ROVINC Kamer terug voor Sarajevo h lour de trance r— Pronk wil meer hulp Bosnië jmenu... kleintjes wartboek acties ^ecialisten levert eur aan ellende op Pronk rapporteert over noodsituatie in Bosnische hoofdstad ekkende zwanehals Hindoestanen zetten actie voor school voort Landbouworganisatie krijgt andere opzet t m,.3 Meer zieken onder mensen op vakantie Proefabonnement jiter weer regen n de ochtend, enkele opklaringente- ig;i de middag bewolking, gevolgd loor regen. Matige zuidwesten vrind. Maximumtemperatuur 19 graden. I6e jaargang no. 170 jnderdag 22 juli 1993 II Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Houthakker amputeert eigen been PITTSBURGH (DPA) - Een 37-jarige Ameri kaanse houthakker heeft op een dramati sche manier het eigen le ven gered. Hij ampu teerde zijn beklemde been. De man kreeg bij het ïouthakken bij Pitts- iiirgh een boom op zijn linkerbeen. Nadat de door hevige pijn geterg de houthakker een uur ang luidkeels tevergeefs om hulp had geroepen, besloot hij het gebroken been met een mes onder de knie af te snijden. Vervolgens sleepte hij zich naar zijn vrachtwa gen. Met dat voertuig be- reikte hij een boerderij. De bewoners brachten de houthakker naar het lekenhuis. Daar naai- den chirurgen het door brandweermannen ge- lorgen been weer aan. angmat redt itomobilist t leven PENHAGEN (DPA) - Een igmat in een tuintje heeft het gered van een Deense au- lobilist die na een botsing in net vloog. gens de krant Vestkysten ide de 24-jarige Sören Al- chtsen met zijn wagen ach- snvolgens een stalen mast. brandkraan en een beton- rauur, voordat hij uit het ak geslingerd werd. Hij land- zonder gewond te raken in de die in een voortuintje DEN HAAG (GPD) - De Twee de Kamer debateert volgende week donderdag over de nood situatie in de Bosnische hoofd stad Sarajevo. De leden van de vaste kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking en defensie zullen hiervoor hun vakantie onderbreken. De strijd om de stad lijkt een kri tieke fase te zijn genaderd en de situatie voor de mensen in de stad is nijpend. Het voorstel om de humanitaire situatie in Sarajevo te bespre ken, is afkomstig van het Groen- Linkse kamerlid Van Ojik. Mi nister Pronk (ontwikkelingssa menwerking) zal zijn bevindin gen aan het parlement meede len. De minister is deze week op bezoek in de Bosnische hoofd stad om te bekijken hoe de nood het beste gelenigd kan worden. Offensief De Bosnische Serviërs, zo meldt onze correspondente Runa Hel- linga, hebben hun offensief te gen de Bosnische hoofdstad gis teren voortgezet. De strijd con centreerde zich rond de Igman, een berg ten zuidoosten van de stad die op dit moment de enige uitweg vormt die de verdedigers van Sarajevo nog in handen heb ben. Via de route over de Igman hou den de moslims ondermeer con tact met andere ingesloten ste den zoals Gorazde. De berg is de enige toevoerweg voor wapens en manschappen en de enige openstaande vluchtroute naar andere moslimgebieden. Als de berg in handen van de Serviërs valt, is Sarajevo militair volko men van de buitenwereld afge sloten. Vandaar dat de Igman door de moslimstrijdkrachten vertwijfeld wordt verdedigd. Radio Sarajevo meldde gisteren IECHT (ANP) - Een opera- lie wordt afgebroken, een igende vaatbehandeling uit- leid, bespreking van borst- i's afgezegd en een operatie lot twee keer toe in de actie- 0 :k valt en dus niet doorgaat, m honderd klachten over de ss van medisch specialisten de afgelopen weken binnen- omen bij de Nederlandse Pa- ten/Consumenten Federatie CF). De klachten zijn door federatie gebundeld en nsdag als zwartboek gepre- eerd. geen ernstige, onherstel- gezondheidsschade ont- k stelt de NP/CF. Wel is ke van „veel onnodige pijn mgemak, psychische belas onzekerheid en fors maat- ppelijk nadeel", actievoerende specialisten andelen om toerbeurten één alleen spoedgevallen, irdat medische onderscheid en acuut en niet-acuut sluit felijks aan bij hoe de pa- erover denkt. Al ziet de ter hem niet als spoedgeval, latiënt zelf vindt zijn eigen iten wèl bedreigend voor gezondheid. Door Louis Ferron chtioaarik heb overal a gezocht. Achter het be- onder mijn bed, in de Voenbak, in het gootsteen- maar nergens een rik Breukink te bekejinen. tnoijl ik zocht ging de wed- lrijd door. Ik hoorde Jean zich oprecht kwaad aken over de gevolgde tac tiek. Ik hoorde Mart Smeets de dagprijs al uitreiken aan Rominger. Wat ik vandaag allemaal niet gehoord heb! Te zien viel er intussen wei- tiig. Of het zou die dappere Chiappucci moeten zijn ge weest die in ieder geval nog een poging tot een aanval deed. In een afdaling nota- bene. ivat volgens Eddy Merckx een beivijs van gekte zou zijn. Reden er maar meer van die gekken rond. Waagde Rominger in de laatste beklimming dwi toch nog een aanval? Het leek er even op. Maar ook Rominger bleek normaal, nog norma ler daii de stinkformule In- durain. Met die overwinning van Jaskula spetterde het nog even. Maar dat roas, geloof ik meer het gevolg van een lek kende zivanehals in het goot steenkastje. Morgen om tien uur komt de loodgieter langs. Tegen die tijd zal Erik ook wel langskojnen. dat de Bosnische troepen een deel van de berg hebben weten terug te veroveren. Maar de Ser vische aanvallers toonden zich 'gisteren zeer zelfverzekerd dat ze de berg in handen zullen krij gen. De Bosnisch-Servische commandant Radko Mladic, die gisteren een bezoek aan het front bij Igman bracht, verklaar de dat zijn troepen tot nu toe nog geen verliezen hebben, geleden bij de gevechten. Overmacht Materieel hebben de Serviërs een duidelijke overmacht en de kans dat de moslims standhou den. wordt zeer klein geacht. Bij de aanval worden door de Ser viërs niet alleen tanks ingezet. Dinsdag zouden er. ondanks het vliegverbod boven Bosnië, ook helikopters zijn gebruikt. De Verenigde Naties hebben in middels afwijzend gereageerd op de oproep van de Bosnische president Alija Izetbegovic om blauwhelmen in te zetten bij de verdediging van de berg. De val van de Igman zou volgens Izet begovic het begin kunnen zijn van het eindoffensief tegen Sara jevo. De Servische militairen hebben overigens ontkend dat ze een eindaanval op Sarajevo van plan zijn. Tot nu toe heeft Izetbe govic geweigerd naar het vredes overleg in Genève te komen zo lang de Servische aanvallen op moslimgebied doorgaan en aan Kroatische zijde de hulpleverin gen voor de Bosniërs worden te gengehouden. Maar gistermid dag verklaarde de president on der voorwaarden toch bereid te zijn te gaan. Volgens VN-bemiddela'ar Lord Owen hebben alle partijen zich bereid verklaard de militaire handelingen te beperken en heeft Izetbegovic gezegd vrijdag naar Genève te komen als dat daadwerkelijk gebeurt. Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft er woensdag bij de Ameri kaanse president Clinton op aangedrongen via de lucht nooodhulp aan te voeren voor de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Wiesenthal zei dat de toestand in Sarajevo even dramatisch is als in de oostelijke moslimencla ves Gorazde en Srebrenica, die al vier maanden practisch uit sluitend leven van Amerikaanse voedseldroppings. „Het zwijgen van de wereld is een schreeu wende schande", zei Wiesenthal. Mississippi De zondvloed in het Midden- Westen van de Verenigde Staten houdt nog steeds aan. Leek het er dinsdag nog op dat het ivater iets ging zakken, gisteren zorgden nieuwe onweersbuien voor een nieuwerecord- hoogte van het water peil in de Mississippi- O rivier. O Fruitoogst Hindoestaanse kinderen zetten gisteren met hun leerkrachten de wens voor erkenning van hun school kracht bij. foto Ruud Hoff/ANP Veel klachten komen van men sen die herhaaldelijk te maken kregen met uitstel van een lang verwachte behandeling. Ook van patiënten die lange tijd in het ongewisse blijven over on derzoeksresultaten. Complete families hebben bovendien hun vakantie moeten afzeggen. Geen leven Een paar voorbeelden uit het zwartboek: een vrouw is hele maal voorbereid voor de opera tie en ligt in de operatiekamer. De anesthesist zegt echter actie te voeren en de vrouw wordt naar huis gestuurd. Een andere patiënt is begin februari geope reerd en de chirurg vindt half ju ni dat een tweede operatie nodig is.- Hen afspraak met de patiënt die veel pijn heeft, wordt echter niet gemaakt. Na herhaald aan dringen krijgt de patiënt te ho ren dat er „meer mensen met pijn zijn". Een zwangere vrouw die geen leven meer voelt, moet van haar gynaecoloog een echo grafie laten maken. Die gaat on danks de afspraak niet door. De vrouw bezoekt dan maai' haar ei gen verloskundige en is meteen aan de beurt. ZOETERMEER (ANP) - Zes hongersta kers gaan door met hun actie voor een ei gen hindoe-school in Den Haag. Het over leg met de secretaris-generaal van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen woensdag in Zoetermeer heeft voor de actievoerders onvoldoende opgele verd. Het ministerie blijft bij het eerdere besluit de school niet te erkennen en niet te financieren. Ruim zestig kinderen met hun leerkrach ten demonstreerden woensdag voor het ministerie. Vanuit een busje sloegen en kele hongerstakers de actie gade. Een van hen drinkt sinds maandag niet meer. Woordvoerder Kartaram van de actie voerders noemt zijn toestand kritiek. De hongerstakers zijn bereid tot het bit tere einde door te gaan, stelt Kartaram. „We vechten voor een rechtvaardige zaak: goed onderwijs voor onze kinderen." Secretaris-generaal M. Meijerink riep de hongerstakers op met de zware actievorm te stoppen „om groot persoonlijk leed te voorkomen". De actievoerders denken er niet over om dit te doen ondanks de toezeggingen die Meijerink hen deed in een ruim één uur durend gesprek. Het ministerie is bereid de aanvraagprocedure om een school te stichten te verkorten tot een jaar. Nor maal staat er twee jaar voor. Dat betekent niet dat de school dan ook daadwerkelijk kan starten. Dat hangt af of de school aan alle voorwaarden voldoet. Het bestuur van de Vereniging Algemeen Hindoe-ondewijs Nederland (VAHON) heeft vorig jaar een school opgericht op li beraal-hindoeïstische grondslag. De op leiding is niet erkend door het ministerie. De gemeente Den Haag heeft de school een jaar gedoogd en tot 1 augustus 1993 ondergebracht bij het protestant-christe lijk onderwijs. De kinderen krijgen daar van hun eigen hindoe-leerkrachten les. Volgens het ministerie kan deze construc tie niet. De Zeeuwse fruittelers staan er gemiddeld beter voor dan hun collega's elders in het land. Vooral de perebomen hangen uitzonderlijk vol. De kwekers re kenen op een normale appel- oogst. In de rest van Nederland zijn de oogstvenvach- tijigen minder hoog ge- Q spannen. w Tour beslist De Tour de France is. vier dagen voor de intocht in Parijs, defini tief beslist. Welisivaar staan de renners vandaag nog cols als de Tourmalet en de Aubisqtie te wachten, maar die zullen Miguel Hidurain niet meer kunnen ver ontrusten. De Spanjaard werd gisteren derde in Saint- Lary-Soulan. Jaskula O icon de rit. I O MÊÊmmÊÊÊÊKÊÊÊÊmÊimm Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 13, 14 en 15 DEN HAAG (GPD) - Het Land bouwschap en de produkt- schappen moeten reorganise ren. Het kabinet zal dat op Prinsjesdag bekend maken. Dit betekent dat de Wet op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie op de helling gaat. In de opbouwperiode na de Tweede Wereldoorlog werd de PBO in het leven geroepen om het be drijfsleven met de overheid te laten samenwerken om de eco nomie te laten groeien en dit proces in goede banen te leiden. De enige bedrijfstak die van alle mogelijkheden van de Wet op de PBO gebruik maakte is de agra rische sector. De bekendste or ganisatie als uitvloeisel van de wet is het Landbouwschap, een organisatie waarin niet alleen boeren en tuinders zijn verte genwoordigd. maar ook de vak bonden. De Produktschappen hebben veel dezelfde bevoegdheden als het Landbouwschap maar al leen gericht op een bepaalde sec tor. Mede dank zij het werk van Landbouwschap en de Produkt schappen werd Nederland een van de grootste exporterende landen van agrarische produk- ten. In grote lijnen is het nu de bedoeling dat de produktschap pen gaan samenwerken. Daar toe zal de agrarische sector wor den opgesplitst in drie delen: vee en de produkten daarvan, ak kerbouw en tuinbouw. zie ook pagina 7 van onze verslaggever Maurice Wilbrink SPLIT - Nederland, ooit voorlo per op het gebied van de ont wikkelingshulp, moet haar aan dacht meer richten op nieuwe humanitaire uitdagingen in de wereld. Minister Pronk, op be zoek in voormalig Joegoslavië, vindt dat de humanitaire orga nisaties meer dan vroeger nood hulp moeten bieden in crisisge bieden zoals Bosnië. Ons land heeft een achterstand opgelo pen in het verlenen van nood hulp, meent de minister. De minister van Ontwikkelings samenwerking zal in een nieuwe nota, die na het zomerreces ver schijnt, met het oog hierop fi nanciële voorstellen doen. Pronk wil het aantal landen waar Nederland een ontwikke lingsrelatie mee aangaat, verder beperken. Zo komen er structu reel middelen vrij voor nood hulp. De bewindsman roept de hulporganisaties op zich hier ook meer op te concentreren. Anderen actiever Pronk: „Een aantal organisaties dat een zeer goede reputatie heeft opgebouwd op het vlak van de traditionele ontwikke lingshulp. reageert niet erg posi tief op deze uitdaging. In Ne derland heeft in feite alleen Art sen zonder Grenzen echt erva ring met het bieden van nood hulp. Andere Westerse landen zijn actiever op dit vlak". Volgens Pronk wordt de gedach te aan het bieden van crisishulp door veel ontwikkelingsorgani saties vaak zelfs verdrongen. „Men gaat er vanuit dat we in de jaren zeventig een mooi systeem van ontwikkelingsrelaties heb ben opgezet om de Derde Wereld te helpen. Maar dat systeem wordt meer en meer een theore tisch schema. De wereld veran dert snel. na de val van het IJze ren Gordijn zien we allerlei cri ses ontstaan, waar noodhulp het enige antwoord is". De bewindsman wil met zijn ris kante reis naar Bosnië een sig naal afgeven. Pronk: „Ik moet het kunnen rechtvaardigen als ik met de middelen op mijn be groting wil schuiven. Noodhulp vindt vaak plaats op onveilige Minister Pronk. foto ANP plaatsen, en ik moet dan zelf ook bereid zijn om risico's aan te gaan". De reis van Pronk heeft inmiddels in VN-kringen al grote indruk gemaakt. Men is het bij de VN niet gewend dat bewinds lieden zulke gevaren willen lo pen. aldus een zegsman. Pronk bezocht woensdag een vluchtelingenkamp in de Kroa tische plaats Karlovac, waar Bosnische moslims enige maan den worden opgevangen alvo rens ze doorreizen naar hun nieuwe gastland. Vandaag arri veert de PvdA-minister in de Bosnische hoofdstad Sarajevo, waar hij twee nachten zal door brengen. Zijn bezoek aan Sara jevo komt op een moment dat de veiligheidssituatie in de stad weer sterk verslechtert. Hij hoopt ook een uitstapje te ma ken naar Centraal-Bosnië. waar een Nederlandse VN-eenheid voedseltransporten verzorgt, in een gebied waar dagelijks wordt gevochten. ■"«sir». melKp^l k onder DEN HAAG (GPD) Het aantal zieke vakan tiegangers dat een beroep doet op de alarm centrale van de ANWB is dit jaar behoorlijk toegenomen. Uit de hulpaanvragen blijkt dat steeds meer mensen onvoorbereid naar verre bestemmingen op vakantie gaan en dus snel ler ziektes oplopen. Sommige toeristen die in het Verre Oosten rei zen. hebben last van diarree en belanden met uitdrogingsverschijnselen in het ziekenhuis. In vergelijking met vorig jaar is het aantal hulpaanvragen van zieke of gewonde vakantie gangers bij de alarmcentrale van de ANWB 'met tien procent gestegen. Woordvoerder G.. van Weijhe van de Alarmcentrale denkt dat er dit jaar meer zieke vakantiegangers zijn. om dat het aanbod van reisbestemmingen uitge breider is: „De mensen gaan naar plaatsen die ze niet kennen, zonder dat ze van tevoren maatregelen hebben genomen. Dan loop je sneller een ziekte op". Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06" vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen 'Bellen gaat sneller! 01184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant tmnmÊÊÊtammmmm MÊÊÊÊÊmÊÊmmmaÊÊÊÊÊÊÊÊmmÊmiËÊÊmÊammÊÊÊÊÊÊÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1