Dan moet je maar niet zo hard lopen Oud worden is de enige manier om lang te leven Wodan valt op trimmers op jaren reportage zaterdag7augustus 1993 2{ Een paar maanden zijn ze terug van een halfjaarlijkse rondreis door de Verenigde Staten en nu al kijkt het echt paar De Reus uit Nieuwerkerk uit naar een vakantietrip naar Portugal in ja nuari volgend jaar. Verderop in de agen da staan reizen gepland naar Afrika en Australië. Maar nu eerst willen Wim (71) en Tine (73) de Reus het kalm aan doen. „We moeten even alles op een' rij zetten. Bovendien hebben we zelf ook een schit terend land. Daar genieten we nu enorm van." Het reizen zit het echtpaar in het bloed. Sinds de vut van Tine de Reus in 1982 zijn ze heel Europa doorgereisd. „We zijn echt in alle landen geweest. Fantas tisch." Haar echtgenoot verkocht in 1986 zijn land en van die opbrengst werd on der meer een gloednieuwe camper ge kocht. Vanaf dat moment is het echtpaar niet meer te stuiten. Regelmatig trekken ze erop uit. In eigen land of ver over de Nederlandse grenzen. Ze vinden het behalve leuk ook heel be langrijk om te reizen. Tine: „Je moet niet gaan zitten mokken dat je op leeftijd komt. Oud worden is namelijk de enige manier om lang te leven. Anders moetje doodgaan op je veertigste. En dat is toch ook niet wat we willen." Reizen scherpt je, is de opvatting van Nieuwerkerkers. Je moet je voortdurend instellen op nieuwe situaties en je moet voortdurend alert zijn. In slaap sukkelen is er met een dergelijke levenswijze niet bij. Borreltje Ouderen moeten ook niet zo letten op hun leeftijd, vindt met name Tine. „Ik vind datje gewoon lekker moet leven. Ik doe ook veel dingen die God verboden heeft. Ik drink een borreltje, rook een si garetje en eet beslist niet macrobio tisch." Ze vindt dan ook dat mensen van tegenwoordig niet zo geobsedeerd bezig moeten zijn met hun gezondheid. „Ik denk dat veel mensen ziek worden uit In Duitsland kwam het zelfs tot een rechtszaak. Eigenares van hond contra hardloper. De al verscheidene keren door de hond geattaqueerde sporter had uiteindelijk maar het recht in eigen hand genomen. Hij was al diverse keren gehinderd door de hond „waarbij de bazin van afstand verlustigd had toegekeken." Stenen gooien hielp niet. De loper koos voor het wapen dat de postbestellers van de Duitse Bundespost ook gebruiken. Een spraybusje met peper-extract in een niet giftig oplosmiddel. Dit keer was de loper de hond te snel af. Nog voordat deze de tanden kon laten zien, zat de snuit en de huid al vol met dat peper-extract. Uitspraak van de rechter: de loper betaalt de kosten die de eigenares voor het bezoek van de dierenarts had moeten maken en de gerechtskosten moeten beiden opbrengen. Er is geen stadsparkloper of hij heeft wel een Kazan op zijn pad getroffen. Tot heuphoogte reikende, uit spier en tan den opgetrokken grommers. dan wel knie hoge. harige zenuwlijders die met mes scherpe tandjes gretig naar de enkels hap pen. De eigenaars staan meestal grijnzend op een afstandje toe te kijken, omdat ze weten dat Wodan in zijn recht staat. Het park is immers van hèm. Eventuele wel willendheid van de kant van de baas of ba zin reikt maximaal tot de mededeling: Hij doet niks, hoor. Duidelijker kan het niet. Een trimmer aan het woord, vol haatgevoelens. Jegens de hond die hem aanviel, maar ook jegens de eigenaar die - en dat valt op - in ingezon den brieven in hardloopmagazines vaak afgeschilderd wordt als een grijnzende toeschouwer. Of als, en weer citeren we uit een brief, „een stuk onbenul dat niets be ters wist te verzinnen dan zijn allerdomste gezicht te trekken. Nadat we enkele dode lijke blikken in zijn richting hadden ge worpen. kraamde dat stuk onbenul uit: „Ja. als jullie ook zó hard voorbij komen spurten dan schrikt ie." De hond dus. Van Langen Zeg niet dat het allemaal best meevalt. Een ongeschreven wet leert dat er achter iedere schrijver van een ingezonden brief vele tientallen anderen zitten die eigenlijk ook de pen ter hand hadden willen nemen. En er verschijnen nogal wat ingezonden brieven over bijtgrage honden in de 'hardloopliteratuur'. Onlangs was het in Studio Sport zelfs een item in het gesprek met Olympisch 800 meter-kampioene El len van Langen, die toegaf echt angst te hebben dat een hond op haar looppad komt. Is er zicht op het aantal trimmers dat bij t- wonden oploopt Nauwelijks. Al zou je een rekensommetje kunnen maken. Vast staat dat jaarlijks 50.000 mensen medisch behandeld moeten worden als gevolg van een hondebeet. Twee van de drie bezoe ken de huisarts en de derde zoekt eerste hulp bij een ziekenhuis, dat elk jaar weer 280 mensen een aantal dagen moet opne men. Vijftigduizend van de 15 miljoen Ne derlanders. Ongeveer een op de 300 Neder landers treft dus dat lot. Uitgaande van een aantal trimmers van 600.000 zouden volgens dit rekensommetje jaarlijks 2.000 trimmers in aanraking komen met de ka ken van een hond. Een wel heel lage on dergrens, want aangenomen mag worden dat een trimmer - .ja, als jullie zo hard voorbij komen spurten, schrikt ie. - va ker het slachtoffer wordt dan de zich in wandeltempo voortbewegende gemiddel de Nederlander. Blessures Voor dat laatste zijn ook sterke aanwijzin gen. Een jaar of vijf geleden deed de medi sche commissie van de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie een onderzoek ouder trimmers. Men wilde de oorzaak van blessures achterhalen. Hoewel men in de vragenlijst geheel voorbijging aan de bijtende hond, vulden veel trimmers on gevraagd de hond als 'blessure-oorzaak' in. Vanuit de Verenigde Staten, de 'uitvin der' van het joggen, zijn wel onderzoeks gegevens voorhanden met betrekking tot door honden gebeten trimmers. Onder zoeker Kopian kwam tot een wel heel hoog percentage van 4,3. Hij vond dat per Hij kon in een boom klimmen, maar lif 1 niettemin ernstige wonden op. Een e treem voorbeeld, maar het zal je ma overkomen. Bladerend door een nog steeds aa groeiend stapeltje documentatie komi l we naast de klachten van trimmers artik len tegen waarin de problematiek van ve schillende kanten benaderd wordt. E< 1 dierenarts die uitlegt waarom honden vi I tijd tot tijd trimmers schrik aanjagen. I J hond met heel diep onderhuids nog d oeroude jachtinstinct en, voor wat betrt de waakhond, de eigenschap geen onb kende op zijn territorium te dulden. D jacht- of roofdierinstinct komt vooral di boven als het dier een bewegende pro; ziet. De trimmer lijkt aan die kwalificat te voldoen. Een al duizenden jaren 'ingebakken' i J stinct verander je niet. Misschien dat hi ij nog verder slijt, maar dan zijn we heel w; trim-generaties verder. Daar ligt de win A in de pogingen om oplossingen te vindt r dus duidelijk niet. De deskundigen a het er wel over eens dat de eigenaars v; honden belangrijk kunnen bijdragen li oj een vriendelijker klimaat. De hond mo voldoende gehoorzaamheid aanleren, a in omstandigheden die het jachtinstint; v: hem wakker roepen. Een kwestie van o fe voeding dus zou je kunnen zeggen. Em de lange weg zijn er trucs om de hond al leiden van zijn prooi, de trimmer. De tr, ir die daaruit bestaat dat de eigenaar altj i. een alternatieve prooi bij zich heeft. Et tennisbal bij voorbeeld. De hond is h le aan te leren de weggeworpen bal terug jyj brengen. Bovendien heeft hij er plezieri Ziet de eigenaar van de hond een trimi» ni aankomen, dan is het tijd voor de truc d F; de hond afleidt van de naderende mens f lijke prooi. Wapens Aardig natuurlijk, maar lang niet iedei hondenliefhebber werkt met die truc. z als er ook goede, minder goede en nauw lijks opgevoede honden zijn. Voor de trie mer een deel-oplossing zou je kunnen ze gen. Kan de hardloper zelf het risii indammen Die vraag komt in veel ine zonden brieven terug. Er zijn maatree len. Sterker nog: er zijn zelfs 'wapens' koop. We noemden al even dat peper-t tract, in spuitbuis zoals dat blijkbaar 1 Duitse postbodes populair is. Opvallei in de antwoorden op die vaak gesteli vraag is de waarschuwing om in het co flict trimmer-hond niet zó ver te gaan. De gemiddelde trimmer ziet wel in dat 'h wapening' niet past binnen de sfeer waa in hij/zij de loopsport beoefent. Maar \v; dan wel Als prooi blijven fungeren is strerend en in veel gevallen letterlijk pij lijk. Frustrerend, omdat de lol in het hard! pen verdwijnt. Soms neemt de angst zuil grote vormen aan dat de loper, volgensi Arnhemse psycholoog Toon Damen, 'honde-ontloper' wordt. „Die voor el! hoek van de straat even afremt om nii door een furieus blaffende hond overvi len te worden. Die, wanneer hij een nil aangelijnde hond op zijn trainingspi koers ziet, zich omdraait om een ande: vaak langere route te kiezen. In het ver', den is het hem dan ook overkomen: plotselinge confrontatie met de hos waarbij zijn hart even stilstond. Bijna: tomatisch reageerde hij met „houd c kl...hond bij je. Waarna meestal de hond bezitter zich vreselijk beledigd voelt? agressief terugscheldt.. Vooral diens on! grip voor de angst van de loper maakt i1 drama compleet." Zijn er veel praktische tips waarmee trimmer zijn voordeel kan doen wanns het tot een confrontatie lijkt te komen?: zijn er, waarbij we ons beperken tot de hi volgende top-3: - volsta niet met terugschakelen op wa deltempo, blijf stilstaan. Alleen als ziel baar is dat de eigenaar de hond onder co trole heeft, kun je doorlopen. - vermijd oogcontact met de hond en ke hem nooit je rug toe. - scheld nooit op de hond en eigenaar. Dick Lorna Alleen als zichtbaar is, dat de eigenaar de hond onder controle heeft, kun je doorlopen. centage na interviews met 698 lopers. Geen 2.000 Nederlandse trimmers maar zo'n 25.000 zouden dus, wanneer je de Amerikaanse gegevens overplant naar ons land, pijnlijk in aanraking komen met de hond. En dat lijkt wel erg veel van het goede, te meer daar in Nederland aange toond is dat alleen al kinderen tot vier jaar 10.000 keer per jaar gebeten worden. En die trimmen nog niet... Hoe dan ook, de trimmers hebben een pro bleem dat soms extreme vormen kan aan nemen. Zo werd ruim vijfjaar geleden een op de Veluwe trainende trimmer plotse ling door vijf woeste honden aangevallen. Wim en Tine de Reus: Verre reizen scherpen de geest. sluitend door het letten op kleine kwaal tjes." Ze voelt zich daarnaast absoluut niet verwant met ouderen die naar bejaar- densozen gaan. „Mijn haren gaan steke lig staan als ik voor een dergelijke bijeen komst wordt uitgenodigd. Ik wil niet in dat vakje worden gedrukt. Ik wil niet ho ren bij dè 65-plussers. Die worden name lijk vaak zo betutteld." Het jaar van de ouderen spreekt haar om die reden ook niet aan. Dat vindt ze iets voor mensen die zich 'oud gedragen en oud voelen'. Dat irriteert haar. Maar aan de andere kant vindt ze wel dat iemand foto Ruden Riemens die eeij gezapig leventje wil leiden, die mogelijkheid moet krijgen. „Dan is dat blijkbaar iemands aard. Die moetje niet proberen te veranderen." Wim en Tine de Reus vallen zeker niet in die categorie ouderen. Tine: „We hebben nu de tijd en het geld om leuke dingen te doen. Daar willen we van genieten. We are spending the childrens heritage, kun je wel zeggen. Maar die vinden het niet erg hoor", zegt ze er snel achteraan. „De kinderen juichen alles toe wat wij doen. Ze waren ook heel enthousiast over onze Amerika-reis." Die reis levert stof op voor uren onder houd. De boeken en folders komen op ta fel en regelmatig wordt een bijzondere plaats op de grote ingelijste landkaart aangewezen die pontificaal in de kamer hangt. En anekdotes hebben ze genoeg Wim de Reus vertelt nog eens smakelijk hoe hij met een aantal landgenoten in het stadje Tromptown en De Ruyter het kinderliedje 'In een blauw geruite kiel' zong voor het gemeentebestuur ter plaatse. „Ze dachten dat het ons volks lied was. Zo plechtig luisterden ze naar ons." De reis door de VS verliep van de oost- naar de westkust en weer terug. Zowel de noordelijke als de zuidelijke staten heeft het Nieuwerkerkse echtpaar bezocht. Wim: „Al met al hebben we zo'n dertig duizend kilometer afgelegd." Gedurende dat halve jaar leefden ze in een camper van vijf bij twee meter. Tine: „Dan moet je wel goed met elkaar overweg kunnen. Het kan heel knus zijn, maar dan is het wel voorwaarde datje elkaar verstaat. Je moet elkaar heel goed aanvoelen." Tine de Reus vindt dat één van de voor delen die hoort bij het ouder worden. „Je hebt jaren op elkaar moeten bouwen. Je kent elkaar door en door omdat je samen door het leven bent geringeloord." Het echtpaar werd gedurende hun huwelijk geconfronteerd met een aantal niet een voudige problemen. Achteraf is Tine daar dankbaar voor. „Je wordt er een stuk sterker door. Maar als me gevraagd wordt of ik weer jong zou willen zijn. zeg ik nee Ik moet er niet aan denken alles opnieuw door te maken." Elke leeftijd heeft z'n charmes bena drukt ze meerdere keren. En zeker ook de oudere. Ze is er daarom zeer mee ingeno men dat ze 'grijs en rimpelig' heeft, mo gen worden. „Maar ik ben wel heel dank baar dat ik gezond ben en dat ik de ener gie heb om te leven zoals ik nu doe." Ingrid Dekker Hond en trimmer: Hij doet niks hoor... foto's Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 26