Woede om vrijlating Demjanjuk Israël gaat door met offensief ondanks internationale druk lemjanjuk is niet velkom in de VS Versterking van VN-macht Bosnië kleintjes Rechters Israëlisch Hooggerechtshof bedreigd Nederlands disconto laagste van de EG Platencollectie Elton John brengt bijna miljoen op ANVR: mijd noord-Israël Schippers willen Belg als bemiddelaar IN HET ARSENAAL LOOPJE OP DE KLIPPEN! kunst cultuur 15Vm21 COVRA Auto-Lease Walcheren B.V. Enkele buien Wisselend bewolkt en af en toe een re gen- of onweersbui. Matige wind uit zuidwest-west. in de middag vrij krachtig. Temperatuur 22 graden. 36e jaargang no. 177 rijdag 30 juli 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen 1 in onze correspondent 3L AVIV - De Israëlische poli- heeft gisteren twee klachten ttvangen tegen John Ivan ■mjanjuk, de man die het joggerechtshof gisteren heeft itslagen van rechtsvervol- Het Hof vernietigde het van een lagere recht- die hem in 1988 wegens tot de dood- veroordeelde. Hij zou on- de bijnaam Ivan de Ver- de gaskamers bediend in het vernieti- Treblinka, maar het Hof is daarvoor het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. De advocaat van Demjanjuk heeft gisteravond verklaard dat zijn cliënt in het bezit is van een paspoort van een niet nader geï dentificeerd land. Mogelijk gaat het om Oekraine. In De Verenig de Staten die hem bij de uitleve ring aan Israël het Amerikaans staatsburgerschap ontnamen, is hij niet welkom. Een van de indieners van een klacht bij de politie is Pinchas Epstein, een overlevende van Treblinka die Demjanjuk voor de rechtbank identificeerde als de kampbeul. De andere klager DEN HAAG (GPD) - De Ne- derlandsche Bank heeft gis teren de rentetarieven met een kwart procent verlaagd. Het belangrijke wisseldis conto is met 5,75 procent nu het laagste van de EG en een vol procent lager dan in Duitsland. De spanningen in het Europees Monetair Stelsel maakten de nieuwe Nederlandse renteverla ging mogelijk. De renteverlaging moet gun stige gevolgen hebben voor de Nederlandse economie: investeren wordt goedkoper wordt en sparen wordt min der aantrekkelijk, waardoor de binnenlandse consump tie moet toenemen. De laatste rentedaling da teerde van 2 juli, toen De Ne- derlandsche Bank de Bun desbank volgde in een rente verlaging van een kwart pro cent. De Duitse centrale bank verlaagde gisteren te gen de verwachting in alleen het minder belangrijke (ho ge) Lombardtarief met een half procent. Het (lagé) dis conto werd ongemoeid gela ten, waardoor de spanning op de valutamarkten aan hield. De Nederlandsche Bank moest gisteren volgens de re gels als sterkste EMS-munt op grote schaal Deense kro nen kopen, de munteenheid die zwaar in de problemen verkeerde. Ook de Franse frank lag weer onder vuur. zie ook pagina 7 onze correspondent - Ondanks zijn door het Israëlische oggerechtshof is John Dem- niet meer welkom in de renigde Staten, het land hij dertig jaar woonde en tarvan hij tot 1981 de nationa- eit had. Het Amerikaanse mi- ■terie van justitie stelde gis- en dat de vrijspraak Demjan- i nog niet het recht geeft om ar de VS terug te keren. 3 hoofdreden werd opgegeven thij in de jaren vijftig, toen hij h in de staat Ohio vestigde, zijn aanvraag van het Ameri- anse staatsburgerschap gelo- had over zijn oorlogsverle- In 1981 werd hem daarom al staatsburgerschap ontno- De vrijspraak doet daar Neal Sher, het hoofd van Bureau voor Speciaal On- (OSI), niets aan af. t staat volgens Sher vast dat mjanjuk, ook al is hij dan niet gezochte 'Iwan de Verschrik- ijke', als bewaker in concen- tiekampen heeft gediend, be kken is geweest bij de joden- •volging, en dat bij zijn vesti- ig in de VS heeft verzwegen. kan uit het vonnis het Israëlische hoogge- afleiden dat hij een on- man is", aldus Sher. 'et mjanjuks zoon John wil toch zijn vader terug naar te krijgen. Dat kan als een rechter zijn staatsburgerschap teruggeeft, of als president Clin ton dat doet, maar dat is uitge sloten. De Democraat James Traficant, lid van het Huis van Afgevaardigden voor het dis trict waar Demjanjuk vandaan komt, wil desnoods een wet in dienen die hem kan laten terug keren. Volgens de Amerikaanse justitie is Demjanjuk in Israël echter op een 'juridische bijzaak' vrijge sproken. Amerikaanse rechters hebben eerder al vastgesteld dat hij geen brandschoon verleden heeft. Volgens Sher beschikt men over 'ijzersterk bewijs', dat hij heeft deelgenomen aan Ope ratie Reinhardt, die het massaal doden van de joden in de kam pen ten doel had. „Het bewijs dat Demjanjuk ver bindt met het kamp Sobibor ligt vast en is onweerlegbaar", aldus Sher. Dat is voldoende om hem toegang tot de VS te ontzeggen. De Amerikanen zijn wel bereid mee te werken aan het vinden van een land dat Demjanjuk wil opnemen. Mogelijk is dat de Oe kraine, waar hij geboren is. Het OSI is het bureau voor de opsporing van oorlogsmisdadi gers. In de afgelopen veertien jaar heeft het 45 ex-Nazi's gevon den, die in de VS leefden en de Amerikaanse nationaliteit beza ten. Die is hen daarna in alle ge vallen ontnomen. Op zeven na zijn die het land uitgezet. Sher zei dat nog vier- tot vijfhonderd gevallen onderzocht worden. LONDEN (RTR/DPA/AFP) - De platenverzameling van de Britse popster Elton John, twee orginele Beat les-manuscripten en 5.000 onbekende Beatles-foto's hebben donderdag op een veiling in Londen ruim 336.000 pond (bijna een mil joen gulden) opgebracht. Het geld komt ten goede aan de aidsbestrijding, zo heeft een woordvoerder van het veilinghuis Sotheby's be kendgemaakt. Een Amerikaanse verzame laar uit St. Louis wist de hand te leggen op 25.000 lp's en 23.000 singles van Elton John. Onder de aangeboden platen bevonden zich demo banden van popsterren zoals David Bowie, Marc Bolan (T-Rex), de groepen Genesis en Pink Floyd en orginele opnames van Reginald Dwight, de werkelijke naam van Elton John. De Britse artiest staat be kend om zijn steun aan en in spanningen voor de aidsbe strijding. De twee manuscripten van de Beatles zijn tekstnotities van twee bekende popsongs: „I am the Walrus" van John Lennon en „Fooi on the Hill" van Paul McCartney. Op brengst: 62.750 pond. De vijf duizend Beatles-foto's ver wisselden voor 91.700 pond van eigenaar. is parlementslid Josef Bagad. Ze eisen dat de politie Demjanjuk arresteert, zodat hij opnieuw kan worden berecht. Volgens de klagers heeft het Hof vastge steld dat Demjanjuk verant woordelijk is voor de moord op Poolse joden. Israëlische juris ten geven de klagers weinig kans. Het Hof noemt Demjanuk in de uitspraak een „Wachmann" (be waker), maai' zegt niet tot ver volging te willen overgaan om dat hij onvoldoende gelegenheid heeft gehad zich tegen die be schuldiging - die niet in de oor spronkelijke aanklacht voor komt - te verdedigen. Dreigementen Rechters van het Hooggerechts- hog hebben gisteren na de zit ting anonieme dreigementen ontvangen. Minister van justitie David Libai heeft gisteravond een verklaring uitgegeven waar in hij die acties scherp afkeurt. De aanvaarding van het oordeel van de rechtbank, zegt hij, is een vitaal onderdeel van de rechts staat. Volgens Libai heeft de uit spraak van het Hof laten zien dat joodse rechters in Jeruzalem een eerlijk vonnis kunnen vel len, zelfs in een zaak waarbij de verdachte is beschuldigd en ver oordeeld wegens misdaden te gen het joodse volk. Parlementsvoorzitter Shevach Weiss, zelf een overlevende van de kampen, zei dat het ontslag van rechtsvervolging hem pijn had gedaan omdat is bewezen dat Demjanjuk een oorlogsmis dadiger is. Maar hij verklaarde de beslissing van het Hof volle dig te respecteren. De in Wenen wonende Nazi-ja ger Simon Wiesenthal heeft vre de met de uitspraak. „Het was een goede zaak dat de advocaat van Demjanjuk een Israëliër was." zei hij gisteravond in en ra dio-interview. „Mensen uit alle hoeken van de wereld hebben me vandaag gebeld om me te la ten weten dat ze de kwaliteit van de Israëlische justitie hoog aan slaan". De zoon en schoonzoon van Demjanjuk, die momenteel in Is raël verblijven, zijn gisteren on der politiebescherming ge plaatst. zie ook pagina 3 Advertentie John Demjanjuk tijdens luistert onverstoorbaar naar de uitspraak van het Hooggerechtshof. foto EPA 25 BILJARTTAFELS OP 800 M2 13 SNOOKER - 12 POOL Kennismaken en inspelen tijdelijk tegen gereduceerd tarief! «■BV P het Arsenaal SNOOKER EN POOL JERUZALEM (RTR/AFP/DPA) - Premier Yitzhak Rabin van Is raël heeft donderdag aangekon digd met zijn offensief op zuid- Libanon door te gaan „totdat wij ons doel volledig bereikt hebben". Ondanks de toene mende internationael druk op DEN HAAG (ANP) - De ANVR, de vereniging van reisorgani satoren, raadt eenieder aan het noorden van Israël als reisbe- stemming te mijden. Dit van wege de gevechten en bombar dementen in het gebied. De or ganisatie heeft het advies, ge richt aan de aangesloten reisor ganisaties, donderdag doen uit gaan. Volgens voorzitter Couvreur van de ANVR werd het gebied vooral bezocht door Nederlanders die in een kiboets willen werken. „Zij zijn inmiddels uit het gebied gehaald of hebben een verkla ring getekend dat zij op eigen ri sico zijn gebleven," zegt hij. Israël om de bombardementen te stoppen zei Rabin donderdag dat de beschietingen zullen aan houden zolang de Libanese en Syrische regeringen niets doen tegen de aanvallen door de pro- Iraanse Hezbollah-beweging en de radicale Palestijnse guerril lastrijders. Israël wakkerde de vrees voor een groot grondoffensief aan door donderdag een extra kolon- ne van 35 tanks en pantserwa gens naar Zuid-Libanon te stu ren. Inmiddels zijn 450.000 bur gers op de vlucht geslagen voor de aanhoudende bombarde menten van Israël. Vanuit Liba non werden donderdagavond als tegenoffensief 25 raketten op het noorden van Israël afgescho- Premier Rabin ten. Beide partijen negeerden in ternationale oproepen om de be schietingen te stoppen. Wel liet Israël donderdag door schemeren zijn inmiddels vijf dagen durende militaire actie in Libanon te willen beëindigen als de Verenigde Staten kunnen ga randeren dat de Hezbollah-strij- ders hun beschietingen op Noord-Israël staken. Washing ton liet de autoriteiten in Liba non donderdag weten dat zij ac tief onderhandelt over een snel staakt-het-vuren in de regio. Generaal Ehud Barak, chef van slot zie pagina 3 kolom 7 ROTTERDAM (ANP) - De actievoerende binnen schippers willen dat de Belgische minister van verkeerswezen en infrastructuur Guy Coëme het binnenvaartconflict vlot trekt tussen minister Maij en de schippers. Dat hebben actieleiders des gevraagd meegedeeld. Het conflict is in een impasse geraakt door het stuklopen woensdag van de bemiddeling door Maij's onderhandelaar Biesheuvel. De schippers hebben inmiddels hun Belgische collega's ge vraagd Coëme te benaderen. Advertentie Elke woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt spare-ribs 24,50) en slibtong 29.75) eten Gaarne tijdig reserveren 01110-13208 Restaurant 'De Zeelandbrug', Weg naar de Val 10 Zierikzee. Beleef het allemaal in het Maritiem Attractie Centrum Het Arsenaal in Vlissingen. Het gehele jaar door dagelijks geopend. Entree volwassenen 15,-, kinderen tot 12 jaar 10,-, groepen vanaf 25 personen 10,- p.p. BELEEF HET ALLEMAAL IN HET ARSENAAL Tel.: 01184-15400 In Maastricht wordt 'de grootste Grafiek Biënnale ter wereld' gehou den. Groot, te groot misschien, ivant het publiek laat het afiveten. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: de veilige wereld van W. G. van de Hulst ijdele essayisten vinden vooral zichzelf interessant Geert van Beek trekt een rookgordijn op poëzie van een jonge oudere het zigeunermeisje wordt opgepoetst Tom Parker ver nieuwt klassieken clips als beeldende kunst jazz in Middelheim censuur inspireert violist Schmieder Bolland en Bolland klin ken overal King Kong volgens Tomas Ross succes van een boe kenclub Johannes Kerkorrél zingt over blank Zuid-Afrika beelden in Goes uit-agenda, exposities, filmwijzer. i De verwerking van radioactief afval in het splinternieuwe CO- VRA-complex in het Sloegebied bij Borssele heeft vertraging op gelopen, want de installatie voor de behandeling van water zorgt voor problemen. Als alles mee zit, kan de venoerking pas eind dit jaar aan- Q vangen. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst en cultuur: 15, 16, 17, 18, 19 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27. De blokhoofden kregen donderdagavond steun voor dat plan van de actievoerders op de negentien lokaties. Ook willen zij indirect contact leggen met de verladers om een convenant over vervoer per beurs te maken. Coëme speelde vorige week een belangrijke rol in het conflict toen hij minister Maij liet weten ak koord te kunnen gaan met een tijdelijke wettelijke maatregel in Nederland. Dat standpunt werd ge deeld door EG-commissaris Karei van Miert. zie ook pagina 9 DEN HAAG (GPD) - De VN be schikt over voldoende troepen om de 'veilige gebieden' in Bos nië te beschermen. Minister Kooijmans (buitenlandse za ken) deelde de Tweede Kamer gisteren mee dat verschillende landen bereid zijn gevonden het hiervoor benodigde contingent van 7500 militairen te leveren. Nederland stelt 400 manschap pen beschikbaar. Naar verwachting zal begin vol gende week de secretaris-gene raal van de VN, Boutros Ghalï, de VN-troepen ook toestemming geven om deze gebieden des noods met geweld te verdedigen. Op grond van een uitspraak van de veiligheidsraad van de VN was dat al mogelijk, maar de uit voering werd opgehouden door het tekort aan militairen op de grond. De EG slaagde er niet in 7500 man op de been te brengen. Alleen Frankrijk (1000 man) en Nederland stelden militairen be schikbaar. Gisteren hebben Pa kistan (1000 man), Jordanië (1000), Maleisië (900) en Noorwe gen (1000) toegzegd ook mee te zullen doen. Nederland heeft volgens minis ter Ter Beek (defensie) 150 dienstplichtigen, tolken, een hersteleenheid en bevoorra dingstroepen ter beschikking gesteld. De Kamer toonde zich - samen met de aanwezige ministers - zonder uitzondering (alleen de SGP en de RPF ontbraken) be zorgd over de verslechterde toe stand in met name de Bosnische Advertentie expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte ■C 01184-19610 hoofdstad Sarajevo. Minister Pronk (ontwikkelingssamen werking). was hard in zijn oor deel over de onmacht van de VN om Sarajevo te beschermen. „De inwoners voelen zich niet be schermd. maar verraden. Ter men als 'veilige gebieden' slaan alleen maar op doelstellingen, niet op feiten", zie ook pagina 5. Advertentie Verfrissende woonideeën vindt u bij TMC ZEELAND zowel in onze TAPIJTcnGORDIJNSPECIAAL ZAKEN te Goes en Middelburg, als in ons MEUBELCENTRUM te Kruiningen en dat voor prijzen waar u het zeker niet warm van krijgt. Zandweg lb fjBj j^j TO Tel. 01130-82626 Itla IS3 O Tel. 01100-13525 C Advertentie ZE ZIJN ER WEER! Vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen eten voor 22,50,- p.p. incl. 3 sausjes, stokbrood, dunne Franse frietjes en onbeperkt saladebuffet. Gelieve tijdig te reserveren: 01110-13208. Restaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierizee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1