Iepziekte dupeert Wegschap Veel bezoekers bij songfestival kinderen PZC Vlissingen rouwt om Boudewijn Harde werkers zonder pretenties Bedevaartgangster terug van Spaanse pelgrimstocht provincie zaterdag 7 augustus 1993 11 Vergunning Hapro Kapelle vernietigd Veteranenkorps van de gymnastiekbond lestaat zestig jaar Aantal aangetaste bomen op Walcheren stijgt nog steeds FESTIVAL van onze verslaggever KAPELLE/DEN HAAG - De Raad van State heeft de hinder wetvergunning van Hapro Industries BV in Kapelle vernie tigd. Volgens de raad heeft de gemeente Kapelle, die de ver gunning in maart verstrekte, onvoldoende rekening gehou den met de belangen van omwonenden, die geluidsoverlast, stank, extra verkeersdruk en uitstoot van gevaarlijke stof fen voorzien. De vergunning was verleend voor een spuitdroogmachine, die Hapro (fabrikant van onder meer dakkoffers en zonne banken) nodig heeft voor metaal- en kunststofbewerking. De vernietiging daarvan betekent volgens de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) dat het bedrijf de spuitdroogmachine voor lopig niet in gebruik mag nemen. Eén van de omwonenden ging met steun van de ZMF in be roep bij de Raad van State. Belangrijkste bezwaar was dat de gemeente amper is ingegaan op protesten van buurtbewo ners. Naast de genoemde verwachte overlast, verzetten zij zich tegen de opoffering van een groenstrook voor de aanleg van een parkeerterrein Volgens omwonenden is dat illegaal gebeurd. Ze vroegen zich verder af waarom Hapro nog steeds geen schoorsteen heeft gebouwd om de stank te reduceren Het bedrijf was daartoe verplicht op grond van de in 1991 afgege ven hinderwetvergunning. De ZMF vindt het de hoogste tijd dat de gemeente optreedt, zowel tegen de illegale parkeer plaats als tegen het ontbreken van de schoorsteen. Marijke Schoone, terug van haar pelgrimage. foto Peter Nicolai van onze verslaggever EEDE - Ook een pelgrim slaagt er in de jaren negentig bijna niet meer in om aan de jachtig heid van alledag te ontkomen. Over de pelgrimswegen, die in Noord-Spanje allemaal naar Santiago de Compostela leiden, rijden automobilisten de wan delaars bijna van de weg en op de slingerende bergweggetjes nemen mountainbikers die taak Marijke Schoone uit Eede denkt dat het de kwade invloeden van de Europese Gemeenschap zijn. Spanje past zich aan de noorde lijke EG-landen aan. Het 'ma- nana, manana' en 'tranquillo, tranquilla" zijn niet langer de meest gebruikte uitroepen en de traditionele siësta wordt door weinigen in ere gehouden. Schoone vindt het verdwijnen van de rust - nog niet zo lang ge leden voor 'zuidelijke volksaard' aangezien - uit de Spaanse maatschappij een gemis en er gerde zich tijdens haar ruim dui zend kilometer lange wandeling over het gebrek aan respect van automobilisten en fietsers voor de voetganger. Zelfs in de heilige Sint Jacobs- kerk, het doel van de pelgrims, ontkomt de hedendaagse boete doener niet aan de wereldse drukte. Schoone moest enkele weken geleden in de file staan om 'La Compostellanae' (het pelgrimsdiploma) in ontvangst te kunnen nemen. Zeven jaar te rug ondertekende de koster van de kerk het getuigschrift nog persoonlijk. Nu moest ze het doen met een voorgedrukt ex emplaar met een stempel van de kanunnik van de kathedraal. Schoone kreeg haar tweede Compostellanae na een reis in twee etappes. Ze ging vorig jaar tegen de jaarwisseling weg, maar stopte in april in Zuid- Frankrijk. Kleine kwalen en he vige heimwee dreven haar terug naar Eede. Eind mei vertrok ze naar Noord-Spanje, een paar honderd kilometer van de route in Frankrijk liet ze voor wat het was. Met mederekening van en kele omwegen, om een aantal vrienden en bekenden op te zoe ken, heeft ze overigens toch wel zo ongeveer het aantal kilome ters van Eede naar Santiago af gelegd. Aantrekkingskracht Ze is, niet alleen door de toege nomen 'stress en nervositeit' van de gemiddelde Spanjaard, niet van plan ooit nog een voe treis naar Santiago te maken. Of naar een ander ver-weg-liggend bedevaartsoord. Schoone h^ëft nu wel genoeg gelopen. ..Een tochtje van twee. drie dagen lijkt me af en toe nog wel eens leük. Maar ik zie me geen maanden meer met een rugzak de paden op, de lanen in stappen." Hoewel Santiago de Compostella er niet op vooruit is gegaan i 'het monu ment op de Vreugdeberg dat na een pauselijk bezoek is opge richt. is ronduit lelijk'), komt Schoone waarschijnlijk toch nog wel eens terug. ..De oude binnenstad blijft een speciale aantrekkingskracht houden en bovendien ben ik door enkele vrienden in de stad al weer uitge nodigd voor nieuwe bezoeken." Dankdienst Op het ogenblik is Schoone druk bezig met de voorbereidingen voor een dankdienst in de paro chiekerk van Eede op zondag 29 augustus. Bij de heilige mis zul len ook vertegenwoordigers van het Leger des Heils aanwezig zijn. Schoone liep namelijk niet alleen voor eigen ziel en zalig heid naar Santiago Ze wilde geld inzamelen voor 'Vera's zwerfkinderen', de droom van heilsoldate Vera om een sociaal pension in Den Haag te bouwen. De opbrengst van Marijke Schoone's persoonlijke actie valt, ondanks publiciteit in on der meer regionale Spaanse kranten, nog een beetje tegen. Tot vrijdag was precies 5261.39 gulden op de rekening voor het goodwill-centrum bijgeschre ven. Schoone hoopte vóór haar pelgrimstocht op tenminste vijf tien mille. Maar tijdens en na de dankdienst zal ze ook nog geld voor de zwerfkinderen proberen op te halen. 11COLIJN beveiliging Bel: 01100-13720 Inbraak Brand Winkeldiefstal Overval Toegangscontrole T.V.-bewaking Technisch alarm Terreinbeveiliging 24-uurs meldkamer-service Fax: 01100-15697 Lewestraat 43, Goes/Kloetinge van onze verslaggever MIDDELBURG - De iepziekte slaat op twee fronten toe in het iValcherse landschap. Het Weg schap Walcheren dat 260 hec tare aan wegbeplantingen be- lieert, heeft nog nooit zoveel veldiepen moeten verwijderen als dit jaar. Vijfduizend stuks en daar komen er waarschijn lijk nog drie- tot vierduizend bij. En de bestrijding van de iepziekte kost het wegschap zo veel geld dat de noodzakelijke vernieuwing van de wegbe- planting eronder leidt. sli Het Wegschap Walcheren heeft K v0rig jaar bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en het landelijke iep- ziekteberaad in Amsterdam aan N de bel getrokken. Tevergeefs. Het departement is niet bereid opnieuw de kosten van de iep- li13 jiektebestrijding voor zijn reke- lüng te nemen en stelt zelfs dat ran 'een aanmerkelijke toename van de problematiek op Walche- :z® ren' niets is gebleken. Ing S. J. Lous, hoofd technische dienst, maakt zich daar kwaad over. .Stopzetting van de landelijke Medicijnen verloren campagne tegen de iepziekte was een bezuiniging. Ik vind dat ze dat ronduit moeten vertellen. Dat is wel zo eerlijk." Lous constateert in tegenstel ling tot het ministerie wel een toename van de iepziekte. Het weer kan eeri gevaarlijke hand langer van de boosdoener, de ie- pespintkever, zijn en dat zit dit jaar niet mee. De kever gedijt goed in natte, broeierige zomers. De cijfers spreken boekdelen. Het wegschap maakt jaarlijks twee rondes. De eerste is achter de rug. Vijfduizend veldiepen L9| ISjBredanaar richt ,chade aan in dronkemansbui RENESSE - Een 19-jarige man uit Breda is donderdagnacht in v^Renesse aangehouden wegens vandalisme. De man, die teveel gedronken had, had verschillen de brievenbussen, bloemperken S en een smeedijzeren tuinhek vernield. Hij is na verhoor door art( de politie weer vrijgelaten. i;S 1VLISSINGEN - In het centrum Vlissingen zijn donderdag en middag twee doosjes met het ,rtv medicijn Imovan kwijtgeraakt. De eigenares had de medicijnen opgehaald bij de apotheek aan de Badhuisstraat. 1 Tijdens een wandeling over de Boulevard, richting het cen- ave trum, heeft ze de pillen verloren, t. Bij gebruik door kinderen is het -Vol medicijn gevaarlijk. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Niet alleen in België wordt gerouwd om de dood van Koning Boudewijn, ook in Vlissingen hangt de vlag half stok. In het Belgische consulaat aan de Coosje Buskensstraat tekenden donderdag en vrijdag meer dan honderd Belgen en Nederlanders het condoléance register. ..Ook de Belgen die in Nederland wonen, voelen zich betrokken bij het overlijden van koning Boudewijn. De mensen die het register tekenen zijn vaak hevig geëmo tioneerd". zegt J. Keerssemeeckers, secre taresse van het consulaat. ..Koning Bou dewijn was een geliefd man bij het Belgi sche volk en dat is duidelijk te merken bij de mensen die hier langs komen." In Vlis singen wonen veel Belgen omdat het Bel gische loodswezen hier is gevestigd. Daar naast zijn er ook een aantal gepensioneer de loodsen die in Zeeland zijn blijven wo nen. De 'Zeeuwse' Belgen zijn. volgens Keerssemeeckers. blij dat ze in Vlissingen hun dank kunnen betuigen en daarvoor niet helemaal naar de ambassade in Brus sel of Den Haag moeten reizen. foto Ruben Oreel waren aangetast. De tweede ron de staat voor eind augustus, be gin september op de planning. Lous verwacht nog eens drie- tot vierduizend iepen te moeten vel len. Het record van 1990 - meer dan vierduizend exemplaren - is daarmee ruimschoots gebroken. De bestrijding van de iepziekte kost het wegschap dit jaar naai- schatting 200.000 gulden. In 1992 was het 125.000 gulden 'kwijt'. De verwijdering van meidoorns die door bacterievuur zijn aan getast. komt daar nog bij. ..We moeten heel alert zijn", schetst Lous de situatie waarin het weg schap verkeert. „We vinden dat bacterievuur en zeker iepziekte effectief bestreden moeten wor den om verspreiding tegen te gaan. Maar dat is niet onze enige zorg als wegbeheerder. Zieke veldiepen sterven op den duur en vallen na twee, drie jaar om. mogelijk op de weg. Dat kunnen we niet hebben." Extra gedupeerd Het. wegschap is extra gedu peerd. omdat Walcheren onder water is gezet in 1944 en er op het eiland na de drooglegging veel veldiepen - en ook meidoorns - zijn geplant. Die kunnen goed tegen de zoute zeelucht 'en groeien snel. Walcheren zag zo binnen korte tijd weer groen, maar dat blijkt nu ziektegevoe- lig en ook eenzijdig. Vandaar dat het wegschap in 1987 met een landschapsbeleidsplan kwam. De bedoeling is de beplanting om te vormen, langs polderwe gen hagen te maken, langs hoofdwegen bomen te handha ven en meer soorten te intro duceren. Op de lange termijn moet het Walchers landschap zo weer worden als voor 1944. Bij komend voordeel is dat het weg schap minder geld nodig heeft voor onderhoud. Door de kosten van de bestrij ding van de iepziekte komt de uitvoering van het landschaps beleidsplan echter in gevaar. Lous heeft voor dit jaar 100.000 gulden extra gekregen, maar de iepziekte slaat hard toe. Het geld gaat daar waarschijnlijk aan op. „En", zegt Lous. „zolang de bestrijding van de iepziekte niet landelijk wordt aangepakt, blijft het dweilen met de kraan open. Er moet weer coördinatie komen, zodat alle overheidsin stanties één lijn trekken. Alleen dan kan de iepziekte echt terug gedrongen worden." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De lijfspreuk Een gezonde geest in een ge tond lichaam', geldt nog steeds roorhet Veteranenkorps van de 'Ius Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond. Dit jaar n? Giert de vereniging haar 60-ja- '•e; tig jubileum. De taak is nog het- )on'idfde gebléven: het opvangen -nu ran ex-turnsters en turners die den inders na hun actieve sportja- tn in een zwart gat zouden val- i. Alleen kampt het korps met 'get vergrijzing want het aantal le- ,aol den loopt drastisch terug. r n iet korps was bij de oprichting ip 10 december 1933 in eerste in- 1 U1, tanH tan tie alleen bedoeld voor man- J. Geijsen (86), oprichter wasserij De Zon, overleden van onze verslaggever GOES - P. J. Geijsen, oud-direc teur en oprichter van de vroe- {ere Goese wasserij De Zon, is woensdag in Goes op 86-jarige leeftijd overleden. Geijsen ver vulde tal van maatschappelijke functies. De crematie is maan dag in Middelburg. Wasserij De Zon was een voorlo per van het huidige Rentex-Zee- tex De in Den Bosch geboren Geijsen werkte van 1932 tot 1972 u zijn bedrijf. Daarnaast werd uj in 1947 secretaris van het nude Sint Joanna ziekenhuis in Goes. Ongeveer vier jaar later nam hij de voorzittershamer ter liand. De Goesenaar speelde een «langrijke rol bij de samenwer king tussen de Goese ziekenhui- Hl. Geijsen is in totaal 32 jaar ®cretaris/voorzitter/vice-voor- itter geweest van Sint Joanna. Stichting Oosterschelde- iekenhuizen. Tegen het eind van de oorlog pas Geijsen commandant van n"de Kruis-groepen. Ook was vele jaren voorzitter van de ifdeling wasindustrie van de ka- holieke werkgeversbond in Ne- 'erland. Hij verzette veel werk pi te komen tot samenwerking Ussen de katholieke, protestant- ihristelijke en algemene werk- «versbond. Ook is Geijsen acht dar voorzitter geweest van de dternational Laundry Associa- 'on, een wereldorganisatie van «wasserij-industrie. [dor zijn vele activiteiten op so- iaal-maatschappelijk terrein jmeg hij een hoge pauselijke on derscheiding: de 'Heilige Grego- ius de Grote'. Geijsen was ook "Ider in de orde van Oranje Na- nen vanaf vijfendertig jaar. Een jaar later konden ook vrouwen vanaf dertig jaar lid worden van de vereniging. Mevrouw A. J. Teijn-Lahr (75) uit Middelburg is vanaf 1989 lid van het korps van oud-turnsters en turners. „Toen ik begon met turnen was ik een meisje van tien jaar. Na de oor log ben ik lid geworden van de Middelburgse turnvereniging. Ik ben lid geworden toen ik in 1991 mee wilde doen aan de Gymnaestrada in Amsterdam. Dit is een turnevenement waar 20.000 gymnasten uit dertig lan den aan deelnemen." In Middelburg zijn negen oud turnsters lid van het korps. Het oudste lid is de 102 jaar oude me vrouw W. Bal-Mink uit Middel burg. Landelijk telt het korps zeshonderd leden die gemiddeld tussen de zestig en zeventig jaar zijn. Er zijn leden die nog steeds actief bezig zijn met turnen. Het zij als turner of als turnleraar. Mevrouw Teijn gymt zelf nog al tijd een keer in de week. „Geen bejaardengym, daar voel ik me zelf nog veel te fit voor. Jammer genoeg kan ik niet meer mee doen aan teamwedstrijden, om dat ik daar tóch echt te oud voor ben. Maar ik hang nog regelma tig in de ringen of ik doe een oefe ning op de balk." De meeste leden hebben zich bij het korps aangesloten om herin neringen op te halen uit him turntijd. Vooral het persoonlijk contact en de vriendschappen tussen de leden zijn volgens me vrouw Teijn heel belangrijk. „Ik vind het jammer dat ik niet eer der lid ben geworden van het ve teranenkorps want het geeft mij ontzettend veel voldoening. Het is wel jammer dat steeds meer oude leden overlijden, en zich bijna geen nieuwe leden aanmel den. Dit komt waarschijnlijk omdat de vereninging van oud gymnasten zo onbekend is." Het korps organiseert voor haar leden vijf keer per jaar een leden vergadering. Andere activitei ten zijn een jaarlijks terugkeren de winter- en zomervakantie. Een vakantieweek in een sport hotel van de KNGB in Beekber gen. En ieder jaar is er in het voorjaar een feestelijke reünie. Mevrouw A. J. Teijn-Lahr. van onze verslaggever foto Lex de Meester Programma zaterdag 7 augustus 19,00 uur: Budapester Klez- mer Band. traditionele instru mentale volksmuziek uit Oost- Europa met jazz-invloeden, Spiegeltent, Bellamypark 20.00 uur: Hillbilly Voodoo Trio, Amerikaanse band rond blues-rock'n roll-muzikant Barrence Whitfield en country folk songwriter Tom Russell, Bellamypark 20.00 uur: G-string, Britse popgroep. Zeilmarkt 21.30 uur: Budapester Klez- mer Band, Spiegeltent, 22.30 uur: Walter Trout Band, Amerikaanse band rond blues- rock gitarist Walter Trout, Bellamypark 24.00 uur: Jack Daniels, Spiegeltent. Bellamypark zondag 8 augustus 17.30 uur: Del Sur, drie Neder landse muzikanten met be werkte traditionele muziek uit Venezuela en Argentinië, Spiegeltent, Bellamypark 20.00 uur: Brendan Croker, Brits muzikant, werkte o.a. sa men met Mark Knopfler van Dire Straits en Eric Clapton, Bellamypark 21.30 uur: Jack Daniels, Spiegeltent, Bellamypark 22.00 uur: Snowy White The Shadow Indians. Britse blues band rond Snowy White die bij Pink Floyd speelde en hard rock maakte met Thin Lizzy. Bellamypark van onze verslaggever VLISSINGEN - Even was vrijdagavond het Straatfestival het festival voor kinderen. Voor aan zaten ze en op het podium zongen vijftien soms volleerde zangeressen liedjes uit Kinderen voor Kinderen. De Zeeuwse voorronde van Va ra's kindersongfestival trok veel publiek, fans van de zangeresjes en de enige zanger Joppe Os- té en natuurlijk ouders met kinderen op de schouders. Van de vijftien deelnemers konden er negen door gaan. Uit het applaus viel vaak al op te maken wie door de jury uitverkoren zouden worden. De meidengroep van Gwendolyn Roga en vooral Amy van der Guchte kregen de handen stevig op elkaar. Zij mogen door naar de regionale finale, die 28 augustus in Delft wordt gehouden. Die eer viel ook te beurt aan Thamar Zweistra. Hester ten Thije. Joëlle van Noppen, Noortje Wehrmeij- er, Janneke van der Wouw. Stephanie Smolders en Marieke Meijer. Ze maken in Delft kans door te stoten naar de landelijke finale op 24 oktober. VLISSINGEN - Sommige bands moeten optreden in achteraf-zaaltjes, ergens in een donkere steeg van een oude binnenstad. Een laag po dium, een krakende dans vloer en een scherpe bierlucht vermengd met hasjdampen. Comsat Angels uit het Britse Sheffield is zo'n band. Vrijdagavond traden gitarist/ zanger Steve Fellows en con sorten op in Vlissingen, op het Straatfestival. De meest ei gentijdse muziekgroep die de zer dagen op het podium van het Bellamypark staat, was al om negen uur geprogram meerd. Veel te vroeg. Comsat Angels, een herboren new wa ve-band, speelt nachtmuziek. Het daglicht is de vijand van deze Britten, als zij hun eerlij ke, soms psychedelische mu ziek produceren. Vertwijfeld riep Steve Fellows verschillende keren - tussen de nummers door - uit wan neer wordt het nou eens don ker. 'Dark is our natural ha- bit'. Vóór Fellows' wens in ver vulling ging, richtte hij stee vast na een nummertje het woord tot het publiek van plaatselijke muzikale fijnproe vers en nieuw- èn vooral oud jongerencentrum-bezoekers. Later - tegen tien uur, toen het concert al ruim halfweg was - gingen de Engelsen gewoon aan eén stuk door. Een bemoe digend schouderklopje voor de luisteraars - 'dit krijg je nooit in Engeland, jullie zijn veel beschaafder' - was er niet meer bij. Ze gingen door, alsof de duivel hen op de hielen zat. Herboren Comsat Angels stammen al uit 1979. De tijd van de new Comsat Angels tijdens hun optreden in het Bellamypark. wave en de punk. Toen traden ze op in smetteloze zwarte kos tuums en hun haar was kort geknipt. Ze waren vernieu wend. Uitgekakt zijn ze niet. Hun muziek - soms een muur van geluid waar je tegenaan VLI SSINGEN kunt leunen, daarna een slaapliedje - is nog steeds verf rissend. En na een zwerftocht door de spelonken van de pla- tenbusiness - ze hebben rechtszaken tegen hun platen maatschappij moeten voeren - zijn Comsat Angels herbo ren. Steve Fellows cs zijn weer hardwerkende jongens zonder pretenties. Maar waarom stonden ze tien jaar geleden niet op het Straatfestival En dan het liefst als laatste act. in het donker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 35