Voorstel wao in het gedrang 90 ROVINCiALE ZEEUWS Arbeidsinspectie eist van NS veiliger werk aan spoorbaan dagmenu... Vliegtuig VS vuurt op Iraakse radarpost ;UfeTNp/v#-z/EN '3$ T ransfusiedienst maakt noodbloed Benoeming Cohen valt goed in Den Haag 4 Belg bevelhebber van VN-troepen in Bosnië •«SPA Senaat eist van Wallage eerst regeling voor chronisch zieken m EEN BUSK MBit 01100-20681 E.iroPese r%'e Proefabonnement Zomers warm Zonnig en warm. De wind is meest ma tig tussen noordoost en oost. Maxima aan zee rond 24 graden, in hst oosten van Zeeland 26 graden. s!36e jaargang no. 151 llfoensdag 30 juni 1993 )EN HAAG (GPD) - De Eerste lamer dreigt het wao-wets- oorstel te verwerpen als taatssecretaris Wallage (so- jiale zaken) geen regeling treft foor chronisch zieken die een lanvullende wao-verzekering (villen afsluiten. Alle senaats fracties toonden zich gisteren Uiterst kritisch over het wets voorstel. Wallage antwoordt i-andaag. t)e Senaat zette de staatssecre- 'laris onder zware druk om een Oplossing te vinden voor de chronisch zieken. Die kunnen 'öch veelal niet aanvullend ver lekeren tegen de bezuiniging op ^e wao-uitkering die het kabinet voorstelt. Het gaat daarbij om Ininimaal 17.000 personen waar door de Senaat een sluitende re geling wil, eventueel bij wet af gedwongen. Verzekeraars 'allage voelt niets voor een wet- ilijke regeling en overlegt nog iteeds met de verzekeraars over [spraak op basis van vrijwillig- ïeid. De Verzekeringskamer itelde deze week in een advies lat een dergelijke oplossing niet iaalbaar is. 'an de Zandschulp (PvdA) con stateerde dat „concreet zicht op ien oplossing nog niet direct linnen handbereik lijkt te lig- 1". Zo lang dat niet het geval ,zal de Eerste Kamer het de- iat niet afronden". Volgens Van Ier Meulen (CDA) is er „nu geen sprake van voldoende vertrou- 'en dat er een sluitende regeling 'oor de chronisch zieken komt. ik neem aan dat het kabinet en le staatssecretaris zich daar ter lege bewust van zijn". >e steun voor het wao-voorstel soet komen van de regerings acties. Van de Zandschulp wil ildat Wallage öf een bindend ak koord met de verzekeraars pre senteert, öf toezegt garant te staan voor een sluitende rege ling die dan deze zomer wordt uitgewerkt. Een constructie waarbij de overheid opdraait voor de financiële risico's die verzekeraars lopen, wijzen de fracties af. De positie van de chronisch zie ken is niet het enige punt van kritiek op het wetsvoorstel. De partijen betwijfelen of de maat regelen van het kabinet leiden tot minder arbeidsongeschik ten. Van der Meulen vroeg aan dacht voor kleine werkgevers die een collectieve wao-verzeke ring willen afsluiten. Heeft een van de werknemers een slechte gezondheid, dan leidt dit tot een forse premieverhoging voor het hele bedrijf. Stroomprijs iets lager ARNHEM (ANP) - De elektrici teitsprijs zal in het derde kwar taal van 1993 met 0,2 cent dalen. Voor huishoudens betekent dat een verlaging van zes gulden op jaarbasis. Dat hebben de SEP (Samenwerkende Energiepro- duktiebedrijven) en de geza menlijke ditributiebedrijven EnergieNed uit Arnhem dins dag bekendgemaakt. De verlaging van de stroomprijs wordt veroorzaakt door een la gere inkoopprijs van steenkolen, waardoor de kosten van brand stof in het landelijk basistarief met 0.2 cent kunnen zakken. In Nederland werd in 1992 37 pro cent van de elektriciteit in ko- lengestookte centrales opge wekt en 57 procent in gasge stookte centrales. ^WASHINGTON (AP/REUTER/ ||AFP) - Een Amerikaans ge vechtsvliegtuig heeft dinsdag morgen het vuur geopend op een Iraakse radarpost. Dat heeft "(het Amerikaanse ministerie van defensie bekend gemaakt. De piloot opende het vuur op de radar nadat de Irakezen hun ra dar richtten op het vliegtuig. Het Amerikaanse toestel maak- jte deel uit van een patrouille van twee toestellen die zich boven de voor Irak verboden vliegzone in zuiden van Irak bevond. Vol gens een woordvoerder van het "Pentagon heeft de beschieting jjniets te maken met de aanval op Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in leder merk l Advertentie .1 GLOBAL GRAPHICS 25 JUNI T/M 8 AUGUSTUS MECC MAASTRICHT Wereldwijd overzicht van Internationale Prentkunst 3500 prenten van 2000 kunstenaars uit 80 landen AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Laboratorium van de Bloedtransfusiedienst (CLB) in Amsterdam heeft een hemoglobine-oplossing ontwikkeld, die de zuurstof- transporterende functie van bloed vervangt. De stof, Polydeoxyh b, is geschikt om bij bloedtransfusies in noodsituaties te gebruiken. Dit deelde dr. J. Bakker van de afdeling Transfusie Tech nologie dinsdag tijdens een persconferentie in Amster dam mee. De stof mag vol gens hem niet worden gezien als een totaal vervangings middel van transfusiebloed. Vrijwillige bloeddonatie blijft altijd nodig. Een groot voordeel van het noodbloed, zoals het CLB het produkt noemt, is dat het direct bruikbaar is. Het is niet nodig om de bloed groep. van de patiënt te be palen. Ook bestaat geen kans op overdracht van schadelijke bacteriën en vi russen. Het noodbloed is goed bruik baar bij rampen, bij chirurgi sche ingrepen, in ambulan ces. op afgelegen plaatsen zoals booreilanden en sche pen en bij de transplantatie van organen. De gehele Eerste Kamer wil dat het kabinet voorlopig afziet van de verdubbeling van de boete (heel jaarsalaris) voor werkge vers die een werknemer aan de wao kwijtraken. Daarnaast be staat er kritiek op het aange scherpte arbeidsongeschikt heidscriterium waarvan het ka binet hoopt dat het tot minder volledig afgekeurden leidt. Vol gens de Senaat is dit criterium onduidelijk. Ook de verplichte herkeuring van arbeidsongeschikten stuit op bezwaren als daar niet meer banen tegenover staan. Blijkt bij de herkeuring immers dat een arbeidsongeschikte deels is hersteld, dan wordt de uitkering verlaagd. Zonder kans op werk „is er slechts sprake van een kil le saneringsoperatie", aldus Van de Zandschulp. De oppositie wijst de verlaging van nieuwe wao-uitkeringen af. D66-woordvoerster Gelderblom sprak van een wetsvoorstel ..dat ontzettend veel overhoop haalt, heel veel onrust veroorzaakt.en zeer weinig effect heeft". De Boer (GroenLinks) prees het kri tische betoog van de PvdA. „Zel den heb ik een regeringsfractie met zo'n gedegen verhaal een wetsvoorstel volledig de grond in horen boren. Dat stemt mij hoopvol". Volgens VVD-woord- voerder Heijmans is „het wets voorstel al grotendeels mislukt, nog voor publikatie in het Staatsblad". het hoofdkwartier van de Iraak se inlichtingendienst, dat dit weekeinde door kruisraketten werd getroffen. De populariteit van de Ameri kaanse president Bill Clinton is spectaculair gestegen na de aan val op Baghdad. Volgens een opiniepeiling van de New York Times en CBS, die dinsdag werd gepubliceerd, heeft het beleid van Clinton nu de goedkeuring van de helft van de bevolking, terwijl vorige week slechts 39 procent achter hem stond. Een groot deel van de Amerika nen noemt de operatie van afge lopen zaterdag „een goed idee om Saddam Husayn een lesje te leren". Meer dan een kwart keurt de actie af omdat ze tot meer geweld kan leiden. De sfeer in Baghdad is nog altijd gespannen na de Amerikaanse raketaanval op het hoofdkwar tier van de Iraakse veiligheids dienst afgelopen weekeinde. Het geluid van luchtafweergeschut weerklonk dinsdag plotseling boven de hoofdstad toen schut ters het vuur openden op een Iraaks vliegtuig in de veronder stelling dat de Amerikanen op nieuw in de aanval waren. Volgens een plaatselijk radio station werd het vliegtuig per ongeluk aangezien voor een Amerikaans gevechtstoestel. „Toen andere luchtafweerbe- manningen het vuren hoorden, begonnen zij ook te schieten." zei een woordvoerder van de zen der Dar al-Salam (Huis van Vre de), die wordt geleid door de zoon van president Saddam Hu sayn. Uday. Cohen zit nog thuis met een gebroken been, maar kan vrijdag aan het werk. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs kon gisteren niet zeggen hoe de professor de breuk had opgelopen. foto Toussaint Kluiters/ANP DEN HAAG (ANP) - De benoeming van de Maastrichtse rector-magnificus prof dr mr M. J. Cohen tot staatssecretaris van onderwijs is over het algemeen goed ge vallen. Hij wordt een onbeschreven blad genoemd en vormt geen risico-factor zo als zijn voorganger In 't Veld. Gezien zijn achtergrond is het de juiste man op de juiste plaats, zo luiden de reacties. Premier Lubbers heeft Cohen dinsdag of ficieel voorgedragen. De beëdiging vindt pas vrijdag plaats omdat de koningin voor privé-bezoek enkele dagen in het buiten land is. Cohen wilde dinsdag niet reageren op zijn benoeming. Hij zit thuis met een beenbreuk. Evenals zijn voorganger, die acht dagen in functie was, is Cohen aangetrokken als staatssecretaris voor het hoger onderwijs. Hij krijgt ook te maken met het politiek gevoelige dossier over regels voor de zake lijke activiciteiten van hoogleraren. Rit- zen blijft het basis- en voortgezet onder wijs doen alsmede de studiefinanciering. De door het kabinet vertsrekte persoonlij ke gegevens van de Maastrichtenaar ver melden vier 'andere activiteiten'. Behalve bestuurslid van de Vereniging voor On- derwijsrecht en lid van de Onderwijsraad, is Cohen redacteur van het Jaarboek On- denvijsrecht en van de serie Onderwijs- recht van uitgeverij Kluwer. Na de opwinding rond de commerciële ac tiviteiten van zijn voorganger In 't. Veld was het de PvdA er alles aan gelegen dit keer met een kandidaat te komen op wie niets valt aan te merken. Ook premier Lubbers heeft zich er dit keer van verge wist dat de jurist geen 'risico-factor' vormt. Ritzen sprak eerder van de 'meest zorgvuldige procedure van deze eeuw'. Cohen staat niet bekend als iemand met uitgesproken opvattingen over het hoger onderwijs. De Tweede-Kamerfracties van CDA, VVD, en D66 nemen een afwachten de houding aan. „Hij moet blijkbaar rust in de tent brengen." zegt de WD'er Frans- sen. PvdA-onderwijsspecialist Netelen bos, wier naam als kandidaat voor de functie circuleerde, noemde Cohen een 'uitstekende kandidaat'. Pagina 4: 'Rooie rector' UTRECHT (ANP) - Als de Ne derlandse Spoorwegen eind au gustus niet zelf komen met voorstellen die leiden tot meer veiligheid voor baanwerkers, dan zal de arbeidsinspectie NS hiertoe dwingen via een aan wijzing. Daarin staan allerlei verplichte maatregelen die dè veiligheid van het werk op en bij de spoorbaan moeten verbe teren. Dat zei hoofdinspecteur J. Broeze van de arbeidsinspec tie gisterep, nadat een botsing tussen een passagierstrein en een goederentrein bij Leiden een man het leven kostte. „Dat ongeluk laat zien dat dit snel moet worden geregeld", al dus Broeze. Hij zei al in 1991 dat het aantal doden bij het spoor- wegonderhoud onaanvaardbaar hoog is. Gemiddeld vallen er per jaar 1,4 doden bij dit werk. Dat komt neer op zeven doden per 10.000 werknemers. Ter vergelij king: in de industrie ligt dat cij fer jaarlijks op 0,17 doden per 10.000 werknemers. Het ontbreekt NS aan een door wrocht beleidsplan, zo laat Bróeze doorschemeren. Zelf gaf de inspectie al in januari 1992 een aanwijzing, waarin maatre gelen stonden als het gebruik van meer mobilofoons en veili ger machines bij werkzaamhe den. De NS maakte toen direct be zwaar en zou zelf betere maatre gelen kunnen bedenken. Na overleg met- het ministerie van sociale zaken werd de aanwij zing opgeschort, op voorwaarde dat NS in augustus van dit jaar met een 'oplossingstraject' komt. Bestuurder W. Korteweg van de Vervoersbond FNV denkt dat Spitsheffing Minister Maïj verkeeris op- nieuw in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer. Dit keer gaat het over de invoering van een spitshejfing voor automobi listen in de Randstad. Het parle ment voelt daar iveinig voor en May zegt nu dat de po- litici bang zijn voor de O kiezers. w Politie Door de huidige reorganisatie is er een crisissfeer ontstaan bij de Zeeuwse regiopolitie. Dit zegt de voorzitter van de christelijke po litiebond ACPi H. Kruizinga. Volgens de ACP-voorzitter heerst er ontevredenheid en on rust op grote schaal. Hij pleit voor stiel ingrijpen door de korpsleiding voor er 'wonden worden geslagen, die nog jaren blijven door- 1 zieken: Jana Novotna In de halve finales van Wimble don trej't Navratilova haar vroe gere landgenote Jana Novotna (foto). De 24-jarige Tsjechische heeft na Oremans ook Gabriela Sabalini (6-4 6-3) verslagen. Nie mand die daar echt van op kijkt. De Argentijnse voet balt liever op gras dan C dat ze erop tetmist. I w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 14 en 15 BRUSSEL (ANP) - De Belgische generaal Francis Briqucmonl zal binnenkort hel commando overnemen over de VN-trocpen in Bosnië-IIercegovina. De Ver enigde Naties hebben dinsdag positief gereageerd op de voor dracht van Briquemont door België. Hij is opvolger van de Franse generaal Philippe Moril- lon. Briquemont zal naar verluidt de komende weken het commando overnemen. Voor hoe lang is nog onduidelijk. De 57-jarige gene raal krijgt ruimere bevoegdhe den dan Morillon. Door de begin deze maand door de Veiligheids raad aangenomen resolutie 836 is de taak van de VN-vredes- macht aanzienlijk verzwaard. De vredesmacht in Bosnië, die daarvoor van 9.000 naar 16.500 man wordt uitgebreid, moet ook alle zes veilige gebieden voor Moslims beschermen. Voor de bescherming van die zo nes mogen de blauwhelmen ge weld gebruiken. Zij mochten tot nu toe alleen uit zelfverdediging het vuur openen. Generaal Bri quemont zei dinsdag in het Duit se Spich, waar hij is gelegerd, dat geweld zoveel mogelijk moet worden vermeden. .X— De door de klap uiteengereten werktrein. foto Hielco Kuiper/GPD NS de zaak heeft laten verzan den. Hoofdinspecteur Broeze ont kent echter dat NS de zaak heeft laten sloffen. „Er is de laatste tijd iets op gang gekomen. Met name zijn oplossingen doorge voerd die de veiligheid op korte termijn verbeteren. Vooral op het gebied van de communicatie tussen diverse bedrijfsonderde len zijn al verbeteringen inge voerd." Met de toenemende werkzaam heden op en langs de baan is de veiligheid de laatste jaren onder grote druk komen te staan. Ook het gebruik van onderaanne mers maakt het er niet veiliger op. Zo waren de betrokken baan werkers in Leiden niet in dienst van de NS. maar onder meer van NS-dochterondememing Elek- torail en een particulier bedrijf. Door de botsing bij Leiden kwam dinsdagochtend vroeg een 46-jarige man uit Nieuwe- gein om het leven en raakten ze ven mensen gewond. De nacht trein van Rotterdam naar Schiphol schampte rond kwart over drie een kraan die op de werktrein stond. De drie werk nemers op de werktrein werden weggeslingerd. Eén van hen vond de dood. de andere twee raakten zwaar gewond. Vijf treinpassagiers liepen snijwon- den op. Volgens NS waren de drie bezig met het trekken van een nieuwe bovenleiding. „Dat gebeurde op een platform, waarvan de zijkan ten waren uitgeklapt", aldus een woordvoerder. g >n,elkp<? A% if" Elke dag yw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 f84 84216 'Pnjs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1