Dow past tekort Knol II niet bij PZC Wrevel over parkeren van vrachtauto's Cultuur-weiland zonder vergunning geëgaliseerd Musical in De Doelen over levensverhaal Evita Peron TORRO Dit zal wel wat gekakel geven. streek WOENSDAG 14 JULI 1993 b 12 J 10,98 Burgemeester Verbree: Weigering is zakelijk correct maar toch betreurenswaardig KASSAKOOPJE Fruitella of Droptella, puntzak 175 gram 449- 1,59 SLIJTERIJ* Goblet jenever, fles 1000 ml. 19,95 van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Een aantal ondernemers uit Wester- schouvven en omgeving is zeer ontevreden over het beleid van de gemeente ten aanzien van het parkeren van vrachtwa gens. Nu de vrachtwagens niet meer in de dorpen mogen wor den gestald, zijn de onderne mingen aangewezen op indus trieterrein De Koterij. Daar is volgens hen te weinig ruimte en verlichting ontbreekt. De ge meente is bereid een parkeer terrein aan te leggen op De Ro- terij, maar de toekomstige ge bruikers vinden de prijs voor een parkeerplaats te hoog. Bij de gemeente heeft het in het verleden klachten geregend van bewoners van Burgh-Haamste- de. Vooral omwonenden van het postkantoor hadden last van de daar geparkeerde vrachtwa gens. Ze hebben gehoor gekre gen bij de gemeente. Voortaan mogen er geen vrachtwagens meer in de kernen worden gepar keerd. Stallen van vrachtwagens brengt volgens wethouder ir C. W. Veerhoek de sociale veilig heid in gevaar, het komt de leef baarheid' niet ten goede, er ont staan in de buurt van het post kantoor onveilige verkeerssitua ties en de vrachtwagens nemen doorgaans meer dan een par keerhaven in beslag. Transportbedrijf Hendrik-se uit Kerkwerve, dat een aantal chauffeurs in dienst heeft uit Burgh-Haamstede, vindt dat de gemeente zich er met het verbod te makkelijk afmaakt. De vrachtwagens moeten nu gepar keerd worden op een weg bij in dustrieterrein De Roterij. De verlichting is er slecht, er is nau welijks ruimte en als een'perceel bedrijfsterrein wordt verkocht is het plekje verkeken. Bovendien worden de vrachtwagens niet bewaakt. Gesprekken tussen gemeente en bedrijf hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Het bedrijf ver wijt de gemeente dat het al zijn voorstellen van tafel véegt. A. van Dongen, die de honneurs waarneemt van zijn vakantie vierende directeur, zegt dat Hendrikse best een stuk grond wil kopen of huren, „maar daar hebben we niks meer van ge hoord." Wethouder Veerhoek heeft een andere lezing. Hij meldt dat de gemeente een stuk grond ge schikt wil maken voor het parke ren van vrachtwagens, inclusief het aanbrengen van een omhei ning, een fietsenhok en een bo dem waardoorheen de olie niet kan lekken. Maar dat moet zich zelf wel terugverdienen. Omgerekend zouden de onder nemers 1500 gulden per plaats moeten betalen. Veerhoek vindt het niet meer dan redelijk dat de ondernemers meebetalen. Het parkeren is per slot van rekening hun probleem, en ze mogen al blij zijn dat de gemeente bereid is mee te werken aan een oplos sing. J. Luijcx, directeur van een be drijf voor marktkramenverhuur, ziet dat anders. Van de gemeen te mogen de vrachtwagens niet meer in het dorp, dus moet de ge meente ook zorgdragen voorèèj oplossing. Het bedrag van l| gulden - hij spreekt overigen van 1000 - is volgens hem veelfe hoog. Elders is het veel goedko per. De Roterij is naar zij smaak geen alternatief. Hij or derschrijft de klachten van or, dernemer Hendrikse volledig, Hendrikse heeft overigens laten weten dat hij zijn eigen manie, ren heeft om de gemeente tot4 den aan te zetten die hem w% vallig zijn. Hij voert een peii neelsstop in voor inwoners van Burgh-Haamstede, en werknei fners uit die plaats zouden oe moeten zien naar een andere baan. Van Dongen wil geen co» mentaar geven op deze maatro gelen van zijn baas. Hij hei overigens nog niet gemerkt® ze zijn uitgevoerd. Veerhoek Is 'zeer boos' over de dreigemer, ten: „Dit is echt stijlloos." Expositie - De beeldhouw Josef van Mierlo uit Groede ex poseert tot en met woensdag i september zijn werk in het VSB bankgebouw aan de Dorps straat in Breskens. Van Mierlo is gespecialiseerd in reliefs en po lyester, metalen en messinj beeldhouwwerken. geslaagd Centrum Vakopleiding MIDDELBURG Aan het Cenlrum Vakopleiding in Middelburg hebben de volgende leerlingen een diploma gehaald: Booglassen niveau 1: J. Geldof, A Verhaard, M. Middelkoop, W Pileis en U. Venlieinque. Booglassen niveau 2: W. Haribhajan. Vapro-A (theorie): B. v.d. Linden en D. Kokje Vapro-B (theorie): A, Schuitcma en M Leenheer Politie pakt twee illegalen op bij actie koffieshop van onze verslaggever TERNEUZEN - Het drugs!)?- strijdingsteam Double Shot. heeft opnieuw een koffieshop ontmanteld. Dat gebeur® maandagmiddag in de Tholens- straat in de Terneuzense b nenstad. In het pand werden twee illegaal in ons land ver blijvende Marokkanen aange troffen. Ze werden opgepakt en overgedragen aan de vreemde Iingenpolitie. Vermoedelijt worden ze nog deze week bel land uitgezet. De politie nam een kleine hoe veelheid soft drugs en een zakje met (vermoedelijk) hard druE in beslag. De politie kwam in ac tie na klachten van omwones- den. De bezoekers van de koffie shop veroorzaakten veel over last. Jordans crunchy tropical, zak 375 gram 4399- 2,29 3 Öruk- en zelloulen en pnjswi|zigingen l.g. Voor viageo, opmerkingen ot suggesties Gewonden bij aanrijding RENESSE - Een man uit de ge meente Westerschouwen is dins dagochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de kruising Kooijmansweg en Lagezoom in Renesse. Een vrachtwagenbe stuurder uit Kruiningen ver leende geen voorrang, waardoor de personenauto van de weg ge duwd werd en in een sloot be landde. De vrachtwagen kwam gedeeltelijk boven op de auto te recht. De man uit Westerschou wen raakte bekneld in het au towrak. De brandweer had ruim een uur nodig om hem te bevrij den. Ook de vrachtwagenchauf feur raakte gewond. Beide be stuurders zijn naar het zieken huis overgebracht. Openluchtfestival - Mu ziekcafé De Zakzolder in Hoede- kenskerke houdt zondag een openluchtfestival. The Emme- royts, The Doctors en How Should I Know spelen op het ter ras van het etablissement. Het publiek kan het havenplein ge bruiken als buitenmodel dans vloer. Het muziekfestijn begint om 20.00 uur. Scène uit de musical 'Evita'. Geen wonder. Lekkere, verse, malse Friki-kipfilet kost deze week bij ons geen 18,48 maar slechts 10,98 per kilo. Of anders gezegd: u krijgt drie rijksdaalders kado. Pik mee, zouden we zeggen. Andijvie, per kilo 0,98 Ciabatta, Italiaans stokbrood, groot 4^99- 1,79 Tiramisu, Italiaanse dessert taart, doorsnede 16 cm. -995- 7,95 Verse braadworst, per 1000 gram -449&- 7,98 Fruitcocktail, blik 425 ml. 499- 1,39 Smiths Bugles, nacho-cheese of picantaco, zak 85 gram 495- 1,65 Heinz tomatenketchup, fles 450 ml. -965- 2,49 SPAAR VOOR DE 'THE HEINZ MEGAMUSIC CD-COLLECTION" Mentos mint, drop of fruit, 3-pack 499- 1,49 Doperwten/wortelen, extra fijn, blik 425 ml. -099- 0,79 Gebraden gehakt, uit eigen slagerij, vers van 't mes, per 100 gram 49f 1;39 Mona magere yoghurt met vruchten, beker 500 ml. 495" 1,69 Kipfilet per 1000 gram-HM# Gouda's Glorie halvarine, kuip 500 gram 449- 0,99 Fanta Orange, Coca Cola of Coca Cola Light, 6 blikjes a 330 ml. -49b 3,95 Ysco stracciatella roomijs, bak 1000 ml. -399- 2,99 Het cultuur-historisch waardevol weiland in de Yerseke Moer dat illegaal is geëgaliseerd. foto Willem Mieras Kadefeesten in Goes gevarieerd van onze verslaggeefster - GOES - De Goese kaden staan donderdag 22, vrijdag 23 en za terdag 24 juli voor de twintigste keer in het teken van de Kade feesten. Kunst en muziek, kin derspelen en bootjevaren: het programma biedt voor elk wat wils. Een greep: donderdag 22 juli begint het festijn rondom de Binnenhaven om 19.00 uur met een feestmarkt, een turnde- monstratie, touwtrekwedstrij den en veel muziek, 's Middags zorgt een wandelend jazzbandje al voor de juiste stemming in de stad. Vrijdagochtend is er een teken wedstrijd op de hoek van de Turfkade en de Kleine Kade en een hengelwedstrij d aan de Oostvest. 's Middags zet volks dansgroep De Babbelaars haar beste beentje voor. Ook is er een kinderschminkfestival en de tra ditionele Pieremachocheltocht. Om half zes, etenstijd, is er soep te halen bij het Visperk. In de avond weer veel muziek. Zaterdag opnieuw een grote feest-, kunst- en ambachten markt, de hele dag een zeilrace op de Oosterschelde, kleder drachtenshow door Ons Boere- goed, een modeshow, boeg sprietlopen en schaak- en dam- wedstrijden. Zaterdagavond worden de Kadefeesten muzi kaal afgesloten met opti'edens van de Desperado Daddy's en Nada Frankie Heart. Promotie Oud-Sassenaar Tom Vereecken is aan de Katho lieke Universiteit van Nijmegen gepromoveerd tot doctor in de Medische Wetenschappen op het proefschrift 'The Amygda loid Complex in Alzheimer's dis: ease'. IJsselkaas, vers van 't mes, 40% minder zout en heerlijk romig van smaak, per 500 gram 6,99 van onze verslaggever KRUININGEN - Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal betreurt dat Dow Benelux in Terneuzen niets wil doen aan de beperkingen die een onder grondse gasleiding met zich mee meebrengt voor de nieuwe woonwijk Knol II bij Kruinin gen. Aan weerszijden van de lei ding geldt een veiligheidszone van tachtig meter, waarin niets mag worden gebouwd. Dat maakt de Knol II bij voorbaat verliesgevend. Reimerswaal had Dow gevraagd het tekort - naar schatting een half miljoen gulden - bij te passen. De weigering van Dow noemt Verbree 'zakelijk correct, maar uit een oogpunt van goede ver houdingen betreurenswaardig'. De propyleenleiding, waarmee het chemieconcern vloeibaar gas van Terneuzen naar Rotter dam vervoert, ligt in de polder ten zuiden van Kruiningen. op een steenworp afstand van het toekomstige bestemmingsplan. Door de veiligheidsmarge mag in de zuidelijke schil van de Knol II alleen wat groen worden aan geplant. Die strook levert niets op en kost Reimerswaal alleen maar geld. De gemeente staat nu voor keus de grondprijzen in het bestemmingsplan op te schroeven of het verlies zelf te dragen. Probleem is dat uitbrei ding van Kruiningen alleen in zuidelijke richting mogelijk is. In het oosten, westen en noor den grenst het dorp aan (rijks- )wegen en het veerplein. Infrastructuur De kwestie is voor Reimerswaal aanleiding alle belemmerende infrastructuur te inventariseren. Ook de precieze risicocontouren moeten boven water komen. Reimerswaal, de Stichting Het Zeeuws Landschap en de be trokken landbouwer hebben daar dinsdag overleg over ge voerd. „Ik denk dat we pas over een week meer weten", ver klaarde de Reimerswaalse bur gemeester A. Verbree. Het weiland ligt in het reser- vaatsgebied en geniet bijzonde re planologische bescherming. Het egaliseren is in strijd met het bestemmingsplan. De land bouwer had daarvoor een aan- legvergunning moeten aanvra gen bij de gemeente Reimers waal. Dat zou hem gezien de sta tus van het gebied vrijwel zeker zijn geweigerd. Het college van b en w sommeer de de man vrijdag zijn activitei ten te staken. Desondanks ging hij ermee door. Daarop vroeg Het Zeeuws Landschap, dat in de buurt een groot, stuk reser- vaatsgebied beheert, de ge meente per telegram om politie- ingrijpen. Flessehals Reimerswaal is de flessehals van van onze verslaggever van een medewerkster ROTTERDAM - De Doelen in Rotterdam presenteert van vrijdag 16 juli tot en met vrij dag 23 juli de musical 'Evita'. Deze musical is in 1980 be kroond als hoogtepunt van het Musical Theatre van jaren tach tig in de originele Broadway- versie met de nieuwe ontdek king Rebecca Norman. Dit werk van Andrew Lloyd Webber en Tim Rice is gebaseerd op het ge ruchtmakende levensverhaal van Evita Peron. De geschiedenis van 'Evita' speelt zich af in Buenos Aires tussen 1934 en 1952. Eva Duarte begint haai' leven als een niet door haar vader erkend, straat arm plattelandsmeisje. Alge- dankt na haar eerste affaire vlucht ze. 16 jaar oud, naar Bue nos Aires. Via goedkope tango lokalen, onbeduidende filmrol letjes en invloedrijke 'viienden' beklimt ze de maatschappelijke ladder. In Juan Peron vindt ze de man van haar dromen. Gedreven door haar ambitie en dankzij haar populariteit bij het volk slaagt zij erin Juan Peron in 1946 de presidentsverkiezingen te la ten winnen. Dit tot grote erger nis van de Argentijnse society. Als presidentsvi'ouw zet 'Evita' zich in voor arbeiders, armen en kinderen. Na een korte bloeiperiode gaat het Peron-regime steeds meer dictatoriale trekjes vertonen. Het land staat economisch aan de rand van de afgrond. Evita vecht om aan de macht te blij ven, tot een ongeneeslijke ziekte haar velt. Zij houdt een laatste toespraak ('Don't cry for me Ar gentina") en sterft enkele dagen later, 33 jaar oud, even geliefd als omstreden. Als een heilige wordt zij door miljoenen ten grave ge dragen. Ché Guevara De musical begint met het dra matische bericht dat Eva Peron is gestorven. De jonge student Ché Guevara hoont vervolgens haar door miljoenen bezochte begrafenis, een kruising tussen het Vaticaan en Hollywood, als een circusvei'toning. Hoewel his torisch niet vaststaat of de le gendarische Guevara en Eva Pe ron elkaar ooit ontmoet hebben, speelt hij een belangrijke rol in de mpsical. Als het 'koor' in een Grieks dra ma vormt hij de rode draad door de musical, met reacties op hoofdpersoon Evita en commen taar tegen het publiek. Door het opvoeren van deze persoon als commentator is de musical geen blinde verheerlijking van een idool, maar een levensecht ver haal waarin ook omstreden as pecten naai' voren komen. In Ar gentinië is 'Evita' dan ook ver boden. De roek-opera 'Evita' doet in 1976 voor het eerst van zich spre ken, maai' de theaterversie is voor de geschiedenis van de mu sical van grote belang. De musi cal kent geen traditionele cho reografie. Tegenover het 'gezon gen' theater op basis van parti tuur roept regisseur Harold Prince met bewegingen en beel den in het decor een krachtige visuele taal op. Een markant voorbeeld is de presidentsverkiezing als ver dwijntruc. Van vijf op schom melstoelen gezeten generaals verdwijnt de ene na de andere kandidaat in het niets tot alleen Peron overblijft. Met het techni sche systeem van film- en dia projectie vloeit bovendien het gespeelde 'theater' en de au thentieke 'historie' op cruciale momenten samen. Dit geeft 'E- vita' een documentaire tendens en daardoor extra aantrekkings kracht. Verbree verwacht immers dat de veiligheidsmarges in de toe komst zullen worden uitgebreid. Dat kan allerlei gemeentelijke plannen in de wielen rijden. Vol gens de burgemeester illustre ren de problemen met de Dow- leiding dat Reimerswaal enkele jaren terug de aanleg van een lpg-buis van Eurogas volstrekt terecht heeft aangevochten. Die pijp ligt in een leidingstraat, waarin allerhande transportbui zen zijn gebundeld. De provincie wilde destijds de veiligheidszo nes aan weerszijden van die gas leiding fors opkrikken. Dat zou onder meer het Krabbendijkse bestemmingsplan Meiboom be perken. Reimerswaal liet daar op het werk stilleggen en stapte (met succes) naar de Raad van State. Zuid-Beveland en heeft daar door veel last van dergelijke on dergrondse leidingen. Buiten de leidingstraat liggen nog tal van pijpen die planologische belem meringen met zich meebrengen. Naast de Dow-leiding zijn dat een ethyleenpijp, een hoofd transportleiding van de Gasunie en een kerosinebuis van de NA VO. De laatste begint bij Woens- drecht en stopt bij recreatiege bied Den Inkel. Momenteel be staan plannen de leiding voor vliegtuigbrandstof door te trek ken naai' Vlissingen. Maar niet alleen ondergrondse infrastruc tuur legt de gemeente beperkin gen op. Ze moet ook rekening houden met de risicomarges van de spoorlijn, hoogspannings masten en het vervoer van ge vaarlijke stoffen over het Ka naal door Zuid-Beveland en de Schelde-Rijnverbinding. En aan een rijksweg 58 kleeft op zijn beurt een geluidgrens. Volgens Verbree speelt het probleem met veiligsheids- en geluidsnormen voortdurend in 'zijn' gemeente. De woonwijk Knol II in Kruiningen wordt in haar groei beperkt door de aanleg van een ondergrondse gasleiding van Dow. foto Willem Mieras YERSEKE - De politie heeft dinsdag proces-verbaal opge maakt tegen de landbouwer die een cultuur-historisch waarde vol weiland in de Yerseke Moer illegaal heeft geëgaliseerd. Het verbaal wordt deze week naai de officier van justitie in Mid delburg gestuurd. Of de middel eeuwse moerstructuur van het weiland kan worden hersteld, is nog onduidelijk. De gemeente

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 20