was als een oorlog in de hel PZC Faxen voor vrede in Sarajevo tegen iatrosofen ai op eerste dag succes PZC pppositie tegen uchtacties boven •Bosnië neemt toe commentaar binnen- en buitenland jewonden doen hun relaas na explosies in Zuidchinese stad Shenzhen Zuid-Afrika kan geen tijd meer verliezen Experiment met kindercrèche in gevangenis voor vrouwen jjf mensen vermoord i forenzentrein ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1993 Driejaar geleden brak het geweld in de Zuid-Afri ka's zwarte townships rond Johannesburg en in de provincie Natal in alle hevigheid los. En het houdt maar niet op. Afgelopen week werden opnieuw meer dan honderd mensen in koelen bloede vermoord en moesten minstens zoveel gewonden worden afgevoerd. Nie mand lijkt de slachtpartijen, die zich vrijwel dagelijks voor doen in de troosteloze woonoorden aan de zelfkant van de grote steden, nog te kunnen verhinderen. De blanke regering en de zwarte politieke leiders schuiven elkaar de schuld in de schoenen over het gebrek aan controle over wat er allemaal gebeurt. Het optreden en de houding van de politie worden binnen Mandeia's ANC diep gewantrouwd. Steeds opnieuw zijn er aanwijzingen dat duistere krachten uit rechts-extre- me hoek het moorden en intimideren aanwakkeren. Daarbo venop komen dan de voorspellingen van invloedrijke figuren als Inkatha-leider Buthelezi dat een burgeroorlog dreigt, wanneer niet aan zijn eisen en verlangens wordt voldaan. Haat en wraak laten dag na dag hun slachtoffers achter. De wanhoop daarover dooft het optimisme. Driejaar lang verlamt datzelfde bloedige geweld nu al de voortgang van het democratiseringsproces in Zuid-Afri- ka, de overgang van het Apartheids-systeem naar een sa menleving zonder rassendiscriminatie. En het wrange van deze toestand is dat Zuid-Afrika geen tijd meer te verliezen heeft. Elke vertraging verscherpt de tegenstellingen alleen maar verder. Tussen de belangrijkste partijen (de blanke re gering-De Klerk en het ANC), die het met elkaar eens probe ren te worden over deling en overdracht van macht, over de opzet van de eerste non-raciale verkiezingen, over een nieu we grondwet. Maar ook onderling in het kamp van blanke Afrikaners en binnen de grote massa van de zwarte bevol king. Want vooral onder de conservatieve blanken en de on der uiterst rechtse, militante weerstandsbeweging groeit het verzet tegen de uitverkoop van de eigen voorrangspositie. De vrees voor de chaos neemt toe en de wapens komen voor de dag om dan in elk geval het eigen erf te verdedigen. En in het uitzichtloze bestaan in de zwarte woonoorden raakt het ge duld op en worden de politieke rivaliteiten tussen aanhan gers van het ANC en die van Inkatha temidden van de armoe dige hutten met speren, messen, benzine en vuurwapens ge nadeloos uitgevochten. Zuid-Afrika zit gevangen in deze cir kel: de onderhandelingen over de democratisering stokken steeds vanwege de baaierd van geweld, en juist ómdat er zo weinig schot in de zaak zit laait het geweld steeds feller op. Op 27 april 1994 moeten zwart en blank in Zuid-Afrika voor het eerst samen naar de stembus. De datum ligt sinds kort vast. Maar de condities om algemene verkiezingen te houden zijn er op het ogenblik niet naar. Oorzaak is dat de overeenstemming over de vraag hoe het nu verder moet met Zuid-Afrika, een te smalle basis heeft. De argwaan en het ge brek aan vertrouwen tussen het bestaande blanke bewind- De Klerk en het ANC zijn nog te groot om snel tot sluitende zaken te komen. En samen slagen zij er maar steeds niet in om partijen die de onderhandelingen over de democratise ring nu boycotten, nauwer te betrekken bij het proces van politieke, economische en sociale veranderingen. Juist om dat het fundament zo wankel is, fungeert het als voedingsbo dem voor grote onrust en voor onbeheersbaar geworden ge weld. De grimmigheid en de starheid aan de tafels waar de onderhandelingen met grote schokken en moeilijkheden ver lopen, hebben hun lange slagschaduwen op al die plekken waar dagelijks mensen worden omgebracht. Alleen als alle partijen die steeds zeggen dat zij samen willen koersen naar een nieuw Zuid-Afrika - hoe cynisch die term op het ogenblik ook klinkt - in de overgangsperiode zich samen verantwoor delijk voelen voor beëindiging van het geweld, is er mis schien nog iets te redden in dit gistende land. vdM. SEVENUM (GPD) - In de vrou wengevangenis Ter Peel in het Limburgse Sevenum mogen moeders hun kinderen tot vier jaar bij zich houden. Tot nu toe is de regel dat alleen baby's tot negen maanden bij hun moeder in de gevangenis mogen blijven. Het experiment geldt voorlopig voor de half-open vrouwenin richting in Sevenum. Als de proef slaagt, komen er ook kin derafdelingen in de vrouwenge vangenissen in Zwolle en Heer- hugowaard. De vrouwengevangenis Ter Peel heeft een crèche en klimrekken in de tuin. De cellen van de vrou wen zijn uitgebroken om ruimte te maken voor kinderkamers. Kosten van deze aanpassingen bedragen twee ton. Het. experi ment duurt twee jaar. Momen teel zijn er vier vrouwen met een kind. Volgens gevangenisdirec teur F. Huèr worden er alleen kinderen bij hun moeders toege laten als er geen andere opvang- mogelijkheid is. Directie K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas. hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissïngen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457 Hulst: Servicepunt- Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 lot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag dm vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeindeverwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- tm vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82.00, franco per post 105,00; per maand 29.00. automatische afschrijving 28.50; jaarabonnement 320.00, automatische afschrijving f 319,00; jaarabonnement franco per posl 405.00; losse nummers maandag Tm vrijdag 1.50. zaterdag /*2.00 p.st.. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24.30: ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6.00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. al! ar Eric Groen N HAAG (GPD) - De reacties stroomden giste- binnen bij de Stichting Slachtoffers van Niet ende Alternatieve Geneeswijzen in Tilburg. Aderden telefoontjes werden genoteerd van nsen die zich grote zorgen maken over de prak- en van alternatieve genezeren van iatrosofen iet bijzonder. Deze laatste groep pseudo-gene- sis in opspraak gekomen na de dood van zeven iénten. R. Kusters van de nieuwe stichting 11 dl dat zo snel mogelijk opgetreden moet wor- tegen de levensgevaarlijke handelingen van ido-genezers. aanval van Kusters is in eerste aanl gericht te- i iatrosofen, aanhangers van de 'school' die Dc| 'dt geleid door een 40-jarige Hagenaar, die in vorig jaar tot twee jaar gevangenisstraf werd oordeeld. Hij had een ernstig zieke vrouw medi- shulp onthouden. In afwachting van het hoger oep. dat in september dient, is de Hagenaar gelaten. heeft een eigen theorie ontwikkeld door brok- i antroposofie te mengen met eigen 'medische' sheid. Het Collegium Iatrosoficum in Den ig, het hoofdkwartier van de beweging, hult zich in stilzwijgen en weigert haar ideeën toe te lichten. De behandelingen die de iatrosofen toepassen, zijn beter bed dan hun visie. Zo kreeg een nu overleden kankerpatiënte uit Amersfoort te horen dat zij haar reguliere behandeling moest staken. Haar ia- trosoof schreef haar voor gras te eten en veel piano te spelen. Dit is maar een voorbeeld van de bizarre behandelingen die deze 'genezers' toepassen. Een Tilburgse kreeg v haar 'homeopaat' te horen dat zij alleen wat sojabonen mocht nuttigen, naast drup pels en tabletten van onbekende aard. De vrouw viel pijlsnel af. van zeventig naai- veertig kilo, en kon op het nippertje worden gered na opname in een ziekenhuis. Met zijn stichting wil Kusters de hand reiken aan de slachtoffers van iatrosofen en „andere ongezon de genezers". „Ik heb vrijdag weer een aantal ver schrikkelijke verhalen gehoord. Een vrouw was te gen haar zin in een kliniek vastgehouden, een an der moest voor een 'behandeling' van drie maan den 84.000 gulden betalen". De stichting gaat met de hulp van juristen bekij ken hoe de brokken makende nep-artsen voor de rechter kunnen worden gedaagd. Voorts wordt be keken op welke wijze slachtoffers kunnen worden begeleid. Volgens Kusters is de huidige wetgeving ontoereikend om de kwakzalvers uit te schakelen: „Knoeiers hebben nog te veel mogelijkheden". Keerpunt Ron Kusters, zelf ooit klantan een iatrosoof in Til burg, besloot de stichting op te richten na het over lijden van een meisje van twee jaar. „Haar dood was voor mij een keerpunt. Die lui mogen niet meer ongestraft hun gang gaan". Kusters zegt precies te weten hoe iatrosofen hun klanten misleiden: „Mijn vriendin ging gewoon naar een homeopaat, zonder te weten dat hij iatrosoof was. Hij heeft haar ver trouwen gewonnen, en gezegd dat ik mee moest komen. Had ik dat niet gedaan, dan had hij haar geadviseerd de relatie te verbreken. In feite isole ren ze de patiënten en maken die volledig afhanke lijk". Die afhankelijkheid wordt daarna optimaal uitge buit soms tot de dood erop volgt. „De iatrosofen hebben ook een soort klinieken, waar je voor een verblijf van een maand '2000 gulden betaalt. Maar dat is alleen voor het slapen. Zonder van tevoren te waarschuwen, komen daar allerlei extra kosten bij voor middeltjes en behandelingen". Volgens Kusters worden in die klinieken metho den toegepast die sektes gebruiken om de wil van de aanhangers te breken. Dat gebeurt door de mensen slecht of te weinig eten te geven en door ze weinig slaaprust te gunnen. Kusters: „Het grote verschil is, dat je bij Baghwan kan weten waar je aan begint. Bij de iatrosofen gebeurt hetzelfde, maar zonder waarschuwing". Kwakzalverij De iatrosofen zijn moeilijk aan te pakken, omdat iedereen in Nederland vrij is naar de therapeut' van zijn keus te gaan. Kusters: „Nu weet ik dat het idioot is om naar die lui te stappen, maar toen vond ik dat niet. Je raakt in een ban, je zit in een omge ving waar dit soortraktijken de norm is". Desondanks houdt Kusters een zekere mate van vertrouwen in de alternatieve geneeskunst: „Wij zullen geen contact opnemen met de Vereniging tegen Kwakzalverij. Die club scheert alles over één kam. en daar ben ik het niet mee eens. Er zijn best goede dingen in het alternatieve circuit, joet alleen de zwarte schapen eruit plukken". Stichting Slachtoffers van Niet-Erkende Alterna tieve Geneeswijzen in Tilburg. Telefoon: 013-42 10 35. AMSTERDAM (GPD) - 'Stuur uw solidariteitsverklaring hier.' Een bibberig gestifte pijl wijst naar de voorlich tingsruimte in de Amster damse Stopera. Onder de naam 'Hiroshima 1945-Sarajevo 1993' stuurden vredesboodschappers giste ren hun goede bedoelingen via de fax naar het door de Joegoslavische burgeroorlog geteisterde Sarajevo. Aanvankelijk zou een gezel schap van Nederlandse poli tici, hoogwaardigheidsbekle ders en professionele actie voerders zijn afgereisd naar Sarajevo om daar persoonlijk zijn steun te betuigen op een vredesconferentie. „Maar we kregen geen toestemming van de Verenigde Naties", zegt Ina Brouwer. Tweede-Kamerlid en bestuurslid van de Hugo de Grootvereniging. En zo bleef het bij het doorfa xen van schriftelijke steunbe tuigingen en het voorlezen van verklaringen in het Amster damse stadhuis. Voor wie dat slappe hap vindt: „De mensen in Sarajevo hebben ons ge vraagd dit te doen." De verklaringen van de 'Raad van gereformeerde kerken', de Ikon, rabbijn Van der Kamp en zijn islamitische medestre ver Coskun Cörüz waren de eerste. „Sarajevo staat model voor de multiculturele samen leving. Wie daarvoor gestor ven zijn, hebben dat niet voor niets gedaan. Het is het begin rein aankwam, staat bij haar bed en beschrijft de vlammenzee als: „Het was als een oorlog in de hel". Medisch personeel in witte jas sen. dat bijna de klok rond in touw is geweest, leidt moe maar geduldig functionarissen van stad en provincie langs de bed den op de zalen, waar het onaan genaam warm is. Meer dan 200 gewonden zijn alleen al in dit. zie kenhuis behandeld. Hoewel het officiële dodental gisteren van „zeker honderd" is terugge bracht tot zeventig, is het de erg ste ramp die zich ooit in deze speciale kapitalistische zone. die aan Hongkong grenst, heeft voorgedaan. Veel slachtoffers zouden nog tussen het smeulen de puin liggen. Er zijn honder den gewonden en het blijft on duidelijk in hoeverre giftige stof fen zijn vrijgekomen. Een oog arts heeft verklaard dat veel mensen klagen over tranende en pijnlijke ogen, boeren in de om geving mogen voorlopig geen water uit de sloten halen en het slachthuis is uit voorzorg geslo ten. Makelaar „Het stinkt er naar ammoniak en verbrand mensenvlees", zegt een medewerker van de make laar die de ontplofte opslag plaatsen verhuurde. Hij is de he le dag op de plek van het onheil geweest en probeert in een plaatselijk café met een glas ijs koffie zijn herinneringen weg te spoelen. Een vriend van hem, de waarnemend commissaris van politie, is als een van de eersten omgekomen bij de ramp. „Een collega van hem had hem na de eerste explosie nog gezegd dat het te gevaarlijk was het terrein op te gaan en de brand te bestrij den. Maai' hij vond dat hij zijn verantwoordelijkheid moest ne men en de reddingsoperatie lei den. Hij liep zo zijn dood tege moet". zegt hij, somber voor zich uit starend. Hij beaamt dat misschien wel een loopje is genomen met de veiligheidsvoorschriften, waar door een ontvlambare stof kon lekken. Bedrijven in China be zuinigen op grote schaal op vei ligheidsmaatregelen, die als geldverspilling worden gezien. Een man in het café gaat recht op zijn stoel zitten en zegt: „Ja. inderdaad, de mensen in Shenz hen willem maar één ding, en dat is geld verdienen. Maar wat is daar dan verkeerd aan"? Oud-bisschop van Breda, H. Ernst, heeft zojuist een solidarïteitsboodschap naar Sarajevo ge stuurd. foto Arthur Bastiaanse/ANP van een betere wereld", schrijft Corüz. Het Amsterdamse IKV zet een gedicht van Albert Verweij op de lijn. dat in het begin van WO II in Nederland is ver spreid. 'Hoort dit. gij verborge- nen in holen. Het minste lied dat ge in het verborgene fluis tert is veel meer dan het machtswoord van de heer sers." an onze correspondente vonne van der Heijden S BENZHEN - Tot buiU-n is het S(ekreun en gekerm te horen in ?srel Rode-Kruisziekenhuis in de ar uidchinese stad Shenzhen. jentallen slachtoffers van de seciorme explosies van donder- 3rjag liggen tot in de entreehal op ordig aaneengeschoven bed en. Velen hebben ernstige randwonden opgelopen en lig- en - zoals in China gebruike- jk, in hun dagelijkse kleren - ijlen. „Armen en benen vlo- 5 n in het rond het was afgrijse- T'1'- jk". zegt een man met grote varte schrikogen en brand- lekken op zijn borst. 1oor een tekort aan brancards jn ook de gele houten zitban- en in gebruik als bedden. Een llr ngeman met een infuus in zijn arm rochelt onrustig op de smal le plank. Hij beweegt zijn hoofd voortdurend snel van links naar rechts, alsof hij de traumatische ervaringen zo van zich af wil schudden. Verderop kijkt een man met een flauwe glimlach onder een chaotisch gelegd ver band uit, waarop een grote bloedvlek zit. Ook zijn vuile overhemd zit onder het bloed. Kleinere schrammetjes op zijn arm zijn behandeld met rode jo dium. Bewusteloos Een zwaargewonde vrouw in een grijze lange broek en een roze bloes, die in het nabijgelegen slachthuis aan het werk was, vertelt hortend en stotend hoe ze enkele seconden verblind was en daarna tegen de grond werd gesmakt. „Ik had net een lading 'f 1RAJEVO (RTR/AFP/DPA) - oppositie tegen mogeljke ka chtacties van de NAVO op rvische stellingen in Bosnië oeit. De internationale be- iddelaars David Owen (EG) Thorvald Stoltenberg (VN) de commandant van de VN- oepen in Bosnië, generaal incis Briguemont, spraken :h vrijdag tegen de luchtac- tsuit. De VN-organisatie voor vluchtelingen, UNHCR, en enemarken en Roemenie rea- :erden eveneens negatief op de AVO-plannen. re ndertussen overlegde generaal va[ atko Mladic van het leger van Bosnische Serviërs vrijdag- de moslim-commandant !SJ asim Delic over de overgave y in de Igman- en Bjelasnica- rg aan de Verenigde Naties, aar zij konden niet tot een ak- oord komen. Ie Bosnische Serviërs verover en begin deze week de voor Sa- ajevo strategische bergen en leloofden woensdag ze te willen ipgeven. De Bosnische presi- enlAlija Izetbegovic verklaar- 4i de meerdere malen slechts naar de onderhandelingstafel in Ge- nève te willen terugkeren als de Serviërs van de bergen verdwe nen zijn. Het overleg over beide bergtoppen en het vrijmaken van de aanvoerroutes voor hu manitaire hulpverlening naar Sarajevo wordt zondag onder VN-bemiddeling voortgezet. De commandanten van de VN- vredesmacht hebben zich steeds kritisch uitgelaten over moge lijk militair ingrijpen uit angst voor Servische wraakacties te gen „blauwhelmen" op de grond. Om dezelfde reden stel len landen als Canada, Groot- Brittannië, Frankrijk en Spanje zich terughoudend op wat be treft de bombardementen. Bemiddelaar David Owen zei in Genève dat de dreigementen om te bombarderen de vredesge- sprekken, die maandag worden hervat, in de wielen rijden. Er wordt nu alleen nog maar ge sproken over de luchtacties, al dus Owen, die verder verklaarde dat in het afgelopen jaar de dia loog tussen de strijdende partij en vlotter verliep. gespannen sfeer Zuid-Afrika varkens gecontroleerd en stond te wachten op de volgende toen iets zwaars op mijn rug viel. Ik raakte bewusteloos. Toen ik weer bijkwam, hoorde ik men sen schreeuwen en zag ze over brandende lichamen heen weg rennen". Ze werd op tijd van een Rook van de brandende fabriek stijgt boven Shenzhen uit. macht de townships in getrok ken om een einde te maken aan de ernstigste explosie van ge weld sinds augustus 1990. De re gering had 2000 man extra poli tie naar het gebied gedirigeerd, die bovendien nog versterking kregen van eenheden van het le ger. De grootschalige operatie heeft geleid tot een conflict tussen de regering en het ANC. ANC-leider Mandela beschuldigde de rege ring van eenzijdig optreden, maar president De Klerk zei dat de regering wel moest ingrijpen. Terwijl het geweld in het gebied ten oosten van Johannesburg onder controle leek te zijn ge bracht. werd vrijdagochtend een bloedbad aangericht in een fo renzentrein, die van Vereeni- ging, 60 km ten zuiden van Jo hannesburg, op weg was naar de goudstad. Brutaal De aanvallers renden door de trein, gelastten vrouwen te gaan liggen en openden het vuur op de mannelijke reizigers. Vijf mensen kwamen om het leven en vijf raakten gewond. De poli tie arresteerde later op de dag twee mannen in verband met de aanslag. De aanvallen op treinen hebben de afgelopen jaren aan meer dan 200 mensen het leven gekost, maar de laatste maanden leek dit probleem dankzij strenge veiligheidsmaatregelen te zijn opgelost. wisse dood gered, maar de rech terkant van haar lichaam is ver lamd geraakt. Haar zoon, die kort na de explosie op het ter- jx. n onze correspondent HANNESBURG - Er heerste sieren een 'gespannen' rust in townships ten oosten van Jo nnesburg, die de afgelopen ek het toneel waren van ge- ilddadigheden waarbij bijna Imensen om het leven zijn ge- men. Maar bij een aanval op C(n forenzentrein werden vijl' insen vermoord. la'politie meldde vrijdag de i ndst van drie dode lichamen zeven gevallen van brand en chting in de woonoorden, vil ar deze week een ware oorlog m sen aanhangers van het ANC it de Zulu-partij Inkatha heeft oc roed. Niettemin was de situa- Tli' nu onder controle, aldus een eenheid was donder- met groot vertoon van (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3