D'Ancona zet mes in subsidies Economische Zaken ontslaat minstens vijftig ambtenaren dagmenu... tour de france Kabinet wil lager reiskostenforfait kleintjes 'Soul-trein' is goed voor het seks-leven Getroffen organisaties reageren woedend op kortingen 15 en 16 Geen geld voor extra 2000 cellen Proefabonnement Premier mag ministers voordragen voor ontslag Wat een mooie sport Slotakkoord Herman Krebbers later opnieuw regen Veel bewolking, in de middag perioden met regen of motregen. De zwakke zuiden wind neemt geleidelijk toe tot matig. Temperatuur rond 19 graden. I36e jaargang no. 164 jonderdag 15 juli 1993 1 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen §mê\ DEN HAAG (GPD) - „Met Eco nomische Zaken is het eerste schaap over de dam. Nu zullen meerdere departementen vol gen met de boodschap van ge dwongen ontslag." AbvaKabo- woordvoerder Cornelisse is te leurgesteld maar niet verbaasd over de mededeling van het mi nisterie van economische zaken dal minimaal vijftig ambtena ren moeten opstappen als ge volg van bezuinigingen. „We hebben er steeds voor gewaar schuwd. In het vervolg zullen we een baangarantie voor amb tenaren eisen." De gedwongen ontslagen bij EZ zijn het gevolg van de Grote Effi ciency Operatie (GEO). Het ka binet denkt met zevenduizend rijksambtenaren minder toe te kunnen, waarvan EZ er 532 inle vert. Via herplaatsing, scholing en met behulp van outplace mentbureaus is geprobeerd het. overtollige personeel elders on der te brengen. Voor circa 5U ambtenaren zit dat er niet in: zij zijn te specialistisch. Het minis terie ontslaat hen in de loop van volgend jaar. Het is voor het eerst dat een mi nisterie gedwongen ontslag toe past. om zijn aandeel in de GEO te volbrengen. „En waarschijn lijk ook niet voor het laatst", stelt Cornelisse. Hij wordt hierin bijgevallen door CFO-onder- handelaar Slok: „De vrees is ge grond dat meerdere ministeries volgen. De GEO is immers nog lang niet ingevuld." Gelopen race De AbvaKabo beschouwt de ontslagen als een gelopen race. „De GEO is een kabinetsbesluit. Wij hebben ons sterk gemaakt voor een sociaal afvloeiingsbe- leid. Bij de onderhandelingen hebben we er steeds op gewezen dat de schattingen over her plaatsing niet haalbaar zijn. Daarin hebben we gelijk gekre gen. maar er valt nu niets meer aan te doen. Ook niet bij andere departementen." Maar de bonden trekken wel le ring uit de zaak. Slok en Corne lisse voorzien ook na 1994 een verdere afslanking van het amb tenarenapparaat. „Kijk alleen maar naar het rapport van de commissie-Wiegel en het schrij ven onlangs van de topambtena ren van de ministeries: die rap porten behelzen een inkrimping van de rijksoverheid met tien duizenden ambtenaren", aldus Slok. De AbvaKabo zal tijdens de on derhandelingen daarover de garantie eisen dat gedwongen ontslagen niet voorkomen. SHHBBSSHBBHHi iAdvertentie ZE ZIJN ER WEER! Vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen eten voor 22,50,- p.p. incl. 3 sausjes, stokbrood dunne Franse frietjes en onbeperkt saladebuffet. Gelieve tijdig te reserveren- 01110-13208. Restaurant 'De Zeeiandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierizee Schippers Actievoerende schippers zijn woensdag voor de sluizen va7i Terneuzen slaags geraakt met werkwillige collega's. Het inci- dent deed zich voor toen een schip uit Werkendam de door gang iverd geweigerd. Ook leer den verschillende Belgische schippers tegengehouden die. na bedreigingen, te- rugkeerden naar Sas Q van Gent. w DEN HAAG (GPD) - Het kabi net wil de belastingkorting voor de kosten van het woon- werk-verkeer verlagen. Met het geld dat daarmee vrijkomt moet de belastingkorting voor werkenden worden verhoogd. Op die manier hoopt de minis terraad de werkgelegenheid voor de laagstbetaalden te sti muleren. Nu nog krijgen werkenden een korting op de belasting voor woon-werk-verkeer (het zogehe ten reiskostenforfait), in stap pen oplopend tot een afstand van 29 kilometer tussen de woonplaats en de werkolek. Daarboven blijft het belasting voordeel gelijk. Eén van de mo gelijkheden die wordt bespro ken is die grens te verlagen tot bijvoorbeeld 20 kilometer. Daar mee bespaart het kabinet enkele tientallen tot enkele honderden miljoenen guldens (afhankelijk van de gekozen afstand). Dat geld zou dan worden ge bruikt om werkenden een ho gere belastingvrije som te geven (het arbeidskostenforfait). Daar mee groeit het inkomensver schil tussen werkenden en niet- werkenden en zouden werklozen worden gestimuleerd een baan te zoeken. De hoogste militair in Somalië, de Italiaanse generaal Bruno Loi. heeft van de VN het verzoek gekregen te vertrekken. Het bo tert niet meer tussen de VN en de Italianen O in Somalië. O Indurain De Tour de France lijkt na an derhalve week al beslist. Na maandag zijn voornaamste ri valen een lesje in tijdrijden te hebben gegeven, blies de Span jaard Indurain ze gisteren weg in de eerste grote bergetappe Tony Rominger ontfermde zich over de dagprijs. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16 en 17. Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bt| een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant en tehuizen daalt met 5.6 pro cent. De minister belooft wel meer geld voor thuiszorg. Gesneden wordt ook in de subsi dies voor instellingen voor geestelijk gehandicapten, zwak zinnigen. gehandicapten en do ven: zij.krijgen 5,6 procent min der. Op de zorg aan verslaafden wordt miljoenen gekort. Adviesorganen volksgezond heid moeten het na 1995 met tien miljoen minder doen. Het Neder lands kankerinstituut Antoni van Leeuwenhoekhuis moet het met 2,5 miljoen minder doen. Het Nederlands centrum geeste lijke volksgezondheid raakt 570.00 gulden kwijt, de Stichting Korrelatie wordt 400.000 gulden armer. Een financiële regeling die sa menwerking tussen kruiswerk, thuiszorg, gg en gel. alsmede Riagg's, moet bevorderen, ver dwijnt met ingang van 1994. Daardoor worden 42 gemeenten getroffen. Schippers Internaten voor kinderen van schippers en kermisexoploitan- ten krijgen 19.5 miljoen minder. De ouderbijdrage moet 3 mil joen gulden omhoog. Of het schippersinternaat Koningin Juliana in Terneuzen ook de du pe wordt was woensdagavond nog onduidelijk. Het internaat (106 kinderen) is afgelopen voor jaar geopend. Het is het enige in ternaat in Nederland dat flo reert. Dat was voor WVC des tijds dan ook reden om zeven miljoen uit te trekken voor nieuwbouw. Daarmee was het het laatste internaat dat nog profiteerde van een omvangrijke bouwsubsidie. 'Koningin Ju liana' is het enige schippersin ternaat in Zeeland. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net wil af van de belofte om nog deze kabinetsperiode het aantal cellen met 2000 uit te breiden. De extra cellen zouden pas te gen de eeuwwisseling gereed moeten zijn. In deze kabinetsperiode zou met zo n duizend extra plaatsen in de gevangenissen volstaan kun nen worden. Dit voorstel is gisteren in het ka binet besproken. Minister Hirsch Ballin (justitie) moest en kele maanden geleden onder zware druk van de Tweede Ka mer toezeggen het aantal cellen met 2000 extra uit te breiden. Daarvan zouden er dit jaar nog zo'n 660 gerealiseerd moeten worden. Geen geld Het ontbreekt Hirsch Ballin en het kabinet echter aan het beno digde geld. De cellenbouw vergt dit jaar 50 miljoen gulden en vol gendjaar 150 miljoen. Besproken wordt nu de bouw van de cellen over een langere tijd uit te smeren Daardoor da len de kosten. Generaal vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam:1 Adres: DEN HAAG (GPD) - De minis terpresident mag in de toe komst ministers en staatssecre tarissen bij het kabinet voor dragen voor ontslag. Dit stand punt heeft het kabinet gisteren ingenomen naar aanleiding van eenadvies van de eommissie-De Koning, die door de Tweede Ka- nier is ingesteld. Nu nog heeft de premier niets te I vertellen over slecht functione rende bewindslieden. Alleen als hetparlement of de eigen fractie in de Tweede Kamer het ver trouwen in een minister of staatssecretaris opzegt, moet de desbetreffende bewindspersoon opstappen. In de nieuwe situatie geldt dat ook als de ministerraad het ver trouwen in een collega opzegt. Overigens ligt het niet voor de hand dat een premier zo'n voor stel aan de ministerraad zal doen. als hij er niet tevoren van overtuigd is dat hij de steun van de meerderheid van het kabinet heeft. Een dergelijk ingrijpend voorstel kan namelijk gemakke lijk tot een kabinetscrisis leiden. Het kabinet heeft ook besloten de premier de bevoegdheid te geven bepaalde onderwerpen op de agenda van de ministerraad te zetten. Nu nog mogen alleen vakministers dat. LONDEN (RTR/ANP) - De Brit- seslaatsspoorwegen, die willen breken met een reputatie van slonzigheid en vertragingen, bebben een nieuwe manier ge vonden om de forensen naar Londen in beweging te krijgen: speel ze soulmuziek voor. Bo vendien wordt de reiziger in een advertentie erop gewezen dat treinreizen beter is voor het seksleven. De stationschef op Charing toss-station in het hart van de öiïdstad laat de pittige Tamla Motown-klassiekers afspelen, in de hoop dat het ritme de reizi- £rs die dagelijks de perrons en Geen Brits referendum Maastricht LONDEN - Het Britse Hoger huis heeft gisteren tegen een re ferendum over 'Maastricht' ge stemd. Het voorstel om een refe rendum te houden werd met 445 legen 176 stemmen verworpen. De Conservatieve regering is te- 'enzo'n referendum gekant. Zij wordt daarin gesteund door de 'ppositionele Labour-parlij. roltrappen verstoppen, de pas zal doen versnellen. Forensen kunnen swingen op hits als „I heard it through the grapevine" van Marvin Gaye en „Dancing in the streets" van Martha Reeves and the Vendel- las. „Ik had nooit gedacht dat ik het niet erg zou vinden te wachten op de trein", reageerde een reizi ger. „De nieuwe muziek is beter dan de oude" muzak. Marsmuziek Maar op station Waterloo houdt men een andere tactiek aan en blijft marsmuziek ten gehore ge bracht. „De theorie is dat ieder een zich in rijen opstelt en dan het perron afmarcheert", zei een woordvoerder van British Rail. Volgens de regionale spoorweg Network SouthEast is enkele uren in een Britse trein, die „bot- tenschudders" worden ge noemd, goed voor het'seksleven. „Uw partner zal het waarderen dat li met de trein gaat", aldus de advertentie. „Het is een feit dat stress en hoge bloeddruk kan leiden tot verlies van li bido." „Dus denk na. Het is waarschijnlijk niet de hoofdpijn die uw liefdesleven ruïneert. Het is waarschijnlijk uw auto." Krebbers (achter) en Olof (voorgrond) oefenen voor hun laatste optreden in het Concertgebouw. foto Herman Pieterse/ANP AMSTERDAM (ANP) - Meester-violist Her man Krebbers (70) bespeelde woensdagavond voor de laatste keer het publiek in het Ko ninklijk Concertgebouw in Amsterdam. Met zijn optreden, dat hij samen niet zijn vaste me de-violist Theo Olof (69) verzorgde, nam Kreb bers afscheid van het podium. „Het is zowel het eerste als het laatste optre den in het Concertgebouw na mijn ongeluk in 1979," vertelde Krebbers woensdagmiddag, kort na de generale repetitie. Wel staat nog een aantal concerten elders in het land op het pro gramma. De Nederlandse meester-muzikant heeft zijn slotakkoord in het Concertgebouw met ge mengde gevoelens tegemoetgezien. „Het is een emotionele gebeurtenis. Als je daar staat, is het net alsof je nooit bent weggeweest. Toch ben ik blij dat het de laatste keer is, want ik voel aan mezelf dat ik het nu nog kan. Dat ik een bepaalde uitstraling heb, En dan moet je stoppen. Van trieste voorbeelden - mensen die te lang zijn doorgegaan - heb ik geleerd." De optredens die de komende tijd nog zullen volgen, beschouwt Krebbers als een afbouwpe riode. Theo Olof, met wie Krebbers al ongeveer zestig jaar een duo vormt, wordt volgend jaar ook zeventig. De beide violisten willen hun op tredens dan volledig achter de rug hebben. JENHAAG (GPD) - Het minis erie van wvc heeft besloten 350 niljoen gulden te bezuinigen op iubsidies. Gemiddeld worden met 5,6 procent verlaagd. Mi D'Ancona en staatssecre Simons maakten dit giste bekend. De getroffen orga reageerden woedend. vinden de kortingen onge kent 133 subsidieregelin waarin ongeveer 6,6 miljard ulden omgaat. De korting ordt over enkele jaren uitge- meerd en moet in 1998 zijn ioorgevoerd. De uitvoering ge- leort in stappen, te beginnen net 1.6 procent in 1994. De be- nndslieden beroepen zich op erdere kabinetsbesluiten over ortingen op subsidies. De afge- open jaren probeerden zij teeds vergeefs op deze manier rain. Dat gaat maar door in hetzelfde, onverwoestbare tempo. Dat verblikt en ver bloost niet. Toegegeven, je hart gaat er misschien niet sneller van kloppen; het valt eerder stil bij het zien van zo'n machinemens. Maar kunst is het wel. Het kleine IJzeren Heintje gaat naar Erik Breukink. Die heinde door in zijn eigen tempo. Dat was te laag, he laas. Maar toch. als ik hem was geiveest. was ik allang van paniek in het ravijn ge sprongen. En wie had Muis Rominger nog verwacht? Niemand dus. Behalve ik. Want ik ver denk Muis er nog steeds van dat hij een komische verras sing in gedachten heeft. Dal hij, óf vandaag óf in de Pyre neeën plotseling een alpen hoorn tevoorschijn tovert en die tussen de spaken van In durain steekt. In dat geval kan Breukink altijd nog als derde eindigenWat voor zo'n brave schoonzoon nog niet eens zo slecht zou zijn. te snijden. Talloze voorstellen zijn echter door de Kamer afge wezen of bijgesteld. De bewindslieden doen nu een nieuwe poging. Zo wordt gekort op subsidies aan orgapisaties van minderheden, woonwagen bewoners en vluchtelingen. Tol- kencentra, Blijf-van-mijn-lijf- huizen en het Leger des Heils. Bijna 100 gemeenten krijgen 5,6 procent minder voor het minder hedenbeleid. Ombudsman en Kerk en Wereld raken een deel van hun steun kwijt. Dat geldt ook voor zeventien stichtingen en andere organisa ties die opkomen voor oorlogs slachtoffers of zich anderszins met de oorlog bezighouden. Te denken valt aan de Anne Frank stichting, het Nationaal comité 4 en 5 mei en het Verzetsmu seum Amsterdam. Bijna 90 sportorganisaties en - bonden zien hun WVC-bijdragen met 5.6 procent dalen. Hetzelfde geldt voor jeugdorganisaties die, waaronder die van alle poli tieke partijen. FNV en CNV worden zwaar ge troffen. Hun jongerenorganisa ties leveren samen 2 miljoen gul den in. Daarnaast gaat de subsi die omlaag, die het FNV krijgt voor maatschappelijke opvang. Hetzelfde geldt voor de steun aan het FNV-opleidingsinsti- tuut. Ouderen D'Ancona verlaagt ook de steun die provincies en grote steden krijgen op basis van de Wet op' de bejaardenoorden met 3.6 pro cent. Dat geldt ook 132 afzonder lijke bejaardenoorden. De steun voor ouderenbonden, pensions door Louis Ferron r zijn dagen dat ik dol graag. met een jagers hoedje op mijn hoofd en een korte leren broek rond mijn 9ot, op een alpentop zou wil len staan. Lekker een potje Wao-platforms Gesneden wordt in de maat schappelijke opvang en de regio nale wao-platforms. Bovendien worden die voorzienigen in 1994 overgedragen aan de gemeenten en provincies. Tientallen organi saties waaronder het COC, de Nederlandse vereniging van journalisten, het NIBUD, de Melen. Gisteren ivas zo'n Want, nondeju. wat heb üeen mooie sport gezien. Deprijs voor de IJzeren Hein Sdat natuurlijk naar Indu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1