DSA m Vfajor wint slag om 'Maastricht' Felle gevechten maken eind aan bezoek Pronk aan front Bosnië lour de france 'Besmette' schepen in Terneuzen bekogeld L 4i Bemiddeling EG in Bosnië faalt an Vossen jaar Ajax 25 t/m 31 Stomme vierde plek Belasting in de fout leerderheid van veertig stemmen voor vertrouwensmotie in Lagerhuis 36e jaargang no. 172 aterdag 24 juli 1993 later enkele buien Es? In de ochtend zon, 's middags meer be wolking en tegen de avond regen- of onweersbui. Matige zuidwesten wind. Maximumtemperatuur 23 graden. Tei'.riro'on,03m9a55e5 Ziektekosten- verzekeringen voor mensen met gezond verstand. Boze binnenschippers nemen in Terneuzen de Iris bij het passeren van de blokkade met eieren, tomaten en teer onder vuur. foto Paul Stolk van onze verslaggever TERNEUZEN - Hoewel het vrijdagmiddag bij de sluizen van Terneuzen niet tot een confrontatie kwam tussen actievoerende schippers en de ME, ver liep de met spanning tegemoet geziene doorvaart van twee binnenschepen niet geruisloos. De actievoeren de schippers maakten een opening in hun blokkade om twee 'besmette' schepen onder politiebegeleiding door te laten. Daarbij werden beide binnenvaarders, de Iris en Adelboden, door de schippert bekogeld met eieren, tomaten en teer. Vele honderden belangstellenden zorgden voor ver keersproblemen bij de oostsluis. Zij zagen, behalve de Ires en de Adelboden, nog een handvol andere sche pen passeren. Vrijdagmiddag diende voor de rechtbank in Breda een kort geding, aangespannen door reder De Beijer' uit Nijmegen, die door de schippers wordt beschouwd als een van de belangrijkste stakingsbrekers. De rederij wil dat de schepen niets meer in de weg wordt gelegd. De rechtbankpresident doet pas maandag om twaalf urn- uitspraak. Een paar honderd schippers zorgden voor aanvang van de rechtzaak voor een enorme file op de A16 van Rotterdam naar Breda. Ze reden stapvoets op twee rijstroken richting Breda. Daar moesten ruim twee honderd schippers noodgedwongen op straat voor het gerechtsgebouw het geding volgen. Commissarissen van de koningin van Noord- en Zuid- Holland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en de burgemeesters van Terneuzen, Willemstad en Maas- bracht pleegden vrijdagmiddag in Den Haag op het ministerie van binnenlandse zaken overleg over de manier waarop de openbare orde moet worden ge handhaafd; er moet één lijn worden getrokken. Over het resultaat wilde een woordvoerder van het ministe rie na afloop geen mededelingen doen. zie ook pagina 9 I GCNr FfSHIN 1 Veel Amerikanen zijn het watergeweld van de Mississipi en haar zij rivieren beu. Het motto is; zo snel mogelijk verhuizen. Verder in de bijlage Reportage: koning Boudewijn beschikt over de Belgische adel hartpatiëntjes met de rolstoel het bos in de rubriek Op Jaren missies naar crisisgebieden in trek jonkvrouw Agnies over stijl Teun Tioigts communistische jeugdjaren schatduiken in het Kattegat inde greep van Saddam het andere oude Egyp te Estland maakt haast met eigen leger bericht uit Spanje. - Peter van Vos- alkomstig uit Zierikzee, weer in Nederland voet- De 25-jarige aanvaller gisteravond in Vinken- in recordtijd tot overeen- met Ajax over een voor minimaal drie De selectie van Ajax hoor- nieuws overigens in Fin waar deze Nederlandse momenteel op toernee had Van Vossen gis- telefonisch al een ge- met trainer Louis van De Zeeuw weet nog niet op plaats hij in het elftal zal „De trainer liet me weten in zijn visie op verschillen- inzetbaar ben. Zelf voorkeur aan de linker de aanval". zie ook pagina 15 Frans Maassen ngekomen fJHAAG (ANP)-De 18-jarige rinier der eerste klasse Rico 1, Bos uit Wierden is vrijdag- itend in het Cambodjaanse -iophon overleden, nadat hij een ongeluk door een kogel zijn hoofd was getroffen. Hij ■ond zich in een legerings- it toen in de tent ernaast een iel werd afgevuurd die hem zwaargewonde marinier is niddellijk naar een veldhos- Jj tal overgebracht, waai- hij zijn verwondingen is overle- De toedracht van het onge- is nog onduidelijk, aldus het )U! ïisterie van defensie. De Ko- _|klijke Marechaussee onder- kt die. De familie van het ihtoffer is inmiddels inge- van onze correspondent BRUSSEL - De Verenigde Na ties hebben de inzet van NAVO- straaljagers ter bescherming van blauwhelmen in Bosnië voorlopig opgeschort. Secreta ris-generaal Boutros-Ghali be sloot vrijdag met de actie te wachten tot er op het strijdto neel genoeg verkenners zijn om de gevechtsvliegtuigen te bege leiden. Omdat ook oefenvluchten bo ven Bosnië op verzoek van de VN zijn afgelast, wordt aangeno men dat de VN eerst willen af wachten wat er terecht komt van de vredesonderhandelingen over Bosnië. Die gaan zondag in Genève van start, maar de voor uitzichten verslechterden vrij dag sterk. Een speciale missie van de Europese Gemeenschap onder leiding van de Belgische minister Claes, momenteel voorzitter van de EG, is op een fiasco uitgedraaid. De Servische president Milosevic weigerde Claes te ontvangen. De gevechten rond Sarajevo ver minderden vrijdag na scherpe internationale protesten enigs zins, maar van de door moslim president Izetbegoviz geëiste stopzetting van het Servische of fensief was nog geen sprake. Daardoor is nog steeds onzeker of Izetbegovic zondag wel naar Genève komt. De Serven clai men twee strategische steden in het noorden en oosten van Bos nië, Kalanikov en Fazanerija, op de moslims te hebben veroverd. Europees Commissaris Hans van den»Broek bepleitte vrijdag nogmaals de opheffing van het wapenembargo voo| de mos lims. in het geval de vredesge- sprekken mislukken. Volgens Van den Broek dreigt een vre desakkoord een 'schijnoplos sing te worden, met daarin alle kiemen van ernstige en langdu rige stabiliteit'. De Europees Commissaris hekelde opnieuw hoe de meeste landen slechts be reid zijn tot humanitaire hulp, maar 'weigeren het kernpro bleem van de Servische agressie aan te pakken'. De EG maakte gisteren nogmaals 126 miljoen gulden vrij voor voedsel en me dicamenten. De NAVO staat in principe sinds donderdag klaar om met Neder landse. Franse. Britse en Ameri kaanse te helpen bij de bescher ming van de zes veiligheidszo nes. Zij mogen alleen in actie ko men op uitdrukkelijk verzoek van de VN. De eerste keer zou den ze zelfs speciale toestem ming uit New York moeten krij gen voor een eventuele aanval op Servische stellingen die blauwhelmen bedreigen. De VN is er nog steeds niet in geslaagd de benodigde 7500 extra blauwhlemen te leveren. Ook ontbreken nog vijftig soldaten die de straaljagers vanaf de grond met laserstralen naar po tentiële doelen kunnen leiden. Hoofdprijs in Staatsloterij wordt miljoen DEN HAAG (ANP) - Om mee te kunnen in de concurrentie tus sen de verschillende aanbieders van kansspelen met hoge prij zen heeft de SENS - de vorig jaar geprivatiseerde Staatsloterij - zijn maandelijkse hoofdprijs verhoogd van een half miljoen tot één miljoen gulden netto. Dat gaat in oktober in. De verdubbeling van de hoofd prijs is mogelijk door met andere prijzen te schuiven. Zo blijven er van de 2.400 prijzen van 500 gul den in de derde trekking nog maar 240 over. Wèl is een prijs van 1.000 gulden toegevoegd aan de eerste trekking. De troostprijzen van 5.000 gulden zijn opgetrokken tot 10.000 gul den voor mensen met hetzelfde getal als het winnende lot. maar met andere serienummers. (Advertentie) ZE ZIJN ER WEER! Zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen eten voor 22,50,- p.p. incl. 3 sausjes, stokbrood, dunne Franse frietjes en onbeperkt saladebuffet. Gelieve tijdig te reserveren: 01110-13208. Restaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee Frans Maassen heeft gisteren een vergeefse poging onderno men de Nederlandse Tourtradi tie in Bordeaux nieuwe luister bij te zetten. De Limburger kwam niet verder dan een vier de plaats. De ivinst was voor Ab- doesjaparov. (foto) die als enige sprinter in een kop groep van 21 man vrij O spel had. I O Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Pro vincie: 9 en 11; Sport: 13, 14 en 15; Vrije tijd: 17,18, 19, 21 en 23; Reportage: 25, 26, 27, 28, 29 en 31. I, zaterdag en zondag onbeperkt $pare-ribs 24.50) en sllbtong 29,75) eten ren 01110-13208 Staurant 'De Zeelandbrug', Weg naar de Val 10, Zierikzee. Del door Louis Ferron rtjj 0". Advertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 De Franse schrijver Mon taigne is ooit burge meester van Bordeaux ge- ,e Mest. Uit dien hoofde hacl hij natuurlijk een mening iet over het wielrennen. Hij .él het een 'van die on zinloze vernuf- door middel waar mensen soms roem pro- te oogsten'. Nu leed aan nierstenen zodat we hem zijn negatieve oordeel maar niet kwalijk moeten nemen. Voor wat de Tour van dit jaar betreft echter, kun je hem geen ongelijk geven. 'Onbeduidend'dat is nog zachtjes uitgedrukt. Daar doet zelfs de tweede sprint zege van Abdoesjaparov niets aan af. Natuurlijk moest deze me lancholieke steppebewoner de etappe icinnen. Zeker als je weet dat Frans Maassen meespurtte. Jean Nelissen had het ongeveer, tien kilo- meter voor de streep al goed begrepen toen hij zei: 'Maas sen kijkt. Maassen kijkt'. Maassen kijkt nog steeds. Naar die stomme vierde plek waarop hij door zijn eigen stomme schuld is blijven hangen. Dal kijken van Maassen: een 'zinloze vernuftigheid'. Hij heeft er zelfs geen roem mee weten te oogsten. Mis schien alleen in de ogen van Jean, die het resultaat van den Ollander 'een aardige uitslag in het dagklasse- ment' noemde. van onze verslaggever Maurice Wilbrink VISOKO - Bosnische strijders zorgden vrijdagavond voor een onverwacht einde van minister Pronks bezoek aan Bosnië. Pronk werd gedwongen te over nachten in het Centraalbosni- sche plaatsje Kiseljac, nadat hij werd tegengehouden door be schietingen. Bosnische schut ters hadden, even voordat Pronk ter plekke arriveerde, Britse VN-eenheden bij Visoko onder vuur genomen. Pronk kon daardoor Sarajevo niet meer bereiken, zoals was gepland. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat Pronk door gepantserde _VN-wagens vanuit Sarajevo zou "worden opgehaald; zodat hij toch nog de nacht in de Bosni sche hoofdstad zou kunnen doorbrengen.'Daar werd echter om veiligheidsredenen op het laatste moment vanaf gezien. Het gebied dat de minister van ontwikkelingssamenwerking vrijdag bezocht, is sinds half april 1993 zeer onrustig'. Er wordt regelmatig zwaar gevoch ten tussen moslims en Kroaten, waarbij steden en dorpen et nisch worden gezuiverd en er ve le slachtoffers vallen. De hulp operatie van de VN is hierdoor in grote problemen gekomen, om dat er nauwelijks meer hulpkon vooien mogelijk zijn vanwege de vijandelijkheden. Het -incident bij Visoko gisteren maakte ook nog eens duidelijk dat VN-een- heden eveneens doelwitten zijn van strijdende partijen. De minister had gisteren een be zoek gebracht aan Fojnica. Daar ontdekten VN-t.roepen begin de ze week een centrum voor onge veer 600 geestelijk en lichame lijk zwaargehandicapten, die het al drie dagen zonder enige verzorging hadden moeten stel len. Pronk, die de kinderafdeling bezocht/toonde zich zeer onder de indruk van dit drama. Hij kondigde aan opnieuw geld be schikbaar te-stellen voor nood hulp in Bosnië, ook al heeft- hij de afgelopen maanden zijn bud get hiervoor reeds flink over schreden. Pronk: „Er moet hoe dan ook geld worden gevonden, met name voor medische hulp en energievoorziening". Pronk wil Nederlandse humani taire organisaties aansporen meer te doen voor Bosnië. Hij toonde zich pessimistisch over de toestand in Bosnië. Pronk: „Als de onderhandelingen tus sen de strijdende partijen mis lukt, dan zal men doorvechten tot, één partij de totale overwin ning heeft geboekt. Dan wordt de menselijke tragedie hier nog veel groter". Pronk keert, als de omstandig heden het toelaten, vandaag te rug naai' Nederland. HOLTEN - Hij kan nu lachen maar toch schrok Rob On- stenk uit Holten even toen hij de bekende blauwe envelop pe van de belastingdienst openmaakte en een voorlo pige aanslag ontwaarde van 39.112.691. De aanslag was gebaseerd op een inkomen van 65 miljoen gulden. Even later bleek dat een ambte naar van de belastingdienst Onstenks sofinummer had aangezien voor zijn inkomen. De vordering is ingetrokken, de aanslag wordt ingelijst. foto ANP ■MMi ■BOK»£9B voordeel beslist. Het Lagerhuis stemde met een meerderheid van 40 voor een motie van ver trouwen. Een dag eerder had premier Major nog een vitale stemming verloren. De uitslag betekent, dat Major het Verdrag van Maastricht kan bekrachtigen zodra de rechter daartoe zijn toestemming heeft gegeven. Het betekent ook dat de premier mag aanblijven. Nadat hij de stemming over 'Maastricht' donderdag had ver loren, stelde Major onmiddellijk de vertrouwenskwestie. Daar mee stonden de rebellen in zijn eigen Conservatieve Partij voor het blok. Een stem tegen 'Maas tricht' zou de val van de regering hebben ingeluid, en daarmee nieuwe verkiezingen. Die verkie zingen zouden de Conservatie ven vrijwel zeker hebben verlo ren. In het debat voorafgaand aan de stemming veegde Labour-leider John Smith de vloer aan met Major. Onder luidruchtige steunbetuigingen van de La- bour-bankjes zei Smith dat Ma jor zijn Conservatieven alleen in het gareel kon brengen door te dreigen met 'de zelfmoordknop'. Maar de Labour-leider waar schuwde: „Als u een wapen kiest, lijkt het wel of u de boeme rang het prettigst vindt". In een indrukwekkende rede kort voor de stemming moest minister Hurd van buitenlandse zaken de premier te hulp schie ten. Hij vertelde Smith tot hilari teit van het afgeladen Lager huis: „U begrijpt niet hoe een boemerang werkt. Een boeme rang is een wapen dat. na doel te hebben getroffen, terugkeert in de hand van de aanvaller". De uitslag betekent ook het ein de van de rebellie tegen het Ver drag van Maastricht. Die rebel lie had Majors Conservatieve- Partij tot op de rand van burger oorlog gebracht. Partij bonzen hadden vooraf gewaarschuwd dat wie tegen de regering stem de, uit de partij zou worden ge zet. Dit dreigement en het gevaar van algemene verkiezingen de den de rebellen uiteindelijk zwichten. Maar in een verwijzing naar de 'chantage' van de rege- slot zie pagina 3 kolom 1 j* n onze correspondent )NDEN - De Britse regering a eft gistermiddag de slag om t aastricht' definitief in haar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1