Medici komen Bosniërs te hulp Apart overleg met schippers linton kiest ieuwe stafchef Toestand Irma slechter kleintjes Bekladde graven moeilijk te reinigen Minder verlies bij staalpoot Hoogovens I Ook aanbod Zeeuwse ziekenhuizen VN: eerdere verzoeken geweigerd 17 Proefabonnement Enkele buien. i/isselend bewolkt en in de middag en avond enkele regen en onweersbuien. n de middag stormachtige zuidwes- en wind. Temperatuur 20 graden. 36e jaargang no. 188 onderdag 12 augustus 1993 HAAG (GPD/ANP) - Me- :hspecialisten en ziekenhui- in Nederland slaan de han- ineen om slachtoffers van oorlog in Bosnië op te van- Het Kennemer Gasthuis in ïrlcm heeft woensdag het iatief genomen om genees- dige hulp te bieden aan ern- gewonde Bosniërs. Andere jenhuizen, ook in Zeeland, dc Landelijke Specialisten- niging (LSV) hebben hun •werking toegezegd. Brom. bestuurslid van de v4fen chirurg in het Kennemer thuis: „Wij willen graag hei- Het ministerie hebben we ,'0; weten dat we beschikbaar i om opvang te regelen". Over kosten daarvan zegt dr. .,De honoraria van spe ll isten is het minst belangrijke in de hele procedure Voor iekenhuizen komt het kos- ilaatje op het tweede plan." Nederlandse Rode Kruis zich eveneens gemeld bij ministerie van WVC. De drie t-lenhuizen van het Rode lis kunnen enkele tientallen opvangen, irts heeft de organisatie voor enigen van de eerste nood half miljoen gulden beschik- g r gesteld, ministerie van WVC bekijkt overleg met de ministeries buitenlandse zaken, justitie ontwikkelingssamenwerking ofNederland daadwerkelijk (e en gewonde Bosniërs gaat angen. Minister Pronk van ïikkelingssamenwerking (t al drie miljoen gulden he 's ikbaar gesteld voor de medi- 1 he opvang van Bosnische kin- p ziekenhuizen in de belegerde inische hoofdstad Sarajevo en momenteel zo'n dertig die op korte termijn Kar het buitenland moeten worden overgebracht, omdat de medische mogelijkheden ter plaatse onvoldoende zijn. Groot- Brittannië, Zweden en Ierland hebben inmiddels al zestig bed den beschikbaar gesteld. Bureaucratie CDA en PvdA vinden dat Neder land de Verenigde Naties snel duidelijk moet maken dat de zwaargewonde kinderen in zie kenhuizen in ons land kunnen worden opgenomen. De Neder landse regering heeft tot nu toe geen direct verzoek gekregen van de vluchtelingenorganisatie van de VN. de UNHCR. De Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de VN heeft al op 19 juli de internationale ge meenschap opgeroepen zieken huisbedden ter beschikking te stellen, maar bureaucratische regels beletten het overbrengen van Bosnische patiëntjes. Kra- jenbrink (CDA): „Dat- moeten we zo snel mogelijk doorbreken". Het ministerie van buitenlandse zaken hecht er echter zeer aan om alleen verzoeken van de VN- vluchtelingenorganisatie te ho noreren. „Anders wordt het een rommeltje", aldus een woord voerder van minister Kooij- mans. „Op ieder verzoek van de VN om kwetsbare gevallen op te vangen zal positief worden ge reageerd. Maar zo'n verzoek is nog niet binnengekomen". De Vereniging Vluchtelingen- Werk en de hulporganisatie Art sen zonder Grenzen menen dat de gewonden zo veel mogelijk ter plekke moeten worden ge holpen. Woordvoerder Schen- kenberg Van Mierop van Artsen zonder Grenzen: „Evacuatie is een noodgreep. In totaal kost de evacuatie van één persoon 2,5 ton. Moet je kijken wat je voor dat bedrag daar zou kunnen doen". De Verenigde Naties, nu het mikpunt van kritiek, hameren erop dat Europese ziekenhuizen herhaaldelijk verzoeken om hulp hebben afgewezen of ten minste laks reageerden. De ruim veertig kinderen en volwasse nen waarvoor Zweden, Groot- Brittannië en Ierland woensdag de deuren openden, hebben al dagen zo niet weken moeten wachten op een aanbod uit een Europees land om hen te verple gen. Het Duitse VN-kinderfonds Uni cef meldde woensdag dat de achtjarige Selma Sisic overleed doordat een Duits ziekenhuis voor de behandeling een voor schot van 100.000 mark wilde zien. De VN. die het meisje al naar Frankfurt hadden overge bracht. moesten vervolgens let terlijk gaan leuren met Selma. Het bevrijdende aanbod van een Belgisch ziekenhuis kwam voor haar te laat. Zelfs wanneer ziekenhuizen be handeling aanbieden, is het ui termate lastig patiënten uit Sa rajevo weg te halen, aldus VN- medewerkers. De Bosnische Serviërs willen bijvoorbeeld drie dagen van te voren weten welke vluchten de VN van plan zijn uit te voeren. Een andere hindernis zijn nogal eens de visa die Euro pese landen verlangen voor Bos nische patiënten. zie ook pagina 9 HAAG/BRUSSEL (GPD) - kient Clinton heeft de op- bevelhebber van de NAVO s(( uropa, generaal John Shali- p ivili, uitverkoren om gene- Colin Powell op te volgen oorzitter van de gezamen- imputer-kopen visafslag ij'IWERSOOG/ZOUTKAMP ,{j; Dl-Op de visafslag Lauwer- is gistermiddag 's werelds le thuiskoopsysteem voor in gebruikgenomen. dit systeem hoeft de koper 'n meer voor dag en dauw naar |at nijnzaal van de visafslag, r kan hij de veilingklok met personal computer volgen ;kf leebieden. isafslag op Lauwersoog is de ok: [«veiling die met dit nieuwe ek em werkt, over enkele we- volgt de visafslag van IJ len. De firma's Heiploeg in kamp en Sterk in Lemmer reeds aangesloten op het skoopsysteem. Directeur H. luis van Heiploeg kocht als e vanachter zijn bureau in ":amp via dit systeem een lijke chefs van staven in de VS. De president maakte zijn benoe ming woensdag in Washington bekend. Generaal Powell gaat op 30 september met pensioen. De benoeming van een nieuwe chef-staf moet worden goedge keurd door de Senaat. De afgelo pen dagen deden in Washington de wildste geruchten de ronde over de opvolging van generaal Powell. De geruchtenstroom kwam afgelopen dinsdag goed op gang toen in totaal zestien viersterren generaals en admi raals hun opwachting kwamen maken bij president Clinton. De topmilitairen waren in Washing ton voor hun jaarlijkse conferen tie met de minister van defensie. Bij hun bezoek aan Clinton wer den ze vergezeld door generaal Powell. De artillerie-generaal Shali- kashvili is 57 jaar. Een lid van het gespecialiseerde team aan het werk bij het schoonmaken van de oorlogsgraven in Nijmegen. foto Jerry Lampen/RTR NIJMEGEN (GPD/ANP) - De gedenktekens en grafzerken op de Nijmeegse erebegraaf plaats Jonkerbosch zijn be klad met hoogstwaarschijn lijk een soort tectyl op olieba sis. Dat veronderstelt tenmin ste het schoonmaakteam van de Commonwealth War Gra ves Commission. In elk geval zijn de nazistische en racistische symbolen en leuzen moeilijk te verwijderen. Gevreesd wordt dat dit dagen in beslag zal nemen. De gespe cialiseerde reinigingsploeg uit België is gistermiddag aan het moeizame karwei begonnen. De gehele dag bezochten diep- geschokte mensen uit Nijme gen en van daarbuiten het oor logskerkhof. Onder andere door het neerleggen van bloe men bij de graven en de twee gedenkmonumenten gaven zij uiting aan hun afschuw. Van daag zal een herdenkings plechtigheid op de begraaf plaats worden gehouden. De politie in Nijmeegse gaat er vooralsnog vanuit dat de be kladding het werk is van vol wassenen. Het lijkt méér dan een actie van vandalen, aldus politiewoordvoerder W. van Herwijnen woensdag. De poli tie komt tot deze conclusie vanwege het taalgebruik en de omvang van de kladpartij. Er zijn nog geen aanwijzingen in de richting van daders. Vol gens de Commonwealth War Graves Commission is het ver nielen van graven op zo'n gro te schaal nooit eerder gebeurd op een erebegraafplaats waar ook in West-Europa. zie ook pagina 5 DEN HAAG (ANP) - In een po ging de impasse in het binnen- vaartconflict te doorbreken, heeft minister Maij (verkeer en waterstaat) woensdag alle be trokken partijen apart uitgeno digd vrijdag met haar te over leggen. Dat heeft het ministerie j garnalen. tderlandse linist rongelukt onze correspondent k_' «ERVAIS - De 31-jarige al- 1 st J. Lindeiger uit Nijmegen osdagmiddag om het leven "ien in de Franse Alpen, is de afdaling van de Ai- du Gouter in het Massif lont Blanc verloor hij zijn Iwicht waarna hij in een arii 'erd meter diep ravijn s-F He. Hij was op slag dood. istoffelijk overschot van de ngelukte alpinist kon pas (morgen met een helikop- j «borgen worden. Vanwege icó hechte weersomstandighe- nJi tonden reddingswerkers de :"V; Is van het ongeval dinsdag- id slechts te voet bereiken. Cs tos een politiewoordvoer- to St Gervais heeft ver leid het slachtoffer waar- •ijk parten gespeeld. In to- &jn de afgelopen weken al '100 alpinisten verongelukt Franse, Zwitserse en Ita- Alpen. ;S LONDEN (AP) - De toestand van de 5-jarige Irma Hadzi- muratovic, het Bosnische meisje dat maandag uit Sara jevo naar Londen werd over gebracht, is woensdag aan merkelijk verslechterd. Ze was niet bij bewustzijn en kreeg hartmedicijnen toege diend, aldus een van de art sen van het kinderziekenhuis Great Ormond Street, waar ze wordt behandeld. De arts. Kathy Wilkinson, zei woensdag dat het ,.op dit mo ment" geen zin had het meis je. dat op 30 juli zwaargewond raakte bij een mortieraanval door Bosnische Serviërs, op nieuw te opereren. Dinsdag werden granaatscherven uit de rug en vocht uit het hoofd van het kind verwijderd. Di rect na de aanval onderging zij al in Sarejevo een operatie. Het meisje heeft ernstige her senvliesontsteking en rugge- mergontsteking. zo zeiden de artsen. Vooral de hersenvlies ontsteking baart de artsen grote zorgen. De arts Jeremy Booth zei dat het meisje er veel minder slecht aan toe zou zijn geweest wanneer ze eer der zou zijn behandeld. De zie kenhuizen in Sarajevo heb ben nauwelijks medicijnen en geen elektriciteit en water. De vader van Irma deed woensdag, met zijn dochtertje Medina op de arm, in Londen een oproep tot de wereld om Sarajevo te redden. „Als het niet stopt gaan er meer en meer mensen dood" zei de geëmotioneerde vader op een persconferentie. foto Johnny Eggitt/EPA woensdagavond laten weten. De gesprekken zijn een vervolg op het overleg van afgelopen dinsdag. Maij wil met de organisaties on der meer overleg plegen over het kiezen van een onafhankelijk voorzitter voor de onderhande lingen. Verder wil zij praten over de inhoud van het convenant en over de voorstellen die in het plan-Biesheuvel worden ge noemd. Maij heeft voor vrijdag ook de Federatie van Schippersbonden (FSB) en de Duwbakkenvereni- ging uitgenodigd. De schippers- organisaties ONS en ASV en de Vereniging Toerbeurt noord zuid weigerden eerder samen met deze twee organisaties aan de onderhandelingstafel aan te schuiven. Zij verwijten de FSB een gebrek aan solidariteit en de duwvaartexploitanten brood roof door tijdens de actieweken zoveel mogelijk vracht te ver voeren. Alle partijen hebben tot donder- Epidemie van malaria dreigt in Moskou MOSKOU (RTR/AFP) - De Rus sische radio heeft inwoners van Moskou woensdag aangeraden voorzorgsmaatregelen te ne men tegen malaria. Volgens de radio dreigt een epidemie in de Russische hoofdstad. Het ge vaar is afkomstig van 10.000 grotere en kleinere vijvers waar de muskieten zich dit jaar ongewoon snel vermenigvuldi gen. De slechte gezondheidszorg leidt in Rusland tot een snelle toename van infectieziekten. Elke woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt spare-ribs ƒ24,501 en sliblong 2975i eten Gaarne tijdig reserveren 0t110-13208 Restaurant 'De Zeeianobrug'. Weg naar de Val 10. Zrenkzee TGV Het Franse net voor de snelle TGV-treinen wordt in hoog tem po uitgebreid. In mei is het nieu we pronkstuk, de TGV-Nord. met aansluiting op de Eurotun nel richting Londen, in gebruik genomen. De passagiers doen over de 350 kilometer van Parijs naar Lille nu nog maar een uur. Het wachten is nu op de TGV-Est naar Straatsburg. Onderwijs Het percentage Zeeuwse leerlin gen dat kiest voor een lagere be roepsopleiding is in 1991, voor het eerst sinds 1985. licht geste gen. De geluiden over het afgelo pen schooljaar wijzen op een stabilisering. Het imago van het beroepsondenvijs is echter minder positief Q geworden. w Atletiek De beste atleten nemen deel aan het WK. dat het komend week einde in Stuttgart begint. Of zij ook in de toekomst zullen deel nemen aan de mondiale titel strijd is nog niet zeker. De atle ten willen in de toekomst delen in de winst, die de m- temationale atletiek- bond maakt. Radio en tv: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 15 en 17 1JMUIDEN (GPD) - Hët staalbe drijf van Hoogovens in IJmui- den heeft de afgelopen zes maanden aanzienlijk minder verlies geleden dan in de twee de helft van 1992. Het verlies daalde van 158 naar 70 miljoen gulden. Dat hel staal- en alumi- niumconccrn in zijn totaliteit 189 miljoen verlies boekte, komt vooral door de oplopende tekorten bij de aluminiumdivi- sie. Voor de rest van dit jaar wordt een teruglopend verlies ver wacht, maar concrete cijfers werden gistermiddag tijdens de presentatie van de halfjaarcij fers niet gegeven. Gisteren kon bestuursvoorzitter M. van Veen aankondigen dat de structurele besparingen dit jaar uitkomen op 425 miljoen. In IJmuiden gaan 2300 arbeidsplaatsen ver loren en elders in het concern nog 600. Er komt geen extra ver mindering van het personeels bestand. Hoewel het eigen vermogen in het eerste halfjaar verder is ge daald van 1830 miljoen naar 1652 miljoen of 19,4 procent van het balanstotaal wees be stuurslid J.F. Van Duyne met klem suggesties van de Indus triebond FNV van de hand als zouden de banken de krediet kraan spoedig willen dichtdraai en. zie ook pagina 6 Advertentiei dagmiddag 17.00 uur de tijd ge kregen om met suggesties te ko men voor de agenda voor ver dere onderhandelingen en voor een onafhankelijk voorzitter. Al le partijen die dinsdag wel aan het overleg hebben deelgeno men. hebben de schippersbon den ONS en ASV en de toerbeurt noord-zuid nadrukkelijk uitge nodigd ook met suggesties te ko men. Nico Seine, voorzitter van de schippersbond ONS, vindt het een prima zet van minister Maij om alle partijen in het binnen- vaartconflict apart uit te nodi gen. Volgens Seine geeft dit de ONS. ASV en toerbeurt noord zuid alle gelegenheid om hun standpunten op een rustige ma nier naar voren te brengen. De schippers willen de minister ook nog eens duidelijk maken dat zij het plan-Biesheuvel, dat voorziet in een tijdelijke wette lijke regeling voor de toerbeurt noord-zuid. nooit resoluut heb ben afgewezen. „We hebben be middelaar Biesheuvel alleen ge vraagd om er met z'n allen ver der op in te gaan, maar dat wilde hij niet", aldus Seine. Vertegen woordigers van ONS. ASV en de toerbeurt beraden zich donder dag over een gezamenlijk stand punt. zie ook pagina 3 en 11 onder* vij 1|H| M >1: ÜHHlill 1 ',»jt Oi' Elke dag uw eigen PZC vgor f 1,06" vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01164 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1