Gs ontzien inwoners Kanaalzone 8* WÊÊ PZC oh, heide- ihloemoie... Wonder dat ongeluk is uitgebleven Herstel natuur staat centraal in 'waterplan' Gs voorstanders van herinrichting Schouwen-Oost Subsidie op aanschaf nilieuvriendelijke v-ketels beëindigd X provincie lij uitzondering vervangende woningbouw in buitengebied "eintratuin lezers schrijven WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1993 onze verslaggever SC DDELBURG/TERNEUZEN - K [deputeerde staten van Zee- lo ndzijn bereid om, met het oog de vlotte afwikkeling van project gebiedsgerichte be- ajfdering Kanaalzone euwsch-'Vlaanderen, het P' reekplan Zeelanf :n bepaalde K vallen terzijde G schuiven. streekplan biedt hoege- Iti amd geen mogelijkheden cc wr mensen om in het buiten lied (vervangende) nieuw- neer te zetten, omdat dit leiden tot een verdergaande banisatie van het platteland. or bewoners van de buurt- tappen Boerengat. Koegor- ilder en Axelse Sassing in 'te euwsch-Vlaanderen, die van- de uitvoering van het eer- jenoemde project het veld eten mimen, heeft het pro- ciebestuur verklaard in voor- mende gevallen een uitzonde- te zullen maken, een schrijven aan de amover- %scommissie. die gevraagd m d om een uitspraak van het ivinciebestuur over deze 31 estie. schrijven gs dat 'in en irkomende incidentele en in- iduele gevallen het college eid is medewerking te verle- aan vervangende nieuw- uw en uitbreiding van wonin- )?p.in het buitengebied'. Daar- lte worden wel voorwaarden ge- e !d. Zo dienen de woningen - proken wordt van vervan- ide nieuwbouw, omdat de re: nsen in kwestie moeten ver zen in verband met de voor omen sloop van hun wonin- gebouwd worden aanslui- ;xl id op bestaande clusters van aii ningen in het buitengebied, locaties moeten getoetst rden aan het Kanaalzone-be- leid. Zo komt dus nieuwbouw in het buitengebied van bijvoor beeld de gemeente Hontenisse niet in beeld. De locaties moeten verder ruimtelijk en functioneel in de omgeving passen en mogen geen extra beperkingen teweeg brengen voor bijvoorbeeld (boe ren (bedrijven in de directe om geving. Toezeggingen De commissie, die belast is met de begeleiding van de slooppro- jecten en de onderhandelingen voert met de bewoners van de buurtschappen, had gs om een uitspraak gevraagd op verzoek van de bewoners van de gehuch ten. Gemeentebestuurders en leden van gs hebben in het re cente verleden toezeggingen ge daan over bouwmogelijkheden in de buitengebieden, maar die uitspraken werden tot nu toe nooit formeel vastgelegd. Overigens heeft de amoverings- commissie tot dusverre grote slagvaardigheid tentoonge spreid als het gaat om de onder handelingen met de bewoners van de buurtschappen. In meer dan 25 gevallen is inmiddels overeenstemming bereikt over uitkoopsommen en herhuisves ting. Meer dan zeventig onder handelingen verkeren in een ver gevorderd stadium. Goederen buit bij inbraak in dansschool GOES - Bij een inbraak in een Goese dansschool aan het Jacob Valckeplein zijn in de nacht van maandag op dinsdag verschil lende goederen met een totale waarde van 8.500 gulden gesto len. De buit bedroeg een video recorder, een mengpaneel, een jack en diverse taxibonnen. De daders kwamen binnen door het uitzetmechaniek van een boven raam pje te forceren. Demonstratie Graanoogsten afgelast door slecht weer De Axelse Sassing, één van de drie buurtschappen die in het kader van het project 'Gebiedsgerichte benadering Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen', van dé kaart moeten verdwijnen. foto Oscar van Beest -L- van onze verslaggever KERKWERVE - De veelvuldig aangekondigde graanoogstde monstratie die dinsdag in Kerk- werve zou plaatsvinden, is niet doorgegaan. In de ochtend viel acht millimeter regen en voor het tijdstip van de oogst was ook regen voorspeld. De demon stratie, met veertien paarden en antieke machines, is verplaatst naar dinsdag 17 augustus, van 16.00 tot 21.00 uur. van onze verslaggever in' !t' MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil een herinrichting van Schouwen-Oost. Het gebied is daartoe als enige nieuwe project voorgedragen voor plaatsing op het zogenaamde Voorbereidingsschema Landinrichting 1994. Het gaat om een gebied van 6.170 hectare. Landelijk kan 21.000 hectare aan nieu we plannen verdeeld worden. Op het schema staan al 15 Zeeuwse projecten, die in voorbereiding zijn (13 ruilverkavelingen en twee herinrichtingen). De Zeeuwse Milieu Federatie heeft in 1992 al om land inrichting voor Schouwen-Oost (ruwweg de gemeen ten Brouwershaven en Middenschouwen) gevraagd. De drie Zeeuwse landbouworganisaties ondersteunen die aanvraag niet. Zij beweren dat er bij het landbouwbedrijfsleven in het gebied voor een landinrichting weinig draagvlak is. Een project zal wel veel kosten, maar slechts voor beperkte agrarische verbeteringen zorgen. Het dage lijks provinciebestuur deelt die visie niet en wil de aanvraag van de ZMF honoreren. Daarbij is van be lang dat aan de zuidkant van het gebied - langs de Oosterschelde - natuurontwikkeling (omvang 230 hectare) is voorzien. Bovendien moet 420 hectare reservaatsgebied wor den. Er wordt op gewezen dat landinrichting van- daag-de-dag niet meer alleen agrarische belangen dient. Vandaar dat een project- Schouwen-Oost met name gericht zal zijn op de niet-agrarische functie, overigens voor de eerste keer in Zeeland. Provinciale staten behandelen het voorbereidingsschema 17 sep tember. De organisator, de Stichting het werkend trekpaard Zeeland, ving dinsdagmiddag bij het graanveld aan de Heuvelsweg in Kerkwerve bezoekers op die de afkondigingen op kabelkrant en radio gemist hadden. Belang stellenden die komende dinsdag de demonstratie willen bijwo nen. wordt aangeraden 's mor gens naar het weerbericht te luisteren. Bij regenachtig weer wordt de demonstratie opnieuw afgelast. onze verslaggever 1DELBURG - De subsidiere- ing voor aanschaf van ener- zuinige en emissie-arme ke- oor centrale verwarming efinitief beèindigd. De lan- ijke subsidiepot is leeg en rdl niet meer aangevuld, la Nutsbedrijven is niet van nde regeling van de ministe- ïvan Economische Zaken en ieubeheer in eigen beheer rt le zetten. Het betekent iedereen die na 14 juni '93 subsidie-aanvraag heeft in- iend voor aanschaf van een g-rendement ketel, nul op rekest krijgt. Het gaat om aanvragen. loord-Brabant zet het ener- ledrijfPNEM de regeling wèl (t.evenals de EMGO op Goe- Overflakkee. Deze bedrijven den dat uitbreiding van het tal hoog-rendement ketels in lingen nog altijd bevorderd fworden. gelet op de milieu- ndelijke invloeden. Minder rerbruik, minder uitstoot (verzurende) stikstofoxy- Een dergelijke activiteit prima in het milieu-actie- LDe twee bedrijven gaan de ;idie betalen uit het speciale eufonds, dat de verbruikers len door een kleine toeslag e tarieven. woordvoerder van Delta (bedrijven zegt dat landelijk gesproken dat de bedrijven 'bsidieregeling niet op eigen houtje gaan voortzetten. Het Zeeuwse bedrijf wil zich aan die afspraak houden. „Tot onze verrassing zijn er be drijven die een ander standpunt innemen, al hoor je mij niet zeg gen dat het. een fout standpunt is." aldus de woordvoerder. Vol gens hem mikt Delta Nutsbe drijven in het kader van het mi lieu-actieplan op andere doelen. Hij ontkent overigens niet dat regeling voor hoog-rendement cv-ketels zich in grote belang stelling mocht verheugen, zowel van particulieren als woning bouwverenigingen. Delta Nuts bedrijven paste de helft van het subsidiebedrag, dat kon oplo pen tot 350 gulden per ketel, bij. In de periode 1990 tot half 1993 werden bij Delta Nutsbedrijven 5.822 aanvragen voor ketelsubsi die ingediend. Die hadden be trekking op 6.982 ketels. Aan subsidie werd uitgekeerd een be drag van 2.526.250 gulden. Het jaar 1992 was een topjaar, met 3.025 aanvragen en een subsidie bedrag van 1.3 miljoen gulden. Snelkraak GOES - Een dief heeft, zich in de nacht van maandag op dinsdag in Goes een dure jas aange schaft. Hij gooide bij een mode zaak aan de Lange Vorststraat een steen door de etalageruit en griste een jas van bijna tweedui zend gulden mee. De Calluna, ook wel zomerheide genoemd, staat volop in de bloei. J Leuk voor op uw terras of balkon. Nu 3 Calluna's in ruime ribschaal 0 23 cm, Compleet van 12,95 voor het groene warenhuis KOUDEKERKE Galgeweg 5. tel, 01185-1623 r Aanbieding is geldig één week na versclnjning in deze kranl ol zolang de voorraad strekt, Een deel van de gevonden munitie, met op de voorgrond de Brisantgranaat. Jongens experimenteerden in schuur Borssele met gevonden munitie van onze verslaggeefster BORSSELE/DISHOEK - Dat er geen ongelukken zijn ge beurd. is een groot wonder. Dat zei sergeant-majoor F. M. Timmerman van de Explosie ven Opruimingsdienst (EOD) na de vondst van een enorme partij munitie in een schuur te Borssele en in de duinen te Dishoek. Het gaat in totaal om 160 handgranaten en kleine anti-tankgranaten, één Brisantgranaat, vijf beton- mijnen en twaalf kilogram springstof. Drie jongens uit Borssele spoorden het oorlogstuig twee weken geleden op in Dishoek met een metaaldetector. Een deel van de munitie (58 grana ten, twee betonmijnen en twee kilo springstof) hadden zij in een schuur verstopt om mee te 'spelen'. De rest van de partij lieten de jongens in de duinen liggen. Tegen hét drietal is proces-verbaal opgemaakt. De EÖD van de Koninklijke Luchtmacht te Gilze-Rijen De jonge vinders hadden enkele handgranaten ontmanteld door de ontsteking te verwijderen en de springstof eruit te peuteren. foto's Lex de Meester heeft de granaten en mijnen meegenomen om ze onschade lijk te niaken. Alle munitie wordt in Gilze-Rijen vernie tigd door de partij tot ontplof fing te brengen. De EOD had te weinig springladingen bij zich om de munitie ter plekke onschadelijk te maken. Volgens de EOD hebben de jongens (twee 17-jarigen en één 18-jarige) levensgevaarlijk gehandeld. Zo hebben zij handgranaten ontmanteld door de ontsteking te verwij deren en met een breinaald de springstof eruit te peuteren. Daarnaast hebben ze een zo genoemde Brisantgranaat met twee kilo springstof in een bankschroef geklemd en ge probeerd door te zagen. Was daarbij iets fout gegaan, dan zou de ontploffing groot ge noeg zijn geweest om de schuur en twee nabijstaande woningen te verwoesten en al le ruiten van woningen in een straal van tweehonderd meter te breken. De politie Zuid-Beveland kwam de partij maandag avond op het spoor door een tip van een omwonende. Het is onbekend van wie de munitie is geweest. De grote partij be vatte zowel Engelse als Duitse en Nederlandse granaten, mij nen en springstoffen uit de Tweede Wereldoorlog. Alle munitie zat oorspronkelijk in een houten kist die een halve meter onder het zand lag. Het hout van de kist was bij de vondst al verteerd. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zorgen voor gezonde watersyste men die een duurzaam ge bruik garanderen. Dat is het hoofddoel van het dagelijks provinciebestuur voor het eerste plan waterhuishou ding. Provinciale staten be handelen het plan 17 sep tember. Meer concreet gaat het om een rechtvaardige verdeling van het zoete wa ter: herstel en versterking van de natuur: terugdrin gen van de verontreiniging van het oppervlaktewater: beheersing van de grondwa terstand en het oppervlak tewaterpeil. Het plan is afgelopen perio de onderworpen aan in spraak. Er kwamen negentig reacties binnen. Voor het overgrote deel vormen die voor het dagelijks provincie bestuur geen aanleiding het plan te wijzigen. Nieuw is het opnemen van een hoofddoel. Aangegeven wordt dat de twee huidige onttrekkingen van natuurlijk grondwater uit de duinen (Schouwse Westhoek en Oranjezon) voorlopig toegestaan blij ven. Het enige alternatief is aanvoer van oppervlaktewa ter uit de Biesbosch. Dat is een zeer kostbare zaak en het biedt, gelet op de vervui ling van de Maas. minder ze kerheid. Zoet water Het dagelijks provinciebe stuur zal in beginsel meewer ken aan de onttrekking van zoet grondwater voor diver se doeleinden. Als er echter natuurwaarden in het. ge dingzijn, wordt geen vergun ning verleend. Voorrang wordt gegeven aan zo hoog waardig mogelijke toepas sing van zoet grondwater. .Hoogwaardig zijn met name drinkwatervoorziening en andere toepassingen waar voor drinkwaterkwaliteit vereist is. Als een vergun ning niet wordt verleend of wordt ingetrokken is een an dere mogelijkheid om aan zoet water te komen: het op vangen van overtollig opper vlaktewater. Hiernaar wordt een onderzoek ingesteld. Voor het toestaan van kano varen in natuurgebieden voelt het dagelijks provin ciebestuur niets. Offensief De oppervlaktewateren met een functie natuur zijn meestal kreken. Het gaat daarbij om min of meer lijn vormige wateren met lange grenzen en veel randinvloe- den. Kanovaren is versto rend. Beklemtoond wordt dat de maatregelen die in het plan staan, gericht zijn op een drastisch herstel van natuurwaarden. Er kan niet meer gesproken worden van een defensief beleid (natuur bescherming). maar van een offensief beleid (natuuront wikkeling). Er kan getwist worden over de vraag of het beleid nog offensiever moet zijn. aldus het dagelijks pro vinciebestuur. Het is de be doeling in 25 jaar alle kreken in Zeeland op te knappen. Daaronder wordt verstaan: bestrijding van overvoe ding: een schone waterbo dem: een uitgekiend peilbe heer: aanleg van natuurlijk- vriendelijke oevers. De ver ontrusting die in de in spraakreacties doorklinkt over de gevolgen van peil- verhoging en -verlaging, deelt het dagelijks provin ciebestuur niet. Uitgangs punt moet zijn dat waterpei len afgestemd worden op de functies van een gebied (landbouw, natuur en be bouwing 1. Het betekent voor gebieden met een landbouw- functie bijvoorbeeld dat een zo optimaal mogelijk peil voor de landbouw zal wor den nagestreefd. Aangezien de huidige waterpeilen veel al lager zijn dan voor een goede waterhuishouding noodzakelijk is, ligt op veel plaatsen verhoging voor de hand. Peilverlagingen wor den alleen nog toegestaan als de noodzaak kan worden aangetoond. Lasten Het dagelijks provinciebe stuur heeft de financiële ge volgen van het plan voor de burger aangepast, dat wil zeggen: verlaagd. Vertaald naar maandlasten voor een gezin komt de stijging van de verontreinigingsheffing, het geschot en het rioolrecht tesamen neer op 3 gulden per maand extra in het eer ste jaar en 15 gulden per maand extra in 1997. Als de lasten per gezin van het pro vinciaal afvalstoffenplan hierbij betrokken worden, komen de bedragen op 7 en 35 gulden per maand extra. Overigens komt er ook een grondwaterheffing voor' de onttrekkers van grondwater (waarschijn 5,5 cent per, ku bieke meter). Bijvoorbeeld Delta Nutsbedrijven rekent die door aan de (drink)wate- rafnemers. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Schaakteams Een reactie op uitspraken van Cor Jansen in zijn schaakru briek in de PZC lijkt me op z'n plaats. Toen Het Witte Paard uit Sas van Gent nog niet bestond, speelde Middelburg reeds in de KNSB-competitie. Op initiatief van Jan Hoogstrate ontstond in de jaren zeventig het zogenaam de Vlissingen A. waarin de bes ten van de Zeeuwse schaakbond speelden. Klinkende overwin ningen bleven uit en Vlissingen A ging ter ziele. Waarom? Een Rotterdamse club ronselde zogenaamd A. v.d. Weij uit Goes. Cor Jansen droeg in een vergadering van de ZSB het bestuur op daartegen te age ren. En wie verliet Goes en trad toe tot HWP? Cor Jansen. Veel spelers waren hun club ontrouw en gingen voor HWP spelen. Dat betekende een vorm van bloed armoede voor verschillende clubs. Spelers die hun club trouw blij ven, steunen in feite de ZSB. Sjoemelen, ronselen, competi tievervalsingen. het is een on waardig gedoe. Ophemelen van HWP. Het Wil Perse. ook. We ge ven de voorkeur aan leuke, leer zame lessen van Cor Jansen. Die «rillen we nog niet missen. L. A. de Vlieger 1oud-voorzitter ZSB) Dorpstraat 99 Breskens Kermis Na het lezen van het artikel 'De echte kermis is in Middelburg' (PZC, 9 augustus) en de sarcasti sche toon ervan, zijn wij als éch te Vlissingers diep verontwaar digd. Dat de kermis in Vlissin gen altijd kleiner is geweest, komt volgens ons doordat de Vlissïngse kermis tegelijk valt met de kermis in Tilburg. De lo catie van de kermis in Middel burg vinden wij heel onaantrek kelijk, de attracties staan te dicht op elkaar, wat ontaardt in een kakofonie van geluid. Dit in tegenstelling tot de Vlis- singse kermis. De schrijver be weert dat de kermis op een vrij mooie zaterdagmiddag veel be zoekers trekt, maar deze ligt er op zondag verlaten bij. Volgens ons dé dag bij uitstek voor de kermis. Waarom is de schrijver zo enthousiast over de attrac ties, terwijl soortgelijke attrac ties op de Vlissingse kermis te vinden waren? En een vuurwerk, afgestoken met op de achter grond de boulevard en de Wes- terschelde. is niet te evenaren. Miriam Polderman en Joke van de Hoeven Kalkhokstraat 15 Vlissingen Drankrijder aangehouden na aanrijding YERSEKE - Een 56-jarige in woner van Yerseke is maandag avond aangehouden nadat hij in de Noordzandstraat met zijn auto enkele paaltjes omver had gereden. De man bleek onder in vloed van alcohol. Zijn rijbe wijs is in beslag genomen. De dronken automobilist werd tijdens de aanrijding opgemerkt, door een buurtbewoner, die zijn kenteken noteerde. De politie hield de man vervolgens aan in zijn woning. Een ademtest op het bureau in Kruiningen wees uit dat hij 805 microgram alco hol per liter lucht uitblies. Om gerekend komt dat neer op twee promille alcohol in het bloed. Tegen de bestuurder is proces verbaal opgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 17