loop na schuldbekentenis Japan PZC PZC rincen wil via Kooijmans och visum voor Nederland Jeltsin: Rusland wacht hete herfst Antwerpen verliest laatste werf voor eparatie schepen Vijf gewonden door omvallende boom artij radio-actief nik poeder is uit itouwen afkomstig Druk op Karadzic om bergen bij Sarajevo te ontruimen Paleis: koning Albert lijdt niet aan ziekte binnen- en buitenland Vernier Hosokawa erkent misdaden tijdens 'foute oorlog' WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 EN HAAG (GPD) - „Nog nooit jcft Japan zo'n duidelijke ver- Haring over zijn rol in de Twee- Wereldoorlog afgelegd. Het hoopgevend en opent per- icclieven." Voorzitter Sjoerd jprévan de Stichting Japanse rcschulden (JES) is blij met de Verklaring van de nieuwe pre- jer Morihiro Hosokawa. Ja- jn gaf dinsdag v r het eerst iciilijh toe dat het een 'agres- eve en foute oorlog' heeft ge- ierd waarbij oorlogsmisda- m zijn gepleegd. psokawa zei gisteren tijdens 'm persconferentie dat zijn jandag aangetreden nieuwe alitieregering zich beraadt er manieren om verontschul- aan te bieden voor de agressie en oorlogsmis- den tijdens de invasie van lina. 04! fij zijn er blij mee", aldus La- die de verklaring als een ap in de goede richting ziet. og deze week zal JES in een ief aan Hosokawa gewag ma li van haar tevredenheid, jar, zo relativeert Lapré, de woorden moeten nu door daden worden gevolgd. „Japan moet aan drie verlangens voldoen en daar houden wij aan vast. In de eerste plaats een openlijke spijt betuiging voor het wereldforum, ten tweede het bekennen van schuld voor de gepleegde misda den en ten derde een financiële compensatie voor de slachtof fers of nabestaanden." Moedig Eerder deze maand baarde Ja pan ook al opzien door te erken nen dat in de oorlog honderddui zenden meisjes en vrouwen op georganiseeerde wijze door het leger tot prostitutie werden ge dwongen. Ook Nederland kent tientallen van deze 'troostmeis jes'. In een reactie op de opmer kelijke koerswijziging van de Ja panse regering zegt één van hen, de nii 70-jarige Jeanne Ruff- O'Herne, de ommezwaai 'moe dig' te vinden. „Ik ben blij met de nieuwe generatie politici, ik ben ze dankbaar voor deze moei lijke stap. We wachten nu op de volgende en ik heb er vertrou wen in dat ook die nog komt." Lapré en Ruff benadrukken dat Japan graag vooraanstaande in ternationale posities wil bekle den, zoals het lidmaatschap van de Veiligheidsraad. Dat kan al leen. zo vinden beiden, als Japan eerst zijn geweten over het oor logsverleden zuivert. „Japan moet zelf ook de pijn voelen wat het ons heeft aangedaan." Lapré maakte gisteren ook be kend dat deze en volgende week bestuursleden van de Stichting opnieuw in Genève voor een subcommissie van de VN voor de mensenrechten hun zaak be pleiten. Eind volgende maand komen Japanse advocaten over om de mogelijkheden te bespre ken in Tokio een proces tegen de Japanse staat aan te spannen. Tenslotte houdt de Stichting, die de belangen van 150.000 ex- gelnterneerden behartigt, op 2 september, de dag waarop Ja pan 48 jaar geleden de capitula tie-voorwaarden tekende, een [USSEL (ANP) - De laatste rf voor scheepsreparaties obï (werpen, „Antwerp Shipre- jrs", heeft dinsdag bekendge- akt met zijn activiteiten te ppen. Volgens algemeen dï- teur Frans Roos van het be- tol ijf, dat drie jaar geleden door Ati men Shipyards werd overge- men en toen nog Mercantile 4,01 jiiard heette, is voortzetting- de scheepswerf financieel jtlanger verantwoord. onderneming werken cir- 600 mensen. Volgens een rdvoerder van de vakbond ^{BW-metaal wordt momenteel por het personeel vergaderd er mogelijke acties voor het houd van de werkgelegen- 2/ 20. )edirectie van Antwerp Shipre- tairs noemt de scherpe negatie- ontwikkeling in de reparatie- - |torsinds het laatste kwartaal vorig jaar als belangrijkste Tot die tijd was er nog sprake van een opgaande lijn. Nadien is het echter steeds dui delijker geworden dat opbreng sten en kosten niet meer met el kaar in evenwicht waren te bren gen, aldus de directie. Die nega tieve ontwikkeling is niet alleen veroorzaakt door de verslechte ring van de situatie in de scheep vaart in zijn algemeenheid maar ook door de ontwrichtende wer king op het prijsniveau van re- paratiewerven in lagelonenlan den, stelt Roos. Voor de vakbond, het personeel en het stadsbestuur van Antwer pen kwam de mededeling van de directie als een onaangename verrassing. Volgens het gemeen tebestuur ligt het echter niet voor de hand dat de stad zich snel met de zaak zal gaan be moeien aangezien het om een puur particulier bedrijf gaat en de stad bovendien geen midde len heeft om financieel bij te springen. fe ;g| pjNs Personeel van de hulpdiensten bezig met het opruimen van de omgevallen boom. foto Emiel van Lint/GPD AMSTERDAM (ANP/GPD) - Door een omvallende boom zijn dinsdag in Amsterdam vijf mensen gewond geraakt. Een 30-jarige vrouw en haar acht maanden oude zoontje zijn opgenomen in een zieken huis. De situatie van de baby is kritiek, zijn moeder liep een gebroken ruggewervel op. Het ongeluk gebeurde in de Eerste Constantijn Huygens- straat. De dertig meter hoge boom kwam terecht op de juist passerende auto waarin de vrouw en de baby zaten. De vader, die voorin zat, bleef on gedeerd. Een 73-jarige vrouw die voor de vallende boom wegrende struikelde over een verkeersdrempel en liep een gebroken heup op. Ook twee voorbijkomende fietsers raak ten licht gewond, maar kon den na behandeling door een huisarts naar huis. Een tweede voorbijkomende auto werd eveneens vol getroffen, maar de inzittenden bleven onge deerd doordat een partij bouwplaten op het dak de schok brak. De vallende boom veroorzaakte een enorme ra vage. De iep viel dwars over de straat en sleurde de bovenlei ding van de tram met zich mee. De verankering van de bovenleiding werd uit de muur van een tegenoverliggend pand getrokken. Politie en hulpdiensten rukten uit met groot materieel. Politiekraan- wagens tilden de stam op, waarna de slachtoffers uit de auto konden worden gehaald. Het verkeer raakte in de wijde omgeving tot laat in de mid dag ontregeld. De oorzaak van het ongeval is nog niet be kend, maar de politie ver moedt dat de iep in de kern van de stam was aangetast. rau NÈVE (ANP) - Het verleden ift „Poncke" Princen achter- jen. Mede omdat hij in 1948 trieerde en zich aansloot bij llndonesische verzet heeft de derlandse ambassade in Ja- la hem een visum gewei- (1, Princen wil hierover een moeting" hebben met minis- Kooijmans, zo liet hij het IP dinsdag vanuit Genève ten. it is beroerd dat deze zaak tens weer boven komt. Ik wil graag met Kooijmans over eken", zegt de 67-jarige Prin- i. die de minister „een kwali- smens" noemt. Nederland zich minder door het verle- A den moeten laten leiden, maar tonen dat het voor de mensen rechten staat. „Ik heb een speciale relatie met Kooijmans, juist op het gebied van de mensenrechten. Toen hij twee jaar geleden als rapporteur van de Verenigde Naties in Indo nesië was, heb ik hem op de hoogte gebracht van de gebeur tenissen in Oost-Tim or" (waar het leger in 1991 tientallen men sen doodschoot bij een betoging voor de onafhankelijkheid). Hetzelfde jaar had Princen in Ja karta een officiële ontmoeting- met minister Pronk voor ont wikkelingssamenwerking. Dit schoot oud-Indiëgangers in het verkeerde keelgat, omdat zij dit als een vorm van rehabilitatie zagen. De weigering kwam daarom als een schok en een teleurstelling- voor Princen, die in Nederland voor het eerst zijn kleinkinderen hoopte te zien. Het visum werd hem om dezelfde redenen als in 1980 geweigerd: zijn desertie, zijn deelname aan militaire ac ties aan Indonesische kant waarbij Nederlandse soldaten omkwamen, en het feit dat hij zich bij een bezoek in 1978 niet aan" de afspraak zou hebben ge houden om geen politieke uit spraken te doen. Bedreiging [onze correspondent) AKA - De grote partij lioactief melkpoeder die in Bengaalse haven Chittagong lerschept is, blijkt niet in Ne- land geproduceerd, maar in 'Uwen. Handelssecretaris •R C. Buffinga van de Neder- öse ambassade in Bangla- orlogsgraven anadezen smeurd WEGEN (ANP) - Bijna hon- dgrafzerken op de Canadese raafplaats in Nijmegen zijn de nacht van maandag op S(lag besmeurd met racisti dekens en leuzen, begraafplaats telt enkele Jo' derden graven van Canade se in de Tweede Wereldoor- 0m het leven gekomen zijn. "Uzen en tekens, onder an- „Auslander Raus", „Dood ran" en hakenkruizen wer- Snsdagmorgen ontdekt en waarschijnlijk 's nachts aan lucht ragraafplaats is tot de graf- ra weer schoongemaakt gesloten, Alleen bezoekers j 'an ver zij n gekomen worden J lelaten. Zo werden dinsdag- fgen Canadezen die speciaal f een graf naar Nederland gekomen, wel toegelaten, graf'was gelukkig niet be- Bkl, aldus de woordvoerder <ra politie. desh heeft dit gisteren verno men van de importeur van de 100 ton magere melkpoeder. Wel is een Nederlands handels bedrijf als exporteur bij de zaak betrokken. Het ministerie van landbouw in Den Haag weigert de naam van dit bedrijf bekend te maken om te voorkomen dat het, wellicht ten onrechte, in ver band wordt gebracht met fraude. De Algemene Inspectie Dienst (AID) onderzoekt of het handelsbedrijf zich heeft bezon digd aan strafbaar gerommel met exportpapieren. Volgens ambassadesecretaris Buffinga ontbrak in Bangladesh het vereiste certificaat dat bij uitvoer vanuit Nederland wordt afgegeven na controle door het Centraal Orgaan Zuivelkeuring in Leusden. Of de partij daad werkelijk vanuit Nederland is geëxporteerd, dan wel als Ne derlands produkt werd ver scheept, is nog niet vastgesteld. Het is mogelijk dat louter sprake was van doorvoer. In dat geval kon keuring achterwege blijven. Litouwen staat bekend als een land waar in het recente verle den onzorgvuldig is omgegaan- met nucleair materiaal. Omdat de ambtenaren in Bang ladesh een vrije dag hadden, kon Buffinga nog niet achterhalen hoe ernstig de radioactieve stra ling is en hoe hoog de autoritei ten de zaak opnemen. De kran ten in Bangladesh repten giste ren met geen woord over de af faire. Buffinga: „Dat verbaast me behoorlijk. Want, dit is iets waar de pers hier gewoonlijk gre tig bovenop springt." Op de achtergrond speelt ook de weerstand van oud-Indiëstrij- ders mee, die bedreigingen aan zijn adres zouden hebben geuit: „Hun gemoed zou in vlam schie ten als deze 'landverrader' het land zou betreden". Zijn 'oor logsmisdaden' aan de zijde van het verzet zijn inmiddels ver jaard. De geschiedenis van het verlies van Nederlands-Indië is nog steeds niet goed verwerkt, zegt Princen, „ondanks alles wat Loe de Jong erover heeft geschre ven". „De oud-strijders vinden dat zij gelijk hebben, maar ze hebben daar meegewerkt aan de onderdrukking van het Indone sische volk en jaren van hun le ven verpest. Ik vond' het fout en dat heb ik laten merken. Ik meen iets te hebben gedaan wat ik moest doen." In zijn nieuwe vaderland heeft Princen de woede van de autori teiten gewekt door zijn inzet voor de mensenrechten. Zijn paspoort werd hem in 1984 afge nomen wegens zijn werk als di recte ur van het Instituut voor de Verdediging van de Mensen rechten, maar nu kreeg hij voor het eerst toestemming om Indo nesië te verlaten. In Genève zal hij een VN-subcommissie toe spreken over de schending van de mensenrechten in Oost-Ti- mor en Atjeh. waar een afschei dingsbeweging actief is. Vervol gens wilde Princen naar Neder land op uitnodiging van een In- donesië-comité. GroenLinks vindt dat de men senrechtenactivist Princen als nog een visum voor Nederland moet krijgen. De weigering Prin cen toe te staan ons land te be zoeken, is onterecht. De Groen- Linkse volksvertegenwoordi gers Sipkes en Willems stellen dit in schriftelijke vragen aan minister Kooijmans. De twee kamerleden vinden dat de straf rechtelijke consequenties van zijn desertie inmiddels verjaard zijn". Een Bosnische Serviër ontspannen op zijn tank bij de berg Igman. GENEVE (GPD/RTR/AFP/UPI) - De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic gedreigd met „militaire escalatie in Bos nië, totale chaos en het einde van de onderhandelingen in Ge nève" als de VN het groene licht geeft voor luchtacties tegen de Serviërs in Bosnië. De interna tionale bemiddelaars hebben de druk op de Bosnische Ser viërs zich terug te trekken van twee bergen bij Sarajevo opge voerd. Zo willen ze de vredeson derhandelingen over Bosnië weer op gang krijgen. Maar on danks toezeggingen van Karad zic. ziet er niet naar uit dat zijn troepen terrein opgeven. Karadzic zei dinsdagavond dat zijn troepen, na vertrek van de berg Bjelasnica. „voor meer dan 50 procent de berg Igman heb ben verlaten, terwijl de VN-troe- pen nog niet eens ter plaatse zijn." Deze uitspraak stond evenwel haaks oft verklaringen van VN-waarnemers ter plaatse, die zeiden dat de Bosnische Ser viërs een kat-en-muis-spel spe len met de VN-militairen. -• „Zij bewegen absoluut niet. Zij doen alsof zij zich verplaatsen op het moment dat de blauwhel men naderen en nemen dan hun posities onmiddellijk weer in, zo wel op Igman als op Bjelasnica". aldus een anonieme VN-functio- naris. De Franse VN-patrouille die de manifestatie voor de Japanse ambassade in Den Haag. Ei- wordt. onder meer een petitie aangeboden waarin er bij de re gering in Tokio op wordt aange drongen haast te maken met het inwilligen van de drie eisen. „Ik haat het woord haast", aldus La pré. „maar onze achterban wordt steeds ouder." BRUSSEL (AP) - Al op de eerste dag van de regeerperiode van Albert II heeft het koninklijk paleis in Brussel geruchten de kop moeten indrukken als zou de nieuwe Belgische koning aan de ziekte van Parkinson lijden. Tijdens zijn beëdiging maandag trilde Albert II hevig met zijn hoofd en zijn handen, sympto men van de ziekte van Parkin son. Een woordvoerster van het paleis zei echter dat Albert II „door emoties was bevangen en dat er geen sprake is van wel ke ziekte dan ook, „laat staan een aandoening van het zenuw stelsel". Nu Paola koningin is. wordt ook het lied 'Dolce Paola' van Ada- mo na dertig jaar opnieuw uitge bracht. In de jaren zestig deden hardnekkige geruchten de ron de als zou Adamo. de van Ita liaanse alkomst stammende zanger van het Belgische levens lied. met de in Italië geboren Pa ola een romantische verhouding hebben, iets wat hij altijd ont kend heeft. MOSKOU (AFP/DPA/RTR) - De Russische president Boris Jelt sin wil nog voor de winter de machtstrijd in Rusland beëin digd zien. Hij zei dinsdag dat Rusland „een hete september maand" te wachten staat. De Russische pers heeft hard nekkig bericht dat zijn rege ringsmacht, in een crisis is ge raakt, maar Jeltsin beloofde dat september „een maand van ge vechten wordt, een maand waar in talrijke kwesties geregeld zul len worden, zoals die van de grondwet, de verkiezingen en uiteindelijk de macht in Rus land." Jeltsin sprak met journa listen na afloop van een bijeen komst van de Presidentiële Raad in het Kremlin. De Russische president wil zijn Grondwetgevende Vergadering weer bijeenroepen om definitief de ontwerp-grondwet goed te keuren. De Vergadering bestaat uit benoemde leden, vertegen woordigers van politieke groe peringen. deelrepublieken en re gio's, die de ontwerp-grondwet in juli in principe goedkeurden. Sommige regio's vertragen evenwel de beslissingen van de Vergadering om zo meer conces sies af te dwingen. Jeltsin wil zo snel mogelijk par lementsverkiezingen houden voor een nieuw parlement dat hem minder vijandig gezind is dan het huidige, van de Sovjetu nie geërfde parlement. Zijn poli tieke aartsrivaal, parlements voorzitter Roeslan Chasboela- tov, noemde dinsdag ten over staan van een voornamelijk mi litair gehoor Jeltsins regering „niet bij machte het land te rege ren." Dinsdag werd ook bekend dat de nieuwe secretaris van de Veilig heidsraad voor Rusland, maar schalk Jevgeni Sjaposjnikov. bij president Jeltsin zijn ontslag heeft ingediend. De hervor mingsgezinde maarschalk, voor heen opperbevelhebber van de GOS-strijdkraehten. werd pas deze zomer door Jeltsin be noemd, maar het behoudende parlement heeft geweigerd de benoeming te bekrachtigen. Sommige afgevaardigden zei den dat Sjaposjnikov „de belan gen van Rusland had verraden." De Nationale Veiligheidsraad, werd in april 1992 door Jeltsin in gesteld. De aanvankelijke in vloed die deze instelling had is nu echter tanende waardoor zij meer een adviesorgaan is gewor den. Record van 50 miljoen voor Hartstichting UTRECHT (ANP) - De Neder landse hartstichting heeft vorig jaar voor het eerst in haar be staan meer dan 50 miljoen gul den bijeengebracht. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1992. Het leeuwedeel van de inkom sten ui t onder meer collecte, giro- inzamel ing en erfenissen is be steed aan wetenschappelijk on derzoek (24,2 miljoen). Van de 223 aanvragen werden 56 onder zoeken gefinancierd. Aan ge zondheidsvoorlichting en pa tiëntenzorg besteedde de stich ting in 1992 totaal 18,4 miljoen. Het restant ging op aan organi satie en fondsenwerving (8.9 mil joen) en huisvesting (1,3 mil joen). Hart- en vaatziekten zijn in Ne derland de voornaamste dood soorzaak. Jaarlijks overlijden er ongeveer 52,000 mensen aan. Cocaïnelijn opgerold in Spijkenisse SPIJKENISSE (ANP) - Met een inval op drie adressen in Spij kenisse en de arrestatie van ne gen verdachten - op vrijdag 6 augustus - heeft de politie van die stad een drugslijn tussen Curasao en Nederland opge rold. Bij de huiszoekingen werd in totaal 14 kilo zuivere cocaïne in beslaggenomen, die een han delswaarde van 3 miljoen gul den vertegenwoordigde. Dat heeft de politie van Spijkenisse dinsdag bekendgemaakt. De aanhoudingen en invallen gebeurden naar aanleiding van een telefonische melding van de douanerecherche op Schiphol. Die waarschuwde dat een aantal verdachte postpakketten op weg waren naar Spijkenisse. Bij de invallen werden twee kilo co caïne gevonden. Bij nadere be schouwing van de postpakket ten, waarin pannen werden ver zonden, bleek de cocaïne ver stopt in dubbele zijwanden. Jacht zinkt bij Terschelling TERSCHELLING (ANP) - Ten zuiden van Terschelling is dins dagmiddag hel zeiljacht „Vi king" uil Roden gezonken. Het schip kwam door de harde wind in moeilijkheden. De negen opvarenden zijn van boord gehaald door het ber gingsvaartuig Rij ff van Ter schelling. Twee van hen moes ten zich onder doktersbehande ling stellen, maar hun verwon dingen waren volgens een poli tiewoordvoerder niet ernstig. Op de Waddenzee stond gisteren windkracht zeven, met uitschie ters van acht. fotoEnricMarti/EP/5 Igman moet verkennen, maakte dinsdagmiddag ook melding van verwarrende troepenbewe gingen van de Serviërs. „We we ten niet of zij met; de terugtrek king zijn begonnen of dat het gaat om een versterking van hun posities." Andere VN-func.tionarissen zei den dat de Serviërs nog wel de gelijk troepen hebben aan de voet van de Bjelasnica. President Izetbegovic, ditmaal met duidelijke instemming van de bemiddelaars Owen en Stol- tenberg, stelt de ontruiming nog steeds als voorwaarde voor een hervatting over het overleg ovei de ontmanteling zijn land in drie etnische staten. Directie: K. Scherphuis. W F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar: A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94, Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes. Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: ServicepuntBoekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur: in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75. automatische afschrijving 82.00. franco per post 105,00; per maand 29,00. automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319.00: jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2.00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet, btw). Postrek.nr.: 3754316 tn.v. PZC ab.rek. Vlissingen, Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3