Libanon toomt Hezbollah in Bosnische president dreigt met boycot vredesoverleg dagmenu... kleintjes Rouwperiode voor Boudewijn bekort leger controleert met Unifil verzet in het zuiden Maslenicabrug beschoten en gezonken Claus of Alexander mee naar begrafenis 71/2°/O STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 Rust keert terug op valutamarkt, zwakke munten houden stand Proefabonnement Perioden met zon Iti de ochtend loolkenvelden, later sta pelwolken en een buienkans. Matige, langs de kxist krachtige zuidwesten wind. Temperatuur 21 graden. 6e jaargang no. 180 linsdag 3 augustus 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan. advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen n onze correspondent CL AVIV De secretaris-ge- raal van de Verenigde Naties, uitros Boutros-Ghali, heeft gestemd met het overbrengen n eenheden van het Libanese yer naar het gebied waar Uni- is gestationeerd. Unifil is de j 00 man sterke VN-vredes- acht die sinds de Israëlische l!vasie van 1978 in Zuid-Liba- n opereert. het verleden heeft de VN zich tegen een gezamenlijk op- jden met het Libanese rege- igsleger verklaard. De nieuwe ilitiek is een van de gevolgen n de Israëlische strafexpedi- van vorige week. Uit alles ijkt dat de regering van Liba- in, met toestemming en mede- ?rking van Syrië, zich heeft de activiteiten van de shi'itische verzetsbewe ging Hezbollah drastisch aan banden te leggen. Afgelopen zaterdag, onmiddel lijk nadat in het Libanees-Israë- lische grensgebied een staakt- het-vuren van kracht werd. is het Libanese leger begonnen met het oprichten van controle posten langs de wegen naar het zuiden. Volgens de Libanese pers heeft het leger niet alleen twee vrachtauto's met katjoesja- raketten in beslag genomen, maar ook zwaardere wapens. Ook zouden 'gewapende ele menten' zijn aangehouden. De Libanese regering heeft laten weten dat de Hezbollah haar mi litaire operaties tegen de Israëli sche bezeting van het zuiden on verminderd mag voortzetten, zolang ze geen raketten in de richting van Noord-Israël lan ceert. Maar het wordt steeds dui delijker dat ook het verzet aan nieuwe regels wordt gebonden. Zo zouden aanvallen tegen de Is raëlische bezettingsmacht voor taan alleen nog mogen worden uitgevoerd vanuit bases buiten bevolkingscentra. Het zaterdag bereikte informele akkoord staat Israël naar ver luidt toe vergeldingsacties uit te voeren voor aanvallen van Hez bollah, maar alleen op de bases vanwaar de aanvallen zijn uitge voerd. Het Libanese leger heeft kennelijk tot taak te voorkomen waalf procent Antilliaanse Jongeren is rimineel n EN HAAG (GPD) - Twaalf ocent van de Antilliaanse ngeren in Nederland komt in inraking met de politie we ns zware misdrijven. Het g'iat om vermogensdelicten en lisdrijven waarbij geweld ordt gebruikt. Het leeuwedeel deze misdrijven, 83 pro nt, wordt gepleegd door jon- rg ren die afkomstig zijn van Cu- 0( cao. Opvallend is dat veel us eisjes crimineel blijken te :n|Jn- it blijkt uit een onderzoek dat oi it ministerie van justitie heeft ren instellen in de politiedis- icten Amsterdam, Tilburg en otterdam. (avo aarzelt over Tichtaanval op 'tellingen Bosnië ;^r RUSSEL (ANP) - De lidstaten in de NAVO hebben maandag ambitieuze plannen van de srenigde Staten om Servische 12 isities in Bosnië-Herzegowina bombarderen afgeremd. enlang beraad op het NAVO- lofdkwartier in Brussel lever- in de late avond nog geen ak- isoord op. Dat is uit bronnen nnen het bondgenootschap rnomen. bondgenoten willen niet erhaast tot luchtaanvallen ergaan en eerst bepaalde mili- ir-technische en politieke za- n goed uitwerken. Het duurt ker nog enkele dagen voordat NAVO-partners een uiteinde- rï(k plan definitief goedkeuren, werd vernomen. De Amerika- 'n willen met de luchtaanval- n voorkomen dat Sarajevo en idere belangrijke steden en ge- 1 eden voor de moslims verloren dtf' bombardementen zouden worden uitgevoerd met ongeveer 70 NAVO-toestel- waaronder Nederlandse F- i's, die in Italië staan gestatio- ierd. De Amerikanen hadden lor de vergadering gedreigd isnoods op eigen houtje te lan optreden maar deze optie in Brussel niet besproken. De merikaanse president Bill inton was voor het NAVO- 'erleg hoopvol dat de bondge- )ten voor luchtaanvallen zou- tc( :n zijn te winnen, ngi Kroatische Serviërs hebben maandag de pontonbrug bij Maslenica onder vuur genomen. Een deel van de brug werd zwaar bescha digd en verdween onder water. De Kroaten hadden de brug, een belangrijke verbinding over een inham van de Adriatische Zee naar de havenstad Zadar, het afgelopen weekeinde moeten ontruimen en aan de VN moeten overdragen. foto Reuter Izetbegovic wil blauwhelmen op bergflank bij Bjelasnica van onze medewerker Bob Kroon GENEVE De Bosnische presi dent Alija Izetbegovic zegt het vredesoverleg te zullen boycot ten, totdat de Serviërs hun ver overing van de berg Igman bij Sarajevo ongedaan hebben ge maakt. Vanaf de zondagavond door de Serviërs veroverde, strategische Bjelasnica-flank van deze berg kan de laatste toe gangsweg uit het Westen naar de omsingelde hoofdstad onder vuur worden genomen. De mos lemdelegatie weigerde daarop maandag het overleg over de binnengrenzen van de geplande Unie van de Bosnische Repu bliek voort te zetten. De internationale bemiddelaars wisten maandagmiddag van de Bosnisch-Servische delegatie leider Radovan Karadzic ge daan te krijgen, dat de bezetting van Bjelasnica onmiddellijk zou worden teruggedraaid. Bjelas nica zou onder beheer worden gesteld van de VN-vredesmacht ter plaatse. VN-bemiddelaar Thorvald Stoltenberg nam maandagavond contact op met de Franse UNPROFOR bevel hebber. Generaal Jean Cot. voor de „onmiddellijke uitvoering van het besluit". Op een persconferentie ver klaarde daarop Izetbegovic tot vanochtend tien uur te willen wachten of de Servische com mandant ter plaatse gehoor zou geven aan de opdracht van Ka radzic. Izetbegovic. zelf een mos lim. dreigde het Geneefse over leg te zullen ..bevriezen" totdat „daadwerkelijk aanstalten was gemaakt" met de overname van Bjelasnica door de blauwhel men. Bij een Servische weige ring tot ontruiming, „zullen wij ons beraden over verdere beslis singen". aldus de president. Bemiddelaars Owen en Stolten- DEN HAAG (ANP) - Prins Claus of kroonprins Willem-Ale- xander zal koningin Beatrix zaterdag vergezellen naar de begrafenis van koning Boudewijn van België. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst maandag meegedeeld. De hofrouw die de Oranjes hebben aangenomen, duurt tot en met zaterdag. Het zal geen gevolgen hebben voor het open bare leven van de koningin, want ze is tot en met vrijdag met vakantie. berg spraken maandag overi gens hun misnoegen uit over het stokkende overleg, „na zes da gen van vooruitgang", en deden een beroep op de drie partijen weer in een plenaire zitting om de tafel te komen. Controlecommissie Op de klacht van de Bosnische Kroatenleider Mate Boban. dat ook de moslims in Centraal-Bos- nië massaal het bestand schen den, reageerde Izetbegovic met de suggestie een gemengde con trolecommissie in te stellen van Kroaten, Moslims, plus Turkse en Duitse waarnemers. - een vol komen nieuw geluid. Izetbegovic wil nog steeds niet zijn handtekening zetten onder het ontwerpakkoord van vorige week vrijdag. „Ik teken niets dat tegen de constitutie ingaat van Bosnië-Herzegovina", aldus de president. „Ook staan wij erop dat Sarajevo als hoofdstad van de nieuwe Unie niet wordt opge deeld. dat de Servische artillerie rond de stad verdwijnt en dat geen enkele toegangsweg tot de stad gestremd blijft". dat Israël opnieuw dorpen bom bardeert. Volgens officiële Libanese cijfers heeft de Israëlische strafexpedi tie aan 128 Libanezen het leven gekost. Acht van de slachtoffers waren leden van verzetsgroepen en een was een Libanese soldaat. De overigen waren burgers De schade in het zuiden wordt nu geschat op 600 miljoen dollar. Premier Rafik Hariri heeft ge zegd dat tienduizend huizen to taal zijn verwoest, terwijl dertig duizend schade hebben opgelo pen. Sommige dorpen zijn com pleet in puinhopen veranderd. Net als de Libanese regering heeft ook de Syrische in officiële verklaringen blijvende steun toegezegd aan het Libanese ver zet. President Hafez al-Assad zei dat Israël geen recht kan doen gelden op veiligheid zolang het zijn bezetting handhaaft. In de Syrische staatsmedia wordt de Israëlische operatie omschre ven als 'een miserabele misluk king'. Niettemin was het Syrië dat Libanon opdracht heeft ge geven op verzoek van onder anderen premier Hariri de ac ties van de Hezbollah in te to men. Aan de vooravond van de komst van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, is Syrië in veel Is raëlische perscommentatoren afgeschilderd als de grote win naar van de afgelopen week. Het heeft opnieuw aangetoond dat zijn aanwezigheid in. en zijn in vloed op Libanon niet kunnen worden genegeerd. En het heeft na de Golf-crisis opnieuw en op het juiste moment, de Amerika nen de helpende hand toegesto ken. In Washington zou men nu bereid zijn Syrië te schrappen van de lijst van landen die ter reur steunen. Nieuwe koning wordt maandag ingehuldigd van onze correspondent BRUSSEL Prins Albert van Luik wordt maandagmiddag om drie uur in Brussel ingehul digd als de zesde Koning dei- Belgen. De eedaflegging vindt, anders dan in ons land, plaats in een ge zamenlijke vergadering van de Senaat en de Kamer. België kent geen kerkelijke inzegening of kroning. Het protocol schrijft voor dat de 59-jarige prins Albert door ka mervoorzitter Nothomb en se naatspresident Swaelen wordt gevraagd de eed af te leggen. Volgens artikel 80 van de Grond wet „neemt de koning pas bezit van de troon" na het uitspreken van de plechtige belofte: „Ik zweer dat ik de Grondwet en de wetten van het Belgische volk zal naleven, 's lands onafhanke lijkheid handhaven en het grondgebied ongeschonden be- Ceremonie De korte ceremonie, die ook bij voorgaande inhuldigingen werd toegepast, wordt afgesloten met een toespraak van de nieuwe Koning, Albert II. De regering, die volgens de Grondwet in de 'Raad van ver enigde ministers' tot de inhuldi ging de taken van het staats hoofd waarneemt, heeft maan dag Albert als aanstaand opper bevelhebber van de Belgische strijdkrachten benoemd tot lui tenant-generaal en vice-admi- raal. VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM inschrijving tot 5 augustus 1993 9.00 uur via banken en commissionairs koers wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks per 15 januari storting 12 augustus 1993 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan rervolg uitgiftes 7 oktober 1993 volgens het tendersysteem voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs Begrafenis boodschap van hoop van onze correspondent BRUSSEL De begrafenisplechtigheid van de afgelopen weekeinde gestorven Belgische koning Boudewijn zal op ver zoek van zijn familie „een eerbetoon dat een boodschap van hoop brengt" worden. Koningin Fabiola heeft daar maandag, „overeenkomstig de wil van de overle den koning", op aangedrongen. Ook wordt de maand van rouw die door de re gering was afgekondigd, verkort. Daar mee kiest het Belgische Hof voor korte en sobere rouwplechtigheden voor de op 62- jarige overleden populaire vorst. Direct na het bekend worden van het overlijden van Boudewijn. besloot de Bel gische regering tot 7 september een pe riode van nationale rouw in acht te ne men. Die datum viel samen met de ge boortedag van de vorst. Maar de regering kwam maandag tegemoet aan de uitdruk kelijke wens van koningin Fabiola de rouw te beëindigen vlak voor Prins Albert maandag in het parlement wordt ingehul digd als troonopvolger. Fabiola. die zondagnacht bij terugkeer van het stoffelijk overschot van haar man in Brussel een gebroken indruk maakte, veranderde ook de opzet van de uitvaart die zaterdag in de St-Michielskathedraal plaatsvindt. Overeenkomstig de wil van haar overleden man wil Fabiola dat de eu charistieviering, in plaats van een begra fenisplechtigheid. „een eerbetoon dat een boodschap van hoop brengt" wordt. In het Belgische parlement is maandag een korte herdenkingsbijeenkomst ge houden voor de vorst die 42 jaar lang het verdeelde België bijeenhield. De bijeen komst werd bijgewoond door 150 parle mentariërs uit alle partijen, behalve het extreem-rechtse republikeinse Vlaams Blok. „Ons land blijft vandaag verweesd achter", vatte premier Dehaene de stem ming onder de bevolking samen. Het Pa leis van Laeken en het Koninklijk Paleis in de Brusselse binnenstad waren ook maandag het toneel van vaak geëmotio neerde reacties. Gezien de verwachte massale belangstelling, is besloten de be volking donderdag en vrijdag tot elf uur 's avonds de gelegenheid te geven tot een laatste eerbetoon aan de in het Brusselse paleis opgebaarde vorst. Ingrijpen Aartsbisschop Desmond Tutu heeft de internationale gemeen schap opgeroepen een einde te make)i aan het geiveld in de woonoorden in Zuid-Afrika. De oproep van Tutu volgt op een van de bloedigste weekeinden in drie O jaarw Gas terug De actievoerende binnenschip pers nemen de komende dagen wat gas terug om onderhande laar W. Lodder ruimte te geven voor overleg met allerlei instan ties. Op de Volkeraksluizen kiuam maandag nog Q wel de ME in actie. w Van Moorsel De Francaise Catherine Mar sal heeft gisteren de achtste etappe van de Tour Féminin gewonnen. De rit ging van Saint-Gaudens naar Toulouse over 124 kilome ter. Marsal ivas de sterkste in de sprint. Leontien van Moorsel eindigde op een derde plaats en behoudt de 1 C gele leiderstrui. I w WÊÊÊÊÊÊÊmmmtummmmtÊÊmÊÊmmmmÊÊBsm Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, b en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. DEN HAAG (GPD) - De centrale banken hebben verloren en daar is de internationale valutahandel tevreden over. Meteen na het poli tieke besluit in Brussel om de koersen van de Europese munten veel losser te laten zweven, begon de valutahandel maandagoch tend nog onrustig. Zwakke munten in het Europese Monetaire Stel sel (EMS) zakten wat verder onderuit dan vrijdag al het geval was. Maar al snel keerde de relatieve zomerrust terug tot een „ordelijke handel". De Franse franc was op dat moment slechts driekwart cent minder waard geworden ten opzichte van de gulden, ƒ32.090 per honderd, ruim boven het nieuw afgesproken interventiepunt. In de markt wordt betwijfeld of de waarde van de franc veel verder zal dalen, ge zien de relatieve kracht van de Franse economie. De Deense kroon zakte van 28,88 naar 27.81 cent. zie ook pagina 4 en 7 r< i zie ook pagina 4 plir0Pese onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In 'eloppe zonder postzegel zenden naar. PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abpnnement De PZC, 'n dijk van een krant WÊÊKKÊÊÊÊKÊÊÊttiHÊËÊÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1