Schippers met lege handen F Boze reacties op terugzenden kleine drugskoeriers Schiphol kleintjes Vrijdag voorstellen Kok en Lubbers voor verdere bezuiniging GRATIS Bewindslieden geven geen duimbreed toe Acties gaan door M 8 JH Wethouder Almere weg na verzwijgen snoepreisjes Gratis openbaar vervoer in ruil voor stinkende Trabant en Wartburg m mm m sctepf mmm Regenachtig \/eel bewolking en af en toe wat regen of motregen Matige tot vrij krachtige [zuidwestelijke ivind. Maximumtempe ratuur rond 17 graden. 236e jaargang no. 163 Woensdag 14 juli 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Blanke man niet welkom bij politie Rotterdam ROTTERDAM (GPD) - De regio-politie Rotter dam Rijnmond neemt voorlopig geen blanke mannen meer aan. „On- prioriteit ligt bij vrouwen en allochto nen", aldus een woord voerder. Het korps heeft een lan ge wachtlijst van blanke mannen die agent willen worden. Ze komen pas in aanmerking als zich on voldoende geschikte vrouwen of allochtonen aandienen. „Het heeft geen zin om nog meer blanke man nen toe te voegen aan die kweekvijver. Dat kun je die mensen niet aan doen". aldus de woord voerder De politie beschouwt het als puur lijfsbehoud om mensen uit minderheids groepen aan te trekken. Zo hoopt de politie be tere contacten te leggen met achterstandsgroe pen. „We leven in een andere samenleving dan twintig jaar geleden. Dus moe ten we ook naai- een an dere politie toe", zei commissaris Brekel- mans onlangs. Rotterdam neemt sa men met Amsterdam. Utrecht en Tilburg het voortouw bij het aanne men van allochtonen. Van de 216 nieuw opge leide agenten uit etni- sclte groepen komen er 62in Rotterdam terecht. lestuurstop van onze verslaggever TERNEUZEN - Het ge sprek van minister Maij- Weggen (Verkeer en Wa terstaat) en staatssecre taris Van Rooy (Economi sche Zaken) met een schippersdelegatie heeft dinsdag niets opgele verd. De acties gaan door. Beloofden maandagavond de Belgen al hun Nederlandse col lega's te zullen steunen, dinsdag zeiden ook de Fransen alle op de beurs aangeboden lading voor Nederland te gaan weigeren. De schippers togen dinsdagoch tend naar Den Haag om daar de resultaten aan te horen van het overleg dat de minister een dag eerder in Brussel had gevoerd over de situatie in de binnen- vaartsector. De bewindslieden lieten de schippers weten bij hun stand punt te blijven dat een wettelij ke toerbeurtregeling juridisch in strijd is met de Europese regel geving voor een vrije markt. Centraal actiecoördinator J. Ar- don concludeerde na afloop van de bijeenkomst dat de eis tot wettelijke verplichting van het toerbeurtsysteem op de route tussen Nederland, België en Frankrijk 'puur uit politieke on wil' niet wordt ingewilligd. „Een professor in de Europese wetge ving heeft voor ons uitgezocht dat een evenredige vrachtverde ling op de Noord-Zuid juridisch mogelijk is. De politiek hoeft al leen maar de knoop door te hak ken. En daar hebben ze in Den Haag en Brussel blijkbaar geen zin in", meent Ardon. Maij heeft de schippers ge vraagd hun acties op te geven. Doorgaan met de staking schaadt de sector en het Neder landse bedrijfsleven nodeloos, omdat het zeker nog een paar maanden duurt totdat er binnen de EG een regeling komt voor de problemen in de binnenvaart, al dus de minister. De bewindslieden gaan de ko mende maanden met de Europe se Commissie (dagelijks bestuur EG) onderhandelen over een systeem van marktordening. Van Rooy heeft de actievoerders evenwel gewaarschuwd voor de beperkingen die zo'n marktor dening met zich mee kan bren gen. Ardon verklaarde dat zo'n sys teem voor de schippers ook hele maal niet nodig is. „Het einddoel daarvan zal uiteindelijk liberali sering van de markt zijn. En dat is nu net iets wat wij niet willen. Wij pleiten voor horizontale prijsafspraken en bodemtarie ven voor het vrachtvervoer. Pas dan krijgen we een horizon waar op we ons op lange termijn kun nen richten." Terneuzen Bij Terneuzen, Willemstad en Hengelo kwam het dinsdag an dermaal tot een conflict tussen actievoerders en niet stakende binnenvaartschippers. In het Twentekanaal belemmerde een dwarsgelegd actieschip de door- Voor de Volkeraksluizen werd eveneens een blokkade opge worpen. Bij Maasbracht werd de actie een ludiek tintje gegeven, doordat binnenschippers over de Maas een lint spanden. In Terneuzen boekten de actie voerders een bescheiden succes. De kapitein van een duwboot liet zich gisterochtend ompra ten en verklaarde zich bereid zijn met veevoer geladen duw bak af te koppelen. De havenau toriteiten hadden twee uur no dig om een veilige plek te vinden voor de bak. Afgesproken werd dat de bak voor anker zou gaan in de Zevenaarhaven. Op het moment dat de schippers ter'plekke hun succes gingen be wonderen. bleken de autoritei ten de vertraging te hebben ge bruikt om een andere duwboot op te trommelen voor het trans port van de bak naar Gent. Na dat de actievoerders ook de ka pitein van deze boot op de hoog te hadden gebracht van de situa tie. trok ook hij zich terug en werd de bak verder ongemoeid gelaten. Eveneens dinsdagochtend werd verhinderd dat een geladen duwbak de Westerschelde zou opvaren. De kapitein toonde zich ontvankelijk voor de grie ven van de actievoerders en keerde om. zie ook pagina 3 en 9 I U-MERE (GPD) - Wethouder LTierie van Almere (PvdA) is (isleren afgetreden vanwege lil verzwijgen van twee snoe preisjes op kosten van project- nlwikkelaars. Hij is de derde lilhouder van Almere die bin- tin enkele maanden tijd ver trek!. 'daad' op zich, het aannemen de reisjes naar EK- en WK- fefoalwedstrijden, vond Tierie verdedigen. Toch trad hij af. fcheb de accountants, de bur- peester en de raad verkeerd prgelicht. Daar trek ik conse- ïties uit", zo onderstreepte Schippers blokkeren de Volkeraksluizen nabij Willemstad. foto Paul Stolk/ANP Jitzijn aftreden lijkt de affaire fed de bestuurstop van Almere pnpleet. Na een afluisteraffaire pst, korpschef Wilde van de (november '92) vertrek- ln. Daarna volgde de teveel de- perende burgemeester De fte (februari), in diens kielzog PA-wethouder Van Bijster- pt (maart) en daarna de van pachting verdachte Almere ^■bi-wethouder Gundersen Ne heeft drie reizen verzwe- p Hij is naar de wereldten- Pnstelling in het Spaanse Se- p geweest. Ook was hij op pen van een bedrijf bij de WK- pstrijd Nederland-Schotland Palermo en later in Zweden de EK-wedstrijd Nederland- atsland. Zijn bewering dat hij N nooit een geheim van heeft pakt, wordt gestaafd door )tgemeentelijke jaarboek van pO. Op een foto is te zien hoe de houder na afloop van de WK- Kd languit op een bank ligt. lurf i wethouder erkent dat hij de ffrniatie over de twee voetbal- Tfi. die moeilijk verdedig- zijn met een of ander 'ge- fftitebelang'. heeft achterge- T^n. Hij legde gisteren uit Ne durf hem ontbrak om de- pee reizen bij de accountants 15 'e melden, die op verzoek M* gemeenteraad bezig wa- Ne top van het gemeentebe- pdoor te lichten. JN tijdens het account,ants- Iperzoek rond de declaraties ^beheer De Cloe de aandacht pdverlegd naar onder andere ^richting, en daar direct een r? van list en bedrog aan ^gegeven, heb ik verkeerde puiten genomen. Ik ben niet geweest in mijn verkla gen daarmee de verkeer ds ingeslagen." Bush schrijft boek over zijn beleid NEW YORK (AFP) - De Amerikaanse oud-presi dent George Bush en zijn voormalige advi seur in veiligheidszaken Brent Scowcroft gaan een boek schrijven over het buitenlandse beleid ten tijde van de regering- Bush. Het boek zal verschijnen bij de Amerikaanse uit gever Alfred Knopf. Dit is dinsdag bekendge maakt door een woord voerder van Knopf. Het boek, dat nog geen titel heeft, zal waar schijnlijk in 1995 op de markt komen. De au teurs gaan onder meer in op het uiteenvallen van de Sovjetunie, de een wording van Duitsland en de Golfoorlog, ge beurtenissen die zich af speelden toen Bush pre sident van de Verenigde Staten was. In de publikatie zal de nadruk liggen op ont moetingen van Bush met andere wereldlei ders en op zijn persoon lijke herinneringen. Over de hoogte van het contract wilde de Knopf- woordvoerder zich niet uitlaten. Babara De echtgenote van de Amerikaanse ex-presi dent, Barbara Bush, heeft onlangs voor haar memoires een getekend van 2.5 dollar. ij Criminelen profiteren van cellentekort n contract 2.5 miljoen DEN HAAG (GPD) - Minister Hirsch Ballin (justitie) heeft boos gereageerd op het besluit om buitenlandse smokkelaars die op de luchthaven Schiphol worden gesnapt met een kleine hoeveelheid hasj. terug te stu ren naar het land van herkomst. De bewindsman noemde gister avond de beslissing van het Openbaar Ministerie (OM) in Haarlem een „ergelijke zaak". Hij heeft zijn afkeuring overge bracht aan de procureur gene raal in Amsterdam, onder wiens verantwoordelijkheid de officier van justitie in Haarlem valt. Ge zien het cellentekort in Neder land, zal hij zich bij het besluit van het OM in Haarlem neerleg gen, zo zei hij. Volgens Hirsch Ballin wordt hiermee opnieuw aangetoond dat haast is geboden om het aan tal cellen in Nederland snel uit te breiden. Komende vrijdag komt in de ministerraad het voorstel van hem en staatssecretaris tAdvertentie Kosto aan de orde om het aantal cellen met 2000 uit te breiden. Het openbaar ministerie in Haarlem heeft tot de maatregel besloten in verband met het chronisch tekort aan celruimte en de grote aantallen drugskoe riers die op Schiphol worden gearresteerd. Het Openbaar Mi nisterie moet prioriteiten stel len. aldus persofficier van justi tie in Haarlem mr. C. Hemmes- Boender. Zij meent dat het bij het besluit uiteindelijk zal gaan om enkele tientallen smokke laars. De hasjsmokkelaar die gepakt wordt op Schiphol met maxi maal 25 kilo hasj. krijgt voor taan uitsluitend een dagvaar ding uitgereikt, waarmee hij la ter voor de rechter moet ver schijnen. De maatregel heeft tot gevolg dat buitenlandse hasj- koeriers veelal vrijuit zullen gaan. Zij worden met een dag vaarding teruggestuurd naar het land van herkomst. De koe riers worden weliswaar bij ver stek veroordeeld door de Neder landse rechter, maar als ze niet meer in Nederland terugkeren, zullen zij hun straf ontlopen, zo erkent de Haarlemse persoffi cier. Verbazing Kleine Markt 3, Vlissingen 10-50% korting op de zomercollectie BOEDAPEST (RTR) - In een verwoede poging om af te komen van de rokende, stin kende Trabanten en Wart- burgs houdt Boedapest zijn automobilisten sinds dins dag een lokaas voor. Ieder een die zijn tweetakt-auto voor vernietiging bij de ge meentelijke overheid inle vert mag ten minste twee jaar gratis gebruik maken van het openbaar vervoer. Eigenaren van Wartburgs zijn zelfs beter af dan die van Trabanten. Tegen de inleve ring van een Wartburg staat drie jaar gratis reizen met het openbaar vervoer, ter wijl de Trabant-bezitter zijn geste beloont ziet met twee jaar vrij reizen. Het plan is opgezet om Boe dapest op den lange duur te vrijwaren van de milieuver vuilende Oostblok-voertui- gen. waarvan er nog zeker 120.000 in de Hongaarse hoofdstad rondrijden. Het initiatief, waarmee circa 250 miljoen forint (bijna 50 miljoen gulden) is gemoeid, verstrekt ook leningen aan burgers die hun auto willen inruilen tegen een meer mi lieuvriendelijker vervoer middel. De fracties van CDA en WD in de de Tweede Kamer hebben met verbazing gereageerd op de maatregel van het OM in Haar lem. De WD-fractie in de Twee de Kamer vindt dat met het be sluit de geloofwaardigheid van het Nederlands drugsbeleid in het geding is. aldus kamerlid Dijkstal in schriftelijke vragen aan minister Hirsch Ballin. Hij en het CDA-kamerlid Souten- dijk-Appeldoorn menen dat het. besluit een aanzuigende wer king van criminelen naar Neder land tot gevolg zal hebben. Het CDA-kamerlid pleitte opnieuw voor het plaatsen van 2 gevange nen in 1 cel om het cellentekort terug te dringen. PvdA'er Zijl stra kan het besluit van het OM in Haarlem billijken. Gezien het cellentekort moeten in de eerste plaats zware criminelen worden opgesloten, zo vindt hij. Persofficier Hemmes-Boender gelooft niet in de veronderstelde aanzuigende werking. „We heb ben absoluut niet de indruk dat dat zo is. Natuurlijk is over de maatregel zorgvuldig nage dacht. Die staat dan ook niet op zichzelf. In meer gevallen kun nen we wegens omstandigheden afzien van voorarrest. In dit ge val hebben we gewoon ergens een grens moeten trekken", al dus Hemmes. Tuinbouw Voor het tweede achtereenvol gende jaar beleeft de tuinbouw slechte tijden. Het Landbouw Economisch Instituut voorspelt een ivare veldslag. Komende herfst worden de eerste faillisse menten verwacht, voor het eerst sinds TP 1981. Zakkenrollers Het aantal slachtoffers van zak kenrollers stijgt sterk. Volgens de politie zijn vooral jongeren een gewillige prooi. De daders hebben het i>ooral gemunt op portemonnees. Zakkenrollers staaii momenteel vaak bij geld automateDe politie verbaast zich overigens over de noncha lance ivaarmee men sen met hun geld om- gaan. Laurent Fignon Laurent Fignon. tweevoudig minnaar van de Tour. is bezig aan zijn laatste ronde. De 32-ja- rige Parijzenaar houdt echter één slag om de arm. Mocht hij la ter dit jaar wereldkampioen worden, dan start hij ook volgend jaar in de 1 C Ronde van Frankrijk. I O Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 11 en 13, 14 en 15 DEN HAAG (ANP) - Minister Kok van financiën en premier Lubbers zullen bun collega's in het kabinet vrijdag voorstellen hoe het rijk volgend jaar 1,4 mil jard gulden kan besparen op de uitgaven. Kringen rond de mi nisterraad hebben dat dinsdag gemeld. De bewindslieden beraadslagen sinds een week over de rijksbe groting voor 1994. Kok heeft aangegeven dat de departemen ten voor 1.400 miljoen gulden aan bestedingen moeten schrap pen. De aardgasopbrengst valt tegen, de opvang van asielzoe kers gaat veel meer kosten dan verwacht was en Nederland moet 300 miljoen meer aan de EG afdragen. Het was dinsdag nog onduide lijk in hoeverre de ministers hun steentje moeten bijdragen aan de bezuinigingen. Kok inventa riseert tot waar hij kan gaan bij de verschillende bewindsperso nen. Wanneer hij dat plaatje ge reed heeft, maakt hij samen met de premier de balans op en legt zijn voorstellen op tafel. De andere ministers moeten zich vrijdag en mogelijk nog op zaterdag daarover uitspreken. In het weekeinde moeten in elk geval besluiten vallen, want de regering gaat maandag met vakantie. Een of hooguit twee bewindslieden blijven op hun post om de lopende zaken waar te nemen. Hirsch Ballin van justitie lijkt de meeste problemen te hebben met de huidige bezuinigingsron de. Hij en zijn staatssecretaris Kosto willen het gevangeniswe zen met 2.000 cellen uitbreiden, maar van Kok krijgt hij geen cent. De bewindsman probeert nu bij zijn collega's geld los te peute ren. opdat hij het benodigde be drag niet in zijn geheel van zijn eigen begroting hoeft op te bren gen. De andere ministers zitten niet te springen om zo'n bijdrage te leveren. Volgend jaar heeft Hirsch Ballin 180 miljoen gulden nodig voor de cellenbouw. De totale kosten ko men op 450 miljoen, uit te sme ren over vier jaar. Wanneer de uitbreiding gereed is 1996). kost de exploitatie nog eens 200 mil joen per jaar. Het is overigens niet geheel uit gesloten dat de overheid besluit om de bouw uit te besteden en de nieuwe cellen te gaan leasen. Op de lange termijn is dat echter duurder. Regeringsambtenaren typeer den dinsdag de sfeer waarin de besprekingen plaatsvinden als „redelijk goed". Advertentie Autolease Zeeland B.V, Sterk in leder merk 01100-20681 MIDDELBURG - GOES - OOSTBURG-MISSINGEN fAdvertentie Opklapbare Polaroid voorhanger, waarde 34,95 t/m 14 augustus gratis bij aankoop van een komplcte bril. dus montuur glazen. Carrera, helemaal van deze lijd door de j bijzondere ophanging van de Ultrasight I zonneglazen aan een frame in één lijn. Staat zowel vrouwen als mannen perfekt. GROENEVELD OPTICIENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1