Kok verwerpt kritiek asielbeleid PZC Onrust in Epe over rol van huisarts Protest tegen doden kinderen rrijwel gelijk lan vorig jaar Europa's vrije markt nekt binnenschipper binnen- en buitenland Vluchtelingenwerk spreekt van te lage inschatting EG blijft tegen 'turbo-koe' imsterdam helpt met lompwagens Sarajevo an vervuild water af esvoudige 'oord in rankrijk Aantal doden beving Japan stijgt WOENSDAG 14 JULI 1993 De wal van de Europese vrije markt keert het schip van - vooral - de kleine zelfstandige onder nemer in de binnenvaart. Op het ogenblik heeft Ne derland nog een vloot van zo'n tweeduizend kleinere schepen (tot 1000 ton). En de schippers/eigenaren daarvan zijn verwikkeld in een bitter gevecht met de over heid over hun overlevingskansen in de moordende concur rentie om vracht en een redelijke prijs voor het transport te water. Maar ze vechten voor een eigenlijk op voorhand verlo ren zaak. Want de binnenschippers eisen een wettelijke rege ling voor iets dat immers haaks staat op dé Europese wetge ving voor vrije concurrentieverhoudingen: een toerbeurtsys teem met vaste bodemprijs. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft deze week in Brussel nog de toezegging gekregen dat de Europese Commissie het vrijwillige toer beurtsysteem voor de binnenvaart tussen Nederland, België en Frankrijk voorlopig ongemoeid zal laten. Dat is de actie voerders onder de schippers niet genoeg. Het vrijwillige sys teem, zo'n vijftien jaar terug ingesteld, biedt in hun ogen on voldoende garantie op evenredige verdeling van de vracht. Steeds meer (grotere) binnenvaarders ontduiken de toer beurt-regeling, slepen vaste contracten met verladers in de wacht en werken vervolgens voor afbraakprijzen. Zo gaat de binnenvaart kapot, is de grief. Wekenlang nu al ligt daarom een groot deel van de vloot aan kant. wordt geen vracht meer aangenomen, wor den sluizen en bruggen bezet, gaan schippers voor treinen staan, kortom ligt de Nederlandse binnenvaart min of meer plat. Het is een hardnekkig oorlogje om tegen te houden wat onvermijdelijk is. Actievoerende schippers willen dat de overheid een wettelijke basis legt onder een vorm van markt ordening en prijsbinding, terwijl diezelfde overheid zich bin nen het verenigd Europa juist heeft verplicht om markten open te gooien en kartels af te breken. Maar het protest gaat ook tegen de eigen, verdeelde bedrijfstak. Tegen de onderne mers in de binnenvaart (vooral van de grotere schepen) die zeggen dat ze al lang hebben ontdekt dat het toerbeurtsys teem op termijn de dood in de pot is. Op beide adressen, waartegen de binnenvaartactie zich richt, hanteert men zo zijn eigen argumenten om 'nee' te zeggen. Alleen al om zich zelf binnen de EG niet ongeloofwaardig te maken kan 'Den Haag' nu eenmaal niet ingaan op de eis voor een bij wet gere geld toerbeurtsysteem. En de schippers die een verplichte solidariteit afwijzen, hebben andere ideeën over hun positie in een toekomstige Nederlandse binnenvaart met scherpe concurrentie. Want het wezenlijke probleem in deze tak van vervoer is tenslotte de grootscheepse overcapaciteit aan laadruimte. De problemen in de binnenvaart zijn niet van vandaag of gisteren. Door de jaren heen zijn ze alleen maar nijpen der geworden. Vooral voor de categorie 'kleine' schippers/ vrije ondernemers die zo goed als volledig afhankelijk zijn van het toerbeurtsysteem, op de beurs aansluiten achter in de rij. Velen van hen kunnen economisch nog maar net het hoofd boven water houden. Alle rek is eruit, investeringen brengén hun geld niet meer op, de wachttijden op een vracht duren te lang. Toch zweren diezelfde schippers bij de toer beurt, bij deze verdeling van de pijn. En als er weer eens actie gevoerd wordt, gaan ze er stevig tegenaan. Dat is in 1988 ge bleken toen een hard conflict werd uitgevochten met Grana- ria. een bevrachter die buiten de beurs om met grotere schip pers werkte. Dat was de afgelopen dagen in Terneuzen nog weer eens te zien. waar de harde kern van het schipperspro- test zich ophoudt en waar de zaak flink uit de hand liep. De handicap van het actievoerende deel van de binnenvaart is dat het alleen maar wil praten over een systeem van vracht verdeling. dat het op termijn ongetwijfeld aflegt tegen ver dere liberalisatie van het vervoer over water in Europa. De boodschap die minister Maij uit Brussel meebracht is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar: het toerbeurtsysteem wordt nog een tijdje gedoogd, maar zal op de duur plaats (moeten) maken voor harde eisen en vrije concurrentie in de vervoers markt. Verscherping van de schippersacties met dat ene doel voor ogen brengt daarom niet een oplossing, maar eerder een koude sanering in de binnenvaart dichterbij. En dat kan in de hitte van dit gevecht toch moeilijk de bedoeling zijn. vdM STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft dinsdag voorgesteld het verbod op het hormoon BST de komende zeven jaar te handhaven. Met BST kan de melkproduktie van koeien flink worden opgevoerd. De met BST bewerkte „turbo-koeien" zouden zes tot twintig procent meer melk produceren. De consument staat huiverig tegenover het gebruik van het hormoon waardoor de vraag naar melk af zou kun nen nemen. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie. M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker. Walstraat 94. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457, Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41. 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren. Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: venwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82.75. automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00: per maand 29.00. automatische afschrijving 28.50: jaarabonnement 320,00. automatische afschrijving 319.00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24.30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen. Inbreng antiek gevraagd voor binnenkort te houden Antiek Veiling te Domburg Antiekhandel De Pagter 01180-34133 van onze correspondent TEL AV1V - Sinds het begin van dit jaar zijn in de door Israel bezette gebieden 38 kinderen door geweervuur van hel leger gedood. Dat is meer dan tweemaal zoveel als in het hele voor gaande jaar. De Israëlische mensenrechtenorganisatie 'B'Tselem', die de cij fers gisteren bekendmaakte, wil handtekeningen inzamelen on der de Israëlische bevolking om de voorschriften voor het ge bruik van vuurwapens in de bezette gebieden gewijzigd te krij gen. Naar de opvatting van 'B'Tselem' dienen soldaten pas te schieten als hun leven in gevaar is. Van de 38 kinderen die dit jaar zijn gedood waren er 18 jonger dan veertien jaar. Sinds het begin van de Palestijnse opstand, in de cember 1987, zijn 232 Palestijnse kinderen in de leeftijd tot en met zestien jaar door het leger doodgeschoten. In een reactie op de cijfers zei een legerwoordvoerder gisteren dat het schieten op kinderen is verboden. In de meeste gevallen zou den de soldaten niet op de hoogte zijn geweest van hun aanwezig heid tijdens confrontaties tussen het leger en 'gewapende terro risten'. Een lid van de mensenrechtenorganisatie B'Tselem in discussie met een Israëliër. Op het bord staat in het Hebreeuws 'Stop het doden van kinderen'. foto Reuter l£\ HAAG (GPD) - De over- iid heeft het aantal asielzoe- trs voortdurend te laag inge- rhat. Volgens Vluchtelingen- ferk Nederland krijgt zij daar u de rekening voor gepresen- icrd. „De afgelopen jaren werd i\verkt met een te krappe [halting van 20.000 asielzoe- ers per jaar", aldus VYVN. Dat ing nog net goed, maar nu het intal fors hoger uitvalt, komt opvang in de problemen, jee-premier Kok wijst echter dere kritiek op de opvang van ielzoekers van de hand. Vol- ns Kok heeft minister d'An- ina snel en adequaat gehan- >ld. ..Ik Dauw om te- n een minister van wvc, die ffd werkt om het probleem op lossen, te zeggen dat had je tder kunnen weten. Dat vind echt weer zo'n stuurman die t beste kan sturen als die aan kant staat", aldus de vice- emier die hiermee zijn partij- ■note in bescherming nam. Vluchtelingenwerk daarentegen meent dat de problemen voorko men hadden kunnen worden. „Jaarlijks komen er in het hele land 250.000 goedkope huurwo ningen vrij. Slechts 7500 van de ze huizen zijn nodig voor de doorstroming van asielzoekers. Het moet mogelijk zijn te komen tot een efficiënte verdeling van deze woningen". „Als een noodbuffer van 4000 ex tra aanvragen per jaar was inge bouwd, had het nooit zover hoe ven te komen", zegt Fronnie Biesma van Vluchtelingenwerk. „Normaal daalt het aantal asiel aanvragen in de zomermaan den, nu is dat niet zo en zie, de centra komen meteen in de pro blemen". Waarschuwing Inmiddels is duidelijk geworden dat de organisatie Centrale Op vang Asielzoekers (CAO) al ge ruime tijd geleden bij het minis terie van wvc aan de bel trok en waarschuwde voor een dreigend tekort aan opvangplaatsen. „Het kabinet heeft de opvang echter niet willen erkennen als een structureel probleem", al dus CO A-directeur Theo Veen- kamp. Zijn organisatie merkt nu vooral dat het probleem zich onvoor spelbaar ontwikkelt. „Het kabi net is in de financiële ramingen altijd uitgegaan van de meest gunstige cijfers. Men had voor stellingen over in- en uitstroom die niet meer klopten. Vooral de stroom asielzoekers naar ge meenten viel veel lager uit dan was verondersteld". Het gaat, zeggen daarentegen deskundigen van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, vooral om een politieke kwestie. De on derschatting van de aantallen vluchtelingen en asielzoekers is beleid. Justitie zou slechts geld hebben voor 20.000 aanvragen, en daarop is de prognose geba seerd. WVC ontkent dat er sprake zou zijn van een bewust verkeerde raming. „Onze prognoses zijn gebaseerd op de gegevens van het voorgaande jaar. Maar in middels is de begroting al twee keer bijgesteld. Tevens hebben wij met de VNG afgesproken dat er onderdak zou worden gevon den voor 30.000 asielzoekers. Daar is nog niets van tèrecht ge komen". WVC stelt vast dat nog steeds 10.000 asielzoekers onderge bracht zijn in opvangcentra. De ze erkende asielzoekers houden plaatsen bezet die bestemd zijn voor nieuwe groepen, zie ook pagina 9 1STERDAM (ANP) - De ge- ecnle Amsterdam stuurt oensdag twee pompwagens ur Bosnië-Hercegovina die oeten helpen met de verbete- igvan de drinkwatervoorzie- |ng in Sarajevo. De wagens Hen rioolwater gaan verwij- ren uit volgelopen kelders in Bosnische hoofdstad, zo eefl Siep Hespc van de dienst olering en waterhuishouding iosdag bekendgemaakt, e twee zogenoemde putzuig- agens worden in Kroatië wit ischilderd. zodat ze kunnen lorden ingepast in de VN-hulp- peratie. De Nederlandse VN- nilitairen in Bosnië hebben toe- jezegd te zullen toezien op een FBlige aankomst van de wagens [Sarajevo. JHetnoolwater in de kelders van flatgebouwen, waar de bewoners dekking, zoeken voor de bijna dagelijkse Servische bombarde menten, vormt een ernstige be dreigingvoor de gezondheid van de bevolking van Sarajevo. Het rioolwater dreigt nu door te sij pelen naar het grondwater en dat te besmetten. In de Bosnische hoofdstad zijn al honderden gevallen van dy senterie gemeld evenals enkele gevallen van tyfus. VN-organisa- ties waarschuwen voor een epi demie. Het afvalwater stroomt de kelders in omdat het hoofd stelsel van de riolering is geblok keerd en omdat veel rioolpijpen in de flats zijn gesprongen dooi de strenge vorst afgelopen win ter. De gemeente Amsterdam werkt samen met het Zuiveringschap Amstel- en Gooiland en een ver band van drinkwatermaat schappijen aan een project voor drinkwater in Sarajevo. De drie instanties hebben eerder dit jaar al veertig handpompen gele verd. Nu de elektriciteit in Sara jevo is afgesneden, vormen deze handpompen, eigenlijk ontwik keld voor Derde-Wereldlanden, een van de laatste mogelijkhe den voor de bevolking om nog drinkwater te bemachtigen. jonze correspondent RIJS - Een 50-jarige oud-ij- «ndelaar uit de omgeving 'het Noordfranse Metz heeft wen waarschijnlijk zes "sen vermoord en vervol- gehand aan zichzelf gesla- lanwijzing van een toeval- Passant vond de politie van z gistermiddag de lichamen Vler mannen en twee vrou- allen in de leeftijdscatego- 'an 25 tot 45 jaar, op een ge melijke stortplaats in de swing van Metz. Alle slacht- ;ja waren van dichtbij door Hoofd geschoten. *ele tientallen kilometers «top trof de politie het le- j,°2e lichaam aan van de ver gelijke dader. De man heeft de politie zelfmoord ge- na de zesvoudige moord. ^°u°m een afrekening in het poele milieu gaan. van onze verslaggeefster DEN HAAG - De inwoners van Epe willen snel duidelijkheid welke huisarts in hun gemeente betrokken is bij de geruchtma kende incestzaak. „Het is het ge sprek van de dag. Iedereen vraagt zich af wie het zou kun nen zijn?", vertelt een woord voerder van de gemeente. In Epe is grote opschudding ont staan, nadat de politie bekend maakte dat een huisarts wordt verdacht van deelname aan de 'seksspelletjes' in de incestzaak. Ook zou hij betrokken zijn bij het laten verdwijnen van ten minste ëén pasgeboren baby. Twee zussen in deze plaats zijn jarenlang door hun ouders en anderen seksueel misbruikt. Eën van de twee vrouwen heeft een halfjaar geleden aangifte ge daan van illegale abortussen en moord op tenminste tweepas geboren baby's. De bewoners in Epe willen dui delijkheid. Ze maken zich zor gen of hun huisarts zich eventu eel schuldig heeft gemaakt aan deze gruwelijke praktijken. Art sen in de gemeente reageren te rughoudend op de nieuwe ont wikkelingen in de incestzaak. „Het is een ernstige kwestie. Bij mij in de spreekkamer wordt er nog niet overgesproken. Maar op straat is dit het gesprek van de dag", vertelt huisarts Ande- weg. Andere artsen laten via hun as sistenten weten dat „ze geen me dedelingen mogen doen over de ze zaak". Eén huisarts heeft zich voor langere tijd ziek gemeld. De regionale inspectie voor de volksgezondheid is niet bij de zaak betrokken. Niet aangehouden De politie heeft de verdachte huisarts nog niet aangehouden. Het verhoren van artsen is extra moeilijk, omdat ze een medisch beroepsgeheim hebben. Indien de arts om die reden niet aan het onderzoek wil meewerken, kan het slachtoffer, dat een belasten de verklaring over de huisarts heeft afgelegd, toestemming ge ven die vertrouwelijke informa tie toch te verschaffen. Dan is de medicus echter nog niet verplicht om gegevens los te laten. „Maar hij mag zijn me disch beroepsgeheim natuurlijk niet misbruiken om daarmee vreselijk wangedrag te verhul len". benadrukt een woordvoer der van de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter Bevor dering van Geneeskunst (KNMG)I. Als het verhoor niets oplevert, kan de verdachte arts in het uiterste geval door de rechter als getuige worden opge roepen om onder ede een verkla ring af te leggen. Zolang er geen officiële klacht is ingediend bij het Centraal Me disch Tuchtcollege, kan de arts niet worden geschorst. In het ergste geval leidt een uitspraak van het Medisch Tuchtcollege ertoe dat artsen hun beroep niet meer mogen uitoefenen. Half juni is de politie bij alle art sen in de omgeving langs ge weest met de vraag of ze iets af wisten van de illegale abortus sen. Dat onderzoek leverde niets op. Door een verklaring van één van de slachtoffers is de politie op het spoor gekomen van de arts die bij de incest-zaak be trokken zou zijn geweest. De vrouw zou al in 1991, toen haar ouders en ex-man werden ver oordeeld. hebben verteld dat een arts van de gruwelijkheden op de hoogte was. De politie heeft destijds niets met deze in formatie gedaan. ■MERE (ANP) - De gemiddel- huurverhogingen bij corpo- ties en gemeentelijke wo- njbedrijven verschillen nau- elijks van die in 1992. Dat uit een onderzoek van de tionale Woningraad (NWR). mrders van een woning van corporatie of gemeentelijk wiDgbedrijf betalen dit jaar ffliddeld een verhoging van 6procent, in 1992 was dat 5,28 Ment. tens de NWR maakte 16 pro- it van de sociale verhuurders 'ruik van de mogelijkheid de ren met meer dan 5,5 procent verhogen. Vorig jaar, toen or verreweg de meeste wonin- nog een verhoging van 5,5 Kent verplicht was, ging 80 Kent van de corporaties daar over. Dit jaar gebeurde dat in procent van de gevallen. gelijkertijd kregen aarizien- v meer woningen een lagere urverhoging. De huur van een te van de woningen werd met ^percentage tussen de 4,75 en procent verhoogd. Bij 2 pro- it van de woningen werd de ff verlaagd. Woningraad concludeert dat poraties goed gebruik heb- gemaakt van de mogelijk- heid binnen vastgestelde gren zen zelf de huurverhogingen te bepalen. Sinds dit jaar mag de huurverhoging varieren van nul tot maximaal 6 procent per wo ning. De huur mag ook worden verlaagd. Nieuwe sterke aanwijzingen zelfmoord Grams HAMBURG (DPA/AFP/ANP) - Nieuw bewijsmateriaal, waar op het Duitse boulevardblad Bild zegt de hand te hebben ge legd, toont aan dat RAF-terro- rist Wolfgang Grams bij zijn ar restatie in Bad Kleinen waar schijnlijk toch zelfmoord heeft gepleegd. In zijn dinsdageditie meldt Bild dat de recherche van de deelstaat Mecklenburg-Vor- pommern de kogel heeft gevon den als gevolg waarvan Grams om het leven is gekomen. De recherche vond het projectiel precies op de plek waar Grams stierf. De kogel (kaliber 9 mm) bevond zich tussen de rails op 15 centimeter diepte en is hoogst waarschijnlijk afkomstig uit het vuurwapen van Grams. De federale recherche BKA houdt zowel zelfmoord, een on geluk als een „executie" voor mogelijk. Clinton bezoekt door noodweer getroffen gebied HONOLULU (RTR/DPA/UPI) - De Amerikaanse president Bill Clinton onderbreekt zijn vakantie om het door overstro mingen geteisterde Midden- Westen van de Verenigde Sta ten te bezoeken. Clinton keert een dag eerder terug van een korte vakantie, zo meldde het Witte Huis. Zware regenval sloeg dinsdag al le hoop de bodem in, dat het Midden-Westen het ergste ach ter de rug had. Rond de stad Des Moines viel circa vijftig millime ter per uur. zo meldde de Natio nale Weerdienst. De dienst voor ziet een snelle stijging van het waterpeil in de rivier de Rac coon die dwars door Des Moines loopt. In de stad zijn al 300.000 mensen verstoken van drinkwa ter. doordat het leidingennet is overstroomd met regenwater. Overstromingen als nu hebben zich nog nooit eerder voorge daan in Iowa, zo zei de gouver neur van de staat', Terry Bran- stad. In Iowa zijn meer dan 30.000 mensen geëvacueerd uit hun huizen. Advertentie SAPPORO (RTR/DPA/AFP/UPI/ANP) - Het aantal slachtoffers van de aardbevingen in het noorden van Japan stijgt nog steeds. Het tweetal aardschokken van maandagavond heeft aan zeker 71 mensen het leven gekost, zo hebben regeringsfunctionarissen bekendge maakt. Het aantal vermisten is gestegen tot 169. Gevreesd wordt dat ook zij zijn omgeko men. Als gevolg van de bevingen braken langs de kust branden uit en ontstonden vloedgolven. De eerste beving had een kracht van 7,8 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag onder water, 70 kilometer ten zuidwesten van het noordelijke eiland Hokkaido, zo meldde het Japanse Meteorologische Instituut. Een twee de schok, in hetzelfde gebied en met een kracht van 5,4 op de Richterschaal, volgde ruim een uur later. De bevingen zijn de zwaarste van de afgelopen 25 jaar in het gebied. Naar aanleiding van de ramp ónderbrak pre mier Kiichi Miyazawa zijn campagne voor de parlementsverkiezingen van zondag. „Ik heb gehoord hoe de zaken ervoor staan en ga naar Hokkaido." zo zei hij. „Het is erg triest. De rege ring zal maatregelen moeten nemen." De aardschokken veroorzaakten de zogeheten „tsunami", vloedgolven die de hele nacht te gen de kust sloegen. Op sommige plaatsen ont stonden golven van drie tot zes meter, die vis sersboten. auto's en huizen vernielden. Tevens deden zich op verschillende plaatsen aardver schuivingen voor. Op Hokkaido zijn zeker hon derd gebouwen ingestort. Het reddingswerk wordt ernstig bemoeilijkt doordat wegen zijn' afgesneden. Op een volledig weggeslagen weg worden metingen verricht om tot herstel over te gaan. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3