Opknapbeurt haven Kloosternol Klassewerk bij Capella Moskou Hontenisse koestert Catharinakerk Nog geen oordeel plannen Domburg in Vlissings dierenasie pakt uit bij viering twintigjarig bestaan streek Gebied in Scharendijke moet aantrekkelijker worden voor bezoekers WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 van onze verslaggeefster SCHARENDIJKE - De haven Kloosternol in Scharendijke krijgt een grondige opknap beurt. Het dagelijks bestuur van de gemeente Middenschou- wen wil enkele tonnen uittrek ken om dit gebied aantrekkelij ker te maken voor bezoekers. Dat staat in de begroting van de gemeente over 1994. Het plan voorziet in de aanleg van een fiets- en wandelpad op de dijk. van het Baken tot aan de jachthaven. Daarnaast wil het college geld vrijmaken voor groot onderhoud aan het Baken1 en de herinrichting van de haven Kloosternol. Dorpshuis De Putmeet aan de Ingridstraat in Scharendijke is al jaren te klein. Daarom stellen b en w voor het zeventien j aal oude gemeenschapscentrum in elk geval uit te breiden met een grotere vergaderzaal en een rol stoelberging. In de begroting staat 3.25 ton gereserveerd om die aanbouw mogelijk te maken. Er komt geen nieuwe gemeente werkplaats. Het college heeft het bouwplannetje, met het oog op de komende gemeentelijke herindeling, geschrapt. Een nij pend ruimtegebrek wordt voor lopig opgelost door een loods aan de Inlaag in Scharendijke te gebruiken. Een fietspad tussen Scharendij- Inbraak in tabakszaak HANSWEERT - Uit een tabaks zaak in Hansweert zijn in de nacht van maandag op dinsdag honderd gulden en zeven sloffen shag ontvreemd. De daders kwa men de winkel binnen door een ruit uit de sponning te halen. Vervolgens haalden ze de kas leeg en grepen wat rookwaar. De shag vertegenwoordigt een waarde van 430 gulden Woninginbraak KAPELLE - Bij een inbraak in een woning aan De Komme in Kapelle zijn in de nacht van maandag op dinsdag een hand tas en een portemonnee gesto len, waarin zich enkele cheques en wat baar geld bevonden. De daders wisten via de achterzijde het pand binnen te komen. ke en Ellemeet staat, pas voor 1995 op het programma. B en w zien geen mogelijkheden om de voorziening eerder te realiseren, gezien de hoge kosten. Het dage lijks bestuur rekent erop dat de aanleg zeker vier tot vijf ton gaat. kosten Gemeente Midden schouwen staat er financieel rooskleurig voor. In de komende jaren ver wacht het college een toename van de reserves door een hogere rijksbijdrage en stijgende belas tingopbrengsten. Zo wordt de onroerend-goedbelasting in 1994 verhoogd met 17 cent- per drieduizend gulden. De rest. van de belastingen blijft op het oude niveau. De begroting wordt op donder dag 21 oktober behandeld in de gemeenteraad van Midden- schouwen. Uitbreiding camping in Renesse niet toegestaan van onze verslaggever RENESSE - Camping De Oase aan de Roelandsweg in Renesse kan niet uitbreiden. Gedepu teerde staten weigerden dins dag een 'verklaring van geen be zwaar' af te geven aan de ge meente Westerschouwen. Hier door kan het bestemmingsplan voor het benodigde stuk grond niet op korte termijn gewijzigd worden. De gemeente verbreedde enige tijd geleden een weg langs de camping, die dienst doet als rondweg voor Renesse. Vanwe ge geluidshinder moet een aan tal kampeerplaatsen verplaatst worden. De camping wou deze plaatsen, plus veertig nieuwe, realiseren op een aangrenzend perceel landbouwgrond. Daar voor diende echter de bestem ming van die grond te verande ren van agrarisch naar recrea tief. Via een 'artikel 19'-procedure wou de gemeente deze verande ring versneld mogelijk maken. Gedeputeerde staten vonden echter dat de vergroting van het kampeerterrein niet- strookt met de provinciale plannen voor het. kustgebied. Daarin staat dat het aantal kampeerplaatsen niet meer mag groeien. VLISSINGEN, ST. JACOBSKERK Moskowskaja Kapella onder leiding van Gennady Dmitrjak met iverken van Tschaikovsky, Raclnnaninov, Borlnjansky. Titow. Tschesnokov en volkliederen uit Rusland. door Kees Cijsouw Ze kregen een stormachtig onthaal, de zeventien zangers en zangeressen van de Capella Moskou, dinsdagavond bij hun optreden in Vlissingen. Een druk bezette Jacobskerk klapte aan het eind van het re guliere programma niet minder dan vijf toegiften bij elkaar. En het zij met respect gezegd: zelfs in die laatste toegift klonk het Moskous kamerkoor nog even trefzeker, fluisterde nog even verstaanbaar en zong niet min der sonoor dan twee uur eerder, in de eerste maten van Liturgie van Johannes, zoals Tschai kovsky die op muziek heeft ge zet. Dat was dus een avondje over wegend genieten, bij de tweede ronde van het klassieke binnen- gebeuren in het buiten inmidels afgesloten Straatfestival. In pro grammatisch opzicht was diri gent Dmitrjak zo alert geweest om - oneerbiedig gezegd - de zwaarste noten het eerst te kra ken. Het optreden begon met ge wijde Russiche koormuziek. FESTIVAL VLI SSING waarvoor de keuze was gevallen op delen uit de Liturgische ge zangen naar de heilige Johannes Chrysostomus, in de versies van Tschaikovsky en Rachmaninov: werken die tot de verhevenste bijdragen aan de sacrale vocale muziek uit de Romantiek horen - en die kwalificatie hoeft niet beperkt te blijven tot Russiche muziek. Veeleisende partituren zijn het. maar al bestaat de Moskowska ja Kapella nog maar goed drie jaar - de leden zijn gerecruteerd uit (vroegere) studenten van de toonaangevende muziekpeda- gogische instituten. Ze bleken stuk voor stuk van solistisch ni veau. Als groep pasten ze, zo was al spoedig duidelijk, naadloos in die traditie van rijke Russische koorcultuur: hecht in hun sa menzang. royaal van dynamiek - met de bassen strak als een veer tot in de diepste diepte en Het college van Middenschouwen wil enkele tonnen uittrekken voor een opknapbeurt van de haven Kloosternol in Scharendijke. Pieter Honhoff van onze verslaggever DOMBURG - De hoteliers en pensionhouders krijgen voorlo pig geen steun van gedeputeer de staten in hun protest tegen de bouwplannen van de ge meente Domburg op het vakan tiepark Hof Domburg. Het col lege van gs vindt het nog te vroeg om een oordeel te vellen over het bouwplan voor vakan tie-eenheden op het bungalow terrein, want de gemeente Dom burg heeft officieel nog niets op tafel gelegd. Wel zeggen gs dc ondernemers van Domburg toe dat ze de problemen nauwlet tend in de gaten zullen houden en dat ze het standpunt van de ondernemers erbij zullen be trekken als er verdere beslissin gen genomen worden over het bijbouwen van vakantiewonin gen. De ondernemers stuurden gs be gin juli een brief waarin zij hun vrees uitspraken over de bouw van nog meer vakantiewonin gen. In de ogen van de hoteliers en pensionhouders is er geen ruimte meer voor extra recrea tiewoningen. De toevoerwegen naar het dorp en het strand zit ten in het hoogseizoen al over vol, de extra bedden zullen slechts een concurrentieslag tot gevolg hebben en van kwalita tief hoogstaand toerisme blijft dan bitter weinig over, vrezen de ondernemers. De seizoensver lenging die de gemeente predikt in het toeristisch beleidsplan is daarmee ook van de baan. Irreëel Verder zijn de ondernemers be ducht voor de financiële conse quenties van de bouwplannen. De berekeningen zijn naar hun oordeel te rooskleurig en irreëel. ..Als in het 'normale' zakenleven een bedrijf onrendabel is. wordt het gesaneerd of gesloten en vooral niet uitgebreid", schrij ven ze. In de ogen van de recrea tie-ondernemers is het het ver standigst alle bungalows te ver kopen aan individuele kopers en het bedrijf op te splitsen in deel sectoren, zoals het strand, de bungalows, de camping en het zwembad. De rendabele onderdelen zou den moeten voortbestaan en het zwembad gesloten of gesaneerd. De SBD zou de verhuurbemid deling over de verkochte bunga lows kunnen houden en een ver goeding per week voor het ge bruik van het zwembad. Zo kan naar het oordeel van de onderne mers zonder uitbreiding hetzelf de financiële resultaat worden geboekt. Maar, schrijven de on dernemers bitter, „onze mening in dezen is ook nooit gevraagd door de SBD of de gemeente." geen spoor van schrilheid in het hoge register van de sopranen. Waarom knaagde het bij althans deze luisteraar in Tschaikovsky en Rachmaninov toch een beetje? Het moet te maken heb ben met de aard van die devote en hemelbestormende zangen en met een herinnering aan een eerder concert, enkele jaren ge leden, ook op Walcheren, ook met een Russisch, veel groter be zet koor. en ook met dezelfde Tschaikovskys Liturgie. Zonder op de artistieke prestatie van het Moskouse kamerkoor af te doen. rijst toch de vraag: zijn ze ventien zangers, hoe dynamisch ze ook zingen, niet te weinig om de bevlogen passages in zowel Tschaikovsky als Rachmaninov recht te doen? Komen die ge deelten niet pas echt van de grond als ze worden vertolkt door een groter 'gemeenschap van gelovigen'? Ik ben geneigd die vragen beves tigend te beantwoorden, ook ge hoord de rest van het program ma. Hoewel de drie geestelijke werkjes direct na de pauze te lij den hadden onder de schaduw van de allure uit die verklonken liturgische gezangen, waren ze in hun toonzetting wel beter toe gesneden op de bezetting van een kamerkoor. Datzelfde gold voor de in temperament, expres sie en koorcultuur zo gevarieer de reeks Russische Volksliedjes. Het resultaat: prachtige proe ven van zangkunst, waarin wei nig of niets te wensen overbleef en waarin de gedachte aan een grotere bezetting zich nergens aandiende. Naarmate het aantal toegiften toenam, steeg bij deze luisteraar ook de vrees, dat de overigens bekwaam leidende Dmitrjak zijn manschappen aan het eind van een vermoeiende avond aan een afmattingslag blootstelde. Maar nee hoor. er was geen spoortje aarzeling of vermoeid heid in het serene lied. waarmee het concert verklonk: klasse- werk. Opnieuw vals Belgisch geld ingeleverd SLUIS - In Sluis is maandag middag opnieuw een vals bank biljet van 100 Belgische frank in- geieverd. Met het. valse biljet werd in een winkel betaald. Het afgelopen weekeinde werden al enkele valse briefjes van 100 frank ontdekt Woensdag II aug. De Doelen, grote zaal - 20.15 Zo- merconcert door het Wereld Jeugd Koor en Orkest, o.l.v. Ole Kristuan Ruud en Michael Bre wer. Met werken van Saeverud. Rachmaninov. Grieg en Pou- lenc. Centraal Station - vanaf 10.15 rondrit Museumtram door Rot terdam en eventueel aanslui tend rondvaart met Spido. Lantaren 1 - 21.30 Filmzomer festival met de film 'Husband and wives'. Muller Pier-15.00 en 20.00 Ame rican Circus. Plaswijckpark - 15.00 'Rood kapje'. door poppentheater An neke Strack, voor kinderen van 3 tot 8 jaar. Coolsingel - vanaf 13.30 Stads- rondrit per bus door oud en nieuw Rotterdam. Donderdag 12 aug. Centraal Station - vanaf 10.15 Rondrit Museumtram (zie woensdag 11 augustus). Muller Pier -15.00 en 20.00 Ame rican Circus. Venster 2 - 21.30 Les Vacances du Cinema met de film 'Five girls and a rope'. Coolsingel - vanaf 13.30 stads- rondrit. Vrijdag 13 aug. Centraal Station - vanaf 10.15 rondrit Museumtram (zie woens dag 11 augustus). Toren Stadhuis - 20.00 Beiaard concert door Jan Bezuijen, met werken van Van den Gheyn. Handel. Schumann. Beethoven e.a. Venster 2 - 21.30 Les Vacances du Cinema met de film 'Pierrot le fou'. Coolsingel - vanaf 13.30 Stads- rondrit. Zaterdag 14 aug. De Doelen, grote zaal - 20.15 Zo- merconcert door European Community Orchestra o.l.v. Kurt Sanderling. met werken van Brahms en Rachmaninov. Centraal Station - vanaf 10.00 rondrit museumtram en histori sche tram. Centrum - 11.00 tot 13.00 'Tour de Ville'. het American Circus trekt door de binnenstad. Muller Pier -15.00 en 20.00 Ame rican Circus. Venster 2 - '21.30 Les Vacances du Cinema met de film 'Five girls and a rope'. Coolsingel - vanaf 13.30 stads- rondrit. Afvaart Willemsplein - 19.30 'Music-Dinner Cruise' door het Havengebied van Rotterdam, met live music. Zondag 15 aug. Centraal Station - vanaf 10.15 rondrit Museumtram. Park bij de Euromast - 12.00 'Dag van de Romantische mu ziek', klassieke en populaire ro mantische muziek, zigeunermu- ziek en opera-aria's. Maritiem Buitenmuseum - van af 11.30 meevaren met een echte stoomboot door de havens en over de Nieuwe Maas. Muller Pier -15.00 en 20.00 Ame rican Circus. van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse moet het als 'groene long van Zeeuwsch- Vlaanderen' vooral hebben van rust en ruimte. Veel historische gebouwen zijn er op de ruim 11.500 hectare grote gemeente niet te vinden. Het enkele oud heidkundige pand dat de ge meente binnen haar grenzen heeft, de Catharinakerk in Hengstdijk, wordt dan ook ge koesterd. Het college van b en w wil twee ton beschikbaar stel len om de kerk op te knappen. De honderdjarige Catharina kerk in Hengstdijk is een van de opvallendste gebouwen in Hon tenisse. Dat het gemeentebe stuur grote waarde hecht aan het beeldbepalende godshuis blijkt uit een voorstel van b en w. Om de kerk, waarvan de viering toren bij een storm gevaar voor de omgeving kan opleveren, op te knappen, wil het college twee ton uit de stads- en dorpsver nieuwingspot beschikbaar stel len. Begin dit jaar waren b en w nog zeer voorzichtig over het. eventu eel beschikbaar stellen van gel den. Er moesten tenslotte ook nog andere, vrij jonge monu menten worden opgeknapt De molen van Groenendijk stond boven aan de prioriteitenlijst. Het college denkt dat Hontenis se aan de restauratie van de mo len echter slechts 20.000 gulden hoeft bij te dragen. B en w zien daarom wat meer ruimte on- staan voor extra steun aan de Catharinakerk en stelt de ge meenteraad daarom voor om twee keer zoveel bij te dragen dan aanvankelijk de bedoeling Bijdragen De provincie heeft in een eerder stadium al een ton toegezegd en draagt, mocht het Rijk niet over de brug willen of kunnen komen, ook nog een kleine veertien mille bij voor het vernieuwen van de kapconstructie van de Cathari nakerk. Voor het kerkbestuur resteert dan nog een gat van zo'n anderhalve ton. Vijftig mille wordt door kerkbestuur en ge meente redelijk geacht als eigen bijdrage. De rest moet door bij dragen van parochianen e spe ciale acties bij elkaar, kunnen worden gebracht, denken de be stuurscolleges van kerk en ge meente. Om bovenstaande berekening te laten kloppen, moet wel aan enkele voorwaarden worden vol daan. Zo moet het bouwbureau van hët Bisdom Breda de restau ratie gratis begeleiden en dient, om de subsidies binnen te halen, dit jaar een meerjarig onder houdsplan gereed te zijn. B en w laten de raad weten dat het ge meentelijk fonds stads- en dorpsvernieuwing 'voldoende is gevoed' om de twee ton te kun nen bekostigen. De leden van de financiële commissie zullen b en w maandag 16 augustus in hun vergadering, die om 19.30 uur be gint, laten weten wat ze van het voorstel vinden. Voorafgaand aan de vergade ring van de commissie financiën komt de commissie ruimtelijke ordening bij elkaar in de raad zaal van het gemeentehuis. Op de agenda van die commissie staan alleen een paar voorstel len om een voorbereidingsbe- sluit voor bestemmingsplanher zieningen te nemen. Zo willen b en w de onderneming Sat Net vergunning geven om zend- en ontvangstmast op hun perceel aan de Hulsterweg op te richten. Het is de bedoeling om Apparatuur uit auto gestolen OOSTBURG - Uit. een auto die geparkeerd stond op het Sint Eligiusplein te Oostburg is maandagmiddag een autoradio cassetterecorder gestolen. De auto is eigendom van een inwo ner uit Kampen. De gestolen ap paratuur heeft een waarde van 350 gulden. f Museum Boymans, Rozenty 13.00 tot 16.00 openluchttL.^ met 'Poppenkeet'. Jan mL the Big Easy. ^jn Sehiedamsedijk - 11.00 tot inj( zondagsmarkt met kunst{m tiek. curiosa en boeken. dj Venster 2 - 21.30 Les VaeijL du Cinema met de film 'Saq berries'. Maandag 16 aug. P De Doelen, grote zaal - 20 ijlie- merconcert door Asian Yiith Orchestra o.l.v. Eri Klas,èpe werken van Sjostakovitsj,(tv; en Sibelius. Centraal Station - vanaf j rondrit Museumtram. Muller Pier -15.00 en 20.00.1 rican Circus. Venster 2 - 21.30 Les Vaq| du Cinema met de film staat het huis van mijn vrie Coolsingel - 13.30 stadsron Dinsdag 17 aug. Centraal Station - vanaf rondrit Museumtram Muller Pier - 15.00 en 20. rican Circus. Venster 2 - 21.30 Les vae; du Cinema met de film 'Th well'. Coolsingel - vanaf 13.30 rondrit. Woensdag 18 aug, De Doelen, grote zaal - 20.0 merconcert door Gustav M r Jugend Orchester o.l.v. Ma.' jt brecht, met werken Bruckner. Plaswijkpark - 15.00 'Giaf haartje en de drie beertjes', poppentheater Anneke Strfcrk ju 1 NI Donderdag 19 aug Venster 2 - 21.30 Les Vacj du Cinema met de film 'Am at my table'. erk bbe Vrijdag 20 aug. Plein 1940 - Zadkine - 14( 16.00 Oranjeboom Straatfes met internationale allure tiesten nemen het tegen op in de strijd om 'De Gr Straatkei'. Openluchtbioscoop Set burgplein - 21.30 Pleinbios - met opvallende speelfilms. Zaterdag 21 aug. 15 o a iwei Plein 1940 - Zadkine - 12i evK 20.00 Oranjeboom Straatfe ov (zie vrijdag 20 augustus). Zondag 22 aug. Maritiem Buitenmuscujpto 12.00 tot 16.00 Scheepsdib en reünie sleepboten m zimprovisatie op het geli een aantal scheepsmotor Museum Boymans, Rozei 13.00 tot 16.00 OpenluchtC met kindervoorstelling 'f ken eieren', Ode aan Jaap hof en Het Nationaal Ti Gezelschap. <T Maandag 23 aug. Venster 2 - 21.30 Les Vat du Cinema met de film 'An at my table'. Dinsdag 24 aug. Openluchtbioscoop burgplein - 21.30 Pleinbioscoop. SI lai Soldij op de mast later te gebruiken vooi uitzendingen van een lokale om roep Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren. De voorbereidingen vooi het beginnen van een lokaal om- roepstation zijn momenteel in volle gang. Verdachten van autodiefstal snel aangehouden van onze verslaggever TERNEUZEN - De politie in Terneuzen heeft dinsdag drie Belgen, allen afkomstig uit Eeklo, aangehouden op verden king van autodiefstal. Dinsdag ochtend wilde een inwoner van Terneuzen in zijn bestelbus stappen en naar zijn werk toe rijden. Voor zijn woning bleek echter geen bus meer te staan. De man stapte naar de politie en deed aangifte van de diefstal. Amper twee uur later signaleer de de aangever echter zijn bus op de Beneluxweg in Terneuzen en gaf dit onmiddellijk door aan de politie. Die hield vervolgens de bestelwagen in het oog en kon om 13.00 uur - op basis van ver klaringen van een getuige - de drie Belgen aanhouden. Het trio werd voor nader verhoor overge bracht naar het politiebureau. van onze verslaggever VLISSINGEN - Alle dierenlief hebbers die een hond of kat uit het Vlissings dierenasiel een nieuw huis hebben gegeven, kunnen zaterdag een aanden ken krijgen. De eerste steen voor het dierenasiel aan de Lan- geleenweg is het komende weekeinde op de kop af twintig jaar geleden gelegd door de toenmalige burgemeesters vrouw M. Westerhout-van Spar- rentak. De stichting die het asiel bestuurt, gaat dat vieren met een reünie en allerlei ande re activiteiten. De jubileumviering begint om 11.00 uur. De kynologenclub Zeeland geeft drie keer (om 12.00, 13.30 en 14.45 uur) een ge drag- en gehoorzaamheidsde monstratie. Voor de kinderen wordt er vanaf 14.00 uur een pop* penkastvoorstelling gehouden. Zij kunnen zich ook laten schminken. Iedereen kan zijn hond laten tatoeëren. Op het terrein van het asiel staan veel stands, van onder meer vogela siel De Mikke. Greenpeace en de kynologenclub. en er is een rom melmarkt. Het festijn is om 16.00 uur afgelopen. De stichting dierenasiel Vlissin gen pakt zo groots uit. omdat ze in 1973 in Zeeland een voorbeeld stelde. In Vlissingen was er al wel een dierenasiel, aan de Paar denstraat in de Vlissingse bin nenstad, maar dat was niet meer te doen. Al voor de oorlog was de KAMPERLAND Geslaagd - Jan Verkleij uit Kamperland is afgestudeerd aan de Technische Universiteit Delft als ingenieur industrieel ontwerper. gepensioneerde polii p Goedhart daar met de c: van huisdieren begonnen het bestuurslid van hei uur mevrouw C. M. Vierhout. De honden ir.' uitgelaten worden bij deO dijk. zo weinig ruimte was 'jj dé daken van het asiel* aan alle kanten. Onderkomen Met steun van de gemeen; singen slaagde de pas opj te stichting dierenasiel er jj> nieuw, modern onderken bouwen aan de Langelei Voor Zeeland was dat ee cum. Middelburg, Zierib fl Goes hebben later dat v( gevolgd. De oprichters dierenasiel in Vlissingen pioniers, die zich al na zagen geconfronteerd nu levensgroot probleem: aan geld. Dwang! stroomden binnen. Gas en werden soms afgesloten, hebben toen besloten: 'ds zo niet langer", vertelt me' Speckens-Vierhout, naar de gemeente gegaan hebben we een vaste subsi: kregen, Vlissingen is wat treft een voorbeeldgemeefT Jaarlijks worden er bij het nasiel ruim driehonderd! en tegen de tweehonderd i den binnengebracht. Var tor die door mensen buiten# ere „De mentaliteit is veran nu meent het bestuurslid, het idee dat een aantal n met een kat of een hors [°i springt alsof het een paar nen zijn." Van de andere fl1 zijn er behoorlijk wat liefb Xl die zich weer over de dier fermen. Katten zitten deld 28 dagen in het dies u en honden 26. „Een asiel mevrouw Speckens-Vis 0 „niet meer uit deze maat pij weg te denken." tc 00 ged a di p 22 •1U' no. >'at0 .B, B en w van Hontenisse willen twee ton uittrekken om de Catharinakerk in Hengstdijk op te knappen. foto Oscar van Beest

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 18