Senaat wil druk op verzekeraars Rapport belastend voor Antillen tour de trance '93 Eerste succesje voor G-7 kleintjes Nederlands-Belgisch konvooi geplunderd Wielersport is clean Hoogte wao-premie chronisch zieken schokt Eerste Kamer Beatrix en Claus op vakantie Politie drijft eilandbewoners naar Nederland Proefabonnement Britse journalist kon in Rusland plutonium kopen Wolkenvelden Eerst wolkenvelden en enkele opkla ringen- Later komt er meer bewolking. De zuidwesten wind is zwak, later ma tig. Maximum temperatuur 21 graden 236e jaargang no. 158 Donderdag 8 juli 1993 E Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Wallage (soeiale zaken) zal op korte termijn de verzeke raars aanspreken over de hoge premie die chronisch zieken moeten betalen voor een aan vullende wao-verzekering. Een wettelijk vastgestelde maxi mumpremie sluit Wallage voor lopig uit. Het Verbond van Ver zekeraars liet weten vooralsnog zijn standpunt over de premies niet te wijzigen. CDA- en PvdA-senatoren rea len gisterochtend 'ge schokt' op uitlatingen van de verzekeraars dat chronisch zie ken gemiddeld vier keer zoveel premie moeten betalen als ge zonde werknemers. Deze gemid delde premie vloeit voort uit het Sergeant in Italië verongelukt DEN HAAG (ANP) - Een 27-ja- rige sergeant van een onderdeel de Nederlandse lucht macht, gestationeerd in Noord- Italië om het luchtruim boven Bosnië te controleren, is woens dagmiddag om het leven geko men bij een verkeersongeluk nabij de vliegbasis Villafranca. Dat heeft het ministerie van de fensie in Den Haag bekendge maakt. Sergeant A.A.M. Jorissen uit Al- bergen, vliegtuigmonteur, reed op een motorfiets, toen hij be trokken raakte bij een verkeers ongeluk waarvan de oorzaak nog niet bekend is. Een collega van het slachtoffer, een even eens 27-jarige sergeant die ook op een motor zat, liep lichte ver wondingen op bij het ongeval. Hij kon na behandeling het zie kenhuis verlaten. industrieel door ETA ontvoerd PAMPLONA (GPD) - De Spaan se politie is ervan overtuigd dat de sinds maandag vermiste 42- jarige Baskische industrieel Ju lio Iglesias Zamora, is ontvoerd door de ETA. Zamora is een van de belangrijkste Baskische za kenlieden en was tien jaar gele den al eens bijna het slachtoffer een ETA-aanslag. De ont voering is de eerste van de ETA sinds 1989, toen de Baskische zakenman Adolfo Villoslada maandenlang werd vastgehou den, totdat een losgeld van bij vijf miljoen gulden was be taald. Zamora verdween maandag avond toen hij van zijn bedrijf Ikusi-Angel in San Sebastian inderweg was naar huis. De poli- ie nam onmiddellijk aan dat de elektronische ingenieur was ont voerd, maar kreeg pas zekerheid toen diens auto onbeheerd werd aangetroffen. Uit het eerste on derzoek is gebleken dat de in dustrieel werd verdoofd. Bij Ikusi-Angel wordt ondermeer beveiligingsapparatuur ge maakt. liemand twijfelt eraan dat de STA voor de ontvoering verant woordelijk is te meer omdat de ETA nauwelijks meer geld heeft om zijn terreuracties te bekosti gen. akkoord dat Wallage, onder druk van de Senaat, deze week met de verzekeraars sloot. Het akkoord voorziet in een waar borgfonds wat de financiële risi co's van assuradeurs dekt wan neer een werknemer mét een niet te genezen ziekte in de wao belandt. Alle aanbieders van po lissen moeten aan het fonds bij dragen. Via het fonds kunnen chronisch zieken die niet onder een collectieve bedrijfs- of cao regeling vallen, zich onder voor waarden aanvullend verzeke ren. Op basis hiervan stemden CDA en PvdA dinsdag in met de nieuwe wao. De premiehoogte kwam tijdens het debat niet aan de orde. PvdA-senator Van de Zandschulp vindt de premie schatting van de verzekeraars „in strijd met de geest van het akkoord". Zijn CD A-collega .Van der Meulen noemde het „een zeer teleurstellend resultaat" en riep Wallage op in te grijpen. De staatssecretaris sprak giste ren van „een forse inzet van de verzekeraars" waarover hij over leg zal voeren. Voor definitieve conclusies is het nog te vroeg, omdat de exacte premies nog niet zijn vastgesteld, aldus Wal- Voorzitter Idenburg van het Ver bond van Verzekeraars stelt dat Wallage wist dat de verzeke raars een vier keer zo hoge pre mie voor chronisch zieken als uitgangspunt hanteren. Een woordvoerder van Wallage on derschrijft dit. Hij benadrukt dat de premiehoogte nauwelijks onderwerp van discussie was tij dens de onderhandelingen tus sen de staatssecretaris en de ver zekeraars. Van de Zandschulp zegt „niet de indruk te hebben dat Wallage de Senaat bewust informatie heeft achtergehou den". In een reactie verklaren de ver zekeraars een premiehoogte na r" President Bill Clinton en echtgenote Hillary hadden in Tokyo een opgewekte ontmoeting met Japanse kinderen. van onze correspondente Judith Stalpers TOKYO - Vier van de zeven belangrijk ste industrielanden hebben woensdag in Tokyo een succesje behaald door in prin cipe akkoord te gaan met afschaffing dan wel verlaging van invoerrechten op een reeks produkten. De VS, Canada, de EG en Japan kwamen kort voor het officiële begin van de G-7-top overeen dat de in voerrechten op farmaceutische produk ten, medische apparatuur, bouwmateria len en bier zullen worden afgeschaft. Ook landbouwmachines, sterke drank en meubilair zullen 'vrij' mogen worden in gevoerd. De heffingen op staal zullen pas verdwijnen na een mondiaal akkoord hierover. Voorts spraken de vier af de heffingen op keramische produkten, glas, textiel en kleding met 50 procent te verminderen. Bij invoer van hout, wetenschappelijke apparatuur, papier, elektronica en alumi nium plus andere non-ferro metalen be draagt de korting 30 procent. Over de han del in landbouwprodukten, waarover vooral de EG en de VS met elkaar over hoop liggen, is geen akkoord bereikt. Mo gelijk heeft men gastheer Japan, waar de invoer van bijvoorbeeld rijst zeer gevoelig ligt, niet in een moeilijk parket willen brengen. Met de beslissing van de vier is een stap gezet in de richting van het weer vlot trek ken van de vastgelopen GATT-onderhan- delingen. Hoewel het woord 'doorbraak' veelvuldig viel, moet de verlaging van de invoerrechten uiteindelijk door alle 110 in de Algemene Overeenkomst inzake Tra- rieven en Handel (GATT) deelnemende landen worden goedgekeurd. Een akkoord over de liberalisering van de wereldwijde handel, de zogenaamde Uru- guayronde, laat al zeven jaar op zich wachten. Er wordt naar gestreefd op 15 de cember een akkoord te tekenen. Staatssecretaris Yvonne van Rooij (bui tenlandse handel) verwelkomde het be reikte akkoord als „een duwtje in de rug van de Nederlandse economie". Eurocom missaris Leon Brittan, die namens de EG aan de besprekingen deelneemt, sprak van „een opwindende dag voor de wereld wijde handel". te streven die chronisch zieken niet zal belemmeren een beroep te doen op het waarborgfonds. „Het Verbond twijfelt er niet aan dat die vaststelling zal leiden tot een bevredigende regeling". Een woordvoerder van het Verbond zegt dat dit niet betekent dat de 'factor vier' van tafel is. „Het be stuur van het waarborgfonds stelt uiteindelijk de premie vast. Daarbij gaan wij ervan uit dat dit betaalbaar moet zijn voor de betrokkene. De viervoudige pre mie hanteren wij daarbij nog steeds als richtlijn", aldus de woordvoerder. Hij wijst erop dat de premie fis caal aftrekbaar is. Omdat repa ratie van het wao-gat vooral voor chronisch zieken met een hoog inkomen (50-procents ta rief voor de belastingen) nuttig is, valt de netto premielast de helft lager uit, rond de 165 gul den per maand, uitgaande van een bruto premie van 4000 gul den per maand. Imago Volgens Van de Zandschulp moeten de verzekeraars oppas sen „hun imago niet te bezoede len". Hij vertrouwt erop dat de publieke en politieke druk de verzekeraars tot een lagere pre mie zal dwingen. „Gebeurt dat niet, dan zullen de Eerste en de Tweede Kamer in actie moeten komen". De VVD wacht het advies van de Raad van State af alvorens haar definitieve oordeel te geven. Dat geldt ook voor het CDA in de Tweede Kamer, hoewel deze partij zich eergisteren nog posi tief uitliet over het akkoord met de verzekeraars. De PvdA blijft bij haar instemming. Groen- Links heeft kamervragen ge steld over de hoogte van de pre mie voor chronisch zieken. DEN HAAG (ANP) - Ko ningin Beatrix en prins Claus zijn woensdag voor de zomervakantie vertrokken naar Italië. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst woens dag meegedeeld. De prinsen Willem Ale xander. Johan Friso en Constantijn komen later ook naar Italië, waar ze een tijd met hun ouders zullen doorbrengen. Draskovic De Servische oppositie heeft gis teren gedreigd met grootscha lige acties als haar leider Vuk Draskovic en zijn vrouw niet worden vrijgelaten. Draskovic zou er door een hongerstaking slecht aan toe zijn. Draskovic werd na een demonstratie op 1 juni samen met zijn vrouw opgepakt en O mishandeld. w Blokkade Vijftig binnenvaartschippers hebben woensdagmiddag en in het begin van de avond enkele uren de Oostsluis in Terneuzen geblokkeerd. De actie was ge richt tegen de eigenaar van twee duwbakken die volgens de schippers buitenom de beurs lading had inge- Q nomen. w 5 Sprinters De sprinters leiden nog steeds de dans iii de Tour de France. Na de ploegentijdrit van gisteren raakte Wilfried Nelissen de gele trui kioijt. Hijiverd afgelost door collega-spurter Mario Cipollini, die met zijn ploeg de rit tegen het uurwerk 1 E won. I w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16 en 17 DEN HAAG/ZAGREB (ANP) - Een Nederlands-Belgisch kon vooi met hulpgoederen is dins dag in het Bosnische Lukavac geplunderd door de lokale be volking die een deel van de la ding wist te bemachtigen. De goederen waren bestemd voor vluchtelingen in het plaatsje. Het incident gebeurde nadat de inwoners van Lukavac hadden gedemonstreerd tegen het feit dat de hulpgoederen niet voor hen bestemd waren, maar uit sluitend voor de vluchtelingen. De lokale autoriteiten hebben nog geprobeerd de bevolking er van te weerhouden de vrachtwa gens te bestormen, maar dat mislukte. Bij het incident viel een gewonde. Een inwoner kwam onder een truck en brak een been. Het konvooi, dat de goederen in Zenica had geladen, heeft zich uiteindelijk onder bescherming van Britse troepen teruggetrok ken op het vliegveld van het na bijgelegen Tuzla. Het is de be doeling dat de transporten op Lukavac zo snel mogelijk wor den hervat, aldus een woord voerder op het UNPROFOR- hoofdkwartier in Zagreb. Van onze correspondente Stella van Rijn WILLEMSTAD - Minister Dales van binnenlandse zaken voelt door Louis Ferron O tront dus in de Festina- O ploeg. Men gelieve dit letterlijk te nemen sinds het afscheid van Steven Rooks. Ploegmaat Van Poppel heeft het over 'een slangenkuil', hoewel hij volgens mij een Ht betegelde toiletruimte bedoelt waar de pillen en de spuiten vrolijk rondslinge ren. Oei, oei, dit had ik niet mo gen zeggen. Ik trek mijn aan tijging dan ook haastig in. De wielersport is cleanzoals ook de rest van het leven clean is. Ga maar na: als Rooks werkelijk aan de drog zou zijn, dan had hij heus wel Norit geslikt. Zelfs dat on schuldige middeltje durfde hij niet aan uit angst voor een 'slikker' te worden uitge maakt. Adieu, Steven. Je hebt je beloftes niet altijd waargemaakt, maar je was niettemin een groot coureur. Inmiddels gaat het wielerle ven door. Gelukkig maar, anders zouden we niet zo'n fraaie ploegentijdrit als gis teren hebben beleefd. Zo'n ploegentijdrit, dat is toch ul tieme topsport. Rauwe bon ken en platte boenders aan eengesmeed tot een elegant vormgegeven en soepel draaiend uurwerk. Vergele ken hiermee is het kunstzin nigste ballet een klompen dans. En als je dan ook nog eens jongeiis als Zulle en Jaskula stiekem in het klas sement naar voren ziet schuiven, dan besef je op eens: ik heb het licht gezien. niets voor openbaarmaking van het rapport van de Binnenland se Veiligheidsdienst (BVD) over de geruchten dat Antilliaanse autoriteiten betrokken zouden zijn bij het wegsturen van cri minelen naar Nederland. Zij heeft dit meegedeeld aan de vaste kamercommissie voor Antilliaanse en Arubaanse za ken. In het rapport concludeert de BVD dat de Antilliaanse rege ring niet actief betrokken is bij het wegsturen van criminelen naar Nederland. Die suggestie werd gewekt na opmerkingen van de Amsterdamse hoofdcom missaris Noordholt. Het BVD- rapport zegt „dat er weliswaar veel geruchten circuleren, maar dat het Amsterdamse onder zoek feitelijk niet aantoont dat de Antilliaanse overheid anders dan via de sociale dienst betrok ken is bij het verschaffen van tic kets aan criminele Antillianen die naar Nederland emigreren". Gevangenissen Een tweede belangrijke conclu sie is volgens Dales dat er op de Antillen een situatie is ontstaan Suzy Romer: geen reactie. die zowel voor de Antilliaanse als Nederlandse regering niet aanvaardbaar is. Het betreft „de druk tot het vertrek van Antil lianen naar Nederland door het optreden van de politie, de situa tie in het gevangeniswezen en het gedrag van de sociale dienst". De gang van zaken bij die in stanties wordt door betrokke nen als zeer ernstig ervaren. Dit is ook al in eerdere onderzoeken geconstateerd, meldt Dales. Het betreft mogelijke gevallen van mishandelingen door politie waarnaar vorig jaar door een on afhankelijke commissie onder zoek werd verricht. Er werden wel incidentele gevallen, maar geen structureel gebruik van ge weld door de politie geconsta teerd. Dales schrijft de kamercommis sie dat ze in gezamenlijk en ver trouwelijk overleg met de Antil liaanse regering een oplossing poogt te vinden voor de „niet ge ringe problemen waarvoor de Antillen ook in dit opzicht staan". Dales wil het geheime BVD-rap- port niet openbaar maken om dat daarvan een ongewenste precedentwerking uitgaat. Bo vendien zou een „publieke dis cussie over dit vertrouwelijke rapport de mogelijkheid om in alle rust een bevredigende op lossing te vinden stellig niet bevorderen". Zij heeft het rap port wel besproken met de vaste kamercomissie voor inlichtin gen en veiligheidsdiensten. De Antilliaanse minister van justi tie Suzy Romer wilde woensdag nog niet reageren op de brief van Dales. lij Elke dag uw eigen PZC voor 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) LONDEN (AP) - Een journalist van de Britse televisiezender Cen tral Television heeft onlangs in Moskou 25 kilo plutonium aangebo den gekregen door een illegale dealer. Dat is woensdag in Londen bekendgemaakt. De ontmoeting van reporter Roger Cook met de dealer werd in het geheim gefilmd en zal volgende week dinsdag worden uitgezonden door Independent Television. Volgens een woordvoerder van de Londense studio's kreeg Cook een kleine hoeveelheid plutonium die hij in een laboratorium liet onderzoeken, waarbij vast kwam te staan dat het om materiaal ging dat in kernwapens gebruikt kan worden. De dealer zei dat hij 25 kilo kon leveren. Cook voerde de transactie niet door en heeft de 25 kilo niet gezien. Volgens John Hassard, atoomdeskundige aan de universiteit van Londen, is 25 kilo plutonium genoeg voor de aanmaak van vier kern bommen. Hassard zei dat er in Rusland nog 200 ton plutonium aan wezig is van de kernwapenprojecten van de vroegere Sovjetunie. Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen 1 Bellen gaat sneller! 01184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1