COURA Amnesty kraakt VN-conferentie DGA lifiltil! Bewaking Turkse objecten Verwarring over extra cellenbouw SPRINT PHOTO Nederlanders gedood bij busongeluk PvdA herstelt zich in peiling voor stembus Concrete schendingen mensenrechten in slotdocument niet genoemd Spoorwegpolitie opent jacht op zakkenrollers Ondanks een tekort aan stekers toch record-aspergeoogst reportage 27 t/m 33 boeren tuinders pta gDEEi 19 236e jaargang no. 148 Zaterdag 26 juni 1993 Mogelijk lichte regen In de ochtend mogelijk wat lichte ré gen. In de middag opklaringen en droog. Tot vrij krachtig toenemende westenwind. Temperatuur 19 graden. FOTOGRAFEREN NU VEEL GOEDKOPER met de SPRINT PHOTO PROFIT CARD y\ Vlissingen, Scheldeplein 158 I »n, Scheldepli )urg, Kort Delft lb Goes, Longe Vorstslraat 36 1VENEN (DPA/AFP/ANP) - De slotverklaring van de VN-confe- rentie voor de mensenrechten in Wenen is vrijdagavond dooi de 171 aanwezige lidstaten aan aard. De voorzitter van de con ferentie, de Oostenrijkse minis- van buitenlandse zaken, Alois Mock, noemde de bevesti ging van het principe van de iniversele geldigheid en on deelbaarheid van de mensen- echten een succes. De vele niet-gouvernementele jrganisaties tNGO's), waaron der Amnesty International, be- iritiseerden echter de „magere esultaten" van de conferentie. De meeste verklaringen in het .zwakke document" over de mensenrechten zijn niet duide- ijk, luidde hun kritiek. Bescha- nend is het volgens de NGO's lat regeringsvertegenwoordi- ;ers achter gesloten deuren op heoretische wijze over de men senrechten discussieerden, ter wijl concrete schendingen niet genoemd werden. Hoge commissaris In de slotverklaring is sprake van een onverwacht succes voor de westerse landen. De lidstaten hebben in het document de Al gemene Vergadering van de VN de aanbeveling gedaan „met voorrang" de mogelijkheid van de benoeming van een Hoge Commissaris voor de Rechten van de Mens te onderzoeken. Maar of die functie er ook daad werkelijk komt, staat nog aller minst vast. In de Algemene Ver gadering nemen de ontwikke lingslanden een sterke positie in en vele Aziatische, islamitische, Afrikaanse en enkele Latijnsa- merikaanse landen verzetten zich tegen de komst van een nieuwe functionaris voor de mensenrechten. Zij vrezen in- {OTTERDAM (GPD) - De spoorwegpolitie gaat op het tra ce! tussen Rotterdam en Sehip- ioI in internationale treinen op acht naar dieven. Vorig jaar zo- ner werden 125 reizigers het ilachtol'l'er van diefstal, zo neldt het NS-weekblad Koppe- ing. Dnder de naam 'Safe Train '93' lindt- de spoorwegpolitie in uni- brm en in burger de strijd aan net zakkenrollers en bagagedie- en, die vooral in internationale reinen actief zijn. Tot eind au- ;ustus rijden geüniformeerde igenten dagelijks mee op onge- losto: geen uitstel 1ILVERSUM (ANP) - Er is geen iprake van uitstel van de beslis ing over de bouw van tweedui- !end politiecellen tot na deze labinetsperiode. Dat heeft staatssecretaris Kosto van jus- itie vrijdag voor de radio ;cantwoord op de brandbrief jan premier Lubbers van de mrgemeesters, hoofdofficieren an justitie en politiechefs van hnsterdam, Rotterdam en Den laag. Die vrezen onvermijdelij- se toename van de criminaliteit n hun steden bij verder uitstel ian de beslissing. Vooruitgang bij iverleg Antillen I1LLEMSTAD (ANP) - De bila- erale gesprekken, die de Neder- andse delegatie onder leiding an premier Lubbers vrijdag in IVillemstad heeft gevoerd met ifvaardigingen van Aruba, de ilntillen en de vijf Antilliaanse tilanden zijn „constructief en rerhelderend" geweest. Dit is de mening van de woord voerders van de delegaties van ille Caribische rijksdelen. St. ïustatius en Saba kregen de oezegging dat Nederland zal meewerken aan een directe [taatkundige band als konink- Bonaire en St. Maar opteren voor de status van tólfstandig land binnen het ko- jiinkrijk. Nederland zal ook hier- ian medewerking verlenen. VENLO (ANP) - Alle klaag zangen over een tekort aan aspergestekers ten spijt, hebben de Midden- en Noordlimburgse aspergete lers dit seizoen kans gezien te zorgen voor een record- aanvoer op de Coöperatieve Venlose Groente- en Fruit veiling in Grubbenvorst. Een woordvoerder van deze veiling deelde vrijdagmid dag mee dat in het voorbije seizoen ruim tien miljoen ki lo asperges is aangevoerd. Dat is twee miljoen kilo meer dan in 1992. De omzet aan as perges bedroeg dit jaar ruim 60 miljoen gulden. Ondanks de uitzonderlijke aspergeoogst zijn de telers niet onverdeeld gunstig ge stemd. Ze hebben namelijk minder opbrengsten ge beurd, aangezien verleden jaar een gemiddelde prijs per kilo asperges werd geno teerd van meer dan zes gul den en nu van amper 5.75 gulden. menging in de binnenlandse aangelegenheden. Westerse lan den. waaronder de Verenigde Staten, hebben zich sterk ge maakt voor een dergelijke nieuwe functie. Vertegenwoordigers van de deelnemende staten konden het echter niet eens worden over de oprichting van een Internatio naal Gerechtshof voor de Men senrechten. eveneens een ver langen van westerse landen. Over de oprichting van het Hof, waarbij burgers hun eigen staat zouden kunnen aanklagen, staat niets in het slotdocument vermeld. De bevestiging van het principe van de universele geldigheid en ondeelbaarheid van de mensen rechten wordt gezien als een overwinning van het Westen op met name Aziatische landen als China, Indonesië en Iran die de ze bindende code voor univer sele mensenrechten dikwijls be kritiseerden. Een groot aantal ontwikkelingslanden, aange voerd door de Chinezen, legt het accent op de voorrang van eco nomische ontwikkeling en had de grondrechten afhankelijk wil len maken van culturele en reli gieuze factoren. Bosnië De conferentie veroordeelde ver der volkerenmoord en etnische zuiveringen (in Bosnië-Hercego- vina) en de systematische ver krachting van vrouwen in oorlo gen. Vrouwenorganisaties be groetten passages over rechten van vrouwen in de slotverkla ring als „een historische mijl- Het slotdocument bevestigt ook de rechten van minderheden, vrouwen en kinderen. De confe rentie. twaalf dagen bijeen, riep tenslotte de VN op concrete maatregelen op deze gebieden te nemen. veer de helft van de treinen. Spoorwegpolitie in burger moet de pakkans vergroten. De spoor wegpolitie zal ook aan voorlich ting doen en reizigers waarschu wen, die hun tas open laten staan of hun koffers onbeheerd achter laten. Volgens Koppeling kunnen de agenten de kleinere zaken laten afkopen. De verdachte moet dan een bedrag van tussen de 250 en 1000 gulden betalen. Voor ernsti gere zaken kan meteen een dag vaarding bij de officier van Justi tie worden gehaald. De recht bank heeft in september een dag vrijgehouden voor deze zaken. Kosto ziet de brief van de drie grote steden „als een steun in de rug" bij het overleg binnen het kabinet. Dat gebeurt deze zo mer. Als alles er met grote snel heid doorheen komt en „als we ze al krijgen" rekent Kosto op 1996 voor het er allemaal staat. „Dan zitten we in de buurt van zo'n 12.000 cellen in Nederland en dat is heel wat", aldus Kosto. Hij begrijpt niet hoe de brief schrijvers er bij komen, dat een beslissing wordt uitgesteld. Het resultaat van die besprekin gen binnen het kabinet hangt ook af van wat de minister van financiën te bieden heeft. Staatssecretaris Kosto rekent voor bewaking en dergelijke - de structurele kosten - ongeveer 100 miljoen gulden per duizend cellen per jaar. Daarbij komen nog eens de stichtingskosten: voor 2000 cellen tussen de 300 en de 500 miljoen gulden. De drie grote steden zijn erg bang voor verder uitstel. Tussen de beslissing over de bouw van een penitentiaire inrichting en de oplevering ervan ligt volgens de Rijksgebouwendienst al vier jaar. staat in de brief aan Lub bers. De VVD heeft inmiddels naar aanleiding van de brief Kamer vragen gesteld. De liberalen wil len weten of de vrees van de „driehoeken" van de grote ste den terecht is. In dat geval han delt het kabinet in strijd met toezeggingen van twee weken geleden, stelt de oppositiepartij. De verongelukte Nederlandse bus kwam op de zijkant in de berm terecht. BRUSSEL (GPD/ANP) - Twee Nederlandse buspassagiers zijn vrijdagmiddag in België om het leven gekomen bij een gecompliceerd ongeluk op de snelweg tussen Maastricht en Luik. Bij het ongeluk ter hoogte van Wandre op de E- 25, waren een Nederlandse au tobus. een tankwagen en een personenauto betrokken. De omgekomen reizigers zijn de 84-jarige mevrouw M.H. Meijer-de Jong uit Rotterdam en de 77-jarige mevrouw C.G. Rubeling uit Haarlem. Dat heeft de ANWB Alarmcentrale in Den Haag meegedeeld. In België zijn twaalf buspassa giers opgenomen in ziekenhui zen. Volgens de ANWB zijn dat de mensen met de ernstigste verwondingen. Zes lichter ge wonden zijn met ambulances naar Nederland gebracht. De bus van het Schiedamse vervoersbedrijf GZ Touring was met 49 Nederlandse vakantiegangers op weg naar het Italiaanse Rimini. Ter hoogte van de afslag/oprit Wandre kwam een Mercedes met hoge snelheid de weg op en raakte daarbij de tankauto. De personenwagen tolde over de weg en raakte de vangrails. De Nederlandse bus probeer de de voertuigen te ontwijken, raakte in de greppel en kantel de. De Belgische politie- en ambu lancediensten waren zeer snel ter plekke De Nederlandse buschauffeur gaf naderhand „een compliment aan deze mensen". De niet-gewonde buspassa giers werden tijdelijk in een school in Herstal bij Luik op gevangen. De meeste keerden, op eigen gelegenheid of met een andere bus, terug naai" Ne derland. Vier passagiers beslo ten door te reizen naar Rimini. DEN HAAG (ANP) - De bewa king bij Turkse instellingen en bedrijven in Nederland is vrij dag flink opgevoerd na signalen dat er kans is op aanslagen door Koerden. Donderdag werden in een groot aantal Europese ste den aanvallen en gijzelingsac ties uitgevoerd door Koerden. De Turkse minister van buiten landse zaken, Hikmet Cetin, zei vrijdag dat de kans op acties in Europese landen dit weekeinde groot is. „We hebben waarschu wingen gekregen dat er nieuwe aanvallen plaatsvinden", zo ci teerde het Turkse persbureau Anatolia de minister. Woordvoerders van politiekorp sen in Nederland lieten gisteren weten signalen te hebben gekre gen dat er Koerdische aanslagen op komst waren. Die signalen werden zo serieus genomen dat de bewaking van de Turkse ob jecten flink werd opgevoerd. Het gaat daarbij niet alleen om offi ciële instellingen als de ambas sade en consulaten, maar ook om bij voorbeeld kantoren van Turkse banken en de Turkse luchtvaartmaatschappij. In Den Haag zijn de straten waai de ambassade en de ambtswo ning van de ambassadeur staan, afgesloten en werden er pantser wagens van de marechaussee geposteerd. In Rotterdam zijn in de straten waar het consulaat en de woning van de consul-gene raal dezelfde maatregelen gerof- fen. Bovendien voert de politie extra surveillances uit bij onder meer kantoren van de Turkse bank en de Turkse luchtvaart maatschappij. De Amsterdamse politie heeft bij het Turks verkeersbureau en het kantoor van de Turkse luchtvaartmaatschappij pant- Een pantserwagen van de marechaussee bij de Turkse ambassade in Den Haag. foto Ed Oudenaarden/ANP servoertuigen gestationeerd. In Deventer bleef het consulaat vrijdag dicht. Bij het pand is per manente bewaking ingesteld. Voor vandaag staat in Den Haag een demonstratie van de Koer dische Arbeidersvereniging op het programma. De demonstra tie begint en eindigt op het Ma lieveld. vlak bij de Turkse am bassade en de woning van de ambassadeur. Volgens de orga nisatie. die zo'n 1750 mensen verwacht, heeft de demonstratie een vreedzaam karakter. De po litie zal nadrukkelijk aanwezig zijn. Een woordvoerster van de Lan delijke federatie van Koerden in Nederland heeft laten weten dat de federatie haar uiterste best doet acties in Nederland tegen te houden, maar zei bezettingen niet te kunnen uitsluiten. Er wo nen rond 40.000 Koerden in Ne derland. In de afgelopen jaren zijn zowel officiële instellingen als Turkse bedrijven meerdere keren bezet of beschadigd door Koerden. Ook het Vredespaleis werd al eens bezet door Koerden, die eis ten dat het daar gevestigde in ternationaal gerechtshof de Turkse regering zou veroordelen voor haar politiek jegens het Koerdische volk. Vrijdag werd in Duitsland in Karlsruhe en Stuttgart opnieuw gedemonstreerd In Karlsriihe kwam het hierbij tot een hand gemeen tussen Turken en Koer den. De Duitse regering beloofde vrij dag verscherpte veiligheids maatregelen en zei te onderzoe ken of het mogelijk is de Turkse Kurdische Arbeiderspartij iPKK) te verbieden. Militante leden van de PKK gijzelden gis teren een aantal mensen 14 uur lang in het consulaat in Miin- chen. Over de dijk. in Het Verdronken Land van Saeftinghe. verwondert de mens zich over de natuur. Zoals over dat ene plantje, dat zijn bloemen juist op tijd sluit voor het wassende water... Verder in de bijlage Reportage: Voor kroonprins Willem-Alexander begint het serieuze werk Britse adel in opspraak In de rubriek Persoonlijk: Marijke Hemelsoet Acht architecten, acht invullingen van de nieuwbouw rond de Middelburgse Maisbaai Scheeps- bouwwerktuigen te kijk Berichten uil Istanbul on Paramaribo. Krajicek Richard Krajicek speelt in de. achtste finales van Wimbledon Legen titelverdediger Andre Agassi. De Amerikaan, als acht ste geplaatst, versloeg vrijdag de Australiër Rafter. Krajicek won in vier sets van Tieleman uil Italië. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17; Vrije tijd: 19,20,21,23 en 25, Reportage: 27, 28, 29, 31 en 33. DEN HAAG (ANP) - De PvdA heeft zich in de opiniepeiling van de kiezersgunst van vorige week hersteld. De kleinste rege ringspartij heeft geen schade geleden van de perikelen rond het aftreden van staatssecreta ris In 't Veld (PvdA). Het CDA heeft in de week van 15 juni tot 21 juni wel averij opgelo pen. waarschijnlijk als gevolg van de kwestie rond minister Maij-Weggen (CDA). De grootste regeringspartij heeft volgens de peiling van het bureau Interview sinds maart vorig jaar niet zo slecht gescoord. In de week voor 15 juni bereikte de PvdA een dieptepunt in de aanhang van 14.4 procent. Dat zou veroorzaakt zijn door de val van de „eigen" staatssecretaris Ter Veld. Vorige week steeg het percentage kiezers dat op de PvdA zou stemmen tot 15.2, waarmee het niveau van begin mei dit jaar werd bereikt. Het CDA zakte van 29,9 naar 28,5 procent. Volgens een woord- John Wheeler opvolger Mates LONDEN (UPI) - De Britse pre mier John Major heeft vrijdag John Wheeler benoemd tot mi nister voor Noordierse veilig heidszaken als opvolger van Mi chael Mates, die donderdag op stapte in verband met zijn steun aan de omstreden zakenman Asil Nadir. Wheeler was de afgelopen 14 jaar parlementslid voor de conserva tieve Tory-partij. Nadir vluchtte vorige maand naar Cyprus, hoewel er een aan klacht tegen hem was ingediend wegens diefstal en fraude. Nadir, die grote donaties aan de rege rende Conservatieve Partij gaf. was op borgtocht vrijgelaten. 2 Advertentie UITVERKOOP IS BEGONNEN BIJ V.D.WOUW. topmerken met hoge korting Goes, Lange Vorststraat 71 Vlissingen, Lange Zelke 24 voerder van de CD A-fractie is er in deze scores sprake van ge wone schommelingen in cle pei lingen. Bovendien, zo zegt hij. is de goede afloop voor minister Maij van het Kamerdebat nog niet in de score verwerkt. De VVD blijft in de peiling sta biel op 19 procent en D66 blijft met een score van 21.7 procent- althans in de peilingen, de op een - het CDA - na grootste par tij. Opvallend in de laatste cij fers is voorts de terugval van de Centrum-Democraten, die ook al in vorige peiligen te zien was. De CD staat in deze peiling op 2.4 procent. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk ia voos m tsm wan; 01100-20681 Advertentiel iAdvertentie AUTOSCHADE DEALER-SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 Il.00-I6.00 UUR OPEN DAG ncauuM zorgen voor kwaliteit Advertentie Ford Transit Diesel 9-persoons bus Bouwjaar 1990 Km.st. 86.000 Kleur Wit Prijs 29.750,- Peugeot 106 5-deurs Diesel Bouwjaar Nov. 1992 14.000 Blauw met. 23.950,- official Peugeot Dealer Westhavendijk 148 Goes 01100-20620

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1