leergeld deert voetgangers niet 'Grjóóóte boten op de Schelde' Lgmenu vandaag Domburg ziet af van vierde ontruiming van camping Wattel Rampspoed oetgangers en fietsers accepteren tarief van één gulden Proefabonnement EVENEMENT foto Lex de Meester PZC zeeland dlBI ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 Drukte bij het loket voor voetgangers en fietsers van het veer in Vlissingen. van onze verslaggever OOSTKAPELLE - De ontrui ming van de mini-camping van kampeerboer L. Wattel in Oost- kapelle is vrijdagochtend te elf der ure afgeblazen. Op het kam peerterrein aan de Kalfhoekse- weg stonden nog zeven eenhe den. twee te veel, maar de Dom- burgse burgemeester drs H. W. Hietkamp toonde zich lankmoe dig en blies het circus af. „Een marge van twee hanteren we overal", lichtte Hietkamp toe. „En moet je dan zonodig nog de laatste weghalen Voor de vierde keer dit seizoen zou de politie vrijdagochtend bij Wattel in actie komen. Bij een controle eind juli was geconsta teerd dat er op zijn mini-cam pingnegen eenheden waren. Dat aantal was vervolgens nog opge lopen tot twaalf. Voor Hietkamp was dat reden opnieuw in te grij pen. Waarschuwing Alle kampeerders kregen woens dag een waarschuwing. Ze kon den kiezen of delen: binnen twee keer vierentwintig uur vertrek ken of vrijdagochtend ontruimd worden. Bij de laatste controle gisteren, voor de geplande ont ruiming, bleek een aantal ge hoor te hebben gegeven aan de oproep. Wattel was verrast door het uit blijven van de actie. „Mag ik er twee meer hebben dan vijf?", \Toeg hij. „Dat is een volstrekt nieuw gegeven voor mij." De kampeerboer verweet de ge meente Domburg willekeur. „De ene keer tellen ze zo, de volgende keer zus. Ik kan er geen touw meer aan vastknopen." Bij de in gang van zijn mini-camping hangt inmiddels het bordje 'vol'. „Ik hou me aan die vijf', aldus Wattel, „en ik wil niet aldoor dat geloop van mensen die zien hoe leeg de camping is en een plekje willen hebben. Dat kost me te veel tijd." Verwijt Burgemeester Hietkamp maak te Wattel nog het verwijt dat hij zijn campinggasten niet van- tevoren zou hebben gewaar schuwd dat kans op ontruiming bestaat. „Ik heb donderdag met een man gesproken die al in no vember bij hem had gereser veerd. Die is in tegenstelling tot wat Wattel heeft beloofd, niet vooraf ingelicht." Wattel ont kent dat niet te hebben gedaan. „Ik heb alle mensen gebeld, in volgorde van reservering, maar vijf stuks mag ik er hebben. De eerste vijf heb ik daarom ook niet gebeld." Zowel Hietkamp als Wattel slo ten niet uit dat het dit seizoen nog eens tot een ontruiming komt. Beiden legden daarvoor de verantwoordelijkheid bij de andere partij. Al met al heeft het conflict met Wattel Domburg al enkele tienduizenden guldens gekost. „De kosten tellen niet primair", zei Hietkamp. „Het gaat om handhaving van de re gelgeving." Wattel is ook finan cieel gedupeerd, maar 'ik ga door zolang ik gezond blijf. Hij verwacht uiteindelijk, over twee a drie jaar. in het gelijk te ge steld te worden door de Raad van State en denkt dat de ge meente Domburg hem dan alle schade moet vergoeden. Meisje ernstig verwond door beet van hond DREISCHOR - Een zevenjarig meisje is donderdag ernstig ge wond geraakt door een aanval van een hond. Het meisje, dat in Dreischor op vakantie was, aaide de hond, waarop het dier aggressief werd. Een man uit Rotterdam kwam tussenbeide en kon voorkomen dat de hond bleef bijten. Het meisje is met ernstige ver wondingen aan het gezicht op genomen in het ziekenhuis in Zierikzee. De hond, een Heide- wachtel, is door zijn baas naar een dierenarts gebracht om af gemaakt te worden. Postcode:Plaats Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZG. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant honze verslaggeefster jlSSINGEN - De herinvoe- jg van het veertarief voor etgangers en fietsers heeft jt geleid tot een verminde- |g van het aantal passagiers. Lristen en Zeeuws-Vlamin- n accepteren zonder, moeite tarief van één gulden voor j enkele reis. Bij de veer- >nst Vlissingen-Breskens is Situatie niet veel veranderd, t als toen de overtocht nog jtis was, gebeurt het regel- itig dat passagiers moeten ichten omdat de maximum- paciteit van duizend perso ns bereikt. pension in Cadzand. Hij vindt het bedrag overkomelijk. „Als je eens uitrekent hoeveel je kwijt bent voor een strip in de stads bus. Dan gaat het om niets", licht hij toe. Ook toerist J. de Bruyn uit Sas- senheim keert terug, van een uistapje in Vlissingen naar hotel Nieuwvliet. Hij was verrast dat het veertarief weer terug is van weggeweest. „Ik vind het nor maal. De gulden zie ik als een symbolisch bedrag." Omstreeks tien minuten voor drie. kort voor het vertrek van de Prinses Juliana, krijgt de kaart verkoper de boodschap dat de duizend passagiers zijn bereikt. Vakantiewerker Marcel van der Wart heeft 108 voetgangers en 138 fietsers geteld. Slechts en kele mensen komen te laat. Dat was donderdagmiddag rond twaalf uur anders. Het bewolkte weer was voor veel toeristen aanleiding om een overtocht te maken gekoppeld aan een dagje Knokke. Brugge of een plaats in Zeeuwsch- Vlaanderen. Door een storing aan de brug in Breskens viel een overtocht uit en ontstond er even een chaos in Vlissingen. enige verschil is dat we de :n nu kunnen tegenhou- als de boot vol is. En we kun de passagiers makkelij kei- boord sturen na de reis. Als gratis is, kun je weinig zeg- legt kaartverkoper Ko de uw uit. Hij heeft vrijdagmid- ";een rustige dag. een vrijdag is het rustig, eren hadden we veel meer sagiers. Waar het aan ligt, •tik niet. Misschien heeft het laken met de activiteiten, zo de kermis en het straatfesti- n staat er een korte rij wach- en voor de kassa. De trein de bus zijn nt aangekomen, imige passagiers hebben de len al in de hand. Er is maar Zeeuws-Vlaming met een nnement bij en die komt uit end op het laatste moment enlopen, als de rij is opge diende reacties van mensen weigeren om te betalen, heeft Zeeuw nog niet gehad. „Ach je. Men vindt het heel maal en het tarief is laag. van een abonnement, n gulden voor drie j aar. Dat is ihbijna voor niets." mbolisch bedrag en Manuela van Es uit Nij gen zijn op de tandm onder van Vlissingen naar hun Halt In 1990 schaften de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) het veertarief voor voetgangers af in het kader van de automatisering van de kaartverkoop. Dit leidde in het zomerseizoen regelmatig tot chaos. Toeristen stroomden en masse toe voor de gratis at tractie. Belgische reisbureaus gebruik ten de boottocht zelfs als lokker tje. Veel passagiers bleven con tinu heen en weer varen. Volgens PSD-directeur D. F. Vos zijn aan deze uitwassen een halt toege roepen. Voor de PSD kwamen er extra kosten bij, er moesten tellingen worden gehouden om de passa giers tegen te houden als de wet telijke veiligheidsnorm werd overschreden. Met de opbrengst van het veer tarief kunnen de PSD de con trole. de kaartverkoop en het vervoer (375.000 gulden) bekosti gen. De Stoombootdiensten ver wachten dat er 300.000 kaartjes en 125.000 abonnementen wor den verkocht. Dat moet een be drag van 425.000 gulden opleve ren. „Dat halen we zeker. Het aantal verkochte abonnemen ten valt tegen, maar er hebben meer voetgangers de overtocht gemaakt", aldus Vos. T J eertigste Visserij- V feesten Breskens. Zaterdag: rommel markt, braderie. Hans Versnel, vakantie- sport en vrijetijdsfesti- val, Marlboroshow, Al fred J. Kwak. Vloot- show, concert, gratis visje, judo demons tra- tiefreestyle skishow, garnalen op toast. Neio Four, havenzivemived- strijden. dweilorkest Jan en Zwaan, Albert West, Hannie, Dolce- vita, Bart Boos. Karao- keshow, bal. Zondag: Jietstrimtocht, Tros-zomertoerWil- lekeAlberti, Henk Wijn gaard, Soid Sister, bra derie, schieting op de liggende wip, zelf stun ten, Bluesette, Frank en Mirella, Benny de Vet, Benny Christiaan, Jaap Smoor. Albert West, Corrie Konings, gratis visje, dweilor kest. New Four, con cert, kermis, vuunoerk. Evenementenagenda op pagina 13 Portaal van Vlaanderen trekt veel blokkade-toeristen door Wout Bareman min. 13° max. 21° IBBl Ooit was de watertoren aan de Scheldedijk in Terneu- zen een toeristische attractie. Veertig meter boven de be gane grond verkocht een oud parlevinker koffie, limonade en niet te vergeten: souvenirs. Maar de lol ging eraf en toen ie dere Belg - die in die dagen ei genlijk vooral naar Terneuzen kwam om er boter te kopen - vanaf de toren een blik over 'zijn' Schelde had geworpen, gingen de deuren dicht. En plots had Terneuzen geen en kele attractie meer. Verkeers- tuin dicht, museum gesloten... Nu is alles anders. Ruim hon derd toeristen verzamelen zich voor een bezoekje aan het Por taal van Vlaanderen. Een film over de haven van Terneuzen, een wandeling door een van de gigantische kelders van de bas- culebruggen van de zeesluis, een kijkje vanaf de toren op de sluiswal (de oude verkeerspost die vooral op kosten van Rijks waterstaat is verplaatst) en een rondvaart door het havenge bied aan boord van de Lady Isabella. En dat voor een tien tje. De Belgen, Limburgers en andere mensen van de zand grond kijken hun ogen uit. „Grjóóóte boot", roept Marco (bijna vier) uit Roermond om de vijf minuten uit. De Lady Isabella heeft een vaste lig plaats achter het gebouw van de Verenigde Bootlieden. voor de Middensluis, sinds weken midden tussen de actievoeren de schippers. Blokkade-toerisme Kom je uit Limburg, dan zakt je onderlip op je borst als je bulkcarriers, begeleid door 'achterstevoren varende sleep boten', op het Kanaal Gent- Terneuzen tegenkomt. Dan wil (je ook weten wat al die kleine scheepjes met een rood-witte vlag in top daar doen. Het moet gezegd. de actievoerende schippers hebben een extra di mensie toegevoegd aan het da gelijkse uitstapje van 'de toe rist' in de haven van Terneu zen. 'Blokkade-toerisme' wordt dat genoemd, al neemt het na zoveel weken alweer een beetje af. „Dat is het leuke van zo'n ex cursie", zegt Joep Last uit Beek. Hij vertelt z'n zoontje hoe zo'n schip nu in een dok te rechtkomt en wat er daarna ge beurt. „Bij ons in Limburg zie je dat natuurlijk niet. En het aardige is dat de kinderen nu op een leeftijd zijn dat ze het ken kunt klappen." Ilse Moget komt uit Vlaardingen en woont sedert een jaar in Philippine. „Ik kom er nu pas achter hoe imposant het is." Brugkelder Uit. de rest van Nederland ko men ze. maar ook uit Duits land, Denemarken. Engeland. Finland en natuurlijk België. Piet Gerreman coördineert het allemaal, namens de VW. „Vooral die brugkelder vinden de mensen prachtig. Je ziet zo'n brug, maar niemand weet wat zich onder de grond af speelt. Denk maai- aan het ver haal van die man van Dow Be nelux, die een keer meeging. Hij fietst twee keer per dag over die bruggen en wist helemaal niet wat er zich allemaal af speelt rond de sluizen. We heb ben hier natuurlijk, op IJmui- den na. wel de grootste sluis van het land. En ook nog goeie foto Oscar van Beest gidsen, die stuk voor stuk uit de scheepvaartwereld komen. Ja echt. het loopt als een trein." Een paar weken geleden werd de 2500ste bezoeker gehuldigd. Voor het einde van dit seizoen moet het dubbele aantal zijn 'gescoord', is de verwachting. Vorig jaar waren het er in to taal 4000. Gerreman: „We zijn toen heel rustig van start ge gaan; de uitkijktoren was toen ook nog niet klaar." Een enke ling in Terneuzen sprak toen smalend van 'het Portiek van Vlaanderen'. Ten onrechte, zo blijkt nu. Het is voor toeristen en voor de leek een heuse at tractie om langs zeeboten te varen, bruggen te zien draaien en bruggen omhoog te zien gaan. En natüürlijk worden daarvan foto's gemaakt. Dat doen toeristen trouwens toch overal?! Zelfs in de domste si tuaties... Een vrouw op een bol der. een kind op een tros... zeeuwse alrrïanak Ze zaten wat verveeld bij el kaar, het echtpaar met tioee opgroeiende meiden in Breskens. Het regende, voor de veran dering. De Davis Cup tennis) tvas net verloren, de Tour de France had geen enkele Ne derlandse held opgeleverd en ma was op haar bril gaan zitten. Ellende troef dus. Pa keek nog chagrijniger dan anders - en dan is het erg. Ma keek het kringetje rond en riep quasi-enthousiast 'Laten we dan eens naar Terneuzen gaan!' Pa zakte verder weg in de bank. „Ja. dat kan er nog wel bij", kreunde hij. En ze bleven thuis. zw-w 3-4 Uitzicht vanuit de toren over de sluizen van Terneuzen. vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Nrd.zee 18° Schelde 19° Sachen bij tijd en wijle 'wun- derbar'. Een tevreden Duitser. Roy de Vries uit Heerlen: „Dit is echt geen typische slecht- weervoorziening. Zo'n excursie is gewoon erg leerzaam en heeft voor ons ook een historische waarde. Iedereen die hier met vakantie is moet eigenlijk het Portaal van Vlaanderen heb ben gezien. Anders is je vakan tie niet compleet." Is dat geen prachtige foldertaai... Christien van Es uit Hoek heeft haar ouders uit Antwerpen over. „Ik woon op een steen worp afstand van de sluizen, passeer ze iedere dag als ik naar m'n werk ga. Het is toch eigenlijk te gek dat met dit be zoek een wereld voor je open gaat. En dat allemaal in je ach tertuin..." Pa zit achter een Trappist: „Met zo'n bezoek steekt ge nog een beetje ge schiedenis op zodat ge een vol gende keer over zo'n onder werp met meer kennis van za- eën beetje snappen. Ik vond Zeeland altijd al een schitte rende provincie, maar ben er nu met m'n gezin voor het eerst. Ze begrijpen nu pas wat de kreet Zeeland-Waterland betekent. Wunderbar Een tafeltje verder, aan boord van de Lady Isabella, roept Rolf Schumann uit Meerane/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9