Gs manen PZZ tot samenwerken J Nog groei in Zeeuwse horeca Schoolfoto's uit de oude doos PZC Nog geen zekerheid behoud specialismen ziekenhuis Oostburg Bedrijf eist in geding order 29 windmolen aan Kreekraksluizeir Belgisch/Z-Vlaams leefbaarheidsproj eet voor jeugd in dorpe Gs wijzen verzoek om voorrang op vee van transporteurs ai provincie 8 Zorg dementerende ouderen in Zeeuwsch-Vlaanderen in gevaar Gs akkoord met statuten voor scholenfusie in Oostburg WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 ■van onze verslaggever TERNEUZEN/MIDDELBURG - Gedeputeerde staten maken zich zorgen over de verzorging van dementerende ouderen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het da gelijks bestuur van de provin cie vindt dat de stichting Psy chiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland (PZZ) beter moet sa menwerken met de psychiatri sche afdeling van het Terneu- zense ziekenhuis De Honte om de zorg voor 'gerontopsychia- trische patiënten' binnen de re gio te garanderen. De stichting PZZ diende vorig jaar een verzoek in om in Ter- neuzen een voorziening voor zes tien gerontopsychiatrisehe pa tiënten te mogen bouwen. Staatssecretaris Simons ver leende in het najaar toestem- Onderzoek naar behoefte hulp bij ouders van zwakzinnigen van onze verslaggever MIDDELBURG - In de drie zuidelijke provincies en Vlaan deren wordt een onderzoek ge houden naar de problemen waarmee ouders kampen die een zwakzinnig kind in huis hebben. Bedoeling is duidelijk heid te krijgen over de behoefte aan thuiszorg en aanvullende thuis-ondersteunende hulp. Met name gaat het er ook om ge gevens te verzamelen over de aard en omvang van de hulp. Ook wordt in beeld gebracht hoe op dit moment in de hulpbe hoefte wordt voorzien. Over dit alles is weinig bekend. Het onderzoek neemt vijftien maanden in beslag. Het is een initiatief van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Lim burg. van harte ondersteund door de zusterorganisaties in Noord-Brabant en Zeeland. Prof dr M. van Walleghem van de Rijksuniversiteit Limburg treedt op als projectleider. Zee land krijgt inbreng in de begelei dingscommissie. Het dagelijks provinciebestuur stelt er een bij drage van 57.725 gulden voor be schikbaar. ming en vlak daarna werd met de bouw van een afdeling voor de zieke, geestelijk achteruit gaande bejaarden begonnen. Vorige maand veranderde de stichting PZZ echter haar koers. De PZZ wil nu de gerontopsy chiatrisehe afdeling inbrengen in een multifunctionele eenheid (MFEeen nieuwe loot aan de al zo ondoorzichtige zorgvoo.rzie- ningenboom. Een multifunctionele eenheid moet acute en crisishulp. ambu lante behandeling, deeltijdbe handeling en korte klinische be handeling in één instelling bij eenbrengen, liet de staatssecre taris van volksgezondheid eer der weten. De PZZ zou de geron topsychiatrisehe afdeling willen voegen bij de al aanwezige dag behandeling en resocialisatie-af- deling. De Zeeuwse stichting heeft de patiëntenvereniging Samen Beter en de Zeeuws- Vlaamse ouderenbonden laten weten dat zij de MFE niet alleen als instelling voor 'kortdurende zorg' ziet. Maar gs stellen dat die visie niet bekend is bij de staatssecretaris, zodat de bewindsman hoogstens toestemming zal geven voor 'kortdurende klinische behan deling'. Eenheid Provinciale staten gaven eerder te kennen op zich positief te staan tegenover multifunctio nele eenheden, als tenminste aan de voorwaarde wordt vol daan dat de verschillende zorgaanbieders als 'een eenheid opereren'. Gs vinden het van het grootste belang dat PZZ en zie kenhuis De Honte - dat met zijn psychiatrische afdeling kortdu rende zorg biedt - tot vrucht bare samenwerking komen. Ook de Regionale Instellingen vooi Ambulante Gezondheidszorg zouden bij die samenwerking be trokken moeten worden. Als die samenwerking er niet komt. leidt dat tot concurrentie tussen de verschillende zorgaan bieders waardoor chronische pa tiënten. onder wie dementeren de ouderen, buiten de boot val len. De provincie heeft zich de af gelopen jaren sterk gemaakt voor spreiding van verschillende zorgvoorzieningen. Juist voor gerontopsychiatrisehe patiën ten in Zeeuwsch-Vlaanderen is het belangrijk dat ze zo dicht van onze verslaggever OOSTBURG - De uitvoering van de voorgenomen concentra tie van de acute chirurgie bui ten kantooruren en verloskun de in Terneuzen is, volgens alge meen directeur drs P. M. M. Ra- demacher van de ziekenhuis- groep Zeeuwsch-Vlaanderen, geheel afhankelijk van de uit komst van de studie naar moge lijke vormen van samenwer king binnen de Euregio Schel- demond. De ziekenhuisdirectie kondigde half juli in het personeelsblad Groepsnieuws aan, dat acute chirurgie buiten kantooruren in Oostburg na 1 januari 1994 over geheveld zou worden naar Ter- neuzen. Ook het specialisme gy naecologie zou in Terneuzen worden geconcentreerd. De aan kondiging en publicaties daar over in de krant leidden in West- Zeeuwsch-Vlaanderen tot on rust onder ziekenhuispersoneel, bestuurders en bevolking. Die onrust was voor b en w van Oostburg aanleiding om een ge sprek aan te vragen met de zie kenhuisdirectie. Dat gesprek vond gisteren plaats. Radema- Proces-verbaal tegen dagblad voor aanprijzen onkruidmiddel van onze verslaggever ZWOLLE - De Algemene In spectiedienst (AID) van het mi nisterie van landbouw, natuur beheer en visserij heeft proces verbaal opgemaakt tegen het Agrarisch Dagblad. Het dag blad liet in mei enkele deskun digen, waaronder een medewer ker van de Dienst Landbouw voorlichting in Goes, aan het woord. Zij bevolen het onkruid bestrijdingsmiddel Ally aan als middel tegen kamille in gras zaad, terwijl het middel in Ne derland alleen is toegestaan in wintertarwe en zomergerst. Het aanprijzen van onwettig ge bruik in vakbladen is volgens de AID strafbaar. Het is nog onduidelijk of de be trokken deskundigen ook een proces-verbaal krijgen. Pikant detail is dat de Dienst Land bouwvoorlichting vroeger direct onder het ministerie viel. Sinds enkele jaren is de dienst gepriva tiseerd. maar het ministerie heeft 'op enige afstand' nog wel een flinke inbreng. Geslaagd VLISSINGEN - Maria Grims uit Vlissingen is geslaagd voor de hbo-opleiding culturele en maatschappelijke vorming aan de Hogeschool Rotterdam mogelijk bij hun partner en fa milie kunnen blijven, schrijven gs aan de statencommissie wel zijn. Gs benadrukken daarom nog maals dat de PZZ aansluiting moet zoeken bij andere zorgaan bieders (zoals de Zeeuwse Instel ling voor Beschermd Wonen) om verblijfspsychiatrie beneden de Westerschelde te garanderen. Waarschijnlijk om bij de stich- cher gaf na afloop van het ge sprek te kennen dat de positie van het Antonius en de ontwik kelingen in Oostburg aan de or de waren geweest. „Ik heb ge tracht de bestuurders duidelijk te maken dat wij vooralsnog niets anders gedaan hebben dan verder gaan met de nadere uit werking van ons strategisch be leidsplan, waar wij door de over heid aan gehouden zijn. Een van de belangrijkste uitgangspun ten van dat plan is om door een verschuiving van activiteiten te komen tot een betere en even wichtiger bedbezetting in onze ziekenhuizen in Oostburg en Terneuzen." „Het concentreren van diverse activiteiten", vervolgde hij, „past binnen dit geheel. In Groepsnieuws werd over de voortgang van de nadere uitwer king van het strategisch beleids plan bericht, meer niet. Alles verkeert nog in een planmatig stadium en realisering van die plannen hangt volledig af van de projecten die er nog in euregio- naal verband te realiseren zijn. Wat de concentratie van verlos kunde in Terneuzen betreft, daar zijn we ook nog niet geheel uit. omdat er nog overleg gaande is met onder meer de huisartsen in de regio. De publicaties, als zou de concentratie volgend jaar een feit zijn. waren dan ook voor barig." Onderzoek De algemeen directeur van de ziekenhuisgroep hoopt dat de resultaten van het onderzoek naar samenwerkingsmogelijk heden tussen ziekenhuizen in de regio Scheldemond niet al te lang op zich laten wachten. „In eerste instantie zouden de resul taten dit voorjaar bekend zijn, later werd dit september, nu wordt gesproken over eind okto ber. Het telkens opschorten brengt ons in een moeilijk par ket. We zijn namelijk ook gehou den aan een nadere uitwerking van de hoofdlijnen van ons stra tegisch beleidsplan." Rademacher hoopt in de derde week van september tijdens een onderhoud met gedeputeerde A. Dij kwel (volksgezondheid) wat meer te vernemen over het eure- gio-project. foto Ruben Oreel De groei van de horeca in Zeeland mani festeert zich onder meer in de sector café-restaurants. Wel afname aantal cafés, pensions en hotelbedden van onze verslaggever VLISSINGEN - De horecasec- tor in Zeeland groeit nog steeds. Begin dit jaar telde de ze provincie 1543 horeca-on- dernemingen. Dat is ruim 3 procent meer dan een jaar eer der. Dc toename zit vooral in de vestiging van meer restau rants, café-restaurants, cate ringbedrijven, hotels-garni en strandpaviljoens. Het aan tal cafés en pensions nam daartegen enigszins af. Uit cijfers van het bedrijfschap horeca blijkt dat deze sector in andere provincies minder in de lift zit dan in Zeeland. De meeste vertonen een groei van 1 a 2 procent. In Groningen, Drenthe en Limburg is sprake van een stagnatie. De laatste provincie heeft nog wel verre weg het grootste aantal cafés en bars per 10.000 inwoners: vijftien. Zeeland is hier tweede met 11 van deze horeca-bedrij- ven per 10.000 inwoners. In de categorieën overige drankver- strekkende bedrijven, restau rants en hotels/pensions gaat Zeeland per 10.000 inwoners ruimschoots aan kop. Geringe keus Zeeland mag dan veel restau rants per 10.000 inwoner heb ben, de keus is gering. In te genstelling tot andere provin cies ontbeert Zeeland Indiase, Spaanse, Surinaamse, Thaise en Turkse restaurants. Uit de gegevens van het bedrijfschap blijkt verder dat het aantal ho telbedden in Zeeland in 1992 is afgenomen. Begin vorig jaar waren het er 7592; een jaar eer der nog 7893. Vlissingen telt de meeste hore cabedrijven in Zeeland: 154. Middelburg en Oostburg vol gen met achtereenvolgens 137 en 131. Sint-Philipsland (3), Mariekerke (6) en Arnemuiden (10) hebben de minste horeca- ondernemingen. In de catego rie hotels en pensions gaat Domburg aan de leiding met 35 bedrijven. Oostburg en Westerschouwen volgen met 32 en 21. In Bruinisse en Dui- veland zal een reiziger ver geefs naar onderdak in een ho- reca-onderneming zoeken. Vlissingen (61), Oostburg (55) en Mariekerke (51) hebben de meeste drankverstrekkende horecabedrijven. Sint-Philips land, Arnemuiden en Marie kerke zijn hier met achtereen volgens 2, 3 en 4 in dit opzicht weer het minst voorzien. Mid delburg is de gemeente met de meeste eetgelegenheden in Zeeland (65), Vlissingen heeft er 53 en Goes en Oostburg lig gen met elk 44 eetgelegenhe den op de gedeelde derde plaats. In Sint-Philipsland is het verstandig een broodtrom meltje mee te brengen. van onze verslaggever OOSTBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben hun goedkeuring verleend aan de voorwaarden waaonder de middel bare scholen Oostdijke en 't Zwin in Oost burg willen fuseren. Gs hebben in de ontwerpstatuten van de nieuwe stichting die de twee scholen gaat besturen geen beletsels gevonden die een samengaan in de weg staan. Het provincie bestuur concludeert dat de bestuurssamen stelling van de nieuwe stichting zodanig is, dat gesproken kan worden van een evenre dige vertegenwoordiging van de bevolking slagen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het door schoolleiders van opehbare scho len in de regio geopperde bezwaar dat er in het bestuur geen mensen zitting hebben die door het gemeentebestuur zijn aangewezen, wordt door het college van gs als niet rele vant aangemerkt, omdat er sprake is van een fusie van twee bijzondere scholen. Het standpunt van gs is verzonden aan het schoolbesturen en de Vereniging voor Openbaar Onderwijs die bezwaren had ge maakt tegen de. ontwerpstatuten. ting PZZ de druk op de ketel te houden, kondigen gs aan dat ze hun visie zullen overbrengen aan de staatssecretaris. van een medewerker DEN HAAG - De Nederlandse fabrikant van windturbines Nedwind Rhenen bv wil niet dat een Deense concurrent de negenentwintig turbines voor het windpark aan de Kreekrak- sluis mag leveren. Daarom eiste advocaat O. van Nispen tot Sevenaer dinsdag in kort geding voor de vice-presi dent van de Haagse rechtbank, mr J. Holtrop. dat Nedwind als nog de levering van de turbines krijgt toegewezen. Nedwind zegt dat het grote financiële schade lijdt als de opdracht voor de windturbines door het Deense bedrijf uitgevoerd wordt. Het be drijf is voor zijn opdrachten hoofdzakelijk aangewezen op Nederlandse energiebedrijven. Deze bedrijven zijn volgens Ned wind op basis van een overeen komst uit 1991 verplicht mee te werken aan de ontwikkeling van Nederlandse windturbines. De ze aanpak zou erop gericht zijn dat leveranciers zekerheid krij gen over de afzet gedurende en kele jaren. Gezien deze overeen komst zou voor de Kreekrak- sluis geen buitenlandse produ cent met de levering mogen wor den belast. Deltan De gedaagden in het kort ge ding, Kreekraksluis bv en haar aandeelhouders de Delta Nuts bedrijven (Deltan) en de PGEM Energiemaatschappij in Arn hem weerspreken echter dat zij contractuele verplichtingen ten aanzien van Nedwind hebben. Een vierde gedaagde, de ting Windplan in Arnhem, wel een mantelovereenko met Nedwind te hebben om nd gebruik van windenergie in derland te bevorderen, overeenkomst zou echter tot doel hebben om Nedst*" van opdrachten te voorziene ref vrije concurrentie te beper'. val Volgens advocate mr Feije; beert Nedwind de stich ai Windplan te gebruiken omi contractuele verplichtingen aanzien van de Deense open te breken. Volgens advocaat mr P. Eij gel is het Nedwind vanaf hei gin af duidelijk geweest da haf moest concurreren met twee old dere gegadigden. Bij de sele euv heeft Kreekraksluis bv de nes vooral beoordeeld naai prijs/prestatieverhouding er. oett betrouwbaarheid van de pro icie cent. Daarbij bleek Neds me: minder gunstig uit de bus te men. Uiteindelijk kan het Dt se bedrijf de opdracht, waan ;sc£ dertig miljoen gulden gens d o is, een miljoen gulden goeóovii per uitvoeren. Een tweede nadeel van de ofi> van Nedwind was dat dit bei cidi niet in staat zou zijn de negei reit twintig turbines voor het van het jaar te plaatsen. wLv park Kreekraksluis zegt in: n ir dels contractueel aan het Di se bedrijf gebonden te zijn.D ld door zou het onmogelijk ziji spri opdracht alsnog aan Nedwn gunnen. De vice-president doet vol(pün de week woensdag uitspraa! n_ 1D1 I IP idei pr bic van onze verslaggever MIDDELBURG - De stichting Centrale voor Jeugd- en Jonge renwerk in West-Zeeuwsch- Vlaanderen en het Steunpunt Opbouwwerk Meetjesland in Eeklo gaan samen een project leefbaarheid kleine kernen uit voeren. Dat gebeurt in het ka der van de Euregio Schelde mond. De gemeenten in het grensgebied en de provincies Zeeland en Oost- en West- Vlaanderen dragen eraan bij. De samenwerking van de Neder landse en de Vlaamse welzijns organisatie richt zich voorname lijk op de situatie van jeugd en jongeren in de vele dorpen van het grensgebied. Het project plan 'Samen op weg naai- een grensoverschrijdende aanpak gericht op het verbeteren van de leefbaarheid in kleine kernen' richt zich op de plattelands- jeugd. Getracht wordt het woonklimaat en het sociale kli maat waarin jeugd en jongeren opgroeien, zodanig vorm te ge ven dat de kwaliteit van de dage lijkse leefomgeving wordt verbe terd en dat zij ook zelf een hand je helpen aan die verbetering. Aanzet tot het project vormt het zogenaamde Grabbelpasplan, dat bestaat uit de organisatie van allerlei activiteiten voor Verdachte van inbraak gepakt VLISSINGEN - De Vlissingse politie heeft zondag een 26-jari- ge inwoner van die stad aange houden op verdenking van een poging tot inbraak in een foto zaak aan de Lange Zelke in Vlis singen. De man wordt verder verdacht van een inbraak in een kleding zaak, waarbij enkele leren jassen werden buit gemaakt, en van een poging tot inbraak in dezelf de winkel. De jassen zijn niet te ruggevonden. De Vlissinger zit nog vast op het politiebureau. Het onderzoek gaat nog verder. jeugd en jongeren in de da- van het grensgebied tijden schoolvakanties. Doel daarvan is de heers opinie te doorbreken dateri dorpen toch niets valt te bel: en dat het dus niet nodig isc voor steevast naar een plaats uit te wijken. Hie worden tevens plaatselijke enigingen en ondernemers s muleerd initiatieven te ont] en. Achterliggende gedacli een en ander is dat same king ontstaat en dat derg activiteiten niet tot de stJC. vakanties beperkt blijven. |j(, Andere onderdelen zijn dec nisatie van technische proje voor meisjes in de leeftijd v« tot 12 jaar en projecten dï jongens en meisjes van 14tc met 16 j aai- economisch zeil! diger helpen maken en beli staat voor zichzelf te zorgen Tie Wissenkerke wijst bezwaren vergunning Intree af van onze verslaggeefster KAMPERLAND - De gemö ieul Wissenkerke heeft het Kam irl landse aluminiumverwerki ied bedrijf Intree opnieuw een derwetvergunning verle Bern Een bezwaarschrift van l-n omwonenden is verworpen gaan hoogstwaarscliiji hiertegen in beroep bij de E Koo: van State. Het drietal eist scherpere e regelen tegen geluidsove Ove van het bedrijf. De omwone: in voeren al jaren actie teger all tree. Zij vinden dat de mg niumverwerker teveel b iwi maakt en willen dat er ee:f (ie luidswerende wal wordt plaatst om de problemen i lossen. Door in beroep te bij de Raad van State kond; pr omwonenden tot twee maif r een hinderwetvergunning Intree van tafel vegen. isul redi lert ïta van onze verslaggever MIDDELBURG - Transportbe drijven krijgen tijdens de ko mende stremming van het veer Kruiningen-Perkpolder geen voorrang op het veer Vlissin- gen-Breskens. Transport en Lo gistiek Nederland, de onderne mersorganisatie voor het goe derenvervoer, had hierom ge vraagd. Het dagelijks provin ciebestuur wijst het verzoek af. In beginsel komen voor voor rang alleen in aanmerking per sonen die om gezondheidsrede nen niet langer dan strikt nood zakelijk onderweg mogen zijn en overheidsinstanties - zoals politie en explosievenoprui mingsdienst - bij spoedeisende klussen. Het veer Kruiningen-Perkpol der is van 21 tot 31 augustus ge stremd. Transport en Logistiek wil met name voorrang voor spe ciale auto's die transportbedrijf Scheerders uit Vogelwaard: bruikt voor de distributie veevoeders naar fokkerijf Zeeuwsch-Vlaanderen. MeiJ gelijke combinaties mag in Nederland gereden w zodat Scheerders straks is] gewezen op Vlissingei kens. De stremming lever naast extra kilometers ooS] verlies op (vier uur per en daardoor dreigt de vee derlevering in Zeeuwsch-' deren in gevaar te komen Het dagelijks provincie!»' heeft weliswaar begrip vo: positie waarin Scheerders] te verkeren, maar de betë die in het geding zijn word* zijnde van economische i aangemerkt en dat be$ geen voorrang. „De onderi zal moeten kiezen tussï bruikmaking van het veer singen-Breskens of, ,r| t zwaar beladen, de verbt via België." van onze verslaggever MIDDELBURG - Liefhebbers van plaatjes uit de oude doos kunnen tot 1 september hun hart ophalen in de Zeeuwse biblio theek in Middelburg. In de hal van de bibliotheek hangen en kele tientallen foto's van Walcherse schoolklassen uit vroeger jaren. De oudste dateren van 1900 en tonen schoolklassen uit Meliskerke en Arnemuiden. De foto's maken deel uit van de tentoonstelling Ouderen en Edu catie. een samenwerkingsproject van de Stichtingen Welzijn Ouderen platteland Walcheren en Middelburg, de Zeeuwse bi bliotheek en het Regionaal Eductief Centrum Walcheren. De expositie bevat naast oude foto's vier portretten van oudere Walcherenaren. Bovendien kunnen geïnteresseerden uitgebreid grasduinen in voorlichtingsmateriaal over ouderen en educatie en brochures over cursussen op allerlei terrein. Naast de expositie Ouderen en Educatie krijgen 22 Zeeuwse or ganisaties bij toerbeurt de kans hun activiteiten te tonen die zij voor ouderen organiseren. De diverse stichtingen Welzijn Oude ren en de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen komen aan bod. Ook het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschap pen is regelmatig aanwezig, evenals Humanitas Walcheren en de stichting Basiseducatie en de GGD. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de Zeeuwse bibliotheek. De toegang is vrij. Wel moeten voor het concert van het Zeeuws Seniorenorkest op woensdag 1 septem ber en voor de in 1936 in Zeeland opgenomen speelfilm Lentelied kaartjes worden besteld bij de balie van de Zeeuwse bibliotheek. msmmrnm Tientallen foto's van Walcherse schoolklassen uit vroeger jaren zijn te bezichtigen in de hal van de Zeeuwse Bibliotheek. Oreel foto Ruben

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 8