ROVINCIALE ZEEUWSE COURflü Paniek rond opvang asielzoekers WHO vreest ineenstorting medische zorg in Sarajevo Skibby wint voor Priem kleintjes m. Doden bij opstand in Russisch werkkamp F errari-vervalsers leverden vakwerk Merlander krijgt in ygerije levenslang regens drugssmokkel BRISTOL Overnachting in open lucht Dramatisch oproep D'Ancona kunst cultuur 15 t/m 19 Proefabonnement )e kus van de rondemiss Enkele buien Geleidelijk toenemende beivolking, la ter enkele regen- of onweersbuien. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Temperatuur rond 20 graden. |6e jaargang no. 159 'ijdag 9 juli 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Betaalbaar Zeeuwse mosselen wórden, na een paar dure jaren, weer be taalbaar. In Yerseke bleven de prijzen vóór een redelijke kwali teit jnossels donder dag steken op 115 tot Q 250 gidden per kilo. W Antwerpen vertelt het verhaal van een metropool. In het Hessenhuis wordt ruimhartig teruggeblikt op de gouden eeuw van de Scheldestad. Verder in de bij lage Kunst Cul tuur: nieuw le ven voor de Nul- groep van Arman do en Henk Peeters Maurice Gil- liams. een strijd bare Vlaming in de letteren eerbetoon voor Daniël Robbe- rechts Wanda Reisel zweeft tus sen leven en satire het beste ver haal van Mare Mij lemans Russisch realis me in de Kunsthal Theo Olof verlaat het Coneertgebóüw geschilderde tapijten uit Vlaanderen Amerikaanse blues van Walter Trout Leen Quist in het Zeeuws Museum uit-agenda. exposities, filmwijzer. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en Achtergrond: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 10,11, en 13; Kunst en Cultuur: 15,16, 17, 18 en 19; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27 MOSKOU (RTR) - Bij het neers laan van een opstand in een Russisch werkkamp door leger- troepen zijn vijf gedetineerden gedood. Dit heeft de televisie zender van het Gemenebest voor Onafhankelijke Staten (GOS) donderdag gemeld. Honderden gevangenen waren woensdagochtend in opstand gekomen toen een groep veroor deelden een doorgang forceer den tussen verschillende zones in het kamp. Toen daarop ge vangenen barakken in brand staken werden troepen van het ministerie van binnenlandse za ken erop af gestuurd. Vijf gevangenen kwamen om het leven toen "vuurwapens werden gebruikt. Veertien anderen lie pen verwondingen en werden naar een ziekenhuis gebracht. Aldus de televisie. Het incident gebeurde in het strafkamp nr. 4. een gevangenis-kolonie met „zwaar regime" in de regio Vla dimir, ten oosten van Moskou. Rusland zei in februari 1992 dat de laatste gedetineerde was vrij gelaten uit de beruchte „Goe- lag"-kampen. waarin generaties lang politieke gevangenen wer den opgeborgen. Maar misdadi gers die zijn veroordeeld wegens ernstige misdrijven als moord, verkrachting, fraude of diefstal krijgen nog altijd werkkamp als straf. Advertentie vier weken de PZC voor 13,- (éènmalig binnen zes maanden) Naam:fiVj Adres:T' •TiWv*: Postcode: Plaats:jï*.',- 'j Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen 'Bellen gaat sneller! 01184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant mmmmmmmmmiiatimtatammmmmmmmm EVREUX (GPD) Nederlanders vierden gis teren een feestje in de Tour de France. Welis waar won er een Deen, Jesper Skibby, maar hij maakt deel uit van een oranjeploeg (TVM) en geldt in deze kringen als een halve Neder lander. Skibby ontglipte in Evreux het sprintende pe loton. dat op een seconde achterstand bleef steken. „Een succes voor de hele ploeg." jubel de de uit. Wemeldinge afkomstige ploegleider Cees Priem. „We hebben dit jaar nogal wat te genslag gehad, maai' we bleven er ondanks kei hard voor werken. Dat is nu beloond." Achter de rug van Skibby duelleerden de Belg Nelis- sen en de Italiaan Cipollini om het geel. De Belg bleek bergop meer mans te zijn dan de Ita liaan en dank zij de bonificatie voor zijn tweede plaats heroverde hij 'le maillot jaune' reeds na een dag weer. Cipollini moet het weer met het groen doen. De Italiaan Davide Cassani is de nieuwe bezitter van de bolletjestrui. zie verder pagina 23 en 24 MODENA (AP) - Er was materiaalonderzoek voor nodig om te bewijzen dat ze niet echt waren - de Ferrari- klassiekers die twee voorma lige monteurs van Ferrari en een voormalige dealer in de ze super-sportwagen op de markt brachten. De drie zijn gearresteerd, evenals een drietal monteurs dat voor hen werkte. Om te bereiken dat hun „250 Le Mans", „Testarossa", „Daytona", „Dino 206" en de „GTS" en „GTL" niet van I echt te onderscheiden zou den zijn hadden Silvano Cantarelli en Egidio Bran- i doli constructietekeningen van de modellen uit de fa briek ontvreemd. De dealer die samen met de twee ex- monteurs is aangehouden verkocht de auto's via twee Zwitserse verzamelaars. De krant La Repubblica meld de dat een van de Zwitsers de politie met tranen in de ogen had gesmeekt de ver valste auto's niet te vernieti gen. „Dit zijn kunstwerken". De politie heeft tien „Ferra ri's" in verschillende stadia van produktie in beslag ge nomen. De vervalsers ver dienden ongeveer 500 mil joen lire (650.000 gulden) per auto. Voor Ferrari-klassie- kers worden doorgaans en kele miljoenen neergeteld. te krijgen. Maar de eerste op vang is de verantwoordelijkheid van WVC. Het merkwaardige is dat er in de Overijsselse plaats Azelo een op vangcentrum met 275 plaatsen al drie weken leeg staat. De ge meente wil dat er in dat centrum Bosnische vluchtelingen wor den opgevangen. Asielzoekers heeft de gemeente liever niet. WVC probeert al enige tijd daar in verandering te brengen. Het CDA-Kamerlid Krajenbrink zei donderdagavond dat gemeen ten wel wat flexibeler mogen zijn als het gaat om de bestemming van opvangplaatsen. „In deze noodsituatie is het niet effeciënt een opvangcentrum bij voor beeld alleen voor ex-Joegosla- ven te bestemmen". Bussen In Nijeveen en Zeewolde weiger de de directie van de asielzoe kerscentra donderdag volgens Vluchtelingenwerk vrij onver- slot zie pagina 3 kolom 7 HAAG (ANP) - Rond de op- g van asielzoekers is don- Jag plotseling paniek ont- in. Tientallen asielzoekers den niet meer terecht in dzoekerscentra en moesten nacht in bussen of buiten rbrengen. Vluchtelingen- li is woedend dat noch WVC li de Centrale Opvang Asiel- kers iets hebben onderno- i om de asielzoekers voor de ht van donderdag op vrijdag Ier dak te krijgen. Vluchte- jenWerk zorgde voor de op- ig in bussen. lister D'Ancona deed in het S-Journaal een dramatische oep aan de Nederlandse ge iten mee te werken bij het vinden van een noodoplossing. Er moet snel een plaats gevon den worden voor de tenten die Defensie donderdag beschik baar stelde voor de opvang van asielzoekers die elders geen on derdak meer konden krijgen. WVC had pas woensdag hulp van Defensie gevraagd. Vluchte lingenwerk vindt het schanda lig dat noch WVC noch de Cen trale Opvang Asielzoekers de noodsituatie hebben zien aan komen en dat die niet eerder ac tie hebben ondernomen. De problemen bij de opvang van asielzoekers zijn het gevolg van het besluit van de Centrale Op vang Asielzoekers (COA), die de asielzoekerscentra beheert, om voorlopig geen nieuwe asielzoe kers meer op te nemen. Daar door is een noodsituatie ont staan. omdat er in de zogenoem de „noodopvang" (hotels, pen sions en kampeerboerderijen) nauwelijks plaats is door de vakanties. Tot en met donder dag kregen een kleine zeshon derd asielzoekers te horen dat voor hun de poorten van de asielzoekerscentra dicht bleven. Voor deze mensen zijn de tenten van Defensie bedoeld. Een woordvoerster van WVC zei donderdagavond dat het depar tement de tenten het liefst ge plaatst ziet bij de opvangcentra waar de asielzoekers naar toe gaan als ze Nederland binnen komen. Zulke centra rijn onder meer gevestigd in Zeewolde en Eindhoven. Ook militaire terrei nen zouden in aanmerking ko men. Zij zei goede hoop te heb ben dat dat vrijdag rond komt. Defensie gaat ervan uit dat de nu dakloze asielzoekers een plaats kunnen vinden in kazer nes of in tenten bij kazernes. Vrijdag zullen vertegenwoordi gers van het ministerie lokaties gaan bekijken. Volgens de woordvoerder kan de opvangca paciteit snel worden geregeld. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten VNG) vraagt zich af hoe het mogelijk is dat er ineens een noodsituatie is ontstaan. Al geruime tijd is er immers sprake van stagnatie in de doorstro ming van asielzoekers uit de centrale opvang naar gewone huisvesting. De VNG benadruk te dat de gemeenten er diep van doordrongen rijn dat er nog veel meer moeite moet worden ge daan om asielzoekers onder dak I Ji HAAG/ALGIERS (ANP/ Pl-Een Nederlandse drugs- ikkelaar, die vorig jaar in [erije werd gearresteerd met Ion hasj in zijn auto, is don- dag veroordeeld tot levens- 1 De vrouw die samen met iterechtstond, is vrijgespro- Dit heeft een woordvoer- van het Nederlandse minis- ie van buitenlandse zaken klaard. De man kan nog in oep gaan. twee Nederlanders stonden Echt in Tlemcen, in het wes- van Algerije. Zij waren op 1 rember vorig jaar aan de cs met Marokko gearres- rdmet hasj die in een dubbele A van hun kampeerauto was stopt. r dit vergrijp, volgens de Al- ijnse wet „een misdaad tegen nationale gezondheid", krij- smokkelaars doorgaans zeer e straffen, variërend van 20 celstraf tot de doodstraf, baarde woensdag A. Berk- t van de Nederlandse am- sade in Algiers. Het is het eerste proces wegens drugssmokkel waarbij buiten landers zijn betrokken sinds juni vorig jaar, toen een Italiaan tot 20 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld door de rechtbank van Tlemcen, terwijl zijn vrien din werd vrijgelaten. Zij waren gepakt met 444 kilogram canna bis. Eind 1991 is een andere Neder lander in Algerije opgepakt we gens hasjsmokkel. Hij zou heb ben gepoogd anderhalve ton hasj te verschepen naar Marseil le. In eerste instantie werd hij veroordeeld tot 20 jaar celstraf, een vonnis dat vorig jaar in ho ger beroep werd omgezet in twaalf jaar, aldus Berkhout. Algerije is voor drugssmokke laars zowel een'markt als een doorvoerland naar Europa, Li bië en Tunesië. Slechts een klein deel van de verdovende midde len die in Marokko worden ge produceerd worden in Algerije gebruikt. De drugsvangsten blij ven evenwel beperkt tot een paar ton per jaar. Cees Priem (rechts) in een innige omhelzing met ritwinnaar Jesper Skibby. rtnnr i™,i, c=rmn dom is. Vroeger ivas dat een I door Louis Ferron iTooit, nooit zal hij tot de V klasse van de legenda- hsche renners gaan beho- 'en. Hoewel, als je hem geïn- brviewd hoort worden, ver sla je er geen bal van. Een 'Me ouderwetse Flandrien Ik heb het hier over Wil- 'i Nelissen, die er toch p4ar weer in geslaagd is zijn v M trui terug te pakken. t wrorn zal Wilfried dan niet legendarisch wor- W Omdat hij, helaas te dom is. Vroeger ivas dat een aanbeveling. Vandaag de dag schijn je ook met je her sens te moeten kunnen fiet sen. Na maandag zal Wil fried dus in de rijen der naamlozen verdwijnen. Maar één ding heeft Wilfried in ieder geval te pakken en dat is de kus van de ronde miss. En dat is nog eens heel andere koek dan vroeger. Toen waren dat tamelijk ge zette dames, gehuld in een of ander folkloristisch kos tuum. Dan moest je je als renner eerst door zes lagen fluweel en kant heenwerken alvorens je je handen op bips of borst ko7i leggen. Nu zijn het frisse aerobic-meiden, ivier vormen niets te raden overlaten. Ze lijken ivaar- achtig nog sportiever dan de remiers zelf. Wat in zeker op zicht ook loei het geval zal zijn. Of had u soms gedacht dat die renners, na opnieuw zo'n massasprint, nog voor iets anders geporteerd iva- ren dan voor een flesje prik? Die dames wel. denk. ik. Maar daarvoor zullen ze wel bij de heren bobo's en spbii- sors te rade gaan. Jackpot van 110 miljoen dollar DES MOINES (AP) - De hele prijzenpot van het Amerikaan se lottospel Powerball, 110 mil joen dollar (ruim 211 miljoen gulden) wordt deze week uitge keerd aan een persoon of groep personen, die als enige de win nende cijfercombinatie invul de. Niet eërder in de Amerikaanse geschiedenis is een dergelijk be drag aan een lotto-winnaar uit gekeerd. Powerball is te vergelijken met het Nederlandse Lotto-spel. Deelnemers kiezen vijf cijfers tussen de 1 en 45 uit voor witte ballen en een cijfer voor de rode powerball. Vierenvijftig andere deelnemers, die allen de vijf 'wit te' cijfers goed hadden, krijgen elk een bedrag uitgekeerd van 100.000 dollar. De winnaar was donderdag nog niet bekend. Wel was bekend dat het winnende formulier was in gevuld in Wisconsin. Het kost 1 dollar om aan Powerball mee te doen. van onze medewerker Bob Kroon GENEVE - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) eist een onmiddellijke tussenkomst van de Veiligheidsraad „om een ca tastrofale ineenstorting van de laatste medische faciliteiten in Sarajevo af te wenden". Dr. Hi- roshi Nakajima, de directeur- generaal van de WHO, waar schuwt in een noodkreet aan VN- secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali dat door gebrek aan water en elektriciteit het Kosevo-hospitaal, het laatste nog functionerende ziekenhuis in de Bosnische hoofdstad, bin nen enkele dagen zal moeten sluiten. Het wegtransport van levens- IAdvertentie Elke woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag onbepertn spare-ribs 24,50) en sliblong 29.75) eten Gaarne tijdig reserveren 01110-13208 Restaurant 'De Zeelandbrug', Weg naar de Val 10, Zierikzee. jevo niet langer is opgewassen tegen een onbeschrijfelijke toe stand. die alle beschavingsnor men tart. Door het volledige ge brek aan medemenselijk gevoel staat een ramp te gebeuren, die in Europa sinds de Tweede We reldoorlog zijn weerga niet kent". De WHO vraagt de Veiligheids raad „het bevel te geven" voor een onmiddellijke hervatting van de beveiligde aanvoer van de eerste levensbehoeften naar Sarajevo en andere ingesloten bevolkingscentra in Bosnië. Zeven jaar voor verkrachting en mishandeling LEEUWARDEN (ANP) - Een 53- jarige inwoner van Stadskanaal is donderdag door het gerechts hof in Leeuwarden veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf wegens ontuchtige handelingen, verkrachting, diefstal en vrij heidsberoving. De eis was acht jaar. In oktober had de man een vrouw uit Siddeburen. die hem 's nachts om vier uur een lift gaf, verkracht, bestolen, mishan deld, gedwongen tot ontuchtige handelingen en opgesloten. middelen, medicamenten en brandstof is door de Servische belegeraars volledig lamgelegd om de moslimleiding te dwingen het Servisch-Kroatische dictaat voor de driedeling van het land te accepteren. De WHO zegt dat het dagelijkse waterrantsoen in Sarajevo momenteel niet meer bedraagt dan 2,5 liter per per soon. ..Men neemt zijn toevlucht tot verontreinigd water, met als gevolg een zich snel verspreiden de dysenterie-epidemie in de hoofdstad en andere ingesloten steden in Bosnië", aldus de brief van Nakajima. Dr. Nairn Kadic. de geneesheer directeur van het Kosevo-zie- kenhuis, zegt dat de laatste re serves dieselolie worden ge bruikt voor elektriciteit in de operatiezalen, die 24 uur per dag in gebruik rijn. „We zitten vol met merendeels zwaar gewonde patiënten, maar over een paar dagen hebben we geen stroom meer en zullen we moeten slui ten". aldus Dr. Kadic. De WHO zegt in ongebruikelijk klare taal dat „de heldenmoed van de medische staf en de inter nationale hulpverleners in Sara- (Advertentie) Wit leder voetbedmuil. Maten 36-41. Normaal 29.95 Bristolprijs 25.- Alléén geldig t/m zaterdag Leder inlegzool MIDDELBURG Markt 45 (naast de ING)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1