in kerken Nog geen asielzoekers Scherpstellen op ogentroost Heli voert gewond meisje af Huijgen oneens met Barbé: schippers nog niet te ver gegaan Bestelling vandaag Aarzeling na oproep gebouwen beschikbaar te stellen voor noodopvang Proefabonnement PZC zeeland WOENSDAG 14 JULI 1993 van onze verslaggever Marcel Modde TERNEUZEN - De hoofdoffi cier van jusititie in Middelburg ziet nog geen aanleiding om ver volging in te stellen tegen actie voerende schippers die vernie lingen aanrichten. Volgens mr J. M. Huijgen is de 'grens van het toelaatbare in Terneuzen nog niet overschre den'. Hij wijkt daarmee af van de zienswijze van burgemeester drs R. C. E. Barbé, die dinsdag een harder optreden van de au toriteiten aankondigde. Huijgen pleit daarentegen voor de grootst mogelijke terughou dendheid en begrip. ..Tot op heden hebben mij nog geen signalen bereikt dat de ac tievoerders op een onaanvaard bare wijze over de schreef zijn ge gaan. voor wat het plegen van strafbare feiten betreft", aldus Huijgen. De officier neemt de drie incidenten die zich de afge lopen week op het kanaal Gent- Terneuzen voordeden, met een korrel zout. Ter hoogte van Sluiskil werd woensdag (door onbekenden) met een luchtbuks een schot ge lost op een binnenvaartschip. Daarbij sneuvelde een ruit van de stuurhut. In de nacht van vrij dag op zaterdag werd in de Oost- sluis een 'besmet verklaard' schip bekogeld met stenen, teer en olie. Diezelfde nacht werd na bij Sluiskil een geladen duwbak volgepompt met 25 ton water. Huijgen vindt dat de soep met zo heet wordt gegeten als deze wordt opgediend. ..Waar leg je de grens van het toelaatbare. Dat is altijd moeilijk te bepalen. Wij gaan er vanuit dat er moet worden ingegrepen als er men sen in gevaar zijn. Worden spul len bedreigd dan is dat in de op tiek van het Openbaar Ministe rie minder ernstig. Dat er ge schoten wordt is natuurlij)! heel vervelend. Maar het was geluk kig niet met een vuurwapen. De gevolgen van de luchtbuks wa ren in dit geval niet van dien aard dat er gelijk een hele poli tiemacht achteraan moet wor den gestuurd." „En bekogelen van schepen Goed te praten valt het natuur lijk nooit. Het is een vorm van actie en daar moeten we in be paalde mate begrip voor zien op te brengen. Als we om dit soort zaken vervolging gaan instellen, haal je je pas écht een ravage op de hals. Juridisch ingrijpen heeft bij soortgelijke acties in het verle den ook tot een verharding van het protest geleid. Een herhaling van die situatie valt alleen te voorkomen door een terughou dende opstelling. Van beide kampen natuurlijk", stelt de hoofdofficier nadrukkelijk. Mobiele Eenheid Huijgen en Barbé staan regel matig met elkaar in contact over de schipperskwestie. De burge meester van Terneuzen vindt, in tegenstelling tot de hoofdoffi cier, dat de tolerantiegrenzen met name door de laatste drie in cidenten ruim zijn overschre den. zo liet hij dinsdag weten. De schippers hebben de gemaakte actie-afspraken 'op een ver schrikkelijke manier geschon den', rechtvaardigde Barbé har der ingrijpen bij een herhaling van intimidaties en provocaties aan het adres van niet-stakende schippers. Barbé heeft in samenspraak met de politie en de scheepvaart dienst van Rijkswaterstaat een slot zie pagina 13 kolom 3 Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant zeeuwse almanak E I I II I I I I I I I I I I M I I I Na een pittig fietstochtje was het Walcherse stel aan de oever van het Veerse Meer neergestreken in een horecagelegenheid om daar met het gebruiken van een lichte lunch de basis te leg gen voor een ontspannen te rugreis naar huis. De bediende die de bestel ling kwam opnemen, zag er niet alleen zuidelijk uit, maar liet ook door een licht accent doorschemeren niet uit de buurt te komen. Toen hij had genoteerd dat meneer een garnalensalade wenste en mevrouw haar voorkeur had uitgesproken voor gebakken mosselen, deed de horecaman de sug gestie daar wat bij te nutti gen. Manches terbrood", her haalde de vrouw zijn ad vies. „Dat klinkt lekker. Is dat iets nieuws?" De bediende keek er van op. Was het dan zo bijzonder wat hij had geadviseerd? Het raadsel bleek snel opge lost, toen hij zijn voorstel herhaalde. Op dat moment verstond het hongerige stel het pas goed: De ober doelde op een mandje met brood. min. 13° max. 17° Nrd.zee 18° Schelde 18° EVENEMENT 77"ooplustige toeris- *1 ten kunnen van daag hun hart ophalen op de kraampjesmarkt inArnemuiden. Voorde derde keer deze zomer staan aan beide zijden van de Burgemeester Backstraat vierenvijf tig kraampjes en vier yerhoopwagens van Zeeuwse middenstan ders. Er zijn onder meer stands met bloemen, kleding, zonnebrillen, snoepgoed en parfums. Als extra evenement is vandaag voor de jeugd van Arnemuiden in de Lionstraat een rommel markt georganiseerd. Daar kunnen de kinde ren zelf hun spulletjes verkopen. De markt be- Qint 's middags om twee uur en duurt tot 's avonds negen uur. De kraampjesmarkt in Ar nemuiden is een evene ment dat gedurende tien toeken iedere woensdag plaatsvindt. De laatste marktdag is op 1 september. Evenementenagenda op •epagina 13 van een medewerkster GROEDE - Een zesjarig meisje uit Veldhoven is dinsdagmid dag bij een aanrijding in Groede gewond geraakt. Het meisje liep een hersenschudding en een verwonding aan haar linker been op. Zij werd uit voorzorg met een helikopter naar het Sint Jan-hospi taal in Brugge overgebracht. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor twee op de Zeeweg te Groede. Het meisje stak plotseling de weg over terwijl een automobilist uit het Duitse Bad Bentheim naderde. Het kind raakte de linkervoorzijde van de auto. Haar toestand was gisteravond stabiel. w onze verslaggever UDDELBURG - De Zeeuwse erken reageren afwachtend op Ie oproep van de Raad van Ker en in Nederland om gebouwen eschikbaar te stellen voor de jdelijke opvang van asielzoe- iers. Ie kerkorganisaties staan niet rijzend tegenover het ver-, oek, maar achten gemeenten woningbouwverenigingen in erste instantie verantwoorde- jk voor het uitpuilen van de sielzoekerscentra. Mocht de noodopvang niet vol- oen dan zijn de kerken bereid accommodaties onmiddel- |k ter beschikking te stellen, [gelopen weekeinde kondigde icretaris ds W. R. van der Zee de Raad van Kerken in Ne erland aan de hulp van alle lid erken te vragen bij het huisves- b van asielzoekers nu alle op- angcentra overvol blijken. De erken zouden gebouwen be- jiikbaar kunnen stellen en irticulieren vragen asielzoe- ers tijdelijk op te nemen. (verleg ij het Provinciaal Hervormd erkcentrum was dinsdag nog een schriftelijk verzoek binnen- Ikomen. Omdat de oproep wel ia de media was opgepikt, is de westie ter sprake gebracht bij etgezamenlijk overleg over het laatschappelijk activerings- lerkvan de hervormde, gerefor- neerde en katholieke kerken. Ik heb er met mijn collega's rer gesproken", zegt medewer- van het Provinciaal Her- imd Kerkcentrum J. van den euwendijk. „De oproep is sym- lihiek, maar volgens ons heeft t op het ogenblik weinig zin nactie te ondernemen." e asielzoekerscentra zitten vol, te weinig woningen be- clukbaar worden gesteld, aldus an den Nieuwendijk. Het lijkt hemanloos dat de kerken bij ge meenten om woningen gaan be delen. Kerk- of wijkgebouwen achthij ongeschikt voor de op vang van asielzoekers en het on derbrengen bij particulieren is te gecompliceerd om op korte termijn en in vakantietijd te or ganiseren. Hij wil afwachten hoe de oproep wordt ontvangen. „Mijn inschatting is dat we wei nig reacties van de plaatselijke kerken krijgen." Tenten Van den Nieuwendijk heeft de indruk dat de huidige noodop vang in tenten goed op gang komt. Wanneer in de herfst of de winter mocht blijken dat de si tuatie onveranderd is en er geen andere opvangruimte beschik baar is, sluit hij niet uit dat ker ken worden opengesteld om de asielzoekers te herbergen. Ook het bureau van het Interna tionaal Netwerk van Locale Ini tiatieven ten behoeve van Asiel zoekers (INLIA) in Middelburg, dat bij het Provinciaal Kerkcen trum is ondergebracht, wacht voorlopig af. INLIA zet zich in eerste instantie in voor uitgepro cedeerde asielzoekers die het land dreigen te worden uitgezet. „Wij hebben nog nooit 'nee' geantwoord op een hulpvraag", verklaart coördinator G. Burger. „Maar eigenlijk is dit niet onze doelgroep." Burger meent dat het probleem wordt verlegd nu noodopvang nodig is voor nieuw aangeko men asielzoekers. Hij vindt dat mensen die een permanente ver blijfsstatus hebben, maai- deson danks nog in asielzoekerscentra zitten, zo snel mogelijk aan een woning moeten worden gehol pen. Wanneer de kerken particu lieren vragen asielzoekers in huis te nemen, zou deze catego rie daarvoor in aanmerking moeten komen. Voor de nieuw komers ontstaat dan vanzelf ruimte in de opvangcentra, denkt Burger. „Vergelijk het maar met een file op de rijksweg. Die moetje ook bij de kop aan pakken. waar hij begint. Nooit bij de staart." zie ook pagina 11 Camera's klikken driftig bij excursie Natuurmonumenten door Louwke Meinardi Zilvermeeuwen die oplich ten tegen een echte Zeeuwse lucht: een plaatje! Als één man stelt het gezel schap zijn lenzen scherp, het zij van de verrekijker, hetzij van de duur uitziende fotoca mera of het handzame video apparaat. Een enkele gelukki ge hoeft er niets voor te doen. Die beschikt over een auto maatje dat bij de geringste verandering van positie met een irritant gezoem de lens in- of uitschuift. Met een man of dertig schuife len de natuurminnaars achter hun gids over de grootste van de Middelplaten in het Veerse Meer. Laarzen, verstandige schoenen en rugzakjes tekenen het gezelschap op deze excur sie van Natuurmonumenten. Al onderweg op de omgebouw de vissersboot wordt de nodige visuele apparatuur uit de pro fessionele tassen gepeuterd. Nu hangt op menige buik een indrukwekkende lens. Eerste halte: de gids wijst zijn klasje op de kleverige ogen troost. Een mooi maar onop vallend geel bloempje, dat door de wandelaars al massaal te gen de grond is gestampt. Drif tig klikken de camera's: een oudere heer houdt op een mi nuscuul blocnootje bij wat er te zien valt. Honderd meter ver der komen we bij een orchi- deeénveldje. Opnieuw aanlei ding veelvuldig op de knop te drukken. Fotogeniek En tussendoor steeds maar die krijsende meeuwen. De jongen kunnen net vliegen,öf net niet, getuige de soms halsbrekende toeren in de lucht. In het hoge gras zit zo hier en daar een plui zig. dus fotogeniek, meeuwen kuiken dat nog geen vliegles krijgt en niet kan ontkomen aan de intense belangstelling van tientallen mensen. Een half rolletje dia's heeft hij volgeschoten op dit tochtje, de Utrechter F. H. Grobben. Nog bescheiden, vindt hij zelf. „Een paar overzichtjes van die meeuwen tegen de blauwe lucht heb ik gemaakt, en de wespenorchis, de brunel..." Het echtpaar Grobben zoekt in de vakanties steevast de natuur op. Al 27 jaar kamperen ze, en in de buurt van hun tentje zoe ken ze natuurgebieden met bij zondere vogels en planten. „We zijn geen echte vogelaars, maar we zitten wel altijd te kijken of Natuurminnaars op excursie: filmen en fotograferen op de Middelplaten in het Veerse Meer. foto's Pieter Honhoff blij met een portie flora en fau na, buren en andere belangstel lenden kunnen zich over moge lijke vakantiebestemmingen laten inlichten met een serietje Italië, Noord-Holland of Zee land. Als ze op pad gaan heeft Grob ben zijn Minolta altijd bij de hand. „Vorige week waren we op excursie bij Nisse: camera vergeten! Daar had ik echt spijt van." Al het moois dat hij op de gevoelige plaat zet. wordt ontwikkeld en vervolgens gese lecteerd. „Er gaat heel wat weg", beweert de amateurfoto graaf manmoedig, maar dat wordt onmiddellijk tegenge sproken door zijn echtgenote: „Jij bent moeilijk in het weg gooien. hoor." En Grobben geeft het toe: zeker, de kwali teit, zou eigenlijk de doorslag moeten geven, maar als het iets speciaals is. strijkt hij toch nog wel eens over zijn hart. Ten on rechte. „Een paar jaar later gaan ze er toch uit. die twijfel gevallen." F. H. Grobben uit Utrecht: steeds de camera in de aanslag. campingbaas Jansen, zo'n kerstkaart, zoveel is wel duide lijk. In menig huisgezin staan de dozen vol vakantiedia's te ver stoffen in een hoekje van de zol der: eenmaal gekiekt en na die allereerste keer nooit meer be keken. Zo niet bij de Grobbens, die pakken de zaakjes grondig aan. Hij fotografeert, zij ordent en administreert. Duizenden dia's hebben ze thuis in de kast staan, door haai- - 'ja. dat kan ze goed. hoor!' - op thema ge sorteerd. Kennissen maken ze er wat bijzonders te zien is." De planten- en vogelboekjes erbij, en proberen uit te vissen wat ze nu eigenlijk voor zich hebben. Najaren in het buitenland hou den de Grobbens het nu alweer een jaar of vijf op een vaste camping bij Renesse. „Zo te gen het eind van het jaar zeg gen we wel eens: zullen we ko mende zomer eens ergens an ders naartoe? Maar ach. dan komt de kerstgroet van Jansen en dan boeken we maar weer." Prima klantenbindertje van

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9