EEUWSE COURANT Albert opvolger van Boudewijn Grotere marges munten in Europese Monetaire Stelsel Bosnië uit protesten raamakkoord tegen BLOEMKOOL EN BRAADWORST. dagmenu... Spionnen- echtpaar bij NAVO opgepakt 1 UUR FOTOSERVICE Belgische koning overlijdt aan hartstilstand tijdens vakantie in Spanje overlijden Boudewijn wmm Proefabonnement Wanner Rustig met zonnige perioden. Tegen de avond vanuit het zuiden kans op een regenbui. Matige wind uit zuidelijke richtingen. Temperatuur 22 graden. 236e jaargang no. 179 Vlaandag 2 augustus 1993 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zterikzee. Hulst FOTO VERSCHOORE van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische koning Boudewijn is zaterdagavond op 62-jarige leeftijd onver wacht overleden. De koning stierf tijdens zijn vakantie in zijn buitenverblijf in het Spaanse- dorp Mo tril aan een hartstilstand. De Belgische regering heeft zondagavond de 59-jarige Prins Albert aangewezen als 'grondwettelijk opvolger'. Hij legt volgende week maandag of dinsdag de eed af. Met de keus voor de broer van de overleden vorst ziet de Belgische rege ring er voorlopig van af de vaak onzeker ogende Prins Filip, tweede in de lijn van opvolging en voorbestemd voor het koningschap, op de troon te zetten. De zaterdagavond overleden Boudewijn kampte al enige tijd met gezondheidsproblemen. In 1991 werd hij aan zijn prostaat geopereerd, en vorig jaar onder ging Boudewijn in Parijs een open hart-operatie. Daarvan leek hij echter uitstekend te ge nezen, en hij liet weten zijn werk 'nog vele jaren' te willen voort zetten. Boudewijn is 42 jaar lang de vijfde Koning der Belgen ge weest, en was na Prins Rainier van Monaco het langst regeren de staatshoofd van Europa. Premier Dehaene en minister van Justitie Wathelet zijn zon dag naai- Spanje gevlogen om namens de Belgische regering Koningin Fabiola te condoleren. Ook de Spaanse Koning Juan Carlos reisde naar Motril. Het stoffelijk overschot van het over leden staatshoofd is afghelopen nacht per vliegtuig terugge bracht naar Brussel. Het stoffe lijk overschot van de vorst zal vanaf woensdag in Brussel opge baard liggen, en zaterdag in de St-Michielskathedraal worden begraven. Condoleanties Het Paleis van Laeken is zondag overstroomd met condoleanties uit de hele wereld. In de voorma lige kolonie Zaïre is een periode van nationale rouw afgekon digd. Paus Johannes Paulus roemde Boudewijn als „een voorbeeldig Koning en een op recht christen". Koningin Bea trix zal mogelijk de begrafenis bijwonen. Het Belgische parle ment komt waarschijnlijk van middag voor een rouwplechtig- heid bijeen. Ook op straat in Brussel leidde de dood van Boudewijn tot ver slagen en geëmotioneerde reac ties. Bij de paleishekken werden talloze bloemen neergelegd, en overal werden vlaggen halfstok gehangen. Boudewijn was enorm populair onder de bevol king, en gold als één van de wei- pagina 3: Commentaar pagina 4: Relatie tussen vorstenhuizen pagina 5: Belgen rouwen om koning- Opvolging geen verrassing nige mensen die er in slaagde de Waals-Vlaamse tegenstellingen te overbruggen. Politici uit vrijwel alle politieke partijen prezen de overleden Ko ning zondag als symbool van na tionale eenheid. Een jaarlijkse plechtigheid in Nieuwpoort bij het standbeeld van Boudewijns grootvader Koning Albert groeide uit tot een rouwmanifes- tatie van 7000 mensen. Van Gelder betuigt zijn leedwezen MIDDELBURG - In een condo léance-telegram heeft de Zeeuwse commissaris van de koningin drs W. T. van Gelder de ambassadeur van België in Den Haag zijn 'innig leedwezen' betuigd met het overlijden van koning Boudewijn. Van Gelder heeft koning Boude wijn in mei ontmoet tijdens diens staatsbezoek aan Neder land, en hem toen leren kennen als een vorst met 'een open oog voor de medemens'. Boudewijns verscheiden is daarom niet al leen een verlies voor België. Het is een gebeurtenis die veel ver der strekt, zo blijkt uit het tele gram. Straatfestival In Vlissingen is zaterdag de dertiende editie van het Straatfestival losge barsten. Tienduizenden mensen bezochten de In ternationale Straatthea terdag en duizenden ivoonden 's avonds con certen bij. Op verschillen de locaties in het centrum waren solo-voorstellin gen en tnuziek- optredens te zien. Feyenoord Feyenoord rekende zater dag in een aantrekkelijke oefenwedstrijd af met de Spaanse kampioen Bar celona: 4-2. Arbiter Van der Ende trok in het 'vriendschappelijke' duel acht keer de gele kaart. Ferrer van Barcelona kreeg tivee keer geel en kon daardoor voortijdig gaan 4 douchen. BONN (AFP/DPA/REUTER) - Een hoge Duitse functionaris bij de NAVO in Brussel is in het weekeinde aangehouden op verdenking van spionage voor de voormalige DDR. Ook zijn Britse vrouw is opgepakt, op dezelfde verdenking. Dit heeft het bureau van de openbare aanklager in Karlsruhe zondag bekendgemaakt. De 47-jarige Rainer R.. die als co denaam „Topaas" had. wordt er van verdacht dat hij tussen 1979 en 1989 een groot aantal NAVO- documenten (die als „vertrou welijk" of „strikt geheim" gol den) heeft doorgespeeld aan zijn Oostduitse opdrachtgevers, die het materiaal doorgaven aan de KGB, de geheime dienst van de voormalige Sovjetunie. Rainer R. werkte bij de NAVO in Brussel. In 1968 begon hij als spion voor de DDR te werken, in 1977 kreeg hij een baan bij de economische afdeling van de NAVO. In 1979 nam hij binnen de NAVO de rol van spion voor de DDR over van een Oostduit se, die naar de DDR werd terug geroepen. Zijn 45-jarige Britse vrouw, Christine-Ann R., die opereerde onder de codenaam „Turkoois", heeft voorzover bekend haar man gesteund in zijn spionnen werk. In 1972 was zij geworven als agente voor de DDR. Koning Boudewijn en koningin Fabiola tijdens een bezoek aan Algiers in november 1990. Archieffoto EPA BRUSSEL (ANP) - De kogel is door de kerk; het EMS is voorlo pig gered. De gulden en de mark behouden hun spilkoersen en de daarbij behorende marges van 2,25 procent, de andere munten krijgen een grotere 'bandbreed te'. Na langdurige onderhandelin gen hebben de ministers van fi nanciën en de centrale-bankdi recteuren van de bij het Europe se Monetaire Stelsel (EMS) aan gesloten landen om kwart voor twee vanmorgen besloten dat de marges waarmee de koersen van de EMS-valuta's van hun spil koers mogen afwijken, 15 pro cent bedraagt. Alleen voor de gulden en de mark blijft alles bij het oude. Voorheen waren voor de sterke geldeenheden afwijkingen van 2,25 procent naar boven en naar beneden toegestaan en voor de peseta en de escudo marges van zes procent. Het pond sterling en de lire, die vorig jaar aan speculatie ten slachtoffer vielen en het EMS verlieten, blijven daar voorlopig bujten. De vergadering die zondagmid dag om twee uur begon werd in de loop van de middag enige tijd onderbroken. Dit gebeurde om de voorzitter, de Belgische mi nister van financiën Maystadt. de gelegenheid te geven een zit ting van het Belgische kabinet bij te wonen over de opvolging van koning Boudewijn. Volgens een lid van de Duitse delegatie waren de standpunten van de EG-lidstaten elkaar toen dicht genaderd. Een Spaanse functionaris zei dat toen twee opties centraal stonden in de besprekingen ter bezwering van de crisis in het EMS. Dat waren uitbreiding van de interventies door de centrale banken en het vergroten van de bandbreedtes waarbinnen de valuta's mogen schommelen. Een vergroting van de band breedte geeft de monetaire auto riteiten van de lidstaten meer beleidsvrijheid zonder dat er moet worden gepraat over wis- De prins van Luik, hier op ar chieffoto uit 1992, zal als Albert II de Belgische troon bestijgen als opvolger van zijn overleden broer Boudewijn. Deze onver wacht snel genomen beslissing werd gisteravond voor de tele visie bekendgemaakt door pre mier Dehaene. De prins heeft een militaire achtergrond en heeft vrijwel alle militaire op leidingen in België doorlopen. foto Belga Bloemkool, per stuk Braadworst, kilo 0149 7.99 500 gram ®®®sj>55' Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 7 augustus as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. van onze medewerker Bob Kroon GENEVE - Het vrijdag bereikte raamakkoord over de toekomst van Bosnië-Herzegovina kwam het afgelopen weekeind al op losse schroeven te staan, toen president Izetbegovic en diens Amerikaanse rechtsadviseur, prof. Francis Boyle, protesteer den dat de formulering van de beide bemiddelaars niet vol doende garanties bood voor de duurzaamheid van de nieuwe 'Unie van Republieken'. Boyle, die Bosnië-Herzegovina vertegenwoordigt bij het Inter nationale Hof van Justitie in Den Haag, vond het een 'des tructief concept'. Het opent de weg. vindt hij, voor een onmid dellijke aansluiting van de door Bosnische Serviërs en Kroaten bewoonde gebiedsdelen bij de Republieken Servië en Kroatië, waardoor de moslims alleen zou den overblijven in een minus cuul ministaatje. De bemiddelaars Owen (EG) en Steltenberg (VN) gaven Izetbe govic een schriftelijke garantie, dat de 'Unie' de huidige Repu bliek Bosnië-Herzegovina zou opvolgen als 'volwaardig lid van de VN' en dat de territoriale inte griteit van het land niet in het geding was. Of Izetbegovic hiermee genoe gen neemt is allerminst zeker, maar in ieder geval vergaderden de delegatieleiders van de drie partijen zaterdag en zondag vol gens schema over het moeilijk ste punt in de overeenkomst - het vaststellen van de binnen grenzen tussen de drie etnische republieken van de toekomstige Unie. Gezien de nog steeds voortdu rende gevechten in Bosnië zelf is de waarde van eventuele afspra ken in Genève in dit stadium hoogst twijfelachtig. Toch ver klaarde VN-woordvoerder John Mills zondagavond, dat er 'con structief en intensief was onder handeld. met name over het ge bied rond Mostar, de moslim-en claves van Gorazde en Selenica, de Servische corridor bij Brcko en vooral de toekomstige status van de hoofdstad Sarajevo. In het geding is hierbij de status van het overkoepelende rege ringscentrum van de Unie. dat niet onder controle van een der drie constituerende staten mag vallen. Brug Het intensieve overleg werd deels in aanwezigheid van de twee internationale bemidde laars gevoerd, maar ook vaak al leen door Izetbegovic met zijn twee tegenstanders Karadzic en Boban. De zwaar overwerkte Owen en zijn medevoorzitter Steltenberg moesten zich zondag ook nog be zighouden met de nieuwe con flictsituatie rondom de brug van Maslenica in Zuid-Kroatië, die door de Serviërs onder vuur was genomen. Tegen zondagavond zei woordvoerder Mills, dat de Kroaten zich nu zover van de brug hadden teruggetrokken, dat de blauwhelmen van de UN- PROFOR volgens de afspraak de controle over deze betwiste zone konden overnemen. selkoersaanpassingen. Meer in terventies door de centrale ban ken kunnen de wisselmarkten helderheid geven over de koer sen die de banken nastreven. In het plenaire overleg zijn nog vier andere opties ter tafel ge weest, zo is vernomen. Zo zouden de mark en de gulden, de sterkste munteenheden, het stelsel kunnen verlaten of alle valuta's zouden vrij kunnen zwe ven. Een derde mogelijkheid was de bandbreedte alleen voor de gulden en mark te verlagen en de vierde vaste wisselkoersen voor enkele munteenheden in te voeren. Afschaffing van het EMS of een devaluatie van de zwakke re munteenheden stonden niet ter discussie. Zwevende mark Jacques Delors. president van de Europese Commissie had nog een andere oplossing: de Duitse mark moet het Europese Mone taire Stelsel tijdelijk verlaten. Een correspondent van de Fran se tv-zender France 2 heeft De lors op zijn vakantieadres ge beld om hem naar zijn mening te vragen. De gedachtengang van Delors is mogelijk dat door het laten zwe ven van de mark de rest van Eu ropa de vrijheid krijgt de rente te Nederlanders gewond bij treinbotsing Noord-Italië ROME (AFP/RTR) - In de zes ki lometer lange Rio Ridotunnel bij Novara tussen Crevolados- sola en Varzo in Noord-Italië aan de Zwitserse grens is zater dagochtend de expresstrein Pa- rijs-Florence op een andere in ternationale trein, Frankfurt- Rome, gereden. De laatste trein stond om on verklaarbare reden stil, maar wellicht was er een seinstoring als gevolg een zware storm in het gebied, aldus het Italiaanse persbureau AGI. Volgens de eer ste berichten werden door de botsing de twee achterste wa gons. waaronder een slaapwa gon. in elkaar gedrukt. Er vielen zeker een dode en 48 gewonden, van wie vier ernstig. Onder de gewonden bevond zich een vijftiental buitenlanders, Fransen. Duitsers. Nederlan ders en één Amerikaan, aldus de politie. verlagen. De rente in Duitsland is hoog vanwege binnenlandse oorzaken. Alle andere landen die hun munt in het EMS hebben ondergebracht, moeten de rente hoog houden om de koppeling met de mark te handhaven. De economische situatie in bij voorbeeld Frankrijk laat een renteverlaging wel toe, maar dat zou de koers van de frank onder druk zetten. Frankrijk heeft gro te behoefte aan een renteverla ging om de economie te stimule ren. Carlos Costa Carlos Costa was gisteren binnen anderhalf uur klaar met Magnus Gus- tafsson. De Zweed kioam er niet aan te pas tegen' gravelspecialist Costa. die voor het eerst sinds lange tijd weer een toernooi 1 *1 ivon. Radio en televisie: 2; Binnen- en buiten land: 3 en 6; Overlij den Boudewijn: 4 en 5; Provincie: 7 en 9; Sport: 11,12,13,15en 16. '3-.C Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant ■■i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1