4cties Koerden in heel Europa a altena dagmenu... Netelenbos kandidate onderwijs Mond gesnoerd ^erto-kabel dicht, 134 mensen op straat Pil')1'1!! Frans kabinet zwakt immigratiewet af Gijzeling in Turkse consulaat München Dode bij schietpartij Bern Elf mensen verbrand bij verkeersongeluk Moskou nieuwe muziek kunst cultuur 25 t/m 31 I.EOLUX Proefabonnement \\^XI miss wet T-shirt Disco Joy Perioden met zon flinke perioden met zon en droog. De wind is matig, uit west tot noordwest. Maximumtemperatuur rond 18 gra den. 236e jaargang no. 147 frijdag 25 juni 1993 HÜNCHEN (AFP/DPA/AP) - Mi- Illante Koerden hebben donder- jag een golf van aanvallen op furkse doelen in West-Europa jntketend. Leden van de Koer- lische Arbeiderspartij (PKK) jezetten de consulaten in Mar- «ille en München, en vielen furkse diplomatieke vertegen- joordigingen, banken en reis- lureaus aan in Duitsland, Zwit- «rland, Frankrijk, Denemar- lenen Zweden. Daarbij werd in jern een Koerd gedood. Ankara leeft bij de betrokken landen ;eprotesteerd over de gebrek- iige veiligheidsmaatregelen, neist de uitlevering van de da lers. Alle aanvallen vonden zo- iat op hetzelfde moment ilaats, rond tien uur 's morgens. let gijzeldrama in het Turkse onsulaat in München is don- Ierdagavond zonder geweld leëindigd, zo deelde minister an binnenlandse zaken van Jeieren Guenther Beckstein jsteravond mee. De Koerden ieten alle gijzelaars die nog bin- len waren vrij en gaven zich te en middernacht over. Eerder p de dag werden tien vrouwen, an wie een een hartaanval had gekregen, en een man vrijgela ten. De zwaarbewapende Koerden eisten aanvankelijk dat bonds kanselier Helmut Kohl in een te levisie-rede Turkije zou op roe pen „de oorlog tegen de Koerden te staken". Minister van binnen landse zaken Rudolf Seiters ver wierp de eis: „De regering zal zich op geen enkele manier on der druk laten zetten door mili tante acties". In meer dan 20 Duitse steden, waaronder München, Berlijn, Bonn, Frankfurt am Main, vie len Koerden banken, reisbu reaus en consulaten aan. Daar bij raakten in Essen twee agen ten gewond. Dode In Bern raakten zeven Koerden en een politieman gewond bij een schietpartij bij de Turkse ambassade. Een Koerd overleed later aan zijn verwondingen. Het ambassadepersoneel opende volgens de politie het vuur toen 50 tot 60 Koerden de ambassade probeerden te bestormen. De Turkse ambassadeur heeft de Zwitserse politie van nalatig heid beschuldigd, omdat zii er niet in slaagde het gebouw te be schermen. De diplomaten moes ten zich daarom zelf verdedigen, zei hij tegenover het Turkse persbureau Anatolia, en zij scho ten daarbij in de lucht. PKK-leden bestormden ook de consulaten in Genève en Zürich, -aar tevens een Turkse bank en een reisbureau werden vernield. Ook een Turks reisbureau in Stockholm en een kantoor van de Turkse luchtvaartmaat schappij in Kopenhagen zijn aangevallen. In de Zuidfranse stad Marseille gaven Koerdische activisten na drie uur de bezetting van het Turkse consulaat op. De politie had gemeld dat vier of vijf Koer den het gebouw waren binnen gedrongen. waar zij tien mensen vasthielden. Nederland In Nederland zijn verscherpte veiligheidsmaatregelen getrof fen voor de Turkse ambassade in Den Haag en de consulaten in Rotterdam en Deventer. De po litiekorpsen willen geen bijzon derheden geven. De Landelijke Federatie van Koerden doet haar best om ac ties in Nederland tegen te hou den, maar zij sluit bezettingen van consulaten niet uit, „Het is vo'or ons onmogelijk alle 40.000 Koerden in Nederland in toom te houden", aldus een woord voerster voor de KRO-radio. Zij zei de gewelddadige acties niet te ondersteunen, maar er wel be grip voor te kunnen opbrengen. De Federatie bood donderdag- IOSKOU (RTR/AFP) - Bij een verkeersongeluk in Moskou zijn onderdag ten minste elf mensen levend verbrand en vijf zwaarge wond geraakt. let ongeluk gebeurde op de Dmitrov-avenue, een van de verkeersa- ers in de Russische hoofdstad, toen een vrachtwagen op een tank ten met benzine inreed die voor een stoplicht stond te wachten, ie benzine „spoot uit de tank", aldus het persbureau Itar-Tass, en wam terecht op een stilstaande trolleybus vol passagiers. Nog twee olleybussen, een gewone bus en een auto vlogen in brand, e Russische televisie liet beelden van een uitgebrande trolleybus en waarin de lichamen van verschillende mensen zichtbaar waren. middag een petitie aan op het ministerie van buitenlandse za ken. De PKK voert al jaren een guer rillastrijd voor een onafhankelij ke Koerdische staat. Donderdag nog werden acht PKK-strijders gedood door het Turkse leger bij de grens met Iran en Armenië. zie ook pagina 4 Zeehonden rood door bleekmiddel PIETERBUREN (GPD) - Tus sen de 25 en dertig zeehonden zijn eind vorige week in de Wad denzee ten zuiden van Rottume- roog in aanraking gekomen met een agressief bleekmiddel. Dat heeft laboratoriumonderzoek uitgewezen. De exacte samen stelling van de stof, alsmede zijn afkomst konden niet wor den achterhaald. De haren van deze dieren zijn dusdanig fel in gebrand, dat ze een rode kleur hebben gekregen. Van deze zee honden zit er sinds bijna een week eentje in de zeehonden crèche Pieterburen. Lenie 't Hart van de zeehonden crèche houdt het er op dat de lo zing is gepleegd door een schip, dat in de Eems moet hebben ge varen. De zeehondencrèche Pieterbu ren. die begin dit jaar zeer actief is geweest bij de opvang en ver zorging van zeehonden na de ramp met de olietanker Brear op de rotsen van de Shetland Eilan den, krijgt de gemaakte kosten via de verzekering terug. In to taal gaat het om 32.000 pond (on geveer 96000 gulden) De Engelse componist Michael Nyman zoekt erkenning. Het Festival Nieuwe Muziek in Middelburg biedt hem de mogelijkheid zijn klas sieke oeuvre voor een breed publiek te laten klinken. Verder in de bijlage Niemoe Muziek aandacht voor Louis Andriessen en Orpheus, de Russische speurtocht van Geoffrey Madge, slagwerk van Arnold Marinissen en het decor van Natasja Boezem. 17 t/m 21 Nieuwe beelden voor Middel- heim. Maar hoe nieuw is nieuw Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Oscar vati den Boogaard heeft grootse plannen godeJispijs van Josep Pla Elisabeth Eybers vindt kracht in het Afrikaans Boutens, een Zeeuwse jongen jeugdboek jonge bouw in Terneuzen Stallone voldoet in Cliffhanger klassieke films in Middelburg Carel Visser m de Vleeshal TorhoutrWerch- ter kojnt eraan uit-agenda, exposities, filmwijzer. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 10 11 en 13; Sport: 14en 15; Nieuwe Muziek: 17,18,19, 20 en 21; Kunst Cultuur: 25, 26, 27, 29, 30 en 31 OTTERDAM (GPD/ANP) - De aalkabelfabrieken van Verto i Ridderkerk, Leiderdorp, ongen en Hoogerwerff in Al- lasserdam zijn gisteren failliet erklaard. Daarmee staan de 14 werknemers zonder af- loeiïngsregeling op straat, lechts enkele werknemers zul- n voorlopig nog lopende or- ers afwerken. olgens bewindvoerder mr. A, C. Houthoff van het in uit- Advertentie) interieur - design scheldestraal 25-29 vlissmgen stel van betaling verkerende Verto-concern, was voortzetting van de staalkabelproduktie in Nederland wegens de „moorden-, de concurrentie" niet langer mo gelijk. Verto Staalkabel leed vo rig jaar 5 miljoen gulden verlies op een omzet van 80 miljoen. Het hele Verto-concern leed vo rig jaar naar schatting 20 mil joen verlies en zit met een totale schuldenlast van 90 miljoen gul den, maakte voorzitter Drenth van de raad van bestuur gisteren op een bijzondere aandeelhou dersvergadering bekend. Terugval Oorzaken waren naast de staal kabelproduktie het faillisse ment van de belangrijke afne mer DAF en de sterke terugval in de visserij, waardoor minder netten en trossen werden ver kocht. Het bankconsortium dat Verto een boedelkredriet van 63 mil joen verleent, wilde volgens be windvoerder Houthoff een einde maken aan de bodemloze put bij de staalkabeldivisie om de an dere Verto-bedrijven - de han delsondernemingen, Verto Touw en Anza visserij-uitrus ting - niet in gevaar te brengen. Voor een faillissement is volgens Houthoff gekozen om af- vloeiïngskosten te ontlopen. De vakbonden zijn woedend over deze gang van zaken. Ruimteveer vangt satelliet Eureka HOUSTON (AP) - Astronauten aan boord van het ruimteveer Endeavour hebben donderdag de grote satelliet Eureka met een robotarm van het ruimte veer 'gevangen'. Het is de be doeling dat de satelliet naar de aarde wordt teruggehracht. Commandant Ronald Grabe van Endeavour bracht het ruim teveer op minder dan elf meter afstand van de satelliet, die op 474 kilometer hoogte in een baan om de aarde zweefde. Astronaut G. David Low bedien de de 15 meter lange mechani sche arm van Endeavouu PARIJS (RTR) - De conserva tieve regering van Frankrijk heeft er donderdag mee inge stemd de Senaat een omstreden wetsontwerp te laten herzien die de immigratie moet beper ken. Daarmee heeft het kabinet van premier Edouard Balladur ingebonden voor de gematig den binnen de coalitie, die het ontwerp veel te drastisch von den. Een commissie van de Senaat zal de wet moeten herzien, die bepaalt dat de politie voortaan illegalen kan opsporen door middel van willekeurige identi teitscontroles. Anti-racistische groepen klagen dat de overheid hierdoor een vrijbrief krijgt om buitenlanders te controleren, vooral Arabieren en Afrikanen. De Assemblee stemde donder dag in met 496 tegen 89 in met de nieuwe wet op de nationaliteit. De belangrijkste bepaling is dat in Frankrijk geboren kinderen van buitenlanders niet meer au tomatisch het Franse staatsbur gerschap krijgen, maar dat moe ten aanvragen tussen hun 16e en 21e levensjaar. Ook moet een buitenlander die een Franpaise huwt voortaan twee jaar op zijn Franse pas wachten, in plaats van zes maanden. i Advertentie) Elke dag uw eigên PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement (Advertentie) Iedere woensdag en vrijdag ONBEPERKT SLIBTONG ETEN met uitgebreid saladebuffet 29,75 p.p. Genieten met een grote "G", uniek uitzicht over de Oosterschelde. Iedere zaterdag en zondag ONBEPERKT SPARE-RIBS ETEN (incl. 3 sausjes, gemengde salade, dunne Franse frietjes en aardappelsalade). 24,50 p.p. Voor reserveringen: 01110-13208 Restaurant 'De Zeelandbrug", Weg naar de Val 10, Zierikzee De PZC, 'n dijk van een krant I Een medewerkster van het Turkse consulaat in München, die door Koerdische bezetters werd vrijgela ten nadat ze een hartaanval kreeg, wordt op een stretcher geholpen. foto DP A DEN HAAG (ANP) - Het Twee de-Kamerlid mevrouw T. Nete lenbos is kandidaat voor de op volging van de vorige week af getreden staatssecretaris In 't Veld van onderwijs. Pvd A-frac tieleider Wöltgens zegt donder dag in een vraaggesprek met Het Parool dat het „niet uitge sloten" is dat de nieuwe staats secretaris uit de fractie komt. Netelenbos, de eerste onderwijs- woordvoerder van de sociaal-de mocraten in de Tweede Kamer, is in dat geval de meest voor de hand liggende kandidaat, aldus bronnen in de fractie. Netelen bos zelf wilde donderdag niets anders zeggen dan: „Geen com mentaar". Een besluit over de opvolging van In 't Veld wordt naar ver wachting pas na dit weekeinde genomen. Premier Lubbers wil eerst uitvoerig met de door de PvdA naar voren geschoven kandidaat praten. Dat gesprek kan op zijn vroegst zondag avond plaatshebben, omdat Lubbers pas dan terugkeert van de Nederlandse Antillen. De pre mier wil nauw betrokken wor den bij de benoeming van de nieuwe staatssecretaris omdat hij een herhaling van de affaire- In 't Veld wil voorkomen. De PvdA'er moest na een politieke loopbaan van slechts acht da gen aftreden vanwege de com motie over zijn verleden als „bijklussende" hoogleraar. Netelenbos (49). voormalig lera res, is sinds september 1987 Ka merlid. Ze verwierf in november Grote order redt RDM ROTTERDAM (ANP) - Gigan tisch goed nieuws. Zo reageert bestuurder Piet Fortuin van de industrie- en voedingsbond CNV op het bericht dat de Rotter damse Droogdok Maatschappij samen met twee andere Neder landse werven een order van 250 miljoen van de Amsterdamse re derij Spliethoff in de wacht heeft gesleept. Het gaat om een order voor zes schepen met een optie voor twee. RDM levert de onderdelen aan Frisian Shipyards en aan de werf De Merwede. Economische Zaken geeft 20 miljoen gulden subsidie. De order levert de RDM 200.000 manuren werk op. ofwel 140 banen voor een jaar. 1989 de positie van eerste frac tiewoordvoerder onderwijs. Die functie nam ze over van J. Wal lage, die staatssecretaris werd in het kabinet-Lubbers/Kok. Sinds begin dit jaar is de onderwijsspe- cialiste tevens lid van het frac tiebestuur. In die hoedanigheid speelde zij een rol in het wegzen den van PvdA-staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken. Dat wordt gezien als een complice- rénde factor bij een eventuele benoeming van Netelenbos. Een staatssecretariaat zou kunnen worden opgevat als „een belo ning". Vanuit de PvdA-fractie werden donderdag overigens berichten ontkend dat ook het Kamerlid Vermeend, financieel specialist en deskundig op het terrein van de studiefinanciering, in aan merking komt voor de vacature op onderwijs. ..Vermeend wil ab soluut niet", zo werd gezegd. Advertentie Vanavond Serooskerke NEW DELHI - Een politieman snoert een lid van de Indiase oppositie letterlijk de mond. De man uitte beschuldigingen aan het adres van premier Narasimha Rao tijdens een bij eenkomst met regeringsfunctionarissen. De eerste minister van India zou smeergelden hebben opgestreken. Rao heeft de beschuldigingen inmiddels ontkend. foto EPA Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1