'ROVINCIALE ZEEUWSE COURS r wij fel over resultaat aanval (M,* Wallage komt in problemen door wao chronisch zieken dagmenu... kleintjes brinkman wil einde aan geruzie met PvdA Turkije belooft toerisme bescherming Lotto keerde prijs van 5,4 miljoen uit Grieken wijzen duizenden Albanezen uit ri Opnieuw arrestaties in incestzaak in Epe rS waarschuwen Irak niet over te gaan tot vergelding Proefabonnement 1 Zonnig ff Zonnig en helder. Maximumtempera- i tuur 21 graden aan zee tot 23 graden in Oost-Zeeland. De oostelijke wind is ,1 matig en draait naar noordoost. 36e jaargang no. 15G insdag 29 juni 1993 H Opgave advertenties per telefoc 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen in onze correspondent ans de Bruijn ASHINGTON - De Ameri- aanse aanval met kruisraket- n op Baghdad heeft volgens ■esident Bill Clinton 'de Iraak- inliehtingendienst verlamd', laar onafhankelijke deskundi- :n in Washington menen dat aanval weliswaar forse scha- heeft toegebracht aan het oofdkwartier van de dienst, aar dat die er nauwelijks min er operationeel door is gewor- )nderzoek naar itueel misbruik an kinderen EN HAAG (GPD) - De Inspec- Jeugdhulpverlening in oord-Holland en Utrecht rijgt de laatste jaren te maken iet een toenemend aantal mel ingen van rituele kindermis- andeling. Het gaat hierbij om chamelijke, seksuele en eestelijke mishandeling, die laatsvindt in bizarre ceremo- ies met rituelen en symbolen, et ministerie van justitie eeft een werkgroep samenge- eld die de zaak in kaart moet rengen. )e werkgroep, waarin deskundi- en op het gebied van de be- :herming van kinderen, jeugd- ulpverlening en de wetenschap itting hebben, krijgt de op- racht rituele mishandeling dui- elijk te omschrijven. Verder noet de ernst en omvang van et probleem worden vastge- teld en aanbevelingen worden edaan voor de opsporing en be- cherming van misbruikte kin eren. Bij het begin van een kabinets zitting zei Clinton dat de aanval door de feiten (over de verijdelde aanslag op George Bush) ge rechtvaardigd was. „De VS zul len alles doen om terrorisme te bestrijden", zei hij. „Ik heb mijn taak gedaan, zo goed als ik kon. Het bewijsmateriaal was duide lijk en we namen de juiste beslis sing" Hij voegde er meteen aan toe weer zich nu weer te willen richten op de binnenlandse pro blemen van de VS. Wraak Vice-president Al Gore waar schuwde Irak maandag niet over te gaan tot vergelding, om dat dat direct tot een Ameri kaans antwoord zal leiden. „Dat zou heel onverstandig zijn van Saddam", aldus Gore. „Als Irak iets doet wat in strijd is met de VN-regels. dan zal Amerika met een reageren". In Irak is al opge roepen tot wraak. De directeur van de geheime dienst, generaal Saber Abdoel-Aziz al Doeri, zei dat de aanval 'niet ongestraft mag blijven'. Irak heeft maandag een formele klacht bij de VN neergelegd te gen het Amerikaanse optreden. De VS maken zich volgens de tekst schuldig aan 'staatsterro- risme en chantage'. Baghdad stelt dat het stilzwijgen van de VN 'het oorlogszuchtige Ameri kaanse bewind aanmoedigt bij zijn poging de wereldhegemonie te verzekeren'. De VS wijzen naar artikel 51 van het VN-hand- vest dat landen het recht geeft zich te verdedigen tegen een mi litaire aanval. Clinton zei tevreden te zijn over de 'behoorlijk positieve' reacties van de bondgenoten in met na me Europa. Een opiniepeiling wijst uit dat ook tweederde van de Amerikanen de aanval steunt, maar ruim de helft is bang dat zij zal leiden tot terro risme tegen en in de VS. Volgens Amerikaanse inlichten- diensten heeft het bombarde ment met 23 Tomahawk-kruis raketten het hoofdgebouw van de inlichtingendienst zwaar be schadigd De bovenste verdie pingen zijn volledig verwoest. Maar enkele deskundigen stel den maandag dat de mogelijk heden van de Iraakse geheime diensten er nauwelijks door zijn aangetast. Michael Eisenstadt van het Instituut voor Midden- Oosten-politiek in Washington zei tegen het persbureau AP dat Clinton het effect van de aanval overdrijft. „Je kan hun mogelijk heden tot terrorisme zo niet ver lammen". Daar was de aanval te beperkt voor. Pag 4: Clinton krachtpatser )EN HAAG (GPD) - CDA-frac- ;ieleider Brinkman wil een ein- le aan de woordenwisseling .ussen zijn partij en de PvdA „jijbakken") over wie de coali- ;ie het meeste steunt. Tegelijk ïeeft hij de PvdA opgeroepen de lolitieke wil te tonen die maat- •egelen te nemen die ons land ïu nodig heeft. Het negeren van iroblemen of het uitstellen van maatregelen, helpt niet. 3rinkman zegt dit in het blad DAktueel van deze week. Hij herhaalt opnieuw dat het CDA altijd pal heeft gestaan voor in grijpende maar noodzakelijke maatregelen. Hij somt vervol gens een groot aantal zaken op waar de PvdA moeite mee heeft, met als kern „rechtvaardigheid en snel zekerheid". De CDA-voorman zegt te hopen over tal van de door hem ge noemde beleidsonderwerpen heeft getoond, omgezet worden in steun. Hij toont zich daarbij bereid tot compromissen maar „ook het moment waarop je sa men zegt: zo doen we het. en zo gaan we er ook voor staan". Volgens Brinkman zal dat de geesteshouding binnen de coali tie moeten zijn deze zomer. Hij spreekt in dat kader van 'lastige afwegingen' en noemt nieuwe fi nanciële tegenvallers en een slechter wordende werkgelegen heidsontwikkeling Kern De CDA-fractieleider zegt te ho pen snel met de PvdA weer tot de kern terug te kunnen keren: doen wat nodig is en waarvoor CDA en PvdA zijn ingehuurd door de kiezers. „Dat kan heel Personeel van het ziekenhuis in Antalya verzorgt eén van de gewonden. ANKARA (RTR/AFP) - Tur kije zal zorgen dat Koerdische guerrillastrijders niet de kans krijgen om met aansla gen schade toe te brengen aan het toerisme. Dat verklaarde maandag een Turkse rege ringswoordvoerder. De regering zal geen terreur dulden die zich opzettelijk richt op toeristische gebieden met de bedoeling de wassende stroom bezoekers af te schrik ken, zei hij. „Naar de terroris ten van de (Koerdische Arbei derspartij) PKK die de inci denten in Antalya hebben ver oorzaakt wordt gezocht." al dus Yildirim Aktuna. De woordvoerder sprak naar aanleiding van de aanslagen waarbij zondag vijftien Tur ken, negen Duitsers, twee Zweden en een Fin gewond raakten in de badplaats Anta lya. 400 kilometer ten zuidwes ten van Ankara. Drie zwaarge wonden, twee Duitsers en een Turks jongetje van drie. zijn intussen buiten levensgevaar na een spoedoperatie, zo meld de het Turkse persbureau Anatolia. De gewonden vielen bij de ontploffing van een bom in de tuin van een pension. fotoHurriyet Het toerisme is een van de be langrijkste inkomstenbron nen van Turkije, dat in 1992 voor het eerst Griekenland als vakantieland voorbijstreefde. In 1991 werden 7,2 miljoen toe risten geregistreerd en voor dit jaar werd op acht miljoen gerekend. Pagin toch 5: Nederlanders gaan dat de aarzelingen die de PvdA goed als wij het samen willen". DEN HAAG (ANP) - Afgelopen weekeinde heeft een inwoner van Weesp de jackpot van 5,4 miljoen gulden gewonnen. Het is de grootste geldprijs die ooit in Nederland is uitgekeerd. De Lotto, met als officiële naam istichting Nationale Sporttotali- (Sator, heeft dit maandag be- ikendgemaakt. Niet gewonnen Het prijzenbedrag kon de afgelo pen weken sterk oplopen door- dat een aantal keren de hoofd prijs niet werd gewonnen. De prijzenpot werd telkens doorge schoven naar de volgende trek king. De sporttotalisator belooft de prijswinnaar bij zijn „onver wachte multi-miljonairsschap" te zullen begeleiden. De winnaar doet al zes jaar mee. Het systeem met een oplopende jackpot werd in december dooi de sportotalisator geïntrodu ceerd. DEN HAAG (GPD) - Het kabi net moet wettelijk regelen dat chronisch zieken zich kunnen verzekeren voor de reparatie van het wao-gat. Een afspraak op vrijwillige basis tussen ver zekeraars werkt niet, aldus de Verzekeringskamer in een gis teren aan staatssecretaris Wal lage verzonden advies. Het ad vies brengt Wallage (sociale za ken) in problemen. Hij staat on der druk van de Eerste Kamer die chronisch zieken de toegang tot de aanvullende wao-verze- kering wil garanderen. Wallage houdt tot nog toe vast aan het standpunt dat aanvul lende arbeidsongeschiktheids verzekeringen een zaak zijn voor de vrije markt. De staatssecreta ris wilde gisteren niet reageren op het advies van de Verzeke ringskamer. Hij wacht het debat in de Senaat af over het wao- wetsvoorstel dat voor vanmid dag en morgen staat gepland. De Senaat dringt er unaniem op aan dat mensen met een slechte gezondheid (chronisch zieken) zich kunnen verzekeren om de bezuiniging op de wao-uitkering op te vangen. Voor werknemers waar de werkgever het wao-gat collectief repareert, is er geen probleem. Zij hoeven niet ge keurd te worden voor de aanvul lende verzekering. Het probleem zit bij de werknemers die zich in dividueel moeten bijverzekeren en de nieuwkomers op de ar- Zonnig De Lotto ziet de toekomst zon nig tegemoet. Dankzij het nieuwe gokspel Lucky Ten (met zes dagen per week een trek king) en door het groeien van de lottohoofdprijs, doen aanzien lijk meer mensen mee aan de kansspelen. Vooral de enorme jackpot sprak de afgelopen week tot de ver beelding. zo blijkt uit de cijfers van. Niet minder dan 687.000 goklustigen deden een voorspel ling over de val van de balletjes. Woedende Grieken betoogden gisteren voor de Albanese ambassade. foto Yannis Behrakis/Reuter ATHENE (RTR) - De Griekse autoriteiten hebben sinds vrijdag ongeveer 8.500 Alba nezen uitgewezen. De autori teiten vermoeden dat min stens 150.000 Albanezen ille gaal in Griekenland verblij ven. De spanning tussen beide lan den is opgelopen sinds etni sche Grieken vrijdag in de stad Gyrokaster in Zuid-Alba- nië slag leverden met de poli tie. Griekenland zegt dat dit het gevolg was van de uitwij zing door Albanië van Chry- sostomos Maidonis, een Grieks-Orthodoxe priester. Volgens de Albanese presi dent Sali Berisha maakte Mai donis zich schuldig aan staats- ondermijnende activiteiten waarbij hij opriep tot de aan sluiting van Zuid-Albanië bij Griekenland. Daar leven vol gens Athene 250.000 Grieken. Albanië houdt het op 60.000. Ambtenaren De 212.000 gemeente-ambtena ren kunnen vanaf 10 juli met vakantie. Maar als tijdens de zo mermaanden geen redelijk bod van de werkgevers komt, dan gaan de acties in september door ..maar dan harder". Dat kondigden de kaderleden van de bonden AbvaKabo. CFO en Novon maandag aan op een bijeenkomst in O UtrechtO Antillianen Een visumplicht invoeren voor Antillianen die naar Nederland lüille'h komen. Deze mening lan ceerde VVD-kamerlid Korthals maandag in Vlissingen. Hij wil daarmee de komst van crimi nele Antillianen tiaar Neder land indammen. Korthals vindt dat in de komende regeerpe riode één miljard gul den extra nodig is voor O politie en justitie. I Krajicek Titelhouder Andre Agassi heeft gisteravond op Wimbledon Ri chard Krajicek uitgeschakeld in de achtstefttiales van het enkel spel. De als achtste geplaatste Amerikaan won in drie sets: 7-5 7-6 i9-7) en 7-6 ilO-S) van de een plaats la ger gerangschikte Ne- derlander. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 9; Provincie: 11,12 en 13 Sport: 16 en 17 HEERDE (ANP) - Het recher cheteam van de regiopolitie Noord- en Oost-Gelderland heeft in het weekeinde een 23- jarige en een 50-jarige man, bei den uit Vaassen, aangehouden in de geruchtmakende Eper in cestzaak. De twee nieuwe verdachten wor den er. volgens woordvoerder B. Top van de regiopolitie Noord en Oost-Gelderland, van ver dacht betrokken te zijn geweest bij de illegale abortussen en moord op door incest verwekte kinderen. Volgens Top zijn de twee mannen drie jaar geleden niet veroordeeld geweest we gens seksueel misbruik van de Eper zusjes. De nieuwe verdach ten hebben, aldus Top, niet uit hoofde van hun beroep te maken gehad met het doden van de ba by's. De ouders van de twee vrouwen en een ex-man van een van hen zitten nog steeds in voorarrest. Zij hebben een gedeeltelijke be kentenis afgelegd over het om brengen van de i ongeboren i kin deren. Top sluit meer aanhou dingen in de zaak zeker niet uit. Het onderzoek kan volgens hem nog „weken of nog langer du ren". Zo zal het rechercheteam waarschijnlijk onder meer gaan graven op plekken rond Epe om stoffelijke resten op te sporen. (Advertentie) beidsmarkt die wel een keuring moeten ondergaan. Van deze groep kunnen de werk nemers met een slechte gezond heid rekenen op onbetaalbaar hoge premies. De Verzekerings kamer schat dat dit voor circa 17.000 mensen het geval zal zijn. Wallage vroeg de Verzekerings kamer vorige week om advies, in de hoop dat een vrijwillige rege ling tussen verzekeraars onder ling dit probleem zou oplossen. Hij dacht daarbij aan een waar borgfonds waarbij de verzeke raars hun 'slechte risico's' kun nen afdekken. Dat fonds zou ge financierd kunnen worden uit een opslag op de premie voor al le aanvullend verzekerden. De Verzekeringskamer boort die hoopt de grond in. Vrijwillige af spraken houden volgens de Ka mer geen stand in de vrije markt. Vroeg of laat haken verzeke raars af. waardoor de resterende deelnemers aan het waarborg fonds met de slechte risico's blij ven zitten en hun premies die nen te verhogen. Dat prijst hen uit de markt. Volgens de Verzekeringskamer kan een waarborgfonds alleen functioneren als de overheid de opslag op de premies wettelijk verplicht. De opslag geldt alleen voor individuele verzekeringen. In de collectieve wao-regelingen zijn de slechte risico's immers al opgenomen. Ook een apart over- heidsfonds zou soelaas kunnen bieden. Blijft Wallage bij zijn weigering een wettelijke regeling op te stel len, dan loopt hij het risico dat de Senaat het wao-wetsvoorstel verwerpt of de behandeling tot na de zomer uitstelt. De opposi tie is tegen het voorstel. CDA en PvdA willen een sluitende rege ling voor chronisch zieken. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnemencen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 f84 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1