Volks wagen-topman in de knel tormloop op eteranenpas Homeopaat en vast voor dood moeder meisje PZC Heel Drenthe kan binnenkort de bus in Ga nooit meer als toerist naar Frankrijk. binnen- en buitenland Verdenkingen industriële spionage worden sterker vrouw-die met de man Veertigste vierdaagse Apeldoorn van start Mabel trompettert nieuw verblijf in het weer vr in zeeland 90 I §7 s WOENSDAG 14 JULI 1993 iMEPPEL (ANP) - Met ingang van 1 januari krijgt de regio van de Drenthse Vervoer Maatschappij (DVM) een nieuw vervoersysteem. Dit be helst dat iedereen daar via het openbaar vervoer zijn bestem ming kan bereiken, ongeacht «aar iemand is en waar hij naar toe moet. Volgens de dinsdag door de DVM gepresenteerde nota 'to taal vervoer' wordt een combi natie ingezet van bus- en taxi vervoer dat volgens een vaste dienstregeling en route rijdt en op afroep beschikbaar is. Be halve bussen worden perso nenauto's en achtpersoonsbus- jes gebruikt. Nieuw is dat door de inzet van bij voorbeeld rol stoeltaxi's ook gehandicapten en ouderen optimaal van het openbaar vervoer gebruik kun nen maken. Het tarief per rit zal afhankelijk zijn van de afstand. Er komen vastrechtkaarten en kortings kaarten voor grootgebruikers. Gemeenten kunnen voor groe pen (ouderen en gehandicap ten die in aanmerking komen voor een vervoersvergoeding) een voordelig groot-gebruik- contract afsluiten. Bijkomend voordeel is volgens de DVM dat deze groepen zo een bestaand systeem gebruiken en geen aparte voorziening die vaak als stigmatiserend wordt ervaren. Het totaalvervoer functioneert dagelijks tussen 09.00 en 23.00 uur. 's Nachts kan men gebruik maken van de spitsritten van de DVM. de straattaxi en con- tract-taxivervoer. Volgens een woordvoerder van de DVM is Drenthe de eerste provincie waar een zo vergevorderd en breed opgezette vorm van openbaar vervoer gaat func tioneren. ZL EN HAAG (GPD) - De verden- dat Volkswagen, de groot je Europese autofabrikant, jeli heeft bezondigd aan indus- iële spionage wordt sterker. documenten die de Duitse ustilie onlangs in het apparte- ient van een VW-manager ond, bevatten volgens concur- ent Opel uiterst geheime infor- atie over een revolutionair ieuvv Opel-modeJ. VW houdt oi dat de door Justitie aange- ■offen papieren absoluut niet ertrouwelijk zijn. aarmee is een nieuw hoofdstuk «gevoegd aan de ruzie tussen olkswagen en General Motors M), 's werelds grootste autofa- ikant en het Amerikaanse oederbedrijf van Opel. Het inflict begon in maait, toen de ruchte saneerder José Ignacio opez de Arriortüa na langdurig «wtrekken overstapte van M naai' Volkswagen. Kort larop diende GM bij de Duitse istitie een klacht in tegen Lo- wegens het stelen van dui- s nden papieren met bedrijfsge- [men. inelbusdienst Jtrecht/Breda [TRECHT (ANP) - Streekver- lerderBBA begint maandag 13 ipteraber met een rechtstreek- busdienst tussen Breda en l itrecht. De 'sneltreinbus' geeft oor reizigers uit Breda een èchtstreekse aansluiting op in- ercity-treinen in de richting jnsterdam en Noord- en Oost- Nederland. Dergelijke busdien sten rijden al enige jaren tussen Utrechten Oosterhöut en tussen Dordrecht en Oosterhout. De r betaalt het NS-tarief tweedeklasse. De lijn wordt op genomen in cle dienstregeling van de NS. Tot nu toe ontbraken concrete aanwijzingen, maar dat is sinds vorige week veranderd. In het appartement van VW-manager Jorge Alvarez-Aguirre in Wies- baden vond Justitie vier dozen met documenten. Pikant ge noeg is Alvarez één van de twee Opel-managers die verhuisde naar Volkswagen, vlak nadat Lopez daar aan de slag ging. Opel klaagde toen al bij de rech ter dat VW probeerde managers weg te lokken. De rechter be paalde dat VW daar mee op moest houden, maar dat de ma nagers die al overgestapt waren bij VW mochten blijven werken. Kleine auto Volgens VW is er niets geheims aan Alvarez' documenten, maar het Duitse weekblad Der Spie gel meldt- deze week dat het. om informatie over Opeis uiterst ge heime nieuwe kleine auto gaat. Opel heeft dat bevestigd. Het model, codenaam O-Car, moet in een nieuwe fabriek sneller en goedkoper in elkaar gezet wor den dan ooit vertoond. Opel denkt met de nieuwe auto, te lanceren in de tweede helft van de jaren negentig, een grote voorsprong te nemen op de con currentie. Curieus genoeg wilde VW ook een nieuwe proef-(fabriek, waar ook een nieuw klein model auto gemonteerd moet worden, ook al in recordtijd. Het plan hier voor kwam van Lopez. GM claimt echter het eigendoms recht- van de plannen, omdat Lo pez ze ontwikkelde toen hij nog voor GM werkte. Lopez zei on langs dat het om een heel ander plan gaat. overigens zonder uit te leggen wat het verschil was. Desondanks lijkt Lopez, die per tinent ontkent geheimen gesto len te hebben, verder in de knel te raken. Justitie in Darmstadt wil nu weten of er een verband is !N HAAG (GPD) - Er is een de veteranenpas ont- aan. Sinds het ministerie van ifensie eind juni een landelij- campagne begon om oud-mi- airen op de pas te attenderen, jn er ongeveer 30.000 aange- lagd. Voor het eind van dit ar worden ruim honderddui- nd aanvragen verwacht. jj' en groot succes", zegt direc- ir R. Meier van de SDV. de chting Dienstverlening Vete- ien. die namens Defensie de Igifte regelt. „Dat. het zo snel u gaan, hadden we niet- ver- i P- is onderdeel van het in 'j. 30 begonnen veteranenbeleid. r ze biedt de veteraan de moge- K( Öidd gratis te reizen naar eve- *nenten als open dagen, reü- s. en kransleggingen. Ook fft de pas recht op een abon- hent op een defensieblad. oomaamste is echter dat de iderlander in arokko wacht «are straf voor mokkelen hasj ^AT (RTR/ANP) - De politie Marokko heeft een Neder- ndse drugsmokkelaar in staat beschuldiging gesteld. Bij man werd in het weekeinde Casablanca 4,7 ton hasj aan- Irolïen. politie vond de partij verdo- l(le middelen in een baal kle- die per schip naar Europa 1 worden vervoerd. De kle- gbehoorde toe aan een 43-ja- 'c Nederlander. de vondst van de 4.7 ton 'ft de Marokkaanse politie ^oktober al bijna 50 ton hasj «slag genomen. De regering ion eind vorig jaar een groot- if. 'ttpse campagne tegen het il- «stransport van verdovende delen naar het Europese 'eland. Momenteel zitten in ié nokko meer dan 160 Europea ns «vast wegens drugssmokkel. Vefdachte staat waarschijn- een zware straf te wachten, rë Marokko's buurland Algerije h!f§e Weeli een Nederlander ;id oordeeld tot levenslang, we- de smokkel van 2.4 ton jebtstond. werd vrijgespro- 1 Beiden waren op 1 novem- ïitf" -'aar aan de grens met gearresteerd nadat in "bbbele wand van hun kam- "Kode hasj waren ontdekt. tussen Lopez en de geheime Opel-documenten. „We willen onder meer weten of Lopez de papieren gezien heeft, of dat hij gevraagd heeft of hij ze mocht zien," aldus een Justitie-woord- voerder tegenover de Financial Times. Daarmee stapelen de problemen zich op voor de omstreden sa neerder van Volkswagen. En kele weken geleden maakte Lo pez trots bekend dat VW een ul tra-moderne proeffabriek gaat bouwen op zijn geboortegrond, het Baskenland. Terwijl de Bask in Spanje de status van held be reikte, liet zijn baas, 'ijzeren' Ferdinand Piech, afgelopen donderdag plotseling weten dat de proeffabriek vanwege de eco nomische malaise voorlopig van de baan is. Om het drama compleet te ma ken moeten beide heren zich ook nog verdedigen tegen een be schuldiging over het schenden van geheimen Volgens een Duits onderzoeksinstituut voor de auto-industrie heeft VW op de jaarvergadering cijfers laten zien over de prijsontwikkeling van onderdelen, die uit een ge heim rapport komen. „Grof mis bruik van vertrouwelijke gege vens," meent het instituut. APELDOORN - De wandelvierdaagse van Apeldoorn is gisteren voor de veertigste keer van start gegaan. De deelnemers kunnen kiezen uit dagelijkse afstanden van dertig, veertigen vijftig kilometer. foto Herman Pieterse/ANP pas de oorlogsveteraan eindelijk erkenning geeft", benadrukt Meier. „Door de vele aanvragen vergt de afwikkeling van de aanvra gen wat meer tijd. We moeten controleren of de aanvraag te recht is". Meier verwacht dat de veteraan uiterlijk op 1 januari over de pas kan beschikken. „Dan treedt hij ook in werking". De pas moet in de toekomst ook semi-commerciële mogelijkhe den bieden, zoals korting op benzine of de bioscoop. Neder land telt circa tweehonderddui zend veteranen. Immigranten in Frankrijk voor strenge asielwet PARIJS (DPA) - De meeste im migranten in Frankrijk staan achter de scherpe maatregelen van de nieuwe regering om de toestroom van buitenlanders aan banden te leggen. Dat blijkt uit een opiniepeiling die door het Sofres-Insitituut werd uit gevoerd en dinsdag in de krant Le Figaro werd afgedrukt. Van de 600 ondervraagde bui tenlanders vindt 58 procent dat Frankrijk geen nieuwe immi granten kan opnemen. 57 pro cent van de ondervraagden vindt ook dat bij asielaanvragen strengere normen gehanteerd moeten worden. Van de buitenlanders heeft 86 procent niets tegen een omstre den wet, volgens welke de politie strengere identiteitscontroles van buitenlanders kan uitvoe ren. Oppositie, kerken en orga nisaties van buitenlanders be kritiseerden deze wet. ARNHEM - Een oppasser van het Arnhemse dierenpark Burgers Zoo gaat olifant Mabel voor naar haar nieuwe buitenverblijf maar Mabel blijft bij het hek staan trompetteren, hetzij uit protest, hetzij uit enthousiasme. In het nieuwe buitenverblijf zijn alle bomen omwikkeld met schrikdraad om te voorkomen dat de olifanten de stam beschadigen, foto Frans van der Linde/ANP TILBURG (ANP) - De gemeen tepolitie van Tilburg heeft maandag een 35-jarige Tilburg- se homeopaat en een 33-jarige vrouw aangehouden in verband met het overlijden van het twee en een halfjaar oude dochtertje van de vrouw. Zij worden ver- I Advertentie) Ga voortaan als kenner. Want met het unieke boekje 'Alle Fransen dragen een alpino' voelt u zich al snel thuis in het Franse leven. U krijgt het kado, zolang de voorraad strekt, als u voor 500,- aan Franse Francs haalt bij GWK. Uniek boekje over Frankrijk kado bij 500,- aan Franse Francs. dacht van doodslag of opzette lijk toebrengen van zwaar li chamelijk letsel, waardoor het meisje op 24 mei van dit jaar overleed. Dat heeft de Tilburgse politie dinsdag meegedeeld. Uit het onderzoek, in samenwer king met. de inspectie van de volksgezondheid, is gebleken dat het meisje in het weekeinde van 22 mei hangerig werd na een periode waarin zij verschijnse len van verkoudheid vertoonde. Zij was daarvoor onder behan deling bij de 35-jarige verdachte. Op maandag 24 mei werd het kind apathisch en werd de ho meopaat (geen arts) geraad pleegd. Deze gaf een medicijn mee en bracht moeder en kind naar huis. Om 16.00 uur die middag belde de moeder een ambulance voor haar dochter. In de wagen werd getracht het kind te reanimeren. Bij aankomst in het Mariazie- kenhuis bleek dat het kind was overleden. Een verzoek van de medici in het ziekenhuis om sec tie te mogen verrichten om de doodsoorzaak vast te stellen, werd geweigerd, aldus de politie. Het ziekteverloop en het overlij den van het meisje riepen in de omgeving van het kind vragen op. die bij de politie terechtkwa men. Op grond daarvan begon in juni een onderzoek, waarin ge tuigen en deskundigen zijn ge hoord. Aan de hand van verkla ringen van deskundigen is het waarschijnlijk dat het kind in le ven was gebleven als het op de ochtend van 24 mei door medici was behandeld. Mogelijk was voedselvergiftiging de dood soorzaak, aldus de politie. De homeopaat is een vertegen woordiger van de iatrosophische richting, die inmenging van de gevestigde geneeskunde afwijst. Volgens een getuige had de na tuurgenezer gezegd dat hij op de bewuste 24ste mei 's-morgens had gezien dat het kind sterven de was. maar dat het daarvoor gereed was De verdachte man heeft bij de politie geen verkla ring afgelegd. Hij en de moeder zijn in verzekering gesteld. Vandaag Vandaag belooft het een sombe re. regenachtige dag te worden. De bewolking van een warmte- front samenhangend meteen de pressie ten westen van Ierland begon gisterenmiddag al ons land binnen te drijven. Later op de avoiid viel de eerste regen. Vandaag bevinden we ons gerui me tijd in de zo genoemde warme sector van de depressie. Dat be- tekent veel beivoiking. sonis slecht zicht en af en toe icat re gen of motregen. Het koufront bereikt ons vanavond. De zuid westelijke wind ruimt dan 7iaar ivest en 7iee7/it wat in kracht af. Door het 07itbreke7i ucm de zo7i e)i door de regen wordt het slechts 17 graden. Het ziet er naar uit dat het frontale systeem morgen en vrijdag vervangen 'wordt door een nieuw exem plaar. met andere woorden we ko7iie7i van de regen in de drup. Wel gaat de te/nperatuur gelei delijk 07nhoog. Het lijkt erop dat het ko/nende iveekeiiide 07is zo7i- 7iig en warm weer gaat brengen. Nautisch bericht Witid: zuidwest tot ivest 4 tot 5. aan zee mogelijk af en toe 6. 's avoiids ivest 4 Bft.. zicht: matig, af en toe slecht, 's avonds goed. temperatuur kusticater: IS gra den. afwijki7ig waterstanden: gee)i afioijking van betekenis. 77iaximum golfhoogte 7/ionding Scheldes: 07igeveer een halve nieter. ZON EN MAAN 15 juli Zon op 05.35 onder 21.51 Maan op 01.45 onder 18.22 Vooruitzichten Voor morgen: door de aanicezig- hcid van oceaa7ifro7iten blijft er in het alge77ieen veel bewolking. Af en toe is de beivolki/ig zo dik dat er wat regen of 7/iotregen uit valt. De wiiid blijft in de zuid westhoek en de temperatuur kan tot circa 20 graden oplopen. De 7/ii7iima liggc7i ro7id 14 gra den. Voor vrijdag tot en met zondag: vrijdag zet geleidelijk een weers- verbetering in. Eerst is er nog veel bewolking en kan er nog wat regen vallem, later komen er meer opklaritigen. Het weekein de lijkt zonnig te worderi met temperaturen van ongeveer 25 graden. Hoog water uur cm uur cm Woensdag. 14 juli Vlissingen 10.26 145 22.56 141 Tcrneuzen 10.39 169 23.16 162 Bath 11.28 202 Roompot-buiten 1025 111 23.05 103 Zierikzee 11.25 119 Yerseke 11.30 126 Philipsdam-West 1125 130 Donderdag, 15 juli Vlissingen 11.36 151 Temeuzen 11.49 174 Bath 0001 194 12.39 208 Roompot-buiten 11.45 114 Zierikzee 00.00 111 12.45 122 Yerseke 00.05 116 12.45 128 Philipsdam-West 00.00 120 12.45 130 I Laag water uur cm uur cm Woensdag, 14 juli Vlissingen 04.26 151 16.56 130 Temeuzen 04.35 .159 17.16 136 Bath 05.26 178 17.45 152 Roompot-buiten 04.45 122 17.20 105 Zierikzee 05.10 131 17,50 112 Yerseke 05.20 133 17.55 115 Philipsdam-West 05 30 134 18.05 117 Donderdag, 15 juli Vlissingen 05.25 151 18.00 140 Temeuzen 05.45 159 18.20 148 Bath 06.36 178 19.10 165 Roompot-buiten 05.50 120 18.20 111 Zierikzee 06.25 127 19.00 118 Yerseke 06 30 132 19.05 112 Philipsdam-West 06.35 134 1905 125 Verwachting vanmiddag 14-07-1993 90 - go y „90 f 90 "S A de cijfers gwen maamaleozon- y ccnceniraties aan L VERWACHTING VOOR MORGEN Beschuldigingen tegen bisschop in VS verzonnen WASHINGTON (KNA) - De twee vrouwen die de Ameri kaanse bisschop Gerard O'Keefe ervan hebben beschul digd dat hij zich tusen 1961 en 1966 aan hen heeft vergrepen, hebben hun aanklacht verzon- Nadat de eerste vrouw al eerder toegaf dat zij en haar psychothe rapeute de zaak hadden verzon nen, heeft nu ook de tweede vrouw een soortgelijke bekente nis afgelegd. Bovendien konden de advocaten van de bisschop bewijzen dat de vrouwen eerder al ten onrechte familieleden van seksueel misbruik hadden be schuldigd en dat O'Keefe in de tijd waarin hij zich aan de vrou wen zou hebben vergrepen, in Rome aan het Tweede Vati caans Concilie deelnam. O'Keefe (75) stelt de advocaat van de vrouwen. Jeffrey Ander son, verantwoordelijk. Ander son, die vele. door priesters mis bruikte vrouwen heeft verde digd. is volgens O'Keefe een fa natieke anti-katholiek. „Zonder dat hij althans het fatsoen had mij op te bellen, heeft hij mij in het openbaar aangevallen en al les vernietigd wat ik in vijftig jaar als priester heb gepres teerd". aldus de bisschop. Gat in markt voor rechtse milieupartij GRONINGEN (ANP) - Een par tij met de naam 'Groen Rechts' kan bij verkiezingen voor de Tweede Kamer een fors aantal stemmen halen; in theorie is een aanhang van 14,2 procent moge lijk. Dat concludeert een onder zoeksteam van de Groningse universiteit uit een markton derzoek naar de sympathie voor en mogelijke aanhang van een niet-linkse partij die het milieu hoog in het vaandel heeft ge schreven. Het onderzoek is gehouden in opdracht van de stichting Dio nysus. Deze streeft naar de op richting van een niet-linkse mi lieupartij. Dat zou een uitkomst zijn voor kiezers die het milieu een warm hart toedragen, maar het niet eens zijn met linkse ideeën van andere milieupartij en. De onderzoekers hielden tussen 24 mei en 4 juni een telefonische enquête onder 501 mensen. Daarvan vond 34.7 procent het wenselijk of nodig dat er een met linkse groene partij komt. Ver der stond 45.2 procent sympa thiek tegenover een dergelijke partij en 14.2 procent, verklaarde er op te willen stemmen. luch!dri.„ -1000- hedo pascal 19 lemperali Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Noord- en Midden-Frankrijk: Ten noorden van de lijn Nantes- Dijon half tot zwaar bewolkt en vooral op woensdag af en toe re gen. Maxima tussen 19 en 24 gra den. Ten zuiden van deze lijn pe rioden met zon, vrijwel droog en donderdag maxima van iets bo ven de 25 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Vrij zonnig en droog. Middag- temperatuur aan de Costa's van 22 graden bij Porto tot rond de 30 in de Algarve. Landinwaarts temperatuur tussen 30 en 35 gra den. Madeira: Droog en afwisse lend zon en wolkenvelden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilan den: Spanje: Zonnig, maar langs de noordkust ook enkele wol kenvelden. Middagtemperatuur aan de Golf van Biskaje rond 23 graden, aan de Costa's rond de 30 en in het binnenland op veel plaatsen maxima tussen 35 en 40 graden. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuid- stranden veel zon. Temperatuur ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perio den met zon en droog. Geleide lijk iets wanner, met op donder dag maxima van 28 graden bij Bordeaux tot boven de 30 ten zuiden van Lyon. Maliorca en Ibiza: Zonnig en maxima rond 32 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Zon nig. maar in het noorden van Ita lië later op de dag ook stapelwol ken en in de bergen kans op een onweersbui. Middagtempera tuur meest tussen 24 en 30 gra den. Corsica en Sardinië: Over wegend zonnig en maxima van 28 graden op Corsica tot 32 op Sardinië. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar op het Griekse vasteland in de loop van dag ook enkele stapelwolken en een kleine kans op een onweersbui. Op de eilan den in de Egeïsche Zee waait woensdag nog een stevige noor denwind. Maxima rond 27 gra den. Turkije en Cyprus: Droog en zonnig, maar vooral woensdag in het noord-Turkse binnenland kans op een onweersbui. Langs de Turkse zuidkust en op Cy prus maxima rond 31 graden. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Maxima van 20 graden in het noorden tot 24 donderdag in het zuiden. Zwitserland: Aan de west- en noordkant, van het Alpenmas sief in het algemeen veel bewol king en nu en dan regen. Ma xima tussen 19 en 24 graden. Aan de zuidzijde meer zon, ook kans op een onweersbui en ma xima tussen 24 en 29 graden. "C Amsterdam zwaar bew. 17 Aberdeen zwaar bew. 12 Athene licht bew. 26 Barcelona half bew 22 Berlijn regenbui 11 Budapest half bew. 17 Bordeaux zwaar bew. '23 Brussel zwaar bew. 19 Cyprus onbewolkt 26 Dublin regen 16 Frankfurt zwaar bew 18 Genève half bew. 17 Helsinki zwaar bew. 19 Innsbruck zwaar bew. 13 Istanbul licht bew. 21 Klagenfurt licht bew. 18 Kopenhagen regen 12 Las Palmas onbewolkt 23 Lissabon onbewolkt 32 Locarno onbewolkt 21 Londen regen 15 Luxemburg half bew 17 Madrid onbewolkt 32 Malaga onbewolkt 26 Maliorca licht bew, 24 Malta onbewolkt 23 Moskou regenbui 18 München zwaar bew. 13 Nice licht bew 22 Oslo half bew. 19 Parijs regen 16 Praag regenbui 12 Rome half bew. 22 Stockholm regen 15 Warschau half bew. 14 Wenen zwaar bew. 16 Zurich half bew 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5