Veel vraag naar 'cursus ontslaan' Hiroshima herdenkt atoombom Na wasbeer duikt ïu stinkdier op Doorfeesten met dosis trend-pillen Rovers actief op snelweg bij Lyon Nederlands geld heeft prima reputatie Nederland ergert zich aan reclame voor maandverband binnen- en buitenland ïen goed aangezegd ontslag levert bedrijf voordeel op TOKYO (AP) - Zeker 45.000 mensen hebben vrijdag in het Vre- despark in Hiroshima de explosie van de atoombom. 48 jaar geleden, herdacht. In het park, aangelegd op de plaats waarboven de bom in 1945 tot ontploffing kwam, riep burgemeester Takashi Hiraoka we reldleiders op alle nucleaire wapens voor het eind van de eeuw af te schaffen. De schokgolf, de branden en de straling kostten destijds aan 140.000 inwoners van Hiroshima het leven. Drie dagen later, op 9 augustus 1945, wierpen de Amerikanen een tweede atoombom af, ditmaal boven Nagasaki, waar 70.000 mensen omkwamen. Pas na de tweede bom capituleerden de Japanners en kwam er een einde aan de Tweede Wereldoorlog. or Sander Grootendorst ESBEEK (GPD) - In Noord- idt^erika kijkt niemand vreemd als een boer een stinkdier op erf vindt. Het stinkdier, of oviunk", zoals de Amerikanen ■m [gen, is aan de andere kant W de grote plas gemeengoed, ige jna net zo vaak als je hier een odgereden egel op de weg ziet gen, zie je daar skunks als keersslachtoffer. inwoner van Giesbeek in lderland wreef zijn ogen eens toen hij in zijn kippenren een est aantrof dat hij hooguit een ar keer in natuurfilms op tv gezien. Dat het een skunk T s. leed geen twijfel. Stinkdie- o: i zijn door hun zwart-witte dit onmiskenbaar. Ze zijn ook 0. oiskenbaar door de stank die mt ferspreiden als ze in het nauw )a. 'den gebracht. uï1 Giesbeekse exemplaar was ?n kbaar zo geschrokken dat hij h liet vangen zonder van zijn ïnkmechanisme, waarvoor hij speciale klier bezit, gebruik Jiaken. Omdat de vinder niet dt wat hij met de skunk aan- m est, is het dier weer op vrije iei en gesteld. 'r- fel volgens Dierenbescher- f - ig als de stichting AAP (Apen 311 optie en Protectie), die zich ,nt t de opvang van uitheemse rsoorten bezighoudt, is het 181 eerder voorgekomen dat in Ierland de vondst van een ink werd gemeld. Toch is Da- van Gennep van AAP niet Jaasd over het Giesbeekse ikdier. „De mensen houden meest idiote dieren in huis." duur op een das gelijkende zoog- staat niet op de lijst van ver den huisdieren. Je mag een nk als huisgenoot hebben. sinds 1974 bestaande Wet be- i Advertentie) U SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B.V. voor totaal schoonmaak onderhoud 01184-17500 schermde uitheemse diersoor ten (BUD) geldt alleen voor beesten die in het wild met uit sterven worden bedreigd. Dat wil niet zeggen datje een skunk zomaar mag invoeren. Dan word je door de douane in de kraag ge grepen, tenzij je erin slaagt het dier mee te smokkelen. En smokkelen van dieren is iets wat op grote schaal gebeurt. „Er wordt in het criminele circuit ontzettend veel geld mee ver diend," aldus Van Gennep. Be paalde soorten, vooral vogels, worden „met vliegtuigen vol" aangevoerd. Als een handelaar wordt gepakt, belanden de dieren veelal bij de stichting AAP. „Voor zover ze nog niet dood zijn. De meeste tropische vogels sterven al in het vliegtuig. Zo'n handelaar inte resseert dat niet." De stichting kan vaak weinig voor de dieren doen. „Terug naar het land van herkomst is te duur, tenzij de be trokken handelaar het betaalt, maar dat kan hij gewoonlijk niet. En dierentuinen hebben vaak geen plaats, hoe verant woordelijk ze zich ook voelen," aldus Van Gennep. Tal van exotische dieren worden in Nederland gefokt, mogelijk ook stinkdieren. Daarover zijn geen gegevens bekend. Volgens Van Gennep zou het Giesbeekse exemplaar van een of andere fokker afkomstig kunnen zijn. Waarschijnlijker lijkt dat de skunk dezelfde weg heeft bewan deld als de wasbeer, waarvan er de afgelopen jaren veel meer in de Lage Landen zijn gesigna leerd. In Duitsland gelegerde Amerikaanse militairen kunnen min of meer naar believen de beesten van back home meene men. „Zo zijn wij aan de wasbeer gekomen." zegt Van Gennep. Niets te zoeken Volgens woordvoerder Niels r Dorland van Dierenbescher ming is het wachten op een lijst van dieren die niet gehouden mogen worden. Het stinkdier hoort op die lijst thuis, vindt Dorland. „Maar het duurt jaren voordat zo'n lijst wettelijke sta tus heeft." Tot die tijd kan de landelijke inspectiedienst alleen ingrijpen als blijkt dat het wel zijn van het betreffende dier op het spel staat, door gebrek aan voer of een te kleine behuizing. Een skunk, een wasbeer of een grijze roodstaartpapegaai in een ruim onderkomen en met ge noeg te eten, daar is niets tegen te doen. „Helaas, het is allemaal toegestaan," zegt Van Gennep, die vindt dat men zich veel te snel laat verleiden door zachte vachten en lieve snoetjes van dieren die in Nederland niets te zoeken hebben. De twaalf jaar oude snip is al weer aan vervanging toe. foto Roland de Bruin/GPD Nieuw honderdje weer net wat veiliger dan oude 'snip' door Theo Haerkens DEN HAAG - Het einde van de 'snip' is in zicht. In oktober brengt De Nederland- sche Bank een nieuw biljet van honderd gulden uit en wordt het populaire bank biljet met de weidevogel geleidelijk uit roulatie genomen. Bij het drukken van het nieuwe honderdje zijn bestaande druktechnieken verder verfijnd om val semunters het leven zuur te maken. Van revolutionaire nieuwigheden is geen sprake, want de jongste vondsten lenen zich nog niet voor massaproduktie. Het Nederlandse bankbiljet, dat regelma tig wordt vernieuwd, heeft een uitsteken de reputatie in de wereld, omdat het moei lijk kan worden nagemaakt. Uit cijfers van de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) blijkt dat vorig jaar in totaal 1995 valse Nederlandse bankbiljetten werden onderschept. De vervalsingen die bij de drukker worden gevondn en nog niet zijn uitgegeven, zijn niet in deze tel ling opgenomen. Dat geldt dus ook voor de 600.000 valse 'snippen' die in dat jaar keurig verpakt in Engeland werden aan getroffen. In '91 werden 2479 valse bankjes uit roulatie gehaald, in '90 5177, in '89 1840 en in '88 9209. Deze cijfers steken gunstig af tegen die van valse dollars en andere buitenlandse biljetten die worden aange troffen. Vuurtoren Sinds de Tweede Wereldoorlog worden bankbiljetten beveiligd met een water merk, voelbare inkt en minuscule letter tjes. Aan de hand van deze kenmerken kan iedereen een biljet vrij gemakkelijk op echtheid controleren. Bij het uitbren gen van nieuw bankpapier worden deze druktechnische foefjes steeds verder verf ijnd. Pas in 1986 - bij de introductie van de 'vuurtoren' van 250 gulden - werden ge heel nieuwe elementen toegevoegd. De technologische ontwikkelingen maakten drastische ingrepen mogelijk èn noodza kelijk. De high-tech waarvan vervalsers zich bedienden, werd te gevaarlijk. Het paarse 250-guldenbiljet was het eerste dat met zogenaamde metamere inkt werd gedrukt. Deze verandert onder invloed van rood licht. „Dan zie je een konijntje dat anders onzichtbaar is", legt. woord voerder B. Groothoff van De Nederland- sche Bank uit. Iets dergelijks valt ook te verwachten in het bankje van honderd gulden dat in oktober uitkomt. Het zogenoemde doorzichtregister wordt eveneens wegens succes geprolongeerd. Het bestaat uit een tekening op de voor kant en een op de achterkant die samen één geheel vormen. Groothoff benadrukt dat dit druktechnisch een huzarenstukje is dat zich maar moeizaam laat imiteren. 'Kassierskenmerken' ontsnappen aan het lekenoog. ze zijn alleen te vinden met een vergrootglas, een lamp of een andere hulp middel. In 1987 schaften winkeliers zich massaal blauwe ultra-violette lampen aan om verschoond te blijven van valse 'snip pen'. Die werden toen in grote aantallen vanuit Brabant verspreid, maar sloegen onder invloed van dat licht wit uit. De ech te behielden hun kleur. In de 'vuurtoren' werden voor het eerst ex treem kleine lettertjes gebruikt. De dich tregels van Slauerhoff op 0,2 millimeter zijn onleesbaar voor het blote oog. De mo derne kleuerenkopieermachine, een ge ducht wapen van de hedendaagse valse munter, maakt er een streepje van. Aan de nieuwste truc van de geldfabrie ken wordt nog gewerkt en hij is dan ook nog niet toepasbaar. Het gaat om afbeel dingen die niet gekopieerd kunnen wor den: een portret verandert bijvoorbeeld in een afgekloven appel. Dollar Gezien de kwaliteit van het Nederlandse geld. nemen criminele drukkers hun toe vlucht tot buitenlandse valuta. De Ameri kaanse dollar is in die kringen populair. Dit geld wordt overal in de wereld ge bruikt en ziet er al sinds 1928 hetzelfde uit. De grote schaal waarop het is verspreid, maakt vernieuwen moeilijk, aldus Groot hoff. Vijfentachtig procent van de verval singen die in ons land worden aangetrof fen, betreffen de tamelijk primitieve dol lar-biljetten. Hoewel De Nederlandsche Bank garant staat voor de goede kwaliteit van haar geld. is de beveiliging niet voor alle biljet ten gelijk. Een tientje vervalsen is minder winstgevend dan een grotere coupure en daarom kan de eerste met iets minder ex tra's toe. Ook de instelling die zelf de geld persen laat draaien, moet op de kleintjes letten. Het hologram, waarmee Oosten rijk en Finland hun bankpapier bescher men, is voor ons voorlopig nog te duur. Kleurige papieren lampions drijven in de rivier Motoyasu in Hiroshima. De omgekomenen te troosten. Op de achtergrond het herdenkingsmonument. drijvende lantaarns zijn bedoeld om de zielen van de foto Reuter et' (ARN (GPD) - Mensen horen ,risteeds vaak op de laatste 2 g dat ze niet meer naar hun ,u jk hoeven te komen. Neder ig id gaat weinig charmant om et medewerkers die worden n tslagen. De advieswereld is ij. op ingesprongen met een cur- 'ontslag geven', een gouden y, ndel in tijden van recessie. n [aar vlak het bedrijfsbelang [.jet uit. Zeker niet in financieel n zicht", zegt P. Reijers. „Want ,Vf goed aangezegd ontslag le- rt voordeel op." v'( em de handelsvertegenwoor- jn. ,er van een grotere Neder- eo|dse firma. Wordt overge- latst naar Indonesië, ver- opt zijn huis, verscheept zijn m lubels. Vrouw en kinderen on- rweg per vliegtuig. Nieuwe •komst-, grote plannen. Al- n, in de nieuwe woning in Ja- rta vindt de geëxpatrieerde r briefje van de baas. Dat het k h allemaal niet doorgaat. Tot ze grote spijt, n et is geen uitzondering", zegt b Reijers, organisatie-adviseur Nijmegen. „Er zijn talloze orbeelden van mensen die op meest onwaarschijnlijke wij ontslag aangezegd hebben ge- n igen. Laatst hoorde ik nog i een werknemer die uitge- ,n iden werd naar het buiten- 1 id en op Schiphol het tele- 3e ntje kreeg dat het niet meer jfde." j.0 ijers, werkzaam bij het ai arnse adviesbureau Broers en Uj! rtners, geeft sinds enkele ja- j i begeleiding bij het aanzeg- y, i van ontslag. Het zijn op at gesneden opleidingen voor la. Irijven of kleine ondeme- ;n rs. Veelal voor het middenka- jd(want dat mag in de regel de bo chte boodschap overbrengen. loduktiviteit ]e n nieuwe vondst van de orga- j|, atie- en advieswereld, die ai lod ziet in andermans dood? ldf et is op zich niets nieuws", ïn ;t Reijers. „Als bureau doen ~t, dit al een jaar of tien, elf. Al ly n is er de laatste tijd een stij- igvan de vraag". In totaal zijn oe n honderd programma's ver- es gd, waarin het'slecht-nieuws- otI sprek' uitvoerig wordt behan- u ld. Bedrijven die er in de vo- e periode van recessie, begin D(j, ren tachtig, ervaring mee op- ;e, iden, zeggen er nu wel bij te va- ',hi Een goede begeleiding bij ont- lagis bedrijfsbelang", zegt Reij- rs. Zeker in bedrijven waar al jaren conflicten sluimeren of waar nauwelijks sprake is van enig personeelsbeleid, is het geen luxe. „Werknemers die merken dat voor hen de tijd wordt genomen, in een persoon lijk gesprek, voelen zich serieus genomen. Zullen daardoor min der snel agressief reageren of met schade-claims komen". Een 'goed' ontslaggesprek is ook van belang voor de werknemers die wel mogen blijven. Reijers: „Wat dacht je dat er gebeurt in een bedrijf waar de helft van het personeel het werk verliest en dat op gênante wijze krijgt te ho ren. Die mensen reageren uiterst gefrustreerd. Zoiets werkt als een olievlek in de rest van het be drijf'. Als meest directe gevolg zakt de produktiviteit volledig in. Er zijn gevallen bekend van bedrij ven waar een week niets gebeur de. omdat er zoveel onzekerheid was over wie ontslagen zou wor den. Reijers: „De hele zaak raak te er min of meer door verlamd. Dat kan zo'n grote schade ople veren, dat als gevolg daarvan zelfs nieuwe reorganisaties no dig zijn. De bekende negatieve spiraal". Ontslagaanzegging vertoont nog wel trekjes van een klassen maatschappij. De directeur krijgt een persoonlijk gesprek, vaak meerdere. Soms wordt een organisatie-adviseur ingehuurd om het delicate proces te bege leiden. Produktiepersoneel hoort vlak voor het weekeinde dat ze maandag niet meer hoe ven te komen. Soorten De deskundigen onderscheiden grofweg twee categorieën 'werk nemers. bedreigd met ontslag': de verrasten en de niet-verras- ten. „De laatste groep is sluw van aard. Voelt al aankomen wat er gaat gebeuren", zegt Reij ers' collega C. Tanis. „Die groep heeft zich voorbereid op een ge sprek waar nog wat 'uit' gehaald moet worden". Terwijl de personeelsfunctiona ris of manager die het gesprek moet doen draalt met de moeilij ke boodschap, sleept zo iemand er nog het nodige uit. Tanis: „Ik heb meegemaakt dat op die ma nier als douceurtje een jaarsala ris wordt meegegeven, wat het budget eigenlijk niet toeliet". De tweede categorie wordt volle dig overvallen. En reageert dat af op de ontslag-aanzegger (slaan, schoppen, schelden, as bak door de ruit) of klapt volle dig in elkaar. Reijers: „Hij heeft het toch zo goed ontvangen, wordt dan gezegd. Terwijl de werknemer volledig van de kaart is en soms niet meer weet wat hij of zij doet. Het zal niet het eerste ongeluk zijn dat als ge volg daarvan ontstaat". De tactiek die Philips enkele ja ren geleden hanteerde bij het aanzeggen van ontslag gaat Reijers daarentegen weer to ver. Voorafgaand aan een serie ge sprekken, waarin de helft van het personeel van het produktie- bedrijf voor lampen in Eindho ven te horen kreeg dat zijn baan verdween, maakte de persdienst van het concern bekend dat maatregelen genomen waren om zelfmoord te voorkomen. Zo waren alle trappen naar het dak van de fabriek afgesloten. Reij ers: „Dat publiekelijk bekend maken, is vragen om moeilijkhe den. Echt waanzinnig". Wat beide adviseurs/bedrijfs- trainers wel aanspreekt in de strategie van Philips was het in dividuele gesprek voor alle werknemers. Tanis: „Als vooraf een lijstje circuleert met daarop namen van mensen die bij de di rectie moeten komen, dan weet het personeel al genoeg. Dan hoef je eigenlijk geen gesprek meer te houden". ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 j WINTERSWIJK (GPD) - Dry weave toplaagjes die je echt moet voelen. Een inlegkruisje met een curve. Kreten als 'Wow. dit is het'. Anne Meijer uit de Winterswijkse buurtschap Kot ten heeft er schoon genoeg van. Dag in dag uit ergert ze zich ma teloos aan de onafzienbare stroom tv-reclame voor maand verband. De manier waarop de snelle jon gens in hun maatgesneden pak ken menen het produkt aan te moeten prijzen, vreselijk ge woon. Deze week was ze het zat. Ze greep naar de telefoon en liet een advertentie plaatsen in alle landelijke dagbladen: „Werd u al 'ONGESTELD' door die ab surd vele tv-reclame voor maandverband?", was de vraag. Binnen de kortste keren puilde voor de reacties openstaande postbus 95 in Winterswijk uit. „Honderden brieven zijn het. En vanmorgen ben ik nog niet eens bij de post geweest". Anne Meij er staat versteld van de respons. Zelfs één van de Haagse ministe ries (VROM) stuurde een steun betuiging. De veelvoud en de in houd van de reclamefilmpjes is kijkend Nederland een doorn in het oog. blijkt. Uit elke envelop die ze openscheurt klinkt dezelf de negatieve teneur: 'walgelijk' 'onsmakelijk' 'boycotten'. De er gernis van Rotterdam tot Rottu- meroog is even groot als in de Achterhoek en Twente. „Som migen schrijven zelfs dat ze de televisie uit het raam willen gooien", bladert Anne door de stapel. En. het zyn niet alleen vrouwen die in de pen zijn ge klommen. „Er reageren opval lend veel mannen, die het even onsmakelijk vinden". Anne's echtgenoot beaamt haar woor den. Lachend De %'oorstelling van de maande lijkse ongesteldheid als iets dat je dank zij lekker zachte boven- laagjes lachend kunt wegwui ven, ergert Anne èn de brief schrijvers. „Voor velen is het he lemaal niet zo'n leuke ervaring. Het zal je maar gebeuren dat je doodmisselijk op de bank ligt en dan komt er op tv zo'n springen de juf voorbij". In de eerste helft van dit jaar gaven de fabrikan ten 9.1 miljoen gulden uit voor de spotjes op de beeldbuis. Weg gegooid geld? Zeker weten, zegt Anne. De reclame schiet zijn doel compleet voorbij, bereikt volgens haar zelfs het tegendeel van wat wordt beoogd. Alle reacties - „de mensen kun nen ook nu nog schrijven" - wil ze per postzak richting Reclame Code Commissie sturen. Met de vriendelijke vraag om een reac tie en wat er aan het probleem te doen valt. door Ton van Lierop NIJMEGEN - „Een nacht door halen, flink drinken en roken en toch de volgende morgen helder zijn?". Hij heeft veel gehoord, maar het gaat de Nijmeegse far- macoloog dr. B. Ellenbroek te ver dat één setje party-pillen de nare gevoelens na een nachtje stappen wegspoelt. Hij kent een betere remedie tegen een kater. „Gewoon de volgende ochtend een glas zout water drinken. Verschrikkelijk vies, maar wel een stuk goedkoper". En moge lijk ook gezonder. De uitgaande yup heeft er een nieuw statussymbool bij: 'desig ner-drugs'. Preparaten, door gaans niet officieel aan te duiden als geneesmiddelen, die heftig nachtleven en drukke carrière overdag mogelijk moeten ma ken. Met zinnebeeldige namen als Fast Blast, Smart Cocktail, Memory Fuel en Party Pill poogt de Amsterdamse importeur Cle- ban, voorheen drogisterij, een jonge en vooral vermogende groep consumenten voor zich te winnen. De dynamische verpak king moet al boekdelen spreken. Officieel gaat het om vitamine supplementen, ontworpen door de Amerikaanse voedingsdes kundigen Durk Pearson en San dy Shaw (niet de zangeres), die geheel in overeenstemming met het science-fiction imago eerder preparaten ontwikkelden voor de ruimtevaartorganisatie NA SA. Het duo timmerde ook aan de weg met een boek onder de vi sionaire titel 'life extention' (le vensverlenging). De 'designer-drugs' claimen op timaal functioneren na zware nachten, behoud van geheugen via de aanmaak van acetyl-cho line en maximale spier-span- kracht. Discussie Hallucinerende of andere voor het lichaam nadelige effecten zouden niet ontstaan. „Het is duidelijk geen geneesmiddel", zegt H. Lusse, regionaal inspec teur van volksgezondheid in Arnhem, belast met de controle op geneesmiddelen. „Er zijn veel van dit soort preparaten op de markt. De vraag blijft wanneer ze schadelijk zijn". Daarover is momenteel een poli tieke discussie gaande. Volgens Lusse mag in Nederland een pre paraat tot vijftig keer de daee- lijkse vitamine-behoefte bevat ten. In de rest van Europa ligt dat een stuk lager: één tot an derhalf keer de dagelijkse be hoefte. „Het is nu aan de Tweede Kamer om die norm aan te pas sen of niet". De samenstelling van het smart- cocktail (energie-opwekkend, geheugen-versterkend) en party- pill (fris gevoel na kater) over schrijden gemiddeld niet de grens van vijftig maal de dage lijkse vitamine-behoefte. Vol gens B. Ellenbroek, farmacoloog aan de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN), zijn er wel be paalde ingrediënten die de dage lijkse behoefte zeker overstij gen. Daardoor kunnen misselijkheid, hoofdpijn en juist vermoeidheid ontstaan. Dat is bijvoorbeeld het geval bij de dosis zink en B- vitamines. „Dan heb je het wel over hele grote hoeveelheden. Als je dit soort produkten al ge bruikt, moet je het in geringe mate doen". Ellenbroek ziet over het alge meen niet snel lichamelijke schade ontstaan hij het gebruik van designer-drugs. „Ik vraag me wel af wat het nut is van dit soort produkten. Het zou best kunnen dat je geen kater krijgt na het slikken van de negen voorgeschreven party-pillen, maar veel extra energie zal het niet opleveren. Daar heb ik echt mijn twijfels over". In het begeleidende persbericht stelt importeur Cleban dat zijn designer-'foods' het aminozuur fenylalanine omzet in noradre naline. waardoor extra veer kracht en energie zou ontstaan. Ellenbroek betwijfelt dat ten zeerste. „Dat proces kan in een ketenreactie ontstaan, maar het is geen automatisme dat dit ge beurt". De relatief dure vitamine-sup plementen, gemiddeld 67,50 per verpakking van 350 gram. bieden wel uitkomst voor één groep gebruikers: de echte alco holisten. „Als je echt veel drinkt, kom je nauwelijks aan eten toe. Daardoor krijg je minder vitami nes binnen. Bij gebrek aan vita mine B-12 ontstaat op de lange termijn bijvoorbeeld het syn droom van Korsakow (geheu genverlies). In deze preparaten zit zoveel B-12. dat zwaar ver slaafden daar wel bij gebaat ziin LYON' (AFP/DPA) - De Franse politie heeft toeristen vrijdag gewaarschuwd voor snelweg- rovers die het vooral gemunt hebben op auto's met buiten lands kenteken. Met name de A- 46, een net geopende snelweg ten oosten van het verkeers knooppunt Lyon, is dit jaar het jachtterrein van de criminelen. Van de acht overvallen op bui tenlandse auto's die sinds 23 ju li in het midden-zuiden van Frankrijk vastgesteld zijn, wer den er vijf op de A-46 gepleegd. Tot dit jaar was de „Autoroute du Soleil" (A-7) tussen Lyon en Marseille de autoweg bij uitstek voor de snelle overvallers die doorgaans volgens een vast stra mien werken. Met een sterke auto, die veelal gestolen is. rij den ze zogenaamd per ongeluk van achteren tegen de auto van hun geselecteerde slachtoffer aan. Als de chauffeur uitstapt om de schade op te nemen, kijkt hij in de loop van een geweer of pistool. De overvaller dwingt de chauffeur en zijn passagiers ver volgens hun kostbaarheden in te leveren. Als ze het helemaal slecht treffen, nemen de overval lers ook nog hun auto mee. Ook gebeurt het dat dieven de ruiten inslaan van auto's die ze langs de snelweg tot stoppen ge dwongen hebben, waarop ze de inzittenden dwingen hun geld af te geven. Het banditisme langs de snelwegen vindt doorgaans plaats tussen middernacht en 4 uur 's morgens. Donderdag werden Nederlandse en Spaanse toeristen het slacht offer van twee gevallen van weg- roverij. Vrijdagmorgen was een Frans gezin, dat in een auto met buitenlands nummerbord reed, de dupe. De politie heeft nog nooit daders aangehouden van de snelweg overvallen, waarbij tot nu toe niemand gewond is geraakt. Jaarlijks heeft de Franse politie in de zomervakantie met name in het gebied rond Lyon veel te stellen met snelwegdieven die worden aangetrokken door de grote stroom toeristen die naar het zuiden trekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7