Stuurgroep steunt toekomstvisie Kunstenaar laat toeschouwer vrij Sprookjes thema op de speelweek Hontenisse College Bruinisse steunt nieuwbouw jeugdsoos De Pul Komst autosloperij 'aantasting natuur' Bestuur waterschap wil bij reorganisatie niet voortouw neme - St-Annaland krijgt kunstwerk gewijd aan de meekrapteel Locatie woonwagens gemeente Duiveland voldoet niet aan eiser In grote lijnen achter ideeën over kleine-kernenbeleid Z-Vlaanderen ivl- y "-. '.v 'i "v %\t r'*WP 'C'; i T. p TERNEUZEN/MIDDELBURG - De stuurgroep Kleine Kernen is redelijk tevreden over de con cept-ontwikkelingsvisie voor de regio Zeeuwsch-Vlaanderen die de onderzoekers R. Kok en F. E. Kuijken hebben ontwor pen. De stuurgroep (waarin ver tegenwoordigers van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Rijk en provincie zitting heb ben) heeft zich in grote lijnen geschaard achter de ideeën van de onderzoekers over het toe komstig kleine-kernenbeleid in de streek. Belangrijkste uitgangspunt is - en dat meent nu ook de stuur groep - dat de regio Zeeuwsch- Heibok bijna gezonken in Sluiskil SLUISKIL - De heibok 'De Zeeuw' dreigde woensdagmor gen in Sluiskil door een lekkage te zinken. Met hulp van een dui ker kon het gat worden gedicht, waarna de bok werd leegge pompt. De schade bleef daar door beperkt. De oorzaak van de lekkage is onbekend. De heibok behoort toe aan aannemersbe drijf De Bruin in Terneuzen. Het schip lag afgemeerd in het zijkanaal B bij scheepswerf De Schroef. Daar moest de heibok reparaties uitvoeren aan de damwand van het kanaal. Door een lek in een stabilisatieponton viel De Zeeuw scheef en kwam deels op de bodem van het ka naal terecht. Er hebben zich geen persoonlij ke ongelukken voorgedaan. Het schip was ten tijde van het onge luk onbemand. Gewonde door voorrangsfout CLINGE - Een 31-jarige auto mobiliste raakte woensdag ge wond bij een ongeval op de kruising Rembrandtstraat- Ruyterlaan in haar woonplaats. Het ongeluk gebeurde om kwart voor twaalf, toen een 23-jarige plaatsgenote met haai' auto wei gerde voorrang te verlenen. Een botsing viel niet meer te voorko men. De auto's werden zwaar be schadigd en de Clingse liep ver wondingen op aan het hoofd. Vlaanderen meer dan tot nu toe het geval is geweest zich gaat richten op Vlaanderen. Bij het ontbreken van voorzieningen in eigen streek zouden de Zeeuws- Vlamingen meer gebruik moe ten kunnen maken van voorzie ningen aan de andere zijde van de grens. Momenteel zijn er nog te veel obstakels die een gebruik van Vlaamse voorzieningen in de weg staan. Het is volgens de stuurgroep zaak dat deze hin dernissen in euregionaal ver band zo snel mogelijk worden geslecht. Zeeuwsch-Vlaanderen moet de boer op met de slogan 'Schoon Zeeuwsch-Vlaanderen' en de promotie moet eensluidend en gecoördineerd verlopen. De stuurgroep wil de promotie dan ook in handen geven van een in stelling. In tegenstelling tot de onderzoe kers wil de stuurgroep het twee- de-woningenbezit. in kleine ker nen niet volledig aan banden leggen. „In sommige kernen", zo stelt de groep in haai- standpunt bepaling. „is het accepteren van tweede woningen in het buiten gebied binnen de bestaande be bouwing in het belang van het landschappelijke karakteris tiek." Leefbaarheid De onderzoekers hadden kort voor de zomer een reeks van pro jecten opgesomd die de leefbaar heid van de kleine kernen in po sitieve zin zouden kunnen beïn vloeden. Zo wensten zij een uit breiding van de toeristische voorzieningen. experimenten voor de landbouwsector, meer mobiele voorzieningen voor de dorpen, nieuwe openbare-ver- voersprojecten en woningbouw plannen met name voor bejaar den, en tal van andere zaken. De stuurgroep onderschrijft het nut van de meeste voorgestelde projecten, maar loopt niet warm voor experimenten in de agrari sche sector. Voorgesteld wordt - ook met het oog op het beperkte budget - om diverse projecten uit te werken en in een later sta dium ter discussie te stellen. De ontwikkelingsvisie en het standpunt hierover zal de ko mende maanden in de diverse gemeentebesturen besproken worden. Pas nadat die hun me ning hebben gegeVen over hoe de toekomst van de regio eruit zou moeten zien, worden de defi nitieve beleidslijnen uitgestip peld. van onze verslaggever BRUINISSE-Jeugdsoos De Pul in Bruinisse krijgt wat burge meester en wethouders betreft volgend jaar een nieuw onder komen. Bedoeling is dat dit ver schijnt op de plaats van het hui dige aan het Stenenpad. In de ontwerp-begroting voor 195)4 stelt bet college voor de nieuw bouw financieel te steunen en tevens garant te staan voor de benodigde geldlening. Het houten bouwwerk van De Pul is tot op de draad versleten en voldoet bovendien niet aan de normen voor geluidsisolatie- De besprekingen over de nieuw bouw zijn nog niet afgerond, zo dat onduidelijk is hoe hoog de gemeentelijke bijdrage moet worden, verklaart gemeentese cretaris T. van Oostenbrugge desgevraagd. Hij rekent erop dat in september of oktober een definitief voorstel kan worden gedaan aan de gemeenteraad. De ontwerp-begroting wordt be handeld in de gemeenteraads vergadering van donderdag 11 november. Voor een opknapbeurt van de Havendijk is 123.000 gulden no dig. Op de hoek met de parallel weg langs de N59 zijn parkeer plaatsen bedacht voor 36 perso nenauto's en drie toerbussen. Momenteel parkeren veel bezoe kers van het dorp hun auto er in het gras. Mede omdat het om de toegang van het dorp gaat. me nen b en w dat een en ander er Auto rijdt over meisje (5) heen RENESSE - Een vijfjarig meisje uit Steenbergen is dinsdag aan haar rug gewond geraakt toen zij onder een auto terecht kwam. Een man uit Vught reed achter uit van zijn plaats weg. Toen hij rechtsom draaide, reed hij met het linkervoorwiel over het in het gras liggende meisje heen. Het meisje moest worden opge nomen in het ziekenhuis in Zie- rikzee. Orgelconcert - De Eeklose organist Edward de Geest con certeert vrijdag 27 augustus in de rooms-katholieke kerk van Sas van Gent. Eerder deze week stond abusievelijk in deze krant vermeld dat De Geest deze week al werken van componisten als Bach. Boëly. Kellner en Van den Kerckhoven zou uitvoeren. De orgelliefhebbers moeten echter twee weken langer geduld oefe- Ligplaatsen iiBÜ" s Wim Nattekaas op de plaats van de toekomstige autosloperij in 's-Heer Arendskerke: „Dit is een grove aantasting van de natuur." Willem Mieras van onze verslaggeefster 'S-HEER ARENDSKERKE - „Dit is een grove aantasting van de natuur." Wim Nattekaas (37 jaar) uit 's-Heer Arendskerke is woedend op het Goese dagelijks bestuur. B en w willen via een snelle artikel 19-procedure de vestiging mogelijk maken van een autosloperij naast bedrij venterrein Eindewege in 's- Heer Arendskerke. In het huidi ge bestemmingsplan is dit ter rein, 2.640 vierkante meter, aan gewezen als buitengebied. Nattekaas heeft, samen met ze ven andere omwonenden, be zwaar aangetekend tegen de plannen. Hij is bang dat door de komst van het bedrijf het nabij gelegen natuurgebied De Weel van Terlucht wordt aangetast. „Waarom moet juist bij zo'n ge voelig gebied een autosloper ko men. Een terrein in De Poel ligt toch veel meer voor de hand?" Hij ziet weinig heil in het college voorstel een groenwal te plaat sen rondom et bedrijf om de au towrakken aan het zicht te ont trekken. „Dat is een lachertje. Pas over twintig jaar is de be groeiing net zo hoog als de stapel auto's. Tot die tijd blijft, alles te zien. Rijdend over de nieuwe rijksweg kun je dan eerst genie ten van het natuurschoon rond Terlucht om honderd meter ver der te 'genieten' van een gewel dige bende containers, auto wrakken en meer van dat soort fraais." B en w vinden de nabijheid van het natuurterrein geen reden de bouwplannen af te blazen. Een woordvoerder van de gemeente: „De afstand tussen het bedrijf en het natuurgebied is 550 meter. Dat is volgens ons meer dan ge noeg." Bovendien: „Mensen hebben vaak nog een schrik beeld van autoslopers. Tegen woordig moeten die bedrijven zich houden aan een enorm pak ket milieu-eisen." Volgens de woordvoerder biedt de groenstrook rondom het be drijf binnen enkele jaren een goede buffer. „Met snelgroeiend groen is alles zo dicht." Hij geeft Nattekaas weinig kans op suc- cés. „Bij de behandeling van de milieuvoorschriften voor het be drijf zijn soortgelijke bezwaren naar voren gekomen. Die zijn toen verworpen." wel wat aantrekkelijker mag uit zien. Ook elders in Bruinisse komen stratenmakers aan hun trekken. De Prinses Marijkestraat moet voor 100.000 gulden worden aan gepakt ten behoeve van de ont sluiting van de snel groeiende nieuwbouwwijk Riekusweel. In de Weststraat wil het college voorts de parkeerproblemen aanpakken. Ondergronds verkeer is even eens nadrukkelijk aanwezig op de begroting. Zo moet de ber gingscapaciteit van de riolering worden vergroot, om het regen water na een fikse regenbui ge doseerd te kunnen afvoeren naar de zuiveringsinstallatie. Het voorziene bedrag voor aan koop van plantmateriaal is ver vijfvoudigd tot 40.000 gulden. Weliswaar ligt het openbaar groen in de gemeente er ook nu al goed bij. aldus het college, maai- verdere verfraaiing van het dorp en vervanging van zie ke iepen en oude beplanting no pen tot extra uitgaven. Ook wordt gestreefd extra zitbanken te plaatsen. De post hiervoor is daarom verdubbeld tot 5.000 gulden. Plannen met de havens in de ge meente blijken een zaak van lan ge adem. Aanleg van passanten plaatsen voor jachten in de vis sershaven. in combinatie met uitbreiding van het aantal lig plaatsen voor sportvisboten en mosselschepen in de voormalige vluchthaven. zou nogal duur uit pakken. Niettemin wordt nader onderzoek naar de mogelijkhe den nodig geacht. Het populaire kleuterbadje aan de Deltastraat voldoet niet meer aan de wettelijke eisen op het ge bied van hygiëne en veiligheid en moet daarom worden gereno veerd. De uitkomsten van een onderzoek naar de mogelijkhe den worden binnenkort ver- wacht. Frans Haak voor een van zijn schilderijen:eenieder mag erin zien wat hij er in wil zien foto Oscar van Beest van onze verslaggever AARDENBURG - Dali. Del- vaux en Magritte zijn in zijn werk te herkennen als belang rijke inspiratiebronnen. Frans Haak uit Kattendijke schildert magisch- of surrea listische beelden. Welke bete kenis aan de doeken moet worden toegekend, is aan de toeschouwers. Haak heeft er geen behoefte aan om zelf mo raliserende of hoogdravende filosofietjes uit te dragen. De kunstenaar geeft zijn schil derijen daarom ook geen ti tels. „Iedereen kijkt er op zijn eigen manier tegenaan. Laat de toeschouwers zelf maar ti tels bedenken", zegt hij in de Aardenburgse 'gemeente-ga lerie' De Paardestal. Haak heeft vijf maanden geleden zijn taxibedrijfje er aan gege ven om al zijn tijd aan het schilderen te kunnen beste den. Haak heeft er 'achteraf geen spijt van dat hij vroeger nooit een kunstacademie heeft be zocht of zelfs maar een cursus je heeft gevolgd. „Ik ben auto didact. Ik heb veel over kunst gelezen, maar ik heb alles zelf geprobeerd tot ik een eigen stijl gevonden had." Tot nu toe was zijn werk alleen enkele keren in zijn woon plaats Kattendijke te zien. De expositie op zijn geboorte grond - Haak is geboren en ge togen in de polders tussen Aardenburg en Sint Kruis - is zijn eerste 'solotentoonstel ling'. Tot en met zondag 22 au gustus zijn zo'n twintig schil derijen. gemaakt tussen 1977 en '93. te bezichtigen in De Paardestal. Op verschillende tentoonge stelde schilderijen zijn gordij nen te zien. op een aantal an dere suggereren woeste verf streken orkanen en wervel winden. Eenieder mag er van Haak in zien wat hij er in wil zien. Maar hij wil het gordijn van zijn gedachten wel een beetje opentrekken. „Iedereen zoekt rust, maai- de onrust ligt overal op de loer. Een wind vlaag of de opkomende vloed laat êen onneembaar lijkend zandkasteel op het strand zo verdwijnen. En gordijnen sym boliseren voor mij geheimzin nigheid. mystiek. Wat ligt er achter verborgen?" KLOOSTERZANDE - Voor kin deren van de basisscholen in de gemeente Hontenisse begint maandag 16 augustus in Kloos- terzande de jaarlijkse speel week. Het thema dit jaar is 'sprookjes'. Aan de hand hier van worden vijf dagen lang spelletjes, speurtochten en an dere activiteiten gehouden. In tegenstelling tot voorgaande ja ren is het programma nu door een groep vaste medewerkers van de stichting Kindervakan tieweek Hontenisse uitge werkt. Elke dag wrordt een andere kern binnen de gemeente Hontenisse aangedaan. Het programma be gint elke dag om 09.00 uur. De eerste dag. maandag, verzame- loen de deelnemers zich op het sportveld in Kloosterzande. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar sportzaal De Hinde. Na een inleidend spel met Ali Baba. Sneeuwwitje en de Boze Wolf is er een etalagezoektocht. Op dinsdag zijn de kinderen te gast bij dorpshuis De Luifel in Lamswaarde Hier worden een fototzoektocht en enkele krings- pelen gehouden. Halverwege de speelweek staat een bezoek aan Vogelwaarde op het programma. Op het plaatse lijke sportveld staat een groot springkasteel en in het nabijge legen wandelbos is een vossen jacht waarbij de kinderen op jacht gaan naar sprookjesfigu ren. Bij het gemeenschapscentrum Hof ter Nesse in Ossenisse wordt van onze verslaggever TERNEUZEN - Het waterschap De Drie Ambachten hoeft - ge let op de omvang van het be heersgebied en de wijze waarop het schap functioneert - in de toekomst zijn zelfstandigheid niet te verliezen. Dit stelt het dagelijks bestuur van het schap in een stuk dat op 3 september wordt voorgelegd aan de alge mene vergadering. Het bestuur van De Drie Am bachten zal in de nieuwe discus sie over een eventuele concen tratie van de Zeeuwse water schappen niet het voortouw ne men. Wel. zo schrijft het dage lijks bestuur, is de bereidheid aanwezig om mee te werken aan een onderzoek naar de doelma tigheid en effectiviteit van de huidige bestuurlijke organisatie en de gewenste waterschaps structuur in Zeeland. In tegenstelling tot de water schappen noordelijk van de Westerschelde meent het Drie Ambachten-bestuur dat een dergelijk onderzoek niet eerder moet worden gestart dan na 1 april 1994. Dan zijn namelijk de waterschapsverkiezingen ach ter de rug. begint een nieuwe No eet planperiode en kan een waterschapsbestuur zijn deel uitspreken over ee komstige structuur. Het zoek hoeft voor De Dnt bachten zelfs niet te wore gerond voor 1997, iets wat 1! puteerde staten van Zeelai wenselijk achten. Standpunt Het dagelijks bestuur v, Drie Ambachten vindt w de drie resterende Zf Vlaamse waterschappen v; ronding van het onderzo; gelijkluidend standpunt it1 innemen over de toekot !°a structuur. De politieke t> L vorming over die nieuwe o satie-opzet zou niet gen mogen worden voordat Zeeuwse waterschapsbei r[] een standpunt over deze b bekend hebben gemaakt. De standpuntbepaling va waterschapsbestuur kom M de orde in de algemene ve 1st ring van De Drie Ambach: 5 vrijdag 3 september in ho e'1 Port in Philippine. De i al' komst begint om 14.00 u: lc afloop van de vergadering uit een excursie voor de hoo!: no landen en gezworenen do lie beheersgebied van het set Ier »0 donderdag een tienkamp afge werkt. Traditiegetrouw wordt de speel week vrijdag afgesloten met hut- tenbouwen nabij gymzaal De Schuur in Hengstdijk, 's Mid dags is er een gezamelijke wafel maaltijd waarna de muzikale pretmakers Bert en Bertus de week afsluiten met een opteden in de gymzaal. van onze verslaggever SINT-ANNALAND - Sint-Anna- land krijgt een kunstwerk dat gewijd is aan de meekrapteelt. Het beeld komt in de open lucht, wellicht in de tuin van Streek museum De Meestoof. Een aan tal kunstenaars mag ideeën op peren voor een ontwerp. De be doeling is het kunstwerk in 1994 te plaatsen. Het dagelijks gemeentebestuur van Tholen heeft het thema ge kozen in overleg met de dorpsge meenschap. De teelt en verwer king van meekrap speelde vroe ger een belangrijke rol in Sint- Annaland. Of het beeld daad werkelijk bij De Meestoof komt. staat nog niet vast. De dorpsge meenschap heeft ook nog enkele andere plaatsen op het oog. Sint-Annaland is niet het eerste Thool'se dorp dat wordt voorzien van een kunstwerk. Het beleid van de gemeente is erop gericht in alle kernen beelden te plaat sen. Poortvliet en Oud-Vosse- meer zijn al voorzien. Een kun stenaar uit Dreischor heeft op dracht gekregen voor Scherpe- nisse aan de slag te gaan. In die kern komt een beeld met het Cloveniersgilde als thema. Het schuttersgilde bestaat in 1994 vierhonderd jaar. „Mogelijer de onthulling samen mett ring van het jubileum", wethouder J. Versluijs var. meente Tholen. Tegenvallers Het Thoolse kunstbeleid in het verleden enkele te» jra Iers te verwerken. Zo ziet ank meente voorlopig af va:® beeld voor Stavenisse. Ai kelijk was het de bedoeliE vorig jaar een kunstwt plaatsen. Het bleek echt jy mogelijk een geschikte loc m vinden. Bij het zoeken na mooi plekje liep de gen -Mot steevast aan tegen be; van inwoners en instantif in Oud-Vossemeer zatheB meente niet direct mei Rooseveltmonument wel na de onthulling in 1B nield. Het is inmiddels f restaureerd. De gemeente steekt kunstwerk een bedi schommelt rond de derl zend gulden. Een deel dl I 7.500 tot 10.000 gulden is die van de provincie. Cc plannen voor plaatsin;. nieuwe kunstwerken Maartensdijk en de kernen bestaan nog niet. mi van onze verslaggever NIEUWERKERK - De gemeen te Duiveland kan geen woonwa genplaatsen maken aan de Schoolstraat in Nieuwerkerk. Gedeputeerde staten keuren het huidige plan voor vier plaatsen af omdat de locatie te smal zou zijn, waardoor de woonwagens te dicht op elkaar zouden komen te staan. Boven dien kan een kamp beter in een woonomgeving worden ge plaatst, aldus gs. Het terrein aan de Schoolstraat zou plaats moeten gaan bieden aan vier woonwagens. Dit aantal is voor Duiveland voorgeschre ven door het provinciaal woon wagenplan. Het plan gaat uit van een wettelijke minimumop pervlakte van 16.5 bij 7.5 meter voor elke wagen. Overal in het land wordt echter een maat van 10 bij 20 meter gehanteerd. De locatie in Nieuwerkerk is kleiner dan deze standaard, maar vol doet wel aan de minimumeisen. In 1988 werd het perceel door het provinciale locatiebeoordelings- team goedgekeurd. Sindsdien zijn echter de regels en inzichten voor woonwagenkampen ver scherpt. Tegenwoordig wordt meer op de omstandigheden van een kamp gelet. Gs voelen wei nig voor de plaats in Nieuwer kerk, omdat er een weg dicht langs loopt. Het gebied grenst bovendien aan een brede sloot, die gevaar op zou kunnen leve ren voor kinderen. Gs menen dat de gemeente er verstandig aan doet een andere woonwagenlocatie te zoeken. Deze zou bij voorkeur in een be stemmingsplan voor woning bouw moeten worden opgeno men. Voordeel daarvan is dat zo de kosten voor de aanleg van voorzieningen als wegen, elek triciteit en gas binnen de perken kunnen blijven. Er wordt in de omgeving immers toch ge bouwd. Als de belangstelling voor de standplaatsten uitblijft, kunnen er alsnog woningen neergezet worden. Gs achten het terrein aan de Schoolstraat ove rigens niet geschikt voor wo ningbouw. Er is. volgens gs. nog een bijko mend positief aspect van de op- lul name in een woongebied, meente komt zo tevens moet aan het streven de wagenbewoners meer maatschappij teintegren blemen met bijvoorbee niet betalen van huur wo: vermeden. Eventueel kat later stadium het woon kamp aan een woningbo 'n eniging worden overgedri Het Woonwagenschap 5 en Noord-Zeeland is ee: koepelend orgaan van We meentes dat zich bezi. ,f_ met woonwagenzaken. E fs het niet eens worden mei meente Duiveland ov grootte van de standplaai januari vroeg het woon schap het standpunt van de kwestie. „We zullen nieuw met de gemeenli^ overleggen", reageert se; 1. J. Haverhoek. „Ik hoop gemeente wil zien dat wagens alsmaar groter i manenter van aard wordec gewoon meer ruimte nfc rej nu geboden wordt." irs Burgemeester A. Bergsh; eu de gemeente Duivelan woensdag geen reactie omdat hem nog niets bef over het advies van gs. I alleen zeggen dat er bij i ten al eens woonwagens! gestaan op het betreffen; ni grond. „Dat is meer dan w geleden, voordat ik burs ter was." El K Auto's bij aanrijding beschadigd BRESKENS - Twee pa J auto's zijn bij een aanrij p de kruising Dorpsstraa' Kade in Breskens zodi schadigd dat ze werden sleept. De aanrijding o: dinsdagavond rond kwa zeven, toen een inwonert len met zijn auto vanaf Kade kwam en geen f verleende aan een autoc de Dorpsstraat reed. K door een Schoondijkens soonlijke ongelukken zich niet voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 24