Akkoord over driedeling Bosnië urn Staakt-het-vuren Libanon nabij Dringen voor geding schippers "««i .'Is, Europese Monetaire Stelsel op apegapen I Moslims leggen zich neer bij compromis Owen-Stoltenberg irand op 'ussische isfabriek h i;v reportage 25 Vm 31 SPRINT Nog een enkele bui Wisselend, bewolkt, kans op een enkele bui, in de middag vrijwel overal droog. Matige, langs de kust krachtige wes ten wind. Temperatuur 20 graden. 136e jaargang no. 178 laterdag 31 juli 1993 in onze medewerker Kroon De drie partijen in Bosnische conflict hebben steravond een basisakkoord over de toekomstige institutionele staatsvorm van jsnië-Herzegovina. President lija Izetbegovic legde zich na n verbitterd achterhoedege- icht uiteindelijk neer bij het van de in- bemiddelaars Owen en Thorvald Stol- dat de Servisch-Kroa- eis voor drie etnische re- grotendeels over- emt. officiële benaming wordt 'U- lof verwerpt lacht tegen atificatie Maastricht' INDEN (RTR/ANP) - Het Brit- Hooggerechtshof heeft vrij- ig een klacht over de ratifica- van het Verdrag Maastricht verworpen. De zullen volgende week slissen of ze in beroep gaan te- deze uitspraak. Conservatieve parlements- Lord William Rees-Mogg, een Degere redacteur van het dag- id The Times, had bij het Hof a klacht ingediend omdat de aflcatie van het Europese volgens hem ongel- is. Het parlement heeft im- niet over de verdragstekst maar over een tekst bleek dat het verdrag in beenstemming is met de Brit- wet. Het Hof verklaarde de icht eerder deze maand ont- akelijk. edcrlandse >eristen bij omaanslag urkije gewond rANBUL (RTR) - Bij een in een Turkse bad- zijn vrijdag zeventien gewond geraakt, onder twee Nederlandse toeris- Dat heeft de Turkse politie Vijf van de ze- ntien gewonden zijn buiten- ïdse vakantiegangers, bom die in een vuilnisbak s verstopt, ontplofte in Kusa- si, een badplaats aan de Egeï- kust waar veel Britten en vakantie houden. Vol- de politie zijn twee gewon- er ernstig aan toe. is wie verantwoor- ijk is voor de bomaanslag. De itie is op zoek naar een man een vrouw die ervan worden ■dacht de bom te hebben ge- d. autoriteiten stelden vier we- geleden de Kurdische Arbei- 'spartij PKK verantwoorde- voor een aanslag in de bad- Antalya, waarbij 23 men- gewond raakten, andag vindt in Den Haag ;rleg plaats over een eventu- hegatief reisadvies voor het rkse kustgebied waar de aan- g plaats vond. (RTR) - Aan boord van Russische visfabriek met bemanningsleden aan is voor de kust van de tse Shetland eilanden brand woordvoerder van de kust- iht in de Schotse havenstad irdeen verklaarde dat het ir was ontstaan tussen kar nen dozen in de opslagruim- het schip, een drijvende waar de vangst met- wordt verwerkt. Het schip ond zich even buiten de ha- stad Lerwick op de Shet- kustwacht heeft blusboten helikopters ingezet om de nd te blussen. AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 nie van Republieken van Bosnië en Herzegovina", wat wijst op een zwak centraal gezag - geheel naar Servische wensen. Tot het laatste moment vocht de Bosni sche moslimdelegatie in Genève voor een federatieve staat op niet-etnische grondslag. Dat werd gezien de militaire realiteit door de voorzitters Stoltenberg en Owen als 'niet haalbaar' be schouwd. Nadat de bemiddelaars op de eerste plenaire zitting gisteroch tend afwijzing van hun plan door Izetbegovic en zijn acht-koppige presidentiële raad moesten in casseren, werd in de middag een aparte vergadering ingelast tus sen de bemiddelaars en de dele gatie van Izetbegovic. Die trok zijn weigering in, maar kwam wel met een groot aantal wijzi gingsvoorstellen. Owen en Stol tenberg legden die voor aan de Serviërs en Kroaten op de ple naire zitting die later werd ge houden. Over de inhoud van de voorstel len van de moslims, die onmid dellijk tegenvoorstellen uitlok ten van de Bosnisch-Servische leider Karadzic en Kroaten-lei- der Boban, is niets bekendge maakt. Maar tegen zeven uur 's avonds maakten conferentiewoordvoer der John Mills, gelijktijdig met de Kroatische president Franjo Tudjman, in chaotische pers conferenties bekend dat de voor gestelde wijzigingen door alle partijen waren aanvaard. Daar mee kon Genève, voor het eerst sinds het begin van het vredes overleg op 2 september vorig jaar,, eindelijk een door alle par tijen gedragen resultaat op tafel leggen. Grenzen De presidenten van Servië en Kroatië, Milosevic en Tudjman, keerden gisteravond huis waarts, maar beloofden onmid dellijk naar Genève te zullen te rugkeren als dat „nuttig" was. Dat is overigens niet uitgeslo ten, want vandaag moet presi dent Izetbegovic met zijn Kroa tische en Servische vijanden gaan praten over de invulling van de „constitutionele overeen komst", met als eerste agenda punt het vaststellen van de gren zen tussen de drie etnische deel staten van de nieuwe 'Unie'. Ook het door de voorzitters voorge stelde Hof voor de Mensenrech ten, waarin ook buitenlandse ju risten zitting krijgen, moet nog worden doorgesproken. Toch zei Tudjman dat het basisakkoord in zijn geheel morgen of uiterlijk maandag door de drie partijen zou kunnen worden onderte kend. Gezien het verwachte ge harrewar over de binnengrenzen van de Unie is dit nog niet geheel zeker. Radovan Karadzic, de grote overwinnaar in Genève, deed daarover niet moeilijk. „Grensafbakening in ons ver woeste land is niet belangrijk meer", meende de Bosnisch-Ser vische ex-psychiater. „In ieder geval krijgen de moslims zo'n dertig procent, met belangrijke economische hulpbronnen. Het is tragisch dat een verschrikke lijke oorlog nodig was voor een akkoord kon worden bereikt waarvan iedere zin en ieder woord de laatste dagen goed is gewogen". Publiek.volgt buiten in de regen de gedingen. van onze verslaggevers MIDDELBURG - Zo'n tweehonderd belangstellen den moesten vrijdag buiten de rechtszaal het verloop volgen van de twee kort-gedingen die in Middelburg tussen schippers, verladers en overheid dienden. De zaal bood ruimte aan slechts honderd mensen. De politie was nadrukkelijk aanwezig, maar ingrijpen bleek onnodig. Rechtbankpresident Van Breda gunde de verschillende partijen in het binnenvaartconflict een 'adempauze'. Hij gaf ze tot eind augustus de tijd met elkaar overeenstemming te bereiken. Tot een uit spraak in de twee gedingen kwam hij niet. De schip pers hebben intussen voorzitter W. Lodder van de be vrachtingscommissie van Toerbeurt Noord-Zuid aan gewezen als nieuwe bemiddelaar. De bevrachtings commissie wordt door de schippers gezien als het plat form waarop de machtsverhoudingen tussen veria foto Ruud Hoff/ANP ders en schippers enigszins gelijkgetrokken kunnen worden. Een woordvoerster van minister Maij-Weg- gen liet vrijdagavond weten dat de minister pas wil nadenken over de aanstelling van een nieuwe bemid delaar als de schippers hun acties stoppen. Uit cijfers van de verladersorganisatie EVO blijkt dat door de acties nu per week 8000 extra vrachtauto's worden in gezet om vracht te vervoeren die anders per binnen schip wordt getransporteerd. zie ook pagina 11 van onze correspondent TEL AVIV - De onderhandelin gen over een staakt-het-vuren in Libanon zijn gisteren onver minderd doorgegaan, maar het is niet duidelijk hoe dicht de partijen bij een oplossing zijn. De Egyptische ambassadeur in Washington zei gisteren tegen het eind van de middag dat een stopzetting van de vijandelijk heden nog slechts een kwestie van uren was. Maai- volgens an dere bronnen maken de Ameri kanen slechts langzaam vorde ringen bij hun bemiddelingspo ging. Israël en de shi'itische Hez bollah willen allebei dat de an dere partij het eerst het vuren staakt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, heeft zijn bezoek aan het Midden-Oosten twee da gen uitgesteld. Hij wordt nu maandag in Cairo, verwacht. La ter bezoekt hij ook Jeruzalem en Damascus. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft Christopher de afgelopen twee dagen intensief contact gehad met Syrië, Libanon en Israël, met het doel „de gevechten in Zuid-Libanon te beëindigen, zo dat we snel kunnen doorgaan met de rondreis van de minister, die verband houdt met het ei genlijke vredesproces". De Ame rikanen verwachten niet dat het in Zuid-Libanon tot een formeel bestand zal komen. „Maar mi nister Christopher zou al tevre den zijn met een eenvoudig Een Libanese vrouw loopt met haar kind langs door Israëlische beschietingen verwoeste huizen in Nabatiyeh. foto Jamal Saidi/RTR staakt-het-vuren." zei de woord voerder. De Libanese premier Rafik Ha riri was gisteren in Damascus voor besprekingen met de Syri sche regering over het in toom houden van de shi'itische ver zetsbeweging Hezbollah. Vol gens onbevestigde berichten wil Beiroet aanbieden het Libanese leger in het zuiden van het land te versterken om de lancering van Katjoesja's door de Hezbol lah te kunnen verijdelen. De Libanese regering staat on der grote druk door het immense probleem van de bijna 300.000 vluchtelingen uit het zuiden. Hariri wil dat Syrië ervoor zorgt dat de aanvoer van Katjoesja's naar Hezbollah-bases in het zuiden wordt ingedamd. De Li banese premier zei eerder deze week dat de Hezbollah haar ver zet tegen de Israëlische bezet ting moet beperken tot Libanees grondgebied. De woordvoerder van het minis terie van defensie in Tel Aviv zei Een nog niet door het toerisme bedorven jungle op het Indonesische eiland Seram. Onze correspondent Cees van Zweeden glibberde er over onbegaanbare paden en viel uit zijn hangmat. Verder in de bij lage Reportage: het militair tehuis in Middelburg verdwijnt zes vrije dagen per iveek in de rubriek Op jaren de 'Arbeitseinsatz' bezorgt slachtoffers nog steeds nachtmerries het Circustheater in Scheveningen begint aan een derde leven cidtuur op de begraaf plaats politiehonden te huur Turkije pil de Koerden: wanneer ontbrandt de burgeroorlog standplaatsen Tokyo en Berlijn. Asielzoekers WVC heeft de gemeente Vlissin- gen gevraagd het MOB-complex aan de Oostelijke Bermweg te mogen gebruiken als reserve opvangcentrum voor asielzoe kers. Het Rode Kruis heeft het complex al ingericht voor tijde lijke opvang. Of er daadwerke lijk vluchtelingen naar Vlissingen komen, is 1 Q nog niet bekend. I O ■■KflHHi Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Vrije tijd: 17, 18, 19, 20 en 21; Sport: 22 en 23; Reportage: 25, 26, 27, 29 en 31. gisteren dat Israël de bombarde menten onmiddellijk zal stop zetten, „als de Amerikanen, of anderen, de garantie kunnen ge ven dat er geen raketten meer zullen worden afgeschoten op de steden en dorpen in het noorden van ons land". Israël zette ook gisteren de artil leriebombardementen voort, maar volgens Libanese bronnen aanzienlijk minder intensief dan eerder deze week. De lucht macht viel in de Beka'a-vallei twaalf dorpen aan. Volgens Is raëli zijn daarbij vier mensen om het leven gekomen. Het totale aantal doden als gevolg van „Operatie Rekening en Verant woording" wordt nu geschat op 130, van wie drie Israëliërs. Het Israëlische kabinet kwam gistermiddag in een speciale zit ting bijeen om de situatie te be spreken. De links-liberale Me- retz-partij had opnieuw kritiek op de militaire operatie. Minis ters van Meretz willen dat Israël de bombardementen op een deel van de Zuidlibanese dorpen on middellijk staakt, zodat een aantal vluchtelingen naar zijn huizen kan terugkeren. Binnen het kabinet mag onvre de heersen, de publieke opinie in Israël steunt de operatie mas saal. In een opiniepeiling in op dracht van „Yediot Acharonot", Israëls grootste dagblad, spreekt 93 procent van de onder vraagden zich uit voor de bom bardementen. Van hen meent 62 procent dat de operatie op de juiste schaal wordt gevoerd; 27 procent wil uitbreiding door het inzetten van de landmacht. door Marien van den Bos DEN HAAG - Dit weekeinde zul len de Europese politieke en monetaire leiders een antwoord moeten geven op de spanningen binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Vrijdag heeft de internationale valutahandel het EMS behoorlijk op de knieën gekregen. Behalve de Duitse mark, het Ier se Pond en de Nederlandse gul den lagen de andere valuta vrij dagavond op apegapen. Alleen grootscheepse interventies van centrale banken konden de schijn van stabiliteit ophouden. Zonder aanpassingen van rentes of wisselkoersen gaat het ge vecht maandag gewoon weer verder. De internationale valutahandel is het geloof in een EMS volledig verloren. Zo luidt ongeveer de boodschap achter de wilde tafe relen op de valutamarkten van vrijdag. Hoewel op zichzelf geno men niet nieuw, kwam ook een artikel van zes vooraanstaande Amerikaanse economen over de onhoudbaarheid van het EMS. op donderdag in de Financial Ti mes, als mosterd bij de maaltijd. .Inmiddels zijn v,et vooral de Amerikaanse dollar en de Ja panse yen die profiteren van de monetaire crisis in Europa. Algemeen wordt aangenomen dat het zogenaamde 'monetaire comité' van de EG dit weekein de in Brussel bijeenkomt. Hier over worden vooraf nooit mede delingen gedaan, omdat de aan kondiging van een bijeenkomst alléén al weer tot speculaties kan leiden. Maar het mogelijk dagen of weken laten voortdu ren van een monetaire crisis sfeer in Europa is slecht voor de economische ontwikkeling. Bo vendien zijn de marken en gul dens die kunnen worden ingezet om de zwakkere broeders in het EMS te steunen niet in onbe perkte mate aanwezig. Efct, gaat daarbij overigens al lang niet meer om alleen de in ternationale valutahandel. Al is dat een markt waar wereldwijd zo'n duizend miljard (een bil joen) dollar per dag in omgaat. Ook de koersen van Europese obligaties zijn de afgelopen twee dagen omhoog gevlogen, waar uit blijkt dat 'de markt' uitgaat van forse rentedalingen in de na bije toekomst. En dat kan alleen wanneer de diverse Europese munten worden losgekoppeld van de Duitse mark (en de Ne derlandse gulden). Om puur binnenlandse redenen wordt de Duitse rente immers hoog gehouden, hoger dan voor landen als Frankrijk of Spanje nodig of wenselijk is. Alleen Ne derland kan zich nog veroorlo ven zich aan de D-mark vast te klampen en daarbij zelfs de ren te tot ruim onder de Duitse te verlagen. Er zijn veel scenario's denkbaar waarmee de Europese mone taire autoriteiten op de proppen kunnen komen. Nu de Franse franc, de Deense kroon, de Spaanse peseta, de Portugese escudo en zelfs de Belgische frank zijn uitgevloerd heeft 'de markt' echter bloed geroken. Zo zal vrijwel elke oplossing waai de autoriteiten dit weekeinde mee komen, vanaf maandag op nieuw op 'hardheid' worden ge test. zie ook pagina 5 (Advertentie) 25 BILJARTTAFELS OP 800 M2 13 SNOOKER - 12 POOL Kennismaken en inspelen tijdelijk tegen gereduceerd tarief! «HH» HET ARSENAAI «V Snooker en pooi. (Advertentie) ZE ZIJN ER WEER! Vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen eten voor 22,50,- p.p. incl. 3 sausjes, stokbrood, dunne Franse frietjes en onbeperkt saladebuffet. Gelieve tijdig te reserveren: 01110-13208. Restaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierizee Het beste adres voor uw KLEURENFOTO'S in MIDDELBURG Vlissingen Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1