Senaat stemt in met wao-ingreep Noodweer teistert vakantiegebieden «lifllil! 11111' Met de gelukwensen van Kaland irdefrance Asbest vrij bij brand in Wassenaar Gratis Walt Disney muziek bij Pampers. Mm mm mm Mw mt goedkeuring na akkoord Wallage en verzekeraars over chronisch zieken Rij-examen wordt duurder De vreugde van de pijn 15 en 16 Hypotheekrente ook bij Rabobank omlaag -UtrrhJittUrZ/Eii '<j5 Fris en af en toe zon Eerst nog veel bewolking met kans op lichte regen, later opklarend. Overwe gend matige noordwesten wind, 4 Bft. Temperatuur rond 18 graden. m sm 36e jaargang no. 157 loensdag 7 juli 1993 IEN HAAG (GPD/ANP) - De erste Kamer is gisteren ak- oord gegaan met de nieuwe Een overeenkomst tussen aatsseeretaris Wallage (so- ale zaken) en de verzekeraars ver tie aanvullende wao-verze- ering' voor de huidige chro- sch zieken, was voor de rege- iagsfracties van CDA en PvdA oldoende om in te stemmen het wetsvoorstel. De ieuwe wet treedt op 1 augustus werking. vdA-woordvoerder Van de andschulp maakte duidelijk itin „normale politieke en eco- jmische verhoudingen" zijn actie het wetsvoorstel had ver- orpen. De economische reces- e, de druk op het sociale zeker- jidsstelsel en de spanningen in t regeringscoalitie gaven ech- i de doorslag. Van de Zand- ihulp, die afgelopen weken oortdurend op de bres stond jor de chronisch zieken, ver- laarde dat het kabinet zichzelf ferwonnen heeft met de rege- voor chronisch zieken. Eén ïdA-senator, mevrouw Van er Meer, stemde met de opposi- tegen het hele wetsvoorstel, et CDA schaarde zich, zij het met moeite, unaniem achter het kabinetsvoorstel. De fracties van VVD, D66, Groen Links, SGP, GPV en RPF hiel den echter onoverkomelijke be zwaren tegen de wao-maatregel als geheel. Zij betwijfelen of die zal leiden tot vermindering van het aantal arbeidsongeschikten. Bovendien vinden ze de ingreep in duur en hoogte van nieuwe uitkeringen onrechtvaardig. Dreigen Dreigen met een kabinetscrisis was voor Wallage niet meer no dig nadat hij maandagnacht met de verzekeraars een ak koord op hoofdlijnen sloot over de chronisch zieken. Dit ak koord voorziet in een waarborg fonds waar chronisch zieken die zich voor 1 oktober melden. Het kabinet verplicht alle verzeke raars op de wao-markt mee te betalen aan de tekorten bij het waarborgfonds. Daartoe zal een opslagpremie over alle verzeker den worden geheven. De verzekeraars denken dat mi nimaal 17.000 werknemers een beroep zullen doen op het waar borgfonds. Chronisch zieken die zich na 1 oktober melden vallen niet onder de regeling. Volgens Wallage hebben de verzekeraars toegezegd ook voor deze nieuw komers een oplossing te vinden. Een garantie dat zich geen pro bleemgevallen zullen voordoen, wilde hij echter niet geven. Lege handen Het is nog de vraag of de EG de wettelijk verplichte regeling zal goedkeuren. Wallage kon daar geen definitief antwoord op ge ven. Keurt de EG de marktaf- spraak af, dan staat de Senaat met lege handen terwijl het wetsontwerp is goedgekeurd. De fracties van CDA en PvdA in de Tweede Kamer, die de wettelij ke regeling nog moeten goed keuren, lieten weten zich te kun nen vinden in het akkoord met de verzekeraars. CDA-kamerlid Biesheuvel sprak van „winst". PvdA-fractieleider Wöltgens vindt dat chronisch zieken niet mogen achterblijven nu in vrij wel alle cao's het wao-gat is ge dicht. Woordvoerder Linschoten van de WD is echter aanmerkelijk sceptischer. Hij wees er dinsdag avond op dat het probleem van de chronisch zieken niet blij vend is opgelost, omdat voor de groep die na 1 oktober op de ar beidsmarkt komt geen sluitende voorziening is getroffen. Wallage sloot nieuwe ingrepen in de wao in de toekomst niet uit. „Dit pakket maatregelen is eer der aan de sobere dan aan de scherpe kant", aldus de staats secretaris na afloop van het de bat, Wallage zal dit najaar sa men met minister De Vries van sociale zaken voorstellen ook andere sociale wetten meer over te laten aan de markt. „Er is nog een lange weg te gaan om men sen voor te bereiden op een an dere verantwoordelijkheidsver- - - deling in de sociale zekerheid. OüSClllK Stena Line Stena Line gaat de concurrentie met de Kanaaltunnel aan met een „totaal nieuwe generatie" veerboten. Een retourtje met de catamaran zou minder tijd ver gen dan een treinrit heen en weer door de tunnel. Het traject Dover-Calais kost met de nieuwe boot nog 45 minuten. O zie ook pagina 3 en 4 IIJSWIJK (ANP) - Het rij-exa- men voor personenauto's en motorfietsen wordt duurder. Het Centraal Bureau Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) is per 1 augustus verplicht over het grootste deel 17,5 procent btw toerekenen en af te dragen. Dit heelt het CBR dinsdag bekend gemaakt. Het tarief voor een praktisch B- 'mmen (personenauto's) wordt [131 Mdat voor een theorie-exa- leisje op paard edood door anrijding auto EN HELDER (GPD) - Een 12- rige meisje uit Den Helder is steravond overleden nadat zij iliaar paard werd aangereden lor een 22-jarige automobilist eneens uit Den Helder. Ook t paard kon niet meer worden red. De bestuurder van de rsonenauto kwam met de hrik vrij. it meisje maakte met nog een ntal andere kinderen van een aatselijke paardrijvereniging n ritje door de stad. Bij het ersteken van een drukke ver- ersroute werd het paard vol door de personenauto, it dier belandde op de motor- ip. Over de oorzaak van het on- val bestond gisteravond nog duidelijkheid. tweede meisje (11 jaar) was 'eneens bij het ongeval betrok- en is met hersenletsel naar t ziekenhuis in Den Helder rvoerd. Haar paard liep echts verwondingen aan een 'en op. men 45,80 gulden. De huidige prijzen zijn respectievelijk 111,50 gulden en 39,00 gulden. De prijsverhoging is het gevolg van een herziening van de btw- vrijstelling voor onderwijs- en exameninstituten door het mi nisterie van financiën. De prij zen van rij-examens voor vracht wagens en bussen blijven echter ongewijzigd. De wetgever maakt namelijk een uitzondering voor beroepsonderwijs. Advertentie TE KOOP CANON CLC 500 KLEURENKOPIEERMACHINE XEROX 3080 GROOTFORMAATKOPIEERMACHINE 01804- 11333 Vragen naar Wout den Hoed DEN HAAG - Na afloop van het wao-debat dinsdag in de Eerste Kamer krijgt staatssecretaris Wallage (r) felicitaties van de CDA- senatoren A. J. Kaland (midden) en W. van Velzen. CDA-fractievoorzitter Kaland maakte gisteren bekend met ingang van 1 januari 1994 de Senaat te verlaten. Zijn opvolger wordt de huidige vice-voorzitter van de CDA-fractie in de Senaat, L. M. van Leeuwen, zie ook pagina 11 foto ANP LYON (AP) - Zware regenbuien hebben in het zuidwesten van Frankrijk overstromingen ver oorzaakt. Een man van 62 en een vrouw van 80 verdronken. Het noodweer trof het gebied tussen Agen, Limoges en Lyon aan de vooravond van het zomer vakantieseizoen. De rivier de Lot trad buiten zijn oevers, waardoor ongeveer 100 kam peerders van campings bij Ville- neuve-sur-Lot geevacueerd moesten worden. In dezelfde door Louis Ferron T\/Tooi hoor, dat Bretonse IVL landschap. Er moesten alleen geen wielrenners doorheen fietsen. Ik bedoel, als die jongens niet rijden willen, dan kun je net zo goed een stroomstoring heb ben, zodat je voor het blinde oog van de buisje eigen ver slag kunt fantaseren. Bijna bad ik mijn zin gekregen. De stroom viel inderdaad uit. Maar helaas, de Tourdirec- ,de nam persoonlijk contact "iet het GEB op, zodat ik als- nog getuige kon zijn van het Wereldkampioenschap 'sur Place' zoals dat door de kop lopers Desbiens en Sergeant Werd gedemonstreerd. Luister naar de 'grand old man' van de Belgische wie- Ier ver slag geverij, Jan Wau- ters: „Sport is afzien, diep- gaan. Merckx heeft me ge leerd zo diep te gaan dat je de vreugde van de pijn voelt". Welnu, in deze etappe was geen Merckx te beken nen, zelfs zijn grootvader niet. Wel zag ik een paar ac cordeonspelers langs de route, wat me een schier moordend heimwee naar de dagen van weleer bezorgde. Maar dat kan de bedoeling van het moderne wielrennen toch niet zijn: dat het je naar de tijden van Kübler en Ko- blêt doet verlangen? Er moet gewerkt worden, he ren! Een goede Tour is pas dan geslaagd, als hij je alle voorafgaande edities doet vergeten. Natuurlijk, Gert Jakobs liet zich even zien, maar dat ivas meer uit ijdel- heid dan uit plicht. En na tuurlijk, Abdoe won de sprint, maar daar is hij nu eenmaal voor ingehuurd. De enige die er gisteren in Di- nard iets van leek te snap pen was 'Wilfried Nelissen. Die hoefde niets, maar spurt te evengoed nog naar een tweede plaats. Ik gun hem de vreugde van de vreselijkste pijnen. plaats ontstond door bliksemin slag brand in een kliniek. De pa- tienten konden in veiligheid worden gebracht. Hagelstenen zo groot als eieren geselden bezoekers van een openlucht-jazzfestival in Villef- ranche-sur-Saöne, ten noorden van Lyon in het hart van de Beaujolais-streek. Elf mensen raakten gewond. De schade aan de wijngaarden was aanzienlijk. Rond Lyon werden talrijke da ken van huizen en geparkeerde auto's beschadigd en raakten honderden huizen van water en elektriciteit verstoken. Bij Limoges trad de rivier de Vienne buiten zijn oevers. Een groot aantal wegen werd door wateroverlast en modder on begaanbaar. Costa Brava Ook elders in Europa heeft slecht weer grote schade aange richt. In Spanje zijn door de storm, die de afgelopen dagen aan de Costa Brava huishield, 11 mensen verdronken. Het Rode Kruis moest in de buurt van Bar celona 500 onvoorzichtige zwemmers redden. In het noorden van Zwitserland ontwortelde de storm maandag nacht hele rijen bomen en wer den door overvloedige regenval wegen en spoorrails vernield. In Zurich, Diegten en Wittinsburg braken door blikseminslagen branden uit. Vrijwel overal in de streek liepen kelders vol. De om vang van de schade was nog niet bekend. In het zuidoosten van Duitsland werd voor miljoenen mark scha de aangericht door de storm die ook hier gepaard ging met zware hagelbuien. De storm overviel Beieren in een mum van tijd. In München daalde de tempera tuur maandagavond in een paar uur tijd van 29 naar 13 graden. Rond het Bodenmeer werden daken van huizen gerukt, ont stonden branden door bliksem en kwamen straten en kelders blank te staan. .rm W.'m WASSENAAR (ANP) - Bij een brand in een leegstaand voormalig militair complex in Wassenaar is dinsdag aan het begin van de avond vrijwel zeker asbest vrijgekomen. De N44, die vlak langs het complex loopt, werd tussen Leiden en Wassenaar afgezet. De buurt bewoners werden gealarmeerd. Asbest is kankerverwekkend. De brand in de barakken is waarschijnlijk aangestoken, aldus de politie. Ook in twee woningen onder één kap met een rieten dak te genover het complex en in een schuur brak brand uit. Alle branden werden geblust. Een woordvoerder van de brandweer deelde mee dat er monsters zijn genomen van de lucht om de hoeveelheid verspreide asbest te bepa- Een auto-ongelulc op de provin ciale weg tussen Zierikzee en Haamstede heeft donderdag middag een 64-jarige man uit Middelburg het leven gekost. Bij het ongeluk, ivaarbij drie auto's betrokken waren, raakten ook vier men- sen ernstig gewond. Sprintfestival De Tour is vooralsnog een sprintfestival. Voor de derde op eenvolgende keer konden de snelheidsduivels in de derde etappe hun slag slaan. Dit keer, in Dinard. was de Oezbeek Ab- doesjaparov de snelste. Hij bleef Wilfried Nelissen en Mario Ci- pollini voor. De grootste tegen valler in het gezelschap sprin ters is Jean-Paul van Poppet. De Nederlander kwam er. weer niet aan te pas. WÊÊMÊÊUMÊÊÊÊÊÊÊÊËmKÊmmÊÊÊÊÊmÊÊiÊÊimmmm Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en econo mie: 6; Provincie: 11, 12 en 13; Sport: 15, 16 en 17 AMSTERDAM (ANP) - Na de kleine levensverzekeraar Vita, die vrijdag de hypotheekrente met 0,3 procent verlaagde, heeft de Rabobank dinsdag het voor touw genomen als grote finan ciële instelling met een verla ging van de hypotheektarieven. Vanaf vandaag verlaagt de coö peratieve bank de rente voor de meest gangbare hypotheekvor- men met 0,2 a 0,4 procent. Het adviestarief voor de goed koopste hypotheekvorm - rente vaste periode van drie jaar, maandbetaling en gemeente garantie - gaat 0.4 procent om laag naai' 7,2 procent. Andere hypotheken worden 0,2 procent goedkoper. Het was dinsdagmorgen al dui delijk dat de grote verzekeraars en banken spoedig de vorige week ingegane renteverlagingen zouden aangrijpen om de tarie ven op de snel groeiende hypo theekmarkt omlaag te brengen. Busongeluk ROME (RTR) - In de Italiaanse Dolomieten zijn dinsdag zeker veertien mensen om het leven gekomen toen de bus waarin zij zaten in een rivier stortte. Vier mensen worden nog vermist en negentien raakten gewond, al dus reddingswerkers. De bus met overwegend oudere Italiaanse toeristen kwam ten zuiden van de stad Brunico, na bij de Oostenrijkse grens, in bot sing met een auto en viel vervol gens de rivier de Gadera in. Meer dan 150 brandweerlieden en po litiemannen namen aan de red dingsoperatie deel. Een telefonische rondgang dins dag wees uit dat iedereen op ie dereen zat te wachten. Overal heette het dat „wij ons beraden en dat we nu nog niets kunnen zeggen". „Er wordt wat afbe- raad", liet de woordvoerder van Delta Lloyd zich ontvallen. Hij voegde eraan toe dat Delta Lloyd een nieuwe hypotheek- vorm op de markt brengt waar bij de hypotheekgever (de koper van het huis) gedurende twee jaar, indien de rente zou dalen, mag overschakelen op een goed kopere vorm van geld lenen. Dit is de zogenoemde optie-hypo theek. GLOBAL GRAPHICS 25 JUNI T/M 8 AUGUSTUS MECC MAASTRICHT Wereldwijd overzicht van Internationale Prentkunst 3500 prenten van 2000 kunstenaars uit 80 landen Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in leder merk sa ran eb» «mt raait 01100-20681 Ontwortelde bomen en auto's werden in delen van Zuidwest Frankrijk door de watermassa meege voerd. foto Reuter len. De asbest zat in de dakgoten van de barakken en waarschijnlijk ook in golfplaten. Het is volgens de brandweer nog niet te zeggen of de hoeveelheid asbest reden is tot een grote schoonmaakactie in de buurt. „Geluk kig staan er nauwelijks woningen in de omgeving van het complex. Rondom de getroffen gebouwen wordt de grond nat gehouden om mogelijke verdere verspreiding van de stof te voorkomen", aldus de woordvoerder. Persoonlijke ongelukken zijn door de brand niet gebeurd De schade is volgens de brandweer aanzienlijk. Exclusief bij Albert Heijn: Bij aankoop van één voordeelpak Pampers of 2 pakken Trainers of Mini gratis een CD of MC met muziek uit de film Bambi." Zie de aktlevoorwaarden in de winkel. Pampers voordeel- ,rnA pak, C® 1799 4b.y y PampersTrainersof Mini, per pak J&99"iJ "Nu in de bioscoop. Aanbiedingen gelden van 6 tot en met 17 juli a.s. -m 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten, ui WBÊBÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1