Israël verwoest dorpen Libanon Voorzichtig optimisme bij Bosnië-conferentie Genève dagmenu... t Op de vlucht voor bombardementen Doden bij aanslagen in Italië lilting Veiligheidsraad na Amerikaanse aandrang uitgesteld i'N plaatst amera's o Irak Gouden tijden voor zonnebankcentra 13 15 Venetiaan: Nederland handelt niet correct Proefabonnement j Later regen wolkenvelden en opklaringen later gevolgd door regen. Krachtige later j matige wind uit zuidwestwest. Tempe- ratuur 18 graden. 36e jaargang no. 175 Aloensdag 28 juli 1993 Bel voor informatie Z(pGtf»kr»Stf>n- Tei. 01 1 00 - 39555 ^rClVlClYUSieil verzekeringen voor mensen met gezond verstand. an onze correspondent T5L AVIV - Israëlische straal- gers en helikopters zijn gis- ravond begonnen met de ver- oesting van dorpen in Zuid- ibanon, even ten noorden van 'veiligheidszone'. Israël ieft maandag al gewaar- ihuwd dat de dorpen zouden orden aangevallen. Tiendui- nden inwoners zijn daarop aar het noorden getrokken, olgens premier Jitschak Rabin 11 Israël de Zuidlibanezen massaal naar het noorden laten Actievoerders laan motorschip sort en klein iCHELLINGWOUDE (GPD) - Het zijn je reinste mafiaprak- ijken", reageert schroothande- aar Siebolt Oldenburger uit eeuwarden. Een groep met bi- akmutsen getooide actievoe- ende binnenschippers sloeg isteravond het interieur van ijn motorschip 'Recycling' aan iggels. let schip wilde de blokkade bij e Oranjesluizen in Schelling- foude passeren, maar daarbij loeg de vlam in de pan bij de ïoedende binnenschippers. Ildenburger schat de schade op o'n 140.000 tot 150.000 gulden. Ze hebben de ramen uit de luurhut geslagen, die kosten er stuk 12.000 gulden. De tele- x>n is overboord gegooid, de larifoon vernield." De 'Recyc- mg' zag na de schippersactie ans door de blokkade te bre- en. Volgens Oldenburger werd et schip daarbij bekogeld met les wat los en vast zat. agina 9: ME-macht paraat in Ter- üuzen Brit isoleert zijn dak met korsten van Goudse kaas LONDEN (DPA) - Een Britse doe-het-zelver uit Loughton in het graaf schap Essex heeft een ongebruikelijke manier gevonden om zijn wo ningwetwoning te isole ren. Hij belegde het dak van zijn huis met kor sten van Edammer kaas. Zijn werkwijze kwam aan het licht toen tien dakbedekkers deze week het huis opnieuw moesten isoleren. Zij troffen enkele duizen den roodgekleurde kaaskorsten aan. De Brit had deze onder de dakpannen aange bracht om op die manier zijn elektriciteitsreke ning laag te houden. De woningbouwvereniging die het huis beheert, heeft inmiddels op dracht gegeven de kaas- korsten te verwijderen en echt isolatiemateriaal aan te brengen. ilGDAD (AP) - Wapeninspec ties van de VN hebben dinsdag rveillancecamera's geinstal- erd op een van de twee Iraak- raketbases waarop de VN toe- :ht willen houden. De came- 's zullen de komende weken liter niet worden aangezet. 11 Eckert. de leider van het VN- spectieteam, zei dat de Iraak- medewerking „werkelijk uit- tkend" was. Eckert zei na te- gkeer in Bagdad dat er drie ca- era's waren opgehangen op de ketbasis. Eckert wilde niet ggen om welke basis het ging, van Yawm al-Azim of Al-Ra- Beide liggen op ongeveer 75 ometer ten zuiden van Bag- d. Het team zal vandaag drie rnera's op de andere basis aan- tngen. ks weigering de camera's te en installeren leidde eerder ze maand bijna tot een mili- re confrontatie met de Ver- Staten. Volgens een com- imis tussen de VN en Bagdad len de camera's pas in wer- ig worden gezet na verder trleg over VN-toezicht op de 'ge termijn. Die gesprekken rden op zijn vroegst eind au- stus verwacht. vluchten en al degenen die sa menwerken met de Hezbollah, hard treffen'. Hij zei te hopen dat de aankomst van zoveel vluchte lingen in Beiroet de Libanese re gering tot nadenken zal stem men. De VN-Veiligheidsraad doet voorlopig geen uitspraak over de Israëlische aanvallen op Li banon. Op Amerikaanse aan drang trok de Libanese VN-am- bassadeur Khalil Makkawi maandag zijn eerdere verzoek om een spoedzitting van de Vei ligheidsraad in. Kennelijk wil men eerst de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Warren Christopher, die eind de ze week naar Israel en zijn buur landen komt. een kans geven te bemiddelen. Ontwapenen Israël wil dat de Libanese rege ring, geholpen door Syrië, de Hezbollah ontwapent. Maar de regiering in Beiroet voelt daar weinig voor omdat de organisa tie de enige is die gewapend ver zet biedt tegen de Israëlische be zetting van het zuiden. Israel heeft het bezette gebied tot zijn 'veiligheidszone' verklaard. Bij het bombarderen van de dor pen ten noorden van de 'veilig- ZAMARANI - Libanese kinderen zitten in de bagageruimte van een auto vol vluchtelingen die proberen weg te komen uit Zuid-Li- banon. Dorpen in het gebied worden door Israëlische artillerie en vliegtuigen onder vuur genomen. Inwoners van twintig dorpen werden dinsdagmiddag geadviseerd hun huizen te verlaten. Daarmee kwam het aantal dorpen dat sinds zondag zo'n waarschuwing kreeg op 73, aldus de Israëlische radio. Tussen de 200.000 en 300.000 mensen zouden inmiddels op de vlucht zijn geslagen. Zij zorgden onder andere op de weg van Tyrus naar Sidon voor enorme opstoppingen. foto Roger Moukarzel/RTR van onze medewerker Bob Kroon GENEVE - Na twee keer uitstel is gisteren (dinsdag) in Genève de zoveelste poging begonnen een diplomatieke oplossing te vinden voor de oorlog in Bos nië. Voor het eerst wisten de be middelaars Torvald Stolten- berg (VN) en Lord Owen (EG) gisteravond alle betrokken par tijen in het conflict om dezelfde tafel te krijgen om over de opde ling van Bosnië te praten. Lord Owen kenschetste het gesprek tussen de de leiders van de Bos nische Serviërs, Radovan Ka radzic, van de Kroaten, Mate Boban en hun gemeenschappe lijke tegenstander president Alija Izetbegovic van de Bosni sche regering als „vooruitgang in een constructieve atmo sfeer". Het topgesprek, ook bijgewoond door de Servische president Slo bodan Milosevic en diens Kroa tische - ambtsgenoot Franjo Tudjman, duurde anderhalf uur. De inzet is de toekomstige staatsvorm van Bosnië-Herze- govina. Hoewel de in het nauw gedreven Izetbegovic nog een plan ter ta fel bracht voor een federatieve eenheidsstaat, gebaseerd op het vroegere Vance-Owen plan, was het voor iedereen duidelijk dat wordt onderhandeld op basis van het dictaat van de Bosni sche Kroaten en Serviërs voor een driedeling, met alleen pro- forma centraal bestuur. „Dit is de laatste mogelijkheid Doden Indonesië AMSTERDAM (ANP) - Het In donesische leger heeft in de pro vincie Aceh in Noord-Sumatra sinds 1989 ongeveer 2.000 bur gers gedood en zeker duizend mensen willekeurig gearres teerd bij acties tegen de verzets groep Aceh Merdeka. Dat schrijft de mensenrechtenorga nisatie Amnesty International in een woensdag verschenen rapport. voor Izetbegovic om een tweede ling van zijn land tussen Ser viërs en Kroaten te voorko men", aldus een zegsman van de VN. Momenteel beheersen de Bosnische Serviërs al 70 procent van het land, de Kroatiërs onge veer 20, en de moslims de rest, hoewel zij 44 procent van de be volking uitmaken. Kroatische zegslieden lieten gis teren weten dat Mate Boban, met goedkeuring van Tudjman, bereid is enig terrein in Centraal- Bosnië af te staan aan de Mos lims, eventueel met vrijhaven rechten in Ploce aan de kust van de Adriatische Zee. Of Karadzic alsnog zijn vroegere toezegging- van territoriale concessies aan De leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, arriveert in Genève met de kaarten van het verscheurde gebied, die een hoofdrol spelen bij het overleg. foto EPA de Moslims gestand zal doen, is nog niet duidelijk. Voor Steltenberg en de steeds meer gefrustreerde Owen is in elk geval het stadium van 'slik ken of stikken' bereikt. Om ma ximale druk uit te oefenen op de betrokken partijen hadden zij ook President Clinton's per soonlijke afgezant voor Bosnië, Reginald Bartholomew naar Genève laten komen, alsmede diens Russische collega, ambas sadeur Vassily Choerkin. Gevechten Ondanks het vredesoverleg gin gen de gevechten in Bosnië in al le hevigheid door, vooral rond de hoofdstad Sarajevo. De span ning in Kroatië is opgelopen na dat Zagrqb weigerde zijn troe pen terug te trekken bij de Mas- lenica-brug en het vliegveld Ze- munik bij Zadar, aan de Adriati sche kust. Zagreb liet weten dat eerst de Servische milities in het gebied hun zware artillerie on der toezicht van de VN hebben geplaatst. Frankrijk vroeg de Verenigde Naties dinsdag haast te maken met de bescherming vanuit de lucht van de VN-troepen in Bos nië, gezien recente aanvallen op Franse troepen in Sarajevo. DEN HAAG (GPD) - De aanhoudende regen bezorgt de exploitanten van zonnebankcentra gouden tijden. De meeste zonnestudio's mel den fors hogere bezoekersaantallen. Omzet stijgingen met meer dan vijftig procent wor den geen uitzondering genoemd. „In arren moede komen mensen bij ons een bruin kleur tje halen", meldt de bedrijfsleider van een van de grootste bedrijven in Amsterdam. Elders in het land zijn dezelfde geluiden te horen. Veel cliënten die een verregende vakantie be leefden, blijken op de kunstzon af te komen. Traditioneel vormen de maanden juli en au gustus een slappe tijd voor de beauty-branche. De eigenaars van clubs met namen als Palm Beach en Mediterranee zeggen veel traditione le badgasten over de vloer te hebben. „Een grote groep klanten wil eindelijk eens bruin worden, anderen komen naar de zonne- bak om hun kleurtje bij te houden", wordt ge zegd. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme worden er ongeveer 15 miljoen vakanties in ei gen land doorgebracht. Slecht weer drukt dat cijfer met hooguit een of twee procent. Recron, de organisatie van kampeerbedrijven, heeft daar een uitleg voor: ..Op campings ko men vooral gezinnen die hebben gereserveerd. Dan ga je niet zo gauw meer weg. Bovendien is het enige alternatief twee dagen in de file staan richting Zuiden. We kunnen ons goed voorstel len dat de mensen daarom toch in Nederland blijven en van hun vakantie maken wat ervan te maken valt." heidszone' wordt de luchtmacht gesteund door de artillerie, die continu vuurt vanaf posities bin nen de zone. Volgens een Israëli sche legerwoordvoerder hebben artillerie-eenheden in de afgelo pen drie dagen meer dan vijfdui zend granaten verschoten. Israël zegt dat de dorpen ten noorden van de 'veiligheidszone' dienst doen als bases voor de Hezbollah-strijders. Volgens be richten uit Libanon is de much- tar (hoofdman) van het dorp Jibshit een van de slachtoffers van de Israëlische bombarde menten. Het dorp is een belang rijk centrum van het shi'itische verzet. Unifil beschoten De Israëlische luchtmacht trof ook een positie van Unifil, de VN- vredesmacht in Zuid-Libanon. Vier VN-soldaten raakten daar bij licht gewond en de explosie beschadigde vijftien VN-voer- tuigen. Ook gisteren wist Hezbollah weer salvo's Katjoesja-raketten af te vuren op het noorden van Israël, waar de bevolking al drie dagen in de schuilkelders zit. Veel vrouwen en kinderen zijn naar veiliger oorden gevlucht. De laatste drie dagen zijn in to taal 160 raketten in Israëls noor delijke grensstreek terechtgeko men. Stafchef generaal Ehud Barak toonde zich gisteren niet opti mistisch over de kans op een vol ledige uitschakeling van de mo biele afvuurinstallaties. 'Kat- joesja-lanceerinrichtingen zijn klein, gemakkelijk te verplaat sen en te verbergen en Hezbol lah kan meer installaties uit het noorden aanvoeren,' zei hij. Kat- joesja's worden soms 's nachts geplaatst en van een tijdontste- king voorzien, zodat ze in de loop van de dag worden afgevuurd. CDA: invoeren mestboekhouding kan jaar eerder DEN HAAG (GPD) - De invoe ring van de mestboekhouding door veehouders verloopt zo voorspoedig, dat de wet des noods een jaar eerder van kracht kan worden. Dit stelt het CDA-kamerlid J. van Noord. Volgens hem zijn de accoun tants, die de mestboekhouding voor de boerenbedrijven moe ten uitvoeren al zover, dat de boeren niet per 1 januari 1995, doch per 1 januari 1994 ver plicht kunnen worden de mest boekhouding te gaan bijhou den. De akkerbouw kan dan een jaar later volgen. Boeren, transporteurs en ver werkers van mest worden ver plicht een mestboekhouding bij te gaan houden. ROME/MILAAN (RTR/AFP/AP) - In Rome en Milaan zijn dins dagavond drie zware bomaan slagen gepleegd. In het centrum van Milaan kostte de ontplof fing van een autobom aan de Via Palestro vijf mensen het le ven. De bommen in Rome ont ploften bij de basiliek van Sint Johannes van Lateranen en aan de Via San Teodoro, beide in het historische centrum van de Ita liaanse hoofdstad. Niemand eiste in de uren na de aanslagen de verantwoordelijk heid op, maar de autoriteiten houden rekening met een actie van de mafia. Bij de aanslag in Milaan zijn drie brandweerlieden, een verkeers agent en een voorbijganger om gekomen, aldus de hoogste openbare aanklager van de stad. Franceso Saverio Borrelli. Een vijftiental mensen raakte ge wond. De brandweerlieden en de agent zouden zijn gealarmeerd na een anoniem telefoontje. Een verslaggever in Rome van de televisiezender RAI-1 meldde dat de basiliek van Sint Johan nes van Lateranen, één van de bekendste monumenten van de stad, zwaar is beschadigd. Het portaal dreigt in te storten. Alle ramen van het aangrenzende pa leis zijn gesprongen. Bij die ex plosie zou één gewonde zijn ge vallen. De tweede bom in Rome ontplof te in een nauw straatje achter het Forum, een belangrijke ar cheologische trekpleister in de Italiaanse hoofdstad. In de straat, de Via San Teodoro. zijn verscheidene mensen gewond geraakt. Ontslagen De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren zijn minis- ter van nationale veiligheid ont- slagen. Viktor Barannikov. hier bij een kranslegging in mei, heeft zijn functie misbruikt o?n fami lieleden te bevoordelen en draagt veraiitxvoordelijkheid voor de dood van Russische mili- tairen bij de grens tus sen Tadzjikistan en Af- O ghanistan. O Zwemparadijzen Het is dringen geblazen voor de deuren van de Zeeuwse zwem paradijzen. Regen en wind jagen toeristen massaal de overdekte zivembaden in. De kassas rinke len volop en sommige baden hanteren zelfs ivachttijden in de topitren omdat zij de grote stroom bezoe kers niet aankxinnen. Rijkaard Frank Rijkaard is herenigd met Ajax. zijn oude liefde. De veel voudige international bereikte gisteren met het bestuur van de Amsterdaxtise club overeen stemming over een contract voor twee jaar. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 6; Varia: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15. PARAMARIBO (ANP) - De Su rinaamse president, Ronald Ve netiaan, heeft dinsdag gezegd dat Nederland bij de gedeelte lijke stopzetting van de Neder landse hulp aan Suriname niet correct heeft gehandeld. Venetiaan zei in de Nationale Assemblée dat Nederland niet de juiste weg bewandelt om aan Suriname kenbaar te maken dat het land voor hulp naar het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank moet gaan. Want. aldus de president, een goede partner nodigt een an dere goede partner uit voor over leg om te zien wat er moet gebeu ren. Nederland besloot de hulp ge deeltelijk stop te zetten omdat de Surinaamse regering te wei nig werk maakt van het Structu rele aanpassingsprogramma (SAP) dat is bedoeld om de Suri naamse economie een gezonde re basis te verschaffen. De Surinaamse president zei dat Suriname niet zal afstappen van de ingeslagen weg om een Struc tureel aanpassingsprogramma uit te voeren. Venetiaan sloot echter niet uit dat Suriname dit maal, in tegenstelling tot 1988. steun zoekt bij het IMF en de Wereldbank. Regering en Natio nale Assemblée moeten de ont stane situatie bekijken en als het zo uitkomt dat we naar het IMF moeten gaan dan zullen we er naartoe gaan, aldus de presi dent. Elke dag uw eigen PZC voor f L06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 *Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1