foodopvang voor asielzoekers DSA tour de Irance Milosevic laat zieke Draskovic vrij ft A S3 reportage 27 t/m 35 Dertig miljoen extra voor de woningbouw Leraar in VS in één klap multimiljonair Tentenkamp in Noordoostpolder Kabinet claimt zonodig woningen }as wordt uurder P Een prachtige flyer W- carrière HEAO Breda Duitsers willen Mallorca kopen PHOTO Enkele buien Wisselend bewolkt met enkele regen- of onweersbuien. Matige tot krachtige westelijke wind. Maximum tempera tuur ongeveer 18 graden. Na de verkiezingen in Cambodja gloort een sprankje hoop op vrede. Hoewel de VN-vredesmacht er niet in is geslaagd de partijen te ont wapenen en de Rode Khmers zich nog steeds onvoorspelbaar gedra gen, is er een kleine kans op nationale verzoening. Verder in de bij lage Reportage: Temeuzense spaarlampen worden nu in Polen gemaakt Over ouderen: Op Jaren vluchtige kunst van Ko de Jonge Op zoek naar de eerste baan Veiliger auto - onveiliger verkeer Vliegen in een tuindecoratie Kindsterretje Jordy Le- moine Spanje houdt niet van dieren Berichten uit Moskou en Willemstad. Johan Bruyneel Zo hard als gisteren is er in de Tour de France nog nooit gere den. Adrie van der Poels moyen ne van 48.927 kmlu. van vijfjaar geleden in de Touretappe naar Pau. werd er royaal mee uit de boeken geveegd. Het maakte er de prestatie van winnaar Bruy neel alleen maar fraaier op: 49.417. kmlu gemiddeld over de 158 km tzissen "T Evreux en Amiens. I Televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 6; Provincie: 9,11,13 en 15; Sport: 16 en 17; Vrije tijd: 19, 20, 21 en 23; Reportage: 27, 28, 29, 31, 33 en 35 DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Heerma (volkshuisves ting) stelt dertig miljoen gulden extra beschikbaar om de wo ningbouw te stimuleren. Hij heeft dat vrijdag bekendge maakt in een brief aan de ge meenten, de provincies en de re gionale volkshuisvestingsver banden. Heerma kondigde onlangs in de Tweede Kamer al aan dat hij de woningbouw een extra stimu lans zou geven omdat de bouw- produktie achterblijft bij de ver wachtingen, vooral in de gesub sidieerde sector. Hoe groot de fï- Elke woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt spare-ribs (ƒ24,50) en slibtong 29.75) eten Gaarne tijdig reserveren 01110-13208 Restaurant 'De Zeelandbrug', Weg naar de Val 10, ZieriKzee. nanciële injectie zou worden, was nog niet bekend. Belangrijkste obstakel voor het niet halen van het woningbouw- programma is het gebrek aan lo- katies. Vaak gaat het om het ontbreken van bouwrijpe grond of het ontbreken van bestem mingsplannen. Verder is ook bo demverontreiniging een vertra gende factor. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn 34.000 woningen in aan bouw genomen. Omgerekend zou dit neerkomen op een jaar- produktie van circa 82.000 hui zen. De plannen gaan uit van on geveer 95.000 stuks, inclusief het versneld in aanbouw nemen van 7.500 woningen voor een snelle huisvesting van asielzoekers. De bewindsman doet aan de ge meenten een klemmend beroep om allerlei belemmeringen zo snel mogelijk weg te nemen. Hij denkt aan het versnellen be stemmingsplanprocedures en het snel bouwrijp maken van gronden. Ook is het zijn wens dat de 63 volkshuisvestingsre gio's hun mogelijkheden beter op elkaar afstemmen. van onze correspondent WASHINGTON - Woens dagmiddag was Les Rob- bins (30) nog een gewone le- raar Engels aan een high- school in het rustige stadje Fond du Lac in Wisconsin, met een jaarsalaris van zo'n 40.000 dollar. Een paar uur later behoorde' hij in één klap tot de allerrijkste Ame rikanen, met een voor de ko mende twintig jaar gaga- randeerd inkomen van 10,5 miljoen gulden per jaar. Meer dan de bazen van con cerns als Ford of IBM, meer dan filmsterren of topspor ters. Robbïns is volgens een krant in Fond du Lac de gelukkige bezitter van het lottobiljet waarop woensdagavond de hoofdprijs van maar liefst 111 miljoen dollar (210 mil joen gulden) viel. Een offi ciële bevestiging is er nog niet omdat de winnaar zou zijn ondergedoken en zich nog niet bij de organisatoren heeft gemeld. Maar familie leden bevestigden zijn ge luk. en dat hij na overleg met een advocaat de stad heeft verlaten teneinde de media te ontlopen. Robbins heeft nog drie maanden om zijn prijs te incasseren. Volgens dezelfde krant had Robbins het kaartje met de winnende cijfers van de 'Po- werball'-loterij gekocht voor zijn vriendin, de verpleeg ster Colleen De Vries (24). Samen beraden zij zich nu op wat zij met de 111 miljoen kunnen doen. die verplicht in twintig jaarlijkse termij nen van 5,5 miljoen dollar worden uitbetaald. Na af trek van federale en lokale belastingen houdt de win naar daar 3,6 miljoen dollar (ruim 6,8 miljoen gulden) per jaar aan over. Fond du Lac (35.000 inwo ners) is overigens een merk waardig geluksstadje: in de zelfde wijk vielen al twee keer eerder prijzen van meer dan twintig miljoen dollar en in deze regio is aan loterij- prijzen totaal al 220 miljoen uitbetaald. Autolease Zeeland B.V. Sterk in letter merk laVDlBEffl SSBPf wait 01100-20681 «36e jaargang no. 160 jterdag 10 juli 1993 Advertentie BELGRADO (RTR/AFP/DPA) - President Slobodan Milosevic van Servië heeft vrijdag op dracht gegeven de ernstig zieke oppositieleider Vuk Draskovic en zijn echtgenote Danica vrij te laten. In een op de staatstelevisie voor gelezen communiqué van de Servische president werd be kendgemaakt dat de oppositie leider en zijn echtgenote gratie hebben gekregen. „Hoewel ik er van overtuigd ben dat Vuk Dras kovic persoonlijk verantwoorde lijk is voor de gebeurtenissen van 1 juni, en ik denk dat ook het Servische volk hem verantwoor delijk acht, vind ik dat de ge beurtenissen niet mogen wor den gebruikt bij de anti-Servi sche campagne die onze vijan den voeren", aldus Milosevic. „Daarom ben ik tot de conclusie N HAAG (GPD) - Hotels, ea- rans en een tentenkamp moe de ergste nood lenigen on- de dakloze asielzoekers die ijd der deze week vergeefs aan- pten bij opvangcentra in ons id. De ministers D'Ancona welzijn en Ter Beek van de- ie N HAAG (GPD) - De gasprijs or kleinverbruikers gaat de mende drie jaar in totaal met cent per kubieke meter om- jg; twee cent per 1 januari istaande, 1,75 cent in 1995 en cent in 1996. Grootverbrui- s gaan een cent meer beta- verspreid over een periode n twee jaar. Gasunie is dat vrijdag over- ïgekomen met het ministerie p' n economische zaken en met j;n lergieNed, de distributeur van s aan particulieren. Volgens lergieNed wilde Gasunie de ijs aanvankelijk de komende f jaar met zeven cent verho- Gasunie wil door de verho- 1! ngen de gasprijs beter afstem- n op de marktwaarde. Er rdtdan gekeken naar de prij- i voor het gebruik.van gasolie zware stookolie. Bovendien f: ril zij de Nederlandse gasprijs r~ elijke tred laten houden met dere Europese landen. In mei naakte de Gasunie bekend dat Berlandse verbruikers veel te lig betalen in vergelijking de waarde van gas op de in ternationale markt. Ook na de gaspnjsverhoging in januari zal de Nederlandse gasprijs lager zijn dan voor afnemers in het /buitenland. Nederlanders in i\enya beschoten AIR0BI (DPA) - Een groep Ne- irlandse toeristen is woens- Jag in een natuurreservaat in inya beschoten door een ge- apende bende. Volgens een oordvoerder van de Neder- ambassade in Nairobi, het voorval vrijdag beves- de, wilden de overvallers de met twee families tot stop- n dwingen. Zij beschoten het «jtuig, waarbij de bestuur- r in zijn been werd geraakt, gens de woordvoerder is het de moed van de bestuurder ,i) danken dat de toeristen met schrik vrijkwamen. Ondanks nschotwond wist hij het busje )t zeven inzittenden in veilig- id te brengen. De bestuurder in het ziekenhuis opgenomen, et voorval deed zich voor op n weg in het bij toeristen ge- fde wildpark van de Masai. (Advertentie) AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 door Louis Ferron "P ven leek het op weg naar Tj Amiens weer helemaal niks te worden. Had de oude meester Fignon dan toch ge lijk toen hij constateerde dat moderne wielrennen dood was? Dat moderne ren- 'ners net moderne mensen maren; één grijze massa van calculerende burgers? Oirin natuurlijk. Calcule- Knde wielrenners rijden "iet zo hard als het gisteren 9ebeurdeEn hard ging het! Eindelijk weer eens op gang gegooid door de ouderwetse Posttrein. Sleunoerk van klassieke orde. En de ware groten lieten zich ook voort durend voorin zien. Mart en Jean hadden nog even niets door. Die keuvel den wat over hun privé-ver- keersproblemenDe came raman vanuit de helikopter liet zich afleiden door een hert, galopperend in een groen, groen knolle-knolle- land. Terwijl we zowaar op een gegeven ogenblik neefje Danny toch heel aardig za gen presteren. De kroon iverd vandaag weggedragen door Johan Bruyneeleen prachtige flyer, die er een zinderende finale van ivist te maken. Dat het achter zijn rug tenslotte toch nog een massaspurt werd. Wie maalt er om? Stel dat de burgers eens net zo calculeerden als de ren ners, wat zouden we dan in een enerverende bende le ven. Ik stel een Nederlandse regeringscoalitie van Bruy neel, Cipollini en Abdoesja- parov voor. een brief waarin een beroep werd gedaan op de gemeenten, legde de bewindsvrouw naast zich neer. „Wij kijken niet naar de da tum van een briefje. We leven niet in een circulaire-maat schappij". Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) is in april al gaan sonderen om te on derzoeken of er ruimte was voor huisvesting van erkende asiel zoekers. zo stelde ze. Doorstroming D'Ancona kondigde harde maatregelen aan als. de door stroming van opvanghuizen naar gewone woningen een pro bleem blijft. Het kabinet wil dan woningen claimen, de zoge noemde rijksvoorkeurswonin- gen. Overleg met de gemeenten waar opvangcentra voor ex-Joegosla- ven leeg staan, heeft nog niets opgeleverd. We kunnen de af spraken die we met deze ge meenten. zoals Ambt Delden. hebben gemaakt niet eenzijdig opzeggen. Dat kan alleen in goed overleg, zo lichtte de direc teur-generaal Welzijn van het ministerie, J. Richelle, toe. Wel probeert WVC vluchtelin gen uit het voormalig Joegosla vië ertoe te bewegen van de alge mene opvangcentra waar ze nu zijn, te verhuizen naar de spe ciaal voor hen bestemde ont heemdencentra. De plaatsen die zo vrij komen, kunnen dan ge bruikt worden voor 'gewone' asielzoekers. Veel ex-Joegosla- ven voelen niet voor zo'n verhui zing. Zij zijn ingeburgerd in de plaats waar ze nu zitten, hebben er goede contacten opgebouwd of voelen niet voor de zoveelste verhuizing omdat hun kinderen al ergens op school zitten. (zie ook pagina 9) Een fundament onder uw Deeltijd Een avondopleiding voor de praktijk Bel voor informatie: 076-250691 /250633 BONN (RTR) - De zomerse komkommertijd brak vrij dag in Bonn aan met de sug gestie van twee leden van het parlement om het eiland Mal lorca van Spanje te kopen of te huren voor Duitse toeris ten. Ieder jaar reizen twee miljoen Duitsers naar het ei land in de Middellandse Zee - meer dan vijf maal zoveel als de totale bevolking. „Mallorca is een eiland nage noeg bewoond door Duitsers geworden", zei Dionys Jobst van de conservatieve CSU in een vraaggesprek met het boulevardblad Bild, dat zijn voorpagina opende met een kop in grote letters „Mallorca moet Duits zijn". ,.De rege ring zou echt met Spanje moe ten onderhandelen in een po ging het eiland te kopen", al dus Jobst. Zijn partijgenoot Peter Ram- sauer zei dat „het goedkoper is om Mallorca te huren dan de Spanjaarden EG-gelden te sturen, waarmee zij vakantie parken bouwen in Marokko". Bild opperde dat als Mallorca de 17de Duitse deelstaat zou worden. Duitse toeristen geen paspoorten en buitenlands geld meer nodig zouden heb ben en dat zij naar huis zou den kunnen bellen tegen lo kale tarieven. „Moeilijke Spaanse plaatsna men zouden verduitst kunnen worden. Palma de Mallorca bijvoorbeeld, zou dan Pal- menhausen worden". fensie maakten gisteren bekend op korte termijn 850 extra plaatsen gereed te hebben. Honderd mensen werden giste ren ondergebracht in hotels. Bij hoge uitzondering en om herha ling van de stuitende taferelen van donderdagnacht te voorko men, zei Ter Beek, konden zestig asielzoekers afgelopen nacht te recht in kazernes in Eindhoven en Harderwijk. Behalve voor tenten zorgde Defensie voor bedden, slaapzakken, verlich ting en sanitair. Vluchtelingen- Werk bracht nog een aantal mensen onder in een jeugdher berg en een kampeerboerderij. Het Eerste Legerkorps uit het Harde maakte gisteren in Lut- telgeest, in de Noordoostpolder, een begin met het bouwen van een tentenkamp voor de opvang van asielzoekers. De eerste van de 65 boogtenten worden van daag in gebruik genomen. Over drie weken moet deze uitbrei ding van het bestaande opvang centrum met 600 plaatsen on derdak bieden aan nog eens 500 mensen. De Gooise legerplaats Crailo wordt uitgebreid met ca ravans die plaats moeten bieden aan 250 asielzoekers. Volgende week wordt bekeken wat de mogelijkheden zijn om caravans te plaatsen op een ter rein van 3,5 hectare in de ge meente Eibergen. Dit terrein lijkt volgens WVC het meest ge schikt voor verdere uitbreiding van de opvang. Minister D'Ancona benadrukte dat de voorzieningen tijdelijk zijn. Tenten en caravans worden in principe niet langer gebruikt dan drie maanden. „We springen van de ene ijsschots op de an dere". karakteriseerde de be windsvrouw de getroffen nood maatregelen. Zij toonde zich opgetogen over de reacties van gemeenten en particulieren op haar oproep, donderdag via het NOS-Jour naal. „Op sommige aanbiedin gen konden we gelijk ingaan. Andere kunnen we op termijn gebruiken". Gemeenten met op vangcentra zijn benaderd om in te stemmen met een 'bescheiden uitbreiding' en voorts is een be roep gedaan op internaten. „We hebben nog een klein beetje rek", zo stelde zij. D'Ancona hield vast aan haar eerdere verklaring dat de pro blemen te wijten zijn aan een ex tra grote toestroom vluchtelin gen in combinatie met de vakan- tiedrukte in hotels en pensions. „Ik ontken dat deze situatie te voorzien was". Verwijten van Vluchtelingenwerk Nederland dat zij te lang heeft afgewacht, wees ze van de hand. „Het ge brek aan doorstroming is de be langrijkste oorzaak van deze noodtoestand". Ook het verwijt van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten dat WVC twee maanden wachtte met het verzenden van Vermoeide gezichten van slaperige asielzoekers en hun kinderen in een van de bussen, die buiten het hek van het asielzoekerscentrum in Zeewolde dienen als noodopvang. foto Marcel Antonisse/ANP gekomen dat het nodig is Dras kovic gratie te verlenen". Het pardon voor de oppositielei der komt na interventie van Westerse leiders en de Russische regering en enkele uren nadat de Duitse regering en de Ameri kaanse president Bill Clinton gevraagd hadden om vrijlating van Draskovic. Danielle Mitter rand, de echtgenote van de Franse president, die dinsdag Brand in moskee AMSTERDAM (ANP) - Bij een brand in de Turkse Meflana moskee aan de Baas Gansen- donckstraat in Amsterdam- Geuzenveld is vrijdagmorgen een kantoorruimte geheel ver woest. De brand is aangestoken. Volgens de politie is uit een eer ste technisch onderzoek geble ken dat iemand in het kantoor een brandbare vloeistof heeft rondgesprenkeld en vervolgens aangestoken. Het vuur werd in de vroege mor gen ontdekt door een gebruiker van de moskee, die voorberei dingen wilde treffen voor de ge bedsdienst. Een tweede man die in het gebouw sliep, is op tijd ge wekt. Hij liep geen verwondin gen op. De recherche onderzoekt de zaak. (Advertentie) monstranten werden gewond. Draskovic en zijn vrouw werden na hun arrestatie ernstig door de politie mishandeld. De gezondheidstoestand van Draskovic is zeer slecht. Niet al leen vanwege zijn ernstige ver wondingen maar ook door zijn hongerstaking. Vrijdag werd die omschreven als „uiterst kri tiek". Desondanks wees een rechtbank een onmiddellijke vrijlating van de hand. VN-bemiddelaar Lord Owen ver klaarde vrijdag dat Draskovic' toestand niet zo dramatisch was. Owen, een voormalig neu roloog, kwam tot- die conclusie na een gesprek met de arts die Draskovic onder behandeling heeft. Broer en zus onder trein VOGELENZANG (ANP) - Een 16- jarige jongen uit Haarlem eri zijn 19-jarige zus zijn vrijdag avond omstreeks kwart voor acht op een spoorwegovergang in Vogelenzang aangereden door een trein. Ze waren op slag dood. Dat heeft de politie regio Kennemerland vrijdagavond bekendgemaakt. De jongen reed op een snorfiets met zijn zus achterop. Volgens de politie heeft de jongen bij de overgang een neergelaten spoor boom genegeerd en is hij over de linkerweghelft de spoorweg overgestoken. Draskovic tijdens zijn verblijf in het ziekenhuis. foto Reuter persoonlijk naar Belgrado was gereisd om te vragen om de vrij lating van Draskovic, zei zeer verheugd te zijn over de vrijla ting. De beschuldiging dat hij een politieman zou hebben ver wond valt niet onder het pardon. De oppositieleider, die beschul digd wordt van het aanzetten tot rellen en het aanvallen van een politieman, ging acht dagen ge leden in de gevangenis in hon gerstaking om de vrijlating van zijn vrouw Danica te bewerkstel ligen. De politie pakte het stel op na de gewelddadige rellen van begin juni waarbij een* politie man omkwam en tientallen de- Het beste adres voor uw Vlissingen MiddelburgGoes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1