Ultimatum aftocht aan Serviërs NOC TREK NA|E BIC MAC? Nederlands steunpunt voor wetenschappers in China PZC PZC Redding Sabena komt in zicht Clinton: wapenhandel aan banden )penbaar vervoer irote steden 2 dagen lat in september erpleger schuldig au dood van meisje Schippers splijten hun eigen belangen binnen- en buitenland hven en Stoltenberg: bergen Sarajevo voor vanmiddag ontruimen Verloren Soldaat van Kerbosch succes in VS DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 onze correspondent iNEVE - Het geduld van de ernationale bemiddelaars ,l!ird Owen en Thorvald Stol- nberg is eindelijk uitgeput. Servische militie heeft tot 12-00 uur tjjd gekregen i de bergstellingen Igman en jlasnica bij Sarajevo „volle- 1 te ontruimen", aldus woord- e i jrder John Mills. j|c de Verenigde Staten waar- luwden de Bosnische Ser fs snel Igman te verlaten. „Zo dan zijn alle voorwaarden .ïwezig voor een luchtaanval ideNAVO," aldus een woord- ider van het Amerikaanse listerie van buitenlandse za- i De Bosnische president ïiïltbegovic was ditmaal minder ;esproken en wilde de Ser- s nog „enkele dagen" geven )r de ontruiming. „Anders ga lit weekeinde definitief terug naar Sarajevo", aldus de Bosni sche president. Dat zou het defi nitieve einde betekenen van het vredesoverleg. Volgens de tot woensdagavond in Genève ontvangen berichten van het UNPROFOR-comman- do in de Bosnische hoofdstad, was Bjelasnica wel ontruimd en onder toezicht van de VN-blauw- helmen, maar waren nog onge veer 1500 Bosnisch-Servische soldaten met tanks en artillerie verschanst op de top van de berg Igman. Het is in Genève duidelijk ge worden dat het lot van de confe rentie nu afhangt van wat de Bosnisch-Servische leider Ka radzic en vooral zijn generaal, Ratko Mladic, nu van plan zijn. „Alle militaire en diplomatieke clausules van de ontwerp-over- eenkomst zijn door de drie par tijen aanvaard, met uitzonde ring van de grensafbakening P{ ittERDAM (GPD) - De amb- arenvakbond AbvaKabo wil lien 15 september het open- vervoer in de steden met leentelijke vervoersbedrij- giiln platgooien. Het gaat om de its gen, trams en metro in Am- wï [dam, Groningen, Maas- :ht Nijmegen, Rotterdam en echt. Voorwaarde is wel dat acties juridisch goed door- merd zijn. Op het moment rleggen de bonden met juris- C- i,Het is de eerste keer in het vcpict over de nieuwe ambte- en-CAO dat het openbaar voer twee dagen achter el- met rijdt. Tot nu toe duur- 3,$|b de stakingen niet langer 24 uur. aktie is bedoeld om de eisen het gemeentepersoneel cht bij te zetten. Er wordt 5 procent loonsverhoging en tad van arbeidsvoorwaar- (waaronder ziektegeld, re- laratie WAO en functioneel leef- totslag) gevraagd. Voor de J ieris hiervoor ook al op grote ctóaktie gevoerd door vooral J'pbaar vervoersbedrijven, en vuilophaaldien st (D «STERDAM (GPD) - De Am- 211 liamse rechtbank heeft gis- een verpleegkundige (38) Bimschoten tot twee maan- voorwaardelijke gevange- ilraf en tweeduizend gulden veroordeeld. De man verantwoordelijk geacht to I assa-arestatie Irak wegens mppoging IDEN (RTR) - Een Iraakse csitiegroep heeft woensdag dd dat het regime van de dictator Saddam Hu- 210 militaire officieren, jÖJoffieieren en burgers heeft iresteerd die betrokken zou- zijn bij een couppoging. 'Jabr van de Iraakse Vrije ld zei dat de arrestanten af- ji zijn uit de regio ten 2,5 den van Baghdad, waar 23,i '3® geboren is en zijn niet htsbasis heeft. „Ze zijn allen oifitische moslims, net als en komen uit drie ste- iTakrit, Mosul en Ramadi," Jabr. Volgens hem be ien enkele arrestanten be- 101 njke functies. Hij noemde as'e oud-parlementslid Jasser i7t Mus al-Takriti, een com pliant van het tankbataljon de Republikeinse Garde, 'Ier Sufiyan Saleh al-Ghu- tii en Raji al-Takriti, die de sche zorg van de Republi- Garde onder zijn hoede idler (Advertentie) i Jc tussen de drie deelstaten", aldus woordvoerder Mills. „De komen de dagen zijn cruciaal". Dwang De verantwoordelijkheid voor een eventuele mislukking van het nu drie weken oude overleg ligt nu duidelijk op de schouders van de Serviërs. Over een „ulti matum" wensen de bemidde laars niet te spreken, al was het alleen maar omdat de voorzit ters van het vredesoverleg niet over dwangmiddelen beschik ken. Die dwangmiddelen hebben de VN en de NAVO wel en het is dui delijk. dat een verdere Servische uitdaging aan de internationale gemeenschap niet eeuwig on beantwoord kan blijven, zoals een VN-diplomaat het stelde. De zestig gevechtsvliegtuigen in Italië en aan boord van de Ame rikaanse vloot in de Adriatische Zee zijn in ieder geval in de hoog ste staat van paraatheid, zo werd in het Palais de Nations be vestigd. Een advies tot interven tie aan VN-secretaris generaal Boutros Ghali van zijn bemidde laar Stoltenberg zou de doorslag kunnen geven. Als het Westen andermaal de Servische uitda ging onbeantwoord laat, staat de geloofwaardigheid van de VN zowel als van de NAVO op het spel, zo wordt in Genève gezegd. Ondertussen lijden Sarajevo en sten. De stakingen en demon stratieve bijeenkomsten zijn voor de vakantie stopgezet, maar daarbij is afgesproken dat na de zomer 'als dat nodig is de onderhandelingen met hardere akties zouden worden onder steund'. En het is nodig, aldus Jan van Schijndel, kaderlid van de Abva Kabo bij de Rotterdamse Elek trische Tram. „Er is de afgelopen maanden niks gebeurd. Er is nog geen dubbeltje bijgekomen." Op 2 september wordt het voorstel voor de tweedaagse staking voorgelegd aan de leden in Rot terdam. Ook bij de andere gemeentelijke bedrijven worden acties voorbe reid, die in de week van 13 sep tember moeten beginnen. Onder de naam 'actie Donderwolk' ver gaderen de komende weken in Rotterdam onder meer de Ro- teb, het Gemeentelijk Havenbe drijf, de dienst Sociale Zaken en Werkgelegenheid en de brand weer over te nemen stappen. De sociale werkvoorziening heeft voor een week eerder acties ge- Een Amerikaanse A-10 staat gereed om op te stijgen vanaf een Italiaanse basis. De NAVO-gevechtsvliegtuigen, die eventueel kunnen ingrijpen in Bosnië, zijn in de hoogste staat van paraatheid gebracht. foto EPA van onze correspondente BRUSSEL - Er lijkt nu toch redding in zicht voor de Belgische nationale luchtvaartmaatschappij Sabena. Directie en vakbon den werden het woensdag eens over een ontwerpakkoord, dat in forse besparingen voorziet van ruim 500 miljoen gulden in de komende twee jaar. Vorige week leek het voortbestaan van Sabena aan een zijden draad te hangen, toen het personeel zich bij referendum faliekant keerde tegen kortingen op de salarissen. Ook in het nieuwe voor stel zijn salariskortingen voorzien, maai- er is meer ruimte geko men voor oudere werknemers en pensioenregelingen. De ruim 9000 personeelsleden wordt nu onder meer gevraagd om per jaar vier dagen onbetaald verlof te accepteren. Het geld om Sabena overeind te houden moet behalve uit kortin gen op de lonen ook uit een herstructurering van de luchtvaart maatschappij komen. Met name de internationale lijnen moeten rendabeler worden en ook de samenwerking met grootaandeelhouder Air France kan efficiënter. voor de dood van een 17-jarig meisje, dat in juni 1991 in het Hilversumse Streekziekenhuis een kaakoperatie had onder gaan. De man die in de bewuste nacht de zorg had voor drie patiënten op de recovery-afdeling, onder wie het meisje, diende haar na pijnklachten en braakneigingen een hogere dosis dan gangbaar toe van het middel dipidolor. Toen haai- toestand verslechter de, spoot hij haar intraveneus en op eigen initiatief, het weinig ge bruikte en risico's inhoudende middel droperidol' in. Nadat hij een ademstilstand had opge merkt, wachtte hij te lang met het waarschuwen van het reani- matie-team. Volgens de rechtbank had hij zichzelf een grotere vrijheid toe gekend dan hij ^1 had en met fa taal gevolg. Getuige-deskun- dige prof. J. De Lange (VU-zie- kenhuis) had tijdens de behan deling van de zaak, twee weken geleden, de falende communica tie tussen verpleegkundigen en anesthesisten in het streekzie kenhuis gehekeld. De rechtbank was echter van mening dat de dood van het meisje daaraan slechts ten dele was te wijten. Zij achtte ook de werkdruk en de stressvolle situatie een factor van belang. De hoogte van de voorwaarde lijk opgelegde celstraf is con form de eis. De rechtbank vond echter een vijfhonderd gulden lagere boete passend. Openbaar aanklager, mr. W. Mijnssen, had een 'maandsalaris' geëist. WASHINGTON (DPA) - De Amerikaanse president Bill Clinton heeft bij zijn presen tatie woensdag van een nieuw programma ter bestrijding van de misdaad beperkingen aangekondigd voor de vrije handel in vuurwapens. Clin ton zei de invoer van halfau- tomatische pistolen uit het buitenland, die volgens hem „gewild zijn bij vele drug- en jeugdbendes" te willen ver bieden. De president wil ook een einde maken aan de vrije verkoop van vuurwapens van Ameri kaanse makelij. „Geen enkel land kan zich veroorloven dat misdaadorganisaties beter zijn bewapend dan de politie en de straten onveilig maken." Hij riep het Congres op vaart te maken met de behandeling van het wetsvoorstel dat in een wachttijd voorziet bij de aanschaf van vuurwapens. Ook moeten volgens dit wets ontwerp wapenhandelaars be ter worden gecontroleerd. In zijn programma ter bestrij ding van de misdaad, dat hij in september aan het Congres zal voorleggen, stelt hij 3,4 mil jard dollar beschikbaar voor de werving van 50.000 politie mensen. Ook is hij voorstan der van de regel dat moorde naars van politie-agenten de doodstraf krijgen. De afgelopen vier jaar zijn in de VS 90.000 mensen ver moord. „Het wordt tijd de me ningsverschillen te overwinn- nen en pp de best mogelijke manier de misdaad te bestrij den," aldus Clinton. President Clinton praat met politiemensen na aankondiging van de maatregelen om de misdaad in de VS te bestrijden. foto Reuter De Nationale Rifle Associal- tion, het machtige verbond van wapenbezitters dat zo'n 3 miljoen leden telt, heeft een verscherping van de controle op de wapenhandel afgewe zen. Het aantal wapens dat in particuliere handen is in de VS wordt geschat op circa 200 mil joen. Een kleine meerderheid van de Amerikaanse bevol king, 52 procent, zou volgens opiniepeilingen voorstander zijn van een wet die het bezit van vuurwapens verbiedt. r Nieuw bij McDonalds': Magnum. Dark, White 2,- Almond 2,25. van onze correspondente Yvonne van der Heijden PEKING - In Peking zal een Ne derlands Instituut worden op gericht dat een intensievere sa menwerking tussen China en Nederland op het gebied van wetenschappelijk onderzoek moet ondersteunen. De universiteiten van Leiden en Amsterdam hebben hiervoor het initiatief genomen. Minister Ritzen (Onderwijs en Weten schappen) zei gisteren op een persbijeenkomst in Peking dat hij enthousiast is over het inrich ten van een steunpunt voor on derzoekers in China waarmee een half miljoen gulden gemoeid zal zijn. „Gezien de ontwikkelingen in China is het opzetten van een Nederlands Instituut in Peking van het allergrootste belang. Het zou Chinezen kunnen onder steunen die onderzoek doen in Nederland en steun kunnen ver lenen aan Nederlandse weten schappers die in China werk zaam zijn. Het moet ook moge lijk zijn om er curssussen Neder lands te volgen. Al met al zou het de Nederlandse cultuur meer zichtbaar maken in China", ver klaarde de bewindsman die na Peking nog twee steden in het zuiden zal bezoeken. Een delega tie van de Leidse universiteit brengt later deze maand een be zoek aan de Chinese hoofdstad, onder meer om een Chinese gastorganisatie voor het insti tuut te zoeken. De Chinese auto riteiten hebben volgens de mi nister niet direct gereageerd op het initiatief en nemen een af wachtende houding aan. Samenwerking Om het belang van een Neder lands Instituut vöor het weten schappelijk onderzoek aan te ge ven. stelde hij dat een soortgelij ke instelling in Japan er voor ge zorgd heeft dat de Universiteit van Leiden haar positie als top instituut heeft kunnen verzeke ren. Minister Ritzen-heeft over eenkomsten getekend die moe ten leiden tot een intensievere samenwerking met vier Chinese onderzoeksinstellingen. Neder land steekt daar twee miljoen gulden in. De bewindsman noemde onder meer de ontwikkeling van de ef fectenbeurzen en het bancair systeem als mogelijkheden tot gezamelijke onderzoeksprojec ten. De geneeskunde, veranderingen in het leefmilieu, de studie van de aardkorst en planten- en bo- menleer zijn andere onderwer pen die in aanmerking komen. Centraal-Bosnië onder het uit blijven van de hulp als gevolg van de talloze obstakels die de hulptoevoer tegenhouden. De enige betrouwbare manier om de stad te bevoorraden is de luchtbrug, maar daarmee kan slechts 1.100 ton per week wor den aangeleverd, terwijl er 1.600 ton nodig zijn, aldus het. hoofd van de plaatselijke afdeling van het Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR). Tony Land. Zes weken schippersacties hebben de onderlinge verhoudingen in de Nederlandse binnenvaart zwaar aangevreten. Vanouds al was de verdeeldheid in deze bedrijfstak groot. Bij het afblazen van de blokkades werd zichtbaar dat de kloof tussen de ver schillende organisaties van beroepsschippers alleen nog maar veel breder is geworden. En het is zeer de vraag of het nog ooit goed komt. Want de emoties zijn hoog opgelopen, de ruzies over en weer zijn fel geweest en het oud zeer zit heel diep. Naar buiten toe hebben de protesterende schippers ge probeerd de indruk te wekken dat ze een hechte eenheid vormden en een gesloten front in sluizen en kanalen hadden gelegd. Maar na verloop van tijd bleek dat een kleine, harde kern het karakter van de acties bepaalde. De middelen die daarbij werden gebruikt, dreven weg van het doel. De strijd ging op de duur niet meer zozeer tegen minister Maij van ver keer en waterstaat; het draaide allemaal uit op een onver kwikkelijke oorlog in eigen kring. Het publiek keek dat alles eerder met grote verbazing dan geërgerd of met sympathie aan. De ontnuchtering is hard. Twee afgeschoten bemidde laars verder komen de schippers tot de ontdekking dat zij hun hand hebben overspeeld. Vorige week besloten ze om het beleg te water op te breken en zichzelf een afkoelingspe riode van drie maanden op te leggen. Maar enkele dagen daarna gingen de schippersbeurzen opnieuw plat en werd al weer lading geweigerd. De weg terug naar de onderhande lingstafel is een moeilijk begaanbare geworden. Zeker wan neer aan die tafel ook de 'verraders' zijn uitgenodigd. De oor logtaai wordt gehandhaafd, maar brengt het conflict geen meter dichter bij een oplossing. De protesterende schippers zijn hun koers kwijt geraakt, ze worden heen en weer geslin gerd tussen de wetenschap dat er hoe dan ook gepraat zal moeten worden en oprispingen om bij elke loopplank die ver keerd ligt opnieuw tot actie over te gaan. Zo geeft de binnen vaart zich over aan een heilloze prestigeslag, die uiteindelijk alleen maar kan vastlopen op nóg grotere verwarring en nóg ernstiger gebrek aan onderlinge solidariteit. Met de dag wordt duidelijker hoe verwoestend de uitwerking van de voorbije actie juist in de eigen gelederen is geweest. Het is een raadsel waarom de schippers niet de moeite hebben genomen om het compromis-Biesheuvel nader op zijn waarde te toetsen en uit te werken. Toen het op tafel lag, hadden zij in beginsel de eis ingewilligd gekregen - een tijdelijke wettelijke regeling voor het toerbeurtsysteem - die het hoogst op hun lijstje stond genoteerd. Het ministerie van verkeer en waterstaat gaf op datzelfde moment te kennen dat het zich sterk wenste te maken voor behoud van een kwetsbaar transportsysteem te water met mogelijkheden voor de toekomst. Maar de schippers lieten bij hun inschat ting van het voorstel achterdocht en argwaan zwaarder we gen dan een objectieve beoordeling van de inhoud. Ze dach ten met verdere blokkades meer te bereiken dan ze in feite al op zak hadden. Dat is een misrekening gebleken. De binnen vaart kan daarop het best maar zo snel terugkomen, hoe moeilijk dat misschien in de actie-psychose van het moment ook is. Minister Maij's houding is in de eerste confrontaties met het schippersprotest niet bepaald plooibaar geweest. Maar kennelijk iets wijzer geworden door de massale bezwa ren tegen haar plannen met de Betuwe-spoorlijn, heeft zij in elk geval een handvat aangereikt voor verder overleg. De schippers zouden het lef moeten hebben om na te gaan of er bij henzelf een basis aanwezig is om op één lijn te komen in onderhandelingen met hun tegenpartij. Zoals ze nu opereren splijten ze alleen maar hun eigen belangen. vdM. UTRECHT (GPD) - Voor Een Verloren Soldaat, de verfilming; van het autobiografische boek van Rudi van Dantzig, heeft mo menteel opmerkelijk succes in de Verenigde Staten. De door Roeland Kerbosch gere gisseerde en Matthijs van Heij- ningen geproduceerde, film draait al veertien weken in de zelfde New Yorkse bioscoop. Vorige week is de film ook in Los Angeles uitgebracht en brak in de Sunset-bioscoop het huisre cord met een weekendopbrengst van ruim 16.000 dollar. De film gaat over een jongetje op het Friese platteland dat in de be vrijdingsdagen een seksuele re latie onderhoudt met een Cana dese soldaat. Hoewel de film in slechts twee Amerikaanse steden te zien is daalt For A Lost Soldier toch Variety's nationale top-vijftig waar de Nederlandse film nu binnenkomt op de 42-ste plek. Directie* K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen* Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg- Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes; Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75. automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr." 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3