ager beroepsonderwijs uit dal Duin met adembenemend uitzicht 3; Onvoorspelbare 'grand old lady' i vandaag ÉÊr a m Meer belangstelling voor opleidingen Campagnes lijken succesvol O' Ziekenhuizen Goes en Zierikzee bereid tot opname Bosniërs Vlissings hotel vangt zestig asielzoekers op Oostsouburger (18) gedood bij ongeluk Overval op Chinees restaurant Middelburg Wraak - chh zeeland DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1993 onze verslaggever JDELBURG - Het percen- leerlingen dat in Zeeland si voor een lagere beroeps- eiding neemt toe. Voor het st sinds 1985 constateerde de eling onderzoek van de hting Volksgezondheid, [(schappelijke ontwikke- en Cultuur (VMC), een ad- iorgaan van de provincie, in een lichte stijging. Koos in Onog maar een kwart van de stekiassers voor het lager oepsonderwijs, een jaar la- was dat percentage gestegen 27. De deelname aan het al- neen voortgezet onderwijs met twee procent af. ente cijfers over 1992 en 1993 nog niet voorhanden bij de wing VMC. Directeur drs A. Neve van de Stichting izebegeleiding Onderwijs eid (SKOA) in Goes denkt temin dat er sprake is van trendbreuk. „Als ik spreek directeuren van scholen voorbereidend beroepson- vijs, leid ik daaruit af dat ke is van een stabiel aantal lingen. Alle geluiden wijzen ie richting." Over tien jaar leten is het percentage eer lassers dat deelneemt aan r beroepsonderwijs schrik- >nd gedaald, van bijna 40 :ent in het schooljaar '80/'81 ten kwart in het jaar '90/'91. Neve denkt dat de campag- die het SKOA samen met de tien voor lager beroepson- njs heeft opgezet, effect heb- gehad. Vorig jaar bijvoor- Id maakten zestienhonderd isschoolleerlingen uit de Iste groep gebruik van de mo- jkheid om een kijkje te ne- technische bedrijven. Kiel je nooit helemaal hard it maken dat dat effect heeft isi" Ook scholen voor lager oepsonderwijs besteden de stejaren meer aandacht aan verstrekken van informatie J leerlingen die de overstap maken van de basisschool naar Rrartgezet onderwijs. Zo is een gezamenlijke folder over het beroepsonderwijs verschenen. Volgens een onderzoek van be gin dit jaar denken ouders en leerlingen minder positief over het beroepsonderwijs dan een jaar geleden. Ze schatten de kans op werk, op een carrière en een goed salaris lager in dan in 1991. Drs Neve be speurt die negatieve reacties ook bij ouders wier kind wordt geadviseerd een lagere beroeps opleiding te kiezen. „Dat heeft te maken met het idee dat met de handen werken minderwaardi ger is dan werken in de witte- boordencultuur. Dat hardnek kige idee zit vast in de mensen, terwijl een mavo-opleiding en de d-variant van het vbo gelijk waardig zijn. Ze geven allebei toelating tot het middelbaar be roepsonderwijs." De Weyevliet Scholengemeenschap De Weye vliet in Vlissingen mag zich ko mend schooljaar verheugen in een toenemende belangstelling. De school kan zelfs een extra brugklas verwachten. Het aan tal eersteklassers nam met 26 tot honderd toe. „De doorstro mingskansen naar het bedrijfs leven zijn behoorlijk gestegen", weet directeur F. E. A. Moore. Ook hij denkt dat de campagne, een open week op school en de Zeeuwse folder hun vruchten gaan afwerpen. „We hebben hard geknokt om tot een betere uitstraling te komen." Moore denkt ook dat de fusieplannen met Scheldemond mogelijk een gunstig effect hebben gehad op de toenemende belangstelling voor Weyevliet. Het absolute aantal leerlingen in het Zeeuwse beroepsonder wijs, het algemeen voortgezet onderwijs (avo) en het voorberei dend wetenschappelijk onder wijs (vwo) neemt af. Alleen in het hoger beroepsonderwijs (hbo) nam het leerlingtal toe. Daar steeg het aantal studenten in 1991 met 1,8 procent ten opzich te van het jaar daarvoor. De Amerigo Vespucci passeert Vlissingen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - Scheepvaart is net zo on voorspelbaar als het weer, zeker als het om niet-commerciële scheepvaart gaat. Het Italiaanse driemastvolschip Ameri go Vespucci moest, verzekerde het Bel gisch loodswezen dinsdagavond laat, om tien uur woensdagmorgen de rede van Vlissingen passeren op weg naar Euro- sail Antwerpen. Net als eerder dit jaar het vermaarde cruiseschip Achille Lau- ro, de voormalige Willem Ruis, was de Amerigo Vespucci vroeger. Tegen negen uur stapte de zeeloods al van boord om plaats te maken voor de rivier- loods. Als een statige dame uit de vervlo gen tijd van de grote zeilvaart voer de Amerigo Vespucci voorbij Vlissingen. De stalen, in 1931 aan de Italiaanse marine overgedragen, driemaster baande zich te gen de stroom in een weg naar Antwerpen. Op motorkracht. De zeilen waren netjes opgeborgen. Slechts enkele vroege vogels - van wie een aantal altijd op de Vlissingse boulevard te vinden is - waren op tijd ge komen. Verschillende anderen moesten het doen met een silhouet van het schip, dat afstak tegen een blauwe lucht met een licht wolkendek. Tientallen nieuwsgierigen waren op het verkeerde been gezet. Zij waren waar schijnlijk extra vroeg van huis gegaan, maar helaas nog niet vroeg genoeg. Eurosail Antwerpen begint zaterdag en duurt tot en met dinsdag. De tall ships en vele andere zeilschepen doen dan rond het middaguur aan de parade of sail mee, waarna de grand old ladies van de zeil vaart in de loop van dinsdagmiddag Vlis singen passeren. Helemaal voor niets kwamen de met foto toestel uitgeruste scheepsliefhebbers woensdagmorgen toch niet. De witte Rus sische driemaster Kershones maakte on aangekondigd om elf uur gedeeltelijk on der zeil zijn opwachting op de rede van Vlissingen. Het was een mooie troostprijs voor de volhouders en laatkomers. zie ook pagina 11 Genieten op overgang bij rotonde Westenschouwen zw 6-8 Nrd.zee 18° Schelde 18° EVENEMENT \J e i nder leiding van een gids kunnen toeristen op dinsdag, woensdag en donder dag een kijkje nemen in de drie abdijkerken die Middelburg rijk is. Van af half drie vertrekt een gids vanaf het Histo- rama richting de Nieu- wekerk, de Koorkerk en de Wandelkerk. De abdijeti zijn voor de geschiedenis van Mid delburg van groot be lang geweest. In eerste instantie als kerkelijk centrum van Middel burg en vanaf 1574 als bestuurlijk centrum van Zeeland. Het unieke van de rondleiding is dat de mensen een kijkje mo gen nemen in de Staten zaal, de vergaderruim te van het provinciaal bestuur. Bij een indivi- dueel bezoek aan de ab dij is dit niet mogelijk. De rondleidingen wor den nog tot eind augus tus gegeven. Evenementenagenda op pagina 13 door Goijaart van Dijk Knip. Het fotoalbum is weer een plaatje rijker. Twee zusjes van zes en acht jaar staan verlegen in de zon, met op de achtergrond het weidse uitzicht over de Oos- terscheldemonding en de Noordzee. „Ga daar maar staan", had hun moeder ge zegd, „bij de trapleuning." De Reilinks uit Borne in Twente fotograferen meestal hun dochters als ze een kiekje wil len maken van hun vakantie. „Maar dit is wel een bijzonder plaatje", zegt moeder Reilink. „Het uitzicht is zo mooi vanaf dit duin, met de zee en die brug." Ze heeft zonder meer gelijk, hoewel ze met 'die brug' waar schijnlijk de Oosterscheldeke- ring bedoelt. Het uitzicht vanaf de duinovergang bij de rotonde in Westenschouwen-is inder daad adembenemend. Bij mooi, helder weer schittert de schuivendam contrastrijk met het donkere water van de zee. Als een gigantisch betonnen pijporgel steken de witte pij lers, ongelijk in hoogte, uit het water omhoog. Tussen de pij lers en de windmolens op het werkeiland Neeltje Jans zijn glimmende stipjes te ontwa ren, die zich langzaam ver plaatsen. Het zijn auto's die over de dam voortzoeven. Plompe toren Vanaf het betegelde plateau bovenaan de hoge trap zijn zo wat alle belangrijke beziens waardigheden van Schouwen- Duiveland te zien. De zee, de kering, de uitkijktorens in de bossen van 't Zeepe, het lijkt al lemaal onder handbereik te lig gen. Maar ook de plompe toren bij Burghsluis, de St. Lievens- monstertoren van Zierikzee en de Zeelandbrug steken af tegen de groene horizon. Een zuinige toerist kan hier in vijf minuten met een verrekijker heel Schouwen in de lenzen krijgen. Zelfs de kop van Walcheren is bij goed weer zichtbaar. Met een goede telelens zijn hier prachtige kiekjes te maken. Maar dichtbij is ook heel wat te zien. Rondom de twee strand paviljoens houden strandbe- zoekers zich onledig bezig met typische strandactiviteiten als zonnen, ballen, graven en zwemmen. Dit bekijken is al een leuke bezigheid op zich. Op de top van het duin zijn spe ciaal voor dit doel bankjes neergezet. Maar het blikveld vanaf de bankjes wordt be- De dochtertjes van mevrouw Reilinks uit het Twentse Borne poseren voor een vakantiefoto op de duinovergang bij de rotonde in Westenschouwen. foto Pieter Honhoff perkt door een heggetje. Alleen als je gaat staan, kun je op het strand kijken. Bult Staand valt ook meteen de enorme asfaltbult in het oog, die enkele honderden meters links van de trap de zee in steekt. Het lijkt alsof de dijken bouwers hier per ongeluk de verkeerde kant op zijn gegaan. Maar voor alles is een verkla ring, dus ook hier. De bult is het voormalige bruggehoofd van de stalen hulpbrug naar Neel tje Jans. Over deze bijna drie kilometer lange brug reden de vrachtwa gens af en aan om materialen voor de pijlerdam aan te voe ren. De vakantiegangers die dachten op het strand lekker ontspannen een dutje te doen, werden bruut uit hun slaap ge wekt door het donderend ge raas van de losliggende brug- delen. Totdat de brug in de winter van 1987/1988 overbodig werd. Een derde deel van de werkbrug kwam na de sloop als ontwikkelingshulp terecht in de Bengaalse havenstad Chit- tagong. Wat na het gereed komen van de Oosterscheldekering nog rest van de weg naar de brug. doet dienst als uitkijkpunt. Het is één van de weinige plaat sen in Zeeland waar je over een fietspad tot aan de zee kunt rij den. Het fietspad begint aan de parallelweg naar de kering en eindigt bovenop de bult. waar een houten hekje de fietser moet behoeden voor een super snelle afdaling naar de zee. De voet van de bult is overigens een populaire stek voor zeevis sers. Deze mannen in oksel- hoge rubberlaarzen vormen een aardig decor voor een vakantieplaatje. Aan de landkant van het duin ligt de welbekende rotonde van Westenschouwen. Het is een enigzins vreemd verkeersplein, want slechts één van de afsla gen leidt daadwerkelijk ergens heen: terug naar waar je van daan kwam. De andere zijwe gen komen uit op een groot parkeerterrein en bij de slagbo men van een camping. Panorama Op dagf n met goed strandweer is het een drukte van belang op de rotonde. Veel vakantiegan gers parkeren hier hun auto. Een enkeling komt speciaal voor de beklimming van de zes- tieneneenhalve meter hoge trap want. boven wacht een schitterend panorama en de mogelijkheid enkele prachtige vergezichten op de gevoelige plaat vast te leggen. Ondanks de vele alternatieven kiezen de Reilinks toch voor het zicht over de zee. „De mees te foto's die ik maak", vertelt de fotograferende moeder, „schiet ik impulsief. Zowat elk plekje waar we komen tijdens de vakantie gaat op de kiek." De Twentse familie houdt dit jaar voor de vierde keer vakan tie in de Westhoek. „Tja, je wil wel naar Frankrijk, maar daar praten ze zo raar", verzucht va der Reilink met een onverval ste Twentse tongval. „Het foto graferen is moeders afdeling, ik neem het sjouwen van de strandspullen voor mijn reke ning". lacht hij. terwijl hij de trap afloopt naar het strand. van onze verslaggever DEN HAAG - De ziekenhuizen in Goes en Zierikzee hebben zich woensdagmiddag bereid verklaard om zwaargewonden uit Bosnië op te vangen. In een brief aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur dringt het Rode Kruis er sterk op aan de opvang van deze slachtoffers serieus in overweging te nemen. Het Rode Kruis verwacht vandaag, don derdag, een reactie op de brief. Het Rode Kruis heeft behalve de ziekenhuizen in Goes en Zierik zee ook die in Beverwijk en Den Haag bereid gevonden. Over de wijze waarop de opvang moet plaatsvinden, wordt intern over leg gevoerd. Het Rode Kruis heeft het ministerie van defensie gevraagd de bedden van het mi litair hospitaal in Utrecht be schikbaar te stellen. Er zal nog nader overleg met de ministeries over de hulp en ondersteuning plaatsvinden. Het Rode Kruis heeft, indien noodzakelijk, een half miljoen beschikbaar voor de eerste op vang. Mocht dat niet toereikend zijn. dan kan de hulporganisatie onmiddellijk een gironummer openstellen. van onze verslaggever VLISSINGEN - Hotel Dix aan de Dr Ottestraat in Vlissingen doet van vrijdag 20 augustus tot 30 april 1994 dienst als noodop vang voor zestig asielzoekers. Het hotel staat onder verant woordelijkheid van het asiel zoekerscentrum in Middelburg en de opvang wordt gefinan cierd door het ministerie van WVC. De gemeente Vlissingen heeft geen bezwaar tegen de ex tra opvangplaatsen in de ge meente, zolang geen beroep wordt gedaan op mankracht of financiën van Vlissingen. De extra huisvesting voor de asielzoekers staat los van de re serve-opvang in het MOB-com- plex aan de Oostbermweg bij de Buitenhaven in Vlissingen. dat eind juli in orde gemaakt werd. Die accommodatie blijft be staan en dient slechts als op vangruimte voor het geval zich plotseling een grote groep asiel zoekers aandient. De Centrale Opvang Asielzoe kers in Den Haag is daarnaast bezig overal in Nederland ge schikte ruimte te vinden als noodopvang voor asielzoekers die niet in reguliere asielzoekers centra (AZC) ondergebracht kunnen worden. Volgens plaats vervangend directeur M. Faas- sen van het AZC Middelburg is hotel Dix een volle dependance. „Alleen het eten. drinken en sla pen is in handen van de pension houder." Of de noodopvang na 30 april 1994 doorgaat, is nog niet duide lijk. De asielzoekers die nu naar Vlissingen komen zullen niet ge plaatst worden in Middelburg, als daar een plaats vrij komt. A. Stahlie van de gemeente Vlis singen: „WVC heeft ons per brief meegedeeld dat ze van plan wa ren het hotel te huren. Wij zijn geen partij. Iedereen die een ho tel wil huren, mag dat vrijelijk doen." Dat Vlissingen met deze extra asielzoekers ver boven het wet telijk verplichte aantal komt, is volgens hem nog geen probleem. van onze verslaggever KAMPERLAND - De 18-jarige J. .M. Riemens uit Oost-Souburg is in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gekomen bij een eenzijdig auto-ongeluk in Kamperland. De tweede inzittende, een 19-jarige plaatsgenoot, werd zeer ernstig gewond overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Het tweetal miste door nog onbekende oorzaak een scherpe bocht in de Onrustweg, waardoor de auto het dijktalud afreed en onderaan in een sloot tot stilstand kwam. Riemens overleed ter plaatse. Het is nog onduidelijk wie de auto heeft bestuurd. De politie Ooster- scheldebekken stelt in samenwerking met de verkeersgroep van de politie in Middelburg een onderzoek in. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - In Chinees restaurant Man Sing aan de Eu- romarkt in Middelburg is dins dagavond omstreeks 22.00 uur een overval gepleegd. Hierbij werd de dagopbrengst van de zaak en van de speelautomaten buitgemaakt. De drie overval lers hadden een vuurwapen bij zich, waarmee zij de eigenaar en zijn gezin bedreigden. De daders, door de politie aange duid als mannen met een donke re huidskleur, drongen dinsdag avond het restaurant binnen en dwongen de eigenaar, diens vrouw en kinderen op de grond te gaan zitten met het gezicht naar de vloer. De eigenaar en zijn gezin boden geen weer stand. Hierop roofden de daders de kassa en de gokkasten leeg. Hoeveel zij uiteindelijk meena men, wil de politie nog niet be kend maken. De politie sluit niet uit dat er meer personen bij de overval be trokken waren. De overvallers zijn vermoedelijk in de Europa laan uit een auto gestapt. Het onderzoek naar de daders is in volle gang. De Middelburgse politie verzoekt getuigen die zich mogelijk in de buurt bevon den. contact met haar op te ne men (telefoon 01180-32710). De kindertjes, vier en zes jaar. in dat Zierikzeese ge zin waren er dolblij mee. Hun oom ivas langsgeko men en had prachtige ge schenkjes meegebracht: een schel trompetje en een trommel. Ze namen de in strumenten onmiddellijk in gebruik, de rijke traditie van blazend en roffelend Schouwen voortzettend. Hun ouders waren er met een al minder gelukkig mee, ivant het zijn mensen die de stilte minnen. In de dagen na de uitreiking van de ge schenken verliep hun hu meur in een sterk neergaan de lijn. De kinderen maak ten namelijk uitsluitend vorderingen waar het om het volume ging. Ze ivilden ■maar niet begrijpen dat mu ziek ook iets te maken heeft met melodie, harmonie en ritme. Pogingen tot afkoop strand den. Nee, ze wensten onder geen beding hun instumen- tarium in te ruilen voor mooie leesboeken of puzzel tjes. Binnenkort gaan ze een weekeinde logeren bij die oom. Die er een vrouw bene vens drie levenslustige ko ters op nahoudt. Ze krijgen voor dat drietal cadeautjes mee: een hamer, een scherpgetand zaagje en een xylofoon. En of ze dan het trompetje en de trommel ook maar in de reistas zullen doen Ja hoor, dat mag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 19