fIfiltilIE ZEEUWSI Schippers wijken voor de ME D6A Economisch plan Clinton haalt het net Opvallende intermezzo's bij begrafenis Boudewijn Buckingham Palace open voor publiek SPRINT PHOTO Confrontatie dreigde in Rotterdam Schip bekogeld in Terneuzen Bejaarde bierdief door video betrapt reportage Vrouw tweemaal door douane verkracht Wolkenvelden Wolkenvelden afgeivisseld door perio- en met zon. Meest matige wind uit uidwest tot west. Middagtemper a- uur rond 21 graden. 36e jaargang no. 184 c: terdag 7 augustus 1993 Het beste adres KLEURENFOTO'S in GOES V VlissingenMiddelburg ttekdam/terneuzen - jde haven van Rotterdam is r|jdagmiddag op het laatste ment een treffen tussen de en vele tientallen actievoe- de schippers voorkomen, n een ME-peloton zich bij de .aenburgse sluis meldde, J kken de schippers zich terug, sluis verbindt het Calandka- onze verslaggevers thippers praten ogelijk dinsdag er convenant i 1TERDAM (ANP) - De actie- rende schippers gaan onder mvaarden dinsdag met de rheid en verladers praten >r een convenant voor de -beurt Noord-Zuid. Het mi- terie van verkeer en water- at heeft de actieleiders vrij- uitgenodigd, zo heeft het ac- :entrum in Rotterdam vrij- javond bevestigd. stijrdat de schippers definitief latjïeggen op de uitnodiging, wil- zij duidelijk hebben wie de tijen vertegenwoordigt. Zo is niet helder wie de schippers [kunnen afvaardigen. Het ac- :entrum wil hierover maan- duidelijkheid van het minis- rie krijgen. 'nti het convenant moet worden ;esproken welke lading voor en Frankrijk de komende 1 over de schippersbeurs ipt. De schippers voeren voor actie omdat veel lading de atste tijd aan de beurs is ont stokken. Een convenant zou de gwaan van de schippers tegen it plan-Biesheuvel kunnen egnemen. naai met het Hartelkanaal en ligt op Rotterdams grondge bied. Eerder vrijdag bezetten boze schippers het terrein van twee overslagbedrijven in het havengebied. De schippers lie ten al direct weten niet uit te zijn op een confrontatie. Bij de acties was het Griekse vrachtschip Theano Valetta, af gemeerd bij de Graan Elevator Maatschappij (GEM) in Euro poort, betrokken. Nadat perso neelsleden waren bedreigd door de schippers, vroeg de directie de politie het bedrijfsterrein te ontruimen. Uit de Theano zou den oliehoudende zaden en vee voer worden overgeslagen in vrachtwagens, kustvaarders en silo's. „We hebben onmiddelllijk de zuigbuizen uit de ruimen ge haald en de machines stilgezet", zei woordvoerder R. Dekker van de GEM. De schippers stonden in de ruimen van het zeeschip. De GEM was al eerder slachtof fer van schippersacties. Bij het Europees Massagoed Overslag bedrijf (EMO) op de Maasvlakte meldde zich 's morgens ook een groep schippers. Daar werden zeeschepen met kolen en erts ge lost. Volgens woordvoerder J. W. Kömer kwamen de schippers enkel poolshoogte nemen„Ko- len voor Engelse electriciteits- centrales en ijzererts voor Oos tenrijk. Lading voor België en Frankrijk, waar het schippers- conflict om draait, hebben wij niet zo veel." De scheepvaart van en naar de Brittaniëhaven en de Seineha- ven liep door de acties van de schippers op de Rozenburgse sluis de nodige vertraging op. Een containerschip maakte rechtsomkeert. Toen voor de brug een boot van de haven dienst. met een waterkanon aan boord, afineerde, charterden de schippers een vrachtwagen om een barrière op te werpen. Maar de zaak liep er niet uit de hand Burgemeester Peper van Rot terdam vindt, dat de schippers met hun actie 'een heilloze weg' zijn ingeslagen. De schippers besloten donder dag over te gaan tot nieuwe ac ties om de druk op minister Maij- Weggen en de verladers te ver groten. Maar daarbij zou wel worden gekozen voor 'ludieke' actievormen. In Terneuzen ging het donder dagavond desondanks even mis MIDDENMEER (GPD) Een bejaarde inwoner van het Noordhollandse Middenmeer is met be hulp van videocamera-beveiliging in het schuur tje van zijn buren ontmaskerd als een geregelde, zij het niet echt gulzige bierdief. De buurvrouw ergerde zich aan de zeer regelmatige verdwijning van twee of drie flesjes pils uit de krat in het schuurtje. Vandaar dat een video-beveiligings systeem in elkaar werd geknutseld. Die toonde niet de verwachte jonge diefjes maar de buurman, die overigens netjes zijn twee lege flesjes van de vorige keer terugzette. Orkaan Bret koerst naar Antillen WILLEMSTAD (ANP) - De tropische storm Bret zal, wanneer de koers niet verandert, zondag over de noordkust van Venezuela en vlak langs de Benedenwindse ei landen Curasao, Bonai re en Aruba trekken. Dit voorspelt het „Hurrica ne Center" in Miami. SI Bret heeft windsnelhe den tot 60 knopen per uur. Daarmee is het nog net geen orkaan. De ver wachting is dat de ko mende 24 uur de storm zich zal ontwikkelen tot een kleine orkaan met snelheden van 70 kno pen per uur. Volgens het Hurricane Center zal, zoals het er nu naar uitziet, Bret niet pal over de drie eilanden razen maar iets ten zuiden ervan. Gezagheb- rer ber Elmer Wilsoe heeft voor Curagao het ram penplan in werking ge steld. Volgens het Ame- tal rikaanse televisiestation ..The Weather Channel" bereikt Bret vanmorgen Trinidad en de kust van Venezuela. St. Maarten. Saba en St. Eustatius. die noordelijker liggen, zullen geen hinder on dervinden. Tijdens de bezetting van de Rozenburgse sluis door actievoerende schippers werd vrijdagmiddag een vrachtwagen gedwongen op de sluisbrug te gaan staan om als dekking te dienen tegen een boot van de havendienst, uitgerust met een waterkanon. foto Paul Stolk/ANP bij de passage van het binnen schip Glenn Miller. De schipper passeerde de actievoerders on der toezicht van de politie. Aan boord van de politieboot was ook een handvol ME'ers aanwe zig. Woordvoerder O. Vosveld van het beleidsteam op het poli tiebureau: „Maar dat was, zoals we al eerder lieten weten, zuiver als ruggesteun voor de andere politiemensen aan boord." Volgens Vosveld is er met stenen gegooid. Daarbij zou een ruit van de kajuit zijn gesneuveld. Daarvan is proces-verbaal opge maakt. Een schipper maakte in een anoniem schrijven aan de PZC ook melding van bedrei ging van de schipper (en vrouw en kinderen) van De Avontuur, die de 'flexibele blokkade' in Terneuzen ook wilde passeren. De politie heeft die zaak in on derzoek. Woordvoerder Vosveld van het beleidsteam: „Er zijn, als je alles bij elkaar optelt, de laatste tijd dingen gebeurd, die weieens op korte termijn zouden kunnen leiden tot bepaalde stappen van de kant van justitie. Dat kan in derdaad leiden tot strafrechtelij ke vervolging." De Christelijke Bond van On dernemers in de Binnenvaart (CBOB), die als enige schippers- organisatie instemde met het voorstel van oud-premier mr B. Biesheuveul (een tijdelijke wet telijke toerbeurtregeling in af wachting van nieuwe Europese regelgeving), nam vrijdag nog maals afstand van de acties. De CBOB wil de onderhandelingen met de verladers en minister Maij-Weggen zo snel mogelijk hervatten. Veel CBOB-schip- pers liggen nog steeds op de ac tielocaties, maar durven niet te gaan varen uit angst voor repre sailles van de actievoerders. IAdvertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 Stemverhouding Huis van Afgevaardigden 218 tegen 216 WASHINGTON (RTR/UPI) - Na een nipte overwinning in het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is de Senaat vrij dag begonnen aan het debat over het begrotingsplan van president Bill Clinton. Clinton heeft 50 stemmen nodig om zijn plan erdoor te krijgen. Tot dusver kan hij vermoedelijk rekenen op de steun van 49 De mocratische senatoren. Zes se natoren van zijn partij hebben te kennen gegeven samen met de Republikeinse oppositie, die 44 zetels hebben, tegen het begro tingsplan te zullen stemmen. Al le ogen zijn daarom gericht op senator Bob Kerrey van Nebras- ka, die nog niet heeft- besloten hoe hij zal stemmen. „We zijn optimistisch, maar we zullen het niet cadeau krijgen. Het wordt een lange nacht", zei woordvoerster Dee Dee Myers van het Witte Huis enkele uren voor de stemming. Het Huis van Afgevaardigden stemde donder dag met 218 tegen 216 stemmen voor Clintons voorstel om het begrotingstekort de komende vijf jaar met bijna vijfhonderd miljard dollar te verkleinen door bezuinigingen en belastingver hogingen. Kerrey twijfelt nog, omdat hij de bezuinigingen niet ver genoeg vindt gaan. De senator, die vorig jaar meedong naar het presi dentschap, staat bekend als fis caal conservatief en een man met een onafhankelijke geest. „Ik heb nog geen keuze ge maakt", zei hij vrijdag. „Ikzelf en het publiek hebben niets aan een discussie over mijn interne denkprocessen." Een gesprek met Clinton kon daar vrijdagmorgen geen veran dering in brengen. „We moeten senator Kerrey hebben", aldus begrotingsdirecteur Leon Pa- netta voor de televisie. „We den ken dat hij er zal zijn wanneer het erom spant." Tijdens het jog gen zei Clinton over de uitkomst van de stemming: „Ik hou mijn vingers gekruist". Recessie De Democraten hebben in de Se naat een meerderheid van 56 te gen 44, maar sommige van Clin tons partijgenoten vrezen net .als de oppositie voor een econo mische recessie door de belas tingverhogingen. Clintons oor spronkelijke begrotingsplan kwam in juli door de Senaat met een nipte meerderheid van 50 te gen 49. De beslissende stem kwam toen van vice-president Al Gore. Kerrey stemde toen overigens vóór. Na deze eerste stemronde wer den Clinton en de commissies Miljoenen schade brand Rijswijk RIJSWIJK (ANP) - Bij een brand in het winkelcentrum In de Boog aard in Rijswijk is vrijdag naar schatting voor vijf tot zeven miljoen gulden schade aangericht. In maart dit jaar was er ook al brand in een deel van het winkelcentrum, naast het pand waar nu het vuur om zich heen greep. Toen was de schade 25 miljoen gulden. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak op de eerste etage in de Blok kervestiging. Een verkoopster ontdekte de vlammen tegen sluitings tijd op de afdeling tuinmeubelen. van Huis en Senaat het eens over een compromis-voorstel, waarover de Senaat nu moet stemmen. Het plan voorziet in bezuinigingen van in totaal 255 miljard dollar en belastingver hogingen voor onder andere benzine en de hogere inkomens, die bij elkaar 241 miljard dollar moeten opleveren. De hogere be lastingen treffen vooral de 1,2 procent van de Amerikanen die meer verdienen dan 200.000 dol lar per jaar. 'HUSSEL (ANP) - De auteur fan een geruchtmakend boek •ver vrouwenhandel, Chris de Stoop, en de voormalige com missaris voor migrantenza- ten, Paula d'Hondt, zullen op verzoek van de Belgische ko- 'inklijke familie een korte ge tuigenis afleggen op de staats- tegrafenis van koning Boude- k wijn in de Sint Michielskerk in Brussel. 3e opmerkelijke intermezzo's in het ongeveer anderhalf uur 3.t durende programma van de Br plechtigheid hebben te maken is. met de grote betrokkenheid ffüe de vorst aan de dag heeft plegd voor het lot van migran ten en de slachtoffers van ge dongen prostitutie. De Stoop, wiens boek „Ze zijn zo les Üef meneer", grote indruk op eV Boudewijn heeft gemaakt, zal een herinnering ophalen aan een Filipijnse vrouw die de ko ning zelf begin dit jaar ontmoet heeft. Vertegenwoordigers van tus sen de 150 en 160 landen die lid zijn van de Verenigde Naties zullen de dienst, opgedragen door kardinaal Godfried Dan- neels bijwonen. Opmerkelijk is verder dat ook de president van Kroatië, Franjo Tudjman en die van Bosnië-Herzego- wina, Alija Izetbegovic, hun komst hebben aangekondigd. Zoals bekend is de Servische president Milocevic niet wel kom in Belgie. Verder blijkt premier Lubbers weer vol doende hersteld te zijn om als nog aan de plechtigheid deel te nemen. De voettocht van circa 800 me ter die de wereldelite naar de kathedraal moet afleggen heeft de Belgische organisatie voor de nodige hoofdbrekens gesteld. Kolonel Willem Van den Broeck, woordvoerder van de rijkswacht, sprak vrijdag van een „zeer zware verant woordelijkheid waarbij de goede reputatie van België op het spel staat." Volgens de kolonel worden voor de beveiliging van het ge zelschap 1500 gendarmes inge zet plus nog eens 700 politie agenten. Langs het traject tus sen paleis en kathedraal mag niemand op balkons, daken of lantarenpalen klimmen. Veel meer wil hij niet kwijt want, zegt hij, „de beste veiligheid is discretie. Koningin Fabiola verscheen gisteren op het balkon om de wach tende menigte voor het koninklijk paleis een hart onder de riem te steken en te bedanken. foto Reuter Antwerpen gaat onder zeil. Aan de Scheldekade meren volgende week zaterdag historische zeilschepen af. die herinneren aan het tijdperk toen de wind op zee nog een factor van belang was. Zeeuwen kunnen de zeekastelen tijdens de heen- en terugtocht in de kijker krijgen. Verder in de bijlage Reportage: trimmers zijn in trek bij loslopende viervoeters bejaard op reis de nieuwe koning Albert zal de Belgen verrassen standplaats Johannesburg moeizame modernisering van het Russisch onderwijs graven in Syrië treinconducteurs laten niet met zich sollen neuspeuteren is niet zo onschuldig als het lijkt. 25 31 De Bruijn Nick Gillingham (fotoI en Paul Palmer hebben de toeschouwers in Sheffield gisteren voor het eerst tot werkelijk enthousiasme gebracht. De schoolslagzwem mer Gillingham werd in Ponds Forge Europees kampioen op de 200 meter. Palmer eindigde op een tweede plaats op de 400 me ter vrij. Inge de Bruijn reikte op de 100 meter vlinder slag niet verder dan C een vierde plaats Iw Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15; Vrije tijd: 17, 18, 19, 21 en 23; Reportage: 25, 26, 27, 29 en 31. LONDEN (DPA/RTR) - Bucking ham Palace, volgens een peiling onder toeristen een van de le lijkste attracties van Londen, opent vandaag zijn poorten voor het publiek. Koningin Eli zabeth heeft voor het eerst be sloten belasting te betalen en hoopt nu na de brand in Wind sor Castle uit de entreegelden een bijdrage te krijgen in de on- derhouds- en reparatiekosten van haar bezittingen. Het terrein, waarover het 600 ka mers tellende complex met een tuin van 17 hectare zich uit strekt, was eerst een stuk moe ras buiten de stad. Voordat de Duke of Buckingham er in 1703 een stenen huis neerzette was het gebied een kwekerij van zij derupsen van een aristocraat. Het bedrijf mislukte, waarop het oord, zoals chroniqeur Samuel Pepys het indertijd uitdrukte, verwerd tot „verzamelplaats van hoeren en onguur volk". George in kocht het pand met grond als woonhuis voor zijn 19- jarige vrouw, maar hij had nooit de bedoeling dat het de konink lijke uitstraling zou krijgen die het thans heeft. Zijn huidige aanzien, met de gevels van steen uit Bath, kreeg het paleis onder George IV. Vorsten hebben zich door de ja ren heen geërgerd aan de lange donkere gangen in het paleis, de overdadige versieringen en de volgepakte koninklijke vertrek ken. Er worden per dag 8.000 be zoekers verwacht voor de slechts 18 vertrekken die open staan voor het publiek. Geen Troon In de troonzaal ontbreekt de troon: de koningin ontvangt gasten staande. In de overdadig met goud versierde witte salon verschijnt de koningin bij ont vangsten als door magie. De truc: de commode met de spie gel is een geheime deur. De hon derden meters rood tapijt zijn echter grotendeels door goedko pere lopers vervangen om de echte te behoeden voor de voet stappen van het volk. Sjevardnadze ook premier van Georgië TBILISI (RTR/AFP) - Het Geor gische staatshoofd, Edoeard Sjevardnadze, volgt Tengiz Si- goea als premier op nadat deze vrijdag is afgetreden. Sjevard nadze wil een noodbestuur in stellen om een burgeroorlog te voorkomen in de Kaukasische republiek, die geteisterd wordt door een economische crisis en oorlog in Abchazië. Het parlement gaf Sjevardnadze twee weken de tijd om een nieuwe regering samen te stel len. Zijn voorganger Sigoea be sloot af te treden nadat de af gevaardigden tot tweemaal toe zijn bezuinigingsplannen had den afgekeurd. Israëlische militairen gedood TEL AVIV - Twee Israëlische soldaten zijn vrijdag om het le ven gekomen bij een aanslag door Palestijnen op de Westelij ke Jordaanoever. Afgelopen donderdag is een soldaat ont voerd en vervolgens gedood. De Israëlische legerleiding brengt het geweld onder meer in ver band met de bomnardementen van vorige week in Libanon. PARIJS (AP) - Twee Franse douaniers zijn aangeklaagd we gens het verkrachten van een vrouw vorige maand bij een grensovergang aan de Rivièra. De Franse autoriteiten hebben bovendien bij Italië om de uitle vering verzocht van twee Ita liaanse grenswachters wegens dezelfde misdaad. De vrouw, een 24-jarige Fra- ngaise van Noordafrikaanse af komst, zegt door de grenswach ters verkracht te zijn bij de grensovergang tussen het Fran se Menton en het Italiaanse Ven- timiglia. De vrouw, werkzaam in Cannes, nam die bewuste dag verlof om een reisje naar Italië te maken. Op de heenreis werd haar pas poort niet gecontroleerd, maar toen ze 's morgens in alle vroegte naar Frankrijk wilde terugkeren kon ze aan de Italiaanse kant van de grens geen identiteitspa pieren tonen. De vrouw zegt dat de twee Italiaanse douaniers haar daarna uitkleedden en fouilleerden, om haar vervol gens te verkrachten. Hierna werd ze overgebracht naar de Franse grenspost, waar de twee dienstdoende Franse grens wachters haar verkrachtten. Pas nadat toeristen aan de grenspost verschenen hield de 'verkrachting op en stuurden de grenswachters haar weg met de mededeling haar mond te hou den over het gebeurde, aldus de ZE ZIJN ER WEER! Zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen eten voor 22,50,- p.p. incl. 3 sausjes, stokbrood, dunne Franse frietjes en onbeperkt saladebuffet. Gelieve tijdig te reserveren: 01110-13208. Restaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1