ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN ieuwe acties schippers dreigen Hulporganisatie: Westen moet meer gewonden Bosnië helpen Politie blokkeert garage ministerie Bonden boycotten overleg Beurzen in hele land platgelegd Iviseur van Clinton ileegde zelfmoord bestand gewonde Irma uit larajevo nog onzeker Pc-verkoper Tandon in Benelux failliet Proefabonnement Levens- gevaarlij'k pel met oorlogstuig ■V ■MtaBt 1SHINGTON (AFP/REU- iR) - Een juridisch adviseur de Amerikaanse president 1 Clinton heeft zelfmoord ge- De 48-jarige Vince Fos- een jeugdvriend van de pre ien!, liet een brief achter irin hij zijn motieven ken- maakte. Foster achtte lizelf niet geschikt voor zijn die in het openbare leven in shington. Dat is dinsdag lor de politie in Washington kendgemaakt. ;ens Foster was Washington toordbij uitstek waar mensen .UKfet als een sport beschouwen :XSI lelkaar te vernietigen. Uit het jtie-onderzoek bleek niet dat werd gechanteerd of op een andere manier onder druk stond. Politiechef Robert Lang- ston omschreef de Witte Huis medewerker als een depressieve man die voortdurend inzat over zijn werk. Foster had eerder toegegeven dat de fouten die hij maakte, voortkwamen uit onwetendheid en onervarenheid. Foster maak te met een pistoolschot een ein de aan zijn leven. Foster groeide samen met Bill Clinton in de Amerikaanse staat Arkansas op en werd later partner in het ad vocatenbureau van Hillary Clin ton. In het Witte Huis speelde hij een vooraanstaande rol in de reeks stuntelige benoemingen op ministeriële posten. nonze verslaggevers ITTERDAM/DEN HAAG/ ÏRNEUZEN - De boze schip- rs beraden zich op nieuwe ac- s nu het binnenvaartconflict nsdag weer in een impasse is raakt. Uit woede over het uit- idigen van „verraders" bij het rste gesprek over de marktor- njng van de vaart op België Frankrijk, gooiden de schip- rs dinsdagmiddag vanaf twee ir alle negentien beurzen, aaronder Terneuzen, plat. trder op de dag besloten de dppersbonden ASV en ONS, e het overgrote deel van de hippers vertegenwoordigen, de Vereniging Toerbeurt auw welkom aus in Jamaica NGSTON (RTR) - Op de eer van zijn zestigste bui- nlandse reis moest paus Jo nnes Paulus II hef stellen zon- gebruikelijke juichende tnigten. In de nacht van inndag op dinsdag (maandag- ildag plaatselijke tijd) werd paus bij zijn aankomst in Ja- licaslechts verwelkomd door jeringsleiders en diploma- mrdat de paus op het vliegveld n Kingston landde, hadden jenstanders van het pausbe- zijn hoofd en het woord elkom' van een groot aanplak- en groep die zichzelf 'leken Kir religieuze vrijheid' noemt, >e(t geprotesteerd tegen de omst van de paus middels inbare bijeenkomsten en ad- enties in de krant, waarbij raerd gewezen dat de rooms- iMieke Kerk van plan is de féSite gaan domineren. Noord-Zuid al tot een boycot van het overleg. De protesterende schippers wil len niet aan tafel met de Duw- bakkenvereniging en de Federa tie van Schippersbonden. De eerste partij verwijten zij het wegroven van lading van de schippersbeurs, de tweede een gebrek aan solidariteit. Actielei der en ONSwoorzitter Nico Seine: „Met de veroorzakers van dit conflict willen we geen zaken doen," Minister Maij vindt daar entegen dat een oplossing van het conflict alleen kan worden bereikt in gesprekken tussen al le betrokken partijen. Het gesprek in Den Haag ging zonder de wegblijvers door. On der leiding van de directeur-ge neraal Vervoer van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat, ir B. Westerduin, schoof een groot aantal partijen aan tafel: de ver ladersorganisatie EVO, de expe diteurs (Fenex), de vereniging van makelaars in de graanhan del en de gewraakte duwvaart- vereniging. Van schipperszijde kwamen, be halve de door veel schippers ge hate federatie, ook het Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnen vaart (vooral rederijen) èn de christelijke schippersbond CBOB naar het Promenadeho tel. De CBOB heeft vier weken zij aan zij gestaan met de actie voerders. maar vaart sindsdien een gematigder koers. Oproep Voorzitter Westerduin deed na mens minister Maij en alle wel aanwezige partijen een nieuwe oproep aan de wegblijvers om toch mee te doen. Hij nodigde hen uit om net als de overige ge sprekspartners binnen twee da gen suggesties te doen voor een onderhandelingsagenda en een onafhankelijk voorzitter. Wes terduin zei „met belangstelling" naar de adviezen van de schip pers uit te zien, maar waar schuwde dat onwettige acties achterwege moeten blijven. Actiecoördinator Jan Ardon verklaarde na de oproep dat overleg met de federatie en de duwvaartvèreniging onbe spreekbaar blijft. De actielei ding bespreekt nog hoe de druk op het ministerie kan worden verhoogd. De schippers nemen het Maij kwalijk dat zij vorige week in een brief aan de Tweede Kamer over het Plan-Biesheu vel nog spreekt over een beperkt aantal betrokkenen, maar dat zij in de uitnodiging voor het convenant de groep deelnemers heeft verruimd. Zaterdag besloot een meerder heid van de schippers op een emotionele vergadering in Ahoy de acties drie maanden op te schorten. Dit in afwachting van de resultaten van gesprekken met de overheid en de verladers. Een harde kern was daar woe dend over. Nu het conflict weer muurvast zit, is de kans groot dat de schippers voortijdig weer in opstand komen. Jan Ardon zegt dat de actiebe reidheid nog steeds groot is. „Kijk maar hoe snel we weer alle beurzen plat hadden." Hij waagt zich niet aan voorspellingen over wat nog op de actielokaties wordt uitgebroed. Op de. Terneuzense beurs werd het niet aannemen van lading dinsdagmiddag door de onge veer tachtig aanwezige schip pers beschouwd als een 'prikac- tie'. De meeste schippers gingen er van uit dat er vanmorgen, woensdag, gewoon opnieuw vrachten op de borden verschij nen. Zes 'Terneuzense' binnenschip pers haalden dinsdagmorgen een vrachtje binnen. Voor dins dagmiddag stond overigens vóór het platgooien van de beurs slechts één vracht op de rol. Bij de Terneuzense beurs staan nu nog 120 schippers ingeschreven om lading in te nemen Het beleidsteam dat in Terneu zen was geformeerd om de schip- persacties zoveel mogelijk langs legale banen te leiden, is dins dagmorgen ontbonden. Moch ten de schippers de komende da gen opnieuw tot acties overgaan dan kunnen de vertegenwoordi gers van gemeente, politie en rijkswaterstaat direct weer bij elkaar komen, verklaarde (voor malig) woordvoerder O. Vos- veld. Adres; Postcode:Plaats; Handtekening; In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 *Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant Actievoerende politiemensen versperren de toegang tot de parkeergarage van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. fotoToussaintKluiters/ANP DEN HAAG (ANP) - De acties van de poli tie worden harder als er geen goed cao- bod op tafel komt, aldus de Nederlandse Politiebond (NPB). De Algemeen Christe lijke Politiebond (ACP) daarentegen ziet de blokkade van de parkeergarage van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie dinsdag in Den Haag voorlopig als laatste actie. Ongeveer dertig politiemensen blokkeer- den 's ochtends van acht tot tien uur door I] middel van houten stellages de twee in gangen van de garage. Slechts een enkele f ambtenaar van de ministeries meldde zich daar tijdens de blokkade. Overigens lieten de ministeries tot half acht de gara ge open en sloten toen zelf de deuren. De actie was van te voren aangekondigd, en ambtenaren waren opgeroepen met het openbaar vervoer te komen. Wie toch nog met de auto kwam kon die kwijt bij het ministerie van vrom. H. van Duijn van de NPB zei dat er over „drie a vier weken meer kan gebeuren". Acties worden volgens hem dan niet meer aangekondigd. Als er geen goed bod komt en de leden willen doorgaan met actievoe ren, komen er volgens hem onaangekon digde blokkades waar „iedereen in het ka binet last van kan krijgen." De acties zul len het publiek niet treffen. Voorzitter Kruizinga van de ACP wil het woord hardere actie niet in de mond ne men. „Er zit een bod aan te komen. Het duurt alleen wat lang." De voorzitter verwacht dat de leden er voor zullen kiezen een com promis te bereiken. Als de NPB daar an ders over denkt en doorgaat met actievoe ren. kan het tot een breuk komen. Begin september raadplegen de bonden de le den. iter weer regen. Ifoenemende bewolking, in de middag ijierioden met regen. De zuidwesten Lind neemt toe naar krachtig tot hard. Maximumtemperatuur 20 graden. J36e jaargang no. 187 Lensdag 11 augustus 1993 MINDEN (RTR) - Het gewonde itjarige meisje Irma dat aandag voor medische behan- ling vanuit Sarajevo naar oot-Brittannië is overge- acht, blijkt ook hersenvlies- tsteking te hebben. Ze heeft Mer aan de ontsteking geen rsenletsel overgehouden. Dat •bben artsen dinsdag gezegd. limrgen hebben haar in de tot van maandag op dinsdag opereerd om vocht uit de her- senen te verwijderen. Tevens werden granaatsplinters uit de ruggegraat gehaald. Het kan nog enige weken duren voor de artsen kunnen bepalen of Irma blijvend letsel oploopt als gevolg van de infectiewond in haar rug. Het 5-jarige meisje werd tien dagen geleden in Sara jevo getroffen door de splinters van een Servische mortiergra naat, die haar moeder op slag doodde. Hoofdprijs Het Middelburgse echtpaar Kees en Ineke Geertse heeft gis teravond een ton gewonnen in de Staatsloterijshoiv van Vero nica. Bij de uitzending verorber den vijftig buurtbewoners met veel smaak de mosselen die het koppel heeft moeten vangen om mee te mo- 1 gen meedoen. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse vestiging Tandon Computer Benelux van de oor spronkelijk Amerikaanse fabri kant van personal computers Tandon is failliet verklaard. Di recteur H.J. Klaverstijn vroeg zelf het faillissement aan nadat Tandon in Nederland en België door het ineenzakken van de verkoop in moeilijkheden was gekomen. Ook kreeg de Bene- lux-organisatie weinig steun meer van de noodlijdende Ame rikaanse moedermaatschappij. Voor 21 mensen wordt gedwon gen ontslag aangevraagd. In de Benelux zijn er zo'n vijftig- tot zestigduizend Tandon-compu ters geïnstalleerd. De positie van het computer- merk kwam in moeilijkheden na stunt-acties van verscheidene grote, vooral Amerikaanse pro ducenten. Onlangs maakte het onderzoeksbureau IDC bekend dat in het afgelopen jaar de prij zen in Nederland binnen Europa het sterkst waren gedaald. In 1992 zakten de verkoopprijzen van pe's met gemiddeld 21 pro cent. Dit jaar zal er volgens IDC „enig herstel" te zien zijn. Wie een Tandon-computer heeft gekocht, kan zich zorgen gaan maken over de garantie. De si tuatie op het het gebied van ser vice is „vooralsnog onzeker". Er wordt met Digital onderhandeld over een garantie. Advertentie vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam; [Van onze verslaggeefster BORSSELE/DISHOEK - Le- _LJvensgevaarlijk, noemt de Ex plosieven Opruimingsdienst tol gedrag van drie jongens die twee weken geleden in de duinen bij Dishoek een enor- We hoeveelheid munitie had den ontdekt. Een deel van de Fanaten, mijnen en spring stof brachten zij naar een schuur in Borssele om er mee to 'spelen'. zie ook pagina 9 DEN HAAG (GPD) - Nederland- se hulporganisaties zijn blij dat de zwaargewonde Irma Hadzi- muratovic in een Brits zieken huis wordt behandeld, maar menen dat het westen veel meer kan doen dan hulp bieden aan dit ene Bosnische meisje. „Als Nederland twee beren uit Bos nië kan redden, gaat dat ook op voor zwaargewonde patiën ten", zegt de organisatie Artsen zonder Grenzen. Tal van bu reaucratische hobbels beletten echter het snel overbrengen van patiënten uit Bosnië. Volgens Artsen zonder Grenzen zijn er in de Bosnische hoofdstad Sarajevo alleen al dertig patiën ten die in het buitenland moeten worden behandeld. Voor de rest van Bosnië durft de organisatie zich niet aan een schatting te wagen, de toestand is te onover zichtelijk. Woordvoerder S. Pie- ters: „Voor evacuaties hanteren wij een aantal criteria, afkom stig van de Verenigde Naties. De patiënt moet in levensgevaar verkeren en de medische moge lijkheden ter plaatse moeten on toereikend zijn. Wij onderzoe ken of die dertig mensen aan de criteria voldoen." Zodra de noodzaak van evacua tie is vastgesteld, gaat de VN-or- ganisatie voor de vluchtelingen.' de UNHCR, aan het werk. Deze organisatie regelt het transport naar het buitenland en verzorgt de opvang in een voldoende uit gerust ziekenhuis. Een UNHCR- woordvoerster: „De patiënten die wij moeten evacueren zijn al de schrijnendste gevallen. Bo vendien moeten zij vervoerbaar zijn in zeer moeilijke omstandig heden. Zij worden eerst in een pantservoertuig geladen en gaan vervolgens in vrachtvlieg tuigen een moeilijke vlucht tege moet." De opvang is het volgende pro bleem van de UNHCR. Irma kon naar Engeland omdat zij door premier Major persoonlijk is uit genodigd. Maar 'gewone' patiën ten moeten eerst door een amb telijke molen. In Nederland oor deelf het ministerie van buiten landse zaken over de aanvragen van UNHCR. Als ze worden goedgekeurd, worden eventuele gewonden door de Nederlandse regering 'uitgenodigd'. Zwaargewonde 'gasten' uit Sa rajevo heeft Nederland nog niet opgevangen. Een kind op door reis naar de Verenigde Staten heeft één nacht in het VU-zie- kenhuis in Amsterdam doorge bracht. Verder heeft Nederland een vliegtuig ter beschikking ge steld voor het vervoer van pa tiënten. De opvang van zwaar gewonden is voor het gastland eigenlijk een financiële kwestie. De behandeling komt geheel voor rekening van de ontvan gende regering. Artsen zonder Grenzen vindt dat Nederland meer kan doen dan een afwachtende houding aannemen. Woordvoerder Pie- ters: „Wij denken dat de dertig mensen die nu in gevaar verke ren, heel goed in Nederland zou den kunnen worden opgevan gen. Wij gaan zeer zeker druk uitoefenen om dat voor elkaar te krijgen." Het ministerie van WVC staat niet onwelwillend tegenover zo'n verzoek: ..Als wij een aan vraag van de VN krijgen, zullen wij die goed bekijken Sarajevo Blauwhelmen van de VN-vre- desmacht in Bosnië proberen op de bergen lgman en Bjelasnica bij Sarajevo inzicht te krijgen in de troepenbewegingen van de Bosnische Serviërs. Die zeggen druk bezig te zijn zich zoals beloofd uit de stellingen terug te trekken, VN-functionarissen spreken van schijnverplaatsin- gen. Door deze vertraging is het overleg in Ge neve st.il komen te lig- O gen. O Profronde Vier winnaars van etappes tij dens de afgelopen Ronde vaii Frankrijk staan maandag in Leiden aan de start voor de 33e Profronde van Nederland. Het zijn de drie spri?iters Nelissen, Cipollini. Ludwig en Skibby uit de TVM-ploeg van Cees Priem. Priem gunt Gert-Jan Theiniisse en Gerrit de O Vries rust. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Provincie: 7, 8, 9 en 11; Sport: 12 en 13 Een medewerker van de Ex- P'osieven Opruimingsdienst brengt een granaat in veilig heid. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1