt in; mentengedrag leidt tot ier: ror. Gerard W. Sroafiega ttv lier trends. Als dat érgenj Vel geldt, tot ongenoegen va ian vleesproducenten, geldt wel voor het consumei vlees. Vleesproduktie is belastend - dat is een alglli aanvaard uitgangspunt M trendsetters en dus <x trendvolgers. Je kunt e; derdmaal op wijzen dat de geldt voor crematie, vc vakanties, voor autogebr n vele soorten haarlak, het soort gemeengoed geworó IHA vleesverbruik als milieu n tend te beschouwen. eft Als landbouwsector die ns n meer van consumenten^ n ging en -gedrag afhankelij eSi: wordt, zul je toch rekenin; ithe ten houden met dergeliji lor vattingen. Zeker, je mage ps t zelfs als de sector de voc: urg. van vleesproduktie noer jna beredeneren. Dat is ookc pet rubriek meerdere malt bh beurd, maar toch... je 11. ieiH consument ook serieus ne itng zijn veranderende eetijfo'It hoe dat ook gemotiveerd Geldt dat voor vlees, het zeer van toepassing op ste onderdeel van de Sji wijsheid. Minder vlees 1». td meer groente en allerlei r ten. Het milieu, en dus 411 van produceren, ook de: heidsaspecten zullen bijt |7£) sumptie van groente enfcf palen met welke percent! consumptie van de verst de groentes zullen stijgen algemeen kun je, denk ik,! dat plantaardige product- ND1 licht verteerbaar zijn,in E ogen of een gezonde naa: je p ben veroveren), goed zuil- ren. ml van onze correspondent voor Portugal Ruud de Wit De Portugese vakbewe ging heeft zich in felle bewoordingen uitgespro ken tegen het plan van de re gering om kinderarbeid te legaliseren. De regering van premier Cavaeo Silva heeft vorige week een wet uit gevaardigd die de arbeid van kinderen in de leeftijds groep van 14 tot en met 18 jaar regelt. Kinderarbeid in deze leeftijdscategorie is nu officieel toegestaan, zij het dat kinderen niet meer dan zeven uur per dag mogen werken of 35 uur per week. Ook moet er na elke arbeid- speriode van vier uur min stens een uur gepauzeerd worden en zijn bepaalde, ge vaarlijk werkzaamheden verboden. De vakbeweging noemt de nieuwe wet een 'legalisering door de regering van kinder arbeid' en kondigt aan de nieuwe wet bij de Internatio nale Ai'beids Organisatie (ILO) aanhangig te maken. Al vele jaren is de massale kinderarbeid in Portugal een doorn in het oog van de overige EG-landen. Maar on danks felle kritiek van Brus sel en van de ILO heeft de regering in Lissabon er tot nu toe weinig aan gedaan. Portugal weigert ook als eni ge van de 12 EG-landen een speciale ILO-conventie over kinderarbeid te onderteke nen. Werkloosheid De Portugese vakbonden ageren steeds feller tegen het inzetten van kinderen in het arbeidsproces, nu er in Portugal sprake is van een explosieve groei van de werkloosheid tot ruim boven de 7 procent van de volwas sen beroepsbevolking. Volgens de Portugese rege ring hebben 30.000 kinderen onder de 18 jaar een volledi- ter ge baan. De Portugese vtcn bonden en mensenrecht organisaties gaan echter van een aantal van mi maal 150.000 kinderen. I f1 zijn dus geen minderjarie die wat bijverdienen off vakantiebaantje hebtlroe maar kinderen die een ec: nse positie hebben in het Je beidsproces. Voor een o10 zijn dat jongeren, die totl 14e jaar op school hebben zeten - de leerplicht in Por gal loopt tot die leeftij maar op het platteland ls veel kinderen al eerder school voor wat ze is. Kinderarbeid komt met me voor in de textiel- schoenenindustrie in noorden van het land, in havens van de grote steo in de keramika en in de ls en tuinbouw. Veel vand arbeid wordt in het fami bedrijf uitgevoerd, terwij! textiel- en schoenenir.: d trie massaal gebruik nu van jeugdige thuiswerken Portugese jongeren maijlC lange dagen, soms wel tien uur of meer. Spec: voorzieningen voor henin er niet en ze worden sla betaald. Vakbondsdesk digen rapporteren bedril IH' van 150 gulden per ma: j3| voor een kind van 15 ra dat daarvoor wel 50 uur. week heeft moeten wers se Sociale lasten worden c: pre over niet afgedragen, ?ei de kinderen in geval rat ziekte of arbeidsongesetr ie heid nergens recht op trn: ben. Speciale veilighei maatregelen voor kindfl ste zijn er evenmin bij, met Fr? gevolg dat ongelukken' aei voorkomen. in Economische experts h len ben de regering voorgel) den. dat als de kinderart in de texiel- en schoene: iel dustrie zou worden vei l den en de werkgevers ft len zouden worden aangep" deze toch al noodlijdf sectoren ten dode zijn op^ere schreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 4