Dow past tekort Knol II niet bij PZC Terneuzen heeft belang fietser nog niet hoog op prioriteitenlijst parkeren van vrachtauto's Cultuur-weiland zonder vergunning geëgaliseerd Acties tegen vestiging Mestac Sluis onderzoekt mogelijkheden tot bezuinigen streek Burgemeester Verbree: Weigering is zakelijk correct maar toch betreurenswaardig WrCVtïl OVCF WOENSDAG 14 JULI 1993 2 van onze verslaggever KRUININGEN - Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal betreurt dat Dow Benelux in Terneuzen niets wil doen aan de beperkingen die een onder grondse gasleiding met zich mee meebrengt voor de nieuwe woonwijk Knol 11 bij Kruinin- gen. Aan weerszijden van de lei ding geldt een veiligheidszone van tachtig meter, waarin niets mag worden gebouwd. Dat maakt de Knol II bij voorbaat verliesgevend. Reimerswaal had Dow gevraagd het tekort - naar schatting een hall' miljoen gulden - bij te passen. De weigering van Dow noemt Verbree 'zakelijk correct, maar uit een oogpunt van goede ver houdingen betreurenswaardig'. De propyleenleiding, waarmee het chemieconcern vloeibaar gas van Terneuzen naar Rotter dam vervoert, ligt in de polder ten zuiden van Kruiningen, op een steenworp afstand van het toekomstige bestemmingsplan. Door de veiligheidsmarge mag in de zuidelijke schil van de Knol II alleen wat groen worden aan geplant. Die strook levert niets op en kost Reimerswaal alleen maar geld. De gemeente staat nu voor keus de grondprijzen in het bestemmingsplan op te schroeven of het verlies zelf te dragen. Probleem is dat uitbrei ding van Kruiningen alleen in zuidelijke richting" mogelijk is. In het oosten, westen en noor den grenst het dorp aan (rïjks- )wegèn en het veerplein. Infrastructuur De kwestie is voor Reimerswaal aanleiding alle belemmerende infrastructuur te inventariseren. Ook de precieze risicocontouren moeten boven water komen. Verbree verwacht immers dat de veiligheidsmarges in de toe komst zullen worden uitgebreid. Dat kan allerlei gemeentelijke plannen in de wielen rijden. Vol gens de burgemeester illustre ren de problemen met de Dow- leiding dat Reimerswaal enkele jaren terug de aanleg' van een lpg-buis van Eurogas volstrekt terecht heeft aangevochten. Die pijp ligt in een leidingstraat, waarin allerhande transportbui zen zijn gebundeld. De provincie wilde destijds de veiligheidszo nes aan weerszijden van die gas leiding fors opkrikken. Dat zou onder meer het. Krabbendijkse bestemmingsplan Meiboom be perken. Reimerswaal liet daar op het werk stilleggen en stapte (met succes) naar de Raad van State. Flessehals Reimerswaal is de flessehals van Zuid-Beveland en heelt daar door veel last van dergelijke on dergrondse leidingen. Buiten de leidingstraat liggen nog tal van pijpen die planologische belem meringen met zich meebrengen. Naast de Dow-leiding zijn dat een ethyleenpijp. een hoofd transportleiding van de Gasunie en een kerosinebuis van de NA VO. De laatste begint bij Woens- drecht en stopt bij recreatiege bied Den Inkel. Momenteel be staan plannen de leiding voor vliegtuigbrandstof door te trek ken naar Vlissingen. Maar niet alleen ondergrondse infrastruc tuur legt de gemeente beperkin gen op. Ze moet ook rekening houden met de risicomarges van de spoorlijn, hoogspannings masten en het vervoer van ge vaarlijke stoffen over het Ka naal door Zuid-Beveland en de Schelde-Rijnverbinding. En aan een rijksweg 58 kleeft op zijn beurt een geluidgrens. Volgens Verbree speelt het probleem met veiligsheids- en geluidsnormen voortdurend in 'zijn' gemeente. Het cultuur-historisch waardevol weiland in de Yerseke Moer dat illegaal is geëgaliseerd. foto Willem Mieras De woonwijk Knol II in Kruiningen wordt in haar groei beperkt door de aanleg v gasleiding van Dow. a een ondergrondse foto Willem Mieras van onze verslaggever YERSEKE - De politie heeft dinsdag proces-verbaal opge maakt tegen de landbouwer die een cultuur-historisch waarde vol weiland in de Yerseke Moer illegaal heeft geëgaliseerd. Het verbaal wordt deze week naar de officier van justitie in Mid delburg gestuurd. Of de middel eeuwse moerstructuur van het weiland kan worden hersteld, is nog onduidelijk. De gemeente Reimerswaal, de Stichting Het Zeeuws Landschap en de be trokken landbouwer hebben daar dinsdag overleg over ge voerd. „Ik denk dat we pas over een week meer weten", ver klaarde de Reimerswaalse bur gemeester A. Verbree. Het weiland ligt in het reser- vaatsgebied en geniet bijzonde re planologische bescherming. Het egaliseren is in strijd met het bestemmingsplan. De land bouwer had daarvoor een aan- legvergunning moeten aanvra gen bij de gemeente Reimers waal. Dat zou hem gezien de sta-, tus van het gebied vrijwel zeker zijn geweigerd. Het college van b en w sommeer de de man vrijdag zijn activitei ten te staken. Desondanks ging hij ermee door. Daarop vroeg Het Zeeuws Landschap, dat in de buurt een groot stuk reser- vaatsgebied beheert, de ge meente per telegram om politie- ingrijpen. van onze verslaggever SLUISKIL - Inwoners uit Sluis kil en Sas van Gent en de stich ting Welzijnsraad Sas van Gent blijven zich verzetten tegen de komst van de mestafzetcoöpe- ratie Mestac naar het Kanaalei land bij Sluiskil. De verontrus te Zeeuws-Vlamingen bieden vrijdagmiddag om 15.00 uur bij het stadskantoor in Sas van Gent gezamenlijk een aantal be zwaarschriften aan burgemees ter ing J. van Rest aan. Verder gaat de Sluiskillenaar en het Terneuzense raadslid W. Goet- Busdienst naar kermis Vlissingen VLISSINGEN - Tijdens de ker mis in Vlissingen (17 tot en met 25 juli) wordt op initiatief van de gemeente een speciale bus dienst onderhouden voor toeris ten in Zeeland. De route is gelijk aan die van de Zomerbus en voert van camping Domburg via Westkapelle, Zoutelande, Bigge- kerke, Koudekerke en Dishoek naar Vlissingen. In Vlissingen stopt de bus alleen op de Spui straat. De bussen vertrekken om 19.16 en 21.00 uur uit Domburg. Te rugritten vanaf de Spuistraat in Vlissingen beginnen om 23.00 en 0.15 uur, maar op donderdag om 0.45 en 115 uur en op zondag om 22.15 en 23.45 uur. Kaartjes worden voor 7.50 ver kocht in de bus. Een retourtje is even duur als een enkele reis. Auto met aanhanger over de kop MIDDELBURG - Aan de Schroeweg in Middelburg is dinsdagmiddag omstreeks haif drie een personenauto met aan hangwagen in de berm geraakt en over de kop geslagen. De 25-jarige bestuurster uit Borssele bleef ongedeerd. Het ongeval werd veroorzaakt door dat de aanhanger, die was over- beladen met sierstenen, begon te deinen. Daardoor reed de vrouw de berm in tussen de Schroeweg en de Bosschaarts- weg, die ter plekke schuin naai' beneden afloopt. De combinatie kantelde en sloeg om. Een poli tiewoordvoerster kon dinsdag middag nog niet zeggen hoe groot de schade bedroeg. Zij schatte in dat de personenauto geheel was vernield. hals de protesten ondersteunen met een handtekeningenactie. De tegenstanders van de komst van Mestac naar het Kanaalei land belegden dinsdagavond een bijeenkomst in Het Meulen- gat omdat het Sasse college een hinderwetvergunning wil afge ven aan het mestverwerkingsbe- drijf. In een ontwerp beschik king' schrijven b en w dat de stank- en geluidoverlast tot een minimum beperkt kan worden door een aantal eisen te stellen aan Mestac. De aanwezigen op de bijeenkomst in Het Meulen- gat lieten echter weten weinig vertrouwen te hebben in die maatregelen. Mevrouw A. Hage: „Ook na het lezen van -de ontwerp beschik king zie ik geen enkele reden om onze protesten stop te zetten. Zo schrijft het college bijvoorbeeld dat er pas een half jaar na de ves tiging van het bedrijf een onder zoek naar de geluid- en stan koverlast kan komen. Dat bete kent dus dat er een goede kans is dat wij maandenlang een hele boel lawaai en stank moeten ver duren, voordat er maatregelen genomen kunnen worden tegen het bedrijf." Signaal Om een krachtig signaal te kun nen afgeven aan het Sasse colle ge van b en w besloten de Sluis- killenaren en Sassenaren om zich vrijdagmiddag te verzame len in het stadskantoor in Sas van Gent. Daar worden om 15.00 uur een aantal bezwaarschriften aan burgemeester van Rest overhandigd. Verder heeft de Sluiskillenaar Goethals een petitie opgesteld, waarin een groot aantal bezwa ren tegen de vestiging van Mes tac in Sluiskil zijn samenge voegd. Goethals: „De komende dagen gaan we de deuren langs om steunbetuigingen voor de petitie te verzamelen. Ik ben er van overtuigd dat we honderden handtekeningen binnenhalen, die we door middel van een lu dieke actie aan het Sasse college zullen overhandigen." Expositie - De beeldhouwer Josef van Mierlo uit Groede ex poseert tot. en met woensdag 1 september zijn werk in het VSB bankgebouw aan de Dorps straat in Breskens. Van Mierlo is gespecialiseerd in reliefs en po lyester, metalen en messing beeldhouwwerken. De kunste naar is opgeleid aan de acade mie in het Belgische Eeklo. De expositie is tijdens de openings tijden van de bank doorlopend te bezichtigen. an onze verslaggever TERNEUZEN - De doorsnee ambtenaar is een huisvader tus sen de dertig en vijftig jaar die hoogstens in een zonnig week- Politie pakt twee illegalen op bij actie koffieshop van onze verslaggever TERNEUZEN - Het drugsbe- strijdingsteam Double Shot heelt opnieuw een koffieshop ontmanteld. Dat gebeurde maandagmiddag in de Tholens- slraat in de Terneuzense bin nenstad. In het pand werden twee illegaal in ons land ver blijvende Marokkanen aange troffen. Ze werden opgepakt en overgedragen aan de vreemde lingenpolitie. Vermoedelijk worden ze nog deze week het land uitgezet. De politie nam een kleine hoe veelheid soft drugs en een zakje met (vermoedelijk) hard drugs in beslag. De politie kwam in ac tie na klachten van omwonen den. De bezoekers van de koffie shop veroorzaakten veel over last. Bromfietser rijdt door na aanrijden 67-jarige fietser VLISSINGEN - Een 67-jarige in- woner van Koudekerke heeft maandagmiddag een heup- en beenfractuur opgelopen toen hij op de Koudekerkseweg in Vlis singen met zijn fiets ten val is ge bracht door een bromfietser. Het ongeval vond plaats om 16.38 uur, op het fietspad ter hoogte van kruising van de Koudekerk seweg met de Olympiaweg, bij de toegang naar het sportpark Bonedijke. De onbekende brom fietser reed door. De politie van Vlissingen wil graag zijn identi teit achterhalen en vraagt daar om getuigen die weten wie de bromfietser is of een signale ment van hem kunnen leveren, contact met haar op te nemen. Openluchtfestival - Mu ziekcafé De Zakzolder in Hoede- kenskerke houdt zondag een openluchtfestival. The Emme- royts. The Doctors en How Should I Know spelen op het ter ras van .het etablissement. Het publiek kan het havenplein ge bruiken als buitenmodel dans vloer, Het muziekfestijn begint om 20.00 uur, einde eens een eindje met vrouw en kinderen gaat fietsen. Met de. problemen die een wiel rijder tegenkomt die dagelijks naar zijn werk, naar school of naar het winkelcentrum rijdt, zijn de beleidsvoorbereiders dan ook meestal niet bekend. Penningmeester Riet Beukert van de afdeling Zeeland van de Fietsersbond ENFB hoopt dat de 'ambtenaren-fietsmaand' die vorige maand werd gehouden het begrip voor de fietser op de Zeeuwse gemeentehuizen be langrijk vergroot. Beukert is dinsdagmiddag in Terneuzen om met de Terneu zense fietster'Marja de Putter een rondje door de binnenstad te rijden. De Putter is als slechtho rende in het drukke verkeer toch al in het nadeel en daarom nog feller voorstandster van brede, van de rijbanen voor het snelver keer gescheiden, fietspaden. Als doorgewinterd wielrijdster pe- daleert ze binnen een half uurtje langs een aantal 'fietsonvriende- lijke' verkeerssituaties. Verdwaasd Verhoogde stoepranden voor de entree van fietspaden op de Scheldedijk en bij de fietsenstal ling op de Axelse Dam; een kruip-door-sluip-door-route naar en van de zwembaden 't Pe- nantje en Scheldorado. Het zwemparadijs is. voor fietsers ze ker. ook moeilijk te vinden. Bij vertrek is het ook niet direct dui delijk welke richting men uit moet. De fietser die van de bin nenstad komt en richting Serlip- pens wil vertrekken, staat vaak eerst een beetje verdwaasd aan de Churchilllaan te kijken alvo rens er achter te komen dat hij de auto-parkeerplaats moet oversteken om via een fietstun- neltje onder de autoweg door te rijden. De Fietsersbond ENFB (de oor spronkelijke naam Echte Neder landse Fietsersbond wordt, in elk geval door de Zeeuwse afde ling, niet meer voluit gebruikt) pleit overigens voor meer en be tere parkeerplaatsen voor wiel rijders. Op een parkeerplaats voor één auto kunnen twaalf fietsen staan, betoogt de bond. Beukert: „De fietser moet dicht bij de plek van bestemming kun nen parkeren. Kijk, hier bij het zwembad. De parkeerplaats voor de auto's is dichter bij de in gang" dan de fietsenstallingen." Fietsers moeten als het even kan direct in de omgeving van scho len en winkelcentra hun ver voermiddel op een veilige ma nier kwijt kunnen. Plannen voor een bewaakte fietsenstalling in de Terneuzense binnenstad jui chen Beukert en De Putter toe. Maar daarnaast zouden volgens hen de fietsers ook door een win kel-voetgangersdomein als de Noordstraat moeten kunnen rij den. Vrouwen met kinderen - toch een categorie consumenten die vaak de boodschappen doet, geeft Beukert aan - kunnen op de fiets moeilijk een kinderwa gen meenemen. Achterbankgeneratie Om hen niet te dwingen toch met de auto te komen, en daar door een 'achterbankgeneratie' vertrouwd te maken met het boodschappen doen per auto, dienen wielrijders vlakbij de winkelcentra te kunnen parke ren. „Op de Lange Delft in Mid delburg kan het ook, waarom dan niet in de Noordstraat", vra gen beide fietsters zich af. Overigens voegt Beukert er di rect aan toe dat Terneuzen niet de enige plaats in Zeeland is waai- de belangen van de fietser nog niet bovenaan de prioritei tenlijst lijken te staan. „In Mid delburg zijn de meeste mensen van onze bond actief en daar hebben we dan ook redelijk wat bereikt. Maar probeer als fietser maai- eens naar de kop van de Vlissingse Walstraat te rijden vanuit de Badhuisstraat. Dan moetje toch ook helemaal omrij den via het Bellamypark". Uitgebreide fietsenstallingen in de Noordstraat kan R. Bracke, ambtenaar bij de gemeente Ter neuzen, zich niet voorstellen. „Tijdens de markt op woensdag en op drukke zaterdagen heb ben de voetgangers eerder last van elkaar denk ik." Het Terneu zense 'Verkeerscirculatieplan' dateert al weer van 1979 en Brac ke kan zich ook niet direct voor de geest halen of in dat plan spe ciale aandacht aan het fietscom- fort wordt geschonken. Bij nieu we ontwikkelingen als de sprong over de (Otheense) Kreek wordt echter zeker ook aan het belang en het gemak voor de tweewie- Iers gedacht, benadrukt Bracke. van onze verslaggeefster BURGH-IIAAMSTEDE - Een aantal ondernemers uit Wester- schouwen en omgeving- is zeer ontevreden over het beleid van de gemeente ten aanzien van het parkeren van vrachtwa gens. Nu de vrachtwagens niet meer in de dorpen mogen wor den gestald, zijn de onderne mingen aangewezen op indus trieterrein De Roterij. Daar is volgens hen te weinig ruimte en verlichting ontbreekt. De ge meente is bereid een parkeer terrein aan te leggen op De Ro terij, maar de toekomstige ge bruikers vinden de prijs voor een parkeerplaats te hoog. Bij de gemeente heeft het in het verleden klachten geregend van bewoners van Burgh-Haamste- de. Vooral omwonenden van het postkantoor hadden last van de daar geparkeerde vrachtwa gens. Ze hebben gehoor gekre gen bij de gemeente. Voortaan mogen er geen vrachtwagens meer in de kernen worden gepar keerd. Stallen van vrachtwagens brengt volgens wethouder ir C. W. Veerhoek de sociale veilig heid in gevaar, het komt de leef baarheid niet ten goede, er ont staan in de buurt van het post kantoor onveilige verkeerssitua ties en de vrachtwagens nemen doorgaans meer dan een par keerhaven in beslag. Transportbedrijf Hendrikse uit Kerkwerve, dat een aantal chauffeurs in dienst heeft uit Burgh-Haamstede, vindt dat de gemeente zich er met het verbod te makkelijk afmaakt. De vrachtwagens moeten nu gepar keerd worden op een weg bij in dustrieterrein De Roterij. De verlichting is er slecht, er is nau welijks ruimte en als een perceel bedrijfsterrein wordt verkocht is het piekje verkeken. Bovendien worden de vrachtwagens niet bewaakt. Gesprekken tussen gemeente en bedrijf hebben tot nu toe geen resultaat gehad. Het bedrijf ver wijt de gemeente dat het al zijn voorstellen van tafel veegt. A. van Dongen, die de honneurs waarneemt van zijn vakantie vierende directeur, zegt dat Hendrikse best een stuk grond wil kopen of huren, „maar daar hebben we niks meer van ge hoord." Wethouder Veerhoek heeft een andere lezing. Hij meldt dat de gemeente een stuk grond ge schikt wil maken voor het parke ren van vrachtwagens, inclusief het aanbrengen van een omhei ning, een fietsenhok en een bo dem waardoorheen de olie niet kan lekken. Maar dat moet zich zelf wel terugverdienen. Omgerekend zouden de onder nemers 1500 gulden per plaats moeten betalen. Veerhoek vindt het niet meer dan redelijk dat de ondernemers meebetalen, h parkeren is per slot van rekeni hun probleem, en ze mogen blij zijn dat de gemeente ben is mee te werken aan een oplt sing. J. Luijcx, directeur van eent drijf voor marktkramenverhiiï ziet dat anders. Van de gerap? te mogen de vrachtwagens nii meer in het dorp, dus moetdegi meente ook zorgdragen voord oplossing. Het bedrag van la gulden - hij spreekt overige! van 1000 - is volgens hem veel hoog. Elders is het veel goed per. De Roterij is naar a smaak geen alternatief. Hij d dei-schrijft de klachten van q dernemer Hendrikse volledig. Hendrikse heeft overigens lad weten dat hij zijn eigen man! ren heeft om de gemeente totdi den aan te zetten die hem welp vallig zijn. Hij voert een per!| neelsstop in voor inwoners vi Burgh-Haamstede, en werkij mers uit die plaats zouden d moeten zien naar een and» baan. Van Dongen wil geend mentaar geven op deze maai gelen van zijn baas. Hij he overigens nog niet gemerkt d ze zijn uitgevoerd. Veerhoek 'zeer boos' over de dreigera ten: „Dit is echt stijlloos." burgerlijke stand MIDDELBURG Geboren: Tjits, dv T. Tuinhof en M. Burger; Sacha, dv S. Ooms en S. E. Goeseije; Pauline, dv A. P. Lindenberg en E. W. van de Put te. Ondertrouw: P. A. Rijkse en H. Kasman; A. D. van Eenennaam en J. J. de Lange. Gehuwd: M. J. A. Depré en W. Rijpkema; C. Hamelink en D. Tebies; J. I. Platschorre en M. Dekker; R. Colijn en D. M. van Dorst; P. Vader en I. J. P. de Koster; R. F. Buijs en A. M. G. van Belzen; J. J. Schroevers en N. de Rijke. Overleden: M. Molhoek, 96 jr.; A. J. Joosse, 77 jr. Centrum Vakopleiding MIDDELBURG - Aan hel Cenlrej Vakopleiding in Middelburg lielibi de volgende leerlingen een diplom gehaald: Booglassen niveau 1: J. Geldof. Verhaard, M. Middelkoop, W. Ffe en U Venhcinque. Booglassen niveau 2: W. Haribtaja Vapro-A (theorie): B. v.d, Lindflia D. Kokje Vapro-B (theorie): A. Schuitcmis M, Leenheer Concerten op carillon van I de Lange Jan I MIDDELBURG - De komen donderdagen tot en met 266 gustus worden er zomeramt beiaardeoncerten gegeven i het carillon van de Lange.la»! Middelburg. Deze duren v 19.30 tot 20.30 uur en zijnl beste te beluisteren op h dijplein. Stadsbeiaardier Henk van Pi ten, die overigens ook als zo nig werkzaam is in Vlissingen Spijkenisse, opent donderd avond de rij. Hij heeft werk het programma staan van os anderen Handel, Bach en Vil di. Volgende week, 22 juli, wordt concert gegeven door Roel Sn stadsbeiaardier van Deveit Doesburg, Doetichem en Hen lo. Carlo van Ulft, stadsbeii dier van Hilvarenbeek, 1 mond en Venlo, komt dond dag 29 juli naar Middelburg,e augustus gevolgd door Bob' Wely, stadsbeiaardier van At re-Stad en 'Velsen. De 1 concerten worden gegeven d Dirk S. Donker, stadsbeiaaii van Leeuwarden, Sneek, G ningen en Dokkum, op 1 tus en Geert Bieding op 26; gustus. Promotie - Oud-Sasseii Tom Vereecken is aan de Iü# lieke Universitfeit van Nijraü gepromoveerd tot doctor in Medische Wetenschappen het proefschrift 'The Amp; loid Complex in Alzheimer's ease'. Er is volgens de Fietsersbond ENFB nog heel wat nodig om van Terneuzen een fictsvriendelijke stad temaken, foto Oscar van Beest SLUIS - Na de zomervakantie gaat het college van de gemeen te Sluis met de hoofden van dienst bekijken of en waarop in Sluis kan worden bezuinigd. Dat deelde wethouder J. du Fos se dinsdagavond mee tijdens de gecombineerde vergadering van de commissies Maatschap pelijke zorg, Vrom en Finan ciën/bestuurlijke coördinatie waar de tussentijdse rapporta ge van dit jaar aan de orde was. Uit die rapportage blijkt dat voor enkele posten (vaklitera tuur, overuren en advertentie- kpsten) flink moet worden bijge past. Volgens Du Fossé is vakli teratuur een noodzaak als be paalde eisen aan eén afdeling worden gesteld, „Dan moet zo'n afdeling up-to-date zijn," aldus Du Fossé die toegaf dat een ex tra raming voor die post van 13.000 gulden - wat het totaal op 42.000 gulden brengt - fors is. Se cretaris C. Reinhoudt merkte op dat bij de fusie met Aardenburg op de post vakliteratuur be spaard kan worden. In Sluis overweegt men verder de aankondigingen van di se commissie- en raadsverfl ringen niet meer zo uitgeb: met complete agenda, te mi in de dagbladen. Een groter vormen ook de overuren, ft houdt vertelde dat er geer breiding van personeel P heeft gevonden, maar dathei perken van de overuren nog! gelukt is. Du Fqssé vond$ geen reden is voor paniek. Het WD-raadslid J. Bog£ maakte duidelijk dat zijnfri tegen de begroting 1991 stemmen als er geen apart duktbegroting toerisme oi komt. Zijn fractie zal dm een brief schrijven aan de« zitter van de commissie ciën/ bestuurlijke coördirë burgemeester M. Everaers. Du Fossé was gematigd op® tisch over het afsluiten van centrum van Sluis op de z® gen. Dat gebeurde af| zondag voor het eerst. is er een gesprek met de Pl over wat beter kan en wat terwege gelaten kan woi aldus de wethouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 12