Politie-internaten gaan dicht Koerden laten toeristen vrij Standpunt Belastingdienst over verhuiskostenaftrek onhoudbaar ölitie-toezicht op rivé-detectives eldschieter legt eslag op bezit genaar Le Garage binnen- en buitenland iacho-cultuur leidt tot misdragingen ten opzichte van vrouwen Ex-koning reist door Griekenland Babbelboxvriend licht vrouwen op WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 fa ARLEM (GPD) - De interna ft bij de v>.jf Nederlandse op- lingscentra voor politie- >t „ten gaan volgend jaar st ,t De interne behuizing is de tijd en er heerst een ma- Cit^uituur die zich uit in onge- alvjt gedrag ten opzichte van uwen en allochtonen. Dit t algemeen dire ?ur A. Goe- ndorp van het Landelijk Se ll je- en Opleidingsinstituut Y itie. Het LSOP is een over- s. pelend orgaan voor de scho- van politiemensen. gens Goedendorp passen in- iaten niet meer in deze tijd. :t is de bedoeling dat verant- irdelijkheid nemende politie- nten worden gekweekt. De lc: püchte internaten houden teen bepaalde mate van be- ne gding in. Dat past niet bij de 311 :iding". De internaten zijn bonden aan de politiescholen in Amsterdam. Leusden. Heer len, Lochem en Harlingen. Op de vijf internaten is plaats voor 1300 agenten. De agenten in spé mogen voor taan zelfstandig op kamers gaan wonen tijdens hun twintig maanden durende opleiding. De LSOP probeert wel voor huis vesting te zorgen of een carppus- achtige opzet te bedenken. Op zet is dat aspiranten voortaan zelf hun huisvesting kunnen kie zen. Vorige week kondigde korpschef M A. Straver van de regiopolitie Kennemerland aan niet meer toe te staan dat zijn agenten nog intern verblijven op het Politie Opleidingscentrum Noord-Hol land in Amsterdam. Reden daarvoor was de macho-sfeer op het internaat. Overleg met de schoolleiding over het nemen HAAG (GPD) - Particulie- recherchebureaus vallen Mirtaan onder toezicht van de to itie. De prive-detectives wa- lot nu toe aan geen enkele elgeving gebonden, maar 'G af 1 december moeten zij doen aan de eisen van de Wet !tn srkorpsen. Het ministerie justitie wil zo het toezicht de speurders vergroten. On- deze wet vallen ook waarde- isporteurs en particuliere eiligingsbedrijven. Dr de wijziging van de Wet erkorpsen was er geen enkele I istratie van privé-speurneu- Amogelijk. De detectives wa- ook geheel vrij in hun onder- ,fl ken. Een woordvoerder van ministerie van justitie: „Wij iben geen enkel idee van de fang van deze branche. '10s lestal houden privé-detecti- szich bezig met het opsporen gestolen goederen, of scha- wen meneer in opdracht van 12.' vrouw om hem te betrappen overspel". p[ 1 december is het afgelo- met de vrije status van de idives. Zij moeten een ver- jnmng krijgen van de politie Gc van maatregelen die het macho gedrag en daaruit volgende inci denten moesten indammen, lie pen volgens Straver op niets uit. Goedendorp geeft toe dat de ma chocultuur een van de twee re denen is dat de deuren van de in ternaten dichtgaan. „Ik ben het eens met Straver. Het machoge drag komt ongetwijfeld voor. Maar het zijn incidenten die echt niet dagelijks of wekelijks ge beuren. Met het sluiten van de internaten willen we die disfunc tionerende sub-cultuur doorbre ken". Ook het regiokorps Amsterdam- Amstelland wil van de interna ten af, zo laat woordvoerder K. Wilting desgevraagd weten. „De internaten zijn uit de tijd. Vol wassen mensen hou je niet in tern. Het is niet bevorderlijk voor de vorming. Agenten horen in de samenleving te zitten", al dus Wilting. Naai- nu pas bekend is gewor den. blijken enkele maanden ge leden zes mannelijke agenten in spé van het korps Amsterdam- Amstelland zich te hebben mis dragen op de Amsterdamse poli tieschool. Vier van hen kregen. om hun beroep uit te oefenen, worden verplicht jaarlijks hun activiteiten te melden en dienen zich aan te melden bij de Regi stratiekamer. Dit orgaan be strijdt misbruik van privacy-ge- voelige gegevens. Detectives moeten voortaan ook aan strenge eisen voldoen. Zij mogen in de afgelopen vier jaar niet tot een boete zijn ver oordeeld, en in de afgelopen acht jaar niet in de gevangenis heb ben gezeten. Bovendien worden de speurneuzen gescreend. De politie mag hierbij ook zachte informatie' gebruiken. Dit zijn inlichtingen die de politie wel kent, maar die juridisch niet hard te maken zijn. De uitvoering van de wetswijzi ging berust bij de lokale politie, die de vergunningen afgeeft. Volgens het ministerie hebben zich al 133 detectivebureaus aangemeld, „meer dan ver wacht". De woordvoerder van justitie: „Ons eerste doel is meer greep te krijgen op de bedrijfs tak. Dat we nu het koren van het kaf kunnen scheiden, is niet meer dan een prettige bijkom stigheid". ISTANBUL - Een van de vier gisteren door Koerden vrijgelaten Franse toeristen wordt omhelst door zijn vrouw. Het viertal werd twee weken geleden door Koerdische vrijheidstrijders ontvoerd. Over het lot van twee andere ontvoerde toeristen, een Brit en een Australische, is niets bekend. De vier waren even na middernacht vrijgelaten in het dorpje Koruklu, op de weg van Tatvan naar Van. Op dezelfde weg waren ze 24 juli ontvoerd door guerrillastrijders van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, die de mannen uitkozen uit een bus met toeristen. foto RTR een zware reprimande. De an dere twee kregen een voorwaar delijk ontslag aangezegd. Wil ting wil niet op de misdragingen ingaan: „Het was gedrag dat je van een politieman niet ver wacht" Volgens aspiranten van de politieschool hangen de straf fen samen met misdragingen ten opzichte van een vrouwelijke do cente en klasgenotes. Vandaag De westelijke bovenstroming weet voorlopig ?iog van geen op houden en stuurt vandaag op- nieuic een storing over ons land. Lagedruk met de hoofdkern icest van Noorwegen stuurt in deze stroming een randstoring naar ons land. In de ochtend is dit al merkbaar door een naar zuid tot zuidwest krimpende icind en toenemende bewolking, af en toe kan al lichte regen val len. in de middag wordt de katis op regen iets groter en neemt de wind toe van vrij krachtig tiaar krachtig tot hard uit zuidwest. Het koufront blijft in de strotning wat slepen zodat dit ons pas morgen weer passeert. In de avond is het weer vrijicel overal droog en kan een enkele opkla ring voorkomen. De aangevoer de lucht is vandaag vrij zacht zo dat de maximumtemperatuur rond 20 graden uitkomt, komen de nacht ivordt het zo'n 14 gra den. Nautisch bericht Wind: zuid-zuidicest 4 tot 5, rui mend zuidivest. toenemend 5 tot 6. kust 6 tot 7 Bft., zicht: goed. in neerslag matig, temperatuur kustivater: 18 graden, afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldes: oplo pend naar ruim anderhalve me ter. Vooruitzichten Voor morgen: donderdag pas seert het koufront met veel be- zvolking en af en toe regenin de loop van de middag klaart het op en hebben we voorlopig de re gen even gehad. Krachtige tot harde zuidivesten wind, s' mid dags ruimend naar ivest tot noordwest en afnemend tot ma tig. Maximumtemperatuur rond 21 graden, minimum rond 13 graden. Voor vrijdag tot en met zondag: vrijdag verbetert het weer aan zienlijk. De noordwesten wind neemt verder af en draait naar oostelijk richting. Het weekein de wordt vrij zonnig, er is weinig wind en de maxima lopen op tot zo'n 25 graden. ZON EN MAAN 12 augustus Zon op 06.17 onder 21.07 Maan op 00.21 onder 17.08 Hoog water uur cm uur Woensdag 11 augustus I!)93 •in Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 09.50 145 22.10 135 16 164 20 46 154 35 187 20.54 176 19 229 21.39 219 30 125 21.00 115 30 134 21.55 126 40 141 22.05 132 Laag water Woensdag 11 augustus 1993 Vlissingen 01.55 160 14 09 137 Terneuzen 02.19 172 14.35 150 Bath 03.21 194 15 22 177 Roompot-builen 02.10 127 14 35 103 Zierikzee 03 05 133 15 30 111 Yerseke 03.05 138 15 30 116 Philipsdam-West 03.10 142 15.30 119 I Verwachting vanmiddag I 11-08-1993 I rV-r i.' f 8CT - 80 S^90 de tijters geven I maximale ozon- I concentraties ai ft ■S zw 1 VERWACHTING VOOR MORGEN (STERDAM (GPD) - Air land-directeur Peter Lan- Scl dijk heeft beslag laten leg- ophet huis en de banktegoe- van de Amsterdamse res- ranthouder en tv-kok Joop ikhekke. Langendijk zegt hl te hebben op een bedrag rond een miljoen gulden, dat Braakhekke zich niet ft gehouden aan afspraken terugbetaling van een le- De restauranthouder is de rechter gestapt en zal iderdag in een kort geding ir de Amsterdamse recht- Q k opheffing van het beslag in. lens Braakhekke's advocaat F.Katz is er geen sprake van lening maai- van risico-dra vermogen. Langendijk H dat ingebracht bij de vesti- van glamour-restaurant Le age van Braakhekke, in Am- flam-Zuid. „Ze hebben sa- trein op de rails gezet", is Katz. „Het is zijn goed tom te zeggen dat hij ermee jrachutist erleeft val jn 1100 meter lor vijvertje JJNGTON (RTR/AFP) - Nieuwzeelandse leerling- chutist heeft een val van lgt) meter hoogte overleefd slechts een schram boven oog doordat hij in een on- t vijver terechtkwam. K-jarige Klint Freemantle maandag navertellen hoe in het weekeinde bij het *gt'( agen in Hawke's Bay op het ïzeelandse Noorder-eiland ijf telde maar zag dat zijn dparachute niet openging, trok aan de reserve-para- 'rd I ernaar zag dat de lijnen ver derf I waren geraakt. Ik begon Vai rond te draaien zoals ik had mgr frd om de lijnen te ontwar bar. maar er gebeurde mets," zei 1. J al n hou NP zag de parachutist dat aar: aarschijnlijk in het vijvertje den fat zou komen dat maar een lefh ir diep is. „Ik leunde achter lier; en maakte de bepakking >n fAls ik de botsing met het wa ller. Ju overleven, wilde ik in elk eiis lmet verdrinken." „Ik viel -Vit voor ik het in de gaten had. iaat stond ik op en zei ja". 1 heb ik de chute inge stopt, maar dat betekent nog niet dat hij zomaar zijn geld kan terugkrijgen". Volgens de advo caat is er geen enkel schriftelijk bewijsstuk waaruit blijkt dat Langendijk het geïnvesteerde bedrag alleen maar heeft ge leend. Braakhekke was tot een paar jaar geleden werkzaam bij het bekende Amsterdamse restau rant De Kersentuin, eigendom van de Bildergroep. Hij werd de laan uitgestuurd, omdat hij on voldoende de kosten in de gaten hield waardoor de winst tegen viel. Volgens Braakhekke draait Le Garage goed met een omzet van 2,5 tot 3 miljoen gulden per jaar. PTT geeft ook paspoorten af DEN HAAG (ANP) - De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft een overeen komst met de PTT gesloten over de afgifte van paspoorten en uittreksels van geboorteregis ters door de postkantoren. Ook kunnen handelingen van de PTT door de gemeentesecreta rie worden verricht. Dat heeft een woordvoerder van de VNG dinsdag bevestigd. Na anderhalf jaar onderhande len zijn de VNG en PTT-Post het eens geworden over de voor waarden waaronder gemeenten en postkantoren kunnen samen werken. De zogenoemde zone manager van het betreffende PTT-district kan worden aange steld als onbezoldigd ambte naar. Als een postkantoor of - agentschap veel handelingen voor de gemeente wil verrichten, kan er een gemeente-ambtenaar worden gedetacheerd. De postkantoren zullen uitdruk kelijk geen klaar-terwijl-u- wacht-service bieden. Zij heb ben immers niet de bevoegdheid om bij voorbeeld uittreksels uit te printen of gegevens na te gaan. Dat gebeurt altijd op het gemeentehuis. THESSALONIKI - De Griekse ex-koning Con- stantijn, zijn vrouw Anne-Maria, zoon Philip- pos en dochter Theodora poseren voor de foto grafen tijdens hun reis door Griekenland. Het bezoek houdt de gemoederen in het land danig bezig. De oppositie vindt het maar niets dat Constantijn. die in 1967 het land verliet na dat een door hem ondernomen coup tegen de militaire junta mislukt was. geen strobreed in de weg is gelegd. In de reacties wordt er op ge wezen dat het bezoek Constantijn wens onder streept om de troon weer te bestijgen. De voor malige vorst verklaarde in februari in een vraaggesprek met een Griekse televisiezender: „Ik heb nooit mijn rechten op de troon opgege ven." De woordvoerder van de regering had maandag al gezegd dat Constantijn nog steeds een Grieks paspoort heeft en dat de regering hem niet kon beletten een particulier, toeris tisch bezoek aan het land te brengen, foto RTR Kinderen maken schilderij over Jeruzalem als 'vredestad' JERUZALEM (AFP) - Honder den Israëlische en Palestijnse kinderen hebben dinsdag een schilderij van 500 meter lengte gemaakt over het onderwerp „Jeruzalem, vredestad". Een doek met een breedte van 1,50 meter werd, op initiatief van het raadhuis.gespannen langs de citadel van David, een van de historische plaatsen in Jeruza lem die dateren uit de herodi- sche periode (37-4 voor Chris tus). De citadel ligt binnen de muren van de Oude Stad. Olieverf en honderden penselen werden beschikbaar gesteld aan de jonge kunstenaars, die met hun creativiteit „een boodschap van vrede en tolerantie tussen Israëliërs en Palestijnen" tot stand wilden brengen, aldus een van de organisatoren. Als het schilderij eenmaal af is. gaat het naar de zetel van de Verenigde Naties in New York. waar het tentoongesteld wordt. Het oostelijk deel van Jeruzalem wordt sinds 1967 bezet door Is raël. De toekomst van de stad is een van de belangrijkste punten in de vredesonderhandelingen tussen Israëliërs en Palestijnen, die in oktober 1991 begonnen zijn. Winnende jurist is zeker van zijn zaak WAGENINGEN (ANP) - De Be lastingdienst maakt een vergis sing door de aftrek van bijko mende verhuiskosten van werknemers te beperken tot de jaren voor 1990. Als de dienst daarin volhardt zal er ongetwij feld een nieuw proefproces wor den gevoerd. Daarin zal de Hoge Raad zijn recente uitspraak dat de aftrek is toegestaan, uitdruk kelijk uitbreiden tot de jaren na de belastingoperatie Oort (1 ja nuari 1990). Die stelling betrekt fiscaal advi seur mr. P. de Boer. die op eigen houtje de eerste procedure over de inrichtingskosten na een ge dwongen verhuizing voor de Ho ge Raad heeft gewonnen. De Boer. verbonden aan Accoun tantskantoor CBTB en ACP Ac countants en Belastingadvi seurs te Wageningen. vindt de LEMMER (GPD) - Een 39-jarige man uit Eindho ven heeft dit jaar ten minste twee 'vriendinnen' voor grote bedragen opgelicht. Hij maakte con tact met vrouwen uit Lemmer en Zaandam via de '06-babbelbox', trok bij hen in, schafte allerlei du re spullen aan en vertrok als het op betalen aan kwam. Een dertigjarige vrouw uit Lemmer krijgt daar door rekeningen voor een nieuwe auto. een ver bouwde huurwoning met onder meer een nieuwe keuken en een alarminstallatie. Het gaat om tien duizenden guldens. Ook stal de Eindhovenaar in de maanden mei en juni geld uit de woning van de vrouw. Volgens de politie wist de man zijn slachtof fers met fantasieverhalen te beïnvloeden. Zo gaf hij zich soms uit voor piloot en droeg hij een vliege niersuniform. De rechter moet beslissen wie voor de rekeningen opdraait. rechtvaardiging van de uitslui- tingsgrond die de Belasting dienst hanteert „bevreemdend". De dienst meent dat er met Oort een einde is gekomen aan de al gemene regel dat tegenover on belaste onkostenvergoedingen van de werkgever een aftrekpost voor onkosten staat die de werk nemer zelf moet voldoen. Omdat ambtenaren bij gedwon gen verhuizingen wel een inrich tingsvergoeding krijgen van 12 procent van de jaarwedde, heb ben werknemers zonder die ver goeding recht op aftrek van in richtingskosten tot die 12 pro cent. met een maximum van 12 mille. Dat was zo voor Oort en dat is zo gebleven, meent De Boer Hij voorspelt een nieuwe proefprocedure voor een ver- huisgeval van na 1 januari 1990. Een dergelijke procedure hoeft geen hoge kosten met zich mee te brengen. De Boer heeft zijn zaak zelf in vrije tijd afgewik keld. Bij de Hoge Raad heeft hij afgezien van een juridisch verte genwoordiger. De Raad deed de zaak op de schriftelijke stukken af. Een proceskostenvergoeding, waarop een belastingplichtige recht heeft krachtens een recen te uitspraak van de Hoge Raad, zal de Boer dan ook niet clai men. Die vergoeding werd on langs ook afgedwongen door een fiscaal adviesbureau in Tilburg. Dat bureau, een eigen risicodra ger voor de Ziektewet, won aan vankelijk een zaak tegen de be lastinginspecteur over een egali satiereserve om loondoorbeta ling bij pieken in het ziektever zuim op te vangen. De kosten die medewerkers van het bureau moesten maken doordat zij er in werktijd mee bezig waren wor den wel door de Staat vergoed. Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Woensdag bewolkt en enige tijd regen. In het zuidoos ten van Engeland af en toe zon en mogelijk blijft het droog. Donderdag is het veranderlijk bewolkt en vooral in Schotland. Ierland en Wales vallen enkele buien. Middagtemperatuur rond 16 graden. In het zuidoos ten van Engeland woensdag ma xima tot 24 graden. België en Luxemburg: Woens dag vanuit het westen toene mende bewolking en plaatselijk wat regen. Donderdag in het westen half tot zwaar bewolkt en kans op een bui. Middagtempe ratuur rond 20 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Zonnig, aan de stranden ten noorden van Lissabon ook wol kenvelden, maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur aan de zuidstranden rond 28 graden, aan de westkust maxima gelei delijk dalend tot rond 21 graden op donderdag Madeira: Perio den met zon, af en toe ook enkele wolkenvelden. Droog. Maxima ongeveer 25 graden. Spanje en de Canarische Eilan- den: Spanje: Tamelijk zonnig, langs de Golf van Biskaje vooral woensdag ook wolkenvelden, maar vrijwel overal droog. Ma xima aan de Golf van Biskaje rond 22 graden, langs de overige Costa's ongeveer 32 graden. Ca narische Eilanden: Overwegend zonnig. Maxima aan de stranden rond 29 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Langs de kusten vrij zonnig en middagtemperatuur rond 29 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima vlak aan zee rond 34 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, don derdag aan de Atlantische kust wat meer bewolking, maar waar schijnlijk droog. Middagtempe ratuur van 25 tot 33 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig Mid dagtemperatuur rond 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Ita lië: Zonnig. Middagtemperatuur tussen 30 en 35 graden, woens dag in het noorden minder warm. Corsica en Sardinië: Zon nig. Middagtemperatuur tussen 29 en 34 graden. Griekenland en Kreta: Grieken land; Zonnig. Donderdag op de Egeïsche Zee toenemende wind. Middagtemperatuur rond 32 graden. Kreta: Zonnig Maxima circa 30 graden. Duitsland: Woensdag perioden met zon en droog. Later op de dag in het westen en noorden toenemende bewolking en mo gelijk wat regen. Middagtempe ratuur oplopend tot 21 graden Oostenrijk: Woensdag eerst nog enkele wolkenvelden, verder flinke zonnige perioden. Droog, Middagtemperatuur woensdag rond 25. C Amsterdam licht bew. 15 Aberdeen half bew. 13 Athene licht bew. 26 Barcelona licht bew. 25 Berlijn regenbui 17 Budapest zwaar bew 24 Bordeaux zwaar bew. 21 Brussel half bew 17 Cyprus onbewolkt 25. Dublin zwaar bew. 16 Frankfurt half bew 19 Genève zwaar bew. 19 Helsinki zwaar bew. 17 Innsbruck regen 14 Istanbul licht bew. 26 Klagenfurt regenbui 18 Kopenhagen licht bew. 15 Las Palm as onbewolkt 25 Lissabon onbewolkt 34 Locarno zwaar bew. 24 Londen half bew ia Luxemburg half bew. 16- Madrid onbewolkt 34; Malaga onbewolkt 27. Mallorca onbewolkt 26 Malta onbewolkt 24 Moskou zwaar bew. 18 Munchen half bew 15 Nice licht bew. 25- Oslo half bew 18 Parijs half bew 19 Praag regen 13" Rome licht bew. 25 Stockholm regen 16 Warschau onweer 19 Wenen regenbui 17 Zürich zwaar bew. 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 19