j «IfilCll LI COURAN Kabinet dreigt met opstappen kleintjes dagmenu en nat Nederland weer groen Minister Dales: ik ben zo vertrokken Politie grendelt Londense City af Cocaïnevangst van één miljard Marine vindt hasj op zeebodem bij Azoren Kroonprins wordt morgen doctorandus Wallage wil wao-voorstellen in Eerste kamer vóór vakantie afhandelen Proefabonnement Zonnig en warm Zonnig met in de middag stapelwol ken, 's avonds kleine kans op een bui. Maximumtemperatuur 26 graden. Ma tige noordoosten tot noorden wind. 236e jaargang no. 152 Donderdag 1 juli 1993 Ivertenties per telefoon: 01184-84321 elijk tie zenden aan: Mie-afdeling PZC LEIDEN (ANP) - Met een scriptie over de vroegere Franse president Charles de Gaulle en diens houding ten opzichte van de NAVO, wordt kroonprins Willem- Alexander (26) morgen in Leiden doctorandus in de geschiedenis. Wat hij verder gaat doen om zich voor te bereiden op de functie van staatshoofd, wordt in de komende twee maanden vastgesteld. Half juli gaat de prins nog wel vakantie vieren op de Antil len. De scriptie van Alexan der komt niet in de biblio theek. In Leiden is ook geen scriptie-databank. De Rijks universiteit beschouwt de afstudeerprojecten als privé- bezït en laat de keus (open baar maken of niet) aan de studenten. Willem-Alexander heeft in Leiden een aangepast studie programma gevolgd, omdat hij tijd moest overhouden voor zijn taken als Prins van Oranje. DEN HAAG (GPD) - Minister Dales (binnenlandse zaken) is hevig verontwaardigd over de eis van het CDA om duizend extra ambtenarenbanen te schrappen. Volgens de minister houdt de coalitiegenoot hieraan vast „om gram te halen, om mij te sarren en de ambtenaren te pesten". „Wanneer u mij tot het uiterste tergt, ben ik zo vertrokken, want ik ben erg onafhanke lijk", antwoordde zij op de vraag van VVD'er Linschoten, die wilde weten wat de minister doet indien het CDA met hulp van de VVD vasthoudt aan de wetswijzigingen die de duizend extra ontslagen mogelijk ma ken. Het conflict tussen Dales en het CDA over de duizend amb tenaren is gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer be hoorlijk aangescherpt. CDA- woordvoerder Paulis wil met alle geweld dat het kabinet zijn 'huiswerk' doet en een motie van hem en Zijlstra (PvdA) als nog uitvoert. In die motie, die vorig jaar werd ingediend, willen beide coali tiepartijen dat het kabinet de rijksoverheid niet met 6000 maar 7000 ambtenaren dient af te slanken. De PvdA vindt het echter voldoende dat Dales de toezegging doet dat dit vol gend jaar lukt. Het CDA wil vanwege de 'geloofwaardig heid' de banen dit jaar al schrappen. Daartoe heeft Pau lis wijzigingsvoorstellen inge diend. De VVD steunt het CDA hierin, zodat een kamermeer derheid tegenover de minister staat. Een concreet aanbod van de minister om volgend jaar aan de taakstelling te voldoen, werd door het CDA verworpen. Het debat wordt vandaag voortgezet. van onze verslaggever ANTWERPEN/KRUININ- GEN - De Antwerpse politie heeft samen met de politie in Zeeland vorige week bijna 2200 kilo zuivere cocaïne on derschept die verstopt zat in holle brokken cokes. De co caïne was bestemd voor de Nederlandse markt. De vangst, met een geschatte straatwaarde van een mil jard gulden, is een van de grootste uit de Europese ge schiedenis. In Nederland zijn in verband met deze zaak twee verdachten aangehou den: een 43-jarige man af komstig uit Zeeuwsch- Vlaanderen en een 59-jarige man uit Haarlemmermeer. De per schip vanuit Zuid- Amerika aangevoerde co caïne zat verpakt in honderd containers met steenkool- gruis. De 1,6 miljoen holle blokken waren speciaal voor de smokkel ontworpen en zijn Open grenzen Negen van de twaalf EG-landen zijn woensdag in de Spaanse hoofdstad Madrid overeengeko men om met ingang van 1 de cember hun gemeenschappelij ke grenzen voor personenver- keer open te stellen. Alleen Groot-B rittannië, Ierland en De nemarken blijveji buiten dit zo genaamde Schengen-akkoord over de afschaffing van de interne grens- O controle. O de afgelopen dagen door een legertje agenten stuk voor stuk kapot geslagen. De grootste vangst aan co caïne werd drie jaar geleden in IJmuiden gedaan: toen werd 3000 kilo in beslag geno men. Pagina 13: Zeeuw speelde sleu telrol Een rechercheur toont de cokesbrokken, waarin de cocaïne verstopt rit. foto Willem Mieras Yersekse Moer Aan de illegale opslag van mos selschelpen in de Yersekse Moer is, na tien jaareen eind geko men. De afvalberg is opgeruimd en de schelpen zijn voor een deel opgeslagen in een nieuw verwer kingsbedrijf bij Vlake. Dit zei ge deputeerde A. M. Dek milieu ivoensdagnadat hij zich daar persoonlijk *1 O van had vergewist. I w rAdvertentie DEN HELDER (ANP) - Duikers van de mijnenjager Schiedam hebben twintig ton hasj gevon den op de zeebodem van de At lantische Oceaan bij de Azoren. Dat is het resultaat van een voorafgaand jarenlang onder zoek van justitie, de fiscale in lichtingen en opsporingsdienst (FIOD) en de douanerecherche naar een deels Nederlandse cri minele organisatie. Een justi tieel onderzoeksteam heeft dat woensdag bekendgemaakt in Den Helder. De hasj was in porties van 190 ki lo verpakt in plastic vaten, die waren afgedicht met paraffine tegen lekkage. De vaten waren op hun beurt sinds de zomer van 1991 afgezonken in containers. Het justitieel onderzoeksteam vermoedt dat de „criminele mul tinational de Azoren geschikt vond om op de zeebodem een voorraad drugs op te bouwen. De bende legde zich toe op het transport van hasj van Pakistan en Afghanistan, via de Portu gese eilandengroep naar Ame rika en Europa. Sinds 1991 is de organisatie over de hele wereld gevolgd. Dat be gon bij het faillissement van de toenmalige Femis-bank in Baar- le-Nassau. Bij een inval vond de FIOD daar gecodeerde nota's, die verwezen naar schepen en scheepsbewegingen over de hele wereld. Justitie kwam de onder zeese voorraad bij de Azoren op het spoor bij een huiszoeking in Nederland. Daar werden zee kaarten gevonden, waarop het depot was aangegeven. In april en mei zijn achttien Ne derlandse bendeleden aange houden. Tien van hen zitten in voorlopige hechtenis, onder wie volgens de Amsterdamse officier van justitie J. Valente ook de kopstukken. Over de hele we reld zijn een onbekend aantal Fi- lippino's, Australiërs en Ameri kanen aangehouden, verdacht van medeplichtigheid. Justitie verwacht in Nederland meer ar restaties. De organisatie zou zó groot kun nen zijn dat zij langs andere lij nen verder functioneert nu een deel is opgerold. Bedrijven, rede rijen en handelshuizen zijn als dekmantels gebruikt. De organi satie beschikte over forse bank tegoeden in onder meer Luxem burg en Zwitserland, over de meest geavanceerde gereed schappen en communicatiemid delen, en over een vloot van schepen. De marineduikers van de Schie dam hebben de containers uit eindelijk gevonden op 35 meter diepte, bijna een kilometer uit de kust van Sao Miguel. Ze zijn gelokaliseerd met sonar en on bemande mini-onderzeeërs. van onze correspondent LONDEN - De Londense City, het financiële hart van Europa, wordt vanaf komend weekein de afgegrendeld. Op de zes be langrijkste toegangswegen naar de City komen politiepos ten, terwijl alle kleinere wegen worden afgesloten. De maatregelen volgen op twee bomaanslagen door de IRA die de City de afgelopen jaren mil jarden guldens aan schade be rokkenden. In de toekomst hoopt de politie naar het voor beeld van Belfast slagbomen te kunnen installeren. Hiervoor is echter toestemming nodig van de regering. De controleposten zullen wor den bemand door bewapende le den van het eigen politiekorps van de City. Auto's zullen niet langer ongecontroleerd het ge bied, dat het oostelijk deel van Centraal-Londen omvat, kun nen binnenrijden. Het bestuur van de City ver wacht geen onoverkomelijke verkeersproblemen. Negentig procent van de bijna één miljoen mensen die in het gebied werken, pendelt per trein of me,- tro. De laatste aanslag in de City, die een mensenleven eiste, werd ge pleegd met een bom die in een vrachtauto was verstopt. De po litie hoopt met de maatregelen de kans op dit soort aanslagen te verkleinen. Veel Londenaren reageerden sceptisch op het besluit. Ge vreesd wordt dat de IRA nu doelwitten elders in de stad zal kiezen, bijvoorbeeld in de uit- gaanswijk West End. Een aan slag op de West End zou een enorme klap kunnen, betekenen voor het toerisme. Wimbledon Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 9; Provincie: 13, 15 en 16; Sport: 19, 20 en 21 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zés maanden) Postcode:Plaats: Handtekening:1 In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 t84 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement dijk van een krant Elke dag uw eigen PZC voor'f 1,06 DEN HAAG (GPD) - Het kabi net dreigt met aftreden als de Eerste Kamer volgende week niet over het wao-wetsvoorstel stemt. Een 'verder vooruit schuiven van moeilijke beslis singen' duldt het kabinet niet, aldus staatssecretaris Wallage (sociale zaken) gisteren in de Eerste Kamer. Hij betitelde het machtswoord als 'een vooraan kondiging van zwaar weer'. Wallage wordt hierin gesteund door premier Lubbers en de overige bewindslieden. Het CDA steunde de oproep van Wallage om volgende week kno pen door te hakken. Van de Ozon dunner KOPENHAGEN (AP) - De ozon laag boven de Noordpool was in de eerste drie maanden van dit jaar dunner dan ooit. Dat heeft het Deens Meteorologisch Insti tuut woensdag gezegd. Volgens meteoroloog Niels Lar- sen van het instituut, was de ozonlaag, die de mens be schermt tegen schadelijke ultra violette straling, van januari tot en met maart ongeveer 40 pro cent dunner dan normaal. Zandschulp (PvdA) toonde zich ongelukkig met deze steunbe tuiging. Wallage heeft immers nog steeds geen overeenstem ming' bereikt met de verzeke raars over een acceptatieplicht voor chronisch zieken die een aanvullende wao-verzekering willen afsluiten. De onderhandelingen met de verzekeraars kenmerken zich volgens Wallage 'door een klas sieke surplace: er is veel bewe ging, maar er is geen vooruit gang'. Hij wil dat de verzeke raars zelf een waarborgfonds stichten voor de chronisch zie ken, en weigert een wettelijke re geling. De staatssecretaris sloot echter niet uit dat hij volgende week alsnog naar het wettelijke middel grijpt. De Senaat hield gisteren una niem vast aan de eis dat er een sluitende regeling komt voor chronisch zieken. Deze groep - de schattingen over de omvang lopen uiteen van 17.000 tot 200.000 mensen - valt door de ho ge premies die de verzekeraars vragen buiten de boot. Wallage deed de Senaat gisteren geen concrete toezegging uit angst de druk op de verzekeraars te ver minderen. Als er voor volgende week dins dag, als de Eerste Kamer weer bijeenkomt, geen oplossing op tafel ligt 'hebben we een fiks pro bleem', aldus Wallage. De oppo sitiepartijen zijn tegen het wets voorstel, CDA en PvdA laten hun steun afhangen van een re geling voor de chronisch zieken. Van de Zandschulp zei dat hij bij de eindstemming rekening zal houden met 'politieke omge vingsfactoren'. Daaronder ver staat de senator de kans op een mogelijke kabinetscrisis en het gegeven dat bij een geheel nieuw wetsvoorstel een meerderheid in de Tweede Kamer (CDA en VVD) zal aandringen op nog ver dergaande bezuinigingen op de wao. CDA-woordvoerder Van der Meulen liet zich gisteren niet uit over het stemgedrag van zijn fractie. Dat het kabinet na drie jaar dis cussie het wao-wetsvoorstel wil afhandelen, verklaart Wallage uit de behoefte aan duidelijk heid voor de samenleving. „Bo venal, wie in de markt een waar borgfonds met een opslag in de premie van de grond wil zien ko men. is meer gebaat bij de pres- surecooker (snelkookpan) van de komende dagen dan bij een fluitketel die maanden op het vuur moet staan. Omtrekkende bewegingen zijn niet in het be lang van het terugdringen van de arbeidsongeschiktheid in ons land". Pagina 4: Verzekeraars via Senaat ondere druk. Wallage wacht in de Eerste Kamer tot hij aan de beurt is om te spreken. foto Raymond Rutting/ANP GroenLinks: wil af van kleine luchthavens DEN HAAG (ANP) - De regio nale luchthavens in Nederland moeten worden opgedoekt en binnenlandse vluchten moeten worden verboden. Bovendien moet op vliegtickets een milieu toeslag komen. Met onder meer deze maatregelen wil Groen Links de luchtvaart aanpakken. Want het vliegverkeer is een „vergeten milieuprobleem", vindt deze partij. In een publikatie nagelt de Ka merfractie van GroenLinks de luchtvaart aan de „milieu schandpaal". De luchtvaart lijkt onaantastbaar. Er bestaat geen apart milieubeleid voor, zoals dat wel geldt voor andere secto ren als het wegverkeer, land bouw en industrie, stelt de frac tie vast. woud tussen Zoetermeer en Bos koop. „Maar toch is er naar ge streefd om de land- en tuinbouw waai' mogelijk een goede toe komst te bieden", aldus minister Bukman. De plannen zijn eind 1992 al aan geboden. Na inspraak is er op re gionaal en plaatselijk niveau veel bijgesteld. De provincies worden grotendeels belast met de planning en de' uitvoering. Het Rijk houdt de grote lijnen in de gaten. Aan het kabinetsplan ging veel discussie vooraf. De provincies wilden wel meewerken, maar dan moesten ze ook voldoende geld krijgen. Aanvankelijk was per jaar 800 miljoen beschik baar. Dat bedrag is nu verhoogd tot een miljard. De landinrichting is vroeger vooral aangewend voor méér produktiviteit in de land- en tuinbouw. De afgelopen decen nia legden milieu en natuur steeds smeer claims op het lan delijk gebied. Landinrichting wordt nu meer ingezet om na tuur- en milieudoelstellingen te realiseren, waarbij het belang van de landbouw niet wordt aan getast. Zo worden met handhaving van de landbouwgebieden in de Randstad zes grote recreatie-, bos- en natuurgebieden aange legd met elk een oppervlakte tussen de 1000 en 2000 hectare. Hiermee wil het kabinet berei ken dat de Randstad niet meer uit een grote steenmassa be staat. Pagina 5: Boerderijen verplaatst Pagina 17: Gevolgen voor Zeeland Krajicek kreeg Andre Agassi niet klein, dat lukte Pete Sam pras wel. De nummer één van de ivereld, liet Agassi gisteren in dc hitte zwoegen en diende in vij] sets met de precisie van een to rero de doodsteek toe. Ook Cou rier. Edberg en Becker (foto slaagden er in de halve finale op Wimbledon te i Q bereiken. I v DEN HAAG (GPD) - De komen de 25 jaar gaat heel ons land op de schop. Nederland moet weer groen en nat worden. Duizen den hectaren bos, moeras en wa terlopen worden aangelegd. Boerderijen met een mestover schot verplaatst; de glastuin bouw kan alleen nog maar uit breiden in enkele gebieden in het zuiden, oosten en noorden van ons land. In het gisteren door het kabinet gepresenteerde Structuur schema Groene Ruimte worden provincies, gemeenten en water schappen aan het werk gezet om deze plannen binnen redelijke termijn werkelijkheid te laten worden. Als een gemeentebestuur actief is, zal de bevolking dit direct merken aan de leefomgeving. Aanbevolen wordt nieuwe woonwijken te omringen met bos. Daarnaast komen er grote groene gebieden en zelfs een oer-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1